BULGARIJE OPENT ZIJN GRENZEN. REGENKLEDING BRAND IVIf llflRMifl li Firma VAN DE WIJNGAART TWEEDE BLAD FALCON f49.75 VENEMA Bioscoopprogramma. Succes voor J.B.T.B. N.C.V.B. Soest-Zuid UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool D. ENGEL Firma G. van de Pol Loodgieters- werkzaamheden. Aanrijdingen in Soesterberg. „DE WITTE POMPEN" Makelaars- en Assurantiekantoor PLASWEQ 63 SOEST TELEFOON 2084 KOOP EN VERKOOP Taxaties - Hypotheken - Assurantiën - Expertise Als elk jaar steeds meer buitenlan- ler uit het westen hun zomervakan tie aan de Bulgaarse Zwarte Zee-kust doorbrengen, dan ligt dat waarschijn lijk minder aan het geboden comfort het mooie zandstrand en de warmte van de zon als aan de prijzen. De on der staatstoezicht staande Vereniging voor Vreemdelingenverkeer stelt een jaarlijks budget van ongeveer 120 mil joen gulden ter beschikking. Een deel van dit geld wordt klaarblijkelijk als subsidie gebruikt. Als men bedenkt dat een vliegreis van Amsterdam naar Varna en terug nog een paar gul den meer kost dan een 14 daags ver blijf in Zeebad Varna met inbegrip van de vliegreis, dan wordt het duide lijk, dat het Bulgaarse staatreisbureau niet op haar eigen calculatie aangewe zen kan zijn. Zoals een winkel, die juist geopend is. en zich wil inwerken, enkele arti kelen onder de prijs verkoopt, biedt Bulgarije een vakantie aan de Zwarte Zee met reductie aan, om op deze ma nier nieuwe deviezenbronnen te ont sluiten. Joegoslavië, dat gedurende de laatste jaren in de mode is gekomen, ziet deze ontwikkeling bepaald niet graag. Om de autoreizigers de tocht te vergemak kelijken. verklaarden de Bulgaren zich bereid de verbetering van de weg van Nisch (Joegoslavië) tot aan de Bul gaarse grens te financieren. Belgrado wees dat aanbod van de hand. Het gaf ook onomwonden toe, waarom. „De westelijke toeristen moeten in ons land blijven", zei men. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1961. Help Uzeli dn Uw tafelburen alt de (zuar)braniL Houd altijd Rennies bij de hand. Déin kan overtollig maagzuur U niet deren. Eén of twee Rennies doven uw pijn als er iets verkeerd valt. Ze zijn gemakke lijk in te nemen - onopvallend - en één voor één hygiënisch verpakt. Nog lekker van smaak bovendien. VOOR DAMES EN HEREN. In tweed gabardine - egyptisch linnen. Nieuwe modellen. Nylon mantels en jassen, vederlicht F. C. Kuyperstraat 28 - Tel. 2803 Van heden tot en met zondag - uitge zonderd zondagmiddag - kan men in 't City-theater de film „Marina" zien. Het verhaal gaat over een meisje dat Marina heet. Haar vader is een dirigent van lichte muziek in Argentinië en zij komt naar Berlijn om een verloofde te zoeken. Zij komt terecht bij jongelui die gek zijn op muizek en dat met veel kabaal maken, maar het ook goed doen. Zij zorgen anderhalf uur lang voor een cocktail van pittige schlagers, die af gewisseld worden met vrolijke com plicaties, onzinnige verwikkelingen en amoureuze perikelen. Voor de uitzen ding van hun muziek maken zij ge bruik van 'n clandestiene zender en na tuurlijk gaat de politie daar achter heen. Tenslotte brengt het einde van de film voor iedereen een aanvaard bare oplossing van alle problemen. Zondagmiddag „De onsterfelijke she riff", de geschiedenis van Elfego Baca, die in de jaren tachtig in het wilde westen grote naam maakte als hand haver van het recht. Hij heeft hopen vijanden, maar dat zijn allemaal schur- kinder", waarin de Duitsers het Nazi rijk van Adolf Hitier op de korrel ne men. Zeer verdienstelijk, maar dit had beter 25 jaar geleden kunnen gebeuren. Bij de J.B.T.B.-sportwedstrijden, welke in Hoogland gehouden werden hebben de leden van de J.B.T.B.-Soest goede resutaten geboekt. Zij hadden J.B.T.B.- leden uit Eemnes, Hoogland, Achter veld, Hamersveld en Hooglanderveen tot tegenstanders. Met gymnastiek was Soest het best. Bij het hoogspringen won Hoogland en de tweede plaats was voor Soest. J. Hilhorst, Soest, sprong 1,65 meter. Bij het polsstokverspringen won Hoogland eveneens en hier was ook de tweede plaats voor Soest. N. Bouwhuis, Soest, sprong 6,50 meter. De hinkstapsprong werd eveneens een Hooglandse over winning en Soest werd derde. Bij de es tafette won Achterveld en de tweede plaats was voor Soest. De stand na vijf van de zeven wedstrijden was1. Hoogland 133 punten, 2. Soest 131, 3. Achterveld 981/*, 4. Hooglanderveen 65, 5 Hamersveld 64. 6. Eemnes 35. De afdeling Soest-Zuid van de Neder landse Christenvrouwenbond is een bloeiende afdeling met vele leden, die steeds in grote getalen aanwezig rijn als de gebruikelijke bijeenkomst op de tweede woensdag van de maand ge houden wordt. Op deze bijeenkomst in gebouw Eltheto zijn gasten eveneens van harte welkom. Reeds thans is het uitgebreide win- terprogramma van de vereniging klaar 23 september Ds P. Nijdam uit Amers foort spreekt over ..Ontmoetingen met sectemensen". 11 oktober Forumavond „Christendom en cultuur". Het forum zal door le den van de afdeling gevormd worden. 8 november Mevr.. Gilhuis-Smitskamp uit Amsterdam spreekt over het on derwerp „Gebrek aan stilte". 13 december Kerst wijdingsavond. 10 januariJaarvergadering. 14 februari Dr. B. Maarsingh spreekt. 21 maartDe heer J. Rijpstra uit Bad hoevedorp spreekt over het onderwerp „Functieverlies in het gezin". Deze bij eenkomst wordt niet op de tweede maar op de derde woensdag van de maand gehouden. 11 aprilDs L. v. d. Blink uit Am sterdam over het onderwerp „Ik en God of God en ik". 9 mei Mej. Valkenier spreekt over het onderwerp „Het werk van het Leger des Heils". N1EUWEWEG 97 TELEFOON 2543 ken en hij deinst er niet voor terug deze neer te knallen als ze in zijn buurt komen. Daarvoor wordt hij ten slotte betaald. Tussen het schieten heeft hij echter nog tijd verliefd te worden op de lieftallige Anita, die echter de gevoelens van onze dapppere held niet deelt. Zij geeft de voorkeur aan de jon ge cowboy Jim Spears. Daarom gaat de scheriff naar andere oorden om ook daar al schietend het recht te hand haven. Van maandag tot en met woensdag „Rififi onder de vrouwen". Wekelijks worden belangrijke transporten van Franse gelden door een Belgische bank naar Parijs gestuurd. Een gangsterben de, onder leiding van het charmante meisje Vicky, wil een slag slaan en het wordt allemaal bijzonder spannend als een concurrerende bende hetzelfde wil. Voor beide partijen loopt het echter niet zo best af, want de twee bendes moorden elkaar uit en ook Vicky over leeft de strijd niet. In de donderdagcyclus „Wir Wunder- Van Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw Op de Rademakerstraat te Soester- berg stond een agent het verkeer te regelen. Hij gaf een teken dat de fietsers en bromfiesers duidelijk moest maken dat zij moesten stoppen. De bromfietser C. v. d. H. uit Baarn reed echter door en hij botste tegen een auto die uit de Kampweg kwam. Zijn bromfiets werd ernstig beschadigd, de auo licht. Eveneens op de Rademakerstraat reed mevrouw J. de W. uit Huis ter Heide per brommer. Zij moest uitwijken voor een auto die op het fietspad gepar keerd stond, zag niet dat mevr. H. E. J. uit Amersfoort op haar fiets naderde en reed haar aan. Mevr. J. viel en werd aan het hoofd gewond. Waarschijnlijk liep zij door de val een hersenschudding op. De bromfietser A. S. uit Utrecht haalde op de Amersfoortsestraat de bromfietser J. R. in die eveneens uit Utrecht kwam. R. werd hierbij gesneden en hij viel. Zijn bromfiets werd beschadigd. uw haard goed en goedkoop met OLIE van Het oudste en goedkoopste adres. Steenhoffstraat 25 Telefoon 2185 „Goudstrand" is een der nieuwe badplaatsen aan de Bulgaarse Zwarte Zee kust, waar moderne hotel westelijke toeristen lokken. Had Zeebad Varna reeds vroeger 'n goede naam, nu traden ook enkele nieuwe badplaatsen op de voorgrond, die voor enkele jaren nog niemand kende. Zo b.v. het een uur rijdens ten noorden van Zeebad Varna gelegen „Goudstrand", „Druschba", (Vriend schap) en het in de omgeving van de oude' stad Neesebar opbloeiende „Zon- nestrand". Het zijn alle vier de bekendste doe len aan de Bulgaarse „Zwarte Zee- Rivièra", steunpunten van 't moderne toerisme, zoals men ze steeds meer in de meest afgelegen delen van Italië, Griekenland en Spanje vindt. Typisch Bulgaars in de hotels van deze plaat sen zijn de keukens, die zelfs de har ten van fijnnroevers sneller doen klop pen, en de muziek van de bands, die de gasten de avonden moeten opvrolij ken. In hun muziek klinkt zelfs, als zij westelijken schlagers spelen altijd nog iets van het tijdloze Bulgarije. Als nauwelijks een ander land van het Oostelijk blok doet Bulgarije sinds enige tijd zijn best om westelijke toeristen aan te trekken. Het lokt met moderne hotels aan de Zwarte Zee, met de hoofdstad van het land, Sofia, zijn bergen, zijn gedenktekens uit vo rige eeuwen met kerken en kloosters. Voor de meeste Westeuropeanen is Bulgarije nauwelijks meer dan een nevelachtig begrip, een land, dat vroe ger in vrijwel alle onenigheden op de chronisch onrustige Balkan was ver wikkeld en dat na de laatste wereld oorlog achter het IJzeren Gordijn ver dween. Het besluit van de regering in Sofia om de grenzen voor het tourisme te openen en voor het „Vakantieland Bulgarije" propaganda te maken, heeft veel verrassingen veroorzaakt. In de vele reisprospecti, die de voor delen van Bulgarije opsommen, komt de geschiedenis er ietwat bekaaid af en toch kan men dit land nauwelijks begrijpen, als men zijn verleden niet minstens in de grondtrekken kent. Al leen zo worden vele vermeende tegen stellingen begrijpelijk. Nog altijd dragen de vrouwen en meisjes in de dorpen hun mooie, oude klederdracht. Ongeveer 12 eeuwen zijn er voorbij gegaan, sedert de Slavische Bulgaren zich ten noorden van de benedenloop van de Donau vestigden. Spoedig daarna drongen zij, schrik om zich heen zaaiend, door naar het zuiden. In de 9e eeuw lieten zij zich tot het christendom bekeren. Tegen het eind van de 14e eeuw werd het land door de Turken veroverd. De gewelde naarsheerschappij van Konstantinopel duurde meer dan vijf eeuwen. Eerst in 1908 werd Bulgarije een onafhankelijk koninkrijk met als eerste monarch Tsaar Ferdinand 1, stammend uit het huis van Saksen-Coburg. Na de eerste Balkanoorlog beleef de het land de tijd van zijn hoogste bloei, macht en uitbreiding, maar de Tweede Balkanoorlog, waarin de Bul garen hun vroegere bondgenoten, de Serven en Griekenland aanvielen, ein digde met een vreselijke nederlaag voor de aanvallers. In de Eerste Wereldoorlog verbond de toenmalige Bulgaarse koning zich met Oostenrijk en Duitsland. Die be slissing had ernstige gevolgen. Na de nederlaag van de centrale mogendhe den verloor Bulgarije de Dobroedsja, Thracia en 't kustgebied aan de Ege- ische Zee. De koning moest aftreden en zijn zoon moest de gewonde mo narchie redden. In de Tweede Wereldoorlog verbond Bulgarije's koning zich met de As- mogendheden in de hoop, de verloren gebieden terug te winnen, maar ook die rekening ging niet op. In 1944 trad het land onder een nieuwe, pro-wes telijke regering buiten de oorlog. Sta- lin nam zijn kans waar. Hij verklaarde Sofia de oorlog en bezette - na de wapenstilstand - het land. De monar chie werd in 1946 afgeschaft. Het is vandaag de dag al bijna weer vergeten, dat het oorspronkelijke wa- Het Leninplein is Sofia's nieuwe centrum. penstilstandsverdrag in een bestuur der 3 overwinnende machten (USSR, VS en Engeland) voorzag. De voorzit ter moest een vertegenwoordiger van de Sowjet-Unie zijn. Hij deed zijn werk zo grondig, dat de drielanden- controle zeer spoedig verviel. Wie de bewogen geschiedenis van het land kent, die verwondert zich nauwelijks, als de Bulgaren in ge sprekken met mensen uit het Westen bij al hun belangstelling bepaald te rughoudend worden, zodra het jong ste verleden aangesneden wordt. De algemene mening is die, dat de laatste jaren zich veel verbeterd heeft, dat de vooruitgang enorm is. De inte resse in de politiek schijnt bij het volk niet overmatig groot te zijn. Anders als in de meeste andere sta ten in het Oostelijk blok heeft de re gering al enige jaren geleden weste lijke dansmuziek toegestaan. De kerk werd eveneens geduld, geniet even wel geen voorrechten. Ze mag noch scholen noch ziekenhuizen beheren. Gezicht op de kerk ter nagedachtenis van Alexander Newsky in Sofia. De tijd, dat de oude kerken en kloos ters aan het verval prijsgegeven wer den, is voorbij. De onvervangbare bouwwerken worden weer onderhou den. Het Bulgarije van thans is een land tussen gisteren en morgen. Het werpt vele vragen op, die de vluchtige be zoeker niet beantwoorden kan. De verkeersagenten in Sofia zijn strenge heren en zich van hun plicht bewuste opvoeders. Ontdekken zij een voetganger, die buiten de witte stre pen van een oversteekplaats een straat wil passeren, dan grijpen zij onverbid- dellijk naar hun politiefluitje en roe pen hem tot de orde. In tegenstelling tot de vereiste verkeersdiscipline staat de dichtheid van het autoverkeer, die nog zeer gering is. In elk geval zal de „opvoedingsar- beid" vruchten dragen, als de dingen eenmaal veranderen en privéauto's voor een grotere kring van personen beschikbaar komen. Tachtig jaar geleden was Sofia nog een door bergen omringd Turks dorp. Daarna kwamen de pikhouwelen in actie om plaats te maken, voor datge ne, wat eens de hoofdstad van Bulga rije moest worden. Slechts weinig bleef bij het oude. Er ontstond een nieuwe moderne stad. De Tweede Wereldoorlog liet door bomaanvallen in Sofia diepe sporen na. De wederopbouw begon in het be gin slechts aarzelend, maar sedertdien heeft de stad haar gezicht opnieuw grondig veranderd. Zij kan zich be roemen op brede, prachtige wegen, uitgestrekte parken en enkele inter nationale hotels. Sofia heeft meer dan 700.000 inwo ners. Dat betekent, dat bijna elke tien de Bulgaar in de hoofdstad woont. Op het Leninplein ziet men tegenwoordig geparkeerde auto's uit Frankrijk, Scandinavië, Engeland, Griekenland en Duitsland, 's Avonds zitten de men sen op de terrassen der café's en res taurants. Kort na middernacht sterft het leven in de straten van Sofia uit. De stad, die vroeg opstaat, gaat slapen. Alleen in de buitenlandse hotels blij ven een paar late gasten aan de bar hangen, zij het soms ook, omdat zij al te intensief het avondeten hebben aangesproken. De Grieken noemden het eerste de „ongastvrije zee", maar toen zij aan de kust de eerste nederzettingen hadden gevestigd, doopten zij het om in de „gastvrije zee". Wij kennen het als de Zwarte Zee en die aanduiding heeft het te danken aan de kleur, die zijn golven aannemen, als ze door de win terstormen worden opgezweept. In de regel echter is het water groenblauw en kalm, zoals een gast uit het bin nenland van een vakantiezee ver wacht. Varna, de grootste Bulgaarse stad aan de Zwarte Zee, heette vroeger O- dessa ter ere van de beroemde Griek Odysseus. Vroeger kwam in Varna de „haute volée" van Oost-Europa bijeen. Het casino van de stad heeft een naam die die van Monte Carlo bijna even aart. Toen de Bulgaarse regering in 1957 besloot een „Zwarte Zee-Rivièra" te scheppen, was het duidelijk, dat ge weldige investeringen nodig zouden zijn. In Zeebad Varna - ongeveer ze ven kilometer van de gelijknamige stad verwijderd - ontstonden moderne ho tels, die tegen de stijgende eisen van westelijke touristen zijn opgewassen. De Pope van het Betschkovo-klooster Plowdio wijst geen enkele bezoeker te rug.

Soester Courant | 1961 | | pagina 5