De vlucht van Bormann onthuld- Staatsloterij heeft geen last van de Toto. REGENKLEDING SOEST FALCON VENEMA Botsing. Slopers. Veiling van vier huizen. Kraanvogel gedood. De staatsloterij trekt weer en duizen den Nederlanders volgen in spanning de uitslagen. Zouden ze deze keer geluk hebben? Zouden ze een prijsje winnen ofeen niet De honderd duizend is de prijs waarop in zijn hart iedere medespelende hoopt, maar de kans om die te winnen is betrekkelijk klein en daaromoch, als het maar een prijsje is. Het gaat toch om de aardigheid, want werkelijk rijk kun- je van een prijs in de staatsloterij eigenlijk niet worden. We zijn eens een kijkje gaan nemen in de trekkingszaal in de Kazerne straat in Den Haag. Het is niets dan pure eenvoud. Een eenvoudig gebouw met een kale simpele trekkingszaal en enige kantoorruimten. In wezen is er niets oprvindends aan en de zeven heren die de trekking verrichten, doen het allemaal even rustig en beheerst en er is geen verschil te constateren wanneer ze een vette prijs of een niet trekken. Het is ook begrijpelijk, want persoonlijk hebben ze er geen enkel belang bij. Al 235 jaar lang ,,Achttienduizendnegenhonderdeenentwin tig" „Niet. „Vierduizendtweehonderdeenenzeventig" „Tachtig gulden. „Negentienhonderdzevenentachtig. „Duizend gulden...." Zo klinken de stemmen van de heren die de loten en de prijzen trekken. Het gaat allemaal zo eenvoudig in zijn werk, dat men het nauwelijks zou willen geloven. Aan het ene einde van de zaal draaien twee grote glazen trommels. In de ene buitelen de opgerolde papiertjes met de lotnummers over elkaarin de andere trommel bevinden zich de papiertjes, waarop de rijzen vermeld staan. Als de trommels stilstaan grijpen twee he ren gelijktijdig elk een rolletje en het betrokken lotnummer uit de ene trom mel krijgt het bedrag dat staat op het papiertje uit de andere trommel. De mannen bij de trommels doen niets anders dan het rolletje er uit halen en het ringetje er af te schuiven. Zij geven het door aan de man naast hen, die het papiertje openrolt en het getal voorleest. Daarna wordt het weer doorgegeven en grondig gecontroleerd. Alles wordt uiteraard genoteerd en tenslotte als de trekking van deze dag achter de rug is, staat vast welke loten getrokken zijn en welke prijzen er op vielen. Zo gaat het elke keer weer. Al eeuwen oud. De staatsloterij is al eeuwen oud. Zij dateert reeds van 1726 en zelfs voor dien zijn er vele loterijen gehouden onder staatstoezicht. Zo werd er in 1553 te Middelburg een loterij gehouden, waartoe Keizer Ka- rel V het octrooi verleende. De or ganisatie vond plaats door het ste delijk schuttersgilde, dat dringend 'n nieuw verenigingsgebouw behoefde, waartoe de opbrengst werd bestemd. Niet minder dan ruim 190.000 loten werden in omloop gebracht. De hoofd' prijs was een zilveren bokaal, die ge vuld was met 203 gouden munten, 50 zilveren carolusguldens en nog 250 andere munten. De andere prijzen be stonden uit zilveren schalen, schenk kannen, lepels, zoutvaten etc., gedeel telijk ook gevuld met klinkende munt. De betaling der loten kon plaats heb ben in munten, maar ook in juwelen, schilderijen, tapijten, koeien, paarden, stukken land of in huisraad. Deze goe deren werden na afloop van de lote rij publiek geveild. Sindsdien zijn er vele loterijen gehou den met wisselend succes. Vijf miljoen winst. Aangemoedigd door de successen, be sloten de Staten-Generaal in 1726 op nieuw tot een grote loterij met 120.000 loten, die dertig, twintig en tien gul den per lot kostten. Sindsdien zijn er - 235 jaar lang - regelmatig staats loterijen gehouden. Onze voorvaderen zagen er een middel in, om de staats kas te versterken. In de moderne tijd is het doel, de kanalisatie van de nog steeds grote goklust, maar evengoed vloeit er nog jaarlijks een kleine vijf miljoen in de staatskas door dit be drijf. De hoofdprijs is niet altijd de hon derdduizend geweest. Vóór 1726 kreeg de winnaar een lijfrente van 3.000.- per jaar. Dit jaarlijks inkomen was voor die tijd zo groot, dat men zijn leven lang op een landgoed kon wonen. Op deze wijze werd de staat nog de dupe van haar gulheid. Elk jaar kwam er zo'n rentenier bij en men kon spoe dig uitrekenen dat dit op een enorme verliespost voor de gemeenschap uit moest lopen. Daarom werd later de honderdduizend uitgedacht, die de lijfrente verving. De trekking vond jarenlang plaats in de beroemde Ridderzaal in Den Haag, die tegenwoordig voor meer verheven doeleinden wordt gebruikt. Geen fraude. Zolang de trekking tegenwoordig plaatsvindt is dat volgens oud ge bruik. Het systeem van de staatsloterij is zo georganiseerd, dat een vergissing uitgesloten is. Er is een uitgebreide nacontrole, en op vijf verschillende wij zen wordt het trekkingsresultaat vast gelegd. Niemand kan zich dus bedro gen voelen. Vervalsingen zijn bij het staatsbedrijf practisch uitgesloten. De loten zijn van een bijzondere papiersoort vervaardigd en veranderen regelmatig van kleur. De directie van de staatsloterij contro leert elk lot, waarop een hoge prijs gevallen is. Men weet steeds aan wel ke collecteur een bepaald lot is toe gezonden. Bovendien voorziet laatst genoemde het loterij biljet nog van een stempel, voordat het de deur uitgaat. Het komt nogal eens voor, dat een briefje verloren gaat. Toch komt de prijs meestal nog wel bij de recht hebbende terecht. De collecteurs weten wie een bepaald nummer gekocht heeft en zelfs wanneer het document niet meer kan worden getoond en er komt binnen drie jaar geen andere rechthebber opdagen, volgt nog uitbe taling. Een bijna ongelooflijke service. Alleen de prijzen, die na drie jaar nog niet zijn afgehaald, vervallen aan de staat. Er was altijd concurrentie. Wij vroegen de directeur van dit staatsbedrijf, de heer P. R- Alder- werelt van Rosenburgh, die zeker be schouwd mag worden als een bij uit stek deskundige op het gebied van loterijen, of de staatsloterij concurren tie ondervind van andere loterijen, zoals de voetbaltoto enz. De heer Van Alderwerelt was van mening dat de staatsloterij zich ondanks de concur rentie vrij goed op het niveau van de laatste jaren handhaaft. Overigens heeft de staatsloterij niet alleen nu andere loterijen naast zich, dat was vroeger ook het geval. In de dertiger jaren hadden verschil lende slimme zakenlieden mazen in de loterijwet gevonden, die het hen mo gelijk maakten een florerende loterij op touw te zetten, die wat omzet en prijzen betreft de staatsloterij verre overtrof. Vrijwel allen waren ze vol komen betrouwbaar, want - zoals onze gastheer vertelde - een onbe trouwbare loterij graaft zijn eigen Een kijkje bij de trekking van de Nederlandse staatsloterij. graf. Daar doen de liefhebbers be slist niet aan mee. Na 1945 heeft de staat voor deze prak tijken een stokje gestoken en hebben wij nog slechts de beruchte prijspuz- zels in de kranten gekend, alsmede dan de voetbaltoto. Bijna elk land kent een staatsloterij. Natuurlijk wilden wij ook wel eens weten hoe het in andere landen met de loterijen gesteld is. Volgens de heer Van Alderwerelt kennen bijna alle Westeuropeese landen een loterij die onder supervisie staat van de staat. Uitzonderingen zijn Zweden en En geland. Nu moet men niet denken, dat deze landen geen loterij kennen, maar die zijn daar particulier. In Engeland be gint men overstag te gaan. Er is nu een pseudo-loterij, die min of meer onder staatstoezicht werkt. Zo eenvoudig en bescheiden als de trekking in ons land geschiedt, gaat het niet in al die andere landen. En in vele landen gaat zo'n trekking ge paard met het nodige spektakel, als zang en muziekuitvoeringen e.d. Ook zijn daar dikwijls de prijzen heel wat groter dan in Nederland. Wat de psychologie van de loterij be treft, meende ons gastheer, dat een loterij zichzelf maakt. Door de reclame en propaganda worden de mensen be- invloed. En wanneer een loterij maar spectaculair genoeg is en tot de ver beelding spreekt, dan worden er wel loten verkocht. De goklust van de mens is maar heel betrekkelijk. Onze Nederlandse Staatsloterij is een instelling die slechts tot taak heeft de bestaande goklust te bevredigen en de liefhebbers een kans te geven om dit spel te spelen, zonder dat daar te veel risico's aan vast zitten. Wanneer wij zien, dat men in de staatsloterij 38 °/o kans heeft op een prijs, eigen geld inbegrepen, dan is dat toch niet gek. Nu met de voetbaltoto er naast, heeft de Nederlander echt wel inte ressante mogelijkheden om een gokje te wagen. Hij werd in '45-'47 door illegale orga nisatie en Oostenrijkse gids geholpen. Met afschuw kijkt de mensheid naar de beroeps- en massamoordenaar Adolf Eichmann. Het is een vreemde, siniste re figuur, die de moord op grote groepen Joodse medeburgers organi seerde en ook uitvoerde. De bewijzen ter zitting en de verklaringen van de getuigen tegen deze duivelse duisterling aangevoerd en uitgesproken liegen niet. Tijdens de zitting van het hoge rechts college vingen we echter een andere naam op, die soms heel terloops werd uitgesproken, maar dan de rechters deed opveren. Allen luisterden aan dachtig toe, terwijl de verdachte en diens raadsman, dr. Servatius, ijverig aantekeningen maakten. Deze naam sloeg blijkbaar in. Het was ook niet de naam van de eerste de beste, die dan werd genoemd op de veelal bewo gen zittingen in Jeruzalem. Het be trof hier immers de naam van de man, die na Hitier de machtigste man in het „gfootduitse rijk" washet betrof hier de generaal der S.S. en der S.A., de chef der nationaal-socialistische kan selarij, secretaris en persoonlijk raads man van Adolf Hitier, partijlid sinds 1925, rijksafgevaardigde en man ach ter de schermen, Martin Bormann, bij genaamd de „bruine emjnentie". Op verkeerde gronden dood ver klaard. Martin Bormann, eens „rijksleider" en plaatsvervanger van Hitier na de vlucht van Rudolf Hess, werd door de inter nationale militaire rechtbank te Neu renberg in haar zitting van 1 oktober 1946 bij verstek tot de dood door de strop veroordeeld, wegens het plegen van misdaden tegen de mensheid en het begaan van oorlogsmisdrijven. Hij zou volgens de verklaringen van Erich Kemka, eens de persoonlijke chauffeur van Hitier, op de 2de mei 1945, in de Friedrichstrasse in Berlijn nabij de Weidendammer Brücke tijdens een ex plosie het leven hebben verloren en ook enkele andere nazi-groten legden in die zin verklaringen af voor het internatio nale militaire gerecht in Neurenberg. Kort daarop wordt Bormann door west- Duitsland voor dood verklaard. Ambts halve werd dus aangenomen, dat Mar tin Bormann was overleden, doch wer kelijk bewezen was dit niet. De ge ruchten over de nog steeds in leven zijnde Bormann hielden aan en wer den niet tegengesproken dit nu gaf te denken. Kort geleden namen tot nu toe oncon troleerbare geruchten rond de persoon van Bormann vastere vorm aan, nog versterkt door de mededelingen van een gewezen Argentijns diplomaat, die on dermeer verklaarde dat Bormann, daar bij geholpen door derden, onder een valse naam in zuid-Amerika - hoogst waarschijnlijk in Argentinië - zou le ven. Israëlische geheime dienst op zoek. Ook het bureau 06, dat een onderdeel vormd van de Israëlische geheime dienst (de „Scherut Bitachon", adres postbus 184, hoofdkantoor Tel Aviv, Israël) bleek bekend te zijn met de ge ruchten rondom de persoon van Mar tin Bormann. Dit bureau is - zoals be kend - belast met de opsporing en af wikkeling van misdrijven, gepleegd door grote en kleine nazi's en gericht tegen Joodse medeburgers. Het staat onder leiding van commissaris Abra ham Selinger. Het waren de agenten van deze dienst, die Adolf Eichmann hebben ontmaskerd en overgebracht naar Israël. Het bureau 06 zocht reeds lang naar Bormann en iedere mededeling, hoe klein of onbelangrijk ook. werd door de agenten van dit bureau nauwkeurig op de waarheid onderzocht. Ook van een andere kant kwamen inlichtingen binnen, ondermeer van de zijde van het parket van de procureur-generaal in Frankfurt a.d. Main, van dr. Fritz Bauwer en van diens ambtgenoot in west-Berlijn. En deze hoge justiële autoriteiten gaven aan de recherche bevel tot opsporing, aanhouding en voorgeleiding van Martin Bormann over te gaan, indien deze onverhoopt in west-Duitsland mocht worden aan getroffen. De Israëlische geheime dienst bleek toch wel zeer goed geïnformeerd te zijn. De conclusie luidde „Martin Bormann is niet overleden, niet gesneuveld, doch leeft rustig en ongestoord" ergens in zuid-Amerika. Indien onze gegevens naar waarheid zijn, dan zullen we hem opsporen en op dezelfde wijze als Adolf Eichmann aan het gerecht over leveren. Hoe is Bormann uit Duitsland ont snapt Martins Bormann's vlucht. Het was de 2de mei 1945, de ineenstor. ting van nazi-Duitsland was aanstaan de en slechts een kwestie van tijd. Op de Friedrichstrasse in Berlijn, toen nog de „rijkshoofdstad", werd hevig ge vochten. Russische stoottroepen waren bij hun opmars in gevecht geraakt met sterke afdelingen van de S.S.-divisie „Nordland". die onder leiding stond van de S.S.-Brigadeführer Ziegler. Bij deze afdeling, die de oprukkende Russische troepen in de richting van het Stettiner Bahnhof poogden te door breken, bevond zich, gedekt door tanks en pantserwagens, een aantal nationaal- socialistische kopstukken, onder wie Arthur Axmann, de „rijksjeugdleider" de staatssecretaris dr. Naumann en de in generaalsuniform der S.S. gestoken „rijksleider" Martin Bormann. Na ver bitterden gevechten, waarbij ondermeer de S.S.-Brigadetührer Ziegler sneu velde, doorbraken de S.S.-afdelingen de in allerijl door de Russen betrokken en opgeworpen stellingen, om vervol gens terecht te komen in het zwaar beschadigde hotel „Atlas", gelegen aan de Friedrichstrasse, hoek Weidenhof. In die ruïne verwisselde „de bruine eminentie" zijn generaalsuniform voor een burgerpak, waarna hij op aanwij zingen van en geholpen door de S.S.- Obersturmführer Joachim Tibertius. spoorloos verdween, om enkele dagen later onder valse naam in de omgeving van Tegernsee (zuid-Duitsland) weer op te duiken. Kort daarop vertrok Bor mann op illegale wijze naar Oostenrijk, De kort na de tweede wereldoorlog opgerichte en nog steeds bestaande il legale S.S.-organisatie „Odessa", een vereniging van en voor (gewezen) S.S.- lieden, met contacten over de gehele wereld en dezelfde organisatie die ook Adolf Eichmann hielp ontvluchten, ver leende eveneens haar medewerking aan de geheimzinnige en thans bekende vlucht van Martin Bormann. De „berggeest" leidde hem. Het was deze organisatie, die Bormann, die toen voorgaf José Peréz te heten, in contact gebracht met de Oostenrijkse berggids Rudolf Blaas, een nu tachtig jarige vrijgezel, bewoner van een een zame berghut in het grensdorpje Nau- ders, in Oostenrijks-Tirol gelegen. Van Rudolf Blaas is bekend, dat hij in de jaren 1938-1945 een groot aantal door de Duitse en Italiaanse autoritei ten gezochte mensen in de nachtelijke uren en door de bergen naar Zwitser land loodste. Nu, na de ineenstorting van het nationaal-socialistische Duits land en het facistische Italië, bracht hij, eveneens clandestien, nationaal-socia listische en fascistische prominenten, voor geld en goede woorden naar Zwit serland, Oostenrijk en naar Italië En zo kon het gebeuren, dat de oude, in zichzelf gekeerde en altoos wantrou wige berggids, die bij de bevolking van Nauders algemeen bekend stond on der de naam van „de Berggeest", Mar tin Bormann op een natte en winderige augustusnacht in het jaar 1947 over de Oostenrijkse grens naar zuid-Tirol in Italië bracht. Gerda Bormann, de echtgenote van de gewezen „rijksleider" was reeds in maart 1946 overleden en de acht kin deren die het echtpaar Bormann rijk was, waren ondergebracht bij familie leden in het Schwarzwald de familie band was daardoor verbroken en bo vendien dreigde daar de doodstraf van het internationaal tribunaal in Neuren berg. Niets bond Bormann meer aan zijn land en aan Europa, waar hij immers als oorlogsmisdadiger bekend stond en werd gezocht. Van Genua naar Argentinië. Op 20 februari 1948 voerde de gewezen rijksleider in een obscuur havencafé in Genua een druk gesprek met de secre taris van een Argentijnse emigratie commissie. Het was hetzelfde café, waarin op een wat later tijdstip ook Adolf Eichmann werd gesignaleerd, al daar sprekende met dezelfde Argen tijnse emigratie-ambtenaar. Het onder-' houd tussen Borrmann en de Argen tijn kwam tot stand door middel van de S.S.-organisatie „Odessa". Deze ver zorgde ook het contact tussen Eich mann en de Argentijnse emigratie-com missie. Op 1 maart 1948 vertrok de oorlogs misdadiger Martin Borgmann per schip naar Argentinië, waar hij tot op heden waarschijnlijk in volle vrijheid leeft. Bormann was de man die namens Hit- Ier en ook in diens opdracht de geor ganiseerde jodenmoord controleerde en Eichmann daartoe aanzette en aan vuurde. De man die aan Hitier uitvoe rige adviezen gaf, welke hebben ge leid tot een nog grotere mensenvernie tiging. Zijn vluchtweg, waardoor hij poogde zich aan de gerechtigheid te onttrekken, is thans bekend bij het bu reau 06 van de Israëlische geheime dienst. Er wordt intensief gewerkt om ook de zaak Bormann „rond" te krij gen. De generaal der S.S. en der S.A. kan zich van een goede behandeling verzekerd weten, doch het recht hebbe haar loop. Ook ten aanzien van de „bruine eminentie". VOOR DAMES EN HEREN. In tweed - gabardine - egyptisch linnen. Nieuwe modellen. F. C. Kuyperstraat 28 - Tel. 2803 Op de Van Weedestraat stopte een bus van Tensen. De heer A. M. uit Soes- terberg reed met zijn personenauto achter deze bus en hij remde, evenals G. G. G. uit Soest, die achter hem reed. Achter deze auto reed W. P. H. B. uit Soesterberg, die eveneens remde, maar slipte en tegen de Soester auto botste. Deze ramde de auto uit Soesterberg, waardoor de drie wagens ernstig be schadigd werden. De bus werd niet bij deze botsing betrokken. Op de deurmat van de heer M. in de F. C. Kuyperstraat lag een stuk van een verkeersbord, dat een onbekende door de brievenbus gegooid heeft. Het was afkomstig van een verkeersbord in de F. C. Kuyperstraat dat door een vandaal ongeveer gehalveerd werd. Woensdagavond was er in De Gouden Ploeg bijzonder veel belangstelling voor de verkoop van een viertal hui zen door notaris M. van Veeren. De navolgende percelen werden ge veild: Huis met schuur, erf, tuin en pad, Braamweg 58, groot 2.59 are. Ingezet door J. van Zwol te Bussum en niet afgemijnd, op 18.000, Huis met garage, erf en tuin, Linden- laan 9, groot 3.97 are. Ingezet door H. Hilhorst, Hoogland op 22.800,en niet afgemijnd. Huis met elf meter lange garage, erf en tuin, Hartmanlaan 26, groot 2.55 are. Ingezet door H. A. Butzelaar, Soest, op 26.000,en niet afgemijnd. Huis met grote schuur, erf en grond, Nieuweweg 42a, groot 92.83 are. Inge zet door makelaarskantoor Bogaard te Amsterdam op 25.500,en niet af- mijnd. Enige andere panden, welke geveild zouden worden, waren onderhands ver kocht. De tuinman van jhr. G. aan de Praam gracht, deelde de politie mee dat een kraanvogel van de heer G. doodgebe ten is. Men" neemt aan dat een hond dit gedaan heeft, maar men heeft de moor- denaar nog niet kunnen vinden.

Soester Courant | 1961 | | pagina 6