IRAK ËEEEül schatrijk aan olie en andere bodemschatten* SOEST Tien jaar B.B. in Soest. Firma G. van de Pol Loodgieters- werkzaamheden. Spit, Spierpijn Keuring van jong vee. Tenniswedstrijden om het kampioenschap van Soest. r* ROUW* TROUWkleding UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool D. ENGEL Jeisgd-avorad in de Emmakerk. SSsiitende begroting. Iran, zo zeggen de deskundigen, zou een der rijkste landen van het Nabije Oosten kunnen zijn. Het beschikt naast olie over een hele serie waardevolle bodemschatten. Het vruchtbare deel van zijn grond zou een veelvoud der oogsten kunnen opbrengen, als Dit „als" ontmoet men in Iran steeds weer. Het land heeft volgens de laat ste schattingen ongeveer 12 miljoen inwoners, maar zijn rijkdom bevindt zich in handen van ongeveer 1000 fa milies, wier sociale bewustzijn zo on derontwikkeld is, dat het middeleeuw se trekken heeft. Tegelijkertijd toen Iran voornamelijk van de Amerikanen miljoenen dollars voor ontwikkelingshulp ontving, brach ten de binnenlandse miljoenairs hun ver mogen naar het buitenland. Studentenrelletjes waren er de oor zaak van, dat de Shah de laatste rege- Onbeschrijfelijke ellende heerst er in de slums van de hoofdstad evenals in vele dorpen. ring afzette. Om een militaire dicta tuur te voorkomen, gaf hij Dr Ali Ami- ni opdracht een nieuw kabinet te vor men, hoewel de heerser op de pauwe- troon en de doctor bepaald geen gene genheid voor elkaar voelen. Dr Amini is zowel tegen een militaire dictatuur als tegen een revolutie der massa, die de communisten zou kun nen helpen. De maatregelen, die Amini moest nemen om zijn doel te bereiken, richtten zich dan ook ten dele tegen het militairisme, ten dele tegen de grootgrondbezitters, en de door hen lijk de mensen, die in de omgeving van Persepolis wonen, verbazen zich over de vreemdelingen, die zo'n verre reis ondernemen om „een paar puin hopen" te bezichtigen. Zij hebben an- I dere zorgen het interesseert hun veel meer of zij morgen te eten zullen heb ben. Niettemin was Persepolis 2V2 duizend jaar geleden de hoofdstad van het kei zerrijk van Cyrus, die de Meden en de Perzen tot een wereldrijk verenigde. Op hem, de eerste „koning der konin gen" beroept zich de Perzische monar chie. Mag de monarchie in het land van de Shah ook werkelijk zo oud zijn, de huidige dynastie der Pahlevis, is het niet. Ze werd door Reza Pahlevi ge sticht, een sergeant van de Perzische Kozakkenbrigade. In het jaar 1919 kwam het in de Per zische provincie Gilan tot communisti sche relletjes. De soldaten van Shah Ahmed moesten de ene nederlaag na de andere slikken, totdat op een dag de sergeant Pahlevi een woede-aanval kreeg. Toen de soldaten van zijn ba taljon zich gewonnen wilden geven, rukte hij ze met zich mee in een nieu we aanval, die hen de overwinning bracht. Een dag later was de sergeant tot kapitein bevorderd. In 1921 had hij dank zij zijn persoonlijke moed en zijn leiderskwaliteiten reeds de rang van brigade-generaal. Naar zijn mening was er veel rot in de staat Perzië en hij besloot in te grij pen. Aan het hoofd van zijn brigades marcheerde hij naar Teheran. Daar ar resteerde hij het kabinet en maakte zichzelf tot minister van oorlog. Twee jaar later werd hij minister-president. Een van zijn eerste maatregelen was, om Shah Ahmed met pensioen te stu ren en die achtte zich gelukkig zo ge makkelijk uit de frontlijn te komen.1 In 1925 zat de voormalige sergeant zelf op de pauwetroon. Onvergetelijk is het panorama van de watervallen van Shutar. Daarboven de dichtbevolkte, oude stad. geprotegeerde politici. In het westen hoopt men, dat Amini het doel, dat hij zich gesteld heeft, zal bereiken. Elke toerist, die zijn voet op Perzi sche bodem zet, wordt een bezoek aan de ruïnestad Persepolis aangeraden. Ze ligt 834 km van Teheran verwij derd. De reis is moeilijk en avontuur- De ingang van het keizerlijk paleis. Shah Reza regeerde met ijzeren hand. De kabinetsleden sidderden evenzeer voor hem als de boeren, want hij hield er van om zijn mening met de zweep of de stok enige nadruk te geven. Het was zijn streven om de verbleekte glans van Perzië op te poetsen en het destijds bijna hopeloos achterlijke land de aansluiting aan de tegenwoordige tijd mogelijk te maken. Zijn hervor mingen waren een revolutie en zij wa ren ongetwijfeld een geweldige stap voorwaarts. In het jaar 1941 moest Shah Reza voornamelijk wegens zijn vriendschap pelijke houding tegenover de Duitsers onder druk van de geallieerden zijn troon ten gunste van zijn zoon Mo hammed, de thans regerende Shah, opgeven. Hij stierf drie jaar later in Zuidafrikaanse ballingschap. Dat de stichter van de dynastie niet al leen van vooruitgang en macht, maar ook van geld hield, bewees het feit, dat hij zijn zoon als erfgenaam een enorm vermogen naliet, dat naast het bezit van vele miljoenen dollars, ook Hypermoderne woonhuizen voor de welgestelden - ook dat behoort tot het beeld van Teheran. het eigendom van 4000 dorpen omvatte. Mohammed Reza Shah Pahlevi, de tweede uit de dynastie der Pahlevis, heeft, in tegenstelling tot zijn vader, de wereld leren kennen en een opleiding genoten die ver boven die van de vroe gere sergeant uitgaat. Wat armoede is, heeft hij aan den lijve nooit ondervon den. Toen hem de pauwetroon toeviel, was hij 23 jaar oud. Irans keizer heeft van zijn vader niet de onbekommerdheid geërfd, waar mee hij zich over alle conventies heen- zette. Weliswaar gaf hij de grootgrond bezitters een voorbeeld, toen hij lande rijen uit zijn bezittingen onder de boe ren verdeelde, maar veel succes als voorbeeld heeft hij niet. Wel zet hij zich voor alle ontwikkelingsprojecten in, maar de uitvoering ervan bleef tot nu toe aan de bestuursambtenaren overgelaten en die hadden geen haast. Weliswaar heeft hij wetten tegen de korruptie gesteund, ja zelfs soms inge diend, maar succes bleef uit, omdat de politici in Iran tot nu toe in de Shah nauwelijks meer dan een symbool za gen. Niet zelden hoort men van de Ira- nezen, die zich zorgen over de toe komst maken, de mening, dat de Shah actiever in de politiek moet ingrijpen. In een wedstrijd orr^de zegepalm der mooiste hoofdstad tér wereld zou Te heran geen grote kans maken. Vele be zoekers vinden het gewoonweg afschu welijk. Andere stoten zich weer aan 't feit, dat in de Iraanse hoofdstad de te- gestellingen tussen arm en rijk zo on waarschijnlijk groot zijn. Onverklaar baar is het echter, dat zelfs de groot ste critici na een poosje de stad tot de mooiste herinneringen uit hun leven rekenen. De vreemdeling die naar Teheran komt, richt zijn schreden al gauw naar het paleis Eketessasi, de residentie van de Shah. Marmer uit Carrara, de kost baarste houtsoorten uit het verre Oos ten en Zuid-Amerika, onteltaalbare gobelins en de meest uitgelezen meu bels werden hier tot een meesterwerk van bouwkunst en inrichting verenigd. Weerspiegelt het paleis het ene deel van de Iraanse werkelijkheid, zo ma nifesteert zich het andere deel in de krotwijken van de stad. Ongeveer 150 jaar geleden werd Teheran de hoofd stad van het land. Nog in 1947 had het nauwelijks meer dan 600.000 inwoners. Intussen zijn het er meer dan 1,5 mil joen geworden. Weliswaar werden de laatste jaren enkele krotwijken afge broken, maar er ontstonden nieuwe voor in de plaats. De heer J. van Leeuwen, plaatselijk hoofd van de Soester B.B., heeft er de vorige week wel even aan gedacht dat de B.B. in Soest tien jaar bestaat maar niet lang, want een jubileum van een organisatie als de Bescherming Bevolking stemt niet tot grote vreugde. In 1951 vonden vele mensen het be lachelijk dat de B.B. opgericht werd. Een deel van hen omdat er toch nooit meer oorlog zou komen, een ander deel omdat er tegen atoombommen of H-bommen toch niets te doen zou zijn. En zij namen Hiroshima en Nagasaki tot voorbeeld. Daar stierven de mensen immers bij tienduizenden. In tien jaar heeft de B.B. vele Soester ingezetenen geleerd dat het helemaal niet nodig is bij voorbaat aan te ne men dat het beslist noodzakelijk is het tijdelijke met het eeuwige te verwisse len als er bijvoorbeeld een atoombom op of boven het vliegveld tot ontplof fing gebracht zou worden. Velen zou den het slachtoffer worden, maar niet de bevolking van de hele provincie Utrecht of zelfs van onze gemeente. In Nagasaki en Hiroshima vielen zestien jaar geleden zoveel slachtoffers omdat men in het geheel geen begrip van beveiligingsmaatregelen tegen dit nieu we wapen had, daar men zelfs niet wist dat het bestond. De heren Maris en Dijkstra hebben als plaatselijke hoofden gewerkt voor de uitbouw van de B.B. en in juni 1956 werd de heer Van Leeuwen plaatselijk hoofd. Meer dan vijf jaar is hij dag-in dag-uit bezig met het wekken van be langstelling voor deze organisatie, die enorm veel zal kunnen doen als er Van Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw O en reumatische pijnen wrijft U eveneens weg met onverhoopt ooit een ramp over ons zou komen door een oorlog, die zeer waarschijnlijk met kernwapens ge voerd zal worden. Negentien blokken in Soest moesten bemand worden 6 man voor de brandweer, 6 man voor de redding van slachtoffers, 4. E.H.B.O- ers en twee melders. Ieder blok kreeg een blokhoofd en een plaatsvervangend blokhoofd en er kwamen twee wijk- hoofden. Inmiddels is er gereorganiseerd om ver snippering van het materieel tegen te gaan en enige grote parate groepen te krijgen die door voortdurende oefening precies weten wat er gebeuren moet als er moeilijkheden komen. Er zijn twee wijkgroepen, elk van twintig man, twee E.H.B.O.-ploegen, ook van twin tig man, een geneeskundig team, een team van telefonistes voor de centrale in de bunker op de Eng, zes man voor het bezetten van de meldingscentrales in enige blokken en een A.B.C.-team. Dit team bestaat uit deskundigen op het gebied van de uitwerking der atoomwapenen en zij zullen metingen verrichten als onze gemeente ooit door een atoomaanval getroffen zou worden. Ieder blok heeft thans een blokwachter die van advies kan dienen als de nood ooit aan de man zou komen. Vorig jaar werden bestuursleden van Soester vrouwenverenigingen uitgeno digd in de raadzaal van 't gemeentehuis te komen. Deze uitnodigingen werden door de Soester B.B. verzonden. Deze bijeenkomst werd druk bezocht en een deskundige sprak over de mogelijk heden die huisvrouwen hebben om zich zelf en hun gezin te beschermen als er ooit een A- of H-bom valt. Het werd de aanwezige dames duidelijk dat het helemaal niet nodig is direct het hoofd in de schoot te leggen als er zoiets ver schrikkelijks zou gebeuren. Ondanks het feit dat onze eventuele toekomstige Aan dat gemartel met brandend maagzuur moet II 'n einde maken. Bennles nemen 1 En vandaag ermee beginnen. Dan geen zorg meer over pijnen door overtollig maagzuur. U blust die brand met Ren- nies prompt. Makkelijk in te nemen en nog smakelijk óók. Vraag ze bij uw apotheker of drogist. nieuwe richtlijnen gegeven zullen wor den. Deze richtlijnen hebben ten doel de mensen ervan te overtuigen dat het niet nodig is zich direct te verzoenen met de dood als een oorlog met atoomwa penen zal uitbreken en tevens aan te geven wat men moet doen om een grote of kleine kans te hebben het leven te behouden. Dinsdagavond vergaderden het bestuur van de 20-jarige Rundveefok- en con trolevereniging Soest en omstreken en een werkcomité om te bespreken wat er gedaan moet worden om de jongvee keuring op 10 oktober prima te doen verlopen. Deze keuringsdag wordt ge organiseerd ter gelegenheid van het 20- jarig bestaan van de Rundveefok- en controlevereniging. De keuringen wor de verricht op een terrein aan de Peter v. d. Breemerweg, hoek Ferdinand Huycklaan. Er zijn reeds 140 opgaven binen. Tot en met zaterdag 16 september kunnen dieren voor deze keuring aange meld worden. Voor de organisatie van deze dag heeft het bestuur van de jubilerende vereni ging vertegenwoordigers van de A.B.T.B.. J.B.T.B., C.B.T.B., Coöpera tieve Landbouwvereniging en Boeren leenbank om medewerking gevraagd. De tenniswedstrijden om het kampioen schap van Soest zijn voortgezet en de uitslagen zijn dames-enkel Mevr. Peelen-Mej. J. Hoppenbrouwers 3-6 3-6, Mevr. Van Berkum-Mevr. Van Breukelen 6-3 5-1 6-3, Mevr. Peelen-Mej. v. d. Poll 3-6 3-6, Mej. v. d. Poll-Mevr. Hohner 6-1 1-6 6-3. heren-enkel F. Sprangers-P. Ebben 6-2 6-2, A. W. Schuuring-P. Ebben 6-3 6-3, L. Witteveen-A. v. Roosmalen 9-7 6-4, A. Sprangers-G. Geytenbeek 6-8 6-3 6-4. dames-dubbelMevr. Stroink en Mevr. Hohner-Mevr. Eysink en Mej. Rupert 2-6 6-4 8-6. heren-dubbelVan Roosmalen en Boe- ser-Du Mee en Hohner 6-1 6-3, D. Ey sink en G. van Beinum-Van Roosmalen en Boeser 3-6 4-6, A. Sprangers en F. Sprangers-H. van Es en G. Geytenbeek 6-3 2-6 6-4. meisjes-enkelM. Meyer-Chr. van Ee 1-6 5-7. jongens-enkel: P. Martens-P. Janssen 0-6 6-4 2-6. W. van Es-E. Schuurmg 6-4 6-4, H. van Es-P. Janssen 6-4 6-2, B. Vriens-A. Notenboom 6-0 6-1. mtfrmm gHr kmt tnwl ma ook cerns boeden en vesten BAARN, TEL. 2783 Oude moskee met een prachtige mozaiekkoepel in de .Iraanse hoofdstad. Was het tot voor kort in Irans hoofd stad nog gebruikelijk zijn rijkdom te tonen, zich op de borst te slaan, dat men het met een bescheiden begin tot kostbare villa's had gebracht, zo speurt men tegenwoordig een afkeer tegen de representatie van zijn rijkdom, hoe die ook verworven is. Niet opvallen, dat schijnt het devies te zijn, want de nieu we regering zou anders eens op de ge dachte kunnen komen een onderzoek in te stellen en die zouden maar al te vaak op bepaalde betrekkingen stoten, die men liever in het duister laat. Oostelijk van Teheran ligt het land, dat door ongeveer 50.000 Toerkmenen bewoond wordt. Volgens de bevolkings statistiek worden ze tot de Iranezen gerekend, maar statistieken geven maar al te vaak een wat te eenvoudig beeld van de werkelijkheid. De Toerkmenen die ten zuiden van de Sovjet-Iraanse grens verbleven, toen 5 miljoen van hun stamgenoten ten noorden van de slagbomen door het Kremlin „gecol- lectiveerd" werden, behoren tot de fa natiekste - anti-communisten van Iran. Als traditionele bewakers van de klassieke invasieroute zijn zij Iran's meest trouwe grenswachters. VIEUWEWEG «7 TELEFOON 254 vijanden maar al te graag vertellen dat zij in staat zijn alles te vernietigen. Deze bijeenkomst had tot gevolg dat enige dames een cursus in individuele zelfbescherming volgden en toen zij hier mee klaar waren droegen ze de ver worven kennis over aan andere vrou wen, die thans ook weten dat de groot ste bom niet in staat is een land, een provincie of zelfs een flinke stad totaal te verwoesten. Zij kennen nu de geva ren van hitte, luchtdruk en radioak- tiviteit en als zij deze kennis doorgeven dan zal men spoedig in heel het land weten wat er gedaan moet worden als er 'n aanval met atoomwapenen achter de rug is en men zich door het zoeken van goede dekking heeft kunnen be schermen tegen de hitte en de luchtdruk. Dat men van regeringswege deze kennis van groot belang vindt, blijkt wel uit het feit dat over enige weken in ieder gezin door middel van een brochure gemengd-dubbel Mevr. Peelen en Boe- ser-Mevr. Hohner 6-4 6-3. jongens-dubbel: E. Schuuring en A. Notenboom-B. Vriens en J. Olthof 7-5 6-3. gemengd dubbel jeugdMej. A. Jans sen en H. van Es-Mej. I. Dalenoort en E. Schuuring 6-4 6-3, Mej. M. v. Brum- melen en W. van Es-Mej. I. Dalenoort en E. Schuuring 2-6 8-6 3-6. De interkerkelijke jeugdbeweging „De Kerngroep" start het winterwerk met een grote avond in de Emmakerk. Naast de wekelijkse bijbelstudieavon den in Soest, Baarn en Bilthoven, zul len er van tijd tot tijd grote evangelie avonden worden gehouden in boven genoemde plaatsen. Op deze eerste avond heeft Joan Röell de leiding. De spiritualsisters uit Zeist brengen negro-spirituals ten gehore, ter wijl onze plaatsgenoot Jan Willem van der Hoeven die in Londen theologie stu deert, de prediking verzorgt. De begroting van 1961 werd aan 't eind van het vorig jaar sluitend gemaakt met een bedrag van 170.000 uit de algemene reserve. Thans is bekend dat uit het gemeentefonds door Soest 82.000 meer ontvangen zal worden dan de raming, welke 2.475.000 be droeg. Door het verlagen van enige uitgaven posten en het hoger uitvallen van eni ge inkomsten dan geraamd was, is de begroting sluitend gemaakt.

Soester Courant | 1961 | | pagina 6