DRUKWERK BOTSTE AARDE MET KOMEET? If kunt niet alles weten Tips voor warme dagen Nog steeds suède. EN DAAD. S.E.C. wint Mauvepomp. Koop van grond. Vlucht vanaf Duffel. Rit van S.B.C. POLITIE TELEFOON 4 4 4 4 Uw zaak in stijgende lijn? DRUKKERIJ SMIT Soester Horecabedrijven Honkbal van klasse. TWEEDE BLAD Een nieuwe theorie over de Siberische reuzenvuurkogel van 1908. Er hangt nog steeds een mysterieuze waas over het merkwaardig gebeuren van juni 1908, .toen een reusachtige vuurbol langs de hemel raasde, die er gens in Siberië in het stroomgebied van de Jenissei in botsing kwam met de aarde. De sowjet academie voor wetenschap pen treft voorbereidingen om een gro te expeditie uit te rusten, die tot op dracht heeft dit raadsel op te lossen. Want nog steeds staat niet vast, wat voor mysterieus hemellichaam het nu wel geweest is, dat toen de aarde raakte en zulke enorme verwoestingen aanrichtte. Raadselachtige verschijnselen. Nu, na ruim vijftig jaar, is de plaats waar dit treffen plaats vond, nog steeds een oord der verwoesting. Tien miljoen bomen, waaronder geweldige woud reuzen, liggen er als luciferhoutjes ge knapt door een onbekende geweldige kracht. Uitgebroken bosbranden hebben dit gebied tot een grauwe troosteloze woestenij gemaakt met een oppervlak te van niet minder dan zestienhonderd vierkante kilometer. Het lijkt alsof een gloeiend hete reu zenvuist de aarde met kracht geraakt heeft. Over de halve aarde zag men het licht van de vuurkogel die op die 30ste juni 1908 aan de hemel verscheen, en even later werd over een gebied van dui zenden kilometers een zware aardbeving waargenomen. Nog enige dagen lang zag men over de gehele wereld 's nachts een merkwaardige lichtschijn. In weerwil van al deze raadselachtige verschijnselen duurde het nog vele ja ren, alvorens de eerste wetenschappe lijke exDeditie de plaats van de cata strofe bezocht. Tot ieders grote ver wondering vond men niets anders dan de hierboven beschreven woestenij, die duidelijk toonde dat men op de juiste plaats was. Nergens viel er iets te ont dekken, dat kon leiden tot de oplossing van het raadsel wat voor hemellichaam het nu wel geweest kon zijn. Een lege krater. Wel bevond zich in het centrum van het rampgebied een geweldige kra ter, maar hoe men ook zocht, daarin waren geen brokken van meteorieten, geen steentjes en geen meteoorijzer te vinden die een bewijs zouden kunnen vormen dat het hemellichaam een me teoor zou zijn geweest, zoals men aan vankelijk veronderstelde. De eerste wereldoorlog, de Russische revolutie en de tweede wereldoorlog kwamen en gingen. Pas in 1958 zond de sowjet academie voor wetenschap pen een speciale expeditie uit naar dit gebied, die tot opdracht had met alle haar ter beschikking staande midde len naar sporen van de meteoor te zoeken, want nog steeds geloofde men, dat slechts een meteoor deze catastrofe veroorzaakt kon hebben. Inmiddels was de belangstelling van de wetenschap - vooral van de astro nomen - met betrekking tot meteorieten veel groter dan voorheen en dat was ook begrijpelijk, want er werd al hard gewerkt aan de voorbereidingen voor de eerste ruimtevlucht. De Russen wensten in de korst mogelijke tijd zo veel mogelijk te weten te komen over alles wat met de ruimte te maken had, dus ook over die geheimzinnige me teorieten, die dikwijls miljoenen jaren in de kosmos tussen de planeten zwe ven om dan plotseling te verdwijnen. Een ruimteschip In weerwil van het feit, dat deze twee de expeditie over een grotere kennis en over een betere uitrusting beschik te, vond zij nog geen spoor van het hemellichaam, dat zo'n vijftig jaar daarvoor de aardkost had doen sidde ren. Het gevolg hiervan was, dat velen hun fantasie de vrije loop lieten en tot de wonderlijkste verklaringen van het verschijnsel kwamen. Zo werd onder anderen beweerd dat een ruimteschip van een andere planeet verongelukt en op die plaats in Siberië zou zijn neer gestort. Maar tenslotte waren er ook mensen die toch zuiver wetenschappelijk ble ven redeneren, zoals de geleerden Kri- now en Fesenkow, die tot een interes sante hypothese kwamen over dit Si berisch raadsel. Zij menen, dat de aarde in die juninacht niet door een meteoor getroffen werd, maar door een komeet Een stoot zonder materie. Kometen bestaan - in tegenstelling tot de compacte meteoren - uit ijs en bevroren gassen en waarschijnlijk wat kosmische stof. Deze „zwerfsterren", die met enorme snelheden door het wereld ruim razen, kunnen een gewicht heb ben van enige tienduizenden tonnen. De materie van de kometen is vergan kelijk en kan zelfs reeds bij het binnen dringen van de aardse atmosfeer door de wrijving verdampt zijn. Dit zou de verklaring kunnen zijn voor het feit, dat er geen resten van het hemel lichaam werden gevonden. Blijft het raadsel van de geweldige verwoestingen. Deze verklaren de ge leerden als volgt. Bij het binnendrin gen van de komeet in onze dampkring ontstaat vooraan de kop van de mas sa een „stootgolf", die zich naar de aarde voortplant ook al verdampt de komeet. Deze stootgolf heeft met een gigantische kracht het aardoppervlak getroffen. Staart bleef branden. Ook werd een verklaring gegeven van het merkwaardige licht dat men nog enige nachten na de inslag waarnam. Dit zou veroorzaakt kunnen zijn door het langzaam verbranden in onze dampkring van het kosmische stof uit de staart van de komeet. Deze nieuwe theorie wordt door het volledig ontbreken van meteorieten materiaal op de plaats van de ramp schitterend gesteund. De nieuwe expe ditie naar het Siberische gebied zal tot taak hebben met gebruik van alle beschikbare middelen een nieuwe on derzoek in te stellen en deze nieuwe theorie aan de praktijk te toetsen. S.E.C. heeft het uitstekend gedaan in het tournooi om de zilveren Mauve- pomp, dat in Laren gehouden werd, want dit kleinood werd door de Soes- ter voetballers veroverd. De vorige week werd goed gestart door Baarn te verslaan. Zondag moest eerst tegen het sterke Muiderberg ge speeld worden. Deze ploeg had wissel- prijshoudster Donar met 3-1 uitgescha keld. maar kreeg geen kans tegen S.E.C. waarin Ten Hove door familie omstandigheden ontbrak. Hooyer stond nu rechtsback en Van Kooij linksback. Vooral Hooyer was goed op dreef. De Bruin scoorde drie doelpunten. Het eerste na een kwartier. Hij schoot tegen de keeper, de bal kwam terug, hij schoot tegen de onderkant van de lat en de bal kwam weer terug. Op nieuw een schot en nu was het raak. Een minuut later scoorde hij het 2e doelpunt. Kort voor rust werd de der de goal gemaakt. In de tweede helft was het spel niet zo best en linksbuiten Jan Westerveld werd er te weinig in betrokken. In de finale tussen Quick en S.E.C. ging het beter. Quick had Hilversum verslagen en kreeg het nu zwaar tegen S.E.C., waarin Jan Westerveld heel goed speel de. Quick scoorde het eerste doel punt uit een vrije schop. Hierna keurde de scheidsrechter twee doelpunten van v. d. Valk af en niemand wist waar om hij dit deed. Elverding moest door een blessure uit vallen. Hij werd vervangen door Dase laar. Ook in de. tweede helft- was S.E.C. ster ker en voor de derde maal kreeg v. d. Valk een scoringskans. Hij werd ech ter gehaakt en Van Kooij mocht een strafschop nemen. Hij schoot recht te gen de keeper aan. Bij een 1-1-stand werd tweemaal 7i/z minuut verlengd, maar het bleef 1-1. Strafschoppen moesten nu de beslis sing brengen. S.E.C. schoot er drie van de vijf in, Quick begon met drie mis sers en verloor. den, maar het v/erden er vijftien want pas in de vijftiende inning viel het winnende punt voor Hazekamp. Hendriksen bracht voor zijn vereniging de beslissing en daarmee ging het kampioenschap naar Nijmegen. Hoffmann bracht het als werper tot 29 x 3 slag, 3x4 wijd en hij kreeg zes honkslagen tegen. Francisse be reikte 14 x 3 slag, 6x4 wijd en even eens zes honkslagen tegen. Voor de verbreding van het Kerpad zal door de gemeente 42 m2 grond ge kocht worden van W. A. Baars uit Uit hoorn en R. J. Mulders te Amsterdam. De koopsom is 168,maar voor de financiering van deze koop is 240, nodig. Van A. v. d. Brink zal 31 m2 grond, ge legen in de Nieuwstraat, gekocht wor den omdat deze straat verbreed moet worden. De grond kost 124,— maar voor de financiering is 400,nodig omdat een watermeterput verplaatst moet worden en er enige andere werk zaamheden verricht moeten worden. De duiven van De Zwaluw namen deel aan een wedvlucht van Duffel, een af stand van 133 km. Er waren 401 dui ven in concours. Zij werden om 8 uur gelost met z.w. wind. Aankomst eerste duif 10.10.43; snelheid 1319.80 meter per minuut; aankomst laatste prijswin nende duif 10.21.24. Uitslag: G. Rijksen 1 3 4 7 8 16 21 29 31 34 37 41 42 51 55 66 71. A. J. van Dorrestein 2 5 9 28 38. P. de Bes 6 58 63. V. Reijerse 10 14 23. H. Gorissen 11 13 20 26 61 77. C. van Klingeren 12 25 48. G. Visser 15 30. C. van Soest 17 19 39 50 54. C. Dijkman 18 79. mevr. G. Brink-Zimmerman 22. M. v. d. Wie len 24. A. Snijders 27 68. C. de Bruin 32 36 44. P. Duyst 53 47 60 C. de Goede 35 64. N. v. d. Veen 40 56. R. Voskui len 43 45. J. Knoops 46. J. v. d. Brakel 49 78. C. Bosboom 50 57. A. Leyssen 52 76. J. van Ginkel 53 62. H. Onwezen 59. Th. Wigtman 65 75. J. Ottens 67. A. van Kooij 69. H. Woudstra 72. B. Roest 73 80. A. Hilhorst 74. De Soester Bromfiets Club organiseer de gisteravond een rit voor brommers en fietskoppels. Er namen 25 brom fietsers en 16 koppels fietsers deel. Zij reden een parcours door Soestdijk en Soest dat was uitgezet door de heer P. Oosterbeek. Uitslag: Brommers B-klasse: 1. J. van Hattem 35. 2. B. van Garderen 73. 3. P. Dorland 123. A-klasse 1. J. v. d. Bank 6. 2. R. van Rouwendaal 7. 3. B. van Barlingen. 4. C. Windey 18. Fietsen: 1. C. van Dijk en B. Koppen 123. 2. Overgoor en Staring 125. De heer B. Luschen reikte de prij zen uit en hij deelde mee dat op 17 september weer 'n rit gehouden wordt. Iedere zakenman zal dit zoveel moge lijk willen bevorderen. Laat hierbij uw een rol spelen. Goed drukwerk, met een apart cachet, zal bij uw klanten niet nalaten indruk te maken. Ga hiervoor naar Van Weedestraat 35 Telefoon 2566 zoveel, denkt u maar aan radijs, kom en een aardappelslaatje. Gebruik uw stofzuiger met overleg Het snel heen en weer schuiven van een mondstuk doet uw kleed extra slijten en is bovendien nutteloos, om dat het stof geen gelegenheid heeft geheel te worden opgezogen. Als U een herenbroek wilt oppersen, begint U dan bij de zakken en de voering. Deze moeten eerst glad ge streken worden. Uw kleine hond mag gratis mee in de trein, mits vervoerd in een open tas, bv. een boodschappentas, of dgl. Negatieven van foto's dient U op een koele plaats te bewaren in een spe ciaal daarvoor te verkrijgen opberg- map of boek. Vooral negatieven van kleurenfoto's beschadigen snel. Het sluitingsuur van Soester Horecabe drijven is in een vorige raadsvergade ring op 24 uur gesteld. Thans is be sloten dat zaken die van 24 tot 1 uur geopend willen zijn 1,per keer moeten betalen en 30,per jaar. Voorheen was het verschuldigde be drag 2,50 per uur. Honkballiefhebbers hebben zaterdag middag kunnen genieten van een wed strijd van klasse, gespeeld op hlet S.E.C.-terrein. H.C.A.W. uit Bussum moest daar te gen Hazenkamp uit Nijmegen om het kampioenschap van de tweede klasse spelen in een wedstrijd waarvoor H.C.A.W. favoriet was. Het is echter anders gelopen, want Hazenkamp won na een duel van bijna vier uur een hele zit voor het publiek. Werper Hoffmann en werper Francis se, respectievelijk van H.C.A.W. en Ha zekamp beheersten de strijd en boden de mensen aan slag door hun goede werpen nauwelijks de gelegenheid een behoorlijke slag te geven. In de derde inning nam Hazekamp on der groot enthousiasme een 2-0-voor- sprong en in de zesde inning werd het zelfs 3-0. In de achtste inning stond Hoffmann aan slag en door zijn toedoen kwamen eerst Back en 'Boodt binnen. Kort daarna kwam hij zelf over de plaat en het was 3-3. Er zouden negen innings gespeeld wor- Een koelkast koelt slecht wanneer er een dikke laag ijs om het vrieslichaam is gevormd. Het is nodig om de kast geregeld te ontdooien voordat zich veel rijp heeft afgezet. Aardappelen bevatten 's zomers onge veer 5 maal zoveel vitamine C als in het voorjaar en behoren daardoor tot onze beste vitamine C-bronnen in dit jaargetijde. Aardbeien en andere zachte vruchten lenen zich goed voor diepvriezen. Zij kunnen voor het invriezen bedekt wor den met een suikerstroop. Gebruik van suiker als broodbelegging is schadelijk voor het gebit van uw kinderen. Dit geldt zowel voor witte als voor bruine (ook ruwe) suiker. Inmaakpompjes zijn niet geschikt voor het conserveren van vlees en de mees te groenten; voor het inmaken van vruchten en zure groenten zoals ra barber en postelein kunnen zij eventu eel wel dienst doen. Het is niet nadelig voor de voedings waarde om doorregen vlees lang te stoven. Aangezien vlees-kooknat en jus toch niet weggegooid worden, gaan mineralen en vitamines, die er tijdens de verwarming in oplossen, niet ver loren. Gebruik op warme dagen veel frisse gezonde broodbeleggingen. Er zijn er Kook tijdens de warme dagen niet voor twee dagen tegelijk. U kunt al leen restjes veilig bewaren, als u ze koel en donker kunt wegzetten. Koel eventuele resten zo vlug moge lijk af in een open pan, onder af en toe roeren of keren. Controleer resten voedsel van de vo rige dag en vermeng ze niet met vers gekookt voefisel alvorens u ze een kwartier hebt gekookt of ze geruime tijd hebt opgebakken, en bewaar be slist geen kliekjes van dit mengsel. Kook op warme dagen zowel de losse melk als de gepasteuriseerde flesse- melk, als een aangebroken fles een da? gestaan heeft. Houdt uw melkkoker brandschoon. Was nog zorgvuldiger dan op koele dagen uw handen met water en zeep voor u de maaltijd bereid en voor u gaat eten. Gebruik in de keuken een afzonderlijke handdoek voor de kin deren en houd een schone voor uzelf. Bewaar vers vlees of verse vis niet rauw. Papier en plastic verpakkingen voorkomen geen bederf. Melk wordt minder snel zuur als u er een beetje dubbelkoolzure soda door mengt. Kaas droogt niet uit, als u er een nat lapje om doet. Reeds uitgedroogde kaas wordt weer genietbaar als u haar in zure melk legt. Ja, de suède jasjes doen het nog goed. Ook dit seizoen zien we ze weer in de collecties en zeker niet ten onrechte. Jaren geleden kwamen ze plotseling in de mode en langzaam maar zeker werd iedereen enthousiast voor deze leuke, oersterke jasjes, die waarschijn lijk hun grote populariteit danken aan een merkwaardige eigenschap, die men over het algemeen bij weinig kleding stukken aantreft, namelijk dat ze iedereen staan, dat ze sportief en toch ook gekleed zijn. Het peau de suède heeft om zo te zeggen alles mee. Van daar dat deze jasjes zich als modever schijnsel zo lang hebben kunnen hand haven. Ook dit jaar zien we ze weer en wel in alle bekende kleuren en diverse lengten. Waren het in het verleden vooral de korte jasjes die in zwang waren, de laatste tijd verschuift het aanbod meer naar de iets langere modellen, zoals dat op onze illustratie. Het is een feit, dat de suède jasjes niet goedkoop zijn, zeker wanneer u een goede kwaliteit verlangt. Daar staat echter tegenover, dat ze zeer VAN DE SOESTER COURANT VAN DINSDAG 29 AUGUSTUS 1961. Als je 't ming vraogt dan mok zeige dak veul liever in me bed leig as dak naor honkballe gao kieke. Zaoterdag gonk naor 't veld van S.E.C., waant d'r was ezeid datter noeng honbal te zien was om je vingers bie af te lik- ke zo goed. Ikke d'rheen, waant ik zie graog wat goeds, veural ast maor 'n paor duppies kost. Hoope minse uut Bussum en ok nog minse uut Nimweege, waor die twee ploege vedaon kwaome. En daor begonne zullie om vier uur. Ast voebal ewest was dan waore wul- lie omtrent hallef zes op huus anne- gaon om te bikke. Maor 't was gin voebal, 't was honkbal en teuge achte waore zullie nog alsmaor bezig. Dat gaot zo'n bietje zo. D'r mot 'n kérel heul hard gooje naor 'n kérel mit 'n end hout en dat baosje mit dat end hout mottie bal 'n rot klap geeve. Jao, dat hajje edocht, Dattie manne nie altied kenne raoke kenk begriepe, maor die manne raoke haost nooit. Dat komp omdattie manne die gooje zo meraokels hard gooje, maor nog veul meer omdattie manne die motte slaon heul nie slaon kenne. Nao 'n hallef uur hak twee meppe ezien en toeng was ik ut al zat. Astie minse vant pebliek en die manne die gooje, slaon en renne moste nie zo te keer waore egaon dan wak meteen al naor huus egaon. Maar dat was beslist de meute weerd. Je kon ze op Nieuwer- hoek heure. Maor om niks, waant d'r beurde zogezeid niks as blère. 't Pe bliek gong tekeer of d'r 'n voebalwed- stried tusse Hollaand en Braozilië an de gang was en Hollaand ant winne was. Da ken netuurlek heul nie, maor ut had d'r wel veul van weg. En al die speulers deeje alleenug maor Aomeri- kaons. Die stelden d'r eige an en had- de heul vergeete dazze tuus plat Bus- sums of plat Nimweegs praote. Op ut veld zee je zullie alleenug maor Aomerikaonse dinge. Zo van Kum on bois inplaots van zet um op. Nee, das niks veur ming, da gebler om niks. En dat honkballe motte ze eerst maor us goed van de Aomeri kaonse leere veurdat ze ut mit Aome- rikaons geschreeuw speule. Ze motte maor us goed zien datter manne kom- me die klappe kenne uutdeele van hier tot Eemnes. En niet twee of drie keer per uur, maor elleke menuut. Dan zie- je tenminste nog wat. Noeng hek niks ezien en allenug maor heure blère om niks. sterk zijn en de draagster vrijwel altijd flatteren. Kijk u maar eens hoe dit prachtige jasje staat. Het demon streert duidelijk alles wat zo'n jasje te bieden heeft, sportiviteit, elegance en gekleed. Dit model heeft twee leuke, grote op gestikte steekzakken, die het sportie ve element in de jas nog accentueren. Overigens zijn deze jasjes toch ge schikt voor vrijwel alle leeftijden. Het suéde jasje is een werkelijk be voorrecht kledingstuk! BEERPUT LEDIGEN. Op mijn huurkaart staat dat schoon houden of ontstoppen van putten, re genbakken, goten of schoorstenen en privaten voor rekening van de huur der komen. Moet ik hieronder ook ver staan het ledigen van de beerput in formeert R.U. Antwoord Als u tot nu toe het ledigen van de beerput onder deze bepaling hebt laten vallen, wordt het wel ui terst moeilijk om te argumenteren, dat het er niet onder valt. De kwestie waar het om gaat, is niet wat anderen on der de bepaling laten vallen, maar wat u en de verhuurder daaronder be grepen ten tijde van het aangaan van de huurovereenkomst. Pleegt u eens overleg met een deurwaarder, die even tueel voor u als gemachtigde in deze zaak zou kunnen optreden. Ons inziens maakt u niet veel kans op succes. BELASTINGINSPECTIE. Kan een inspecteur der belastingen onze zoon die al jaren studeert, aan slaan voor belastingen Hij studeert en woont in Amsterdam. Aldus S. U. Antwoord Voor de inkomstenbelasting wordt men aangeslagen door de be lastinginspectie, waaronder men wat woonplaats betreft ressorteert. Wat wettelijke bepalingen, belastingtarief e.d. betreft maakt dat echter niets uit. Het maakt daarom dus geen verschil en u kunt formeel dus ook niet tegen een aanslag opkomen, op grond van de stelling dat hij door de verkeerde inspectie is opgelegd. Wanneer u zich tot de inspectie wendt met uw bezwaar, zal de aanslag wel worden vernietigd, doch vanzelfsprekend wordt een en ander dan naar de inspectie te Amster dam doorgegeven, zodat u er niets mee opschiet.

Soester Courant | 1961 | | pagina 5