Krabbels van Knelis. WEET U HET NOG? TWEEDE BLAD Uitslagen S.E.C. Einde tenniskampioenschap. Soester Schaakclub POLITIE TELEFOON 4 4 4 4 Vals Alarm. Aanrijding. Lelijke val. Neurenberg. VAN DE SOESTER COURANT VAN DINSDAG 26 SEPTEMBER 1961. As je ming vraogt dan mok zeige dak zondag 'n bar best daggie ehad hed. Lekker uutslaope, veul bakkies koffie en toeng naor 't S.E.C.- veld om ming eige krom te lache om al die minse die dachte dat Knelis, daor sting te gooje. Jao an me klompe. Knelis laot zien eige dood gooje deur zo'n barre harde smieter uut Bussum. Das niks veur ming. Ik bin toch nie gek, al ken dat nog wel komme. Wijje gelueve dak 'n paor nachte nie heb kenne slaope van de zenuwe, toenk ut mos opneme teuge die barre beste honkballer. Jie neemt niks op, zee ming wief en ik was ut mitter eens. Eerst gonk naor Gart om um te vraoge of hie veur Knelis wou speule. Nee, zee die, ikke lao me nie doodsmiete. Toeng naor Arie. Amme zoole, zee die. Ikke zie ze nie vliege. Astie man effies mis gooit bink harstikke dood. Toeng naor Riek. Ok nie. Die wou eiges wel, maor zien wief gong tekeer as 'n boskat en daor ken Riek nie teuge. Op 't lest doch ik dak maor mos gaon emigreere, maor laok noeng toch zo'n gek evonde hebbe en laotie noeng ok Knelis heette. Maor hie heb gin baord, zoas ikke. Knelis, zee ik, wil jie veur ming smiete en slaon teuge die man uut Bussum. Jaowel, zee die veur 'n tientje, 'n doos segaore, vier slokkies en 'n daolder veur elleke klap die raok is. Das veul, zee ikke. Da ken wel weeze, zee die maor ikke leig messchien zondagaved int zieke- huus of die man uut Bussum het ming dood gegooid. Das waor, zee ikke en ik gaf 'n tientje, 'n doos segaore en vier slokkies. Netuurlek gin daolders veur de klappe die die zou geeve, wank dacht dattie niks zou raoke Zondagmiddag kwam die mit zien deern bie ming tuus, hie trok ming spulle an en dat deeretje de spulle van ming wief en daor gonge zullie. Ikke d'rachter an om te kieke en ming krom te lache. Laotie sloome die bal twee keer raoke. Da kostte ming nog us drie gulde, maor da kon nie zoveul scheele, wank ak eiges egaon was, dan hattie man uut Bussum ming netuurlek veur ming test egooid en dan hak noeng op mien dooje rug eleege. En daor wouk nog effe mee wachte. S.E.C. 1Saestum 1 0-0. S.E.C. 2—T.O.G. 2 3-2. S.E.C. 5—H.V.C. 5 0-0. Quick A—S.E.C. A 5-1. B.D.C. B—S.E.C. B 0-7. S.E.C. CAmersfoortse Boys C 5-3. S.E.C. c—C.J.V.V. b 8-2. S.E.C. d—B.D.C. c 1-2 S.E.C. ee—H.V.C. h 2-0. PupillenH.V.C. 1—S.E.C. 1 2-0. Odi '58—S.E.C. 2 1-2. S.E.C. 3—A.P.W.C. 2 0-0. De wedstrijden om de tenniskampioen schappen van Soest zijn besloten met een feestavond in het restaurant van het Soester natuurbad, waar de voor zitter van de tennisclub Soest, de heer J. H. v. Breukelen, de prijzen uitge reikt heeft. De uitslagen van de laatste finalepar tijen zijn Gemengd dubbel jeugdAngèle Jans sen en Hans van EsYvonne Hofman en Peter Martens 16-14 8-6. Jongens-dubbel Wim van Es en Hans van EsErik Schuuring en Arie Note- boom 6-0 6-1. Jongens-enkel Hans van EsPiet Janssen 6-4 6-3. Heren-dubbel J. H. v. Breukelen en WitteveenGeytenbeek en Hans van Es 6-3 8-10 6-3. Dames-dubbel Mevr. Goedkoop en mej. v. d. Bergmevr. Van Breukelen en mevr. Felix 5-7 6-2 1-6. De uitslagen van de vrijdagavond ge speelde partijen in de onderlinge club competitie zijn als volgt Groep 1 SamsomA. v. Dijk 1-0. De RegtGeytenbeek V2-V2. Groep 2 Thomaszev. Zijtveld 0-1. Groep 3 Liev. Zuilen 1-0. Groep 4 C. v. DijkVerkerk 1-0 Van CoeverdenLandman afgebr. A. G. HilhorstBeuken 0-1. Groep 5 Van de Walde Zoete 0-1. BlomKleyn 0-1. Gisteravond, tegen 8 uur, meldde zich een opgewonden onbekende - waar schijnlijk een vrouw - zich telefonisch bij de politie met de woorden „Er is brand bij De Schouw, kom direct". De brandweer rukte op volle sterkte uit, even als de politie, maar er was geen brand bij de voormalige Schouw, thans hotel De Birk. Brandweer en politie konden weer inrukken. Later op de avond werd de 19-jarige jongeman K. J. v. D. aangehouden om dat hij in De Birk zei „Heb ik dat niet mooi versierd. Ik heb jullie klan ten bezorgd en dat is wel een biertje waard". Hij ontkent echter ten stelligste voor de valse melding verantwoordelijk te zijn. De Amsterdammer R. J. B. reed gister avond in fcijn personenauto op de Vre- dehoffstraat in de richting Soest. Van de andere kant kwam de Amersfoorter B» v. 't H. per auto. Hij sloeg linksaf om de Regentesselaan in de rijden en botste tegen de auto van B., die zo zwaar beschadigd werd dat hij moest worden weggesleept. Mevr. H. v. B.-v. S. fietste op de Steen hof f straat. Zij had haar tweejarig dochtertje in een zitje bij zich. Bij de Raadhuisstraat stapte zij af om de weg over te steken. Zij deed dit en werd aangereden door de auto van mevr. W. J. H. F. W., eveneens uit Soest, die uit de Raadhuisstraat kwam. Mevr. v. B. viel, evenals het kind. De moe der kreeg schaafwonden, het kind was erg geschrokken. Mevr. dokter Kuipers verleende de eerste hulp. De automo biliste, die geen schuld aan het onge val heeft, zal alle schade vergoeden. Op 30 september 1946 - nu vijftien jaar geleden - werd in Neurenberg de 400- ste zitting van het Internationaal Mili tair Tribunaal gehouden. Niet lang daarna was men aan nummer 407 en in deze laatste zitting werden Göring, Ribbentrop, Keitel, Kaltenbrunner, Ro- senberg, Frick, Frank, Stretcher, Sauc- kel, Jodl, Seys-Inquart en Borman ter dood veroordeeld. Hess, Funk en Raeder kregen levenslang, Schirach en Speer 20 jaar, Neurath 15 jaar en Dünitz 10 jaar. Admiraal Dönitz is inmiddels In vrijheid gesteld, Von Neurath en Rae der zijn overleden, Funk in een zieken huis opgenomen en slechts Hess, Baldur von Schirach en Speer bevinden zich nogin de gevangenis te Spandau-Ber- lijn. De ter dood veroordeelden werden met de strop terecht gesteld op Göring en Borman na. Göring pleegde zelf moord en Borman is nog steeds zoek of overleden. De gehele wereld toonde veel be langstelling voor dit proces, dat het einde aankondigde van vele belang rijke Nazi's, die wegens misdaden te gen de mensheid ter dood veroordeeld werden. Het was natuulijk jammer dat kopstukken als Hitier, Göbbels en Himmler ontbraken, maar zij hadden voortijdig ingezien wat hun lot zou zijn als zii in handen van de gealli eerden vielen en pleegden zelfmoord. De laatste zitting was uiteraard de meest bewogene, want hierin viel twaalf maal de zin „dood door de strop". Eerst voor Göring, die deze uitspraak zwijgend aanhoort, als een militair rechtsomkeert maakt en verdwijnt. Dan voor Hess, die in het geheel niet rea geert en blijkbaar nauwelijks begrijpt dat het over hemzelf gaat. Dan Ribben trop. wiens gezicht asgrauw is. Keitel, die kaarsrecht en met onbewogen ge laatsuitdrukking zijn vonnis aanhoort, Kaltenbrunner, die flauw gilmlacht, Rosenberg, die moeite heeft zich in bedwang te houden, Frank die knikt alsof hij het roerend eens is met dit vonnis, Streicher, die het hoofd naar voren houdt om goed te kunnen ho ren wat men met hem van plan is, Sauckel, die met donkere blik voor zich kijkt, Jodl, die verachtelijk sist en dan hooghartig en met stramme pas de rechtszaal verlaat. Als Funk hoort dat hij levenslang gekregen heeft barst hij in snikken uit, want hij had op de doodstraf gerekend. Vele maanden lang had de Internati onale Militaire Rechtbank zich bezig gehouden met de misdaden die deze Nazi-bonzen op hun geweten hadden en de wereld had vol belangstelling toegezien. Over het algemeen was men 't er roerend over eens dat deze man nen de strop verdiend hadden. Om hem wandaden, maar ook als waarschuwing voor anderen, die misschien eveneens dachten dat men ongestraft miljoenen mensen kan laten ombrengen en lan den onder de voet lopen. Waarnemers in de cellen van ter dood veroordeelden berichtten later hoe de doodskandidaten gereageerd hadden toen zij terugkwamen na 't aanhoren van 't vonnis. Göring was een zenuw crisis nabij. Hess grinnikte nerveus, Ribbentrop maakte de indruk volko men ontzet te zijn en hij vond het vreselijk dat hij geen tijd zou hebben voor het schrijven van zijn memoires. Keitel vond het niet zo erg te moeten sterven, maar hij vond het verschrik kelijk dat hij als militair de vernede rende dood door ophanging zou moe ten ondergaan. Frank zei „Ik verdien het", Rosenberg spotte en Kalten brunner toonde grote angst. Ook Jodl, evenals Keitel een militair, vond het verschrikkelijk door middel van de strop te moeten sterven, terwijl Sauckel iedereen aanklampte om hem ervan te overtuigen dat dit vonnis een misver stand moest zijn. Seyss-Inquart achtte het juist dat hij verantwoordelijk ge steld werd voor zijn daden. Hij meende dat hij in zijn dood moest berusten omdat een bevel van Hitier niet kon bewerkstelligen dat de uitvoerder van dit bevel onschuldig was, wanneer het een bevel gold dat aan een misdaad vooraf ging. In een oktobernacht zijn tien van de twaalf ter dood veroordeelden terecht gesteld. Göring was er niet bij, want kort voor de voltrekking van het von nis pleegde hij zelfmoodd en nog steeds weet men niet hoe hij aan het vergif gekomen is waarmee hij een eind aan zijn leven maakte. Bor- mann was er evenmin bij, want men kon hem niet te pakken krijgen en men heeft hem ook nooit te pakken ge kregen. Ribbentrop wordt als eerste gehangen. Zijn laatste woorden zijn „God be- scherme Duitsland". Dan Wilhelm Kei tel. „Alles voor Duitsland" zegt hij voor zijn dood. Alfred Rosenberg noemt alleen zijn naam als men hem daarom vraagt. Een geestelijke, die hem vraagt of hij voor hem zal bidden krijgt het norse antwoord „Nee, dank u". Frick zwijgt en Frank zegt„Ik bid God mij genadig op te nemen". Streicher moet naar de galg gesleept worden. Zonder onderbreking gilt hij „Heil Hitier, heil Hitier". Fritz Sauckel be weert onder de galg nog steeds dat er een vergissing met dit doodvonnis be gaan is. Jodl en Seyss-Iquart gaan zwijgend de dood in. Kort daarna wor den de lijken in München gecremeerd. De as wordt in de rivier de Isar ge strooid en daarmee was een einde ge komen aan het grootste proces van deze eeuw, dat de dood van elf misdadigers tot besluit had.

Soester Courant | 1961 | | pagina 5