Jachtavonturen in Kenia. ZOMER i.vm\ DE WITTE POMPEN Wilt U niet teleurgesteld worden GARAGE „DE SOESTER" Spit, Spierpijn Receptie emeritus-pastoor A. J. IVS. van Meeuwen. Firma VAN DE WIJNGAART Makelaars- en Assurantiekantoor PLASWEG 63 SOEST TELEFOON 2064 KOOP EN VERKOOP BROMMERS R IJ W I E L E N SERVICE Die marteling van znurbrand ROUW- eo TROU \Vkleding BAARN, TEL. 2783 1-1 u c terende gasten Ted Walker v Bespreek dan tijdig voor uw vakantie een wagen bij Tevens erkende autorijschool en alle reparatie-werkzaamheden. Smitsweg 19 - Telef. 3865 en reumatische pijnen wrijft U eveneens weg met Daarom worden de schietvergunnin- gen slechts in beperkte mate uitgege ven. Een deel der inkomsten uit deze „jachtzaken" wordt voor de bescher ming van het wild gebruikt. Ook de regeringen der onlangs zelf standig geworden Afrikaanse staten weten die inkomstenbron te waarderen ook zij moeten beschermingsmaatrege len nemen, omdat er zonder j achtbaar wild geen safaris kunnen bestaan. Dat geldt vooral voor de voormalige Centraal Afrikaanse koloniën, waarbij de onafhankelijkheid geen verandering bracht. Hun regeringen lieten de door de vroegere koloniale heren uitgevaar digde pacht- en beschermingswetten van kracht. Ook in de Congo wil men jachtgezelschappen lokken. Zolang de binnenlandse verhoudingen in die voor malige Belgische kolonie bezig zijn te stabiliseren, moet de regering in Leo- poldstad echter van de safari als in komstenbron afzien. Niet dat de groot wildjagers de toegang geweigerd wordt, maar zelfs een meest avontuur lijke Nimrod, die voor geen leeuw be vreesd is, zou graag in de stamoorlogen verwikkeld worden. Of men wil of niet, zo staan de din gen thans. Men mag 't spijtig vinden, dat Afrika's wilde dieren - voor zover ze niet in reservaten leven - steeds meer een economische factor worden, maar tenslotte is dat in Europa niet anders. Op 15 augustus 1901 werd emeritus pastoor A. J. M. van Meeuwen, die in Nieuw-Mariënburg woont, te Haarlem tot priester gewijd, en zestig jaar later, op 15 augustus 1961 heeft hij in de ser re van dit tehuis gerecipieerd ter ge legenheid van een uniek jubileum, want slechts weinigen kunnen terug zien op een 60-jarig priesterschap. Gistermorgen las de jubilaris een mis, waarna pastoor De Nijs van Amsterdam, die kapelaan in Heiloo was toen pas toor Van Meeuwen daar de parochie leidde, een predikatie hield. Na een feestelijk ontbijt met een twintigtal familieleden van de jubilaris werd de receptie gehouden. Een zusterkoor van Nieuw-Mariënburg zong psalm 100, waarna emeritus-pas toor A. L. Akkerman het woord voer de namens de inwonenden van Nieuw- Mariënburg. Hij noemde het een dwaas heid dat men een hoogbejaarde als pas toor Van Meeuwen bij een verjaardag of jubileum een lang leven toewenst, wanneer men er niet aan denkt dat volgens het Oude Testament deze wens voor een lang leven de wens voor een gelukkig leven is. De wereld is veran derd en men weet dit niet meer. Velen leven los van God en beschouwen Hem hoogstens als St. Nicolaas of een automaat. Zij gebruiken God, zoals de matroos het deed die uit de mast viel en van de schrik de hulp van God in riep. Onder zijn val kon hij een stuk touw griioen en hij zei direct tegen God dat hij Zijn hulp niet meer nodig had omdat hij veilig hing. Slechts voor hen, die weten dat het enige doel in het leven moet zijn het toegroeien naar God, is het leven ge lukkig. In de Middeleeuwen wisten de mensen dit beter dan nu en voor hen die dit nu nog weten is deze kennis een grote troost. Vooral wanneer men oud geworden is. Dan acht men de kwalen van de oude dag gering omdat men de vrede des harten kent. Deze troost is er voor de jubilaris om dat hij weet dat een leven zonder God geen gelukkig leven kan zijn. Na de toespraak van pastoor Akkerman werd een schrijven van mgr. Huibers, oud-bisschop van Haarlem voorgele zen dat aan de jubilaris gericht was. Mgr Huibers herinnerde pastoor Van Meeuwen in deze brief aan de tijd die hij op het seminarie te Hageveld en Warmond doorbracht en aan zijn pas toorschap te Heiloo en Boskoop waar hij veel tot stand bracht voor zijn pa rochianen, die daar nu nog dankbaar voor zijn. Voordat alle aanwezigen, onder wie geestelijken van naburige parochies, afgevaardigden van de parochies waar pastoor Van Meeuwen werkzaam ge weest is en Soester ingezetenen die hem gedurende zijn zestienjarig ver blijf in onze gemeente leerden kennen, de jubilaris geluk wensten sprak de bejaarde priester een dankwoord. In het bijzonder tot de zuster van Nieuw Mariënburg die hem zo uitste kend verzorgen, en tot pastoor Akker man die namens de bewoners van het tehuis gesproken had en een bedrag in enveloppe aanbood. Pastoor Van Meeuwen stelde het bij zonder op prijs dat men aan dit ju bileum zoveel aandacht geschonken had en met dankbaarheid bracht hij in herinnering dat hij het koperen pries terfeest in Leiden vierde, het zilve ren in Heiloo en het gouden 10 jaar geleden in Soest, eveneens in Nieuw- Mariënburg. Safari in Kenia - een sport, die slechts weinigen zich kunnen veroorloven. Duur, maar niet meer romantisch. Ted Walker heeft menige industrie baron en milioenenzware zakenman leren kennen, waarvan de zelfverze kerheid in een hoog percentage af straalde en die bij het zien van een roofkat een van angst vertrokken ge zicht kreeg. „In ons beroep", zegt hij, „verzamel je binnen een jaar meer mensenkennis dan meestal goed voor je is. Men ver liest daarbij vaak veel illusies. Ik heb het echter ook al medegemaakt, dat ik met mannen op de jacht ging, dat ik noch moed noch sterke zenuwen had toegedacht, om daarna te moeten vast stellen, dat ik mij vergist had". Evenals veel van zijn collega's be treurt Ted Walker het, dat de safaris van tegenwoordig zo dikwijls over-ge organiseerd zijn. „Als het zo doorgaat dan komt na de koelkast ook nog de caravan met air-conditioning. Zo ver daarvan verwijderd zijn we beslist niet Het komt er dus op aan, aan de ene kant een plaag en aan de andere een uitroeiing te verhinderen. Men mag te genover de jachtsafaris staan zoals men wil, maar uiteindelijk vervullen zij de functie. Zij zijn voor de diverse rege ringen een belangrijke inkomstenbron, maar zii laten zich echter zó lang in standhouden, als er genoeg wild is. Taxaties - Hypotheken - Assurantiën - Expertise meer." Vele der „white hunters" stammen uit families, waarin de vader al het zelfde beroep had. Andere weer zijn voormalige officieren, die na hun ont slag uit het leger geen zin hadden op een kantoorstoel te gaan zitten; enkele van hen spreken over hun verleden nooit. Hun beroep is niet ongevaarlijk. IJzeren zenuwen en een absolute trefzekerheid, mensenkennis en een snel reactievermogen zijn de voor naamste eigenschappen van een suc cesvolle „white hunter". DUS renwereld inzetten, een steeds grotere weerklank vindt. Afgezien daarvan hebben ze het voordeel, veel goedko per te zijn, omdat ze aan geen tijdelij ke minimumgrens gebonden zijn, om dat de belasting voor het neerschieten van dieren vervalt en omdat het daar bij meestal om groepsreizen gaat. Of het nu een jacht- of een foto- sefari gaat, opwindend is het wel voor de deelnemers, maar zelden voor de firma's die ze organiseren, want zij zien het slechts als een zakenkwestie, en voor de „white hunters" ook niet, want voor hen is er niets verrassends of de dreiging ervan bij iedere hap eten die U neemt, daar jnoet U van afEn dat kèn. Gewoon maar één of twee Rennies nemen - laten smelten op uw tong. Dat is een kwestie van een ogenblik en daarmee behoort de pijn dan meteen tot het verleden. Een prettige remedie, onopvallend en nog smakelijk ook. Geen wonder dat tienduizenden lijders aan brandend maagzuur Rennies op zak hebben, om iedere verraderlijke aanval direct te kunnen blussen. Usr ndrcm txs-or hei haren ean OOK GRIJZE HOEDEN EN VESTEN Ted Walker is een van de ongeveer 100 „white hunters" in Kenia. Hij kan zich niet meer herinneren, hoeveel jachtsafaris hij vergezeld heeft, want hij werkt al langer dan tien jaar in zijn beroep. Zou hii zijn memoires neerschrijven, dan zou hij er rekening mee moeten houden, het misnoegen van vele be kende persoonlijkheden op te wekken want menige jachtgeschiedenis heeft zich heel anders afgespeeld dan ze la ter rond de huiselijke haard aan luis- is verteld, veet wat hij zijn beta lende gasten moet bieden. Hij is erg voorkomend en beleefd, vertelt hier en daar ook eens aan zijn cliënten een griezelige geschiedenis, omdat het grie zelen nu eenmaal tot het handwerk behoort, maar verder is hij erg gere serveerd. Van de grootwildjagers der huidige generatie moet hij meestal niet veel hebben. Er zijn er teveel onder hen, die geloven dat een dik chequeboek alles is, wat men nodig heeft om op leeu wenjacht te gaan. Niet weinig van deze mannen ver vloekten inwendig hun beroep, maar zij komen er slechts zelden van los en ten slotte wordt het goed betaald. Jachtsafaris hebben met het Spaanse stierengevecht één ding gemeen: de ene partij wijst ze als zinloze afslach- terij af, de andere partij houdt het voor een unieke belevenis. De tegen standers van de safaris argumenteren dat onverantwoordelijke jagers door hun schiethartstocht enkele wildsoor ten in Afrika al uitgeroeid hebben wat ongetwijfeld waar is. Zij zien de dag reeds naderen waarop er in het Zwar te Werelddeel daadwerkelijk „geen plaats voor wilde dieren" meer is. De vrienden van de jacht in Afrika hebben een andere mening. „Deze die renbeschermingsfanatici moeten eerst eens zien. wat voor een aanblik een inboorlingendorp biedt als het door een olifantenkudde vertrapt is, zij moeten eerst eens getuige zijn van de vertwij feling der ouders, die een kind door 'n wilde kat verloren hebben." B A P S O L' E X P DUS H STEENHOFFSTRAAT 25 - TEL. 2185 Beide partijen blijven bij hun me- ming en laten zich er dus niet van af brengen. De waarheid zal, zoals zo vaak, ook hier wel in het midden lig gen. Indien er geen jagers waren, dan 1 zou de wildschade in Afrika waar schijnlijk zo groot zijn, dat grote delen van de inlandse bevolking in kommer volle omstandigheden zouden komen te verkeren. Zouden de autoriteiten ieder een op jacht laten gaan, dan zou aan het uitroeien geen enkele grens zijn gesteld. Van de primitieve inboorlin gen kan men niet verwachten, dat zij in een olifant meer zien dan de leve rancier van het goed betaalde ivoor en vlees, die men doden moet, omdat hij op de bebouwde velden vreselijk huishoudt. De leeuw mag voor ons Eu ropeanen als de koning der dierenwe reld gelden, maar wij behoeven ons immers ook voor zijn roofzucht niet benauwd te maken, want wij komen hem in de regel alleen tegen in een dierentuin, waarbij wij er helemaal niets in zien om het doodgewoon te vinden, dat hij zijn leven achter tra lies zal moeten slijten. Romantiek en avontuur zijn verbon den met het woord SAFARI. Veel boe ken en films hebben daartoe bijgedra gen, maar hoe ziet de werkelijkheid er uit? - Helaas heel anders. De tijd van de gepassioneerde wildjagers, die met het opgeven van de gemakken van't geciviliseerde leven, met het bewust op de koop toe nemen van gevaren hun hartstocht bevredigden, is nog slechts een herinnering. De safari's van thans zijn tot in de puntjes georganiseerd, precies als elke gezelschapsreis naar Spanje of Grie kenland. Niet de deelnemers, maar hun portefeuilles worden gewaardeerd, want een jachtreis in het Zwarte We relddeel is een kostbaar genoegen. Uit de camping onder de acaciabo men klinkt radiomuziek. De motor van het electrische stroomagregaat zoemt zachtjes, een grote negersteward gooit ijs in de whiskyglazen, uit een tent op de achtergrond hoort men het ruisen van een douche. De kok en zijn hel pers bereiden het avondeten, waarbij niet eens het consumtie-ijs ontbreekt. Waren de zwarte bedienden er niet en het gehuil van de hyena's dan zou men bijna geloven op een modern in gerichte camping ergens in Europa te zijn. 765 Gulden extra belasting kost het neerschieten van één olifant. Ruim 10 jaar geleden was een safari nog een onderneming, waarvan men nooit kon weten, hoe hij zou aflopen. Momenteel daarentegen zijn er alleen al in Kenia vijf internationaal erkende firma's die zich met niets anders dan de voorbereiding en de uitvoering van safaris bezighouden. Zij allen geven belangstellenden de goede raad, mins tens vier maanden voor het begin van de reis met de voorbereidingen te be ginnen, maar als een Amerikaans mi- lionair plotseling op het idee komt, snel een jachttrip naar Afrika te ma ken, dan arrangeren ze dat ook. Momenteel kampen de firma's met een moeilijkheid. De jachtreizen, voor al die naar Kenia, zijn zo in trek ge komen, dat niet meer genoeg ervaren blanke jagers ter begeleiding van de expeditie ter beschikking staan. De besten van hen zijn meestal voor vele maanden volgeboekt. En zonder die ja gers gaat het niet omdat het de cliën ten weliswaar niet aan geld, maar wel al te vaak aan ervaring ontbreekt en het is een enorm onderscheid tussen een aangeschoten hert, dat bijna altijd tracht te vluchten, en een verwonde leeuw, die zich tegen zijn pijniger keert. Of een olifant, die in woede ge raakt. In zulke gevallen bewaren meest al alleen de ervaren „white hunters", die jachtexpedities leiden, hun zenu wen. De meeste safaris in Kenia beginnen in Nairobi, de hoofdstad van de kolo nie. De deelnemers wordt verzocht, om reeds drie of vier daeen vóór het be gin van de jachtreis bijeen te komen, opdat zii tijd hebben om te acclimati seren. Inlandse kleermakers staan al Tot het „eenvoudige leven" op een safari behoren ook pannekoeken met spek. Safaris, waarvan de deelnemers het op gevaarlijk wild hebben voorzien, duren meestal 35 dagen, omdat de re gering geen kortere licenties afgeeft. Wie minder tijd heeft, moet zich met de jacht op minder „roembrengend" wild of tot een fotosafari beperken. De jachtreizen, waarbij Afrika's die ren met de fotolens „geschoten" wor den, verheugen zich in een voortdurend toenemende belangstelling. Ze bewij zen dat de roep dergenen die zich voor de bescherming van de Afrikaanse die- Ook in de voornaamste luxe restaurants der wereldsteden kan men niet beter bediend worden dan in de jacht-camping. Zelfs ijsgekoelde dranken ontbreken niet. klaar om de gasten binnen 24 uur aan een pasklaar jachtcostuum te helpen. De safari-firma vraagt de cliënten wat ze wensen te schieten en bezorgt hun daarna de nodige licenties, die door de plaatselijke autoriteiten echter slechts in beperkte mate worden uitgegeven. Een volledige jachtvergunning kost, omgerekend ongeveer 550 gulden. Eerst het bezit daarvan stelt de safari-reizi gers in de gelegenheid speciale ver gunningen te verkrijgen, b.v. die voor het schieten van een leeuw (200 gul den) of een olifant (765 gulden). Wie zijn eigen jachtwapens niet zelf meebrengt, kan ze huren en wie hele maal op zijn veiligheid is bedacht, kan zich zelfs laten verzekeren. Zijn daar na alle voorbereidingen getroffen en aan alle formaliteiten voldaan, dan be gint de reis in het jachtgebied. Aan 't hoofd rijdt de gast met de „white hun- ter" in een tot jachtwagen omgebouw de auto. Het eind van de stoet wordt gevormd door een 5-tons vrachtwagen voor de bedienden, de uitrusting en de trofeeën. Volgens oud gebruik heeft de gast 't recht van het eerste schot, maar de „white hunter" blijft dicht bij hem om in noodgeval het aangeschoten dier 't genadeschot te geven. De ervaren be roepsjagers kennen de wildwegen zo goed. dat lang wachten op de buit meestal voldoende blijkt.

Soester Courant | 1961 | | pagina 6