DE LAPPEN li li 1 IJ -i MJt -i een volk dat leeft aan de rand van Europa* POLCIRKELM Drijf de onzuiverheden uit Dw bloed. TWEEDE BLAD Firma G. van de Pol Loodgieters- werkzaamheden. UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool D. ENGEL Promotie bij de brandweer. VERF EN LAK Judo ira Soest. Wilt U niet teleurgesteld worden GARAGE „DE SOESTER" Zoekt men naar de eerste vermel ding van de Lappen, dan kan men op de Romeinse geschiedschrijver Taci- tus teruggrijpen. Hij noemde dat volk in het hoge Noorden van Europa „fen- ni", wat Finnen betekent. Helaas ver giste Tacitus zich hiermee, want de Lappen hebben met de Finnen slechts weinig gemeen. Sedert de 13e eeuw spreekt men al gemeen van Lappen, maar de Lappen zelf noemen zich „sameh" (zaad). Dit volk geeft de anthropologen meer raadsels op dan zij tot nu toe konden oplossen. Vroeger geloofden de ge leerden, dat de Lappen van Mongoolse oorsprong waren, maar de theorie vindt nog slechts weinig aanhouders. Volgens de tegenwoordig meest geloof waardige theorie zijn de Lappen nako melingen van een mensenras, dat zijn i plaats tussen blank en geel had. 7 W&SSÊÉÊi few, Deze witte stenen geven geen grens aan, maar de Poolcirkel. Waar vandaan de Lappen kwamen en wanneer hun voorvaderen zich in deze streek vestigden, is eveneens onopge helderd. De verschillende hypothesen weerspreken elkaar gedeeltelijk zeer ernstig. Volgens schattingen, die er geen aan spraak op maken nauwkeurig te zijn, moeten er nog ongeveer 30.000 Lappen zijn. Ongeveer 8000 van hen leven in het Zweedse Lapland; de overigen zijn verdeeld over Finland, Noorwegen en "het schiereiland Kola. Het Zweedse Lapland is tweemaal zo groot als Ne derland en België samen. Zeer stemmingsvol, vooral aan de wijde meren, is de korte tijd van de zomer in Lapland, als de zon niet ondergaat. komt echter niet de Amerikaanse we reldstad aan de Hudson die kroon toe maar de erststad Kiruna in Lapland, welke evenwel slechts 20.000 inwoners telt. In Zweden zijn elf scholen speciaal voor Lappenkinderen. De leerlingen worden noch met wiskunde noch met talen geplaagd. Zij leren praktische dingen, zoals het opstellen van vallen, het doden van wild, lassogooien en dergelijke. De oudste school van dit soort werd ongeveer 300 jaar geleden gesticht. Ze wa^ de eerste „ambachts school" van Europa. Kort voordat de winter in Lapland begint, worden de rendierkudden sa mengedreven. Met ervaren blik zoeken de mannen de dieren uit, die aan het mes moeten worden overgeleverd. Lasso's snorren door de lucht, slingeren zich om de geweien en nekken. De gevangen die ren verzetten zich, maar dat helpt hun niets. Hun lot is de dood. Beter ver gaat het de jonge dieren. Voor de eerste maal in hun leven maken zij met de lasso kennis, maar zij komen er met twee messneden in de oren vanaf. Die sneden dienen als herken ningsteken. Elk jaar herhaalt zich dit bloedige drama. Elk jaar winden de dieren vrienden zich over deze wrede slacht partij op, die niettemin noodzakelijk is, Voor de Lappen, die van de ren dierteelt leven, zijn de kudden de ba- ff*» ^.-4 Een rendier wordt met de lasso gevangen. Als men over de Lappen hoort spre ken, dan denkt men bijna automatisch aan een Nomadenvolk, dat met zijn rendierkudden rondtrekt, maar ook die voorstelling is niet helemaal juist. Slechts 2000 van de Zweedse Lappen leven van de rendierteelt, de overigen hebben een vaste woonplaats gekozen en vinden hun bestaan in de landbouw en visserij. Lapland geldt voor de meeste men sen als een ongerept land, als een ge weldig Nationaal-Park, waarin men dagenlang kan rondtrekken zonder enig teken van civilisatie te ontmoe ten. Met de nodige beperkingen is dat nog wel waar. De Zweedse regering heeft gedurende de laatste jaren in Lapland talrijke waterkrachtstations laten bouwen, soms tot verdriet van de Lappen, die daardoor een vermin dering van hun weideoppervlak vrees den. Vraagt men naar de grootste stad ter aarde, dan luidt algemeen het ant woord: New York. In oppervlakte sis van hun bestaan. Het vlees van de dieren is niet alleen hun voornaamste voedingsmiddel, maar biedt naast de huidenverkoop ook de enige mogelijk heid om geld voor noodzakelijke in kopen te krijgen. Zou er een verbod voor het slachten van rendieren zijn, dan zouden de Ren-Lappen verhonge ren. Bovendien zouden de kudden zich binnen enkele jaren zozeer uitbreiden, dat de weidegronden niet meer vol doende zouden zijn. De rendierfok is tegenwoordig niet meer romantisch. Men kan dat betreu ren, maar dat verandert niets aan het feit. Het percentage Lappen, dat van de „ren" leeft, wordt steeds kleiner, niettegenstaande de regeringsmaatre gelen, die het uitsterven van de laatste Nomaden van Europa moeten verhin deren. Steeds meer jonge Lappen zoeken werk in de industrie, vooral in de ertsmijnen van Kiruna. Van degenen, die hun traditionele „beroep" trouw bleven, passen zich steeds meer aan de Lappen in hun woontent. Kiruna, bekend door zijn rijke erts- voorraden, is in oppervlakte de groot ste stad ter wereld - met slechts 20.000 inwoners. civilisatie aan. De tijd der Lappen, die eenzaam van weidegrond naar weide grond trokken, loopt steeds meer ten eind. In hun tenten vindt men dik wijls al radio's en een heel enkele keer reeds koelkasten, die hun door han dige vertegenwoordigers zijn verkocht. De kleurrijke Lappenklederdracht ziet men tegenwoordig niet meer zo vaak als vroeger. Binnen enkele jaren zal ze waarschijnlijk alleen nog uit de mottenballen gehaald worden, als er toeristen komen. De Zweedse regering ziet zich voor een moeilijk probleem gesteld. Ze wil de Lappen voor de ondergang behoe den, maar dat is op lange termijn slechts mogelijk, als ze haar onderda nen in het hoge noorden de mogelijk heid biedt, zich in de wereld van van daag te voegen. Dat betekent ech ter uiteindelijk, dat de Lappen moeten assimileren. Pessimisten geloven, dat de Lappen, het geheimzinnigste volk van Europa, uitgestorven zullen zijn, voordat de wetenschapsmensen gele genheid hebben gehad om alle vragen te beantwoorden, die dat volk hun ge steld heeft. De veronderstelling, dat de pessimisten geliik krijgen is niet denk beeldig. Daarmee verlost ge Uzelf van Rbeumatlscbe Pijn. Kruschen Salts is daartoe het aange wezen middel. Dat komt omdat de stimulerende werking van Kruschen de bloedzuiverende organen weer tot jeug dig-krachtige werking aanspoort. Zo dra dat gebeurt kunnen onzuiverheden in 't bloed zich niet meer vastzetten, die nu prompt worden afgevoerd langs natuurlijke weg. En daarmee behoren uw pijnen dan tot het verleden. Geen wonder dat duizenden lijders aan rheu- matische pijnen de werking van Kru schen een verlossing vinden. gewrichten en snieren te verdraaien of te verwringen of beenderen door hefboomwerking te kneuzen of te bre ken. Ook waren er grepen die er op bedacht waren de tegenstander door verstikkingsgevaar uit te schakelen. Na de ridders legde het gewone volk zich op deze wat ruige verdedigings methode toe. Neusklem, nekklem, hoofd-, pols-, schouder- en elleboogklem werden gebruikt om tegenstanders uit te scha kelen en men leerde tientallen verde digingstrucjes tegen messteken, stok slagen, boksstoten, trappen en aanval len met diverse voorwerpen. Er ont stonden in Japan vele scholen en in het laatst van de vorige eeuw maakte de Japanner Jigoro Kano, een grondige studie van het jiu jitsu, waaruit hij het judo vormde. Dit judo is een veel minder ruig gedoe. Het is 'n sport met wedstrijdvorm en tegen het eind van de dertiger jaren verdrong het judo in ons land het jiu jitsu nagenoeg ge heel. Bij judo gaat het er in het ge heel niet om de tegenstander letsel toe te brengen of pijn te doen maar hem op technische juiste wijze uit te scha kelen. En soepel, want ju betekent zacht en do is weg of pad. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1961. Zesjarigen kunnen reeds met judo be ginnen, maar er is ook niets op tegen dat 45-jarigen hun debuut maken bij de judosport. Voor hen zal het echter sport moeten blijven en geen plaats moeten maken voor de echte wedstrijd sport. Judo heeft tienduizend beoefenaren in ons land en binnenkort kan men judo enthousiastelingen ook in Soest bezig zien. En misschien bevinden zich on der hen ook meisjes, die naast de judo om een snuifje jiu jitsu vragen, opdat zij zich zekerder zullen voelen wan neer zij geconfronteerd worden met halve garen die onze bossen nog wel eens onveilig maken. Dat beetje jiu jitsu kunnen ze met plezier krijgen, maar hoofdzaak blijft judo, de zachte sport. Van Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw Bij judo wordt het gevecht staande ge voerd. Er zijn beenworpen, schouder- worpen, heupworpen en handworpen en ook kan men zijn tegenstander op de grond trekken. Met diverse grepen kan men hem daar dan uitschakelen. In Amersfoort heeft de sportschool van de heer Boerma vele Soester leerlin gen die judo beoefenen. Zijn assistent is de heer P. Helsdingen van de Ko- ninginnelaan, die binnenkort in Soest les zal gaan geven in judo, zodat het niet meer nodig is dat men naar Amersfoort gaat. Er zal een zaal ge huurd worden en het feit dat men niet meer naar Amersfoort of een andere plaats hoeft te gaan om judo te leren zal er zeker toe bijdragen deze wed strijdsport nog meer in de belangstel ling van Soester ingezetenen te bren gen. Wie met judo begint moet zich niet verbeelden dat hij in enkele maanden een kei is. Het lesgeven vangt aan met gymnastiek om de spieren los te ma ken en daarr^ moet men leren vallen om ongelukken bij het beoefenen van judo te voorkomen. Been worpen, arm- worpen en schouderworpen worden ge leerd en na een half jaar mag men examen doen voor de gele band, na dat men als beginneling de witte band pehad heeft. Voor de oranje band N1EUWEWEG 97 TELEFOON 2543 De burgemeester, mr. S. P. baron Bern. tinck, heeft dinsdagavond tijdens een bijeenkomst van de brandweer in de centrale aan de Lange Brinkweg, mee gedeeld dat het college van B. en W. het besluit genomen heeft de heer J. Veenendaal te bevorderen tot onder- brandmeester, de heer P. Huizinga tot hoofdbrandwacht en de heren J. A. v. Dorresteijn, H. Kamphorst, M. Vellin- ga, E. Post en K. Keizer tot brand wacht eerste klas. Het college van B. en W. is van mening dat het hier niet om een formaliteit gaat, maar dat de betrokkenen deze promotie tenvolle toekomt. Twintig brandwachten stonden aange treden bij de centrale toen de burge meester arriveerde. Hij werd verwel komd door commandant W. Groart, die de mannen bij het hoofd van de gemeente meldde. In de kantine sprak de burgemeester de 16 cursisten toe die geslaagd waren voor het examen brandwacht tweede klas. Zij hadden het aangedurfd het risico van niet-slagen te nemen en voor allen liep dit goed af. Als brand weerman krijgt men het in deze tijd niet gemakkelijker. Het brandgevaar neemt toe en de wapens waarmee het vuur bestreden wordt eisen vaardig heid en routine in de bediening. Ook moet discipline aanvaard worden, want zonder deze discipline zou de brand weer een bende worden. Nederlanders hebben de naam dat zij nogal eens met de discipline overhoop liggen en daarom is het prettig dat de Soester brandweerlieden zich vrijwillig onder werpen aan de discipline die er in het korps moet heersen. is beter, kost minder... en elke streek strak! 'n Product van BRINK, Qroot-Ammeri .M. Enige tijd geleden kwam een meisje voor de rechtbank omdat zij een as pirant-aanrander met een mes gesto ken had. De onverlaat kwam in het ziekenhuis en het meisje kreeg een proces-verbaal. De rechter was echter een wijs man en hij sprak haar vrij. Niet omdat hij zo gek op steken is, maar omdat hij dit een zuiver geval van zelfverdediging vond. Wel advi seerde hij een ander wapen te nemen en het te zoeken in judo met een tikkeltje jiu jitsu. Dan kan zij een eventuele volgende aanrander met een kunstige greep onschadelijk maken of hem een matige tuimeling laten maken, event. met de hartgrondige wens dat hij een doodsmak maakt. De historie vermeldt niet of het meisje thans in derdaad met judo bezig is of nog steeds met een mes in haar tas of mantelpak loopt. Vele eeuwen geleden oefenden Japan se ridders het jiu jitsu, een oosterse vechtmethode die er op gericht is mee te geven met de kracht van de aan valler om hiervan gebruik te maken als deze uit balans raakt. Handgrepen werden toegepast, maar ook schoppen, slaan en werpen hadden hun taak bij jiu jitsu. Grepen werden gebruikt om zijn weer zes maanden nodig, voor de groene acht, voor de blauwe acht, voor de bruine twaalf en pas na een vier- of vijfjarige beoefening van het judo kan men de zwarte band behalen. Maar dan is het ook wel gewenst dat men tweemaal per week les heeft. De man die de zwarte band heeft is eerste dan. Hij bezit de meestergraad. De heer Helsdingen is tweede dan en onze Europese kampioen Anton Gee- sink is vijfde dan. Geesink is verschei dene malen Europees kampioen ge weest en bij de wereldkampioenschap pen eindigde hij op de derde en op de vijfde plaats. In ons land en Europa kan hij nauwelijks een tegenstander vinden die het tegen hem kan opne men, maar als hij tegen Japanners uit komt dan is de strijd bijzonder zwaar. Men kan zesde, zevende achtste, ne gende en zelfs tiende dan worden, maar dan is deze promotie alleen een ge volg van het feit dat men veel voor de judosport doet en niet omdat men zo'n groot vechter is. Er is slechts 1 tiende dan in de wereld, maar deze zal waarschijnlijk geen schijn van kans tegen Geesink hebben als hij tegen hem zou moeten uitkomen. Deze hoge onderscheidingen heeft hij gekregen om dat hij veel gedaan heeft voor de judo sport. Bespreek dan tijdig voor uw vakantie een wagen bij Tevens erkende autorijschool en alle reparatie-werkzaamheden. Smitsweg 19 - Telef. 3865 De burgemeester dankte in het bijzon der de ondercommandant, de heer J. F. Groart, die cursusleider was, maar zelf ook examen gedaan heeft en na tuurlijk slaagde. Hij sprak de wens uit dat velen die examen voor brandwacht tweede klas deden de cursus voor brandwacht eerste klas zullen volgen. Commandant W. Groart deelde mee dat hiermee spoedig begonnen zal wor den, terwijl er nog een cursus voor brandwacht tweede klas gehouden zal worden. Hij sprak de wens uit dat de brandwachten zullen blijven oefenen, want anders is het geleerde gauw ver geten. Brandweer is een ernstige zaak geworden en het brandweerkorps heeft geoefende leden nodig. Puistjes verdrogen door Purol-poede De diploma's werden uitgereikt aan de heren K. Keizer, M. Oskamp. C. Kraaij- enhagen, D. J. Fritz, G. Glaasker, J. Veenendaal, K. Schipper, M. Vellinga, Ph. Warmenhoven, J. A. v. Dorre- steijn, J. F. Kole, J. F. Groart, P. Hui zinga, C. Blokpoel, H. Kamphorst en E. Post. Er werden dia's getoond van het exa men, een demonstatie die voor de te levisie gehouden is en van de brand die op 16 augustus zoveel schade aan richtte. Ondercommandant J. F. Groart dankte de mannen die daar getoond hebben hun taak te verstaan.

Soester Courant | 1961 | | pagina 5