Oc/toemafc@r. Krabbels van Knelis. MARCHAL HAARMODE Laat Chroesjtsjow de westelijke rechten onaangetast? f1935,- Gedurende de periode van 5 augustus tot en met 5 september krijgt U f 125 - terug voor uw oude Hoover of flOÖ,- voor elk ander merk wasmachine of centrifuge bij aankoop van een HOOVERMATIC. TWEEDE BLAD Firma G. van de Pol Loodgieters- werkzaamheden. Onrustige Zenuwen? VOOR AL UW BIEREN Wijnhandel BROUWER ZN. Voorzitter vam 85 jaar. V.V.D.-planraesi. R.K. Vrouwengilde. Voor al uw WIJNEN Wijnhandel BROUWER ZN. Van Weedestraat 72 - Soestdijk - Telef. 2792 Dorpsplein 10A - Soesterberg - Telefoon 587 Mixed Hockey Club Soest. Programma vare S.E.C. VOOR AL UW LIKEUREN Slijterij Brouwer Zn. Succes voor J.B.T.B. Lichte botsing. UW SUCCES IS ONZE RECLAME. \uto- en Scooterrijschool D. ENGEL Bioscoopprogranima. Toneel Soestdijk. TELEF. BRANDWEER 3333 VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1961. As je 't ming vraogt dan mok zeige dak ge- leuf dak noeng nie veul meer ken as zee- vere over de dinge die 'n paor hongderd kilemeter bie ons van- daon beure. 't Ken me heul niks meer scheele ofte boo- me in straote blieve staon of nie en 't ken me ok niks meer scheele of wullie plat ereeje worre in de Karkstraot omdatter gin fietspaje komme of nie. Daorveur hek gin tied meer, waant ikke bin ant Russisch leere. Dat kenk straks best ebruuke astie manne komme. Vreuger hek nog wel us edoch dazze nie zouwwe kom me, maor das netuurlek net zo stom as toeng wullie in 1940 dochte datte Pruusse nie zouwwe komme. Die komme niet, zeeje wullie teuge mekaor. want denkterom dattie Engel se en die Fraanse nie van gistere binne. Jao amme zoole. Bie de Engelse gong de baos mit zien perrepluutje staon zwaoje en bie de Fraanse zeeje ze, wullie neeme nog een glaosie en wullie gonge zogezeid mitte Pruus de biete- brug op. En noeng gaot 't persies zo. Twintig joar eleeje zeeje ze allegaor, laowe die gek van 'n Hitier maor 'n bietje toegeeve, waant aanders kompter oor log. Zullie hebbe die gek 'n bietje veul toe-egeeve en d'r kwam toch oorlog. Noeng zeige zullie, laowe die gek uut Moskou maor 'n bietje toegeeve, aanders komter oorlog en die gek het schik veur tien. Vandaog doetie dit en marrege doetie dat en nao 'n jaortje of zo dan zeitie, kom laowe Hollaand maor effe pikke. Je ken d'r wel nie zoveul mee doen, maor veur mien min- se ist wel aorig as zullie in Zantvoort en Scheveningen kenne uutruste vant knokke teuge de kapitaoliste. En dachie dan dattie groote vrinde van ongs 'n poot uutsteeke Niks d'rvan. Die zit- te dan te confereere wazze zalle doen astie Rus dit of astie Rus dat. Aster bie ming in de straot 'n halleve gaore zit die bie ming 'n perdemop teuge de ruute smiet, dan smiet ikke 'n ruut bie um in. Dan weetie me teen dattie gin flauwekul mot uut- haole. Aste Rus mit perdemoppe gaot smiete -dan zeige ongze groote vrinde, dazze us effe 'n paor weeke motte zee- vere om te weete te komme watter beure mot. Wille wullie us wedde da wulllie Rus- se worre Nie vandaog, nie marrege, messchien ok nie volleged jaor, maor we worre ut. Omda wullie mit zien al le zukke naore praoters binne, die gin lef hebbe om teuge die Rus te zeige baosje, noeng mojje us goed luustere. As jie nog eene poot verzet ongse kaant op. dan hebbe wullie 'n uur laoter heul Moskou plattesmeete. Hej- jie dat noeng begreepe. Dat zeige wullie nooit en daorom gaotie Rus alsmaor 'n stukkie wiejerop. Tottie bie ongs is en dan kenne wullie in Si- berieje bomme maoke die die laoter teuge de rest van de wereld mot bruu- ke. Klaor bejje d'r mee. De sluiting van de grens tussen oost en west-Berlijn, waarvoor de volle verantwoordelijkheid bij het Kremlin ligt, al is zij formeel verricht door Moskou's Oostduitse agenten, betekent een schending van de vier-mogend- heden-overeenkomsten over de stad, die voorzien in een vrij verkeer tussen de sectoren. Als zodanig vormt zij een uitdaging aan het westen, waarop met scherpe protesten is gereageerd, en een verheviging van de crisis om Berlijn. In haar uitwerking richt zij zich ech ter uitsluitend tegen de Oost-duitsers, voor wie een vlucht naar de vrijheid, Van Lenncplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw tot zondag een betrekkelijk eenvoudi ge onderneming, nu tot een levensge vaarlijke zaak is gemaakt. Het is niet zeker, dat de zojuist in Berlijn genomen maatregelen deel uit maken van het door het Kremlin oor spronkelijk opgestelde „plan de cam pagne" en zouden moeten dienen als een soort „testcase", waaraan de graad van vastberadenheid van het westen om zijn rechten in west-Berlijn te verdediging kan worden afgemeten. In vele opzichten bezitten zij het ka rakter van een improvisatie, nodig ge worden door een niet-berekende, voor de Oostduitse economie noodlottige groei van de vluchtelingenstroom. De vitale belangen van het westen tasten zij niet aan. Deze zijn het recht om in west-Berlijn te blijven en het recht tot vrije toegang naar de stad. Mijnhardfs Zenuwtabletten LIMONADES enz. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 De beer is los. Chroesjtsjow is in de laatste dagen spraakzamer geweest dan ooit. Soms ge droeg hij zich daarbij als de spulle- baas, die vraagt of er onder het hoog geëerde publiek nog mensen zijn, die met de beer willen vechten. Hij raadde dat overigens niemand aan, want vol gens hem is het dier niet alleen oer sterk, het ontziet ook niets en niemand als het tot vechten komt. Ook de klei nen niet, die het zouden uitdagen. Griekenland en Italië kregen te horen, dat in dat geval zelfs hun beroemde monumenten uit de ouheid niet veilig zouden zijn. Maar diezelfde Chroesj tsjow bestond het ook de ambassadeurs van Engeland, Frankrijk en Canada vriendschappelijk op de schouders te kloppen, hun te vertellen, dat hij Kennedy, De Gaulle en MacMülan zul- Ijuaper/tloua ■tolJLppe, Jjj,. j,mi rok/vest «eenvoudige japonJ^F costuum, jekker pantalon kamerjas 0X winterjas Uitgezonderd witte kleding POPULAIR CHEMISCH REINIGEN VOOR Wel even zelf brengen en halen Stomen Verven Repareren Stoppen Flux'en SOEST: Dep. Merelweg 10, teL 3258. Dep Weedestr. 5a. tol. 2504 (de Ster) met lil. .n Hll- Huizen, Bussum, Nederhorst d. Berg. Hedenavond zal de Soester Schaakclub in het Oranje Hotel de jaarvergadering houden. De heer H. de Graaf treedt af als voorzitter en het bestuur heeft de 85-jarige heer H. Schreuder kandidaat voor deze functie gesteld. De heren C. Samsom en H. Schreuder treden perio diek af als bestuurslid. De heer Samsom is herkiesbaar en het bestuur heeft voorgesteld de heer G. Geytenbeek tot bestuurslid te kiezen daar de heer De Graaf het bestuur verlaat. Op 9 september gaan enige tientallen leden van de afdeling Soest-Soester- berg der V.V.D. naar de landelijke V.V.D.-manifestatie welke in Scheve ningen gehouden wordt. Op 27 oktober zal de vice-voorzitter van de V.V.D. en fractieleider van deze partij in de eerste kamer, mr. Van Riel, in het Oranje Hotel voor de afdeling Soest-Soesterberg der V.V.D. spreken. Later in het seizoen komen andere spre kers in verband met de verkiezingen van 1962. ke verstandige lieden vindt en hun te verzekeren, dat het in Berlijn alle maal best in orde zal komen. Noch die grootspraak, noch die vleierij heeft op het westen veel indruk ge maakt. Men ziet er een persoonlijke liefhebberij van Chroesjtsjow in, die voor de zaak zelf van geen belang is. De N.A.V.O. heeft haar tactiek vast gesteld en die voorziet niet in een ne- derig verzoek aan het Kremlin om on derhandelingen. Zeker, die zijn nodig en ze zullen er ook komen, maar het westen zal er niet toe bereid zijn, voor en aleer door Chroesjtsjow een bevre digend antwoord is gegeven op een beslissende vraag. In één adem, In de redevoeringen, die de Russische leider een week geleden voor radio en televisie hield, verklaarde hij weer eens vastbesloten te zijn, een separaat vredesverdrag met zijn Oostduitse sa- teliet te sluiten, de uit de oorlogstijd daterende viermogendhedenovereen- komst te annuleren en de toegang naar west-Berlijn afhankelijk te maken van een accoord tussen het westen en Ul- brichts regiem. Maar in één adem voeg de hij hier aan toe, dat het beslist zijn plan niet was, te kort te doen aan de „wettelijke belangen van de westelijke mogendheden en dat recht, zo er kende hij, berust niet zozeer op een overeenkomst met de sowjet-unie, maar moet worden gezien als een „wettelijk recht van verovering". In het tweede deel van zijn rede repte hij er ook niet van, dat het door hem dus erkende recht van vrije toegang tot west-Berlijn afhankelijk zou wor den gemaakt van de goedkeuring der Oost-duitsers. En een nieuwe blokkade van west-Berlijn sloot hij geheel uit. I Deze tegenstrijdige verklaringen la- ten, evenals het recente communiqué van de landen van het Warchau-pact, de mogelijkheid open, dat het weste lijk recht tot vrije toegang naar Ber lijn zal worden vastgelegd in het se-: perate vredesverdrag, dat de commu nistische staten met Oost-duitsland zullen sluiten. De westelijke rechten zouden aldus niet worden aangetast en zowel de Oostduitsers als de sowjets zelf aan de handhaving daarvan binden. En dit is ook de kernvraag. Zal Croesj- tsjow gebruik maken van deze uitweg uit zijn door hem zelf geschapen di lemma in Berlijn, of zal hij de corri dors naar west-Berlijn onder Oostduit se controle stellen. Kiest hij het eerste dan krijgt hij zijn onderhandelingen en zijn bepaalde herzieningen in de oude overeenkomsten niet uitgesloten. Doet hij het laatste, dan zal de mens heid komen te staan voor de gevaar lijkste situatie in de geschiedenis. Maar daaraan moet men, ook na de laatste verscherping van de Berlijnse crisis, nog steeds weigeren te geloven. Met een mis opent de afd. Soest van het R.K. Vrouwengilde het seizoen 1961-1962. Op 15 september zal de fir ma Jannink uit Enschede een modeshow verzorgen in het Ludgardisgebouw. Op 27 september wordt de jaarvergade ring gehouden en op 25 oktober zal het Amsterdamse toneelgezelschap Dionysos het stuk „De Vrolijke Vrouwtjes" op voeren. In november wordt een lezing gehou den over het brengen van cultuur in een gezin door lectuur, begin decem ber ia de iaalijkse St. Nicolaasavond, in januari een verdiepingsdag, in fe bruari vastenavond, in maart een ex cursie, in april een show van naai- en breiwerk dat door de leden vervaar digd is, in mei wordt de jaarlijkse be devaart naar Renkum gehouden en in juni het jaarlijkse uitstapje. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 GELUKKIG MET UW HOOVER THERMOSTAAT VERWARMT het water AUTOMATISCH if SCHAKELT zichzelf in als de gewenste temperatuur bereikt is AUTOMATISCH WAST gedurende de gekozen tijd en schakelt zichzelf uit AUTOMATISCH •fa POMPT het spoelwater uit de centrifuge AUTOMATISCH DROOGT het wasgoed AUTOMATISCH Verrijk uw huishouding met deze nieuwste ontwikkeling op wasgebied en breng een bezoek aan onze zaak of bel ons op; wij geven graag des kundig, mondeling advies. V Op 14 september houdt de Mixed Hoc key Club Soest een ledenvergadering in de Bosvijver. Onder meer zal de be groting ter sprake komen welke de penningmeester voor het seizoen 1961— 1962 samengesteld heeft. Het bestuur stelt voor de contributie niet te wijzi gen, zodat seniores 30,en juniores 20,per jaar blijven betalen. Er zal een „Bouw- en inrichtingsfonds" gesticht worden in verband met het in gebruik nemen van de nieuwe ter reinen en er wordt gesproken over de terrein- en clubhuisakkomodatie. Het volgend jaar zal de vereniging het 10- jarig bestaan vieren en op deze bijeen komst zal een lustrum-commissie be noemd worden, die de feestelijkheden zal voorbereiden. Aanvankelijk lag het in de bedoeling de nieuwe velden fees telijk te openen en een tournooi te or ganiseren, maar hiervan is afgezien omdat reeds spoedig selectiewedstrijden gespeeld moeten worden. De competitie zal op 17 september beginnen en ge tracht zal worden reeds op 3 septem ber selectiewedstrijden te spelen. Ook wil men het geld, dat aan de feeste lijke opening besteed zou moeten wor den liever bewaren voor de lustrum viering. Op 10 september is er voor de leden in de Bosvijver een thé-dansant. De eerste helft van het voetbalpro gramma, dat S.E.C. in de komende competitie te wachten staat, is als volgt 10 sept. S.E.C.Holland. 17 sept. Ze bra'sS.E.C. 24 sept. S.E.C.Saestum. 8 okt. C.D.N.—S.E.C. 15 okt. S.E.C Ultrajectum. 29 okt. VeenendaalS.E.C. 5 nov. S.E.C.H.M.S. 19 nov. Vrees wijk—S.E.C. 26 nov. S.E.C.—Zeist. 10 dec. QuickS.E.C. 17 dec. S.E.C.Her cules. 24 dec. VriendenschaarS.E.C. EN STERKE DRANKEN. VERHUUR VAN SERVIES. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 Het voetbalelftal van de Jonge Boe ren- en Tuindersbond heeft voor de vijfde maal in Hoogland de wisselbe ker gewonnen welke beschikbaar ge steld is voor elftallen van J.B.T.B.-af delingen die met voetballen het best voor de dag komen. In de finale werd met 4-0 van Hoogland gewonnen, na dat de elftallen van Achterveld en Hooglanderveen respectievelijk met 2-0 en 1-0 verslagen werden. De beker is nu definitief in het bezit van de J.B.T.B.-Soest. Op 27 en 30 augustus neemt de J.B.T.B. deel aan de kringsportdagen, waarop wedstrijden in atletiek, paardesport en gymnastiek gehouden worden. Daarna zullen voorbereidingen voor het win- terprogramma getroffen worden. camera de toeschouwers naar wereld vermaarde amusementsgelegenheden in Amerika, Europa en Azië. De beste nummers van cabarets en musichalls worden vertoond. In Japan maakt men niet alleen kennis met het onder wes terse invloed staande nachtleven, maar ook met de oude traditionele vormen van vermaak. Ook hier verbluffend knappe variété- en cabaretnummers. Op de Steenhoffstraat reed de Amers- foortse automobilist P. M. Hij stak zijn richtingaanwijzer uit om linksaf de Talmalaan in te slaan, maar dit werd blijkbaar niet opgemerkt door de Amersfoorter J. v. d. B., die in een bestelauto achter P. M. reed, want hij passeerde hem aan de linker kant en de auto's kwamen in botsing. De scha de was gering. VIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 SCHRIKSLAAN 19 SOESTDIJK TELEFOON 3999 Na de selectiewedstrijden zullen de elftallen voor de komende competitie samengesteld worden. De elftalcommis sie voor de dames bestaat uit mevr. J. de Jong en de heren Th. Appelboom, A. C. J. de Beurs, A. C. van Ee en W. van Hall. De elftalcommissie voor de heren wordt gevormd door de heren J. M. Honpenbrouwers en J. Castricum en mevr. M. J. van Asselt-De Vries. Het eerste damesteam speelt in de tweede klasse D met Amersfoort, Gooi, H.I.C., Hilversum, Kameleon, Laren en S.C.H.C. Het tweede damesteam speelt in de vierde klasse F met Amsterdam, Be Fair, F.I.T., Gooi, H.I.C., Pinaké en Voordaan. Het eerste herenteam speelt in de tweede klasse H met Amersfoort, Gooi, Kampong, Laren, Schaerweyde, S.C.H.C. en Voordaan. In de middagvoorstelling van het City theater draaien van zaterdag tot en met woensdag aantrekkelijke teken films. Dagelijks om half drie en zon dag om 2 uur en 4.15 uur. Van heden tot en met donderdag - al leen in de avondvoorstellingen - „Nachtleven in een wereldstad". In snel tempo reist men van Las Ve- gas naar Kopenhagen, Parijs, Tokio, New York, Blackpool, Londen en Ho- nolulu en befaamde artisten als The Bluebell-girls, The Tiller-girls, het ge zelschap van Alfredo Alaria, geisha's in Tokio's „Queen Bee" zorgen voor het amusement. In een kleurige en fleurige aaneenscha keling vol bonte afwisseling voert de Aan het einde van de vorige winter-- seizoen heeft de toneelvereniging ons Genoegen een stuk voor de V.V.V.-wis selbeker opgevoerd en de vereniging „Soestdijk" heeft thans een blijspel in drie bedrijven „De betoverde heuvel" in studie. Dit zal in oktober of novem ber voor de V.V.V.-jury opgevoerd worden. Soestdijk heeft dus ditmaal geen cos- tuumstuk nadat in 1959 „De knecht van twee meesters" van Goldini en in 1960 „De schelmenstreken van Scapin" opgevoerd werd. Onbegrijpelijk is dit niet want het huren van costuums eist veel geld en de laatste jaren neemt in Soest de belangstelling voor het ama teurtoneel af. Door samenwerking wil len de toneelverenigingen echter trach ten het Soester toneelleven weer op gang te brengen. Na de vereniging Soestdijk zal de to neelgroep van de Kerkebuurt voor de beker spelen. De vereniging Contact voelt echter niet veel meer voor wed strijden, zodat men zich kan afvragen of er dit jaar geen eind zal komen aan de strüd om de V.V.V.-wisselbeker.

Soester Courant | 1961 | | pagina 5