In de oude Lijnbaan wordt nu machinaal SOESTERBERG Krabbels van Knelis. B.D.C. won. Tempo in de ronde v. Noord-Holland. Geen brand. Jeugdige vernieler. Biggen- en Eiermarkt. Zomeravondconcert. S.E.C.-honkbal. Geslaagd. Openlucht-actie. Derde Naaldenrit. Gebrilde nozem. Kind was niet zoek. De aanstaande voetbalcompetitie. Op 'n gestolen brommer. Tien jaar D.O.V. Vliegbasis Soesterberg'. TWEEDE BLAD „In een blauw geruite kiel, draaide hij aan het grote wiel!" De eerste regel van dit oud vader landse lied kent vrijwel iedere Ne derlander en we weten ook, dat dit Slaat op de jonge Michiel de Ruyter, toen hij, voordat hij de zee ging be varen, in Vlissingen als jong maatje werkte in een lijnbaan ofwel touw- slagerij. Daar draaide hij de ganse dag dat grote wiel, waarop het touw ge worden hennep werd gewonden. Zo'n wiel en precies zo'n lijnbaan zijn nog in Vlaardingeri te zien en wel bij de touwslagerij „De Oude Lijnbaan", vrijwel de oudste nog bestaande touw slagerij in ons land, die kortgeleden haar driehonderd en vijftigjarige ju bileum vierde. In het jaar 1611 verzochten drie touw slagers, te weten Mees Corneliszoon, Louris Teuniszoon en Michiel Jacobs- zoon de Vlaardingse vroedschap enig land in pacht voor de aanleg van een lijnbaan aan de buitenzijde van de Delflandse dijk. De vroedschap, nim mer afkerig van verdienste, bood de touwslager ieder een stuk grond van de Vettenoordse polder aan tegen een canon van twintig Carolusguldens per jaar. Zo is het begonnen. rens, die weer de basis vormen waar op het touw wordt vervaardigd. Eerst hekelen. Het ruwe materiaal wordt eerst gehe keld. Vroeger nam men zo'n bos van dit materiaal en sloeg het met kracht op een plank waarop scherpe pennen stonden. Daarna trok men het naar zich toe, het materiaal op die manier steeds weer splitsend tot steeds dun ner vezels. Nu geschiedt dit in di verse grote machines die elk het materiaal wat fijner maken. Door som mige machines wordt het soms twee maal gevoerd om vooral een hele fijne vezel te krijgen. Tenslotte gaan de ve- zelstrengen naar een grote spinma chine, die het tot draden spint, die op klossen worden opgewonden. Met deze klossen gaat men verder. Drie van die klossen bevestigd op een rond bord en vandaar de draad ge voerd door een nauwe metalen ring en afgebonden vastgezet op een nieu we grotere klos, bieden de mogelijk heden tot het vervaardigen van drie- strengtouw. Wat gebeurt er? De ronde schijf waarop de drie klossen staan bevestigd, begint langzaam te draai- Het ruwe materiaal wordt door een aantal hekelmachines gevoerd en zo tot uiterst fijne vezels bewerkt. Na ongeveer honderd jaar in 1706 wordt de lijnbaan beschreven als „Een baan gelegen in de midden daer touw werk geslagen werdt en aan eiken zij van deselve één daermede touwerk kan werden geslagen; dogh tot het maeken van garen gebruykt werdende, met drie tijen swaeren schoone ype- bomen, mitsgaders aen de westzijde met een jongen els langs de slootkant, met drie drayhuysen off lootsen, als mede een teerstooff en keetels en ver ders alle gereetschappen tot de voor zegde baenen behoorende." Wanneer wij zo door deze oude lijn baan lopen, zien we in onze fantasie de lijndraaier en de jongen aan het wiel. We zien de man met de onge- sponnen hennep in bossen om zijn li chaam langzaam de vezel tot garen spinnende. De romantiek verdween. Maar wanneer we even uit onze fan tasie ontwaken en onze blik naar links zwerft, naar de grote fraaie fabrieks hallen, waar nu moderne machines het oude handwerk overnemen, begrijpen we, dat onze tijd dit eist, dit nood zakelijk maakt om economisch tot grotere bloei te komen. Doch de ro mantiek verdween. Daarom is het zo leuk, dat de directie van deze touw slagerij de oude lijnbaan liet staan, als herinnering aan de oude tijd. en en zo worden de drie draden in de nauwe metalen ring om elkaar ge draaid. De driestrengs kabel die er uit komt, wordt op de nieuwe klos lang zaam opgewonden. Dit is oppervlakkig het principe. Voor zwaardere kabels kan men uiteraard weer drie klossen driestrengskabels op een grotere ma chine plaatsen die weer om elkaar draaien. Men kan de kabel een kern geven, kortom er is van alles mogelijk, 8 strengen dik. Het mooist is wel het vlechten van ka bels en liefst acht strengen dik. Vroe ger kon dit slechts met de hand ge schieden, want machinaal vlechten is zo eenvoudig niet. De heer Thurner, adjunct-directeur van deze touwfabriek, vertelt ons ech ter hoe men na veel moeite een ma chine heeft ontworpen, die indertijd als enige in de wereld kans zag acht- strengstouw te vlechten. Achter in de fabriekshal staat deze reus die kabels vlecht, waaraan men de grootste oce aanreuzen, olietankers of wat het mo gen zijn, kan vastleggen. Het grote voordeel van dergelijke ge vlochten kabels is, dat ze niet kunnen „kinken", want een kink in de kabel betekent een zwakke plek, die vroeg of laat tot breuk leidt. Het vlechten gaat in principe ongeveer Als menuetdansers dartelen de acht klossen op de machine door elkaar en.er komt een keurig gevlochten kabel uit te voorschijn. Er is echter een bijzonder groot ver schil tussen 1706 en nu. Het vroegere handwerk is geheel gemechaniseerd. Geweldige machines, waarvan som migen door de eigenaar zelf ontworpen, zorgen er voor, dat het touw in diver se dikten in onafzienbare lengte de fabriek uitstroomt. In deze fabriek worden twee soorten grondstoffen gebruikt en wel manilla, dat een bruine kleur heeft en sisal, dat vrijwel wit is. Dit ruwe materiaal moet eerst bewerkt worden om ge schikt te zijn tot het spinnen van ga- gelijk als het draaien van het touw. In een ronde kuip staan acht klossen touw twee aan twee op schijven opge steld. Wanneer de machine begint te draaien, walsen deze acht klossen op hun schijven als dansers in een menu et door elkaar, ze draaien rond krui sen elkaar, kortom, zeer snel beweegt het geheel en bovenaan bij de nauwe metalen ring komen de einden van de touwen bij elkaar en vormen de vlecht, die via diverse katrollen tenslotte op gewonden wordt op een enorme has pel. Dat doodgewone touwtje. Het machinaal vervaardigen van touw heeft grote voordelen voor de kwaliteit. De kracht waarmee het gedraaid wordt, is altijd even groot en uiteraard zo af gesteld, dat de kwaliteit het best zal zijn. De zeer dikke achtstrengs kabels die momenteel worden gemaakt, zou den met de hand niet te vervaardigen zijn. Merkwaardig genoeg gaan velen van ons regelmatig met touw om, 'n touw tje voor dit een touwtje voor dat, voor een pakje of om iets vast te binden, en vrijwel nooit staan we stil bij het fabricageproces er van. We accepteren het touw als iets heel gewoons, maar ook aan ons touwtje zit meer vast dan we denken! Een interessant bedrijf, typisch Neder lands, gezien zijn verbindingen met de zeevaart. Ook op touwgebied heeft Nederland een goede naam! B.D.C. heeft zondagmiddag een vriend schappelijke thuiswedstrijd tegen het eerste elftal van Amersfoortse Boys ge speeld en met 2-0 gewonnen, maar het Is geen beste wedstrijd geweest. Lang bleef het 0-0 en pas in de laatste vijf minuten zagen Evert Westerveld en Jan Kaats kans een doelpunt te sco ren waardoor het 2-0 voor B.D.C. werd. Tempo zal zondag met een ploeg tou- risten deelnemen aan de ronde van Noord-Holland, een rit van 200 km. Het vorig jaar wonnen de Soester rij ders de wisselbeker, dus deze moet thans verdedigd worden. Een hotelhouder in Soest-Zuid kwam laat thuis en hij bemerkte dat in de keuken een soepkip op een klein pit je stond te sudderen. Hij wilde het gas uitdraaien maar draaide de verkeerde kant op en de kip verbrandde totaal. Dat ging met veel rook en stank ge paard, zodat de brandweer gewaar schuwd werd. Deze rukte met enige auto's uit, maar er hoefde niet ge blust te worden, want slechts de kip en de pan waren het slachtoffer van het vuur geworden, terwijl de rook en de stank wel zonder de hulp van de brandweer wegtrok. De heer H. reed op de Hellingweg met zijn bestelauto. Plotseling werd zijn voorruit verbrijzeld door een steen. De bestuurder had gezien dat een kleine jongen gegooid had en hij ging hem achterna. Hij kreeg hem te pakken en bracht het gooilustige knaapje - de vijfjarige R. K. - naar zijn vader, die beloofde dat de ruit betaald zal wor den. Op de Amersfoortse weekmarkt van vrijdag j.I. werden aangevoerd 210 biggen in prijzen van 60,tot 76, en 12 drachtige zeugen van 400, tot 520,—. Op de eiermarkt werden aangevoerd 230.000 stuks. Hoendereieren van 13,75 tot 14,25. Middenprijs 14,—. Prijs per kg. 2,26. De heer Maarten W. Kooy. cantor organist van de Oude kerk, zal vrij dagavond, om 8.15 uur, een concert geven in deze kerk. Hij bespeelt niet alleen het nieuwe kerkorgel, maar ook het koororgel dat kortgeleden aangeschaft is. Er worden werken van Johann Sebastiaan Bach, Pachabel, Johan Krieger en Johan Walther uitgevoerd, terwijl de heer Kooy op het koororgel onder meer een sonate van Karl Philipp Emmanuel Bach za! spelen. S.E.C. heeft zondag tegen U.V.V. 3 ge speeld en de Soester honkballers zijn dicht bij een overwinning geweest, want bij het begin van de laatste in ning had S.E.C. een 8-4-voorsprong. Deze was hoofdzakelijk te danken aan het goede werk van werper Harris en het uitstekende slagwerk van de S.E.C.-ploeg. In de laatste inning kreeg Harris echter een ernstige inzin king en doordat er geen reserve-wer per was -werd de voorsprong een ach terstand en tenslotte een 10-21-neder- In de eerste inning nam S.E.C. een 2-0 voorsprong, die in de tweede inning tot 50 opgevoerd werd dank zij Lu- schen en v. d. Gaast. U.V.V. liep in tot 5-3 en zelfs tot 5-4, maar door honk- slagen van Baltus en Luschen werd het 8-4. U.V.V. hielp aan deze voor sprong mee door het maken van enige veldfouten. In de laatste inning kwam S.E.C. er niet meer aan tepas. Mej. Th. Roes alhier slaagde voor het praktijkexamen Engelse handelscorre spondentie. Zij werd opgeleid door mevr. S. L. Roskes, alhier. De Podium Caravan van Youth for Christ staat nu in Soest-Zuid op het terrein naast Eltheto. Jongeren van de interkerkelijke jeugdbeweging „De Kerngroep", samen met enkele jonge lui van Youth for Christ getuigen daar van hun Verlosser in zang, pre diking, muziek en getuigenis, 's Middags, om 3 uur, is er een kin dersamenkomst eveneens in de open lucht. Het geheel staat onder leiding van Herman H. ter Welle, jeugdevan- gelist te SoestdijV. Men zie de adver tentie in dit blad. Tweemaal heeft de ren- en touristen- vereniging Tempo een rit langs de gedenknaalden te Baarn en Apeldoorn georganiseerd, maar dit jaar is al leen langs de Baarnse naald gereden omdat het parcours grotendeels samen viel met de Utrechtse Heuvelrugroute. De rit ging over Lage Vuurse, Den Dolder, Zeist, Driebergen, Doorn, Leer- sum, Maarn, Amersfoort, Soesterberg en Baarn voor de deelnemers aan de tocht van 120 km. Anderen reden 50 km. Zaterdag hebben 6 rijders de tocht gemaakt, zondag waren er 63 deelne mers en tien rijders hebben de tocht als sterrit gereden. De oudste deelne mer was het 71-jarige Tempo-lid, de heer V. ten Haaf, de jongste was de elfjarige J. Hermsen uit Den Haag, terwijl de jongste deelnemers van Tempo de 12-jarige Dini en de 13-ja- rige Miep Gerritse waren. Mej. A. Gie- selbach uit 's-Gravenzande was de enige dame die aan de 120 km-tocht deelnam en aan de rit van 50 km na men de Tempo-leden mevr. Wester veld en mej. L. Verhoef deel. De derde deelneemster was mej. M. Renooi uit Wormerveer. De deelnemers kwamen uit Soest, Baarn, Hilversum, Amersfoort, Utrecht, Lutjebroek, Den Haag, Rotterdam en Kootwijk, Er werd ditmaal geen groeps- prijs beschikbaar gesteld omdat er buiten Tempo geen verenigingen met grote groepen waren. Tempo had 26 leden or> de beett gebracht, de vereni ging Rotterdam reed met 8 leden, Olympia uit Amsterdam met 6 en De Kampioen uit Scheveningen eveneens met 6. Tempo reed als organisatrice van deze tocht buiten mededinging mee. Een groep van 21 Temporijders heeft te Rotterdam de groepsprijs gewonnen in de sterrit naar Breukelen, over een afstand van 65 km. Olympia werd met 14 deelnemers tweede. Het jeugdige Tempo-lid Raymond de Zoete heeft zaterdag in Naarden de eerste prijs gewonnen bij een rit op gewone fietsen. Enige vervelende jongens waren met zoveel lawaai op de Ruysdaellaan aan het brommen dat de politie gewaar schuwd werd. Enige agenten gingen op pad. maar toen zij op de plaats van het lawaai kwamen waren de bromnozems weg. Wat later meldde de zeventienjarige H. C. K. zich op het bureau. Hij vertelde dat hij op de Ruysdaellaan een klap met een gum mistok gekregen had en hierdoor was zijn bril zoek geraakt. Een agent, die daar woonde was tegen de lawaaischop pers opgetreden hoewel hij geen dienst had en met zijn gummistok had hij terecht voor rust gezorgd. De jonge man kreeg de raad maar eens goed naar zijn bril te zoeken. Mevr. H. zette haar zesjarig dochtertje 's morgens vroeg op de bus voor een bezoek aan oma en zelf ging zij daar in de loop van de middag heen. Het kind was niet aangekomen en dit kwam mevr. H. op het politiebureau vertellen. Zij was natuurlijk zeer ver ontrust. Spoedig bleek dat dit niet nodig geweest was, want het kind zat rustig huis te spelen. Dat beviel haar blijkbaar beter dan een bezoek aan oma. In de eerste klasse B der afdeling Utrecht van de K.N.V.B. is de indeling als volgtSoesterberg, D.E.V., Maars- sen, Minerva, M.S.V. '19, R.U.C., Utrecht, Voorwaarts, Wijk bij Duur stede en IJ.F.C. Op de Rademakerstraat hield de poli tie twee veertienjarige jongens aan, waarvan er één een bromfiets bestuur de. Ze werden meegenomen naar het bureau om verhoord te worden. Hierbij bleek dat zij uit Hilversum kwamen, waar zij de bromfiets hadden gestolen bij het Hilversumse sportpark. De onderofficiersvereniging „Vliegba sis Soesterberg" viert deze week haar tweede lustrum. Zij werd opgericht op 15 augustus 1951 bij de wederoprich ting van de vliegbasis Soesterberg. De vereniging stelt zich ten doen om op alle mogelijke manieren het aan kweken en versterken van het saam horigheidsgevoel onder haar leden te bevorderen. Het korps dat zijn samenkomsten houdt VAN DE SOESTER COURANT VAN DINSDAG 15 AUGUSTUS 1961. As je 't ming vraogt dan mok zeige dak nie geleuf dat alle minse geliek binne. Da zeige wullie wel us, maor das netuur lek flauwekul. As ikke venaoved op straot gao loope schreeuwe dak alles verniele ken, dan hejje groote kaans dazze ming naor de Dolder of naor Zon en Schild bringe, maor aste groote baos van de Russe dat staot te blère dan roepe miljoene minse hoe- rao. Maor netuurlek istie net zo gek as ikke, wanneer ik gao staon gille dak alles verniele ken. De Russe hebbe ut alleenug nie in de gaote, zoas ok de Pruusse ut nie in de gaote hadde daz ze twaolef jaor 'n baos hadde die ze zag vliege. Die was ok zo vernielerug anneleege en toeng die niks meer te verniele had, toeng dochtie, kom, laok noeng me eige maor is in de vernie ling bringe en dat hettie edaon ok. 't Ken best weze datte Russe beste minse binne en dazze bar veul knap pe koppe hebbe, maor as ze gaon staon schreeuwe van de schik astie opge pompte baos van zullie alsmaor zeit dattie zo lekker alles verniele ken, dan binne ze toch wel 'n bietje daos. Zo gek kriege ongse menisters ongs niet en zo gek binne zullie eiges ok niet. Ik ken me tenminste nie veur- stelle dat ongse menister De Kwaoy gaot staon schreeuwe dattie alles ver niele ken. Best zouwwe wullie zeige, begin maor mit je eige. Maor mit al die flauwe kul hebbe wullie toch maor te maoke en astie vernieler ut op zien heupe krieg dan binne wullie nog nie klaor. Gelukkig weete wullie ok wat van verniele af, al maokt de baos van de Russe die minse netuurlek wies da wullie allee nug maor proppeschieters en donder- busse hebbe. Alle minse binne nie geliek hek al ezeid, waant ikke zou oppeborrege worre as ikke dee wat de baos van de Russe doet, maor hie is de groote man veur alle minse die gek binne op ver niele. En dat binne d'r nie zo'n klein bietje, maor bar veul. Das spietug enog. in het W.S. Kamp te Huis ter Heide was aanvankelijk zeer heterogeen sa mengesteld, daar het werd gevormd door oud-Soesterbergers, ex KNIL- onderofficieren, na-oorlogse L.S.K.-ers en onderofficieren van diverse wapens van de Kon. landmacht en de marine. Bij de stationering in 1954 van de af deling lichte luchtdoelartillerie in het W.S. Kamp werd de vereniging uitge breid met leden van dit krijgsmacht onderdeel. Op 18 april 1951 werd in het W.S. kamp de huidige o.o. mess geopend, die in 1958 met eigen krachten nog aanzien lijk verbeterd werd. Op 19 nov. 1958 werd de o.o. biblio theek opgericht welke thans aanmerke lijk is uitgegroeid en in een grote be hoefte voorziet. In januari 1959 verscheen een maande lijks orgaan „De Bakermat", dat thans uitkomt met een lustrumnummer, waarin een voorwoord van de Com mandant der Vliegbasis, de Kolonel Vlieger Waarnemer G. van der Wolf. De bloei van de vereniging en mess zette door en werd merkbaar in tal van vernieuwingen op materieel ge bied en het organiseren van ontspan ningsavonden van een hoog gehalte. Zo werd o.m. in 1960-'61 de depen dance „Het hol van de minotaurus" door het bestuur met eigen krachten gebouwd en is men thans bezig de „pantry" uit te breiden. Het verenigingsbestuur dat ook als mess-bestuur optreedt is thans als volgt samengesteld G. M. G. Lit, voor. zitter sgt, de Hoogt, secretaris C. W. Wagner, 1ste penningmeesterS. M. v. d. inden, 2e penningmeestersgt Calis, Bar onderofficier Wm. L. J. Smidt, voedingscommissarisSgt. I. M. A. Legierse, commissaris. Zo bestaat er dan voor de vereniging alleszins reden om haar 2de lustrum met opgewektheid te vieren. De her denking hiervan zal op 18 augustus in het W.S. Kamp te Huis ter Heide plaats vinden. Vooraf gaan er echter reeds feestelijk heden, zodat het lustrumprogramma er alsvolgt uitzietDinsdag 15 augus tus Hengelwedstrijd te Kockengen. Aanvang 5 uur. 's Avonds 6 uur prijs uitreiking in de o.o. mess. Woensdag 18 augustuso.o. voetbal- tournooi te Soesterberg. Aanvang 9 u. Deelnemende onderdelen C.V.V.-groep, Dumoulinkazerne, depot cavalerie, Kamp van Zeist, Mobiele colonnes, Staf C.L.V., Vliegbasis Soesterberg. Prijsuitreiking na 18 uur in de o.o. mess. Daarna klaverjastournooi in de mess. Vrijdag 18 augustus Van 15.30 tot 17.30 uur receptie in de o.o. mess. 20.15 tot 22 uur lustrum Bingo met prachtige prijzen. Van 22 tot 4 uur Lustrumbal m.m.v. The Rhythrn Kings Als speciale attractie is in de tuin een Beierse Bierstube gebouwd, waarin zal optreden de accordeonist Herman van de Voort.

Soester Courant | 1961 | | pagina 5