I I I II I I l I 1 m I I I DWANGBEWIND. GROTE BRAND IN SOESTERBERG. HET OOG GERICHT OP EEN BELEDIGING. PRIKKELDRAAD. I I Weefcendwijding. Schadeeen ton. Geslaagd. Ned. Vrouwen Electr. Vereniging. Wedstrijdmarsesi OSympia. Animato. Geslaagd. Rit van de A.C.S. Kerkdienst voor vakantiegangers. Eindstanden POLITIE TELEFOON 4 4 4 4 zomeravondcompetitie. v.v.z. B.D.C.-vcetbal. I VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1961. 40e JAARGANG No. 61. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart 2,10 - per post 2,25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 H Nog zelden heeft een politiek bewind zo'n blamage moeten lijden als thans van Ulbricht en consorten in oost- Duitsland. Nadat al meer dan tien jaar honderden en soms duizenden mensen naar het westen vluchtten en dit de laatste weken door de dreigingen van Chroesjtsjow in sterk vergrote mate het geval was, hebben de commu nistische machtshebbers geen andere uitweg meer gezien dan de grens tus sen oost- en west-Berlijn eenvoudig maar voor alle verkeer naar het wes ten te sluiten. Behalve de geestelijke- worden ook de materiële toestanden in oost-Duitsland met de dag slechter en dat betekende voor vele vluchtelingen de druppel die de emmer deed over lopen. De kunstmatige „Duitse Democratische Republiek" heeft zich met het sluiten van de grenzen voor zijn inwoners nu als het ware tot een groot concentratie kamp gemaakt, zoals eigenlijk geheel oost-Europa gezien moet worden. Dat de bewoners van achter het ijze ren gordijn geen vrijheid hebben, om zich zonder speciale goedkeuring naar andere landen te begeven, toont beter dan wat ook aan, hoe zwak in wezen de communistische ideologie is. Het be wijst hoe het bewind der machtsheb bers slechts door dwang in stand kan worden gehouden en dus geen geeste lijk bezit van de massa is, zoals de vrije democratie dat bii ons wel is. Deze sluiting van het vrije verkeer voor alle Oostduitsers en zelfs van telex-, telegraaf- en telefoonverbindin gen tussen de beide delen van Berlijn vormt een inbreuk op de overeenkomst van Potsdam gesloten tussen Amerika, Engeland, Frankrijk en Rusland, Het betekent tevens een vooruitlopen op het vredesverdrag dat Chroesjtsjow eenzijdig met de Opstduitse republiek wil sluiten. Er wordt dus door de wes telijke geallieerden bij Rusland tegen geprotesteerd. Het valt te betwijfelen of deze protesten enig effect zullen sorteren. Voor de getroffen maatregel heeft Ulbricht on getwijfeld toestemming van Moskou ontvangen. Het was hard nodig, wilde het economische leven in de D.D.R. door de massale uittocht niet volledig in de war lopen. Ook uit prestige-overwe- gingen kan men de grenssluiting dus niet zo maar weer ongedaan maken. Dat zou nieuwe stromen vluchtelingen tengevolge hebben. Aan de westelijke eis tot weer open stellen van de zonegrens in Berlijn zal dus geen gevolg worden gegeven. Het is ook nauwelijks te verwachten, dat het westen met geweld zijn eis zal wil len doorzetten, al zal er wellicht van weerszijden dreigende taal over wor-1 den geuit. Een oorlog riskeren ten bate vooral van de thans nog niet ge vluchte Oostduitsers zal zeker niet al ler instemming vinden. Het westen zal zich echter toch niet bij deze maat regel van Ulbricht kunnen neerleg gen. Daaruit ontstaat dan toch een winst punt voor Chroesjtsjow, want de grens sluiting zal wellicht de aanleiding vor men om tot een conferentie over de Duitse kwestie te komen. Die conferen tie wordt vooral door Rusland ge wenst, want ook dat land verkiest he lemaal geen oorlog te voeren. Het heeft daarom al vele dreigementen óver de Duitse kwestie geuit, in de hoop dat het westen een conferentie erover zou voorslaan. Daarop zijn de geallieerden niet ingegaan, omdat de concessies, die tot een overeenstemming zouden moe ten leiden, alleen van het westen wor den verwacht, zeker als dit op een con- De medewerkenden aan de morgen avond in de Julianakerk te houden weekendwijding zijn Ida Reinink- Jongsma, piano M. de Wolf, vioolG. den Broeder orgelGoos Kamphuis met een korte toespraak en Anne Hol- trop, voordracht. Het programma vermeldt Orgel. Koraal „O Mensch, bewein dein' Sünde grosz", J. S. Bach. Voordracht, a. Bidden, b. Laat het bij bidden niet, C. Joh. Schreurs. Viool en piano. Tempo di Menuetto uit de achtste sonate van Ludwig van Beethoven. Toespraak. Eén moment van het leven. Viool en piano. Adagio uit de vijfde sonate van Ludwig van Beethoven. Orgel. Koraalbewerkingen a. Herr .Jesu Christ, ich weisz gar wohl, dass ich einmal musz sterben van J. Pachelbel. b. Jesu, meine Freude van J. S. Bach. ferentie zou aandringen. Om dezelfde reden kon ook Rusland de conferentie niet aanvragen, want de communisten zijn helemaal niet bereid om aan enig westers verlangen tegemoet te komen. Door de thans geschapen inbreuk op de vier mogendhedenovereenkomst heeft Rusland het westen nu wel tot het overleg gedwongen. Daarin steekt een groot gevaar. Zonder zo'n overleg kunnen conflicten niet uitblijven. Laat het westen zich wel door de situatie dwingen en komt er een conferentie over, dan zal deze alleen tot een vreedzame oplossing kunnen leiden als de geallieerden be reid zijn concessies te doen. Concessies, die aanvankelijk vrij onschuldig zullen lijken, doch die op den duur' ook de vrijheid der Westberlijners zullen be knotten. Dat kan niet uitblijven. Dat zal een groot prestigeverlies voor het westen betekenen, een triomf voor het sluipend verder gaande communis tisch regiem. De geallieerden zijn dus in ieder geval in een uiterst moeilijk parket gelaveerd, waaruit alleen eens gezinde kracht en geslepen diplomatie hen (hopelijk) kunnen redden. Woensdagavond sloeg de bliksem in bij de familie M. U. de la Rambilé, Postweg 93 te Soesterberg. Het hemel vuur werd waargenomen als een fel le flits en een vuurbol en direct daar na brak brand uit in de kamer waar enige kinderen De la Rambilé sliepen. Snel optreden voorkwam dodelijke on gevallen maar de gehele familie kon zich slechts in nachtkledij redden en er was geen mogelijkheid ook maar iets mee te nemen. Bij aankomst van de Soesterbergse brandweer bleek al gauw dat de wo ning Postweg 93 niet meer te redden was en men beperkte de strijd tegen het vuur tot de woningen 91 van de familie Hendriksen, 89 van de familie Beek, 87 van de familie Houthuyzen en 85 van mevr H. A. M. Schagen-Kui- per, die met nummer 93 een blok onder rieten dak vormen. Al gauw werd assistentie van de vlieg basis ingeroepen omdat de drie nevel spuiten van de Soesterbergse brand weer het werk niet aankonden. De zes lage drukstralen en het waterka non, waarmee de vliegbasis aan het werk ging, bereikt-as. weinig omdat er niet genoeg druk op de waterleiding was. Inmiddels was de Soester brand weer gewaarschuwd en toen deze ar riveerde waren er slangen genoeg om op een kilometer afstand het water van de rijksweg te betrekken. Negentien bewoners, waaronder tien kinderen, waren in veiligheid en een deel van het meubilair der woningen 91 en 89 was in veiligheid gebracht, maar door waterschade en regenschade had dit veel te lijden. De rest van het meubilair verbrandde in deze wonin gen, die geheel uitbrandden. Het vier de huis liep alleen maar waterschade op en het vijfde huis bleef geheel ge spaard. Met zestien stralen hebben de drie brandweerkorpsen meer dan twee uur gestreden tegen het vuur, dat in de krachtige wind een belangrijke bond genoot had. De bewoners der huizen waren inmiddels ondergebracht In een contractpension. Naar een voorlopige schatting is er door deze brand een schade van 1UO.OOO,aangericht. Van de door het Handelsinstituut Prac ticum te Soest opgeleide candidaten slaagden voor het middenstandsexa men de dames A. Blok, J. v. Schaik, G. J. Spijker, D. Visser, C. v. d. Valk en de heren H. A. v. d. Baan, G. ter Beest, C. A. Beijer, M. N. den Broeder, P. W. den Dekker, P. v. Fulpen, A. J. v. d. Hengel, J. P. Rademaker, J. Veltman, H. v. Zomeren, J. H. R. v. 't Land, M. A. Rademaker, A. v. Duin, A. A. Vonk, J. de Clippelaar, Th. Dorrestein, J. Kanis, D. v. d. Broek en H. Regnery. Voor het Unie Praktijkexamen Machi- neschrijven slaagden H. Alberts, H. J. W. van Beenen, J. W. Bleijenburg, T. Brouwer, C. M. de Bruin, J. E. v. Coe- vorden, M. W. Doorduyn, J. H. Th. Duyndam Wonder, A. van de Hoef, A. M. de Jong, A. van der Knaap, Ph. R. Koopman, I. M. Th. van Leeuwen, R. M. I. Kigtenstein, A. W. A. Masten broek, J. A. M. Tool, Cl. M. Verbaan, B. M. Visser, A. H. M. van der Meer, B. Akkerman, M. Alberts, P. C. v. d. Bedum, Tr. W. de Boer, A. B. M. de Jager, A. Cl. Kinderdijk, M. M. Klijn, A. van 't Net, C. A. Ch. Peelt, A. P. Put, M. A. Tans, A. Verbrugh, W. Ver- weij, J. H. Visser, J. Ekhart, M. P, Pierik, E. E. I. A. Reiche, H. C. de Rooij. Voor het Unie praktijkexamen Steno grafie Nederlands slaagden W. A. van den Brink, J. H. M. Heemskerk, E. A. G. Lenten, M. G. Th. Heemskerk, P. Velt man, B. Akkerman, M. L. v. d. Bree- mer, B. C. C. H v. d. Horst, J. M. van Oostrum, A, M, Overgoor, P. C. Schim mel, E. C. L. Schlebaum. M. H. D. v. d. Hurk, A. B. M. de Jager. Voor het Unie praktijkexamen Steno grafie Engels slaagde Mej. A. E. G. Lenten. Op 6 september begint voor de leden van de afdeling Eemland der Ned. Vrou- wen-Electriciteitsvereniging het nieu we seizoen met een excursie naar een tassenfabriek in Lichtenvoorde. Op 28 september zal mevr. Wina Born over wijn praten en een wijnfirma zal er voor zorgen dat er geproefd kan wor den. Deze bijeenkomst wordt in gebouw Credo gehouden. In oktober is er een forum-bijeenkomst, waarbij zakenlieden, een vertegenwoordiger van de Kamer van Koophandel en de P.U.E.M. vra gen zullen beantwoorden. Waarschijn lijk zal ook een huisvrouw deel uitma ken van dit forum. In november houdt een spreker van het Katoeninstituut te Arnhem een lezing, de leden kunnen naar een bakmiddag en in december wordt de jaarlijkse kerstbii eenkomst gehouden. Wandelen is een sport die in hoofd zaak 's zomers beoefend wordt, maar al is de zomer bijna afgelopen, de junio res en seniores van Olympia hebben nog genoeg te doen voor het jaar om is. Op 26 augustus wordt deelgenomen aan de Prinses Marijkemars in Barne- veld, op 2 september aan de Fruit- mars in Wadenoyen, op 16 september aan de Wing- en Bartimeusmars in Zeist en op 23 september zal in Vee- nendaal beslist worden of de Olympia- juniores voor de vijfde achtereen vol gende maal kampioen van midden Ne derland geworden zijn. De seniores waren dit reeds tweemaal. Op 14 oktober zal waarschijnlijk deel genomen worden aan een wandeltocht in Haarlem en op 21 oktober gaan de Olympianen naar Baarn waar de Du- dok de Witmars gehouden wordt. Tot besluit volgt dan de St. Nicolaasmars in Bussum. De akkordeonvereniging Animato weet niet wat vakantie is en de gehele zo mer is wekeliiks in het magazijn van de firma B. v. d. Linden geoefend. Heel serieus geoefend, want de vereni ging heeft een bas-akkordeon gekre gen en nu hebben de leden eigen par tijen zonder bas omdat de nieuw ak- kordeon dit overgenomen heeft. Twaalf leden in de A-afdeling, 9 in de B-afdeling en 8 in de C-afdeling oefe nen wekelijks. De A-afdeling kan best wat gevorderde akkordeonisten gebrui ken, maar het is heel moeilijk die te krijgen. Er zal het komende seizoen aan een concours deelgenomen worden en in het najaar wordt in Amsterdam voor een vereniging van bejaarden gespeeld. Voor het rijbewijs A en BE zijn ge slaagd F. C. Friebel. H. Harskamp, A. W. B. Hilhorst-v. d. Brink, A. J. G. M. Koenders, A. Verhagen, H. Zaal berg, B. B. Burnett-Johnstrone, M. V. Spreij, J. Wassenaar, H. M. Wester- laken-v. d. Broek, A. Dekker, H. C. Teengs-Schenck, P. J. Wantenaar, M. Kuiper-van Nimwegen en A. T. Kuijer. Zij werden opgeleid door Auto- en Scooterrijschool D. Engel, Nieuweweg 97. Woensdagavond organiseerde de Auto mobielclub Soest een rit, waarvan het parcours was uitgezet door de heren E. Smit en G. Stam. Vijfentwintig au tomobilisten reden al puzzelend van Soest over Bilthoven, Maartensdijk en de Lage Vuursche naar de finish bij restaurant Zonneheuvel. De uitslag was 1. J. van Ginkel, 11 strafpunten 2. C. Windey 14 3. C. Korte 36 4. J. Oosterbeek 59. In de vroegdienst van a.s. zondag, wel ke de Hervormde Gemeente speciaal voor vakantiegangers heeft ingesteld, zal Dr B. Maarsingh voorgaan. Deze vroegdienst wordt gehouden in de kapel van Sanatorium „Zonneglo ren" aan de Soesterbergsestraat en be gint om 8 uur. De gang van zaken rond Berlijn be heerst het denken van nagenoeg iede- een. Er zijn optimisten, die geloven dat het allemaal wel weer met een sisser zal aflopen en zij zullen wel gelijk krij gen. Er zijn echter ook pessimisten die de wereldoorlog reeds horen aan kloppen en zij krijgen misschien ook gelijk, maar voorlopig nog niet. Als er niets gebeurt dan praten we over een paar dagen over wat anders, maar Willy Brandt, burgemeester van West-Berlijn zal nog lang een gekweld man zijn, want hij heeft te maken met een dreiging die de bewoners van zijn stad heel dicht genaderd is. Adenauer kan dit weten en als bonds kanselier moet hij de steun van de Berlijnse burgemeester zijn. Daarvoor voelt hij echter niets, want hij wil nog een poosje doorgaan met het hebben van vele vingers in de West-Duitse pap en ziet Brandt als een ernstige concurrent. Daarom acht hij het heel vanzelfsprekend dat hij hem in de verkiezingsstrijd slagen toebrengt en dan het liefst onder de gordel. Het dringt helemaal niet tot hem door dat dit in de bokssport, maar ook in de verkiezingsstrijd niet mag. En zeker niet als het nodig is tegen over een gevaarlijke vijand te tonen dat men een eenheid vormt en geen verzameling mensen die over alle mo gelijke wissewasjes heskressen. Adenauer sprak over Brandt en hij noemde hem Brandt, alias Frahm, om dat dit de naam van zijn moeder was, die Brandt wel gekend heeft, terwijl hij nog steeds niet weet wie zijn vader is. Met het noemen van deze twee na men moest Adenauer er zo broodnodig op wijzen dat Brandt een wat vreemd familieverleden heeft. Waaraan hij overigens zelf niets kan doen, zodat Adenauer die belediging gerust ach terwege had kunnen laten. Overigens schijnt het in Duitsland niet zo'n ramp te zijn als men „onecht" kind is, want een zekere Hitier had een vader die Schicklgruber heette omdat dit de naam van zijn moeder was. Later noemde hij zich Hitier, want waarschijnlijk was een man met die naam zijn vader en zoontje Adolf werd de Führer. Miljarden malen is Heil Hitier gezegd, maar als het even anders gelopen was dan zou het Heil Schiklgruber geweest zijn en dat klinkt nog gekker dan Heil Hitier. Eerste klasse Tweede klasse A. Polynorm 14-28 Hakaspa 14-28 W.P.H.-boys 14-15 D.V.A. 14-21 Bronswerk 14-15 Nefkens 14-16 14-13 Hapam 14-15 H.V.C. "55 14-12 V.V.L. 14-11 Centurion 14-12 V.V.Z. 2 14- 9 K.P.S. 14-11 170 T.D. 2 14- 7 170 T.D. 14- 6 Z en O 14- 5 Tweede klasse B. Derde klasse A. Pantolux 12-20 Wolos 12-19 Z. en Sch. 12-18 Centurion 2 12-18 553 T.D. 12-16 Spoorvogels 12-13 v. Halteren 12-15 A.B.F. 12-11 V.O.G. 12- 7 C.S.M. 12-10 Hakaspa 2 12- 6 C.I.H.A. 12- 8 Molenaar 0- 0 K.P.S. 2 12- 5 Derde klasse B. Derde klasse C. v.v. De Graaf 12-21 v.v. C.B, 10-16 DALCO 12-18 V.V.A. 10-14 W.P.H.-boys 2 12-13 Foxboro 10-12 Electrofact 12-10 G.W.K. 10-10 R.O.D.A. 12- 5 S.F.V. 10- 6 G.T.D. 12- 4 T.O.C. 10- 2 Een B.DC.-combinatie neemt zondag deel aan een tournooi van de vereniging Barneveld en een andere combinatie speelt in het D.S.O.-tournooi te Utrecht. Verder staan de volgende wedstrijden op het programma D.S.O. 2—B.D.C. 2. A.P.W.C. 3—B.D.C. 3. A.P.W.C. 4—B.D.C. 4. Het prikkeldraad in Berlijn heef niet alleen de bewoners van deze stad fi guurlijk geprikkeld, maar ook de ge allieerde volkeren in het westen ver bitterd. Want zij beseffen nu pas, dat het uit is met de loze dreigementen van het Kremlin en dat voor elkeen die binnen de invloed van de rode heilstaat raakt, de gevangenschap bin nen ijzeren gordijn en draadversper ring dreigt. Wat kan het westen stellen tegenover deze aantasting van de menselijke vrij heden, voor zover nog aanwezig, van de Oostberlijners en tegenover de ster kere onderdrukking van de Oostduitsers in de zogenaamde democratische repu bliek Moet het westen nu het han delsverkeer stopzetten en de oostelijke bezettingszone, ja heel Rusland en zijn satelietstaten boycotten Wij geloven, dat dit een zeer onver standige daad zou zijn. In de eerste plaats, omdat het de toestand node loos zou verscherpen en er geen enke le verbetering mee bereikt zal worden. In de tweede plaats, omdat het ooste lijk blok zich dan economisch nauwer met nog neutrale staten zal gaan bin den, teneinde de import van noodzake lijke goederen en levensbehoefte te ga randeren. En juist om de politieke sta tus van de neutrale staten wordt op dit moment een harde strijd gestreden Verstandiger zou het zijn de bewegings vrijheid van de ontelbare rode spionnen eens wat te gaan beperken en prikkel draad versperringen aan te leggen om een aantal centra van communistische spionage. Met wat meer toezicht op de grote aantallen „diplomaten" uit het oosten en hun contacten in het westen, zo mogelijk met verboden zones rondom belangrijke bases en labarato- ria, zou het westen meer gediend zijn, dan met abrupte verbreking van de handelsbetrekkingen. I

Soester Courant | 1961 | | pagina 1