SOEST HOE ZIT BAT MET II E.K.B.O.? HET 00G GERICHT OP WOLFGANG V0H TRIPS Bevolkingsonderzoek op longafwijkingen. Verkeersongevallen Gewestelijk Arbeidsbureau Soest, Miet uitgekeken. Bejaarden verhuizen. NCVB Soest-Zuid. S.E.C.-IHoiEand 3-1. Prettig samenwonen. Instuif R.K. Jong Soest. DINSDAG 12 SEPTEMBEK 1961. 40e JAAKGANG no. 68. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart 2,10 - per post 2,25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTD1JK TELEFOON 2566 GIRO 126156 Dit najaar zal voor de derde maal de hele bevolking (vanaf 15 jaar) van Soest weer worden onderworpen aan 'n röntgenologisch borstonderzoek. Ve len zullen zich afvragen of dit onder zoek nog nodig is aangezien men in de kranten heeft kunnen lezen, dat er eni ge sanatoria zijn gesloten. Inderdaad is de gevreesde t.b.c. aanzienlijk terugge drongen. Toch worden ieder jaar nog ongeveer 7000 mensen voor de eerste maal opgenomen. Mits tijdig ontdekt, kan t.b.c. thans met behulp van de moderne geneesmiddelen zeer goed bestreden worden. Verder moet er op gewezen worden dat het onderzoek zich niet alleen uitstrekt tot het onderzoek op t.b.c., doch dat ook andere afwijkingen (hartziekten, longtu mor e.d.) tijdig kunnen worden gecon stateerd, waardoor de kans op herstel wordt vergroot. Ruim drie jaar geleden vond het laatste onderzoek plaats, waarbij vele gevallen van t.b.c. en hartafwijkingen werden ge constateerd. Gezien het vorenstaande behoeft het geen betoog, dat deelneming aan het onderzoek voor een ieder van het groot ste belang is. Het bevolkingsonderzoek werkt niet al leen voor dit ogenblik maar ook voor de toekomst. Het afgelopen week-end leverde in onze gemeente weer een zevental ver keersongevallen op. De gevaarlijke hoek Van Weedestraat-F. C. Kuyperstraat eiste weer twee slachtoffers. De 64- jarige mevr. G. B.-van K. uit Amers foort reed met haar bromfiets tegen de auto van mej. E. J. K. uit Den Haag, die uit de F. C. Kuyperstraat kwam. Mevr. B. werd licht gewond en haar brommer werd beschadigd. J. N. R, kwam met zijn fiets in botsing met een brommer. Zijn knie was kapot. Op de Eigendomweg week A. H. K. op zijn tractor uit voor de auto van Th. C. D. omdat hij dacht deze te zullen raken. Dat gebeurde toch en te vens reed de tractor tegen een boom waardoor het carter scheurde. Op de Stadhouderslaan stak de fiet ser J. v. d. B. plotseling het fietspad over en hij botste tegen een brom fiets, bestuurd door P. S. Mej. C. V. zat op de duo. Door de valpartij werden nylons en een horloge beschadigd. De vader van v. d. B. zal de schade ver goeden. Bij het postkantoor lag een brom fietser, die gevallen was omdat hij een boom geraakt had. De politie waar schuwde dokter Van Beurden, die een hersenschudding, een hoofdwond en een beschadigd sleutelbeen constateerde. Het slachtoffer - R. H. R. uit Baarn - werd per ziekenauto naar het zieken huis te Baarn gebracht. De duopassa gier R. M. mankeerde niets. Een auto reed op de Molenstraat blijkbaar te hard, want er is een rem spoor te zien van het eind van deze straat tot het tuinhek van perceel Nieu- weweg 2. De auto reed het hek ka pot en vernielde een pilaar. Aanvanke lijk was de bestuurder onbekend, maar hij heeft zich aan de woning gemeld en verklaard dat hij de schade zal vergoeden. De 62-jarige bromfietser W. V. slipte met zijn bromfiets bij Braamhage. Dok ter Van Beurden onderzocht hem en liet hem thuisbrengen. De bromfiets was licht beschadigd. Gedurende de laatste vier maanden geeft de geregistreerde arbeidsreserve van mannen in het Gewest Soest slechts zeer geringe verandering te zien. Het aanbod bedroeg eind mei50. juni 51, juli 57 en augustus 60. Hierin is een geringe stijgende lijn te constateren. Een aanbodcijfer van 50 tot 60 moet evenwel tot minimale werk loosheidscijfer in dit gebied gerekend worden. De meeste wijzigingen in de arbeids reserve deden zich voor in de bouw nijverheid. Het gebrek aan metselstenen veroorzaakte hier en daar stagnatie in de werkzaamheden, zodat zelfs geduren de korte tiid vaklieden stonden inge schreven. De vraag naar bouwvakar- Op doorreis naar een conferentie te Brussel arriveerde op Schiphol een van de vice-presidenten van de Sowjet Unie, Zijne Excellentie Palezkis (links). Hij werd begroet door de Russische ambassadeur, Zijne Exc. Ponomarenko. beiders nam overigens belangrijk toe en steeg van 16 naar 38. De totale vraag naar mannelijk personeel steeg van 203 naar 243. Naar de vormen van werkloosheid bleef de arbeidsreserve van mannen beperkt tot 40 wrijvingswerklozen en 20 minder ge- schikten. Het aanbod van vrouwelijke arbeids krachten bleef beneden 20. De vraag naar vrouwelijk personeel daalde van 91 naar 80. De heer E. J. V. uit Witloo reed met zijn auto op de Stadhouderslaan in de richting Baarn. Hij wilde linksaf slaan om benzine te tanken en lette niet niet op de auto van H. K. v. K. uit Hilversum die van de andere kant kwam. Kort voor de botsing weken beide auto's uit, zodat het bij scham- pen en beschadiging van de lak bleef. Soester bejaarden hebben zeven jaar hun sociëteit - georganiseerd door de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers Soest - in het zaaltje van het gebouw van de Nederlandse Protestantenbond gehouden. Zij gaa nu naar het nieuwe Anna Paulownahuis en hebben afscheid genomen van hun oude vergaderzaal tijdens een bijeenkomst die werd bijge woond door raev'. Bentinck, erepresi dente van de U.V.V., mej. Jolles, voor gangster van de Ned. Protestanten bond en bestuurs eden van de N.P.B. Mevr. Van Gink» 1 bracht de oprich ting van de bejaardensocieteit in her innering. Als presidente van de U.V.V. dankte zij mej. Jolles die de zaal voor de bijeenkomsten van de bejaarden be schikbaar gesteld had. De kleine so ciëteit werd een grote sociëteit met vele leden, die nu naar een nieuwe zaal moeten zoeken omdat het zaaltje van Hoe zit dat met de afdeling Soest van de Koninklijke Nederlandse Vere niging voor Eerste Hulp bij Ongeluk ken Wel, dat is niet zo eenvoudig in een paar woorden te zeggen. Heel veel dorpsgenoten menen, dat de ,,E.H.B.O." een vereniging is van lief hebbers, die, als er iets te doen is (griezelig of niet griezelig), graag voor aan staan, want, zo zegt men, je ziet ze bij alle sportevenementen (te her kennen aan gele E.H.B.O.-banden om de arm en de tas met verband). Ze zijn bij demonstraties, ze zijn lid van de B.B., en soms zijn er wedstrijden. Ze hebben verder in de wintermaanden eens per week een gezellig onderonsje, en houden een jaarvergadering enz. Maar, zoals we reeds zeiden zo een voudig is dit echter niet, leest U maar eens verder. WIST U dat de E.H.B.O., afdeling Soest, de enige vereniging in Nederland is die een eigen ziekenauto exploiteert, die voor iedereen ten dienste staat, uitgerust met het meest moderne ma teriaal en bemand is met „vakmensen" op het gebied van ziekenvervoer dat deze auto en het personeel elk uur van de dag en de nacht klaar staan om uit te rukken ten dienste van onze Soester gemeenschap en tot heil van ons allen dat de afdeling Soest aan de nieuwe ingezetenen van onze gemeente een kaart zendt waarop vermeld zijn de adressen en telefoonnummers van de doktoren, politie, brandweer en de in Soest aanwezigen verband- en zuur stofkoffers dat de afdeling Soest elke win ter, zes tot zeven maanden lang, elke woensdagavond cursussen geeft en hier mee opleidt voor het E.H.B.O.-diploma dat op deze cursusavonden om beurten de Soester artsen aanwezig zijn om de „nieuwelingen" met raad en daad ter zijde te staan bij hun oe feningen voor het E.H.B.O.-diploma dat deze artsen op deze cursus avonden hun kostbare (vrije tijd be schikbaar stellen en hiervoor geen en kele vergoeding vragen dat E.H.B.O.-ers vaak levens reddend werk verrichten bij straaton gevallen, bedrijfsongevallen, verdrin king, vergassing, vergiftiging (kolen damp) voor dat de dokter aanwezig is dat de E.H.B.O. op verzoek aan wezig is bij alle bijeenkomsten, sport- 1 wedstrijden enz., om eventuele blessures te verzorgen of anderzins dat de afdeling Soest op vele pun- ten in de gemeente Soest verbandkof- fers en zuurstofkoffers gereed houdt en waarop bij alle voorkomende on gevallen, natuur- of verkeersrampen verdrinking enz. een beroep kan wor den gedaan dat de afdeling Soest elk jaar weer enige tientallen nieuwe E.H.B.O.- ers toevoegt aan het legertje dat be voegd is om op gediplomeerde wijze hulp te verlenen dat een beroep, op elke E.H.B.O.- instantie of E.H.B.O.-er nooit aan do vemans oren gezegd wordt dat de E.H.B.O. veel geld moet uitgeven vooraanvulling verbandkof- fers, onderhoud ziekenauto, lesmate riaal, zaalhuur enz. dat in deze week, van 11 tot en met 16 september de E.H.B.O. haar jaarlijkse collecte houdt Als u dit allemaal weet, dan mag u zich afvragen waarom niet de gehele burgerij van Soest achter deze vere niging staat om haar behulpzaam te zijn bij het uitoefenen van haar mens- lievende taak. We kunnen nu eenmaal niet allemaal de moed opbrengen om E.H.B.O.-er te zijn. We kunnen er ook niet dagelijks bij stilstaan en ons zelf confronteren met het E.H.B.O.-werk. Maar telkens weer blijkt het aanzien 1 doet gedenken. Daar waar hulp gebo- den wordt is men dankbaar. Wat wij echter wel kunnen doen is de financiële nood van deze vereniging helpen verlichten en het haar hier door mogelijk maken met haar mens lievende arbeid door te gaan. Velen van ons doen jaarlijks een be roep op de hulp van de E.H.B.O. of de ziekenauto. De E.H.B.O. doet nu éénmaal een be roep op onze offervaardigheid. Laten we haar niet teleurstellen en gezamelijk ons offertje brengen in de hoop, dat we zelf nooit gebruik be hoeven te maken van de diensten van deze uitermate sympathieke organisatie. de Ned. Protestantenbond te klein is. Daarom zullen de bijeenkomsten voor taan in het Anna Paulownahuis gehou den worden. Mevr. Van Ginkel schonk mej. Jolles een elektrische klok en mevr. Kruik - moeder van de bejaarden - schonk haar een plant. Mevr. Kruik kreeg een ge schenk van de bejaarden omdat zij de sociëteit zeven jaar met enthousias me en energie geleid heeft. Woensdagavond houdt de N.C.V.B.- Soest-Zuid in gebouw Eltheto de eer ste bijeenkomst van het seizoen 1961- 1962. Ds P. Nijdam uit Amersfoort spreekt over het onderwerp „Ontmoe tingen met sectemensen". S.E.C. heeft zondagmiddag de belofte ingelost welke de oefenwedstrijden van de laatste weken inhielden en na een goede wedstrijd tegen Holland de eer ste competitiewedstrijd met een 31- overwinning besloten. Het is een bijzonder snelle wedstrijd geworden, welke deed vermoeden dat de spelers in de tweede helft met de tong op de schoenen zouden lopen door het warme weer, maar dat is erg mee gevallen. Er werd tot het einde stevig doorgespeeld. S.E.C. toonde zich zeer schotvaardig en vooral Wout de Bruin was in de voorhoede goed op dreef. In de achter hoede blonk Hooyer uit. Van Kooij bracht er deze middag weinig van te recht. Dat kwam door een paar nieuwe voetbalschoenen, die blijkbaar zo slecht zaten dat de drager in de tweede helft op zijn sokken speelde. Van Breukelen was zeer actief, maar hield de bal - zoals gewoonlijk - te lang bij zich. Holland was in het veld slechts in de eerste twintig minuten de mindere van S.E.C. De voorhoede van de Soester ploeg, met De Bruin aanvankelijk op de rechtsbuitenplaats en Van de Valk middenvoor, was zeer gevaarlijk. Jan Westerveld voldeed goed op de linksbuitenplaats. Het eerste succes voor S.E.C was een bijzonder mooi doelpunt van De Bruin. Hij snelde Hogervorst voorbij en loste een schot van wel 40 meter afstand. Via de paal trof het doel en het was 10 voor S.E.C. Er werd veel en goed geschoten, maar keeper Pellegrom liet zich niet zo gemakkelijk verrassen. Bijna scoorde De Bruin het tweede doelpunt toen hij tegen de kruising van lat en paal schot. Holland kwam in het tweede gedeelte van de eerste helft goed los. Vooral de rechtervleugel was gevaarlijk, maar Hooyer, goed gesteund door Ruttenberg en Ten Hove kon de Utrechters wel baas en Adams toonde zich betrouw baar. In de halflinie speelde men afbrekend goed, maar het plaatsen liet nog al wat te wensen over. Kort voor rust werd S.E.C. geheel in de verdediging gedrongen en Adams moest met enige safes redding brengen. Door het fluitje van de scheidsrechter kwam er een eind aan dit gevaarlijke Utrechtse offensief. In de tweede helft kwam Holland aan vankelijk gevaarlijk voor het doel van S.E.C. en drong de groen-witten op de eigen speelhelft. Hooyer toonde nu dat hij een aanwinst voor de ploeg is en Van Breukelen sjouwde voor drie, maar gaf te laat af, of liep zich al pingelend vast. Hij bereidde echter het tweede doelpunt voor. Hij plaatste de bal over spil Van Dijk, De Bruin schoot toe en kreeg de bal eerder dan de Utrechtse stopper. Hij gaf keeper Pel legrom geen schijn van kans. Weer schoot De Bruin enige malen, maar de bal werd weggewerkt en kwam voor de voeten van Van der Valk, die voor het derde doelpunt zorgde en daarmee de zege voor S.E.C. veilig stel de. Dit was eigenlijk wat te veel van het goede, want Holland verdiende meer. Het lukte echter niet en Ten Hove moest te hulp komen om de Utrech ters aan een doelpunt te helpen. Hij zette een Holland-speler wat fors van de bal af en de scheidsrechter kende een strafschop toe. Hogervorst plaatste zich achter de bal en met een zuiver schot gaf hij Adams geen kans een doelpunt te voorkomen. Het was nu 31 en dat bleef het, want ei werd niet meer gescoord. Deze overwinning betekend een hele goed stap van S.E.C., die het beste be looft voor de toekomst. De overwinning werd namelijk behaald op een ploeg die het vorig seizoen tweemaal van de groen-witten won. Wolfgang von Trips is zondag op het Italiaanse circuit van Monza veronge lukt en hij nam 13 mensen mee de dood in. Maar de race ging door, want het publiek had betaald. Ook die dertien die het bezoek aan deze race met de dood moesten bekopen. Tien jaar ge1 eden veroorzaakte zo'n racemonster in Duitsland een enorme ravage. Eveneens 13 doden onder het publiek en tientallen gewonden. In 1953 te Buenos Aires 10 doden en in 1953 in Mexico zes doden. De grootste ramp in de geschiedenis van de automobielsport voltrok zich te Le Mans in 1955. Toen vloog de auto van de Fransman Levecq tussen het pu bliek en het aantal doden bedroeg 82, terwijl er meer dan honderd gewon den waren. Maar de race ging door, want het publiek had betaald. In 1956 in Italië 7 doden en 21 ge- I wonden en in België vier doden en 13 gewonden. In 1957 opnieuw een ramp in Italië. Resultaat 13 doden. En nu weer 13 plus de coureur die zondag zeer waarschijnlijk wereldkampioen ge worden zou zijn als hij niet verongelukt was. In 1955 was men het er roerend over eens dat autoraces op deze wijze niet meer gehouden moesten worden. Snel heden tot 300 km per uur moesten tot zulke grote rampen als die van Le Mans leiden. Men vergat die ramp echter gauw en de snelheden werd nog opgevoerd. Zogenaamd om het materi aal te kunnen testen, maar in werke lijkheid omdat het publiek dit eiste. Het publiek, dat gedeeltelijk zelf slacht offer van ongelukken werd. Honderdvijftig doden in tien jaar. Van Stirling Moss wordt gezegd en van Von Trips werd gezegd dat zij niet kunnen leven zonder snelheid, maar als er geen publiek kwam dan zouden ze elkaar niet op leven en dood bevechten zoals zij het nu doen. Of beter gezegd, deden, want Von Trips is uitgestreden en Stirling Moss loopt de kans een zelfde dood te sterven. Ook dan zal de race doorgaan, want het publiek heeft betaald. Het eist geen brood en spelen, maar wel snelheid tot de dood erop volgt. KANTMAN. Reeds eerder schreven wij over een prettige familie waar men vrijwel da gelijks op grote schaal op de vuist gaat en de politie kind aan huis is. Zater dag was het weer mis. Schoonzoon mis handelde schoonmama dusdanig dat zij verbonden moest worden in Nieuw- Mariënburg. Schoonzoon vond dit nog niet voldoende en ging met een bijl op zijn zwager staan wachten die in de bioscoop zat. Een andere zwager was inmiddels dusdanig verbolgen over het feit dat zijn moeder mishandel was, dat hij zich bereid verklaarde de dader „van kant" te maken. De man met de bijl werd tenslotte door de politie ge pakt, Hij had voor zijn arrestatie de bijl achter een heg gegooid, maar moest toch de cel in wegens mishandeling van zijn schoonmoeder. In het bureau bleek hij nog steeds bereid enige moor den te plegen, zodat men hem vasthield om hem de gelegenheid te geven wat af te koelen. Bij de familie D. was het ook al mis en er ontstond ruzie om enige guldens. Zoon D. raakte hiervan zo overstuur dat hij met vrouw en kinderen uit Soest verdween en onderdak zocht bij kennissen in Hilversum. Zondag 3 september is het winterpro- gramma van de Instuif R.K. Jong Soest in gebouw St. Jozeph begonnen met 'n gezellige bijeenkomst. De AD-RI-JO'S verzorgden de dansmuziek. Op zondag avond 10 september speelde de band van Karei de Man en op 17 september komen The Night Breakers. Op zondag 24 september zullen The Brooklyn Stars het programma verzorgen. Het bestuur van de Instuif heeft een aderlating ondergaan. Atie Fugers, Joop v. d. Breemer, Ben Batenburg, Otto en Hans Prinsen hebben door tijdgebrek moeten bedanken. Er bleven slechts twee bestuursleden over maar Piet Hil- horst en Karei Schlösser hebben zich bij hen gevoegd. Er moeten echter meer bestuursleden komen en vooral een nieuwe penningmeesteresse is nodig.

Soester Courant | 1961 | | pagina 1