E MOEILIJKER DAN HET PROBLEEM BERLIJN. REGENKLEDING BRAND WASSERIJ GELRIA EDE in da esi mm Krabbels van Knelis. DERDE BLAD FALCON VENEMA Gemeenteraads vergadering. „DE WITTE POMPEN" Firma VAN DE WIJNGAART Makelaars- en Assurantiekantoor PLASWEG 63 SOEST TELEFOON 2064 KOOP EN VERKOOP Ontmoetingen met Secte-mensen. 04?^k POLITIE TELEFOON 4 4 4 4 VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1961. HOE VOEDT MEN INDIA'S SNEL GROEIENDE BEVOLKING? Het heeft er nu al sinds weken de schijn van, of de wereld kent nog maar één probleemBerlijn. Natuurlijk is niets minder waar. Het vraagstuk bij voor beeld, hoe men aan India's honderden miljoenen een menswaardig bestaan kan verschaffen, overtreft de Berlijnse kwestie, waarvoor vrijwel zeker nog dit jaar in de een of andere vorm een oplossing zal worden gevonden, eigen lijk verre in belangrijkheid. De regering in New Delhi tracht de honger en ellende, waarin de brede massa's van India leven te lijf te gaan met ontwikkelingsplannen, die zich uit strekken over perioden van vijf jaar elk. 't Zojuist gepubliceerde vijf-jaren plan, het derde, voorziet in uitgaven van bijna 75 miljard gulden, ongeveer vijf miljard gulden meer dan oorspron kelijk was geraamd. VOOR DAMES EN HEREN. In tweed - gabardine - egyptisch linnen. Nieuwe modellen. Nylon mantels en AÜ 7^ jassen, vederlicht I F. C. Kuyperstraat 28 - Tel. 2803 DEPOT PALTHE. Deze verhoging houdt ten nauwste ver band met een grimmig nevenprobleem, waarvoor een wedloop tussen econo mische expansie en de groei van de be volking. Bij de begroting van de kosten van het vijf-jarenplan was men aanvan kelijk uitgegaan van de veronderstel ling, dat het bevolkingsaantal zeker niet veel meer dan 400 miljoen zou bedra- Jjjjgijij^ls, jün, echter de resuD taïën^S^de "volkstelling in India be kend gewordenhet land heeft reeds 438 miljoen inwoners Wedloop met de aanwas. De twee vorige ontwikkelingsplannen hebben veel bijgedragen tot een aan zienlijke vergroting van Iïndia's eco nomische kracht. Maar de bevolking heeft daar maar weinig van kunnen profiteren. Als gevolg van haar snelle groei, moesten er zoveel monden meer worden gevoerd, dat de levensstandaard onmogelijk kon worden opgevoerd en de massa's het op het ogenblik nauwe lijks beter hebben dan tien jaar ge leden. De raad onzer gemeente is in openbare vergadering bijeen geroepen tegen woensdag, 20 september 1961, om 19.30 uur, ter behandeling van de navolgende agenda 1. Vaststelling van de notulen van de openbare raadsvergadering van 17 mei, 21 juni en 12 juli 1961. 2. Ingekomen stukken. a. Schrijven d.d. 12 juli 1961 van de heer W. G. Salari, waarin wordt verzocht het raadsbesluit d.d. 21 juni 1961, afd. 1, nr. 385, waarbij hij in zijn beroep tegen het besluit van burgemeester en wethouders d.d. 7 maart 1961, afd. 1, nr. 35/178, houdende de weigering van een bouwvergunning, in te trekken en de gevraagde vergunning alsnog te ver lenen. b. Koninklijk besluit d.d. 27 juni 1961, ni\ 15 inzake het uitbreidingsplan Soestdijk-'t Hart met voorstel dit stuk voor kennisgeving aan te nemen. c. Arrest van de Hoge Raad d.d. 23 juni 1961 inzake rechtsgeding met J. Vroege (afgebrande gevorderde woning aan het Kerkpad Z.Z.) met voorstel dit arrest voor kennisgeving aan te nemen. d. Besluit van de minister van volks huisvesting en bouwnijverheid van 10 augustus 1961 tot onthouding van goed keuring aan het raadsbesluit van 21 september 1960, afd. 1, nr. 8096 tot onteigening van gronden gelegen ..ach ter Dammers", met voorstel dit voor kennisgeving aan te nemen. e. Rekening 1960 van het Gasbedrijf Centraal Nederland met voorstel hier mede akkoord te gaan. f. Begroting 1962 van het Gasbedrijf Centraal Nederland met voorstel hier mede akkoord te gaan. g. Besluit van Gedeputeerde Staten d.d. 14 augustus 1961 3e afd., nr. 381- 3880 tot vaststelling der gemeente re kening en bedrijfsrekeningen over 1958 (ongewijzigd vastgesteld). h. Controlerapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie van Financiële Adviezen der Vereniging van Nederland se Gemeenten met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. 3. Verdeling van de raad in twee af delingen in verband met de behande^ ling van de begroting voor het dienst jaar 1962. uw haard goed en goedkoop met OLIE van en goedkoopste adres. Steenhoffstraat 25 Telefoon 2185 Taxaties - Hypotheken - Assurantiën - Expertise 4. Voorstel tot het verlenen van ont heffing van de verbodsbepaling opge nomen in de Hinderwetsverordening aan Shell Nederland Verkoopmaat schappij N.V. te 's-Gravenhage voor het uitbreiden van een benzine-instal- latie aan de Gallenkamp Pelsweg, al hier. 5. Voorstel tot het verlenen van mede werking als bedoeld in artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 aan a. het R.K. schoolbestuur te Soest be staande uit de vergoeding van de kos- Het nieuwe plan wil het nationale in komen met vijf procent per jaar ver hogen en het inkomen per hoofd van de bevolking van 245 gulden tot 265 gulden per jaar opvoeren. Van de zijde van de Verenigde Staten en van en kele andere landen heeft New Delhi de verzekering gekregen, dat de voor het welslagen van het plan benodigde buitenlandse hulp zal worden verleend. De vooruitzichten, dat de gestelde doe len zullen worden bereikt, zijn bijna rooskleurig. Wanneer echter de bevol kingsdruk zal voortgaan de economi sche groei op de hielen te volgen en wanneer als gevolg daarvan, zoals met de eerste twee plannen is geschied, de gestelde doeleinden niet geheel worden bereikt, zal India over vijf jaren we liswaar een nog iets grotere economi sche kracht bezitten, maar zal de be volking nog precies zoveel gebrek lij den als nu. De regering-Nehroe heeft met alle mo gelijke middelen getracht het geboorte cijfer onder controle te krijgen. Ook in het nieuwe plan is voor dit doel een bedrag van niet minder dan 175 mil joen gulden uitgetrokken. Maar vele deskundigen verwachten weinig van maatregelen tot beperking der geboorte, die zowel in India alsook in sommige der hulpbiedende landen veel verzet van religieuze en andere aard oproepen. Maar wat dan wel te doen India moet een economisch sterke en gezonde natie worden, dat is niet slechts een belang van zijn bevolking, die spoe dig 450 miljoen zielen zal tellen, maar van de gehele wereld. Bij de vraag stukken die daarmee samenhangen moet het Berlijnse probleem inderdaad als betrekkelijk gemakkelijk oplosbaar wor den beschouwd. ten welke uitgaan boven een vernieu wing van de Cokes-verwarmingsinstal latie, voor de aanleg van een oliestook- verwarmingsinstallatie in de R.K. meisjesschool voor g.l.o. aan de Steen hoffstraat. b. Het bestuur van de Vereniging „De School met den Bijbel", te Soest voor het verkrijgen van de beschikking over een noodlokaliteit ten behoeve van de Chr. school voor v.g.l.o. c. het R.K. schoolbestuur Soest voor het aanschaffen van leermiddelen voor enige vakken ten behoeve van de R.K. meisjesschool voor v.g.l.o. d. het bestuur van de Vereniging „De School met den Bijbel" te Soest voor het aanschaffen van sets en 2 naai machines ten behoeve van de Chr. school voor v.g.l.o. 6 Voorstel tot het verlenen van mede werking als bedoeld in artikel 50 van de Kleuteronderwijswet aan a. het bestuur van de Stichting Engen- daalschool voor de bouw van een kleu terschool. b. het bestuur van de Vereniging „De School met den Bijbel" te Soest voor de bouw van een kleuterschool. 7. Voorstel tot vaststelling van de ver goedingen over het jaar 1960 op grond van a de bepalingen van de Kleuteronder wijswet. b. art. 103, lid 2 der Lager-onder- wijswet 1920. c. art. 101 bis der Lager-onderwijswet 1920 (vakonderwijzers). d. art. 35, lid 2 van het Besluit b.l.o. 1949. 8. Voorstel tot voorlopige vaststelling van de uigaven over 1960 van a. het openbaar kleuteronderwijs. b. het openbaar lageronderwijs. 9. Voorstel tot verhoging van het be drag per leerling voor het jaar 1961 als bedoeld in art. 34, lid 4, van het Besluit b.l.o. 1949 voor de school voor. ziekelijke kinderen aan de Birktstraat. 10. Voorstel tot het beschikbaarstel len van een krediet voor enige voor zieningen ten behoeve van de openba re school voor g.l.o. te Soesterberg. 11. Voorstel tot het verlenen van een krediet voor de aansluiting van de ambtswoning van het hoofd van de o.l.s. aan de Beetzlaan op de straat- riolering. 12. Voorstel tot aankoop van grond voor a. verbreding van het Kerkpad van W. A. Baars en R. J. Mulders, b verbreding van de Nieuwstraat van A. v. d. Brink. c. verbreding van de Burg. Grothe- straat van mevrouw P. Hols-van de Akker. 13. Voorstel tot vaststelling van een partieel uitbreidingsplan, regelende de bestemming van gronden gelegen na bij Colenso. 14. Voorstel tot het verlenen van een zakelijk recht aan de N.V. P.U.E.M. voor het leggen van een hoogspan- nings-, een telefoon- en een laagspan- ningskabel op het Industrieterrein 't Hart. 15. Voorstel tot huur van een perceel grond aan de Ferd. Huycklaan van P. C. Wantenaar. 16. Voorstel betreffende de jaarwed- deregeling van de wethouders. 17. Voorstel tot wijziging van de ver ordening op de heffing van leges en van rechten wegens huwelijksvoltrek kingen op buitengewone tijd of wijze. 18. Voorstel inzake de financiering van verbeteringswerkzaamheden aan de woningen van de woningstichting „Patrimonium". 19. Voorstel inzake het garanderen van geldleningen op grond van het besluit bevordering eigen-woningbezit. 20. Voorstel inzake het presentiegeld voor het bijwonen van raads- en com missievergaderingen. 21. Voorstel inzake het toekennen van een voorschot op de vergoeding als bedoeld in artikel 101 bis der Lager- onderwijswet 1920 aan het R.K. school bestuur te Soestdijk. 22. Voorstel tot wijziging der gemeen tebegroting 1961 (algemene wijziging). 23. Voorstel tot ruiling van grond met de Staat der Nederlanden, waarbij de gemeente afstaat het voormalige fiets pad van de Utrecht-Amers- foort naar Kinabu en verkrijgt een perceel grond aan de Sterrenbergweg. 24. Voorstel tot intrekking van het raadsbesluit d.d. 19 oktober 1960 en tot verkoop van grond gelegen aan de Pieter de Hooglaan aan D. C. Renooy. 25. Voorstel tot onbewoonbaarverkla ring van de woning Hartweg 7a. 26. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor de aanleg van een riolering in de Rademakerstraat aan beide zijden met bijkomende werken. 27. Voorstel tot wijziging van de ver ordening op de openbare wegen, het openbaar water en de gemeentekade (tippelverbod). 28. Voorstel tot wijziging van de ver ordening op de openbare wegen, het openbaar water en de gemeentekade (loslopende honden). 29. Voorstel tot vaststelling van een verordening tot wijziging van de ver ordening op het beheer en het gebruik van de algemene begraafplaats voor Soesterberg. 30. Voorstel tot de aanleg van een riolering en een rijwiel- en een voet pad langs het 2e gedeelte van de Stad houderslaan. 31. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor de uitbreiding van het kantoor voor de dienst van ge meentewerken. 32. Voorstel tot verkoop van grond gelegen aan a. het le Weteringpad aan J.V. Meijer. b. de Koninginnelaan aan F. G. W. de Wit. 33. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor een aantal terrein voorzieningen en de bouw van een rij wielstalling annex berging t.b.v. de openbare school voor g.l.o. te Soester berg. 34. Voorstel tot verlenging van de ont ruimingstermijn van de onbewoonbaar- verklaarde woning Nieuweweg 114. 35. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor de riolering van een gedeelte van de Soesterbergse- straat. Ds. P. Nijdam uit Amersfoort heeft voor de leden van de Ned. Christen vrouwenbond Soest-Zuid gesproken over het onderwerp „Ontmoetingen met sectemensen". Hij werd ingeleid door mevr. Muurling, de preidente, die een meditatie over een schriftge deelte hield. Wij hebben gelegenheid te over leden van secten te ontmoeten, want er zijn vele secten en zij die erbij aange sloten zijn tonen zich zeer actief. In de laatste tien jaar is het aan tal Jehova-getuigen verdubbeld, de Pinkstergroepen bloeien en over de gehele wereld zwermen de zendelingen van de Mormonen uit. Terwijl de ker ken afbrokkelen neemt het ledental der secten toe. In Duitsland kan de protes tantse kerk rekenen op de aktiviteit van 70.000 leden, maar het aantal men sen dat voor de secten actief is be draagt het vijfvoudige. Het woord secte wordt meestal in on gunstige zin gebruikt. Bij het begin van het Christendom werd de Christe lijke gemeente beschouwd als een sec- te van het jodendom. In de tweede eeuw na Christus waren de Montanisten de eersten die zich afscheiden van de kerk en zij vormden de eerste sekte. De christen die de secten moet beoor delen ziet een licht- en een schaduw zijde aan het geloofsleven der secte mensen. Zij die uit de kerk treden streven meestal naar volmaaktheid, die men in een kleine gemeenschap denkt te ver wezenlijken. In een kleine kring ver wacht men tot grotere zuiverheid in het geloof te komen. Ook hebben sectemensen een neiging tot afzondering, die zij bereiken door zich terug te trekken in een kleine y Een pakje - het is voor de nazomer en het vroege najaar geknipt, vooral als zo'n completje bestaat uit een jurkje met jasje of uit rok, bijpassend blouse tje en jasje. In een pakje kunt U na melijk alle weersomstandigheden trot seren - behalve regen. Is het 's ochtends, als U de deur uitgaat om te gaan win kelen, een beetje kil, dan doet U het jasje aanis het om twaalf uur het prachtigste weer van de wereld, dan gaat het jas'je uit - het kan niet sim peler. Helemaal ideaal gaat zo'n com pletje worden, als het gemaakt is van een plezierige stof, die tegen een stoot je kan, die er niet verkreukeld uit ziet als U na een uurtje zitten weer opstaat, en die warm en behagelijk aan doet. Zo'n stof is dralon. Van deze Bayervezel worden alle mogelijke weef- seltypes gemaakt georgettes, crepes, flannels, batist, linnenweefsels, mousse- lines, ja te veel om op te noemen. De beide foto's geven U een aardige indruk hoe plezierig zo'n dralonpakje kan zijn links ziet U een licht pakje van dralon struktuur met linnenkarakterrechts ziet U de blouse die er bij hoortdra lon jersey creppon, afgezet met de stof van het pakje. As je 't ming vraogt dan mok zeige dak veul ken snappe maor nie alles en das wel te begriepe, waant zoveul herses hek nie. Zo kenk heul nie be griepe wattie ouwe Engelsman, die in de bak gestopt is noeng eigeluk wil. Die man is 'n fielesoof en die zit nao te denke over bar veul dinge waoraon wullie nie toekomme, omdawwe daorveur veuls te stom binne. Daor hettie ok zitte naodenke hoe dat mot mittie atoombomme. Hie doch, as zullie daor- mee gaon smiete dan gaon wullie alle- gaor de bietebrug op. Da kenk nog wel snappe. Ok dattie ging prottes- teere teuge die bomme deur op straot te gaon zitte. Hoope minse gonge d'r bie zitte en de pelisie mos al die min se naor 't beroo draoge. As je wil knokke mitte pelisie, dan kejje 'n lel mit 'n gummilat kriege, maor as je al- leenug maor gaot zitte, dan magge die manne nie lelie en sleepe je naor 't beroo. Veurige maond hatte baos van de Russe ineens zin in rotzooi en hie zee, kom laote wullie maor weer us 'n bietje mit atoombomme gaon knoeie. Dan gaon zullie int weste urn kniepe. Dachie noeng dattie ouwe fielesoof 'n briefje naor de Russebaos het eschree- ve om um te vraoge oftie mittie flau wekul wil ophouwe. Heul nie. Hie gong mit zien vriendjes praote en zee, laote wullie zondag mit tienduuzend man op de straot gaon zitte, dan binne d'r nie genog pelisiemanne om ongs weg te sleepe. Veur dat nlan mostie veur de rechter komme. Die zee dattie 'n oud baosje van haost negetug nie graog in de bak wou stoppe en of dat ouwe baosje maor beloove wou dattie die flauwekul nie zou uuthaole, of ast nie aanders kon in Moskou, waant daor zitte ze mit bomme te knoeie. An me nooit niet, zee dat baosje en noeng mottie mit zien wief de kast in. Ze mosten um maor op Braomhaoge neerzette, die fielesoof, die mit denke wel 'n bietje ant aftaokele is. Das ok niks bezonders as je haost negetug bin maor zo'n ouwe man mojje nie in de kast zette. gemeenschap van gelijkgezinden. Zij hebben de neiging tot het bereiken van resultaten op korte termijn en zij schuiven bepaalde onderdelen van het geloof naar voren. Vaak is het toetreden tot een secte het gevolg van wrok tegen de gewone kerkelijke gemeenschap, waarin men zich niet naar waarde geschat acht. Al deze neigingen hebben de mense lijke hoogmoed tot fundament en sec- tevorming is dan ook mede het gevolg van de hoogmoed. Uiteraard zijn er ook vele positieve zijden. De behoefte om in een geloofs gemeenschap een zinvolle functie te vinden doet velen naar de secten over gaan. In de kerk dreigt men vaak een nummer te worden en er zijn mensen die zich hierbij niet kunnen neerleggen. Bij de secten wordt ieder aan het werk gezet, wat in de kerkelijke gemeen schap niet het geval is. Secten zijn dan ook ideale gemeenschappen voor mensen met dadendrang en werkkracht. Ook drijft een behoefte aan geborgen heid de mensen vaak naar een secte, terwijl anderen zich tot de secte aange trokken voelen omdat zij van een ra dicaler geloofswezen houden dan zij in de kerk aantreffen. Van het kerkelijk leven zijn de scherpe kantjes af en van een radicale levenshouding is nog slechts bij weinigen sprake. In de secten bij velen. Bij de secten gaat men niet in de mas sa onder en de persoonlijke zielszorg neemt een grote plaats in. Behoefte aan stijl en tucht en de wens tot offer vaardigheid zijn kenmerkend voor sec temensen. Iemand heeft de secten eens de onbe taalde rekeningen van de kerk ge noemd. Mensen verlaten de kerk omdat zij een tekort aan geloof, aan liefde, aan hoop en aan toekomstverwachting erva ren. Velen vinden het kerkelijk leven veel te gezapig en willen terug naar het enthousiasme van de eerste eeu wen. Dat treft men vooral aan bij de Pinksterbeweging. De Quakers verlan gen liefde, de Jehova-getuigen^ en ze vendedag-adventisten verwachten dat er spoedig grote dingen zullen gebeu ren en zij werken onder de mensen om hen te waarschuwen voor de op handen zijnde jongste dag. De kerk moet in zekere zin jaloers zijn op het kerkelijk leven bij de Mor monen. Elfduizend leken-zendelingen geven drie jaar van hun leven om de leer van John Smith over de wereld te verbreiden. De werking van de secten op het ker kelijk leven kan op ons land gunstig zijn. De christenen moeten door de ac tiviteit van de sectemensen uit de dommel gehaald worden en zij moet- ten er aan meewerken dat de kerk niet langer een hotel is, maar weer een tehuis wordt. De sectemensen wij zen op de zieke plekken in de kerk en de leden van die kerk hebben de taak deze zieke plekken te genezen.

Soester Courant | 1961 | | pagina 9