j t. BERLIJN, pijnbank voor oost en west. Krabbels van Knelis. Ie monteur, 2e monteur en leerling-monteur. Automobielbedrijf G. HARING Voorman draaier. TELEVISIE gebeurtenissen KWAK HUIZEN TE KOOP GEVRAAGD Bij OUWEL SLAGERIJ DUWEL GROTE AFSLAG EIEREN VAN DIJK'S KAASHUIS TWEEDE BLAD III en slot. BATENBURG's Erkende Auto- en Scooterrijschool VOOR HET B5.A1PS5JEH R.K. Openbare Uitleenbibliotheek. Opbrengst collecte Kon. WiiheSmina Fonds. Programma Soester TurncSub. Scholierentournooi biljarten. Duivenvlucht vanaf IVIons. Loerder. Tweede prijs voor Tempo S.V.V.-volleybal. Coiffure VOOR MODERN DRUKWERK NAAR DRUKKERIJ SMIT! Balletveremging Soest, Cursus Nederl. Roode Kruis. U.V.V., afdeling Soest. V.V.Z. verloor weer. meest geschikte verzekering Makelaarskantoor H. A. Butzelaar TELEF. BRANDWEER 3 33 3 POLITIE TELEFOON 4 4 4 4 Woensdag en donderdag 500 gr. gehakt m. kruiden 1.58 Nu per 10 stuks 99 1.28 Verse Grasboter, de beste 93 3 pak Kwaliteitsmargarine 97 Vz kg fijne volv. Graskaas 1.25 V2 kg jong belegen volvet 1.19 V2 kg belegen Goudse, prima 1.29 V2 kg aparte boerenkaas 1.55 Kernhemse kaas, Emmenthaler en Bluefort. VAN DE SOESTER COURANT VAN DINSDAG 12 SEPTEMBER 1961. De crisis om Berlijn brengt voor het Westen een moeilijk probleem. Het is uitermate zwaar om een politiek uit te stippelen, die de juiste middenweg tussen kracht, dreigement en actie be wandelt. Indien het Westen geen krach tige maatregelen neemt tegen de Oost duitse schending van het Viermogend- heden verdrag, zal West-Duitsland waarschijnlijk moeilijkheden gaan ver oorzaken. In de Nato-hoofdsteden is men bang voor een aanzienlijke ver koeling in de verhouding tussen Bonn en de Natopartners. Aan de andere kant is Berlijn ook een pijnbank voor het communisme omdat er de pijnlijke tegenstelling tussen het welvarende Westen en het straffe Oos ten te zien is. Een probleem behoeft nog niet automatisch een crisis te zijn. De geschiedenis leert echter hoe de communisten van Berlijn een wereld probleem hebben gemaakt. De na-oorlogse geschiedenis van de voormalige Duitse hoofdstad begon op 5 juni 1945. Op die dag'kwamen Ame rika, Rusland, Frankrijk en Engeland als grootste geallieerde partners over een, dat Berlijn bezet zou worden. De stad zou bestuurd worden door de „kommandatura". Deze bestond uit de vier commandanten van de vier be zettingslegers. Zij zouden om de beurt voorzitter zijn. Op 7 juli werd het ver drag uitgebreid met de clausule, dat in Berlijn bewegingsvrijheid zou zijn. Op 17 juli begon de berucht geworden con ferentie van Potsdam. De grote drie - Stalin, Truman, Attlee - bespreken hier de toekomst van Duitsland. Be sloten wordt, Duitsland als een eco- nimisch geheel te behandelen en aan te sturen op een politiek herstel van Duitsland op democratische basis. Twee dagen na de ondertekening, die plaats had op 2 augustus 1945, schonden de Russen het verdrag door Oost-Duits- land te isoleren en de Oost-zóne zware herstelbetalingen op te leggen. 20-10-1946. Na algemene verkiezingen wordt een stadsraad ingesteld. De com munisten hebben slechts een geringe vertegenwoordiging. Uit de stadsraad wordt een magistraat van achttien man gekozen. De Russen protesteren en hou den zich aan de magistraat die door henzelf gekozen is. In 1947 zal de stads raad Ernst Reuter tot burgemeester kiezen, waarover de Russische comman dant zijn veto uitspreekt. Rampjaar 1948. Het jaar 1948 vormt in de geschiedenis van Berlijn een van de zwarte bladzij den. De gebeurtenissen zijn talrijk. De voornaamste staan hier opgetekend 10 maart de Russen beperken de reis mogelijkheden in Oost-Duitsland. 20 maart De Sowjet-commandant, op dat moment voorzitter, ontbindt, een zijdig en zonder voorafgaand overleg, de inter-geallieerde contrólecommisie. 1 april alle spoor- en wegverkeer uit West-Berlijn wordt door de Russen ge controleerd en aan banden gelegd. Het In 1956 wordt in Oost-Duitsland de ar- beidsmilitie ingevoerd. Fabrieksarbei ders worden verzameld in kampfgrup- pen. Ze worden geoefend in straatge vechten. Het Westen protesteert. 6 oktober 1957 Willy Brandt wordt burgemeester van West-Berlijn. 10 november 1958 Eerste openlijke uitdaging van Chroestsjow, die over dracht van Berlijn aan de Oost-Duitsers eist. Het Westen weigert, waarop Chroestsjow voorstelt er een neutrale stad van te maken. Als het Westen de voorstellen niet binnen een half jaar aanneemt, zal Rusland de controle van de verbindingen aan Oost-Duitsland geven. 31 december 1958 Westen wijst voor stellen af, maar wil overleggen. 10 januari 1959 Rusland wil geen Viermogenhedenconferentie over Berlijn. Berlijn is een interne Duitse kwestie", zegt Moskou. 19 maart 1959 Chroestsjow dreigt voor de eerste maal met apart vredesver drag met Oost-Duitsland. 27 september 1959 Overleg in Camp David tussen Eisenhower en Chroest sjow. Geen duidelijke resultaten. 2 april 1960 Chroestsjow dreigt op nieuw met afzonderlijk vredesverdrag. 17 mei 1960 Chroestsjow verlaat top conferentie over Berlijn. 6 september 1960 Reisbeperkingen voor West-Duitsers en Berlijners in Oostzöne. Het Westen protesteert in nota's. 3 juni 1961 Weense conferentie tus sen Chroestsjow en Kennedy. Geen re sultaten. 13 augustus 1961 Grens tussen Oost en West-Berlijn wordt hermetisch ge sloten. Alle verkeer over sectorgrens wordt intensief gecontroleerd. 03 •V Gedipl. A.B.A.N.-Instructeur PARKLAAN 33 - SOEST TELEFOON 3982 (K 2955) U wordt gebaald en gebracht KAPSALON mm STEENHOFFSTR53 TEL.28<iZ - SOEST Soest 9 12 18 20 26. J. v. d. Brakel 10 16 28 34 36. M. v. d. Wielen 17 31. C. Bosboom 22 35. C. van Klingeren 24. H. Gorissen 25 33. A. J. van Dorrestein 27. A. Hilhorst 30. Mevr. G. Brink- Zimmerman 32 41. De Vriendschap vloog met 75 duiven vanaf Mons. Aankomst eerste duif 11.16.52. Snelheid 1464.10 meter per minuut. Laatste prijswinnende duif 11.33.23. Uitslag W. Nieumenhuis 1 4 7 9 11 14 15 18 19. E. C. van Daatselaar 2 3 17. E. Veer man 5. Z.K.H. Prins Bernhard 6 8 10 .12. R. van Duinen 13. G. H. v. d. Broek 16. Romans J. van Arkel-Zegwaard, Vrouwenzaal (dok.). P. Bakker, Jet roman van mensen en machines. A. Berkhof, Commissaris Rousseau in Birma (det.). W. Berthold, De com mando's van Admiraal Canaris (oo). G. Bomans, Op het vinkentouw. P. Boulle, In geheime dienst (oo). - Walter Breedveld, Heinrich Apfel Johan Appel. G. Bristow, Celia Garth. L. Bromfield, De regen kwam. V. Canning, Het huis van de zeven haviken. G. Cesbron, Vijand tijd. G. K. Chesterton, De man die Donder dag was. U. Curtiss, De glimlachen de moordenaar (det.). Ph. Gordon Demarest, Het uur der wrake (oo). Monica Dickens, De lange rechte weg. A. en S. Golon, Angelique 3 dln. W. Graham, Een man vindt zijn weg. S. Greup-Roldanus, Een vrouw in rook en regen. - A. Hailey, De ver keerde diagnose (dok). J. de Hartog, De inspecteur. J. de Hartog, Een linkerbeen gezocht. Havank, De scha duw en Co. (det.) G. T. di. Lampe- dusa, De tijgerkat. Nancy Mitford, Madame de Pompadour. J. Panhuy- sen, De pornograaf. H. Reinecker, Moeders zoeken hun kinderen. H. W. Richter, Zij vielen uit Gods hand. E. von Salomon, De zaak A. D. G. Simenon, Maigret en de moord op de quai des orfèvres. Meisjesboeken Betty van der Plaats, Simone, vrije vogel. I. Sprenger, En ik reis mee. R. Valkhoff, Wees zacht voor hen.... Boeken over allerlei onderwerpen H. Jans, H. Arends e.a., Levend Afrika. C. Bruyn, Wijd was mijn land. A. Goodwin, De Franse revolutie. - V. Gordon Childe, De prehistorie der Europese samenleving. L. J. Hartog, En morgen de hele wereld. L. de Jong, De bezetting. J. F. Kennedy, Moed en karakter in de politiek. L. van der Post, Kalahari. L. O. Schuman, De arabiereneen cultuur- gesch. v. d. Arabische wereld. Her tog van Windsor, Een koning vertelt. eerste voorteken van een blokkade. 20 aprilhet scheepvaartverkeer volgt. 16 juni de Sovjets stoppen het passa- giersverkeer tussen Berlijn en West- Duitsland. 24 juni de blokkade is volledig. Niets mag Berlijn binnenkomen of verlaten. 26 juni geallieerden hesluiten ondanks atoomoverwicht niet te vechten. Ame rikaanse vliegtuigen beginnen aan de historisch geworden luchtbrug. 29 september veto van Rusland in Uno over ontwerpresolutie, die aandringt op beëindiging van blokkade. 30 november Rusland wil in Oost- Duitsland aparte (marionetten)-regering zetelen. Druk voortgezet. Op 12 mei 1949 is de blokkade be ëindigd. Nu begint de toeloop van vluch telingen uit Oost-Duitsland naar West- Berlijn. De Russische druk op de ver bindingslijnen wordt voortgezet. In sep tember 1951 wordt door de communis ten een zware belasting geheven op het wegverkeer naar de Oost-zóne. Het volgend jaar vallen Russische jagers tot tweemaal toe Westerse vliegtuigen aan in de luchtvaartcorridor naar Berlijn. De Westerse protesten blijven beperkt tot nota's Op 16 juni 1953 breekt in Oost-Duits land de opstand uit. Twee weken lang heerst de staat van beleg. Russische tanks en 20.000 Russische infanteristen slaan de opstand neer. Het Westen reageert niet. De collecte voor het Koningin Wilhel- mina Fonds ten bate van de kankerbe strijding heeft in Soest en Soesterberg de mooie som van 2.105,- opgebracht Het comité dankt alle milde gevers als ook de collectanten, die het mooie re sultaat hebben mogelijk gemaakt. Op 1 september zijn de lessen van de Soester Turnclub in de Mariaschool be gonnen en op 2 september is een begin gemaakt met de wandeltraining. Op 13 september vergadert de jeugdraad en op 23 september zal er een mars door Soest gehouden worden. Er wordt om 3 uur bij gebouw St. Joseph gestart. De jaarvergadering wordt op 28 sep tember in restaurant Zonneheuvel ge houden. Het Soester jeugdteam doet het niet zo best in het scholierentournooi dat ge organiseerd werd ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan van het district Eemland van de Koninklijke Neder landse Biljartbond. Van Baarn werd verloren en de eerste wedstrijd tegen Nijkerk werd eveneens een nederlaag (08). Zondag wordt in café Centraal de thuiswedstrijd tegen Nijkerk ge speeld. De uitslagen zijn Verkerk 20 33 9 0 Doppenberg 35 23 6 2 Tuenter Bunck Stalenhoef Van Essen Jonker Butselaar 39 33 5 0 30 33 5 2 75 27 8 0 45 27 9 2 30 27 5 2 30 27 5 0 De postduivenvereniging De Zwaluw hield zondag een wedvlucht vanaf Mons, afstand 213 km. In concours 205 dui ven, die te 8.50 uur, werden gelost met Z.O. wind. Aankomst eerste duif 11.17.37. Snelheid 1447.43 meter per minuut. Laatste prijswinnende duif 11.25.45. UitslagG. Rijksen 12 5 7 8 11 13 14 15 19 21 29 37 38 39 40. C. Dijkman 3 4. P. de Bes 6 23. C. van Van het sanatorium Zonnegloren kreeg de politie bericht dat een individu daar reeds een paar maal aan het loeren ge weest is. Zijn belangstelling gaat voor al uit naar het zusterhuis. De politie zal trachten dit nare individu te grij pen. Een tourploeg van Tempo, met de 71- jarige heer V. ten Haaf als oudste deel nemer, Raymond de Zoete als jongste en mej. Rietschoten als enige dame, heeft deelgenomen aan de jaarlijkse Molentocht, georganiseerd door de ver eniging De Volharding uit Utrecht. Tachtig deelnemers reden tachtig km over Harmeien, Bodegraven, Alphen aan de Rijn, Ter Aar, Mijdrecht en Breukelen. Olympia won met 14 deel nemers de eerste prijs. Tempo met 13 de tweede en de vereniging Noord- Brabant werd met acht rijders derde. Het herenteam waarmee de Soester Volleybal Vereniging j.1. zaterdag op het Bliksemtournooi in Amersfoort ex perimenteerde wisselde goede met zwakke momenten af. Van de zes te spelen wedstrijden werden er drie ver loren en drie werden in een gelijk spel omgezet. Zo werd in de eerste wedstrijd tegen W.O.V.O. de eerste set met 1513 ver loren, terwijl de tweede in een 155 overwining werd omgezet. In de wed strijd tegen Olympia keken de S.V.V.- ers in de eerste set spoedig tegen een 81 achterstand aan. Weliswaar wis ten zij deze gedeeltelijk in te lopen, maar verder dan 1511 wisten zij het toch niet te brengen. De tweede gaf het tegenovergestelde beeld. Olym pia kreeg een grote achterstand maar de S.V.V.-ers gaven hun plaatsgenoten niet de kans om terug te komen en met 153 wisten zij deze set in hun voordeel te beslissen. Het Baarnse B.G.&S.V. bleek te sterk voor onze plaatsgenoten en met 1512 en 157 bleven zij in de meerderheid. Tegen V.I.O.S. 2 werd ook een nederlaag geleden en wel met 1513 en 159. De vijfde wedstrijd tegen V.V.A. 2 werd een verdeling van pun ten. De eerste set wisten onze plaats genoten namelijk te winnen met 1614, terwijl in de tweede set het Amers- foortse team met 1513 aan het lang ste eind trok. De laatste wedstrijd te gen Spirit 2 bracht weer een neder laag voor de rood-witten en wel met 15—11 en 16—14. As je 't ming vraogt dan mok zeige dak veul ken snappe maor niet datte minse van teugeswoordug heule- gaor gin tied meer hebbe. Niet alleenug ouwe minse, zoas ik ke, maor ok jonge minse, waant hek te- minste eleeze in dat blad van de Soesder Instuif. Dat binne allegaor jonge minse, waant aster 'n jonge is die gaot trouwe dan mottie d'ruut en mit deeres gaot ut al net zo. Die jongeluu van die Instuif gooje iede re zondagaoved de beene van de vloer en intusse zitte aandere te toetere en te blaoze. Harstikke gezellug, maor ik ke mag d'r nooit bie weeze omdak 'n ouwe kérel bin en 'n wief heb. En veur die Instuif doek ming wief nie weg, da snappie netuurluk wel. Veurug Jaor hebbe die jongeluu 'n bes te karnevalsaoved op touw ezet. Die klonk as zeuveteg klokke en over 'n paor maonde doen zullie ut weer. Laote d'r noeng vief bestuursleeje. 'n deeretje en vier jonges bedaanke as bestuurslid. Alle vief tegeliek omdazze ut zo bar druk hebbe. Amme klompe, zee ik, toenk dat int blaodje van de Instuuf las. Flauwekul, zee ik. Dat deeretje en die jonges werreke vief daoge in de week. En dan durreve zul lie nog te zeige dat zullie gin tied heb be. Das netuurluk Jan Klaosse. Dachie messchien dattie vief jongeluu nie 's aoves naor de tillevisie zitte kieke. Ne- tuurlek. Messchien nie elleke aoved, maor dukkels zat. En dan zeige da zul lie gin tied hebbe veur die Instuuf. Aster noeng manne in da bestuur zaote mit tien keinders of daoromtrent, dan zouk me kenne veurstelle dattie gin tied hadde, waant, die motte d'r veur zorrege dattie keindere nie teuge d'rluu moeder zeige. was dat veur 'n gekke kérel as zullie haost nooit tuus binne en die keinders vergeete binne dattie gekke kérel d'rluu vaoder is. Maor jonge meinse, die maor vief daoge werreke motte tied hebbe. Veural veur zo'n barre beste klub astie Instuuf is. GEVRAAGD AANBIEDINGEN LAANSTRAAT 4-6, BAARN, TEL. 2413. DEALER AUSTIN EN ROVER. KLEINE METAALWARENFABRIEK vraagt meewerkend Brieven onder letter M 35 bur. Soester Crt. CSQE5TERSER05ESTR.44 TELF 20A5 SOESTJ De balletvereniging Soest heeft de les sen hervat en de opkomst was goed. Het plan bestaat over een half jaar een uitvoering te geven. Men zal trachten de zaalmoeilijkheden van de gehuwde dames zo spoedig mo gelijk op te lossen. Belangstellenden verwijzen naar de in dit blad voorkomende advertentie van het Nederlandsche Rode Kruis, afde ling Soest en Soesterberg. Hierin roept het bestuur op tot deelname aan haar jaarlijkse cursus, die geheel gratis in Sanatorium Zonnegloren gegeven wordt. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie. Via een advertentie, opgenomen in dit blad, laat de U.V.V. een noodkreet horen om in het bezit te komen van een piano voor de bejaardensocieteit. Belangstellenden verwijzen wij naar deze advertentie. Opnieuw heeft V.V.Z. vlrloren, nu van Veluwse Boys uit Garderen en door de ze nederlaag is het de spelers van Zon negloren wel duidelijk geworden dat het spelen in de zaterdagmiddagcom petitie zwaarder is dan het deelne men aan de zomeravondcompetitie. De Veluwse Boys verdienden deze over winning want zij speelden sneller en beter dan V.V.Z. De Soester voetbal lers wisten de stand een half uur op 00 te houden, maar toen werd uit een vrije schop gescoord. Kort daarop maakte keeper Van Kooij een ernstige fout. Hij kwam helemaal buiten het strafschopgebied en kopte een bal weg. Hij kon niet snel genoeg terugkomen en met een boogbal werd het tweede doelpunt gescoord Na rust kwam V.V.Z. er wat beter in. Brunt - ex-Hees - scoorde niet, on danks veelvuldig schieten omdat paal, lat en keeper dit beletten. Bij het derde doelpunt ging Van Kooij evenmin helemaal vrijuit, want een speler van Veluwse Boys kwam met zijn hoofd hoger dan de V.V.Z.-keeper het met zijn handen kon (30). Tien minuten voor het einde van de wed strijd was V.V.Z. ver opgedrongen, maar een uitval van Veluwse Boys bracht het vierde doelpunt voor de mannen uit Garderen. Het moderne medium, waar door afstanden wegvallen en dat alle actuele in uw huiskamer brengt. Wij leveren verschillende modellen in vele prijzen. SOESTERBERGSESTRAAT 53C - TELEF. 2379 voor zelfbewoning en geldbelegging. Ook adviseren wij U graag voor de tegen ieder risico. Middelwijkstraat 32 - Telefoon 3539 DE GEHELE WEEK KAN U VOORDELIG VARKENSVLEES ETEN 500 gram Schouderkarbonade 2.08 500 gram Ribkarbonade 2.48 500 gram Haaskarbonade 2.68 500 gram magere Hamlappen 2.85 STEENHOFFSTRAAT 58 TELEFOON 2377 KERKSTRAAT 40 SOEST

Soester Courant | 1961 | | pagina 5