rmtss.rr""x ~- teren M In de moderne machinale monsierapofheek. Een leuk gestreept pakje .MipralUX VERF EN LAK «Jaarvergadering E.H.B.O. CampetitiestarccJesi. v.v.z. ©penb. Nutsbibëëotheek. Verbredüsig Burg. Grothestraat. Verpakte geneesmiddelen.... Dat doet denken aan de strijd tussen drogist en apotheker. Doet denken ook aan het ziekenfonds, dat bepaalde geneesmidde len wel, andere niet verstrekt. Doet den ken aan de waarschuwing van de art sen, die in hun praktijk vreemde geval len meemaken met patiënten, die allerlei tabletjes en poedertjes op eigen houtje slikken en dan nog door elkaar. Doet denken tenslotte aan die hoge apothe kersrekening Waar komen die verpakte geneesmid delen vandaan OSS (P. P.) - Sinds S. van Zwanen berg hier in 1923 begon met de pro ductie van het toentertijd pas uitge vonden insuline (nog steeds het enige middel) tegen suikerziekte, is er in die gemeente wel iets veranderd. Vandaag rijzen kleurige glasgevels loodrecht om hoog, waarachter steriele witte schim men van gedesinfecteerde meisjes in zorgvuldig gezuiverde lucht de modern ste vulmachines bedienen, die reeksen ampullen uitstoten. Ampullen, die stuk voor stuk met het oog en steekproefs gewijs ook nog chemisch, bacteriolo gisch en farmacologisch gecontroleerd worden. De n.v. Organon is niet de enige fabriek van geneesmiddelen. Er zijn er in Ne derland al plm. 179. Zij bezit wel het modernste confectioneringsbedrijf van Europa en dat blijkt onmiddellijk als we deze gloednieuwe gezondheidsindus trie binnenstappen. evenmin dode bacteriën met zich dra gen. En ook dan is niet voldaan aan de eisen. Zelfs dèn zou het water de zieke nog zieker kunnen maken. Het water, dat hier nodig is, mag nooit bac teriën bevat hebben. En daarom is in dit wonderlijke ge bouw een afdeling opgenomen, die wa ter kweekt, dat nog nooit een enkele verontreiniging gekend heeft. Ook de lucht, die we nu inademen, is geen gewone buitenlucht meer. Zij is van stof ontdaan. Zij is gesteriliseerd. Ze is voor bepaalde ruimten gekoeld en voor een ander bedrijfsgedeelte tot be paalde temperaturen verwarmd. Ze is vervolgens op de vereiste vochtigheids graad gebracht. En dan nog kan de lucht niet zómaar worden losgelaten in 't gebouw. In het heiligste van dit heilige, waar geen on gezuiverd individu ooit zou mogen door dragen en waar het de gaasgesluier- de haremdames op straffe van onmid dellijk ontslag verboden is het masker een seconde te verwijderen, daar moet dan nog een overdruk heersen, zodat bij het openen van de schutsluizen en tij dens het uitstulpen van de bacterievrij gevulde ampullen de steriele lucht wel van binnen naar buiten, maar nooit één enkel virus van buiten naar binnen kan zweven. Nu spraken we alleen nog maar over het water en de lucht. Nog niet van de grondstoffen en de gefabriceerde pro ducten. Na drie maal suikeren en drogen worden de dragees in draaiende ketels geglansd. Wat is confectionering Wat er allemaal komt kijken bij de con fectionering, vertelt ons prof. dr. M. Tausk, voorzitter van de directie „Onze taak is het, een geneesmiddel in zoda nige vorm in handen van arts of pa tiënt te brengen, dat het zijn gewenste werking met uitsluiting van ongewenste nevenweringen teweeg kan brengen, zonder dat er ingewikkelde handelin gen bij te pas komen. Maar aangezien geneesmiddelen langs velerlei wegen kunnen worden toegediend, - ik noem maar het maag-darmkanaal, het mond- slijmvlies, de huid of een onderhuidse inspuiting - zullen ertoch héél verschil lende toedieningsvormen beschikbaar moeten zijn. Daarbij gelden de eisen, dat elke ver pakking de juiste vermelde werkzame stof bevat en ook de juiste hoeveel heid daarvandat de begeleidende, dragende of als oplosmiddel dienende stof, laat staan de daarin aanwezige bac teriën, de werking van het geneesmiddel niet storen of eigen ongewenste werkin gen veroorzaken en dat de kwaliteit en de kwantiteit nog geruime tijd na de aflevering, in elk gëval binnen een be paalde aangeduide houdbaarheidster mijn, gewaarborgd blijven, zelfs al komt dat middel in een apotheek in de tro pen". Mannen worden vrouwen. Vreemde problemen ontmoeten we. In de afdeling voor mannelijke hormonen kan geen vrouw tewerk worden gesteld, omdat er dan gevaar bestaat dat zij last krijgt van een lagere stem en baard groei. In de afdeling voor vrouwelijke hormonen worden de heren angstvallig geweerd, omdat zich bij hen vrouwe lijke vormen en organen zouden kunnen ontwikkelen Het publiek vergt gekleurde dragees. Het krijgt ze in glanzende verscheiden heid, maar daarvoor is het nodig elke dragee driemaal te suikeren en drie maal te drogen en dan nog eens extra te glanzen. Het publiek vraagt plastic verpakking, maar er is geen doorzichtig plastic dat voldoet aan alle eisen, die de genees middelenfabrikant stelt, o.m. omdat plastic van nature niet gasdicht is. Steeds meer, steeds goedkoper. We spreken met prof. Tausk en de di rectieleden nog even over de prijs. „Die kan zakken, dank zij de auto- matisatie, zodat de apothekersrekenin gen eerder lager dan hoger zullen wor den," meent prof. Andersen Röed. We roeren aan, dat de artsen gekant zijn tegen de veelheid verpakte ge neesmiddelen binnen handbereik van is. beter> kost minder... en elke streek strak! 'n Product van BRINK, Groot-Ammera ze naar goeddunken te misbruiken „Bovendien" zo zegt jhr. Kraayenhof, „zijn er nog twee remmen. De letters u.a. (uitsluitend apothekers) en de con trole op het advertentiewezen. En ter- wille van een aantal onverstandigen kun je de lijdenden niet laten lijden." Tijd, tijd, tijd Als we tenslotte de onafhankelijke con trole, ressorterend onder een afzonder lijk directielid, passeren, valt het ons in, dat het bacteriologisch onderzoek, de chemische controle, de farmocologi- sche inspectie van elke behandeling en van elke charge tijd vergen. Onnoem lijk veel tijd. „Ja, dat is de moeilijkheid hier", zegt prof. Andersen Röed, „dat we ondanks de commerciële belangen van een snelle aflevering toch gebonden zijn aan een vrijgeefbrief voor elk klein kwantum En de directeur van Nederlands groot ste apotheek ziet uit over het bouw terrein, waar reeds een nieuwe uit breiding gepland is. „Maar die onaf hankelijke controle is onze grote troef. Daar moet de afnemer op wachten. In zijn eigen belang en in ons belang." moderne DAMES HEREN" Jgy - horloqes LflflNSTR 77 TEL 4361 - SOESTD'JK Achter de glaswand de steriele schim van een gedesinfec teerd meisje in zorgvuldig gezuiverde lucht, dat bacterievrij ampullen vult, die pas na sluiting in een minder reine afdeling komen. Alleen al het water Terwijl we voortgaan langs de onmete lijke glaswanden, die de ongezuiverde bezoeker scheiden van het gedesinfec teerde personeel met de steriele kle ding, maskers en schoenen daarachter, terwijl we tabletten zien persen, zalf zien mengen en dragees zien versuike ren, vertelt prof. Tausk van het water. Want deze reuze-apotheek kan geen leidingwater uit de kraan laten stromen. Het water moet bacterievrij zijn. Het water mag echter niet alleen geen le vende bacteriën bevatten, het mag het ondeskundig publiek. „Maar wat willen zij Geen nieuwe geneesmidde len Geen verpakking Zie eens naar de rijkdom van thans en vergelijk die met de armoede van 1920, toen een dokter alleen de diagnose longontste king kon vaststellen en de behandeling moest overlaten aande verpleeg ster En fel roept de hoogleraar-directeur uit„Ik ontkèn, dat de farmaceutische industrie zich schuldig maakt aan vor men van propaganda, die het publiek geneesmiddelen in de hand geven om Woensdagavond waren pl.m. 40 leden van de afdeling Soest van de Kon. Ned. Ver. E.H.B.O. in het St. Josephgebouw bijeen voor de jaarlijkse algemene le- d envergadering. De voorzitter, dokter W. J. Schutte opende te ongeveer acht uur de ver gadering en memoreerde dat er weer een jaar van harde E.H.B.O.-arbeid achter de rug was. In dit afgelopen jaar, alsdus spr., was er veel aktiviteit. Er werd weer veel hulp verleend bij ongevallen op straat, bij sportdemon- straties en wedstrijden, bij uitvoeringen in het openluchttheater enz. Spr. vond het prettig dat er bij deze hulpverle ningen geen ernstige dingen waren ge beurd en legde er de nadruk op dat het ook tot de taak van de E.H.B.O.-er behoort om ongevallen te helpen voor komen indachtig het gezegde „Beter voorkomen wan genezen". De aanschaf en ingebruikneming van de ziekenauto memoreerend zei spr. dat deze aan schaf veel voeten in de aarde heeft ge had en dat er veel bestuursvergade ringen aan waren gewijd. Nu de wa gen ongeveer 9 maanden in gebruik is kunnen we zeggen, aldus spr., is be wezen, dat de ziekenauto volledig vol doet aan te stellen eisen voor verant woord gewonden- en ziekenvervoer. De collecte van vorige week memo rerend sprak de voorzitter zijn bewon dering uit voor het bereikte resul taat. De opbrengst was 1067,87. Spr. was de bevolking van Soest dankbaar voor haar groot medeleven en sprak tevens woorden van lof en dank aan het adres van de vele collectanten, die door hun werk dit resultaat mogelijk gemaakt hadden. Ook bracht hij dank aan werkcommissie, die de collecte had voorbereid en afgewikkeld. Spr. deelde mede, dat een van de oudste actieve leden, die op zijn leeftijd nog de moed opbracht om in het bezit te komen van een Eenheidsdiploma, de heer S. F. Besselsen, thans ziek is. Namens de afd. Soest zal hem fruit worden aan geboden. Jammer vond spr. het voor de afdeling Soest, dat een van de oud ste en actiefste leden, de heer F. van de Vries, in verband met zijn hoge leeftijd en zijn gezondheid de afd. vaarwel moest zeggen na een lidmaat schap van pl.m. 28 jaren. Spr. was zeer tevreden over het cursusbezoek in het afgelopen jaar en wekte de leden op deze ingeslagen weg voort te gaan. Spr. deelde mede, dat, in verband met huidige eisen, te stellen aan de oplei ding de manier van opleiden bij de af deling Soest veroudred was. Nieuwe wegen zullen thans worden ingeslagen, terwijl de opleiding tot gediplomeerd E.H.B.O.-er(ster) niet meer in een 2-ja- rige, doch in een 1-jarige cursus tot stand zal komen. De gediplomeerde le den krijgen thans een training, welke meer afgestemd zal zijn op de praktijk. De notulen van de vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd. De secretaris H. E. J. Smit, las hier na zijn jaaroverzicht, waaruit de akti- viteiten van het afgelopen verenigings jaar nog eens duidelijk naar voren kwamen. De hulpverlening, de wed strijden en de examens waren hiervan de voornaamste punten. Het financiële verslag van de penning meester, de heer W. P. Hilhorst, sloot met een batig saldo van 102,66. Mej. Van Herwaarden bracht als alge meen secundus verslag uit van het wel en wee van de ziekenauto. De aanwe zigen konden beluisteren, dat de admi nistratie, beheer en aanschaf geen sini- cure zijn. Zij werd door de voorzitter dank gezegd voor haar accuraat be heer en voor haar duidelijk jaarverslag. Ook de heren Smit en Hilhorst deelden in deze dank. Mevr. L. J. v. d. Burg deelde namens de kas-controlecommissie mede, dat de boeken in orde waren bevonden, waar op de voorzitter de penningmeester de charge verleende. De Bestuursverkiezing, welke hierna aan de orde kwam werd een bewogen periode in deze vergadering. Op de vraag van een lid waarom de heren Lam en Van Diermen niet meer herkiesbaar waren ontspon zich een discussie, waarbij verschillende malen met verheffing van stem werd gespro ken en waarbij het woord werd ge voerd door de heren Lam, Van Dier men, Schutte, Schaap, Radsma en Hil horst, terwijl een korte verklaring van Mej. M. van Herwaarden, de figuur van een van de aftredende bestuurs leden belichtte. Op een vraag uit de vergadering of de heer Lam zich als nog herkiesbaar wilde stellen, ant woordde deze, dat, indien de vergade ring dit wenste hij zich als nog beschik baar stelde voor een bestuursfunctie. Toen de schriftelijke stemming moest plaats hebben, waren er vijf candidaten voor twee te vervullen functies, n.1. vier candidaten gesteld door het be stuur en als vijfde de heer Lam. De schriftelijke stemming vond plaats en na de telling van de stemmen bleek de uitslag als volgt te zijn. De heer C. Klomp Czn. 24 stemmen, de heer C. E. Barends 24 stemmen, de heer W. den Hartog 8 stemmen, de heer A. W. Koe koek 8 stemmen, terwijl de heer K. Lam slechts 4 stemmen op zich kon verenigen. Hierna wenste de voorzitter de heren Klomp en Barends geluk met hun be noeming en sprak de wens uit dat zij nog vele jaren actief lid van het be stuur zouden uitmaken in goede samen werking. De aftredende leden, de heren Lam en Van Diermen, werden door de voor zitter hartelijk dank gezegd voor het zeer vele, wat zij gedurende een lange reeks van jaren in het belang van de afdeling Soest gedaan hadden. De contributie werd onveranderd dooi de vergadering vastgesteld en blijft 5,00 per jaar inclusief het abonne ment op het landelijk maandblad. De kas-controle-commissie werd voor het komende jaar geformeerd door be noeming van Mevr. v. d. Burg en de heren Van Leeuwen en Koekoek. In de rondvraag werden enkele vra gen, de cursus en de hulpverlening be treffende, door de voorzitter beant woord, terwijl op verzoeg van een der leden aan de heer Lam gevraagd werd of hij het op prijs zou stellen wan neer hij tot ere-lid van de afdeling be noemd zou worden. De heer Lam deel de mede, dat hij alleen het erelid maatschap zou aanvaaren ipdien ook de heer Van Diermen tot erelid zou wor den benoemd. Hierna sloot de voorzitter de verga dering. Zaterdagmiddag Derde klasse A. Veluwse Boys 3 6 Hulshorst 2 3 Rood-Wit '58 2 3 Terschuurse B. 2 2 Derde klasse D. S.E.C. 2 4 Quick 2 4 Zeist 2 4 C.D.N. 2 2 Vreeswijk 2 2 Ultrajectum 2 2 Saestum 2 2 Veenendaal 1 1 Hercules 1 1 H.M.S. 2 1 Vriendenschaar 2 1 Holland 2 0 Afdeling Utrecht Eerste klasse A. A.P.W.C. 3 6 Bilthoven 3 5 P.V.C. 3 5 Veense Boys 3 4 N.S.C. 3 3 F.A.K. 3 2 R.K.B.V.V. 3 2 B.D.C. 3 2 Actif 3 1 Naarden 3 0 Vallei vogels Stroe E.F.C. '58 1 0 1 0 3 0 0 0 Derde klasse D. D.O.B. W.A.S. Hees Karboys T.O.V. Avance S.V.M.-Boys Vinkeveen Laren P.U.E.M. 3 6 2 4 3 4 3 4 2 2 2 2 3 2 3 2 2 0 3 0 Nieuwe aanwinsten Soest-Zuid. Nederlandse romans. Borstlap, Tussen duiven en schip. Breedveld, Hein- rich Apfel-Johan Appel. Christie, Avontuur met een kerstpudding. Golding, Heer der vliegen. Van der Hoogte, Ballade van de oude stad. Neyssel, De ontluisterende kampioen. De Wit, Een witte angora en enige mensen. Buitenlandse romans. Beaty, Cone of silence. Charques, The nunnery, Fielding, Eight days. Ross, From this day forward. Talbot, Return. Dhótel, La chronique fabuleuse. Dormann, La fanfaronne. Guth, Jeanne la mince. Ouvard, L'assas- sin est dans le couvent. Populair wetenschappelijke boeken. Aletrino, Vijftien ontmoetingen. Van Baaren, Religie en wereldbeschouwing bij schriftloze volken. Van der Grinten, Wereldtaal der vormen. Jungk, Gloed uit as. Larsen, Let op mijn woord Macgregor, De ge schiedenis van Griekenland. Mac gregor, De geschiedenis van Rome. Metz, Het orkest onder de loupe. De Rek, Van hunebed tot hanzestad. Rieker, Als bedelmonnik door India. Simons, Als water in de woestijn. Sizoo, De antieke wereld en het nieuwe testament. Sizoo, Christenen in de antieke wereld. Stam, Stem pelen op papier en stof. Nieuwe aanwinsten Soestdijk. Nederlandse romans. Andreus, Valen- tijntijn. Christiaans, Kunstlicht in Vézeïay. Christie, Een kat tussen de duiven. Fletcher, In het huis van mijn vader. De Hartog, De inspec teur. Lin Yutang, Lady Wu. Van Mancius, Olie op de golven. Piran- dello, De medailles. White, De vrouw van de dokter. Buitenlandse romans. Amery, Die gros se Deutsche Tour. Christie, Cat among the pigeons. Cousins, Image in the window. Llewellyn, Chez Pavan. Marsh, Singing in the shrouds. Mead, The admen. - O'Brien, The country girls. Tickell, Whither do you wander Blanc- pain, L'estaminet des coeurs sensibles. Glissant, La Lézarde. Groussard, Le prêtre dans la nuit. Hébrard, Un visage. Jullian, Chateau-Bon- heur. Vercors, Le silence de la mar et autresrécits. Populair wetenschappelijke boeken. Algemene kunstgeschiedenis (5 dln.j Astronauten, Pioniers in de ruimte. Baden, De grenzen van de nieuwsgie righeid. Escarpit, Kauwgum en ka viaar. Van Gelder, Glas en Cera miek. De Godsdiensten der wereld. Hagen, Operatie Bernhard. Höwe- ler, X-Y-Z der muziek. Kessel, Het geschenk voor de führer. Knuvel- der. Handboek tot de geschiedenis der Ned. Letterkunde (4 dln.). Löwen- thal en Hausen, Atomen voor de vrede. Van der Mark, Sierduiven als lief hebberij. Nigg, Tragiek en Triomf van het geweten. Poortenaar, Van prenten en platen. Riemens, Else- viers groot operaboek. Schreiber en Schreiber, Tronen onder puin en zand. Tinbergen, Spieden en speuren in de vrije natuur. De Vries, Tekenen en schilderen als liefhebberij. Wester man Holstijn, Grondbegrip der psycho analyse. Voor de noodzakelijke verbreding van de Burgemeester Grothestraat zal de gemeente van mevr. P. Hols-v. d. Ak ker een strook grond van 26 m2 kopen voor f 130.Voor de financiering van deze aankoop is 200,nodig Pakjes als onze illustratie toont doen het altijd goed. Vooral in het frisse jaargetijde zijn in ons klimaat derge lijke pakjes niet te ontberen. Ze bie den vele mogelijkheden. De rok is los bruikbaar en daarboven kan een wil lekeurig bloesje worden gedragen. Maar het beste komt zo'n pakje uit wanneer het in zijn originele staat wordt gedragen. Onze foto toon een pakje vervaardigd van een gestreepte stof en wel een kunststof, te weten dralon. De streep in de lengterichting maakt de draag ster prettig slank. Heel leuk is het bloes je dat onder dit pakje wordt gedragen. Het is eveneens van dralon vervaar digd, doch heeft dikke strepen in de lengterichting en dunne in de breedte. Hierdoor wordt het totale gestreepte vlak enigszins onderbroken, zonder dat er iets aan de stijlvolle totaalindruk wordt afgedaan. Het is een feit, dat streepjes het altijd nog goed doen, ie der jaar weer en er zullen ongetwij feld vele dames zijn die zich dit sei zoen ook weer van een streepdessin zullen voorzien. Het staat keurig en correct. Dat bewijst dit pakje duide lijk.

Soester Courant | 1961 | | pagina 10