W' KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING VOOR MEVROUW J. DE RUITER-KRAAIKAMP. HET OOG GERICHT OP KNEUS IN NOOD. Bevolkingsonderzoek Tien jaar Zilver Tetra. S.E.C. won met 7-3. Val van bromfietser. Mixed hockeyclub. Promotie. Voetbaluitslagen. Loslopende honden. Scooterrijdster had pech DINSDAG 19 SEPTEMBER 1961. 40e JAARGANG no. 70. SOESTEE^OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag, Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT BOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 Zaterdagmiddag heeft mevr. J. de Rui- ter-Kraaikamp, die 41 jaar onderwijze res aan de openbare lagere school in de Kerkebuurt was, afscheid genomen van deze school tijdens een bijeenkomst die door de oudercommissie in de gymnas tiekzaal belegd was. Hoogtepunt van dit samenzijn was de mededeling van de burgemeester dat het H. M. de Konin gin behaagd had mevr. De Ruiter de eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in goud te verlenen. Hij reikte deze onderscheiding uit. Het was bijzonder heet in de zaal, maar dat weerhield niemand te zeggen wat hij op het hart had en het belette Adrie innerde zich mevr. De Ruiter als een onderwijzeres naar wie men vol ver trouwen kon gaan. Zij is voor diverse ge neraties een vast punt in deze school geweest. Voor de gemeente en voor het onderwijs is het belangrijk dat er leerkrachten zijn die genoeg trouw bezitten om te blijven in de plaats waar zij zelf op school gin gen. Van deze trouw heeft mevrouw De Ruiter blijk gegeven. De heer Veenstra sprak als oud-hoofd. Toen hij de leiding van de school in de Kerkebuurt kreeg zat mevr. De Ruiter als Jansje Kraaikamp in de vierde klas en twee jaar later wist het hoofd van hoofd - bracht de steun in herinnering die hij en zijn vrouw tijdens hun ver blijf in Soest van mevr. De Ruiter onder vonden hadden. De heer Bolland is thans in Wassenaar hoofd. Hij heeft een onder wijzeres nodig en als mevr. De Ruiter zou willen dan zou hij haar graag heb ben. De heer Van 't Hoff sprak als oud-col lega en hij dankte mevr. De Ruiter voor de adviezen die zij altijd graag aan een jong collega gegeven had. Mevr. De Ruiter dankte tenslotte allen die haar met geschenken en vriendelijke woorden verrast hadden. Er was teveel goeds over „haar oude hoofd" uitgestort. Zij had het bijzonder prettig gevonden dat zoveel oud-collega's gekomen waren. In het bijzonder dankte zij de ouder commissie die voor deze onvergetelijke middag gezorgd had. Kamphorst niet voor, tussen en na de speeches gezellige pianomuziek te laten horen. Het welkomstwoord werd gesproken door de heer P. de Bos, lid van de ouder commissie. Hij richtte zich hierbij in de eerste plaats tot de heer en mevr. De Ruiter, de burgemeester, de inspecteur van het lager onderwijs, de heer H. Lin deman en wethouder K. de Haan. De oudercommissie had deze bijeenkomst graag belegd en het was de wens van de leden der commissie dat mevr. De Ruiter nog heel lang met genoegen aan deze afscheidsmiddag zou terugdenken. De burgemeester voerde als eerste het woord. Hij bracht in herinnering dat mevr. De Ruiter niet alleen 41 jaar als onderwijzeres aan deze school gewerkt had, maar er ook zelf leerlinge geweest is. Zij voelt zich ongetwijfeld verknocht met de school en de vele honderden kinderen die zij les gaf. Zij heeft in haar werk veel waardering ondervonden. Het was het werk van een begenadigd onderwijzeres, die als jong meisje een bewuste en besliste keuze tot het onder wijs maakte omdat zij van dit beroep en van de kinderen hield. Zij kon zich in denken in de wereld der kinderen en zij kon er deel van uitmaken. Daarnaast bezat zij een trouw die men tegenwoor dig nauwelijks meer ontmoet. Naast de waardering van ouders, ge meentebestuur en allen die haar kennen heeft de regering blijk gegeven even eens waardering voor het werk van mevr. De Ruiter te hebben en met ge noegen deelde de burgemeester mee dat haar bij 't afscheid van de school 'n koninklijke onderscheiding verleend was. Mevr. De Ruiter dankte de burgemeester voor zijn vriendelijke en waarderende woorden en verzocht hem haar dank aan H. M. de Koningin te willen over brengen voor de onderscheiding. De inspecteur van het lager onder wijs, de heer Lindeman, was eveneens vol lof over de wijze waarop mevr. De Ruiter haar taak verricht had. Hij 1 noemde haar een witte raaf in de inspec- tie, want slechts weinig gehuwde vrou-j wen zijn zo lang onderwijzeres geweest. I Zij heeft op volwaardige wijze de plaats van een man ingenomen, maar niet als man-vrouw, doch als echte vrouw. Zij heeft zorgend in het leven gestaan en deze zorg gold de kinderen en haar gezin. Zij was trouw en men kon van haar opaan. Zij was een steun voor de kinderen en de heer Lindeman sprak de wens uit dat haar zorg zich nog lang zal uitstrekken over haar gezin en dat zij een zonnig leven mag hebben. Zij heeft zelf zo vaak voor zon in het leven van anderen pezor^d. In haar dankwoord zei mevr. De Rui ter dat zij prettige herinneringen be waard aan de bezoeken van de inspec- teur. Wethouder De Haan bracht in herinne- ring dat hij zes maanden bij mevr. De Ruiter in de klas gezeten heeft. Hij her- i vader Kraaikamp toestemming te krij gen voor 't doorleren van de aanstaande onderwijzeres. Vele jaren had de heer Veenstra aan mevr. De Ruiter een pret tige medewerkster gehad. Hetzelfde zei de heer Van Ieperen, die mevr. De Ruiter 21 jaar in de school aan de Kerkebuurt meegemaakt heeft. Haar zorg voor de kinderen leek veel op de zorg van een kloek voor haar kuikens. En die zorg verslapte niet wanneer zij soms meer dan 50 kinderen in de klas had. De ouders van de kinderen wisten dat hun kleintjes aan mevr. De Ruiter goed toevertrouwd waren en daarvoor hebben generaties waardering. De heer Van Ieperen bood namens de oud-collega's een tinnen theeservies aan: Het huidige hoofd der school, de heer Netto, sprak eveneens waarderende woorden. Hij herinnerde aan het af scheid dat mevr. De Ruiter enige weken geleden van de kinderen nam en aan de bedroefdheid van sommige klein tjes, die het maar moeilijk konden ver werken dat „juf" wegging. De heer Netto schonk namens de school een reistas. De heer H. G. Scholtmeijer sprak als voorzitter van het oudercomité en hij bood een gouden broche en een herinne ringsalbum aan. Hij bracht de keus van het gemeentebestuur onder burgemees ter De Beaufort in herinnering. Deze keus gold mevr. De Ruiter en het is een goede keus geweest. Zij had een zeer belangrijke taak, die enige tientallen ja ren geleden nog moeilijker geweest zal zijn dan in de laatste jaren, want toen bezochten de meeste kinderen eerst de kleuterschool. De heer Scholtmeijer wenste mevr. De Ruiter geluk met de koninklijke onderscheiding. De heer P. Ekel sprak namens S.T.C. en hij wees op de belangrijke taak die mevr. De Ruiter meer dan 40 jaar vervuld had. Zij maakte het de kinderen gemakkelij ker de maatschappij van de grote mensen binnen te stappen. Haar werk getuigde van liefde voor het kind en de Soester gemeenschap. Aan de Soester Turnclub had zij echter haar liefde evenmin ont houden en de heer P. Ekel dankte haar hiervoor. Twee leden van S.T.C. boden bloemen aan. De heer Van Neerbos, hoofd van de ulo-school in de Kerkebuurt, nam af scheid van „een goede buur". Zijn vijf kinderen hebben les gehad van mevr. De Ruiter en zij bewaren prettige herinne ringen aan haar. De heer Van Neerbos bood een bedrag in enveloppe aan. De heer C. v. d. Schoor sprak als voor zitter van de vereniging Volksonderwijs en hij bood een boekenbon aan. Niet al leen het onderwijs in het algemeen en de school van de Kerkebuurt in het bij zonder profiteerden van de vele goede kwaliteiten in het werk van mevr. De Ruiter, maar ook de vereniging voor Volksonderwijs, aldus de heer v. d. Schoor. De heer Bolland en zijn vrouw - oud- Naar de afdeling „Bevolkingsonder zoek" ter gemeentesecretarie ons mede deelde, schijnen er nog enige misver standen te bestaan omtrent de nood zakelijkheid om aan dit onderzoek deel te nemen. Velen sturen hun kaart terug met de opmerking „Ik doe niet mee, want ik ben gezond" of „Ik ben al zo oud, dat ik nu geen t.b.c. meer kan krijgen". Indien de zaak zo eenvoudig was, zou het onderzoek niet behoeven plaats te vinden. Vergeet u niet, dat de vele gevallen, die drie jaar geleden ontdekt zijn, ook mensen betroffen, die dachten dat ze volledig gezond waren. Indien de af wijkingen tijdig worden ontdekt, is de kans op volledig herstel groter en zal veelal de duur van de behandeling korter zijn. Ook de leeftijd speelt geen rol. Nog niet zo lang geleden is een geheel .gezin besmet geworden en bleek de oorzaak te liggen bij een inwonende man van ruim 60 jaar. In het belang van a zelf en van uw gezin en allen waarmede u in con tact komt is het derhalve dringend ge wenst, dat u zich aan dit onderzoek onderwerpt. Nog in juli van dit jaar zei de genees heer-directeur van het sanatorium „Zonnegloren" alhier „Voornamelijk wordt t.b.c. gevonden bij mensen, die zich aan een bevolkingsonderzoek ont trekken Verder deelde de directeur mede, dat de laatste jaren, wat de leeftijd betreft, een verschuiving heeft plaats gevon den. In 1950 waren 6 van de 100 pa tiënten onder de 50 jaar thans is dit 28. Wat het gevaar, verbonden aan het onderzoek betreft, deelt de Kon. Ne- derl. Centrale Ver. tot Bestrijding ter tuberculose te 's-Gravenhage ons het volgende mede Of iets gevaarlijk of nuttig is, is me nigmaal een kwestie van hoeveelheid. Zelfs water kan een ramp veroorza ken, maar dat weerhoudt ons niet, er een nuttig gebruik van te maken het is slechts de overdaad die schaadt. Met röntgenstralen is dit eveneens het geval grote hoeveelheden kunnen schadelijk zijn, geringe straling kan nuttig worden gebruikt. Indien U elk jaar meer dan vierhonderd longfoto's liet maken ja, dan zoudt U over het gevaar daarvan eens moe ten nadenken. Haalt U dit aantal ech ter niet, dan kunt U de gedachte aan enig risico - voor u zelf en voor hen die na U komen - veilig van U af zetten. Veel groter risico loopt U, indien U een van deskundige zijde aanbevolen longfoto van de hand wijst Tien jaar geleden werd de vereniging van aquariumhouders Zilver Tetra op gericht en dat is gisteravond op sobere wijze in de zaal van De Gouden Ploeg gevierd. Voorzitter K. Zeldenrust sprak een welkomstwoord tot de velen die ge komen waren om het jubileum mee te vieren. Onder hen waren het erelid de heer W. A Suman en afgevaardigden van zusterverenigingen uit Hilversum, Amersfoort, B.aarn, Zeist, Schoonhoven en Bussum. Van het hoofdbestuur was een schriftelijke gelukwens binnenge komen. De heer Zeldenrust sprak er zijn vreug de over uit dat zoveel leden en oud-leden aanwezig waren. Er is langer dan 'n half jaar nagedacht over de wijze waar op het jubileum gevierd zou worden. Er waren plannen die te fantastisch wa ren om uitgevoerd te worden, zodat het uitdraaide op een feestavond zonder vast programma. Enige tijd geleden ging het niet zo best met de vereniging, maar thans heeft deze weer volledig bestaansrecht en met ver trouwen gaat men op weg naar het derde lustrum. De heer B. J. te Rolle wenste namens de verenigingen van het district geluk en hij bood een bedrag in enveloppe aan. Het is niet zo gemakelijk een aquarium- vereniging goed te laten draaien, maar bij Zilver Tetra is men hierin geslaagd en de sfeer is uitstekend. De heer H. J. Murris uit Hilversum sprak namens het hoofdbestuur, als lid van een zustervereniging, als vriend van de voorzitter en als spreker van de£e avond. Hij wenste in deze functies geluk en hield daarna een causerie over een na tuurstudie van de landstreek Eupen-Mal- medy, waarvan hij dia's toonde. S.E.C. heeft in Hilversum met 7-3 van de Zebra's gewonnen en deze cijfers zijn wel wat gefatteerd, want de gast heren speelden niet slechter dan de gasten. Jan Westerveld was niet van de partij omdat hij in dienst geblesseerd is. Hij werd goed vervangen door de jeugdi ge Verhoeven die in de twaalfde mi nuut een voorzet aan Van de Valk gaf. Deze scoorde en een minuut later werd op dezelfde wijze een doelpunt ge maakt (02). De Zebra's probeerden hierop 'n ant woord te geven en linksbuiten Van der Voorst schoot een paar maal. Adams was echter goed op dreef en een twee de schot bracht de bal over de lat. Even later profiteerde Van der Voorst van het feit, dat een bal door de Soes ter defensie slecht weggewerkt werd en hij scoorde het eerste Zebra-doel punt. In de S.E.C.-ploeg was Hooyer weer uitstekend op dreef en v. d. Valk zwoegde als een paard. In de tweede minuut van de tweede helft scoorde De Bruin onhoudbaar voor keeper Mandemaker (13). Di rect na de aftrap kwam Adams in het nauw en hij pakte een peler vast. De scheidrechter kende een strafschop toe. Mulder nam deze, maar Adams hield het schot. Weer een strafschop, nu te gen Ten Hove die hands gemaakt zou hebben. Fel schoot beter dan Mulder en het was 23. Niet lang, want in de achttiende minuut scoorde De Bruin met een trekbal uit een corner van Van de Valk. In de 23ste minuut scoorde Van Breuke- len uit een vrije trap van Van Kooij, die weer last van zijn schoenen had en een deel van de wedstrijd op een schoen en een sok speelde. Drie mi nuten later bracht De Rooij uit een vrije schop de stand op 26. S.E.C mocht een strafschop nemen en Hooyer voltrok het vonnis (2-7). S.E.C. geloofde het nu wel en Backhaus kreeg de kans de achterstand op 37 terug te brengen. De achttienjarige S. L. F. E. uit Haar lem reed per brommer op het rijwielpad van de Birkstraat. Bij het passeren van enige fietsers raakte hij van het pad op de grasrand en viel toen. Hij kreeg slechts enige schaafwonden, maar dok ter Borst, die de eerste hulp verleende vond het raadzaam het slachtoffer voor onderzoek naar de Lichtenberg te laten brengen. Spoedig kon E. naar huis. Het eerste damesteam startte in de competitie met een 4-7-nederlaag te gen H.I.C.I. Dat kwam in hoofdzaak door het wat traag reageren in de achterhoede en het feit dat keepster Corrie van Ee als plaatsvervangster van Lies Burger weinig geluk had. Door Stans Hoppenbrouwers en Joke Appelboom werd het 2-0, maar spoe- die maakte H.I.C. gelijk. Cockie de Beurs bracht de stand op 3-2, maar opnieuw maakte H.I.C. ge lijk. De Soester defensie deed het niet best en het werd 3-5. Stans Hoppenbrou wers scoorde nog een maal, maar H.I.C. tweemaal en daardoor werd het 4-7 in het nadeel van Soest. Dames 2 deed het beter en won met 7-1 van Voordaan 2. Heren 1 won met 1-0 van Laren 3. De achterhoede was uitstekend op dreef. Piet Moree scoor de het enige doelpunt van de wed strijd, André Spoorenberg maakte een goal die afgekeurd werd, maar dit ene doelpunt was al voldoende om te win nen. Hans van Ee en André Bolhuis, die vorig jaar nog in jongens A speel den deden het in het eerste uitste kend. Wie zondagavond in de televisie-sport- uitzending het Nederlands honkbal-ne gental tegen de Italianen bezig zag, die zal verrast geweest zijn over het enorm harde werpen, van de Ne derlanders. Miin goede collega Knelis ongetwijfeld ook, want sinds hij het gewaagde besluit nam in het strijd perk te treden met Rob Hoffman, die zondag in Turijn eveneens keihard gooi de, interesseert zich bijzonder voor honkballen. Wat heeft die beste brave man aangehaald. Natuurlijk, hij is uitge daagd omdat hij kritiek op het slaan van Nederlandse honkballers uitoefen de en het valt niet mee een uitdaging onbeantwoord te laten. Maar als Eef Kamerbeek mij zou uitdagen een rob bertje met hem te tienkampen, dan zou ik daar feestelijk voor bedanken. Knelis niet, die grijpt meteen de hand schoen die hem toegeworpen wordt en nu zit hij in de nesten, al wil hij het doen voorkomen alsof half Soest op haar grondvesten bibbert bij de enorme klappen die hij bij zijn training uitdeeld. Nee, Knelis, je zit in de boot. Je gaat zondag middag lekker de bietenbrug op, om het in je eigen woorden te zeg gen en als je pech hebt dan kom je nog met een dubbele breuk van dit of dat in het ziekenhuis terecht, wanneer Hoffman even naast de plaat gooit en jij met je oude stramme benen niet snel genoeg weg kunt komen. Maar ik zal je zondag in de rust van de wedstrijd S.E.C.-Saestum aanmoe digen in de overtuiging dat een koe ook nog wel eens een haas vangt. Je kunt nooit weten wat je in je ze nuwen doet en het zal best kunnen ge beuren dat je met een machtige ge- luksklap de ontdekking van het sei zoen wordt. Dan is je kostje gekocht, want de onlangs overleden honkbal ler Ty Cobb verdiende met werpen en slaan een slordige zeven miljoen dol lar. Zijn plaats is vakant, dus doe je best. Ik wens je in ieder geval veel succes. KANTMAN. Een half jaar geleden berichtten wij dat Dirk v. d. Dijssel, die militair in Ame rika is, 'n twee-jarig jongentje uit het water haalde en het kind daarmee van de verdrinkingsdood redde. De heer v. d. Dijssel is getrouwd met een dochter van het echtpaar v. d. Leek van de Os- sendamweg. Hij is ruim 2 jaar in de Verenigde Staten. Kortgeleden werd hij gepromoveerd en thans is hij „Specia list Fourth Class in the United States Army". B.D.C. 1—A.P.W.C. 1 1-2. Zebra's 1—S.E.C. 1 3-7. S.E.C 2A.W. 2 0-3. S.E.C. 3—B.D.C. 2 0-2. S.E.C 5—Quick 5 2-2. S.E.C. B—Quick B 4-5. S.E.C. C—C.J.V.V. C 11-2. S.E.C. a—A.P.W.C. a 9-0. S.E.C. bO.D.I. "58 b 19-0. Pupillen S.E.C. 1—K.V.V.A. 1 0-0. S.E.C. 2Amsvorde 2 3-0. K.V.V.A. 2—S.E.C. 3 1-1. De verordening betreffende het loslopen van honden zal opnieuw in de raad be handeld worden. Deze is gewijzigd en als de gemeenteraad met deze wijziging ak koord gaat dan zal het voortaan verbo den zijn honden gedurende het gehele etmaal binnen de bebouwde kom en op de Birkstraat en de Van Weerden Poel- manweff buiten de bebouwde kom te la ten loslopen. Op alle andere gedeelten van de gemeente mogen honden niet loslopen van 23 tot 7 uur. Daarna wordt het voorstel van 4 juli gehandhaafd. De heer Th. G. reed zaterdagmiddag in een personenauto op de Soesterberg- sestraat. Hij passeerde een scooter, die ging rijden toen hij vlak bij was en direct naar links ging. Een aanrijding was het cevolg. De scooter werd be stuurd door mej. W. A., die onder toe zicht van een instructeur A. C. v. R. reed. Zij viel, kreeg een gecompliceer de beenbreuk en ontvellingen aan ge zicht en handen.

Soester Courant | 1961 | | pagina 1