Moeder OP DE OUDE KUNST- EN ANTIEKBEURS. MARCHAL HAARMODE BEI EVEN OM EEN WERKSTUDENT! SOEST Opzienbarende vinding! kml siief alles weten. WASSERIJ GELRIA EDE In de schatkamers van Deltt's Prinsenhof. Jaarverslag Bartimeus. POLITIE TELEFOON 4 4 4 4 Baby-huidje dadi i/trcn oue - zeep Brandweer en Soesters. Stram en Rheumatisch? Zaterdag-voetbal. Honkbal. Het historische Prinsenhof te Delft is tot en met zaterdag 9 september een schatkamer, waarin de schoonste schilderijen en sculptures, de kost baarste gouden en zilveren voorwer pen, de schitterendste sieraden en de fraaiste stukken op het gebied van aardewerk en porselein die de Neder landse handelaren in oude kunst en ahtiek bezitten, zijn tentoongesteld. Voor de dertiende maal wordt er de Oude kunst- en Antiekbeurs gehou den, die door de Vereniging van Han delaren in Oude Kunst in Nederland werd georganiseerd. Uit alle windstre ken - tot zelfs uit andere werelddelen toe - komen museum-directeuren, kunstverzamelaars en belangstellenden naar Delft. Velen van hen zijn „vaste klanten" zij bezochten ook reeds de vorige twaalf beurzen. Tot hen be hoort de broer van Prins Bernhard, prins Aschwin von Lippe Biesterfeld, die conservator is van de afdeling Aziatische kunst van het grote New- yorkse Metropolitan Museum. Bedenkingen tegen de ontwijding van Historische plaats. In het voorjaar van 1949 rijpte het plan om jaarlijks in „Het Prinsenhof' een oude kunst- en antiekbeurs te hou den. De heer J. Aalderink, die de eer ste voorzitter van de stichting was, gewaagde toen van „de euvele moed" om de beurs te organiseren, doch reeds na luttele jaren kon worden vastge steld, dat die „euvele moed" een zeer levensvatbaar en levenskrachtig initia tief was geweest. Twaalf jaar na het begin kon de heer Jacq. Schulman, eveneens uit Amsterdam en toen voor zitter van de stichting, de opmerking maken, dat men zich de jaarcyclus niet meer kan indenken zonder de traditio nele kunst- en antiekbeurs in Delft. SCHRIKSLAAN 19 SOESTDIJK TELEFOON 3990 ter in die dagen van voorbereidende besprekingen niemand bekend was en dus ook geen rol kan spelen - was, dat er met de verkoop van de oude kunst en antiek in 't Prinsenhof niets nieuws onder, de zon werd gebracht. Een considerabele parthye. Reeds in juli en augustus van het jaar 1738 had enige malen deze bekendma king gestaan in de Hollandse Histori sche Courant „Maandag den 18 Augustus en eenige volgende dagen, zal men op het Prin senhof binnen Delft verkopen een con siderabele parthye gemaakte juweelen, paarlen, losse gesleepte en rouwe dia manten, een grote Quantitiet so gehakt, als draatwerk goud en zilver, door- geslage porceleine en andere kommen, van buiten met Cierlyc opwerk van beelden, en van binnen met goud en silver bekleed, kunstig gewrocht Sa- was en zeer schoon Japans Lakwerk, Malaxe, en Ceylonse Pedros del Porco, Goace Cordiaalsteenen, Lapis Besoar, Amber de gris, Stamppaarlen en Ylie- teiten, Oostindische Cabinetten en kist jes, met Silverbeslag. En veelderhande Rariteyten van speksteen, Agaat, Cor- nalin, Amatist, Cristal, Schilpad, Yvoor en anders, twee groote ijzere Geldkis ten en andere Goederen. Mitsgaders een groot getal Goude en Zilvere Medaljes, en Uitheemsche Munt. Te zien in de geaffrigeerde Biljetten en Catalogus breeder gespecifieert, welke te beko men is bij de volgende Boekverkopers, als Dordrecht Outman, Haarlem van Lee, Delft Boitet, Leyden Potvliet, Amsterdam Bouffiere, Gouda Wasmoet, Rotterdam Hamond, Hage van Santen en Utrecht Vis." Grondslag voor collecties. Van de aanvang af zijn door de oude kunst- en antiekbeurs steeds alle ruim- - - '1 De inrichting van de stands getuigt van goede smaak. Toch werden de plannen van de stich ting niet onverdeeld met enthousias me begroet. En dat is verklaarbaar. In de nazomer van 1948 was de be langrijke restauratie van het Prinsen hof gereed gekomen, waarmee „de vlek op Delft", waarop de Leidse his toricus prof. dr. J.- Huizinga de vin ger had gelegd, was uitgewist. Vanzelfsprekend was Delft trots op het prachtige, historische gebouw, van waaruit de grote Willem de Zwijger gedurende een aantal jaren de vrij heidsoorlog tegen Spanje had geleid en waarin hij op 10 juli 1584 door moor denaarshand was gevallen. Het was ingericht als stedelijk museum en voor bestemd om een nationaal museum te worden, gewijd aan de tachtigjarige oorlog. En nu zou deze historische plaats telkenjare worden ontwijd door er van de stemmige zalen en kamers uitdragerijen te maken en er handel te gaan drijven Niet over één nacht ijs. Er waren er velen, die dit vooral de toenmalige burgemeester van Delft, mr. G. E. van Walsum en de directeur van het museum, mr. L. J. F. Wijsenbeek (thans directeur van de Dienst voor Schone Kunsten in Den Haag), kwalijk namen. Maar zij wisten niet, dat deze autoriteiten beslist niet over één nacht ijs waren gegaan en het vertrouwen hadden, dat de stichting zich tenvolle bewust was van haar verantwoordelijk heid. Twaalf beurzen hebben dit vertrouwen in geen enkel opzicht beschaamd. De dertiende doet dat evenmin. Een aardige bijkomstigheid - die ech- r-T™ ten in het Prinsenhof in beslag geno men en daardoor blijft het aantal deel nemende handelaren constant rondom de vijf- en twintig. Dit jaar bedraagt hun aantal 26 op een enkele uitzondering na namen zij reeds aan vorige beurzen deel, de mees ten van hen zelfs aan alle beurzen. Zij hebben in de loop der jaren tal van belangrijke kunststukken hun plaats gegeven in musea en particuliere col lecties en ook nu bieden zij met elkaar verzamelaar en liefhebber weer een ge weldige verscheidenheid, waaruit ver zamelingen kunnen worden aangevuld of gevormd. Want zeker is, dat in de afgelopen ja ren op de Delftse beurs de grondslag voor menige collectie is gelegd. Spoel uw zwempak na elk zeebad in zoet water Als U van uw vakantie aan zee terugkeert, moet U alle zwempakken van het gezin een paar uur in zuiver water laten staan, ten einde de schadelijke invloeden van evt. achtergebleven zeewaterresten te voorkomen. Bepak uw (brom)fiets met zorg. De to tale breedte mag niet boven de 75 cm uitkomen. Wespen hebben een hekel aan de lucht van ammoniak. Hebt U last van dit gedierte, plaats dan een schoteltje met dit goedje op een voor kinderen onbereikbare plaats in huis en de wespen laten zich niet meer zien. Een polychrome Delftse kom (plm. 1688). Aardewerk is er op de beurs in gro te verscheidenheid. Vele Soester ingezetenen zijn donateur van het Blindeninstituut Bartimeus in Zeist en onder meer om deze reden in teresseert hun het wel en wee van dit instituut, dat zoveel voor blinde land genoten doet. In het pas uitgekomen jaarverslag wordt met enioë bezorgdheid geschreven over de jonge kinderen die in Bartimeus opleiding ontvangen en die men graag terwille blijft als zij 18 of 20 jaar ge worden zijn. Dit vraagt echter grote fi nanciële offers. Bartimeus heeft in het jaar 1960 225 kinderen onderwijs gegeven. En met goed resultaat, want er werd met succes examen gedaan voor het mulo-diploma, Nederlandse Handelscorrespondentie, Engels en Frans, typen en steno. Twee oud-leerlingen slaagden voor M.O. En gels. Een ander oud-leerling studeert in Brussel theologie. Enige leerlingen verlieten de school om in het bedrijfsleven te gaan werken. Zij vonden betrekkingen in fabrieken en kantoren. De contributies brachten in het jaar 1960 ruim 125.000 gulden op en daar naast schonken particulieren bijna 22.000 gulden. Van de stichting „De Fakkels bijeen" werd bijna 36.000 gulden ontvan gen, er werden filmavonden en bazars gehouden die geld opbrachten en het werk der blinden werd gehonoreerd met vele duizenden. Toch biedt het financieel aspect weinig reden tot optimisme, want er moeten twee verouderde paviljoens vervangen worden en de kosten hiervan zullen ongeveer 800.000 gulden zijn. Er waren in 1960 176 leerlingen intern en 49 extern. Van hen kregen 120 les op de blindenschool en 105 op de school voor slechtzienden. Het bestuur van Bartimeus uit in het jaarverslag zijn voldoening over het feit, dat zovelen het werk voor de blin den steunen en dankt allen die financiële steun verleenden. Hebt U een babysit, noodkracht in uw bedrijf, kaartpartner of chauffeur nodig Eén telefoontje en zij staan voor U klaar Tring, tring, rinkelt de telefoon op het kantoortje van de studentenarbeidsbe middeling. Mejuffrouw mr. Leonie Pie- ters neemt de hoorn op en meldt zich. „Oh juist, mevrouwJa, ik ken dat meisje. Ik zal haar waarschuwen. Zonder tegenbericht kunt U op haar rekenen Dag mevrouw We begrepen het al. Dat was weer een dame, die een bepaalde studente als babysit wenst. „Doen ze nu niets anders dan babysit ten willen we weten. Onze gastvrouw lacht. „Neen zeg, stel je voor Men kan ons voor vrijwel alles opbellen. Onze werkstudenten pakken elk werk aan, mits het fatsoenlijk en eerlijk werk is." Student leert de wereld en de waarde van het geld goed kennen. Leonie is de enige „beroeps" in dit ty pische bedrijf. In een klein kamertje boven in het Universiteitshuis aan het Lepelenburg te Utrecht vertelt zij van haar ervaringen. „Er zijn nu eenmaal veel studenten, die om de een of andere reden hun toe lage willen of moeten vergroten dooi er wat bij te verdienen. Voor deze jon gelui werd door de overkoepelende or ganisatie van de studentengezelligheids- verenigingen ons bureau opgericht. Par ticulieren en firma's kunnen zich met een aanvrage voor arbeidskrachten tot ons bemiddelingskantoor wenden, wan neer zij menen, dat het werk door een werkstudent gedaan kan worden. Baby sitten is een van die werkjes waarvoor particulieren ons dikwijls vragen. Maar er zijn legio andere baantjes. Studenten die van onze bemiddeling ge bruik wensen te maken, kunnen zich laten inschrijven. Voor deze inschrij ving stort de student een klein bedrag, en op zijn kaart worden allerlei gege vens ingevuld die op de een of andere manier van belang kunnen zijn. zoals zijn opleiding, studierichting, eventueel reeds vervulde betrekkingen, capacitei ten op het gebied van steno, typen, ta lenkennis, rijbewijs, sport, muziek, les geven, jeugdleiden, beschikbare tijd etc. Voorts moeten we zijn maardtoelage weten, eventuele andere inkomsten, of hij een beurs heeft, studiekosten, kamer huur en alle andere kosten, opdat wij kunnen bepalen of het geval urgent is en er belangrijke noodzaken zijn voor bijverdiensten. Afhankelijk van de aan vragen kunnen dan dergelijke ingeschre venen geplaatst worden." Wat voor baantjes „Wat voor baantjes worden zoal aange boden willen we weten. „Dat vari eert heel sterk. Diverse bedrijven vra gen om administratieve krachten, veel al voor tijdelijk als invallers, of voor enkele uren per dag. Dan worden er meisjes gevraagd voor huishoudelijk werk, dan is er het lesgeven, meestal bijlessen voor kinderen van middeJbare scholen, dan is er sjouwwerk en pakjes wegbrengen en zoveel andere dingen, die door ons ondergebracht worden in de rubriek diversen. Bij diversen vind je heel aardige werk jes, zoals in de zomermaanden reisleider voor gezelschappen, gids op rondvaart boten, tolk en dergelijke, maar ook heel andere dingen. Zo was er een echtpaar dat in een zaal tje een vijfentwintigjarig huwelijks feest vierde. Een gast zou daar de piano muziek verzorgen, maar op het laatste nippertje was deze verhinderd. Geen nood, een telefoontje naar de studenten arbeidsbemiddeling en prompt zat er die avond de pianist van een van de studentenbands, die voor de pianomu ziek zorgde". Ook op het ijs Onze gastvrouw gaat een paar kopjes koffie halen uit de mensa, de studenten- eetgelegenheid beneden ons en dan ver telt ze verder. „Van de winter had een mevrouw haar dochtertje beloofd op de vrije woensdagmiddag met het kind te gaan schaatsen. Moeder werd erg ver kouden en kon niet met haar dochtertje meegaan. Een telefoontje naar ons en wij hadden een aardige student die per fect kan schaatsenrijden en bovendien heel goed met kinderen kan omgaan. En moeder en dochter waren tevreden. Een echtoaar gaat met de auto naar een feestje, maar mijnheer vindt het on prettig geen drank te kunnen gebrui ken. Hij wil echter niet het risico lopen om terug te rijden 's avonds. Keurig op tijd is een van onze studenten, een pri ma chauffeur, ter plaatse aanwezig om meneer en mevrouw naar huis te rij den". Er wordt soms aardig verdiend. „Laten veel studenten zich bij dit bu reau inschrijven „Zoals U bekend zal zijn, bestond het begrip werkstudent vroeger niet. Na de laatste oorlog is het echter opgekomen, omdat er toen meer jongelui die 'n be scheiden toelage kregen, een universiteit gingen bezoeken. Momenteel is het zo, dat ongeveer tien procent, dus één op de tien studenten, zich bij ons laat inschrij ven. Het aantal dat bijverdient is ech ter groter, aangezien er ook studenten zijn die werk krijgen buiten ons bureau om. DADVHCDM POEDER-ZALF Er wordt door deze jongelui soms aar dig verdiend. De verdeling is ongeveer als volgt. Dertig procent verdient in 'n jaar minder dan 100.omstreeks 55 procent verdient tussen de 100. en 500.per jaar, 11 procent om streeks tussen 'de 500.en 1000. en een kleine vier procent verdient 1000.of meer. De door de werkstudenten verrichte l soorten werk zouden we ruw in de vol gende percentages kunnen verdelen. Ad ministratief werk 15 procentbabysit ten 46 procent huishoudelijk werk 3 procent lesgeven 5 procent sjouw werk 3 procent en diversen 28 procent. U ziet, dat diversen 'n belangrijke cate gorie is en daar vallen al die verschil lende, soms merkwaardige aanvragen on der. De ene hand wast de andere. Langzaam groeit het aantal firma's en particulieren die bi] ons hun aanvragen plaatsen. Voor zover mogelijk maken we zelf wat propaganda voor ons bureau, opdat de bij ons ingeschreven studenten in de gelegenheid worden gesteld pas send bijwerk te vinden. Het prettiPe is naar onze mening, dat twee handen elkaar wassen. De werk student voorziet in een behoefte, waar het gaat om het aantrekken van tijde lijke krachten of personeel voor slechts enkele uren per dag, of voor het doen van speciale werkzaamheden, terwijl door deze mogelijkheden een groot aan tal studenten in de gelegenheid wordt gesteld wat bij te verdienen, waardoor hun studie mogelijk wordt gemaakt. Van de zijde van het bemiddelings bureau doen wij uiteraard ons best om zowel de aanvragers als de bij ons in geschreven studenten naar tevredenheid van dienst te zijn". Al houdt ongetwijfeld het -werken naast de studie voor de studerenden ook ge varen in, zoals vertraging van de studie (overigens niet noodzakelijk) of het la ten varen van de studie in het geheel, toch staan daar zeer grote pluspunten tegenover. De student leert wat werken is, leert de waarde van het soms zuur verdiende geld goed kennen, maakt ken nis met de grote maatschappij en zoveel andere dingen meer. Bij deze persoon lijkheidsontwikkeling speelt het arbeids bemiddelingsbureau een belangrijke rol. De Soester vrijwillige brandweer nodigt de Soeser ingezetenen uit op dinsdag avond 5 september, te acht uur, in de brandweercentrale aan de Lange Brink- weg een bijeenkomst bij te wonen, waar bij iedereen gratis kennis kan maken met de Soester brandweerlieden en het materieel dat zij bij de bestrijding van brand gebruiken. Er worden dia's ge toond van het bestrijden van branden en men wordt voorgelicht over de ver schillende manieren waarop diverse branden geblust worden. Onder meer krijgt men een uitgebreide dia-repor tage te zien van de brand die twee weken geleden in Soesterbeg woedde. Het bestuur en de leden van de Soes ter vrijwillge brandweervereniging ho pen dat velen gehoor zullen geven aan hun uitnodiging. Doe dan toch eens een bloedzuiverende knor. Met Eruschen Salts. Al tientallen jaren was Kruschen over de hele wereld redder in de nood, in duizenden gevallen van Rheumatische Pijn. Dat komt omdat 't principe waar op Kruschen werkt, de oorzaak van de kwaal aantast en verdrijft. Rheumatische Pijnen vinden veelal hun oorzaak in de vertraagde werking van de bloedzuiverende organen. Juist die komen door Kruschens zes minerale zouten weer op gang. 't Bloed gaat weer sneller stromen en wordt gezuiverd van alles wat nu de pijn verwekt. Probeer 't eens met Kruschen V.V.Z. speelt zaterdag voor het eerst in de zaterdagmiddagcompetitie na ja renlang aan de zomeravondcompetitie te hebben deelgenomen. Om 4.15 uur wordt in Terschuur tegen het eerste elftal van Terschuurse Boys gespeeld. Hees SDeelt thuis tegen KAR-boys, eveneens om 4.15 uur. Twee pupillenteams van S.E.C. nemen zaterdagmiddag deel aan 'n jeugdtour- nooi van de Bussumse vereniging A.W. Zaterdagmiddag om drie uur wordt op het S.E.C.-terrein de honkbalwed- strijd tussen S.E.C. 1 en H.B.C. 2 ge speeld. Een hoortoestel dat geheel in het oor gedragen wordt. Tienduizenden mensen zijn er jong en oud die zich in gezelschap vaak buitengesloten voelen, omdat zij bij conferenties, in schouwburg en con certzaal door een gering gehoorverlies, gedeelten niet kunnen volgen. Zij heb ben geen behoefte aan een permanent hoortoestel, zoals de zwaarder slecht horenden. De wereldbekende Deense fabriek „Da- navox" is nu op de markt gekomen met een piepklein toestelletje voor incidenteel gebruik, dat ongemerkt in het oor wordt gedeponeerd en praktisch onzichtbaar gedragen wordt. Men heeft dus niets in de zak, niets achter de oorschelp, maar alléén een klein ge- luidsversterkertje in het oor. Dit wondertoestelletje, dat voorlopig nog alleen voor de overigens zeer grote groep licht slechthorenden geschikt is, wordt geïmporteerd door de specia listenfirma Geervliet. In onze zaken te Amsterdam, Den Haag, Haarlem en Utrecht worden alle inlichtingen ver strekt over „All in the ear". Velen zul len, nieuwsgierig naar dit allerkleinste „gehoorhulpje", waarin n.b. behalve de microfoon, de telefoon en tal van an dere onderdelen (3 transistors ook een héél klein batterijtje zit, bij Geer vliet de proef op de som willen nemen. Het is dan ook verrassend, hoe fan tastisch de geluiden versterkt in het oor worden overgebracht Een wonder van moderne techniek

Soester Courant | 1961 | | pagina 6