Officiële mededelingen. Nieuwe Verkeersmaatregelen. HET OOG GERICHT OP EEN ONTSLAG. R.K. bejaarden. Inenting tegen difterie en tetanus. Beeldscherm onderzoek. Verkeersongeval. Vergadering Mixed Hockeyclub. 61-62 Knal. Hockeyprogramma. Opstelling van S.E.C. Rit van S.B.C. POLITIE TELEFOON 4 4 4 4 TELEF. BRANDWEER 3333 Postorderbedrijf voor kruideniers. VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1961. 40® JAARGANG no- 69- SOESTER(f)"OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart 2,10 - per post 2,25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 12615# Er staan ons binnenkort twee verande ringen in de verkeersvoorschriften te wachten, beide van nogal opvallend ka rakter. In de eerste plaats zal per 1 oktober a.s. het geronk van bromfietsen aan banden worden gelegd. Het lawaai dat deze motortjes mogen voortbren gen, zal dan niet meer dan 75 decibel mogen bedragen. We kunnen u niet duidelijk maken hoeveel geluid dat nog betekent, maar het is in ieder geval nog niet het minimum voor een brom fiets, want volgend jaar moet het nog een decibel minder zijn en het daarop volgende nog weer een minder, ter wijl verwacht kan worden dat er nog meer van afgeknepen zal worden. Dit is een maatregel, die ongetwijfeld hard nodig was. De met een brom fiets uitgeruste jongelui, waarvoor al de naam bromnozems is uitgevonden, vinden niets zo mooi als een motor die veel lawaai maakt. De fabrikanten heb ben al gezorgd, dat hun bromfietsen zo min mogelijk geluid maken, dat orgineel dan ook de ongeveer 60 decibel mees tal niet overschrijdt bij de maximum toegestane snelheid van 40 km per uur. Maar de brozems knoeien wat aan de uitlaat of weten het motortje wat op te voeren, zodat bij vol gas het ding toch een indrukwekkend lawaai voortbrengt. Dan voelen ze zich stoere kerels, een soort kampioenen van motorraces en rijden zo 's avonds door de drukke stra ten van hun woonplaats, om tegenover de kameraden wat op te scheppen. Aan de in de kom voorgeschreven snelheid van 30 km per uur schijnt de politie maar weinig de hand te kunnen houden, zodat men niet aarzelt telkens vol gas te geven en dus tevens het maximum lawaai produceert. biet is een wat kinderachtig spel, maar zeer irriterend voor voorbijgangers en omwonenden. Dat er nu langzamerhand enige beperking aan het lawaaimaken wordt opgelegd, zal iedere weldenken de toejuichen. Wij moeten van de voor schriften echter nog geen opmerkelijke stilte en rust verwachten, daarvoor zijn ze nog niet stringent genoeg, terwijl het de vraag is of de politie er voldoende de hand aan kan houden, gezien het gebrek aan personeel. Als men boven dien weet, dat de beschaafdste en minst lawaai makende bromfiets ongeveer 45 decibel geluid produceert bij volle snel heid, ziet men dat er nog een groot ver schil bestaat met de thans ingaande voorschriften. De andere maatregel, die per 1 novem ber wettelijk ingaat, beschermt de voet gangers op oversteekplaatsen. Zij zul len op die zebrapaden dan voorrang hebben, zodat het rijdend verkeer daar voor overstekende voetgangers moet stoppen. Dit is wel een zeer ingrijpende verandering in de verkeersvoorschrif ten hier ten lande, want wij zijn daar nog niet aan gewend en het kan dus even duren eer men er volledig op is ingesteld. De oversteekpaden met knip- perbollen, waarbij nu sinds enkele ja ren dit voorschrift gold, hebben het pu bliek wel enigszins op de situatie voor bereid, doch daar waren er slechts weinig van, terwijl zebrapaden op vele punten in stad en dorp voorkomen. Dat gaat van de gemotoriseerde wegge bruiker zowel als van de fietser bijzon dere oplettendheid vereisen. Men zal er steeds op bedacht moeten zijn, dat men 'n zeebrapad op zijn weg vindt en dus goed opletten of daar voetgangers de rijweg willen oversteken. Die voetganger behoeft dan niet meer te hollen als hij in verte een auto of motor ziet aankomen, want die behoort toch vóór de witte strepen te stoppen, tot de voetganger voorbij is. Vooral in den beginne zal menigeen zich echter wel afvragen doet hij dat ook Nu hebben we wat dat betreft meer vertrouwen in berij ders van gemotoriseerde voertuigen dan fietsers, vooral wanneer dit jongelui zijn. Maar bovendien is het voor ons de grootste vraag of de voetgangers zich wel goed aan de voorschriften zullen gaan houden. Men ziet maar al te vaak, dat voetgangers midden op een zebrapad blijven stilstaan, omdat er rijdend verkeer aankomt. Nu is het be grijpelijk dat men het eerst wil laten passeren, al is dit ook thans niet nodig, maar na 1 november is men als voet ganger eigenlijk verplicht om door te lopen, omdat men anders het verkeer zou ophouden. De bereden weggebruiker moet immers stoppen voor de witte strepenaarzelt de voetganger echter, dan betekent dit onnodige stagnatie, want achter de rijder kunnen zich weer De AVRO bracht het televisiespel „De Ooggetuige" van Philip Levene op het scherm. In de hoofdrollen Ingeborg Elzevier als Kitty Morgan en Piet Kamerman als Fred Collins. anderen ophopen. Het zal zeker wel enige tijd kosten eer dit nieuwe voorschrift volledig is ingeburgerd, vooral bij de bejaarden en de vaak wat roekeloze jongelui. BEKENDMAKING. Burgegmeester en wethouders van Soest maken bekend dat zij voornemens zijn om aan T. Verweij, Van Lenneplaan 74, Soest op zijn daartoe gedaan verzoek op grond van het bepaalde in artikel 20 van de Wederopbouwwet vergunning te ver lenen voor het bouwen van een woon huis met garage op het perceel, gele gen aan de Insingerstraat, kadastraal be kend gemeente Soest, sectie G, nummer 2802 ged. zulks in afwijking van het uit breidingsplan Soesterveen. In verband daarmee stellen zij belang hebbenden in de gelegenheid om binnen een termijn van één week na de dagte kening van deze bekendmaking hun eventuele bezwaren schriftelijk bij hen in te dienen. De op de bouwaanvrage be trekkinghebbende stukken liggen gedu rende diezelfde termijn ter gemeentese cretarie ter inzage. Soest, 15 september 1961. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Soest brengen overeenkomstig het bepaalde in artikel 9, lid 1, sub b, der Hinderwet ter algemens kennis, dat ter gemeente secretarie van Soest ter inzage is gelegd een verzoek met bijlagen van Schou- ten's Oliehandel N.V., Nieuwe Sloot, 18, Alphen aan de Rijn om vergunning tot het uitbreiden van een benzine-in- stallatie door het bijplaatsen van een ondergrondse ketel met een inhoud van 3.000 liter voor het bewaren van super benzine en een elektrische pomp aange dreven door een elektromotor van V2 p.k. voor het aftappen van super ben zine, op/in het perceel Smitsweg 19 ka dastraal bekend gemeente Soest, sectie G, nr. 4816. Gedurende tien da^en na dagtekening van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk be zwaren tegen het verlenen der vergun ning in te brengen bij het gemeente bestuur. Bovendien zal op dinsdag 3 oktober a.s., des voormiddags 11.00 uur, in het ge meentehuis een openbare zitting worden gehouden, alwaar mondeling bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek kunnen worden ingebracht. Soest, 15, september 1961. Vanaf 20 september komen de r.k. be jaarden weer op gezette tijden bijeen in gebouw St. Ludgardis. Op deze da tum wordt de openingsmiddag verzorgd door de heer v. d. Koppel met kin deren, die toneel en operette zullen brengen. Op 4 oktober is er een kaart- middag, op 19 oktober een filmvoor stelling, oo 8 november een kaartmid- dag op 15 november zal men kunnen genieten van voordrachtskunst, op 6 december is er een St. Nicolaasmiddag en op 20 december wordt de kerstmid dag gehouden. Op 25 en 26 september a.s. bestaat we derom gelegenheid tot inenting tegen difterie en tetanus te Soest in het wqkgebouw van het Oranje Groene Kruis, Middelwijkstraat te Soesterberg in de consestoriekamer van de Geref. Ke; k, Rademakerstraat. Alle schoolgaande 1 i deren, wier ouders daartoe de wens te nnen hebben gege ven, hebben ir. een oproep ont vangen. Indien men verschijnt op het tijdstip, zoals op de oproepkaart is vermeld, be hoeft men niet te wachten. Oproepkaart en inentingsboekje meenemen. Nadere inlichtingen uitsluitend op het gemeentehuis, Entadministratie (telef. 2643, toestel 005). Zoals u uit eerdere berichten in de krant heeft kunnen lezen zal de volgen de maanden de gehele bevolking van Soest worden onderworpen aan een on derzoek op t.b.c. en andere afwijkingen van de borstorganen. Inmiddels hebben alle ingezetenen van vijftien jaar en ouder een enquêtekaart ontvangenwordt deze kaart niet te ruggezonden dan ontvangt men over enige weken een oproep. Een ieder, die nog geen enquêtekaart mocht hebben ontvangen, en doorlichten op prijs stelt, gelieve zich met het ge meentehuis, afdeling bevolkingsonder zoek, in verbinding te stellen (telefoon 2643, toestel 005). De Soester mevrouw. T. V.-V. fietste op het Nieuwerhoeksplein en reed de Koninginnelaan in. Uit die laan kwam de Utrechtse automobilist P. K. Mevr. V. schrok, gooide het stuur om en viel tegen de linkerzijde van de auto. Zij klaagde over pijn in de heup en is per ziekenauto van de E.H.B.O. naar het ziekenhuis te Baarn gebracht. Na behandeling kon zij naar huis. Gisteravond heeft de Mixed Hockey Club een algemene ledenvergadering gehouden, die geleid werd door de heer J. K. Vogt omdat voorzitter J. P. Cor- smit een auto-ongeluk kreeg en in een Amsterdams ziekenhuis ligt. Er werd besloten de voqrzitter bloemen te zen den, vergezeld van de handtekening van alle aanwezigen. Na het openingswoord van de waar nemend voorzitter las mevr. C. Felix- Schut de notulen van de vergadering welke in mei gehouden werd. De begroting 1961-1962 werd na enige vragen en opmerkingen goedgekeurd. De contributie blijft ongewijzigd op 30,- per jaar voor seniores en 20,- voor juniores. Een voorstel van een lid de bijdrage van donateurs van 5,- op 10,- te brengen vond geen bijval. De waarnemend voorzitter was van me ning dat dit donateurs zou kosten. Hij wekte de leden op ieder voor een nieu we donateur te zorgen. De vereniging heeft 400,- van de ge meente tegoed, mits Gedeputeerde Sta ten hieraan het benodigde fiat geven. Dit bedrag werd door de M.H.C. ge stort toen er een nieuw clubgebouw moest komen, maar alle clubgebou wen worden door de gemeente overge- nomen. Er werd besloten dat dit geld l buiten de kas gehouden zal worden en I zuinig beheerd. Het zal dan ook niet aan materiaal uitgegeven worden. Van de uitbreiding van het clubgebouw is afgezien omdat de gemeente dit over neemt. In september 1962 bestaat de vereniging 10 jaar. Dan zal er feest gevierd wor den. Het lag in de bedoeling een lus trumcommissie te benoemen, maar om dat er niet genoeg kandidaten waren werd het bestuur gemachtigd deze com missie samen te stellen. De jeugdraad van de gereformeerde kerk te Soestdijk biedt onder het mot to 61-62 Knal ontspanning op diverse manieren. Zaterdagmiddag kunnen 16- jarigen en ouderen terecht voor een avontuurlijke droppingrace, waarbij men geblinddoekt „ontvoerd" wordt om enige kilometers buiten Soestdijk los gelaten te worden. Wie het eerste bij de kerk arriveert wint een boekenbon. Nummer 2 en 3 worden eveneens be loond. Kinderen van 12 tot en met 15 jaar worden evenmin vergeten. Zij kunnen deelnemen aan een opdracht-rally en kinderen van 8 tot en met 12 jaar moeten om 4 uur in gebouw Credo zijn als ze willen lachen. Deelnemers aan de dropping-race en de rally worden om drie uur bij de kerk verwacht. Zaterdag avond is er in Credo een ontspanningsavond. Voor enige teams van de Mixed Hockey Club begint zondag de competitie. He ren 1 speelt om 2 uur te Laren tegen Laren 3 en dames 2 speelt om 11 uur een uitwedstriid tegen Voordaan. Dames 1 speelt om half één een thuiswedstrijd tegen H.I.C. 1. Het herenelftal speelt in de volgende opstelling M. Lock J. Castricum N. v. Zadelhoff H. van Ee B. Stroband H. Marcella Tj. v. Weering E. Hinderdael P. Moree A. Spoorenberg D. Daan S.E.C. speelt zondag de uitwedstrijd te gen Zebra's in de volgende opstelling Adams Hooijer Ten Hove De Rooij Ruttenberg Burgman v. Breukelen Van Kooij v. d. Valk De Bruin Westerveld De Soester Bromfiets Club organiseert maandagavond een rit voor bromfiet sers van 30 km met start en finish bij hotel Bos en Duin. Er wordt gereden in een A- en een B-klasse. De eerste deelnemer start om 19.31 uur. Op 1 oktober wordt de volgende rit gehou den. Dan wordt om 14.30 uur gestart. Overste Hoadley van het Amerikaanse leger zal waarschijnlijk nu thuis zitten in de Verenigde Staten en zijn stem ming zal niet opperbest zijn, want in Berlijn is hij ontslagen uit het leger omdat hij televisiemensen behulpzaam was bij opnamen aan de sectorgrens. Hij had manschappen en materieel tot dicht bij de Oostduitse muur laten bren gen om de mensen van de t.v. in de ge legenheid te stellen interressante op namen te maken. Daarvoor is hij ontslagen. Veront waardigde senatoren hadden verklaard dat een dergelijk grapje uiterst gevaar lijk was met het oog op de delicate toe stand aan de grens. Zij uitten in de Senaat ernstige kritiek op deze vorm van gebruik van Amerikaanse soldaten en legermaterieel voor filmopnamen aan de sectorgrens. Die wijze senatoren zullen ongetwijfeld het grootste gelijk van de vismarkt hebben en waarschijnlijk is overste Hoadley volkomen terecht de laan uit gestuurd, maar op de achtergrond van dit besluit ziet men de angst waarover de Russen schik zullen hebben. Die rommelen maar aan en trekken zich er helemaal niets van aan of deze of gene maatregel of houding gevaar oplevert of niet. Zes jaar geleden sloegen ze de opstand in Hongarije neer omdat de vrije wereld toch niets zou doen, nu het ben ze de grens tussen Oost- en West- Berlijn afgesloten omdat de vrije wereld toch niets zal doen en Vopo's worden heus niet ontslagen als ze zeer provoce rend optreden en Amerikaanse soldaten met hun waterkanonnen ondersteboven spuiten. Die kunnen dat rustig doen, want er gebeurt toch niets. Hoogstens wordt er een traangasbom gegooid. Het is natuurlijk te loven en te prij zen dat er niet gebeurt als van Oost duitse zijde brutaal gedaan wordt, maar wanneer een Amerikaanse officier iets doet wat verkeerd zou kunnen uitpak ken dan wordt hij meteen de laan uit gestuurd en dat lijkt me wel een beet je overdreven. KANTMAN. In de N.G.V. werken 25 groothandela ren en 1265 kruideniers (onder wie Soester middenstanders) samen. Deze groep zette in 1960 135 miljoen gulden om. De vestigingsbesluiten in Nederland maken het de winkelier onmogelijk zijn assortiment naar eigen inzichten samen te stellen al is er de laatste tijd enige verruiming gekomen. Kleine waren huizen, die zich vooral vestigen in provincieplaatsen hebben dan ook een voorsprong op de gewone levensmid- delenbedrijven, want zij kunnen van alles verkopen en daarnaast levensmid delen. Tegen deze ontwikkelingsgang heeft de N.G.V. nu een maatregel ge nomen door een postorderbedrijf in het leven te roepen, dat EN-GE-VEA zal heten. Er is een fraaie katalogus in druk, waarin vele honderden artikelen zijn ondergebracht. Begin 1962 zal men zelfs met 2000 artikelen kunnen wer ken. De kruidenier mag vele van deze arti kelen niet verkopen en afleveren. Wel mag hii ze in zijn winkel tentoon stellen en de verkoop geschiedt dan door middel van een bestelkaart aan het EN-GE-VEA te Bilthoven. Dit post orderbedrijf zorgt dan voor prompte uitvoering van de order die de krui denier voor zijn klant inzendt. De mogelijkheden van de kruidenier zijn met dit initiatief enorm uitgebreid en hij heeft het voordeel dat hij met zijn klanten over artikelen kan praten, wat bij andere postorderbedrijven niet het geval is. Het ligt niet in de bedoeling van het postorderbedrijf „EN-GE-VEA" te ko men tot opzienbarende prijzenstunts, maar zich te richten op prima merkarti kelen, zoals de N.G.V.-kruidenier dit thans ook doet. Door deze verkoop-poli tiek kan de winkelier dan ook volledig instaan voor de kwaliteit en deze volle dig garanderen. De N.G.V.-kruidenier heeft met dit ori ginele initiatief de kans gekregen de service voor zijn klanten nagenoeg tot in het oneindige uit te breiden.

Soester Courant | 1961 | | pagina 1