Wmm situatie in de Algerijnse kwestie. HET 00€ GERICHT OP PROPAGANDA. Weekendwijding. Vieesverkoop. Geslaagd. Tien jaar ISuinkÉkkers. 15 jaar Gidsen van Sf. Agnes. GesBaagd. VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1961. 40e JAARGANG no. 65. SOESTERfOURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart 2,10 - per post 2,25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT BOESTDIJK Volkomen onverwacht heeft er in de voorlopige Algerijnse regering in bal lingschap een verandering plaats ge vonden, die een belangrijke ruk naar links betekent. De wat gematigde Ferhat Abbas is als leider der rege ring vervangen door Youssef ben Khedda, een veel meer radicaal links georiënteerde figuur. Deze Youssef ben Khedda was tot nu toe een soort reizend ambassadeur der Algerijnse F.L.N., hij was vroeger lid van de Algerijnse communistische par tij, maakte reizen naar Moskou en is onlangs pas teruggekeerd van een be zoek aan communistisch China. Hij wordt meer gezien als een aanhanger van Peking dan van Moskou en dat onderstreept dan ook 't extra revolutio naire karakter van de nieuwe voorlo pige Algerijnse regering. Wel zijn daar meer gematigde figuren niet verdwe nen doch zij kwamen op minder be langrijke posten. Van de nieuwe re gering is in ieder geval een nog veel onverzoenlijker houding tegenover Frankrijk te verwachten. Water in de wijn doen. De kwestie Algerije komt door deze regeringsverandering nu wel op een enigszins ander plan te staan. Het valt te voorzien, dat deze regering min der dan ooit geneigd zal zijn om bij onderhandelingen met Frankrijk water in de wijn te doen. Dat betekent geen concessies ten aanzien van de Franse bevolking in Algerije aleer volledige onafhankelijkheid is verkregen en ook het onvoorwaardelijk bezit van de Sahara met zijn rijke oliebronnen. Dat houdt dan vanzelfsprekend in geen hervatting der onderhandelingen met de regering van De Gaulle, die op der gelijke gronden niet tot een hernieuwd gesprek kan overgaan. Een hervatting van de strijd en de aanslagen dus, zo wel in Algerije zelf als in Frankrijk, waarvan de duur en de uitslag nog niet te voorspellen valt. Internationaal gezien. Nu deze strijd der Algerijnen behalve een nationalistisch ook een meer com munistisch tintje heeft gekregen, komt de kwestie politiek ook in een ander licht te staan, niet alleen ten opzichte van Frankrijk maar vooral internatio naal gezien. In de eerste plaats staat te bezien hoe de Arabische landen op deze verandering naar links van de Algerijnse regering zullen reageren. Ferhat Abbas zou juist begin deze weekl een bezoek aan Egypte brengen voor besprekingen met Nasser. Zal deze] Youssef ben Khedda met dezelfde warmte worden ontvangen en vooral dezelfde politieke en materiële steun willen verlenen? Nasser zal hierbij rekening moeten houden met de in zichten in de Arabische Liga, die on getwijfeld al even verrast is door de ze omzwaai der Algerijnse rebellen Ook voor de Tunesische regeringslei der Bourguiba, die de voorlopige Al gerijnse regering gastvrijheid biedt, zal het de internationale positie zeker niet versterken. Allesbehalve ingenomen De Amerikaanse regering, die sterk geporteerd was voor onderhandelingen tussen Frankrijk en de Algerijnse ban nelingen, zal met deze verschuiving naar links zeker ook allesbehalve in genomen zijn. Zij zal nu minder ge neigd zij'n om in de algemene vergade ring der Verenigde Naties voorstellen tot onderhandelingen tussen de partij en in deze kwestie te ondersteunen en kan immers moeilijk steun gaan ver lenen aan een opstandelingenregering, die communistische sympathiën koes tert en van die zijde ongetwijfeld hulp zal ontvangen. Deze meer links georiënteerde Alge rijnse regering brengt verder mee een versterking der rechtse elementen in Frankrijk, die hun onverzoenlijkheid ten aanzien van de Algerijnen thans sterker kunnen laten gelden. Het staat te bezien of dit de positie van De Gaulle niet zal aantasten, want diens bereidheid tot onderhandelen zal hem nu des te kwalijker worden genomen. BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 jM'i -jisi Ter herdeoking dat het vijftig jaar geleden is, dat Anthcny Fokker met zijn „Spin rond de toren van de Grote Kerk in Haarlem oog zijn er diverse feestelijkheden in de stad. Op de Grote Markt staat o.a. een grote straaljager opgesteld en donderdag kwamen de leden van de Pionier Automobiel Club naar Haarlem om daar een reünie te houden. kon de situatie van de nieuwe Alge rijnse regering toch weieens moeilijk gaan smaken, hetgeen politiek gezien ongetwijfeld het geval zal zijn. Dat betekent een versterking van de Franse positie in het westelijk blok. hetgeen in deze tijden van spanning om Berlijn een winstpunt genoemd kan worden. Oorlogsmoeheid. In ieder geval zal de kwestie Algerije nu een nog feller en slepender karak ter verkrijgen, waar ook het Alge- rijnse volk zeker niet mede gebaat is. Ondanks de voortdurende aanslagen der nationalisten begint ook daar zich een oorlogsmoeheid af te tekenen. Dat Iri de Julianakerk aan de Julianalaan wordt morgenavond de laatste week endwijding in dit seizoen gegeven. Er is een uitgebreid programma met de volgende medewerkenden Toespraak Ds H. J. Lambers Heers pink. Zang Alida Leinweber en Mary Mi- chon. Julianakerkkoor o.l.v. G. den Broeder. Piano Ida Reinink Jongsma en Jan Willem ten Broeke. Orgel Gert Muts. Voordracht Maria Maatman en Anne Holtrop. Aanvang 8 uur. De toegang is vrij. Zaterdagmorgen, 9 uur, heeft aan het slachthuis verkoop van vlees plaats. Voor het examen ,,Lower Certificate Englisch" slaagden de dames A. G. Bouwman, M. Byenhof, C. J. Hout man, J. Punt, W. J. Roes en W. K. Slooff en de heren F. H. ter Haak en A. J. v. Mourik. Op 17 september werd de zwemvereni ging „De Duinkikkers" opgericht, dus over 2 weken is men aan het tienjarig bestaan toe. De vereniging heeft thans 240 leden, wordt geleid door een actief bestuur en heeft als motor de ere-voorzitter, de heer J. Elderman, die thans vice- voorzitter is. In 1959 trad hij af als voorzitter, .werd tot ere-voorzitter be noemd, maar het zwembloed kroop ook bij hem waar het niet gaan kon en spoedig was hij weer bestuurslid. De geschiedenis van de vereniging is riik aan hoogtepunten, maar ook de dieptepunten speelden een rol. Hoog tepunt was het jubileumjaar 1956 toen drie zeventallen het kampioenschap behaalden en er een bezoek gebracht werd aan het Duitse Soest, waar de Duinkikkers als gasten van de vereni ging „Die Wasserfreunde" in wedstrij den uitkwamen. Een dieptepunt is on getwijfeld het seizoen dat nu afloopt. Niet omdat de vereniging gebrek aan aktiviteit toonde, maar omdat het na tuurbad, home van de Duinkikkers, door de vernieuwing niet gebruikt kon worden. Dat zal het volgend jaar an ders zijn en men kan ervan opaan dat spoedig wedstrijden op hoog niveau gehouden zullen worden. Dit is moge lijk omdat het vernieuwde natuurbad een officieel wedstrijdbassin krijgt en de Duinkikkers zullen hiervan onge twijfeld gebruik maken voor het or ganiseren van wedstrijden waarin Ne derlandse en buitenlandse topsterren zullen uitkomen. In de zomer van 1951 werd in het natuurbad een demontratie gegeven door leden van De Robben uit Hilver sum. die de bekende Jan Stender als trainer hebben. Het bestuur van de Stichting Natuur bad gaf de stoot tot deze demonstratie om hiermee de zwemsport in onze ge meente te bevorderen. Wethouder K. de Haan, voorzitter van het stiehtingsbestuuur, sprak een ope ningswoord en de heer Planjer van de Koninklijke Nederlandse Zwembond hield een propagandatoespraak. De de monstratie had succes, want vele ga ven zich op voor de nieuwe vereniging, die enige weken later geboren werd. De heer J. Elderman leidde de op- richtsvergadering die door 26 as pirantleden bezocht werd. Er werd een bestuur benoemd dat er als volgt uit zag J. Elderman, voorzitter, A. Ma- ris, secretaris, H. Gijzen, pennigmees- ter, D. J. Kat en W. Groenendijk, leden Er werd direct deelgenomen aan de competitie door een dames- en een herenzevental, maar de resultaten waren niet van dien aard dat iemand het nodig vond de vlag uit te steken. In 1953 organiseerden de Duinkikkers de kringkampioenschappen van de K.N.Z.B. en nationale wedstrijden in 't natuurbad. Bij het zilveren jubileum van het bad - in 1958 - werden op nieuw grote wedstrijden georganiseerd. Voorzitter Elderman legde in 1959 de hamer neer nadat hij de vereniging acht jaar geleid had. Dat men hem tot er-voorzitter benoemde vond hij na tuurlijk wel prettig en eervol, maar naar zijn mening behoort het ere voorzitterschap verleend te worden aan iemand die oud is en hij kan zichzelf beslist nog niet oud vinden. Daarom werd hij vice-voorzitter. In het jaar 1954 werd het eerste da mesteam kampioen van de tweede klasse der kring Midden-Nederland. Hieraan was promotie naar de eerste klas verbonden. Het jaar daarop werd dit team kampioen van de eerste klas se en in 1956 herhaalden zij dit kunst stuk. Zij promoveerden toen naar de hoofdbond. In 1957 eindigde het eerste herenteam op de eerste plaats van de tweede klas se en promoveerde. Het tweede dames team volgde dit goede voorbeeld in 1958. Het meest succesvolle jaar was het ju bileumjaar 1956. Dames 2 behaalde het kampioenschap en promoveerde, het herenteam werd kampioen en ook een jongensteam werd eerste. Men was zo verheugd over dit resultaat dat voor zitter Elderman gekleed in het water gegooid werd. Het bestuur van De Duinkikkers kan rekenen op de medewerking van velen. Het bestuur van de Stichting Natuur bad laat nooit verstek gaan als er iets voor de vereniging gedaan moet worden en dokter Stroband is de ge waardeerde medisch adviseur. Leden van diverse commissies doen het vele werk dat voor een grote zwem vereniging gedaan moet worden en ook op de beheerder en het personeel van het natuurbad kan men altijd reke nen. Dit jaar niet, maar dat ligt alleen maar aan het feit dat het bad niet ge bruikt kon worden. Wedstrijden werden gespeeld in het Bosbad te Amersfoort, maar de vereni ging mist dit seizoen de sfeer die er altijd in het oude Soester Natuurbad heerste. Deze sfeer zal zich ongetwijfeld in het vernieuwde bad weer een voor aanstaande plaats veroveren. Men is van plan iets te doen ter ge legenheid van het tienjarig bestaan, maar wat dit zal worden is nog niet bekend. Uiteraard iets feestelijks. Het bestuur, bestaande uit de heren J. C. de Vink, voorzitter; K. Iseger, se cretaris; D. J. Kat, penningmeester; G. v. d. Gaast, tweede secretaris; J. Elderman, vice-voorzitter; J. Brink en A. Kraaikamp, leden, behoudt zich ech ter het recht voor een eventueel feest te houden in het voorjaar 1962, want dan zal het tien jaar geleden zijn dat De Duinkikkers bezit namen van het natuurbad. Dan zal men weer de arm slag hebben die een zwemvereniging nodig heeft, want een vereniging van zwemlustigen zonder zwembad is eigen lijk geen volwaardige vereniging. Het volgend jaar zal het bad echter klaar zijn en kunnen de Duinkikkers met enthousiasme aan het nieuwe sei zoen beginnen. Lord Baden Powel bewees de jeugd van de gehele wereld een grote dienst door ruim 60 jaar geleden de padvin dersbeweging op te richten. Ook in ons land waren er spoedig padvinders en wat later padvindsters Kort na de bevrijding werd door de leiding van de Katholieke Jonge Meisjes vereniging het besluit geno men deze vereniging te hervormen in een padvindstersbeweging en spoedig kon men ook in Soest jonge meisjes zien met blauwe jurken, leren riemen, das met koord en grote hoed, die la ter plaats maakte voor een baret. Mej. Nijhuis was de eerste leidster van de Soester Gidsenbeweging, die de naam St. Agnes kreeg. Niet onaar dig gekozen, want de leidster van de meisjes van Soestdijk was op 21 jan. jarig en deze dag is de feestdag van St. Agnes. Er werd met 24 meisjes begonnen op 1 september 1946, dus dat is van daag precies 15 jaar geleden. Het spel van verkennen werd beoe fend in het clubgebouw achter het parochiehuis St. Ludgardis en natuur lijk in de bossen als het mooi weer was. In de zomer werd op boerderijen gekampeerd en later in tenten, waar bij mej. Nijhuis - voor de meisjes Guido - en assistente mej. Lusten- houwer - voor de meisjes Cappi - de leiding hadden. De tweede assi stente had de schone naam Aquilla. De dames Nijhuis en Lustenhouwer maakten plaats voor andere leidsters. Tweemaal een mej. Rademaker, mej. Rasch en mej. Beijer, terwijl een an dere mej. Rademaker, een tweede mej. Rasch, tweemaal mej. Demmers en mej. Overgoor de leiding namen over de kabouters van St. Agnes, een groep die op 10 januari 1952 opgericht werd. Deze aspirant-gidsen kregen het mooi ste kwartier van heel nederland onder de katholieke kerk van Soestdijk en de gidsen verhuisden naar de Korte Brinkweg, waar ook de ver kenners en welpen van de Soestdijkse Terwijl op enige honderden kilometers afstand de dragers van de puinhoop beschaving aan de grenzen van de vrije wereld knagen en arme mensen, die naar de vrijheid willen vluchten door Vopo-schoften aan flarden geschoten worden, is het in ons land nog altijd mogelijk dat propagandisten van het Kremlin voor de televisie zwetsen over het voor en tegen van het communis me. Ongetwijfeld hebt u dit gewauwel gehoord, maar waarschijnlijk is het niet tot iedereen doorgedrongen hoe dwaas dit is. Terwijl het uitgesloten is dat iemand een causerie houdt over de zegeningen die Hitier voor zijn volk en de wereld in petto had, is het heel gewoon dat er gezegd wordt dat Lenin, Stalin en hun opvolgers bijna een halve eeuw gevochten hebben voor het geluk van de mensen en daar nog altijd mee be zig zijn. Dat beweerde meneer Kassies - wat een naam - die vast en zeker geen cent van het Kremlin krijgt, maar het voor deze uitspraak wel verdient. Meneer Van Randwijk deed flink en hij zei dat hij de staat niet nodig had om zijn geluk te verwerven. Daarvoor was hij zelf mans genoeg. Ds Buskes - die in de Telegraaf altijd het toevoegsel „van de Ruskes" krijgt - is blijkbaar wat teruggekomen van zijn liefde voor alles wat zeer rood is, maar ook hij geloofde toch echt wel dat de bazen van het Kremlin steeds druk met het geluk van de hele wereldoorlog be zig zijn. Hij kreeg echter de indruk dat dit in de loop der jaren wel wat levens gekost had. Mej. v. d. Burg gaf gelukkig blijk he- iemaal niets van de Russische troep te moeten hebben, maar bedroevend was het wel dat een dergelijk geleuter mo gelijk is terwijl de vijand voor de deur staat. De vijand die een verleden heeft waarin de namen Katyn, Letland, Li- thauen. Hongarije en Oost- Duitsland een belangrijke rol spelen. Tijdens de waardeloze discussie zijn de ze namen helemaal niet genoemd. Er is alleen gewauweld over verschil en overeenkomst tussen communisme en democratie in deze tijd en meneer Kas sies waagde te zeggen dat hij niet zo veel verschil zag. Toen had een technicus hem natuur lijk met een stuk gereedschap moeten gooien, maar dat kan moeilijk in onze democratie, waarin het helaas nog al tijd mogelijk is propaganda voor de vijand te maken, terwijl deze voor de deur staat. KANTMAN. katholieke padvindersbeweging hun troephuis hebben. Wat voor de verkenners de St. Joris- dag is dat is voor de gidsen de tweede juli, de feestdag van Maria Visitatie en andere belangrijke dagen zijn die waarop om de vijf jaar duizenden gidsen bijeen komen tijdens de zoge naamde dagvaart, een soort nationale jamboree. Gidsen en leidsters zijn over het al gemeen erg jong, zodat het aanbeve ling verdient dat een volwassene enig toezicht houdt. Dit werd gedurende 5 jaar gedaan door de kapelaans Reijer- se, Beekman, De Lange, Olde Lohuis, Pohl en Horsthuis, die elkaar als aal moezenier opvolgden. Thans is er ook een oudercomité, be staande uit de dames mevr. Smit en mevr. Dorrestein, die een oogje in het zeil houden bij de gidsen en de kabouters, en de heren van de Sande, De Jonckheere, Bos en Smorenburg, die de belangen van de verkenners en de welpen behartigen. Vijftien jaar hebben Soester meisjes als gidsen het aantrekkelijke spel van verkennen gespeeld, dat binnenkort een moderner aanzien zal krijgen. Velen van deze meisjes zijn thans huisvrouw en moeder, maar onge twijfeld denken zij nog met veel ple zier terug aan de gezellige tijd bij St. Agnes en zij zullen hun eigen kin deren lid van deze padvindstersafde- ling laten worden omat het spel van verkennen een gezellig spel is en straks in de nieuwe vorm ongetwijfeld zal blijven. Als costumière slaagde mej. D. Ver woerd en als tailleuse de dames H. Schut, J. Kanters en M. Verwoerd. Zij werden opgeleid door mevr. C. E. van Breukelen-van Holten alhier.

Soester Courant | 1961 | | pagina 1