ERNSTIGE TOON. BEZOEK AAN DE VLIEGBASIS. BELASTBAAR. HET OOG GERICHT OP KATANGA. De Soester Turnclub. Kinderen traden voor bejaarden op. Bijeenkomst K.A.V. VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1961. 40e JAARGANG nr. 71. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart 2,10 - per post 2,25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT BOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 12815# In vergelijking met vorige jaren is in de Troonrede ditmaal bijzondere aan dacht gewijd aan de de internationale politieke situatie. Sterker dan ooit onderstreept de re gering de vastberadenheid van de At lantische bondgenoten, zich door de com munistische politiek geen concessies te laten afdwingen die wezenlijke waar den in gevaar brengen. Nederland zal daarom krachtig blijven deelnemen aan een hechte samenwerking met de bond genoten op politiek, militair en eco nomisch terrein. Deze passages tonen aan. hoe ernstig de internationale situatie wordt be schouwd, maar tevens dat het westen daar vastberaden tegenover blijft staan. Hieruit vloeit logischerwijze voort, dat er grotere financiële offers nodig zijn voor de defensie, waarvoor de uitga ven in de twee komende jaren telkens met 135 miljoen zullen stijgen, nood zakelijk ook omdat de Amerikaanse hulp is weggevallen. De regering is verheugd over de be reidheid van Groot-Brittannië om tot de Europese Gemeenschappen toe te treden, hetgeen met het besluit tot nauwer politiek overleg tussen deze landen de totstandkoming van de Euro pese eenheid kan bevorderen. Over een accoord betreffende de ver andering van het koninkrijksstatuut met Suriname en de Antillen toont de regering zich nogal optimistisch. En in het komende zittingsjaar wordt van de Nieuw-Guinearaad reeds een ad vies verwacht over de verwezenlij king van het zelfbeschikkingsrecht der Papoea-bevolking. Daaraan houdt de regering vast, waarom een gesprek met Indonesië over de kwestie Nieuw- Guinea dan ook onmogelijk blijft, aan gezien dit land hiertoe voorwaarden stelt, die in strijd zijn met dit zelf beschikkingsrecht. Getracht wordt de Verenigde Naties te betrekken bij de ontwikkeling en toekomst van Ned. Nieuw-Guinea. Er wordt in de Troonrede dus op geen en kele wijze een kiertje van een deur opengelaten om tot een eventueel con tact met Indonesië over de kwestie te komen, hetgeen er op zou kunnen dui den, dat de regering enig perspectief ziet in de mogelijkheid de volkerenor ganisatie in het beheer te betrekken. Over de economische situatie van ons land doet de regering eenerzijds jui chend, anderzijds wordt gewezen op thans toenemende spanningen, door verhoging van de binnenlandse beste dingen, die de toeneming van de natio nale middelen gaat overtreffen. De loonontwikkeling zal dan ook moe ten worden gehouden binnen de gren zen, die door de groei van de produk- tiviteit zijn gesteld. De regering erkent, dat belasting-verlaging een dringende noodzaak wordt, maar heeft uit con juncturele overwegingen de verlaging der loon- en inkomstenbelasting toch een jaar moeten verschuiven.... Voorgesteld wordt deze nu op 1 juli 1962 te doen ingaan. I De verlaging van de vennootschaps-1 vallen spreekt en dus geen politieke belasting, die nog weer een half jaar lijn ontwikkelt. Dat is van dit kabi- later ingaat, zal worden beperkt en een nieuwe belasting zal worden inge steld op minerale oliën, om hiermede de toeneming der defensielasten te dek ken, De lagere heffingen uit lonen en salarissen worden immers ruimschoots goedgemaakt door de plaats ge had hebbende verhogingen der lonen. Wat in de Troonrede over de landbouw wordt gezegd, is niet veel meer dan een dooddoener. De woningbouw heeft in dit jaar een ongekend grote omvang aangenomen, maar dan bovenal door de bouw van woningen zonder over heidssteun. Dit heeft de regering enigs zins moeten afremmen om verdere ver hoging der bouwkosten tegen te gaan. Ook voor 1962 wordt echter gerekend op de bouw van 90.000 woningen, waar van 65.000 gesubsidieerd. Het ontwerp algemene kinderbijslag verzekering zal enkele wijzigingen on dergaan en dan weer op korte termijn door de nieuwe minister van sociale zaken bij de Kamers worden ingediend. Ook het voorgezet onderwijs komt dit jaar in bespreking evenals vele ande re nieuwe wetsontwerpen. Een troonrede waarin de regering over haar binnenlands politiek beleid slechts in vage termen en over incidentele ge net nauwelijks te verwachtenhet zal na deze nog slechts één troonrede kun nen opstellen. De belangrijkste uitin gen schuilen wel in de passages over de internationale situatie en ten aanzien van de kwestie Nieuw-Guinea, al wordt dan ook daarin geen nieuws ver kondigd. De Soester Turnclub organiseert bij de opening van het turnseizoen 1961- 1962 een mars door Soest, welke mor gen gehouden zal worden. Het initia tief hiertoe is genomen door de gym nastiekverenigingen van Soest en Soes- terberg. De deelnemers aan deze mars verzamelen om kwart voor drie bij gebouw St. Joseph en de start is om kwart over drie. A.G.A.V.S. uit Soes- terberg, Crescendo, Olymia en S.T.C. uit Soest beschikken elk over een drum band. De eerste drie verenigingen heb ben hun eigen band, de S.T.C. kan re kenen op de medewerking van de drumband van B.G. en S.V. uit Baarn. Het doel van deze mars is het be vorderen van de turnsport en het op wekken van belangstelling en mede werking van overheid en burgerij. Men De wereld is echt niet zo prettig, Dat hoor je wel in Amsterdam, Nu Stanny van Bear als Miss Beauty Geprijsd uit Amerika kwam. Zij werd als de schoonste gekozen Uit kleurige badpakkenrij, Daarmee won zij tienduizend dollar En was Stanny natuurlijk heel blij. Heel Nederland juichte en klapte, Op één na, die was niet voldaan Miss Beauty, haar reebruine ogen Die keken een jagertje aan. Die jager, allicht, was de fiscus. Hij zei Hier is arbeid verricht Hij eiste dus tienduizend gulden Belasting van 't stralende wicht. Sindsdien is ze lelijk gaan kijken En niet meer met Zijlstra bevriend Want toen ze daar stond voor de jury, Had ze nog geen stuiver verdiend. Nu scherpen deskundige knapen Tot voordeel van Stanny hun brein. En vragen zich af of het tónen Van schoonheid belastbaar kan zijn. Want als het alleen om het feit gaat, Iets moois door iets weinigs onthuld, Dan krijgen straks Ouders een aanslag Zij dragen een deel van de schuld. Dan komt het zover dat een dokter Zich tot een blij moedertje wendt „Een mopsneus en scheefstaande oogjes, Dat dochtertje kost u geen cent....!" „Open House" noemde de Amerikanen van het 32 nd Fighter Inspector Squa dron de ontvangst van een tachtigtal leden van het burgerpersoneel der vliegbasis, die met hun familie een na middag gast van het squadron waren. Deze sympathieke geste kwam voort uit het verlangen van kolonel Alma K. Flake en zijn mannen de Nederland se werknemers van de vliegbasis te tonen dat zij voor hen meer zijn dan mensen die werken en hiervoor sala ris ontvangen. De kosten van Delta Dagger, 6 mil joen, worden nog overtroffen door het bedrag dat nodig is om aspirant-pilo ten op te leiden tot kundige vliegers. Hoogtepunt van dit bezoek was onge twijfeld de „scramble". Zo noemen de Amerikanen het bliksemsnelle opstij gen van straaljagers wanneer er alarm gegeven wordt. Dit alarm zal 24 uur per etmaal effectief werken, want dag een nacht staan in een grote hal vier vliegtuigen klaar, terwijl de beman ning gereed is direct op te stijgen. De gasten hebben kennis gemaakt Het is dus totaal ondenkbaar dat op met piloten en andere leden van het squadron en voor velen van hen was het een grote belevenis in contact te komen met de straaljagers, waarover zoveel te doen is omdat zij niet al leen ontstellend hard vliegen, maar ook ontstellend veel lawaai maken. Zij hebben de Delta Dagger nauw keurig bekeken en hebben zich ver wonderd over de grote mogelijkheden waajrover de piloten door deze toe stellen beschikken. De Delta Dagger kan een snelheid van 1500 km per uur ontwikkelen. De deltavormige vleu gels garanderen een grote wendbaar heid. De electronische apparatuur, die een onzalig ogenblik een vijandelijk vliegtuig ongehinderd ons land bin nenvliegt, want binnen vijf minuten zitten enige straaljagers van de vlieg basis Soesterberg op volle snelheid in de lucht en slechts korte tijd daarna zal gevuurd worden en zullen de door radar geleide rakketten zelf hun doel opzoeken. Na het bezichtigen van deze hal, de vliegtuigen die er staan en het ver blijf van de mannen die dag en nacht paraat staan, ging het gezelschap naar buiten. Korte tijd later gingen enorme deuren van duizenden tonnen in en- kele seconden open en direct daar voor de piloten van zeer groot belang na kondigde een enorm lawaai aan is, weegt 765 kilo. Door deze appara tuur is het mogelijk dat de piloot ook zonder zicht de vijand op de snelst mogelijke wijze kan bereiken, op wel ke manier deze ook mag manoevreren. dat de start nabij was. Binnen vier mi nuten waren de toestellen in de lucht en na een korte vlucht landden zij weer. Niemand kan precies zeggen wat deze scramble van twee vlieg- De raketbewapening - waaronder de tuigen kost, maar een Amerikaans of- akkurate Hughes Falcon - maakt de ficier schatte dat deze verrassing voor indringer onschadelijk zonder te falen de gasten de gastheren 5000,— kost en ook hiervoor is het niet nodig dat te. de piloot de vijand ziet. Door middel De bezoekers zagen films, zij werden van radar ziet hij deze reeds op een afstand van meer dan 200 km. De Delta Dagger is 18,3 meter lang. toegesproken door kolonel Alma R. Flake en zij voelden zich uitstekend thuis op de basis, die voor vreemden de spauwijdte is ruim IIV2 meter en taboe is omdat ook Amerikanen een de hoogte ruim drie meter hekel aan spionnen hebben. Het landingsgestel bevindt zich onder Het was voor allen een prettig en in de vleugels en de neus en op korte teressant bezoek en de meeste bezoe- landingsbanen wordt gebruik gemaakt kers zullen wat geruster geworden zijn van een remparachute. I ten aanzien van het wereldgebeuren, De voornaamste taak van de Delta nu zij gezien hebben welke krachten Dagger is het bestrijden van vijande- een eventuele vijand ontketent als hij lijke bommenwerpers. Zij moeten het in zijn hoofd haalt een oorlog te voorkomen dat deze hun bommenlast beginnen, op de aangewezen doelen werpen. I wil trachten ieder jaar zo'n mars te houden en daarmee een traditie te scheppen. De gymnasten zullen de volgende rou te lopen Steenhoffstraat, Van Weede- straat, Burgemeester Grothestraat, Nieuwerhoekplein, Koninginnelaan, Groen van Prinstererstraat, Schaep- manstraat, Thorbeckestraat, Groen van Prinstererstraat, Merelweg, Schriks- laan, Waldeck Pyrmontlaan, Prins Bemhardlaan, Rubenslaan, Vermeer- laan, Jan Steenlaan, Dal weg, Mendels- sohnlaan, Talmalaan, Steenhoffstraat. Aan de mars is een wedstrijd verbon den met een wisselbeker als eerste prijs. Verder zijn er medailles als prij zen. De uitslag zal direct na aankomst bij het St. Josephgebouw bekend ge maakt worden. De jury bestaat uit drie leden van de Baamse vereniging B.G. en S.V. Er zal bij de beoordeling gelet worden op richten, in de pas lopen, afstand houden, lichaamshouding en de algemene indruk. De algehele leiding is in handen van de heren W. Egberts, H. Kanters en S. de Boer van de Soester Turnclub. De S.T.C. houdt op 28 september de jaarvergadering in restaurant Zonne- heuvel. Door de secretaris, de penning meester en de technische commissie zullen jaarverslagen uitgebracht wor den. Er is bestuursverkiezing omdat er enige bestuursleden periodiek af treden. Mevr. Casander en de heer Steur stellen zich herkiesbaar. Na het huishoudelijk gedeelte zullen enige films gedraaid worden. Het bestuur van de S.T.C. is thans bij zonder actief. Maandelijks verschijnt het aantrekkelijke orgaan „De Spring- bok" en in het vijfde nummer zijn bij zonderheden over het afgelopen ver enigingsjaar opgenomen. Onderlinge wedstrijden, een wedstrijd tegen A.G.A.V.S., een propagandamars, een feestavond en demonstraties tijdens het concours hippique stonden op het pro gramma en zeer belangrijk was het feit dat de heer S. de Boer tot direc teur benoemd werd. Door een zuinig beleid is het de pen ningmeester gelukt inkomsten en uit gaven in evenwicht te houden en dat is een hele prestatie voor een gymnas tiekvereniging. Dit is mede mogelijk geweest door de financiële medewer king van de gemeente. Het zou echter te optimistisch zijn als men de financiële toestand van de ver eniging rooskleurig zou noemen, want er zijn nieuwe toestellen nodig en die kosten bijzonder veel. Door een oud papier-actie en een verloting heeft men wat geld bijeen gekregen dat in het vernieuwingsfonds gestort is. De vereniging heeft 231 leden. Men ver wacht dat dit aantal spoedig zal stij gen. De wandel-afdeling is nog jong, maar er is veel belangstelling voor, dus deze afdeling zal spoedig goed op po ten staan. Leerlingen van de r.k. lagere school in Soest-Zuid hebben woensdag de be jaarden van het Charitatief Centrum in het Ludgardisgebouw een bijzonder prettige middag bezorgd met zang, voordracht, muziek en spel, terwijl twee meisjes van de sportschool Boersma judo-demonstraties gaven en zelfs een compleet judo-gevecht leverden, waar bij zij aangemoedigd werden door en thousiaste dames en heren, die echter niets voelden voor het aanbod het op te nemen tegen Leotien en Madeion, die zo lenig als 'n tuinslang en zo vlug als water waren. Meisjes en jongens zongen onder lei ding van de heer J. v. d. Kommer me lodieën uit de operette „lm Weissen Rössl" van Ralph Benatzky en zij de den dit voortreffelijk. Zij werden op de piano begeleid door de heer Kui per. Tevens zongen zij gezellige Neder landse liedjes. Jeanette Tönis danste op muziek van Johan Strauss en zij had veel succes. Constance speelde piano, Jannie de clameerde en de heer v. d. Kommer vertelde in rijmvorm de tragische ge schiedenis van een kraai die verliefd was op een duif. Daarna de judo-meis jes, met vele grepen en worpen en weer zong het koor. In de pauze akkordeonspel en een ver frissing, waarna twee cow-boys met hun mondharmonica's optraden. Op nieuw judo, het tweede optreden van Jeanette als balletdanseres en daarna het hoogtepunt van de middag, het spel „Bruidsvaart in de sneeuw", com pleet met paarden, die net echt leken, een deftig bruidpaar met ouders en Het is best mogelijk dat de troepen van de Verenigde Naties volkomen te recht Katanga zijn binnengetrokken om meneer Tsjombe tot de orde te roepen, maar deze daad wekt herinne ringen op aan een protest, waardoor een Hamburgse politieman een jaar ge leden in het nieuws kwam. Nare jon gens zaaiden onrust door het beklad den van muren met hakenkruisen en bondskanselier Adenauer verzocht de Duitsers deze knapen een pak slaag te geven als zij bij dit werk betrapt werden. De flinke politieagent pro testeerde tegen deze uitlating van Ade nauer omdat de wet verbiedt iemand aan te zetten tot het uitdelen van slaag. Terecht schreef een Duits blad dat hij twintig jaar geleden tegen Hit- Ier had moeten protesteren. Het binnen rukken van de V.N.-troe- pen in het land van Tsjombe heeft wel iets met het bovenstaande te maken. Het is een koud kunstje de wapens op te nemen tegen inboorlingen die ten dele nog met pijl en boog gewapend zijn en voor wie een fietsketting een machtig wapen is. Vijf jaar geleden hadden die V.N.-troepen zo flink moe ten zijn en ze hadden Hongarije moeten binnentrekken om de Russen tot de or de te roepen. Maar dat gebeurde niet omdat de lef ontbrak. Snel noemde men het toen maar een binnenlandse aangelegenheid. Is het geharrewar in de Congo soms geen binnenlandse aan gelegenheid. Die knapen wensten vrij heid en laat ze die vrijheid dan maar net zo gebruiken als ze zelf willen. Loe- moemba werd hiervan het slachtof fer maar dat zal wel zijn eigen schuld geweest zijn, want hij deed maar heel raar. Moboetoe, Kasavoeboe, Tsjombe, of hoe al die mannen heten doen vol gens onze begrippen misschien ook heel raar, maar laat ze hun eigen boontjes maar doppen. Dat willen ze toch zo graag. KANTMAN. grootouders, terwijl de strooistertjes evenmin ontbraken. De jeugdige vaders en grootvaders rookten enorme pijpen en torsten geweldige snorren mee. Dit spel was bijzonder aardig en diver se malen trok de stoet door de zaal om zich te laten bewonderen. De kleinste leden van het koor zon gen moedig solo nadat de bruidegom dank gebracht had door het spelen van enige pianostukjes. Tot besluit nog enige melodieën van Benatzky en een dankwoord van pas toor mgr. A. G. Smit, die zijn bewon dering uitte voor de prestatie die de heer v. d. Kommer met zijn koor ver richt had. Mevr. Wesselingh dankte eveneens en zij bood namens de be jaarden een kleine attentie aan voor de heren v. d. Koppel en Kuiper en de dames die de meisjes bij het kleden ge holpen hadden. Het was een uitstekende start van het winterprogramma der bejaarden van het Charitatief Centrum. De K.A.V.afdeling Soest, heeft de eer ste bijeenkomst van het seizoen 1961- 1962 gehouden. Mevr. Koppen-Venhof, de presidente, opende de bijeenkomst en verwelkomde in het bijzonder mevr. M. Kwant en haar assistente, die zou den laten zien hoe men het gelaat en het haar moet verzorgen. Mevr. Koppen deelde mee dat kape laan Vernooy, die als geestelijk adviseur van de afdeling de opvolger van kape laan Hermans is, bericht van ver hindering gezonden had. Het reiscomité werd bedankt voor het organiseren van het traditionele reis je en er werd meegedeeld dat men de boeken van „De Lanteern" voortaan niet meer van mej. Kaats ontvangt maar van de heer Segers. Op 5 oktober zal er een textiel-voor- lichtsavond zijn, verzorgd door de firma Spanjaard te Borne en op 23 novem ber wordt er voorlichting over de Mar va gegeven. In december wordt wel het kerstfeest gevierd, maar de St. Ni- colaasbijeenkomst vindt dit iaar niet plaats. Nadat er enige verslagen uitgebracht waren was het woord en de daad aan mevr. Kwant en haar assistente, die een lid van de afdeling verfraaide en hierbij uitleg gaf. Zij wees er nadruk kelijk op dat een juiste verzorging van het gelaat en de opmaak hiervan iets anders is dan volschilderen.

Soester Courant | 1961 | | pagina 1