FUGERS voor Uw FIETS Ik werkte drie jaar in Siberië. Erkende Autorijschool „DE WITTE POMPEN" Soest voor dertig jaar. Een juweel van een japonnetje. Firma VAJV DE WUNGAART Makelaars- en Assurantiekantoor PLASWE0 63 SOEST TELEFOON 2064 KOOP EN VERKOOP Duivenvlucht vanaf Orleans. Pracht handen Tube95cIHamea-Gelei S.E.C. en B.D.G° DERDE BLAD Broreifietsrit. Jubelfeest *fOAf dbVPiB^ WHhelminakerk Soest-Z. Meer dan 10 jaar woon ik nu in Soest en het bevalt me hier uitstekend. Vooral omdat ik de avonden zo rustig kan doorbrengen in de wetenschap dat er een rustige nacht op zal volgen. Een nacht waarin van alles gebeuren kan, maar waarin ik niet gearresteerd kan worden om te verdwijnen zonder een spoor na te laten. Dat is wel eens anders geweest en nu de Russen weer zo duidelijk blijk ge ven hun plannen tot een wereldrevo lutie niet te willen opgeven denk ik vaak terug aan de drie jaar die ik in Siberië doorgebracht heb. Niet als ge vangene, niet als'arbeidsslaaf, niet als verschoppeling, maar als bedrijfslei der in een enorme fabriek waar dag en nacht gewerkt werd om met behulp van Amerika een einde te maken aan de macht van Hitier. Ik verdiende goed, ik woonde in een behoorlijk huis, ik had de beschikking over een auto, maar ik was dolblij toen ik tenslotte de wijk kon nemen naar Zweden. Daar was de vrijheid, daar kon ik 's nachts niet weggehaald worden omdat ik op de fabriek een domme fout gemaakt had, daar miste ik 's morgens geen mensen die verdwenen waren. Ik zeg liever niet hoe ik heet, want het staat voor mij helemaal niet vast dat de Russen hier nooit zullen komen. Mocht dit gebeuren, dan zal ik onge twijfeld niet meer rustig naar bed gaan, omdat er dan wel in de nacht een auto voor mijn deur kan stoppen, waarin mannen zitten die me komen ophalen. Niet omdat ik een fout in een bedrijf gemaakt heb, maar omdat ik in een courant duidelijk heb laten mer ken dat ik het systeem waaronder de Russen leven verfoei. Velen doen dit, maar weinigen hebben dit systeem aan den lijve ondervonden. Ik wel, en het zou voor de eventuele Russische bezetter een onprettige gedachte zijn dat er in Soest iemand rondloopt die meegemaakt heeft hoe zij in de Balti- sche landen te keer gegaan zijn en die weet dat de levensstandaard in Rus land lachwekkend is vergeleken bij de levensstandaard in ons land. Die ook weet dat de Russen beste mensen zijn, maar de Partij een instelling die van deze beste mensen duivels kan maken. Theorie gratis. ƒ6,— PER UUR. Steenhoffstraat 25 Telefoon 2185 malige Estland en stond perplex van de verwoestingen die door de Duitsers aangericht waren. Ruim een jaar heb ik daar gewerkt, steeds uitziende naar een kans de communistische heilstaat te verlaten en tenslotte lukte het mij naar Zweden te vertrekken. Daar werkte ik een half jaar en daar heb ik pas goed beseft wat het be tekent in vrijheid te werken zonder de dreiging van arrestatie, zonder de mogelijkheid van verdwijnen met on bekende bestemming. Ik zou zelfs niet kunnen zeggen wat die bestemming is. Ik zag geen concentra tiekampen, ik zag geen werkelijke dwangarbeiders, maar Siberië is zo groot en noordelijk van Tomsk zijn de steenkolenmijnen en de vindplaat sen van goud, erts en platina, waar ongetwiifeld vele duizenden mensen werken. Ik kan slechts spreken over de drei ging waarmee vooral zij te maken hadden die verantwoording droegen. Een dreiging die wij in ons democra tische land niet kennen en waarvan vele denken dat het fantasie is. Wan neer ik hierover praat dan zijn er men sen die het beter weten, hoewel zij nooit verder kwamen dan Amsterdam en zij zeggen dat ik anti-communistisch ben. Natuurlijk ben ik dat, want ieder verstandig mens is anti-communistisch wanneer hij iets weet van het leven in de Sowjet-Unie. En ik weet er iets van, al is het weinig. Met Russen sprak ik nauwelijks over politiek om dat dit te gevaarlijk is en de Russen zelf zijn niet erg mededeelzaam als het om de partij gaat. Ik heb echter begre pen dat een Russische bezetting erger moet zijn dan een Duitse bezetting, al heb ik in Estland kunnen waarnemen dat de Duitsers de boel totaal ver nielden voor ze wegtrokken. Tijdens de Duitse bezetting van ons land waren er dapperen die de strijd tegen de bezetter aanbonden. Velen van hen hebben dit met de dood moe ten bekopen. Meestal zijn zij gefus- sileerd op plaatsen waar hun land- GAZELLE KERKSTRAAT 3-5 RALEIGH Betaling in overleg TELEFOON 2030 In 1937 werkte ik als bedrijfsleider in Tallin, een fabrieksplaats in Estland. De eigenaar van de machinefabriek, waarin ik een prettige werkkring ge vonden had, wenste dat ik zijn compag non werd en ik ging hierop graag in. Enige jaren ging alles goed, maar Duitsland begon een oorlog en Rusland meende ook iets te moeten doen en bezette Estland, Letland en Litauen. Deze landen waren helemaal niet in oorlog met Rusland maar de Rus trad er als vijand op. Het geld verloor na genoeg zijn waarde, vrouwen en meis jes werden als oorlogsbuit behandeld, huizen werden geplunderd, duizenden mannen, vrouwen en kinderen wegge voerd en mijn compagnon werd gear resteerd wegens ,,handelsspionage". Wat dat is weet ik niet en niemand zal het me waarschijnlijk kunnen ver tellen. Hij kreeg niet genoeg te eten en zijn vrouw en ik mochten hem wat bren gen. Daarvan hield men echter kenne lijk niet, want al gauw werd hij naar een andere gevangenis overgebracht. Wij kwamen te weten welke dat was en brachten opnieuw eten. Weer werd hij naar een andere gevangenis ge bracht en het zoeken ging door. Ech ter niet lang, want hij stierf aan een nierontsteking. Men had natuurlijk ook longontsteking of hartverlamming kunnen zeggen, of desnoods dat hij bij een ontvluchtingspoging neergescho ten was, zoals de Duitsers dit deden. Intussen zongen zijn kinderen thuis de communistische liedjes die zij op school leerden. Voor de moeder was dit een kwelling, maar zij durfde er niets van te zeggen en de kinderen wisten niet beter. Ik werd niet gearresteerd en ik stierf niet aan een nierontsteking. Niet omdat ik Nederlander was maar omdat het bedrijf een chef moest houden, hoewel een commissaris de belangrijkste chef was. De Duitsers rukten op, alle machines werden ingeladen en wij trokken Rus land in. In de buurt van Tomsk kreeg ik een baan als bedrijfsleider in een enorme fabriek waar duizenden men sen werkten. Men kan niet zeggen dat het dwangarbeiders waren, maar van vrijwilligheid was ook geen sprake, want zij kwamen uit alle delen van Rusland om te werken met de enorme hoeveelheden machines die Amerika zond naarmate de Duitsers steeds meer Russisch gebied bezetten. Na drie jaar waren de bezetters aan het eind van hun latijn en zij werden tot voorbii de Baltische staten terug gedrongen. Ik ging terug naar het voor genoten niets van de terechtstelling merkten, maar ook zijn er slachtof fers op straat gevallen. In Estland was het de gewoonte ver zetsstrijders - de partisanen - in het openbaar op te hangen en de mensen werden gedwongen deze terechtstel ling bij te wonen. Niet alleen mannen en vrouwen, maar ook kinderen. Dat lijkt me toch nog even krasser dan men hier in Nederland meegemaakt heeft. Op mijn reizen door Rusland heb ik veel kunnen zien van de behuizing en de levensgewoonten der Russen. Vele duizenden leefden in plaggehutten en ongetwijfeld is dit nog zo, want de Russische leiders besteden hun geld liever aan schoten naar de maan dan aan huizen voor arbeiders. Duizenden liepen zonder schoenen en ik vraag me af of zij die nu wel hebben. Zij leefden op een wijze die geheel anders is dan onze levenswijze, maar zij voelden zich waarschijnlijk niet ongelukkig omdat zij niet beter wisten. Wij weten beter en de miljoenen die het Russische re giem ontvluchten weten ook beter. Men vlucht niet weg uit een land waar het goed leven is en ik heb aan den lijve ondervonden dat het slecht leven is onder de sikkel en de hamer. Taxaties - Hypotheken - Assurantiën - Expertise Er vlogen 273 duiven van de vereni ging De Zwaluw vanaf Orleans, een afstand van 533 km. Zij werden om 6.15 uur gelost met z.w.wind. De eer ste duif arriveerde om 12.16.11, de snelheid was 1474.40 meter per minuut en de laatste prijswinnende duif kwam om 15.15.35 aan. De uitslag was: H. Woudstra 1 2 5 18. O. Zimmerman 3 9 53. J. v. d. Bra- kel 4 12 41. G. Rijksen 6 8 11 17 19 20 23 24 25 26 28 31 52. J. Knoops 7. H. Gorissen 10 54. A. Leyssen 13. N. v. d. Veen 14 34. C. van Soest 15 21. 37 38 40 43 44 47. R. Voskuilen 16 49. N. den Dekker 22 45. P. Duyst 27. E. de Goede 29 33. J. Ottens 30 32. P. Wag- ner 35. C. Dijkman 36. C. van Klinge ren 39. C. v. d. Hoek 42. J. v. d. Belt 46. J. Blijleven 48. P. de Bes 50 Jac. Stalenhoef 51. A. v. Dorrestein 55. Op 15 augustus 1931 vond op de hoek van de Talmalaan en de Steen hoffstraat een ernstig ongeluk plaats. Uit de richting Baarn kwam een perso nenauto, die men 30 jaar geleden nog luxe auto noemde, en uit Amersfoort kwam een motorrijder met zijn vrouw achterop. De autobestuurder ging plot seling naar links om de weg over te steken en daardoor botste de motor tegen zijn auto. De motorrijder viel, evenals zijn vrouw. Hij had slechts wat lichte ontvellingen. Zij was hier tegen beschermd door leren kleding maar een helm droeg men in die tijd nog niet en met een ernstige hersen schudding moest zij naar een Amers- foorts ziekenhuis gebracht worden. Vooraf scheelde het maar weinig of de motorrijder was met de automobilist op de vuist gegaan omdat hij hem een afstraffing wilde geven voor zijn dom me rijden. Een agent verhinderde dit echter. Sportlieden van formaat hebben we niet in Soest en ze zijn er ook nau welijks geweest. Dertig jaar geleden be haalde mej. A. H. van Asselt echter het Nederlands kampioenschap 800 meter hardlopen in 2 minuten 40 seconden. Zij verbeterde hiermee het provinciaal record met 15 seconden. Een ander snel Soester meisje, Rie Homan kwam uit op de 200 meter, maar zij slaagde er niet in zich voor de finale te plaat sen. Mejuffrouw van Asselt was lid van A.D.O. en vele clubgenoten gingen mee naar Rijswijk, waar zij om het Ne derlands kampioenschap lopen moest. Onder hen was ook een dichter. Hij verzorgde het verslag van deze triomf en eindigde het als volgt En nu voorwaarts, A.D.O.-ers, bouwt verder uw paleis met fiere kloeke stenen, in Soest ontsproot de rijs. Vlug, nu naar A.D.O. henen. Een groenteman ventte met zijn handkar door onze gemeente. Hij kreeg een bestelling, bracht het gevraagde bij een huis aan de hoofdweg, waar hij achterom moest, leverde het af, kreeg geld, zei iets over het slechte of goede weer, waarna hij naar zijn wagen terugging. Deze was geen wagen meer, maar een hoop planken. Dat had een automobilist gedaan, die er met grote vaart tegenop gebotst was. Groen te en fruit lag op vele plaatsen. De automobilist was geen heer in het verkeer want hij reed door. Gelukkig was er een oplettende meneer getuige van dit ongeluk en hij nam het auto nummer op. Nog dezelfde avond kreeg de groenteman bezoek van de zondags rijder die de schade kwam vergoeden en zijn excuses aanbieden. Een mi litair gedroeg zich als motorrijder net- ner. Hij nam de bocht bij Nieuwer- hoek zo groot dat hij ongeveer bij het Ludgardisgebouw terecht kwam. Daar schepte hij een meisje dat er fietste. Het kind mankeerde niets maar haar fiets was zwaar beschadigd. De mili tair bracht het riiwiel zelf naar de fietsenmaker en betaalde vooruit. Het is de Hamamelis die 't 'm doet Ook onze jonge dochters willen graag een leuk uitgaansjaponnetje bezitten en dat is ook heel goed begrijpelijk. Het is juist op die jonge leeftijd, dat meisjes bijzonder veel belangstellen in haar uiterlijk. Zij weten zich jong en willen er bekoorlijk uitzien. Gelukkig is er voor hen veel bijzonder aantrek kelijke kleding te krijgen. Toch moeten we voorzichtig zijn in onze keuze, want het is niet de be doeling, dat zo'n meisje er uitziet als een jonge uitgave van een volwassen vrouw. Neen, de kleding van onze jon ge dochters moet ook typisch voor hen geschikt zijn en gelukkig wordt daar tegenwoordig door de ontwerpers veel aandacht aan besteed. Hierdoor is het mogelijk voor zo'n jong meisje kleding te kiezen die ge heel bij haar jeugd past en haar er toch leuk en flatteus doet uitzien, zonder dat ze kind lijkt. Het is dat gen re kleding wat wij tegenwoordig rang schikken onder kleding voor „tieners". Onze illustratie geeft hier een voor treffelijk voorbeeld van. Het betreft hier een gekleed japonnetje van een prachtige jaquardstof met ingeweven patroon. De kleuren zijn violetblauw (een tussentint) met goudgeel in het dessin. De stof maakt de japon, want het model is betrekkelijk eenvoudig gehouden: 'n wijde rok, aangezet aan 'n strak lijfje met rechte hals en drie kwart mouwen. Een speciaal cachet krijgt deze japon, een cachet speciaal voor „teenagers" door de witte rouches aan hals en manchetten. Het geeft een klein Biedermeier-tintje aan het ge heel, iets dat juist de jonge meisjes zo goed staat. Welke jongedame zou zo'n juweel van een japonnetje niet willen hebben? Een ander meisje had nog meer ge luk. Bij de Paltz werd zij bij het over steken van de spoorlijn door een trein gegrepen. Zij was op de fiets. Die werd totaal vermorzeld en het kind kwam onder de trein terecht. Deze ging ge heel over haar heen, maar zij lag tus sen de rails en dit ongeluk liep slechts met wat stevige verwondingen af, die door de val en niet door de wielen van de trein veroorzaakt waren. Een Soester ingezetene had een auto bestuurd nadat hij flink gedronken had. Hij had een hek vermorzeld en werd door de politie uit zijn wagen gehaald. De agenten vielen haast flauw van de alcohalwalm, maar voor de kanton rechter verklaarde de vrolijke drinker dat hij niets gebruikt had wat ook maar op alcohol leek. Hij was bedwelmd ge worden door gassen van de auto en daardoor gaan slingeren. Hij kreeg 40 gulden boete, ging brutaalweg in ho ger beroep met hetzelfde verhaal en kreeg toen 2 weken gevang omdat hij zo goed liegen kon. Twee jongemannen gingen zwem men in de Eem bij de Kleine Melm. Eigenlijk ging er maar één zwem men, want de ander kon het niet. Hij liet zich op een gevulde autoband drij ven en probeerde zwemmen te leren. Plotseling liep de band leeg en de jongen zonk. Zijn vriend probeerde hem te redden, maar de drenkeling kneep hem in doodsangst de keel dicht, zo dat hij zich vrij moest worstelen om niet te stikken. De niet-zwemmer ver dronk. Dertig jaar geleden werden er in de zomer vaak tuinfeesten gehouden waarvoor veel belangstelling was. Als dat nu zou gebeuren kwam er onge twijfeld geen kip, want Soest houdt helemaal niet van feesten en van uit gaan. Tenminste niet in eigen plaats. Vijf Amsterdammers deden zich te goed aan eten en drinken in een Soes ter café en de eigenaar had schik in die goede klanten. Dat ging snel over toen bleek dat zij er niet over dachten te betalen. De caféhouder kon wel een grote mond krijgen en zonodig ook nog wel een klap. Hij liet de mannen dan ook met rust, maar belde direct de politie toen ze in de richting Amster dam vertrokken waren want ze moesten langs het bureau. Twee agenten wacht ten de auto op, maar de heren trokken zich niets van het stopteken aan. Achter hen reed een snelle wagen die door de politie aangehouden werd, waarna de achtervolging begon. Op de weg naar Hilversum reed men de auto met de vijf vlotte verteerders klem en ze moesten mee naar het bureau. Een meneer belde de politie om mee te delen dat hij een paar dreunen van zijn zoon gekregen had. Een agent ging op onderzoek uit en constateerde dat het klopte.. De meneer wees zijn zoon de deur en deze ging inderdaad weg, maar moe en zuster gingen mee, zodat de geslagen vader en echtgenoot al leen achterbleef. Blijkbaar waren de vrouwelijke huisgenoten het er roe rend mee eens geweest dat pa een paar opstoppers gekregen had. S.E.C. 1 speelt zondag, om 12 uur, te Laren in het Mauvepomptournooi te gen Muiderberg nadat vorige week ge wonnen is van Baarn 1. Als S.E.C. wint dan moet om 2.45 uur tegen de winnaar van de wedstrijd Quick-Hil- versum gespeeld worden en bij verlies om 2.30 tegen de verliezer van deze wedstrijd. Het tweede team van S.E.C. neemt zon dag in Soesterberg deel aan het zil veren vliegtuigtournooi. Om half drie wordt de wedstrijd Soesterberg-S.E.C. gespeeld en om drie uur de wedstrijd Midlandia-S.E.C.. Om vijf uur speelt de winnaar van deze poule tegen de winnaar van de poule waarin E.M.S., Bunnik, K.V.V.A. (de bekerhoudster) en Minerva, Utrecht, ingedeeld zijn. S.E.C. 4 speelt om 12 uur in Amers foort tegen Quick 4 en S.E.C. 3 om VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1961. Als je 't ming vraogt dan mok zeige dak nie ken snappe waorom 't bouwe van 'n paor onnozele clublekaole veur B.D.C. en veur P.V.O. zo'n barre laange tied mot duu re. De gemeente het veul maonde eleeje allang jao ezeid, toeng P.V.O. evraogd heb of zullie mochte bouwe mit sente van de gemeente. Dat moch dus en die man- ne van P.V.O. stinge klaor mit hao- mers, zaoge, troffels en hoe al dat ge snor heet om te beginne. Niks begin ne, zeeje de duure manne van Gede- peteerde Staote, wullie hebbe gin haost. Wullie hebbe zogezeid nooit haost, waant das nie best veur je hart. En die manne van P.V.O. maor wachte. Had- de zullie de heule zoemer lekker kenne bouwe in de paor menuute dat ut nie reegende, maor niks d'svan, waant die duure manne binne mit vekaansie. Noeng ist om 8 uur al donker en kender alleenig maor op zaterdag deur die manne van P.V.O. ebouwd worre. Dat ken lekker laang duure en de instre- mente kenne int ouwe clublekaol nog laanger lekker nat worre. Mit B.D.C. al nie veul beter. Die man ne motte komende maond mit de eom- petisie beginne op d'rluu neije veld an de Bosstraot. Die kenne d'r eige ne- tuurlek nie op straot uutkleeje, waant dan gaon zullie op de bon veur oneer- baore haandelinge. Dan maor waoges huure om d'r eige in te verkleeje. Dat ken lekker sente koste en sente hebbe ongse vereniginge niet te veul. Maor veural niks doen, daor bie Ge- depeteerde Staote, veural kallempies an. As strakkies de manne uut Rus- laand bie Enschede of daoromtrent de grens overkomme. dan mot de gemeen te Enschede eerst an Gedepeteerde Staote vraoge of zullie die kommeniste magge deurlaote. Dan ken ut wel zes maonde duude veur ze aantwoord heb be. En dan motte die Russe zes maonde leige te wachte veur ze deur kenne gaon. Dat is veur de Russe niet zo erg, maor veur P.V.O. en B.D.C. is al dat laange wachte groote flauwe kul. Zuidsingel 3 Amersfoort 2 uur tegen Quick 3. Een jeudteam van S.E.C. neemt zon dag deel aan het Odintournooi. B.D.C. 1 speelt zondag in de tweede ronde van het tournooi te Barneveld tegen Barneveld 1. De wedstrijd begint om 2.10 uur. Hierna moet in de win naarsronde tegen de winnaar van de wedstrijd Scherpenzeel-D.E.V. gespeeld worden of in de verliezersronde tegen het elftal dat deze wedstrijd verloor. Maandagavond kunnen fietsers en bromfietsers deelnemen aan de rit wel ke georganiseerd wordt door de Soes ter Bromfiets Club. De bromfietsen rijden 30 km per uur en de fietsen - in koppels - 18 km. De eerste deelnemer start om 8 uur. De geroutineerden kunnen in de A- klasse starten, deelnemers met minder ervaring in de B-klasse. De volgende rit is op 17 september. woodt GESPEEST IK STA OP.... SPIJKERKOP.... EEN BLAMAGE GAUW STOPPAGE - BEL OP, kies; SOEST: Dep. Merolweg 10, lel. 3258, Dep.: van Weedestr. 5a, tel. 2504 (de Ster) mot fll. In: Hil versum. Laren, Baarn, Hulzen, Bussum, Nederhorst d. Berg. Belanghebbenden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende adver tentie, waarin voor zondag a.s. gewij zigde aanvangstijden voor de zondags diensten worden aangekondigd.

Soester Courant | 1961 | | pagina 9