MEXICO s „stille revolutie". Tom deV/?ics BRAND K&eding \jieS Wilt U niet teleurgesteld worden GARAGE „DE SOESTER" Hockeyprogramma. Opstelling van S.E.C. TWEEDE BLAD „DE WITTE POMPEN" Eén of twoe Bennies UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool D. ENGEL Bioscoopprogramma. WEG NAAR BAARN FIETS LANTAARN LAMPJE STUK.. ONGELUK BOOM GE K RAAK JAS-GEHAAK SOEST: Dep. Morelweg 10. tol. 3258, mot f||. In: Hilversum. Laren, Baarn, Hulzen, Bujjum, Nederhorst d. Berg, Welke betekenis dit „kleine grens verkeer" heeft, blijkt uit de laatste statistiekcijfers. Volgens die cijfers hebben Amerikaanse toeristen het vo rig jaar in het Mexicaanse grensgebied rond 2 miljard gulden uitgegeven. De Mexicaanse regering zag met toe nemend misnoegen, hoe dat gebied een slechte naam kreeg. Ze werkte een programma uit, volgens welke de grens het „langste étalageraam ter wereld" zou worden. De verwezenlij king daarvan werd enkele weken ge leden aangepakt. Het voorziet in een grondige sanering der grenssteden. De sloppen en stegen, die bij bijna elke stad behoren, moeten verdwijnen. Op die plaats moeten heldere woonwijken ontstaan. De bouw van moderne hotels en motels moet met alle nadruk be vorderd worden. In de loop der jaren zullen moderne inkoopcentrales voor toeristen de oude winkels vervangen. De autoriteiten geloven, dat dit kostbare programma vruchten zal dra gen. Ze sDeculeren niet op de Ameri kanen. die op avontuur uit zijn, maar op diegenen, die een bezoek over de Mexicaanse grens nog steeds niet heb ben afgelegd, omdat zij er zoveel slechts van gehoord hebben. En die zijn ver in de meerderheid Helemaal onverdeeld zijn de menin gen over het regeringsprogramma evenwel niet. Vele Mexicanen geloven dat het plan uiteindelijk zal uitdraaien „Bloemenboten" nodigen U uit voor een tocht door de drijvende tuinen van Xochimilco. Het water der meren werd afge voerd over bleef slijk, waarvan die oppervlakte steenhard werd. Die dro ge laag droeg de lichte lage bouw werken zonder enige moeite. Toen echter daarna, in de 20e eeuw, de stad niet meer alleen in de breedte, maar ook in de hoogte groeide, begon de bodem mee te geven. De nieuwge bouwde wolkenkrabbers begonnen weg te zinken hun muren kregen scheuren. Tegenwoordig worden de wolken krabbers op betonnen platformen ge bouwd of op machtige betonnen pa len. Alle tot nu toe gedane pogingen om de ondergrond met chemische mid delen te harden, hadden slechts een bescheiden succes. Op het eerste gezicht doet het mo derne centrum van de vier-miljoenen- stad bijne Amerikaans aan, maar de schijn bedriegt. De metropool is zui ver Mexicaans. Dat stellen vooral vele Noord-amerikaanse toeristen zeer snel vast. Vrouwen en meisjes in lange broek of zelfs in de V.S. zo geliefde Bermuda-shorts wekken meestal veel gelach op, zodat zij snel naar hun hotel vluchten en zich om kleden. De meeste buitenlanders, die in de ze stad komen, krijgen eerst gebrek aan lucht. En dat ligt niet alleen aan het feit, dat daarop 2.000 m hoogte - de zuurstof ietwat schaars is, maar ook aan de krasse tegenstellingen. De aanblik van een in lompen gehulde moeder, die haar kind naast het por taal van een luxe hotel de borst geeft, is helemaal niet zoiets buiten gewoons, dat een Mexicaan zich daar over zou opwinden. Europese of Noordamerikaanse gasten zijn, wat dat betreft, iets gevoeliger. Niettegenstaande of juist door haar Zondagmiddag „De Bestorming van de Alamo", waarin revolutie gemaakt wordt en op leven en dood gevochten. Het slot is een van de bloedigste veld slagen uit de geschiedenis van Amerika. Van maandag tot en met woensdag de film „Waarover men niet spreekt". De oude filmrot Hans Söhnker heeft de hoofdrol. Het is een voorlichtingsfilm met Söhnker als vrouwenarts, die een wanhopige aanstaande ongetrouwde moeder helpt. Zij was het slachtoffer geworden van haar onwetendheid om dat men haar nooit voorgelicht had. In de donderdagcyclus „Vliegende tij gers", met John Wayue, Anna Lee, John Carrol en Paul Kelly. Het is een film van roekeloze mannen, die oor log voeren in snelle vliegtuigen. Bespreek dan tijdig voor uw vakantie een wagen bij Tevens erkende autorijschool en alle reparatie-werkzaamheden. Smitsweg 19 - Telef. 3865 Voor zondag 1 oktober is het volgende hockeyprogramma vastgesteld. Bekerwedstrijden D.V.S. (Aalst)M.H.C.-heren 1, 13 uur. D.V.S. (Aalst)M.H.C.-dames 1, 14.30 uur. GeldropM.H.C.-dames 2, 13 uur. GeldropM.H.C.-veteranen, 14.30 uur. Competitie BeverweertM.H.C.-heren 2, 14.30 uur. Heren 1 komt in de volgende opstel ling uit doel M. Lock, achter J. Castricum en N. van Zadelhoff, mid den. H. van Es, D. Stroband en H. Marcella, voorH. Berghauser Pont, A. Bolhuis, A. Spoorenberg, E. Hinder- dael en P. Moree. S.E.C. speelt zondag in Driebergen te gen C.D.N. in de volgende opstelling Adams Hooijer Ten Hove De Rooij Ruttenberg Burgman v. Breukelen Van Kooij v. d. Valk De Bruin Westerveld uw haard goed en goedkoop met OLIE VAN DE SOESTEB COURANT VAN VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1961. Voor de ruïnes van de 1000-jarige Tayintempel houden de leden van de Totonac-stam volgens oud gebruik hun rituele feesten wachten. Joeg de F.B.I. een Sovjet spion na, dan was zijn vluchtweg meestal tot de Mexicaanse grens te volgen. Ook om een andere reden bezorgt de scheidslijn tussen beide landen de Amerikaanse handhavers van de wet dikwijls hoofdpijn. Vele V.S.-burgers worden met bijna magisch geweld zijnde motieven daarvoor helemaal onschuldig. Aan de Mexicaanse zijde van de grens zijn minstens een vijftig steden, die aan de. goudgraverstijd her inneren. Zij huisvesten speelholen, twijfelachtige nachtclubs en „contact mannen", die ieder, die de voorge schreven prijs betaalt, aan verdovende middelen helpt. van Het oudste en goedkoopste adres. Steenhoffstraat 25 Telefoon 2185 op een Amerikaanse zone. Een bar-ei- genaar in Tijuana meende „De Noord amerikanen komen toch vooral hier, omdat hier alles zo anders is. Wat hen trekt, dat is het avontuurlijke, de we tenschap, dat hier dingen zijn te vin den, die bij hen verboden zijn". Of de regering of mannen als die bar-eigenaar gelijk zullen krijgen zal binnen enkele jaren blijken, namelijk als alle plannen der regering in daden zijn omgezet. Weddenschappen daar over worden nu reeds afgesloten. gesmolten op Uw tong en overtollig miagmor Is geneutraliseerd. Weg pijn - en geen angst meer voor de gevolgen van een stevig maal. Met Rennies bij de hand kunt U zonder zorgen eten, waarnaar een grage maag vraagt. Komt de nood aan de man, breekt zuurbrand uit, met Rennies blust U afdoende, in een wip, onopvallend. „Mexico City is een droom". Dat zegt bijna iedere.en die deze stad een maal gezien heeft. De moderne bouw werken van de hoofdstad doen het hart van elke moderne architect snel ler kloppen. Daar zijn geen kleinzie lige bouwautoriteiten, die hun be st aansdoel er in zien om het verleden voor alle tijden te conserveren, maar ambtenaren, wier openheid men be wonderen moet. En dat des te meer, omdat Mexico City zich erop beroe men kan de oudste stad van de Ame rikaanse continent te zijn. En meer nog het heeft de eerste universiteit der Nieuwe Wereid (gesticht in 1551) de eerste kerk en het oudste zieken huis. Mexico's hoofdstad werd omstreeks het jaar 1325 door de Azteken ge sticht. Hun opperpriester had hen naar een merenketen gevoerd en hun ver zekerd, dat dit de plaats was, waarop de goden de bouw van de „Stad van de Gouden Eeuw" hadden bevolen. vele tegenstellingen weerspiegelt de ze stad een groot deel van de ge schiedenis van het land. In Acapulco daarentegen wordt men nauwelijks nog aan Mexico herinnerd. Nauwe lijks tien jaar geleden was Acapulco een klein vissersdorp. Daarna werd 't dank zij het initiatief van enige voor uitziende zakenmensen met belangrij ke connecties een badparadijs, dat op het Amerikaanse vasteland aan ex clusiviteit zijn gelijke niet vindt. Wie zich tot de internationale prominen ten rekent, moet zo'n beetje kunnen gewagen, dat hij een villa in Acapul co heeft. Wie zijn kennissen kan ver tellen, dat hij in het „Prado van Amerika" heeft gewoond en zijn drinks in de „Cantamar-Bar" heeft ge nuttigd, die wordt benijd, Mexico kent hij daarom nog lang niet. Vol verwondering lezen de burgers van Mexico City soms in hun krant, dat ergens in het noorden een medi cijnman door leden van zijn stam is vermoord, omdat hij bij het „regen- maken" geen succes heeft gehad. Of zij horen van een nieuwontdekte ruïne- stad uit de tijd der Azteken, die lan ger dan vijfhonderd jaar in de jungle begraven lag. Voor hen zijn dergelij ke berichten even sensationeel als voor de vreemdelingen die duizenden kilometers lange reizen afleggen om Noord-Amerika's enige Spaans spre kende land te leren kennen. VIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 Van heden tot en met zondag - uitge zonderd zondagmiddag - kan men in het City-theater de film „Arena der Verschrikking" zien. Dr. Rossiter, plastisch chirurg van naam, opereert het misvormde gelaat van een jonge Engelse vrouw met rampzalige gevolgen. Hij vlucht, krijgt een auto-ongeluk en met een verbrand en geschonden gezicht verbergt hij zich voor de politie bij zijn assistenten. Zijn gezicht wordt helemaal opgeknapt en onder een nieuwe naam neemt hij een cirkus over. Hij heet nu Schuier. Als een artist van zijn cirkus hem in de steek iaat ruimt hij de vrouw of de man op. Dat gaat lang goed, maar tenslotte vindt hijzelf eveneens een ge welddadige dood. Dit is een nieuw genre gruwelfilm voor hen die van huiveren houden. De stenen reuzen van Tula - cultuurgedenktekens uit de Maya-tijd, die op hun oorspronkelijke plaats weer opgesteld werden. Drie landen verdelen onder elkaar het bezit van het Noord-Amerikaanse continent. Terwijl twee van hen - de V.S. en Canada - door een gemeen schappelijke taal en de wortelen van hun cultuur nauw met elkaar verbon den zijn, neemt de derde in meer dan één opzicht een bijzondere plaats in. Mexico's landstaal is het Spaans. De wortelen van zijn cultuur reiken ech ter nog verder terug in het verleden het is een erfenis van zijn Aztekische voorvaderen. Sinds Fidel Castro's overwinning in Cuba, volgt Washington de ontwikke ling in Mexico met bijzondere aan dacht. De baardige dictator van het suikereiland heeft ook in Mexico ver scheidene aanhangers. In elk flink reisbureau der Ameri kaanse grote steden ziet men sedert enkele jaren lokkende aanplakbiljetten die propaganda maken voor vakantie in Mexico. Ze tonen in de regel pyra- miden uit de Aztekentijd of de wol kenkrabbers van Mexico City, dansers met bizarre maskers of Mexicaansen met gloeiende ogen. Symbool van het moderne Mexico zijn deze wolkenkrabbers modellen aan de ingang van een nieuwe satellietstad voor de poorten van Mexico City. Dg V .S.-Amerikanen, die voor een va kantie in het zuidelijkste deel van hun continent besluiten, splitsen zich na hun terugkeer in twee groepen. De ene is enthousiast, de andere bitter ontgoocheld. Tot de enthousiasten be horen diegenen, die als 't erop aankomt tijdens hun vakantie ontdekkingsrei zen te maken, de „American Way of Life" tijdelijk afzweren. De ontgoo chelden worden gerecruteerd uit de rijen van degenen, die op het stand punt staan, dat men voor zijn dollars precies hetzelfde kan verlangen, wat er in de V.S. voor geboden wordt. En dat is in Mexico City niet het geval, die Metropool die het wat betreft hoog bouw en lichtreklames per vierkante kilometer kan opnemen tegen elke Amerikaanse grote stad. Mexico is inderdaad voor iederen wat anders. De statistici stellen nuch ter vast, dat het verleden jaar bij de laatste volkstelling 34.625.903 inwo ners had. De bevolking bestaat vol gens hun gegevens uit 30 zuiver- bloedige Indios, iets meer dan 50 °/o kleurlingen en 15 °/o blanken. In de po tentieel grote natuurlijke rijkdom van het land delen alleen enkele honde den families mee. Bij de arme Indios geniet daarom tegenwoordig Cuba's Fidel Castro geen gering aanzien. Me nigeen zou tegen een revolutie a la Castro geen bezwaren hebben, Mexico is desniettegenstaande hele maal geen kapitalistisch land. In de dertiger jaren werden tijdens een van de vele revoluties alle belangrijke takken der grondindustrieën genatio naliseerd, wat vooral de hoofdzakelijk getroffen Amerikaanse oliemaatschap pijen de Mexicanen thans nog kwalijk nemen. Sedertdien is er iets veran derd. De regering bevordert buiten- Avinda Juarez - de naar de nationale held genoemde prachtige straat in Mexico City. De grens, die Mexico van zijn mach tig buurland Amerika scheidt, is 2400 km lang. Zelfs in tijden, toen de be trekkingen tussen beide staten niet be paald vriendschappelijk waren, geluk te het nooit deze grens afdoende te be waken. In de laatste tientallen jaren stroomden duizenden Mexicaanse land arbeiders illigaal tijdens de oogsttijd naar de V.S. om daar een paar dollar te verdienen. Op de tien van hen, die bij het passeren van de grens gegrepen werden, waren enige honderden, die ontsnapten. Communistische agenten, die in de Verenigde Staten ingezet moeten wor den, namen vaak graag de omweg over Mexico op de koop toe, omdat zij van daar uit bij de grenspassage nau welijks moeilijkheden hadden te ver- Deze brug verbindt dc Verenigde Staten met Mexico ze is een deel van de 2400 kilometer lange grens. Het moderne bouwwerk op de oever aan de andere zijde is het Mexicaanse immigratiebureau. landse investeringen en garandeert de onaantastbaarheid van het privaat eigendom - zonder evenwel de toen malige onteigeningen herroepen te hebben. Mexico's geschiedenis is rijk aan re voluties. De tot nu toe laatste zal niet als zodanig in de geschiedenisboeken worden opgenomen. Ze werd door de regering gepland en heeft de schep ping van een middenstand ten doel. Wat dat betekent, kan men slechts meten, als men de krasse tegenstellin gen tussen arm en rijk in dit land ge zien heeft. Mexico's economische opgang gedu rende de laatste jaren is indrukwek kend, en toch vormt ze naar de me ning van deskundigen nog slechts een bescheiden begin, een aanloop, die weliswaar veel hoop voor de toekomst geeft, maar toch nog slechts een aan loop is. „Wat de Mexikanen ontbreekt" stelde een Zwitserse en daarom neu trale econoom vast, „is de drift van Noordamerikaanse soort om de dingen aan te pakken." Maar dat is juist niet te verwachten." want de echte Mexi caan wijst onder bepaalde omstandig heden een goede methode alleen daar om af, omdat ze van de „Yankees" af komstig is. De wortelen voor deze ani mositeit zitten bij velen te diep om ge makkelijk uitgetrokken te kunnen v/orden.

Soester Courant | 1961 | | pagina 5