Prachtige avond in het openluchttheater. Gasten van de brandweer Prettig samenwonen. Judo-demonstratie. Jeugdige rovers. Diefstal van fuiken. Soester Vogelvrienden Tocht van chronische patiënten. Aktieve brandweer. BiSjartjubilea. Jaarvergadering Wit-Gele Kruis. Duizend Soester ingezetenen hebben vrijdagavond in het openluchttheater genoten van het fraaie toneelspel dat de toneelgroep Studio uit Amsterdam te zien gaf, van het uitstekende weer en van dit bijzonder mooie theater, dat de afgelopen zomer veel te weinig ge bruikt is. Gelukkig heeft het bestuur van de Stichting Openluchttheater dit begre pen en de secretaris van dit bestuur, de heer Th. Peet, wendde zich enige tijd geleden tot het bestuur van de Soester Zakenkring, met het verzoek te trachten hierin verandering te bren gen. De leden van de Soester Zaken- kring waren bereid een voorstelling voor de elfhonderd werknemers in hun bedrijven te laten geven. Zij beschouwden dit als een experiment dat moest slagen en het is grandioos geslaagd. Dat bewees onder meer het minutenlange applaus na afloop van de voorstelling. Het was een hulde aan directeur Han Surink van de toneelgroep Studio, aan regisseur Peter Oosthoek, aan de speelsters en spelers, maar ook aan het bestuur van de Soester Zakenkring dat dit initiatief durfde nemen en zeker het volgend seizoen meer zal laten zien. De avond werd geopend door de heer A. H. Hoegen Dijkhof, die zijn vreugde uitsprak over de goede opkomst en in het bijzonder de burgemeester en de wethouders dr. D. J. P. Oranje en De Haan verwelkomde. De heer Hoegen Dijkhof deelde mee dat collectrices en collectanten van het Rode Kruis uitgenodigd waren en leer lingen van de hoogste klassen der ulo scholen. Zou hij na afloop gesproken hebben, dan had hij waarschijnlijk ge zegd dat men een volgende keer zal afzien meisjes en jongens van scholen uit te nodigen, daar er jongelui waren die niet wisten hoe zij zich als gasten gedragen moesten en leuker wilden zijn dan de schrijver van ,,Het Spel van Liefde en Toeval", de Fransman Marivaux, die op 23 januari 1730 de première van dit stuk te Parijs bij woonde. Sommige bezoekers waren misschien wat sceptisch toen zij in het programma lazen dat dit stuk 230 jaar oud is, maar spoedig bleek dat hiertoe geen reden was, want het was een bijzonder aar dig stuk, waarvan de Soesters van 1961 waarschijnlijk net zo genoten hebben als de Parijzenaars van 1730. Papa Orgon, vader van Silvia en Mario, was een gave rol van Ad Noyons. Hij had voor zijn dochter een voortreffelijke bruidegom uitgezocht in Dorante, een jong edelman (Erick Plooy- er), en deelde Silvia (Ingeborg Uijt den Boogaard) mee dat hij zijn opwachting zou komen maken. Hij vertelde er echter niet bij dat Do rante niet in edelmansgedaante zou ko men, maar als de knecht van zichzelf, terwijl zijn knecht (Ad van Gessel) de toekomstige bruidegom zou spelen. Vader Orgon en zijn zoon Mario (Ste- fan Felsendahl) hadden natuurlijk het grootste plezier toen Silvia op het idee kwam haar aanstaande man niet als de dochter van de invloedrijke Orgon te gemoet te treden, maar als haar kame nier Lisette (Dore Smit). Knecht Bourgignon bleek een hoogst beschaafde jongeling, die zeer verliefd werd op de knappe Lisette en zijn heer en meester was een dwaze patser, die voor heel wat vrolijkheid zorgde. Intussen meende de kamenier die voor Silvia speelde dat zij de slag van haar leven sloeg, want de dwaze edelman wat totaal van de kaart en hij meende eveneens dat hij een enorme promotie aan het voorbereiden was en straks geen knecht meer zou zijn, maar de echtgenote van een rijke vrouw. Natuurlijk kwamen er aan het eind van het stuk diverse apen uit diverse mou wen en vier verliefde mensen werden ontmaskerd. Dorante kreeg zijn Silvia en de kamenier en de knecht, die eigen lijk teleurgesteld moesten zijn omdat zij elkaar van het adelijk voetstuk zagen vallen gaven het voornemen te kennen eveneens in de huwelijksboot te stap pen. Bij het scheiden van de zomer is het openluchttheater dan toch gebruikt voor een toneelstuk en het is op bij zonder goede wijze gebruikt. De duizend toeschouwers die aanwezig waren zul len ongetwijfeld met genoegen spreken over deze prettige avond en dit zal voor de Soester Zakenkring een extra reden zijn om op de ingeslagen weg voort te gaan. De leden hebben dit ex periment aangedurfd en zij zullen on getwijfeld unaniem van mening zijn dat dit experiment volledig geslaagd is. Hedenavond is iedereen in de brand weercentrale aan de Lange Brinkweg welkom als gast van de brandweer. Niet alleen mannen, die belang stellen in ons goede brandweerkorps, maar ook hun echtgenoten. Men kan kennis ma ken met diverse blussingsmethoden aan de hand van dia's en ondermeer krijgt men beelden te zien van de brand, welke vorige maand in Soesterberg woedde. Deze kontaktavond voor brand weer en Soester burgerij begint om 8 uur. Een weduwe woont met haar zoon en getrouwde dochter in hetzelfde huis, maar dat schijnt niet zo best te bo teren. Er kwam ruzie en de zoon gaf zijn zuster een paar klinkende oorvij gen. Die nam dat niet en verbrandde zijn overhemd. Toen was het helemaal mis en de politie moest ingrijpen om te voorkomen dat er moord en doodslag van deze ruzie kwam. Moe verzocht haar dochter het huis te verlaten en zoonlief wilde zijn over hemd vergoed zien. De dochter begon maar vast aangifte te doen omdat zij mishandeld was. Daarna werd haar ver zocht het huis te verlaten met achter lating van de spulletjes die zij in bruikleen heeft. Daarvoor voelde zij niets en het overhemd wil zij pas ver goeden wanneer zij daartoe veroordeeld wordt. Daarmee werd tijdelijk de vrede gesloten. Lang zal het wel niet goed gaan. Gisteravond was gebouw Eltheto te klein om de vele honderden te bevat ten die gekomen waren om de demon stratie judo van de sportschool Boers- ma uit Amersfoort te zien. Deze demonstratie vormde een inlei ding tot de cursus welke deze maand in Soest begint. Vele jonge mensen hebben kennis ge maakt met deze aantrekkelijke wed strijdsport en gezien hoe men moet vallen, de verschillende grepen toepas sen en hoe men zich met judo verdedi gen kan tegen aanvallers. Ten nadele van een bewoner van het Kerkpad werd door jongens fruit van zijn bomen gehaald en P.S., M. S., P. N., en P, J. - 14 tot 17 jaar - werden door de politie aangehouden omdat zij met waardeloze munten sigaretten op de Steenhoffstraat en de Oude Utrechtse- weg getrokken hadden. G. H. en W. van S. werden in Eemnes gepakt omdat zij twee fuiken gestolen hadden. Het was niet de eerste keer dat zij zich hieraan schuldig maakten. Reeds eerder namen zij twee fuiken weg en zij verkochten deze aan P. S., die op het bureau ontboden werd om de fuiken in te leveren. Zij zijn in be slag genomen en de politie zal nagaan of S. zich aan heling schuldig gemaakt heeft. De Soester Vogelvrienden hielden gis teravond de eerste vergadering van het nieuwe seizoen. Voorzitter was de heer D. J. Kuyper. Er werd gespro ken over de tentoonstelling welke in november gehouden zal worden. Voor deze expositie zijn 20 vitrines be steld. Er waren vier nieuwe leden en daar mee is het ledental de honderd gena derd. De heer P. J. G. Pel uit Hilversum toonde dia's van een reis die hij door Frankrijk en Zwitserland gemaakt heeft en hield een causerie over deze trip. Hedenmorgen om negen uur zijn 50 Soester chronische patiënten en be jaarden uit Baarn vertrokken voor een driedaagse boottocht met het motor schip „Holland" van de rederij Zwaag. Vanavond om 7 uur zal de boot in Amsterdam aankomen en gemeerd worden aan de De Ruyterkade. Om acht uur zal een gezellig programma beginnen dat verzorgd wordt door de voordrachtskunstenares Cobi Schreier uit Zwanenburg en de heer M. de Wolf. Er zal een film over Amsterdam ge draaid worden. Woensdagavond wordt in Alkmaar overnacht en donderdag om zes uur komt de boot bij de aanlegsteiger aan de Eemweg te Baarn aan. In de nacht van zondag op maandag vloog in Baarn een zuurstofcylinder met een enorme knal uit elkaar en ver woestte een gebouw waarin een fa briekje gevestigd is en het Baarns man nenkoor repeteert. De Baarnse sirene ging loeien en kreeg zelfs een zestal Soester brandweerlieden uit bed. Zij haastten zich naar de centrale maar konden weer gaan slapen omdat het niet in Soest maar in Baarn brandde. De Koninklijke Nederlandse Biljart bond bestaat 50 jaar en ter gelegen heid van dit jubileum zullen 33 dis trictskampioenen zaterdag en zondag in 5 zalen 486 partijen spelen. Soest wordt vertegenwoordigd door de heer L. Wissink, voorzitter van Centraal, die districtskampioen tweede klasse is. Het district Eemland van de K.N.B.B bestaat 15 jaar en ter gelegenheid van dit jubileum is een scholierentournoci georganiseerd. R. Stalenhoef jr., C. Verkerk, S. Tuenter en J. Butzelaar komen voor Soest tegen Baarn en Nij- kerk uit. Zaterdag is in café Centraal de wedstrijd Soest-Baarn gespeeld, woensdag 6 september wordt in „Onder de Linden" te Baarn de revanchewed strijd gespeeld en op zaterdag 9 sep tember spelen de jeugdige Soester bil jarters in café Centraal tegen Nijkerk. Het Wit-Gele Kruis heeft gisteravond de jaarvergadering in gebouw Majella aan de Molenstraat gehouden onder voorzitterschap van de heer N. H. Bre- develd, die in het bijzonder het erelid, de heer C. v. d. Bremer verwelkomde. De voorzitter wees erop dat er nagenoeg geen kans bestaat dat Soest een zie kenhuis krijgt. Daarom wil men trach ten tot bouw of huur over te gaan van een ruimte welke een ziekenhuis ten dele kan vervangen door deze als poli kliniek te gebruiken. Hiervoor is veel geld nodig en in overleg met de andere kruisverenigingen is besloten de contri butie te verhogen. Het bouwen of hu ren van een gebouw, dat als polikliniek gebruikt zal worden, wordt in combina tie met de andere Soester kruisvereni gingen gedaan. Iedere vereniging zal hierbij de eigen zelfstandigheid bewa ren. Voor de bouw van een tehuis voor het Wit-Gele, het Oranje Groene en het Groene Kruis te Soesterbeg gaat het Wit-Gele Kruis een lening van 40.000 aan. Dit gebouw zal op het Dorpsplein komen. De heer A. L. Bakker gaf het jaarver slag. Er zijn thans 1796 leden. De zus ters legden ruim 13.000 geregistreerde bezoeken af. De belangstelling voor de kleuter- en zuigelingenbureaus, die in samenwerking met de andere Soester kruisverenigingen geëxploiteerd worden, is groeiende. Van de magazijnartikelen werd 740 maal gebruik gemaakt door 423 gezinnen. Het vertrek van zuster O. Giele heeft enige moeilijkheden met zich meege bracht, want het heeft enige tijd ge duurd voor zuster Senden haar plaats innam. Getracht zal worden een vierde zuster aan te trekken voor wie subsi die verleend wordt. De heren A. L. Bakker en J. R. Kuyer werden tot bestuurslid herkozen en aan het eind van de vergadering dankte de heer J. H. Hom de zusters en de be stuursleden voor het werk dat zij in het belang van het Wit-Gele Kruis ver richten. Ook voorzitter Bredeveld bracht dank aan de zusters.

Soester Courant | 1961 | | pagina 6