De Soester Brandweer en de bevolking. HET OOG GERICHT OP DE INDUSTRIE. inbraak. Het gemiddeld inkomen in Soest. Jaarvergadering Schaakclub. Geslaagde rietdekkers. Biggen- en Eiermarkt. E.H.B.O. in het wintersezoen. Botsing. DINSDAG 22 AUGUSTUS 1961. 40e JAARGANG no. 62. SOESTER OÜRANI Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 12615# Over het algemeen heeft men grote waardering voor het Soester brandweer korps, dat uit 30 vrijwilligers bestaat, die geen enkele vergoeding krijgen voor hun werk als lid van dit korps. Slechts de commandant, de heer W. Groart, die veel preventief werk te verrichten heeft, krijgt 'n jaarlijkse vergoeding en 'n autovergoeding. 't Korps krijgt sub sidie van de gemeente en van dit geld gaat men jaarlijks een dag uit. Er is waardering maar ook kritiek en tegen deze kritiek heeft het korps geen bezwaar, mits zij gerechtvaardigd is. De kritiek op het feit dat de Soester brand weer een half uur na het uitbreken van de brand te Soesterberg arriveerde was dit echter niet, want Soesterberg heeft zelf een brandweer en Soest rukte pas uit toen de commandant van het Soes- terbergse korps om assistentie vroeg omdat hij zag 't niet alleen te kunnen klaren en ook niet met behulp van de brandweer van de vliegbasis. Enige tijd geleden kwam de brandweer ook eens laat bij een brand en er was opnieuw kritiek. De mensen die aanmer kingen maakten waren er echter niet van op de hoogte dat de melding van deze brand als volgt ging: „Er is brand bij ons". Brandweer en politie moesten toen gaan uitzoeken wie ons was. Er worden wel eens smalende dingen gezegd als de brandweer op volle sterk te uitrukt voor enig vuur dat met een emmer water te blussen is, maar dat ligt dan niet aan de brandweer, maar aan degene die de brand meldt en de in druk wekt alsof er hele huizenblokken in brand staan. De brandweer zou graag willen dat de bevolking kennis maakt met het korps en daarvoor wordt binnenkort een avond belegd, waarop dia's getoond worden, waarbij mondelinge toelich tingen gegeven zullen worden. Men kan dan zien hoe verschillende soorten bran den geblust moeten worden en kennis maken met het sublieme materieel dat een machtig wapen in de strijd tegen het vuur is. Bij de laatste brand te Soesterberg is veel verloren gegaan, maar vooral door het optreden van het Soester korps kon de schade toch be perkt blijven al is deze schade niet gering. De commandant heeft medewerking van de ondercommandant, zijn zoon J. F. Groart, de heer B. J. Buxtorff als brandmeester, de heer C. Haver, als onderbrandmeester, twee hoofd brandwachten en 24 brandwachten eerste en tweede klas en aspirant brandwachten. De heer Haver is se cretaris van de vrijwillige brandweer vereniging, waarvan de heer Groart voorzitter is. Het korps heeft de beschikking over een Reo-nevelspuit, die de plaats in neemt van de nevelspuit welke twee jaar geleden verbrandde in de garage aan de Lange Brinkweg. Deze nevelspuit beschikt over een wa tertank die 3000 liter kan bevatten. Met 4 stralen kan gedurende drie kwartier gespoten worden. Door een snelkoppelingssysteem kunnen de slan gen van 100 tot 160 meter verlengd worden en dit is vooral van belang bij het bestrijden van bos- en heide branden. De wagen beschikt over een lier waarmee auto's die in moeilijk heden zijn uit de misère gehaald kun nen worden, maar ook de wagen zelf als deze hier of daar klem mocht ra ken. Als er brand gemeld wordt dan rukt deze wagen vaak met een geringe be zetting uit om maar snel bij het vuur te zijn, want enige mannen zijn reeds voldoende om met deze nevelspuit de strijd tegen de brand te beginnen. Bij meldingen wordt de ondercommandant door de politie gewaarschuwd en deze beslist of de sirene in werking ge steld moet worden. Dan verdwijnt hij zo snel mogelijk naar de garage ter wijl zijn vrouw telefonisch andere le den van het korps waarschuwt. De tweede wagen is een G.M.C.-nevel- spuit met drie stralen en de tank van deze auto kan eveneens 3000 liter be vatten. Beide spuiten werken met hoge druk. De autospuit, het derde wapen in de strijd tegen het vuur, voert 1000 meter slang mee en deze enorme lengte kwam in Soesterberg bij de brand van woensdag uitstekend te pas, want er was niet genoeg druk op de water leiding en het water moest daarom van de hoofdweg aangevoerd worden. Dat was een afstand van een kilome ter. Veel scholen hebben de deuren weer geopend. De kinderen hebben de grote zomervacantie er weer opzitten. Uit open water of een brandput kan deze spuit voor 2500 liter water per minuut zorgen. Deze putten bevinden zich onder meer bij het paleis, Zonne gloren, de Foxboro en in de Birk. Uit brandkranen kan de autospuit minder water per minuut betrekken. De manschappenwagen vervoert te vens het materieel en trekt een motor- spuit die 1200 liter water per minuut kan verschaffen. Bij elk van de vierwagens zijn twee persluchtmaskers en crashpakken van wol. Als men hiermee toegerust is kan men rustig door het vuur lopen. Het materieel van onze brandweer is prima voor elkaar, maar met de ruimte waarin dit materieel opgeborgen wordt is dat niet het geval. Er moet nodig J een nieuwe branweergarage komen en het is de bedoeling dat deze op de Eng komt. Ook is er behoefte aan een ladderwagen om met meer kans op succes eventuele branden in flatge bouwen te bestrijden. Slechts in Soest, Soesterberg en De Bilt. zijn korpsen met vrijwilligers die geen enkele vergoeding voor hun werk krijgen. De waardering voor de leden van deze korpsen moet dan ook nog groter zijn dan de waardering die men over het algemeen voor de brandweer heeft. En van deze waardering kan men blijk geven door belangstelling te tonen en deze avonden bij te wonen, 't Wordt een interessante en leerzame avond en misschien zijn er mensen die, na de kennismaking met het korps, zelf deel hiervan willen uitmaken. Dit zal het korps en de gehele gemeen schap tengoede komen. De Soester vrijwillige Brandweerver eniging werd in 1923 opgericht en de huidige commandant, de heer W. Gro art werd lid. In 1928 werd hij comman dant, dus over twee jaar is hij 40 jaar lid van het korps en 35 jaar comman dant. Dan zal zo zoetjes aan de tijd van afscheid komen na heel veel werk gedurende veertig jaren in dienst van de Soester gemeenschap, want de heer Groart zal dan 67 jaar zijn. Het zal moeilijk zijn iemand te vinden die hem opvolgt. Niet als commandant bij het bestrijden van het vuur, maar wel als hoofd van de brandweer, die bijzonder veel preventief werk te verrichten heeft in onze steeds groeiende gemeen te. Een drietal dagen per week is hij druk met hooibergen, scholen, fabrie ken, hinderwetaanvragen enz. enz. Dat eist niet alleen tijd, maar ook deskun digheid, die hij in de loop der jaren als hoofd van de Soester vrijwillige brand weer verwierf. En mensen met deze deskundigheid zijn er haast niet. In de nacht van zaterdag op zondag is ingebroken bij de Kat-emaillefabriek te Soestduinen. Een steen werd door onbekenden gebruikt om een ruit in te gooien, waarna het gemakkelijk was een raam te openen. Een vijftal ver trekken werd overhoop gehaald, waar bij laden en kasten opengebroken wer den. De buit was niet groot want er worden slechts tien pakjes sigaretten en 6 gulden vermist. Stad en Provincie Utrecht hebben vele gegevens verzameld over de gang van zaken in onze provincie en de hoofd plaats daarvan. Onder meer is van iedere gemeente uitgerekend hoe groot het gemiddeld inkomen per jaar -van iedere belasting plichtige is. Over het geheel genomen ligt dit lager dan het landelijk ge middelde en er zal in overweging ge nomen worden hoe hierin verbetering gebracht kan worden. Ten dele is het lage gemiddelde inkomen te wijten aan het feit dat onze provincie bijzonder veel ongeschoolde arbeiders heeft.- Er zijn zestig gemeenten in onze pro vincie en het hoogste gemiddelde vindt men in De Bilt met 5989,per jaar. Het laagste in Tienhoven met 3018 gulden per jaar. Soest neemt de twin tigste Dlaats in met 4168,per jaar. Op de 21-ste plaats komt Werkhoven met 4164,en op de 22-ste de stad Utrecht met 4162, Dit is de volgorde: 1. De Bilt 5989. 2. Loosdrecht 5368. 3. Baarn 5236. 4. Maarn 5166. 5. Zeist 5113. 6. Loenen 4970. 7. Doorn 4863. 8. Abcoude 4799. 9. Driebergen 4651. 10. Maartensdijk 4600. 11. Amersfoort 4447. 12. Leusden 4442. 13. Polsbroek 4435. 14. Benschop; 4397 15. Langbroek 4-299. 16. Wouden berg 4234. 17. Breukelen 4227. 18. Bun- nik 4208. 19. Vreeland 4187. 20. Soest 4168. 21. Werkhoven 4164. 22. Utrecht 4162. 23. Mijdrecht 4161. 24. Ruwiel 4055. 25. Venendaal 4011. 26. Maarssen 4002. 27. Cothen 4001. Van de volgende gemeenten ligt het gemiddelde beneden 4000,per jaar: Snelrewaard, Willeskop, Hoenkoop, IJs- selstein, Lopik, Vreeswijk, Juthaas, Houten, Schalkwijk, Tuil en 't Waal, Odijk, Wijk bij Duurstede, Westbroek, Leersum, Amerongen, Rhenen, Rens- woude, Stoutenburg, Hoogland, Eemnes, Bunschoten, Wilnis, Vinkeveen, Nigte- vegt, Zegveld, Kamerik, Kockengen, Loenersloot, Tienhoven, Harmeien, Vleu ten, Linschoten en Montfoort. De Soester Schaakclub heeft vrijdag avond in het Oranje Hotel de jaarverga dering gehouden onder leiding van de secretaris, de heer H. Schreuder, omdat de voorzitter, de heer H. de Graaf als leider van de jeugdwedstrijden om het kampioenschap van Nederland fungeerde en de vice-voorzitter met vakantie was. De heer C. Samsom trad periodiek af als bestuurslid en hij werd herkozen. De heer Schreuder was eveneens aftre dend en hii was door het bestuur kan didaat gesteld voor het voorzitterschap daar de heer De Graaf bedankte, omdat hij zelden in staat is bij vergaderingen van de vereniging aanwezig te zijn. Uit de vergadering werd de heer C. Blok- poel als kandidaat voorgedragen, maar hij achtte zichzelf te jong om de vereni ging te leiden. De heer Schreuder werd bij akklamatie gekozen. Hij hoopte op de steun der leden te kunnen rekenen en herinnerde eraan dat hij deze ook had gedurende de 18 jaar waarin hij voorheen voorzitter geweest is. De heer Schreuder is thans 84 jaar. Er werd gediscussieerd over de vraag of het wenselijk is het bestuur van 6 of 7 leden te brengen of eventueel op 5 om een oneven aantal te krijgen. Men handhaafde echter de zes bestuursleden en de heer G. Geijtenbeek werd met 13 stemmen aangewezen om de opengeval len plaats door het bedanken van de heer De Graaf in te nemen. Er werden 18 stemmen uitgebracht. De vereniging heeft 36 leden. Dit houdt in dat het niet zo gemakkelijk is drie tientalleh in de competitie te laten spelen, maar 13 van de 18 aanwezigen wensten dit, zodat aan de komende com petitie met drie teams deelgenomen zal worden. De heren H. Schreuder en J. F. Wamsteker vormen de ranglijstcom missie. De teams zullen naar de sterkte der spelers ingedeeld worden, waarbij geen rekening met de leeftijd gehouden werdt. De heren Schreuder en Boesj es brachten respectievelijk als secretaris en pen ningmeester verslag uit over het afge lopen verenigingsjaar. De kascommissie heeft de boeken nog niet gecontroleerd, maar dit zal alsnog gebeuren. De heren Wamsteker en Blokpoel zijn aan deze commissie toegevoegd. In de onderlinge competitie zal met groe pen van zes gespeeld worden met mo gelijkheid van promotie of degradatie. Door de Vakfederatie Rietdekkers zijn wederom in Soest examens afgenomen. De vakbekwaamheid der zeven kandi daten werd beoordeeld op het bedrijf van de heer H. v. d. Pol, Soest, de the oretische kennis in restaurant Zonne- heuvel. De examencommissie bestond uit de heren H. v. d. Pol, voorzitter, P. Heeres, Bedum, secretaris, E. Maree, Soest, Q. P. van Zanten, Kockengen en H. Hekstra, Murmerwoude. De rijksge committeerde was de heer H. Groot en de heer G. Rutjens vertegenwoordigde het ministerie van economische zaken afdeling opleiding. De volgende kandidaten deden examen: J. Knoops, Vries, E. Vaartjes, Olde- markt, H. Bosman, De Hulst, G. Grif fioen, Wilnis, G. Hoekstra, Oenkerk, H. Boer, De Wilp en C. van Kleef, Hoog Blokland. Zes kandidaten deden examen vakbe kwaamheid en vier slaagden. Eén kan didaat was reeds voor de theorie ge slaagd en hij deed herexamen vakbe kwaamheid. Twee kandidaten slaagden voor handelskennis, drie kandidaten waren in het bezit van het midden standsdiploma en 1 kandidaat was vrij gesteld van het theoretische gedeelte. Op de Amersfoortse weekmarkt wer den aangevoerd 192 biggen in prijzen van 65,— tot 78,—, 8 drachtige zeugen van 400,tot 550,en 5 guste zeugen van 300,tot 350,-. Op de eiermarkt werden aangevoerd 230.000 stuks. Hoendereieren van 14,- I tot 14,75. Middenprijs 14,40. Prijs per kg 2,32. De voetbalcompetitie is zondag weer begonnen en voor velen in Veendam is de eerste dag niet zo best verlopen, want Veendam 1 verloor onder aan voering van Frans de Munck. Veendam heeft nog geen 20.000 inwo ners en aardig wat industrie. Soest heeft 30.000 inwoners en ook aardig wat industrie. Veendam kan echter wat Soest blijkbaar helemaal niet kan, een elftal in het betaalde voetbal brengen door steun van de industrie. Dit jaar is Frans de Munck aangekocht met geld van Veendamse industriëlen en hij niet alleen. Dat heeft natuurlijk tienduizen den guldens gekost, maar dat kan blijk baar allemaal in Veendam en niet in Soest. Nu is het helemaal niet nodig dat wij hier een semi-prof-club krijgen, kunst matig in stand gehouden door de Soes ter industriëlen. Als echter in Veen dam zoveel geld door fabrieken uit gegeven kan worden, dan zou het toch heus niet gek zijn als in Soest een beet je geld uitgegeven werd. Niet om Lambert Ruttenberg, Roel ten Hove, Wout de Bruin of Jan Westerveld een aardige bijverdienste met voetballen te bezorgen, maar wel bijvoorbeeld door P.V.O. krachtig te steunen of de Soester toneelverenigingen in staat te stellen op een hoger plan te komen en te laten spelen voor het personeel van de be drijven. Ook zou het helemaal geen kwaad kunnen eens wat extra's voor bejaarden of chronische patiënten te doen of enthousiastelingen in staat te stellen wat meer leven in de uitge storven Soester brouwerij te brengen. Wat in Veendam op grootse schaal kan moet toch hier op bescheiden wijze kunnen? KANTMAN. Hedenmorgen ontvingen wij het bericht dat de leden van de Soester Zakenkring voor de werknemers in de Soester be drijven op 1 september in het open luchttheater door de toneelgroep Studio het „Spel van Liefde en Toeval" van Marivaux zullen laten opvoeren. Redactie. Van 11 tot en met 16 september zal de E.H.B.O.-Soest een huis- en straat collecte houden en op 20 september ko men de leden bijeen voor de jaarver gadering. 27 september begint de nieuwe cursus. Die zal voortaan niet op vrijdag ge houden worden, maar op woensdag, om. dat vele middenstanders op vrijdag avond moeilijk weg kunnen. De gedi plomeerden. die minstens 8 keer per jaar een les moeten ontvangen om hun diploma verlengd te krijgen, kun nen op woensdagavond om de veer tien dagen terecht. Dan zal steeds een onderwerp behandeld worden dat be trekking heeft op de praktijk omdat het op den duur vervelend wordt ieder jaar het Oranje Kruis-boekje te moe ten doorwerken. Deze herhalingslessen, op de praktijk gericht, zullen onge twijfeld aantrekkelijker zijn. Er zullen de komende winter onderlin ge wedstrijden gehouden worden, er wordt deelgenomen aan de jaarlijkse rayonwedstrijd en als die gewonnen mocht worden aan de districtswedstrijd. Met hersengymnastiek zal men de E.H.B.O.-kennis van de leden toetsen en vergroten. De heer A. B. uit Enkhuizen moest stoppen voor een stilstaande bus. Ach ter hem reed jhr. J. den B. P. uit Baarn, die te laat remde en met zijn auto tegen de wagen van B. botste. Er ontstond slechts geringe schade. BEBOUWINGSVOORSCHRIFTEN. Burgemeester en wethouders van Soest; gelet op artikel 37 van de Woningwet; brengen ter algemene kennis dat vanaf 23 augustus 1961 gedurende vier weken ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage ligt een ontwerp herziening van de bebouwingsvoorschriften (bepa lingen inzake achteruitbouwen) beho rende bij de uitbreidingsplannen Soes- terberg-dorp en Soestdijk 't Hart. Gedurende de termijn van vier weken kunnen belanghebbenden bij de ge meenteraad bezwaren indienen. Soest, 22 augustus 1961.

Soester Courant | 1961 | | pagina 1