Ook nu nog teisteren sprinkhanen het Heilige Land» Altijd liever IVÖROIL VAN ESSEN voor Foto fe: <if. pf" - v. Vervolg raadsverslag. Wilt U niet teleurgesteld worden GARAGE „DE SOESTER" Verwaarloos ze niet die Rheumatische Pijnen Opstelling van S.E.C. Wie met pek omgaat. Verkeersongevallen. POLITIE TELEFOON 4 4 4 4 Dan zeker van frisse mond en witte tanden Handbalprogramnia, BRANDWEER TELEF. 3 333 Jeoigdraad Gereformeerde Herk. Het Heilige Land van de Bijbelse ge schiedenis bestaat niet meer. Palestina en Kanaan zijn van de politieke land kaarten verdwenen. Het Syrië van des tijds heeft reeds lang zijn grenzen ver anderd, het schiereiland Sinaï staat in het brandpunt van de spanningen tus sen Egypte en Israël, maar het Israël van nu laat zich evenmin met het oud- testamentaire Israël vergelijken als het Egypte van Nasser met dat van de pharao's. Aan die tijden van duizenden jaren geleden, herinneren eigenlijk alleen nog de ruïnes, die de archeologen in moeizame arbeid uitgraven, zou men denken, maar klopt dat eigenlijk wel Niet helemaal. Iets is er gebleven als in de tijden van Mozes de sprinkha nenplagen, die wij algemeen als het Heilige Land kennen. En de sprinkha nen respekteren tegenwoordig even min politieke grenzen als dat zij het duizenden jaren geleden deden. De bij belse plaag is nog altijd tegenwoordige tijd. Wanneer de eerste sprinkhanenpla gen de mensen in dat deel der wereld bezochten, weten wij niet. De tot nu toe bekende oudste aantekeningen van dat vraatzuchtige insect dat de weten schapsmensen Schistocerca gregaria noemen, werden in de grafkamer van een pharao aan de Nijl ontdekt. Die berichten zijn, voor zover de geleerden het hebben kunnen vaststellen, 4500 jaar oud. Klaarblijkelijk heeft de sprinkhanenplaag destijds al een grote rol gespeeld. In bijbelse tijden golden die dieren als een door God gezonden plaag, waar tegen de mens machteloos was. Aan die opvatting is duizenden jaren lang niet of slechts heel weinig veranderd. Inderdaad wist niemand, waar de die ren vandaan kwamen of hoe ze leefden. Ze doken eenvoudig op een dag op, streken op de velden en bomen neer en lieten een dood land achter. Ze te be strijden, scheen volkomen zonder enige kans van slagen, want ze kwamen in legers van vele, vele millioenen. De een of andere geheimzinnige wet volgend keken ze noch naar links noch rechts. Alle afleidingsmanoeuvres mis lukten. Eerst in de twintiger jaren van onze eeuw gelukte het de insektenonderzoe- kers een ontdekking te doen, die het mogelijk maakte de strijd tegen de woestijnsprinkhaan te beginnen. Tot dat tijdstip had men geloofd, dat er twee in de grond verschillende soor ten sprinkhanen waren de onschuldi- Vliegtuigen sproeien inseetengif over de veilige horden van jonge sprinkhanen. wortel aan te tasten, namelijk bij het begin van het ontwikkelingsstadium van die onberekenbare dieren. Bovendien waren zij het er van het begin af over eens, dat een internatio nale samenwerking een besliste voor waarde voor succes moest zijn. In 1952 belegde de V.N.-organisatie, de F.A.O., een conferentie in Rome, waarbij de samenwerking in grote lijnen werd vastgelegd. Sedertdien is die samen werking boven verwachting goed ont wikkeld. Duizenden jaren zijn voorbij gegaan, sinds Mozes voor de eerste maal over de bijbelse plaag berichtte. Eerst thans bestaat er gegronde hoop, dat ze binnen afzienbare tijd overwon nen zal zijn. De „wieg" van de Schistocerca gre garia, de woestijnsprinkhaan, staat in de oostelijke gebieden van Ethyopië. I Heel in het begin is de plaag niets meer dan een klein eitje, een van de vele honderden die het wijfje dicht on der de aardoppervlakte legt. Na onge veer 40 dagen kruipt de jonge sprin- haan naar buiten. Hij is zwart, heeft 6 poten en is een nietig, in het begin erg onbeholpen wezentje. Overigens, als de temperatuur en de vochtigheid van de bodem niet precies overeenkomt met de ontwikkelingsvoorwaarden, dan houdt het leven van de jonge dieren reeds op, voordat het goed begonnen is. Het dier groeit, het wisselt van kleur, wordt rose en krijgt vleugels. Als het de volwassen toestand be- welke oogst ze zullen trekken als ze honger hebben. Daarbij komt nog, dat de oogst in een door sprinkhanen aan gevallen gebied, in geen enkel geval meer te redden is. Hoe vreemd soms de gevolgen van het sprinkhanengevaar kunnen zijn, Een verkenningstroep staat klaar om ingezet te worden. Via een radio- zendinstallatie geven de mannen hun waarnemingen onmiddellijk door. ge grashopper, die niemand benadeelde en de woestijnsprinkhaan, die met vleugels uitgerust, op vernielingsreizen gaat. Inderdaad is de woestijnsprink haan een wezen met twee gezichten. Hij kan zowel de onschuldige gras hopper zijn als het gevaarlijke insekt, dat in millioenenlegers op stap gaat. Onder bijzonder gunstige klimatologi sche verhoudingen verandert de gras- hopper zich in zijn tweede, verderf - brengende ik. De deskundigen begrepen, dat het er op aankwam, het kwaad reeds in de s..>-ë2w Een vliegtuig wordt door een helper in het gevaarlijke gebied geloodst. reikt heeft, wordt het geel en heeft een lengte van ongeveer 7 cm. Het is hele maal niet zo, dat alle woestijnsprink hanen uitzwermen. Vele ervan blijven bijna voortdurend op de grond. Dik wijls evenwel, en tot nu toe weet nie mand precies waarom, vermeerdert zich een sprinkhanenstam heel plotse ling met een onwaarschijnlijke snel heid en de nakomelingen gaan, zodra hun vleugels zijn gegroeid, op reis. Hun weg voert dan vanuit Ethyopië naar het noorden over de Rode Zee naar Saoedie-Arabië. Daar verdeelt de stroom zich gewoonlijk. Het ene deel strijkt over het vroegere Heilige Land (Jordanië, Israël, Syrië, Libanon) en Irak, het andere deel trekt verder naar het oosten, tot in India en niet zelden zelfs tot in China. Op de lange weg sterven er hele generaties, maar nieu we groeien ook weer aan. Vele gene raties dragen zich weer heel vreed zaam als grassprinkhanen, hun „kinde ren" daarentegen, vaak zelfs eerst hun „kleinkinderen", zetten de reis voort. Zo komt het, dat weliswaar de wieg van de plaag in Ethyopië te zoeken is. maar dat overal op de lange „weg van de sprinkhanen" nieuwe legers aan groeien. Bijzonder intensief wordt de strijd tegen deze plaag in de uit het Heilige Land ontstane staten gevoerd. Wil men de insekten succesvol bestrijden, dan moet men het offensief tegen de jonge dieren richten, die nog niet kun nen vliegen. Tegen de volwassen sprinkhanen- zwermen is de mens evenals vroeger praktisch machteloos, want ze zijn on berekenbaar. In de eerste plaats leg gen ze per dag bijna zonder moeite af standen af tot 100 km, in de tweede plaats weet niemand over welke weg of Vergiftige tarwe moet 't vernietigings- leger tegenhouden. bleek bijzonder duidelijk het vorig jaar. Destijds werd Israël door reus achtige zwermen der gevleugelde in sekten bezocht. Hun marsrichting leid de naar Jordanië. Ofschoon de staten verbitterde vijanden zijn, wendde de Jordaanse regering zich tot Tel Aviv om steun in de strijd tegen de ver wachte aanval. De hulp werd ook ver leend. En enkele weken daarvoor had Egyp te, toen de sorinkhanenzwermen hun aanval op het schiereiland Sinaï inzet ten, de Israelis toegestaan vliegtuigen tegen de insekten in te zetten. Met het oog op de gemeenschappelijke vijand geraakten alle politieke onenigheden op de achtergrond, zij het ook tijdelijk De bijbelse plaag heeft een samenwer king geschapen, waar de Verenigde Naties zich tot nu toe tevergeefs voor inspanden. Het doeltreffendste wapen in die strijd zijn de vliegtuigen, die hun doodbrengende insektengifladingen over de vliegende horde van jonge sprinkhanen sproeien. De piloten, die deze opdrachten uitvoeren moeten 't ren tegen te houen, die er zo on schuldig uitzien en toch veel gevaarlek ker zijn dan alle roofdieren ter we reld. deze bouw wordt sneller gegeven. De levensduur valt mee en het nieuwe semi-permanente gebouw van gemeen tewerken zal in 35 jaar afgeschreven worden. 31. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor de uitbreiding van het kantoor voor de dienst van ge meentewerken. Conform besloten. 32. Voorstel tot verkoop van grond gelegen aan Conform besloten. a. het le Weteringpad aan J.V. Meijer. Conform besloten. b. de Koninginnelaan aan F. G. W. de Wit. Conform besloten. 33. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor een aantal terrein voorzieningen en de bouw van een rij wielstalling annex berging t.b.v. de openbare school voor g.l.o. te Soester- berg. Conform besloten. 34. Voorstel tot verlenging van de ont ruimingstermijn van de onbewoonbaar- verklaarde woning Nieuweweg 114. Bespreek dan tijdig voor uw vakantie een wagen bij Tevens erkende autorijschool en alle reparatie-werkzaamheden. Smitsweg 19 - Telef. 3865 Conform besloten. 35. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor de riolering van een gedeelte van de Soesterbergse- straat. Conform besloten. Voorstel tot het verlenen van een ga rantie in de kosten van de te houden j ong veekeuring. Conform besloten. Voor de rondvraag deelde de voor zitter mee dat de volgende raadsver gadering nie op woensdag 18 maar op donderdag 19 oktober gehouden zal worden. Bij de rondvraag vroeg de heer GRIFT (P.v.d.A.) aandacht voor de vele hoge heggen op hoeken van straten, die het uitzicht voor het verkeer belemmeren. Hiernaar zal de politie kijken. De heer BROUWER (V.V.D.) verzocht maatregelen te nemen ten aanzien van de zebrapaden die voor het verkeer op 1 november een andere taak krijgen. De VOORZITTER antwoordde dat dit in Soest niet nodig is omdat deze paden Anders knot V straks niet meer op ol neer... Begin morgen die bloedzuiverende Kruschen-kuur, om zelf te ondervinden - en al spoedig - hoeveel beter ge U voelt, naar lichaam en geest. Want ook uw stemming heeft van Rheumatische Pijnen zo te lijden. Eigenlijk vergallen die pijnen uw hele leven, belemmeren U in uw doen en laten. En dat terwijl hulp voor 't grijpen ligt. Neem toch Kruschen. De kleine dagelijkse dosis doet wonderen. Op uw hele gestel. S.E.C. speelt zondag de thuiswedstrijd tegen Seastum in de volgende opstel ling Adams Hooijer Ten Hove De Rooij Ruttenberg Burgman v. Breukelen Van Kooij v. d. Valk De Bruin Westerveld Op de Veldweg was men bezig met het teren van het wegdek. Borden gaven aan dat men niet kon doorrijden, maar mevr. J. M. v. d. B-van E. zag deze niet of trok er zich niets van aan. Zij reed door, kwam op het glibberige wegdek en gleed uit. Languit kwam zij in de teer terecht, zodat zij bij thuis komst haar kleding wel direct in de vuilnisemmer gestopt zal hebben. De militair E. G. wilde per brommer van de Krommeweg naar de Belvedère- weg rijden en hij moest hiervoor de Beckeringstraat oversteken. Hij zag niet dat van links een auto naderde. Deze werd bestuurd door J. A. H. uit Baarn. De brommer werd aangereden en E. G. liep enige builen en schrammen op. Op de Koninginnelaan werd een be jaarde vrouw gevonden, die van haar fiets gevallen was. Het was mevr. H. E. J. uit Baarn. Zij had met een tas vis aan haar stuur gereden. Deze stootte tegen haar knie, zij raakte het stuur kwijt en viel. Met een hersenschudding een hoofdwond, en een gebroken sleu telbeen is zij per Baarnse ziekenauto naar het ziekenhuis in haar woonplaats gebracht. Een bus van Tensen moest op de Molenstraat stoppen. Er achter reed een kleine vrachtauto, bestuurd door G. W. v. d. W. uit Rhenen, die even eens stopte. Daarachter reed een grote vrachtauto, bestuurd door J. J. N. De ze kleine vrachtwagen werd tussen de bus en de grote vrachtauto gemangeld en liep ernstige schade op. De beide andere auto's werden slechts licht be schadigd. -JSSg,? V „Bespreking van de toestand" met een woestijnsheik. uiterste geven. Zij starten en landen zonder start- of landingsbanen. Zij moeten steeds dicht bij de grond blij ven, omdat anders de concentratie van het gif onvoldoende is. De lichte ma chines schudden door de grondwinden hevig en al de kleinste foutieve bewe ging aan de stuurknuppel kan de dood betekenen. Vele der mannen, die de aanvallen tegen de sprinkhanen uit voeren, hebben de machines van hun kameraden in vlammen zien opgaan. En daar zijn niet in de laatst plaats nog de divisies nameloze helpers, die slechts met houwelen en schoppen ge wapend, hier of daar in afgelegen stre ken onder de gloeiende zon valkuilen aanleggen, om de opmars van de die- in onze gemeente niet gebruikt worden. Als ze aangebracht worden dan hoeft dit niet voor 1 november. Alleen de rijks weg komt voor deze paden in aanmer king, maar het is de vraag of rijks waterstaat hiervoor toestemming zal geven. Mevr. VAN GOOR (V.V.D.) vraagt hoe het staat met het bejaardentehuis dat gebouwd zal worden. Het duurt erg lang en er zijn bejaarden die daar wan hopig onder worden. Wethouder DE HAAN (P.v.d.A.) ant woordt dat eraan gewerkt wordt en dat binnen enige weken gegevens over dit tehuis verstrekt zullen worden. Mevr. POLET (P.v.d.A.) vraagt of er reeds maatregelen genomen zijn voor het bestrijden van het bromfietsenla- waai. De heer HOM (K.V.P.) informeert naar de kleedlokalen voor sportverenigingen en in het bijzonder naar de kleedgele genheid bij het nieuwe terrein van B.D.C. Wethouder VAN ZADELHOFF (K.V.P.) antwoordt dat Gedeputeerde Staten spoedig toestemming zullen geven nu de begroting van de gemeente sluitend is. De heer PIEREN (P.v.d.A.) vindt het betreurenswaardig dat de lieve jeugd met spitten en graven veel aan -plant soenen en tuinen vernielt. Vooral in de Christiaan Huygenslaan te Soester- berg is dit het geval. Misschien kunnen twee braakliggende terreinen in die buurt geëgaliseerd worden en ter be schikking van de jeugd gesteld worden om daar te graven. Hij roept de mede werking van de wethouder van ge meentewerken hiervoor in en verzoekt de wethouder van onderwijs via de hoof den van scholen en de leerkrachten de kinderen af te houden van deze vernie ling. Er zal hiervoor zoveel mogelijk mede werking verleend worden, maar dit probleem zal dan in de gehele gemeen te bekeken worden. Tegen tien uur sloot de voorzitter de vergadering. Zondag zullen teams van B.D.C.-hand- bal de volgende wedstrijden spelen DamesU.D.B.D.C. 3.15 uur. Olympia 2B.D.C. 2, 12 uur. Heren B.D.C.Arma 2, 12 uur. Dames-juniores L.V.V.B.D.C. 1, 12 uur. B.D.C. 2Amersfoort, 3.15 uur. B.D.C. 3Oranje 2, 2.15 uur. Dames-aspiranten B.D.C. 2Olymp. 2, 12 uur. B.D.C. 1Olympia 1, 1 uur. Jongens-aspiranten B.D.C.Laren, 12 uur. Jongens-juniores B.D.C.B.H.C. Allen de aspiranten-wedstrijden wor den gespeeld op het terrein aan de Waldeck Pyrmonlaan. De overige wed strijden worden gespeeld op het terrein aan de Birktstraat, hoek Ferdinand Huycklaan. De grootste keuze camera's ter plaatse. De jeugdraad van de Gereformeerde Kerk te Soestdijk heeft de jeugd aan gezellige middag geboden met 'n drop pingrace, een rally en poppenkast voor de kleintjes. De deelnemers aan de droppingrace werden „ontvoerd" en een eind buiten de gemeente losgelaten. Wie het eerst in gebouw Credo aankwam won de race. De uitslag was 1. J. Akkerman en G. v. d. Hel. 2. W. Jansen en B. Buiten huis. 3. H. Lenten en E. Zigrist. D. van Arkel en J. Lenten wonnen de troost prijs. De uitslag van de wandelrally was 1. Gebr. Van Schie, 529 pnt. 2. Van de Broek en Douwstra, 415. 3. Kracht en Van Helsdingen, 410.

Soester Courant | 1961 | | pagina 6