iuwi vcmmn Krabbels van Knelis. NIKITA CHROESJTJOW. Uw adres voor stoffen Een heerlijke bontmantel voor de komende winter. In zijn handen ligt 't wel en wee van de gehele wereld. Dodelijk ongeluk. Duivenvlucht. lederen en plastic tassen byoux uit binnen- en buitenland. Firma G. van de Pol Loodgieters- werkzaamheden. Twee collecten voor de thuisfronten. BRANDWEER TELEF. 3333 Nederl. Ver. van Huisvrouwen. Geen voorrang verleend. Lastige jongens. ROUW* *en TROUWkleding BAARN, TEL. 2783 Nog dagelijks ziet de gehele wereld naar Berlijn. De wereld houdt het hart vast, want iedereen heeft angst voor een eventueel uitslaande wereldbrand. De mensheid wenst geen oorlog Hoe is het dan mogelijk, dat de politieke gemoe deren tot het kookpunt kunnen stijgen, ongeacht het feit, dat de mensheid in het westen en het oosten geen spannin gen wenst De oorzaak hiervan ligt in het feit, dat er twee wereldbeschouwingen tegenover elkaar staan in de wereld. De een de mocratisch, omvattend de vrije wereld, de ander dictatoriaal geregeerd, omvat tend de communistische landen. De lei der van deze wereld is Nikita Chroesjt- tjov, een van de twee mannen in wiens handen het lot van de wereld en de mensheid ligt. Zijn woord is wet in de communistische landen en zijn wil tot vrede of oorlog beslist over het lot van ons allen. Wie is deze man in het Kremlin in Mos kou, deze grote der aarde, die het lot van de wereld in zijn handen heeft De rode komeet. De Sowjet premier heeft wel een ko meetachtige carrière gemaakt en heeft ook bizonder veel in zijn land veranderd sinds de dood van Stalin. Hij is jen zoon van doodarme ouders, geboren in een gehucht ergens op het grens van de Oekraïne, en is een self made man. Reeds jong moest hij helpen het brood te verdienen en als jongen kwam hij in het metaalvak terecht. Ook heeft hij in de mijnen gewerkt. Zijn collega's kenden hem als een gezel lige jongen, die nationale wijsjes op de fluit speelde en heel vaardig kon volks dansen. Bovendien lustte hij graag een goed glas wodka en kon er heel wat van drinken. Tijdens de revolutie aan het eind van de eerste wereldoorlog, sloot hij zich bij het Rode Leger aan en onderscheidde zich als lid van de Rode Garde. Uitverkoren door Kaganóvitsj. Na de revolutie kwam hij in de partij en bekleedde aanvankelijk enkele on aanzienlijke baantjes, totdat een van de toenmalige sowjetsterren zijn oog op hem liet vallen. Het was Kaganóvitsj, die de jonge Nikata tot zich nam. Hiermee was de jonge communist een blik in de hoge regionen van de staat en de partij vergund en schrander en slim als hij was wist hij zich er lang zaam maar zeker in te dringen, zich aanpassend aan alle omstandigheden en met onfeilbare zekerheid steeds de par tij kiezend van degene die zou winnen en dat was altijd Jozef Stalin. Trouwens. Chroesjtsjow viel buitenge woon bij de groote dictator in de smaak en dat was ook volkomen begrijpelijk. Hij was wat karakter en eigenschappen be treft een van de beste medewerkers die het Kremlin zich kon wensen. De altijd vrolijke Chroesjtjow zorgde er voor, op de norse Stalin een prettige indruk te maken. Bovendien bleek hij bizonder trouw (voortspruitend uit de overtuiging dat Stalin altijd de machtigste was), hij wist op zijn tijd zeer hard en meedogen loos te zijn, hij paste zich voortreffelijk aan alle omstandigheden aan en hij toonde zich bovendien zeer slim en ge vat, zonder gehinderd te worden door een overmaat van kennis. Hij wist niet beter, Er is nog iets dat Stalin zeer in Chroesj tsjow waardeerde hij was een kind uit 't volk en kon slechts in communistische ken waren. Dat hij zelf als lid van de „clan" medeverantwoordelijk was, ver zweeg hij wijselijk. De vrouw achter de schermen. Hij dankt zijn uitzonderlijke positie ook voor een belangrijk deel aan een vrouw en wel Ekatrina Alexjevna Furtseva, die gedurende ruim twintig jaar in onwan kelbare trouw aan Chroesjtsjow's zijde heeft gestaan. Zij en niemand anders was het, die de ambitieuze Nikita naar de top heeft gedreven. Ekatrina, weduwe en moeder van twee kinderen is een zeer intelligente vrouw en zij heeft haar gehele intellect in dienst gesteld van haar doel Chroesjtsjow de hoogste machtspositie in de sowjet- unie te bezorgen. Toen haar dit tenslotte gelukte, heeft Nikita haar niet vergeten. Hij heeft haar geroepen tot lid van het almachtige sowjet-presidium en zij is de eerste vrouw, die een zo'n buitenge woon hoge rang in de sowjet-wereld be kleedt. Er wordt over Chroesjtsjow en Ekatrina geroddeld. Ook in Rusland. Maar de premier trekt er zich niets van aan, evenmin als zijn echtgenote, die trots is op haar man. Dat Chroesjtsjow voor zo ver mogelijk zijn vrouw ook een beschei den rol wil laten spelen, blijkt wel uit het feit, dat zii nu en dan op officiële gelegenheden verschijnt, gastvrouw was bij het bezoek van de secretaris-gene- De achtjarige H. Pronk, een zoontje van het gezin G. A. Pronk, wonende aan de Birktstraat, is dinsdagmiddag omstreeks vijf uur, dodelijk veronge lukt bij de ouderlijke woning. Hij stak plotseling de Birkstraat over toen een auto uit Amersfoort naderde. De bestuurder, de heer G., remde zo krach tig dat de auto een paar maar over de kop sloeg, maar de jongen werd ge grepen en op slag gedood. De auto werd zwaar beschadigd. De bestuurder, die in het geheel geen schuld aan het ongeluk had, werd slechts licht ge wond. Duiven van De Zwaluw en De Vriend schap vlogen 96 km vanaf Essen. Ze werden om 11.40 uur gelost met n.w.- wind. De eerste duif arriveerde om 13.08.41. Het was een duif van De Vriendschap, die met een snelheid van 1119.50 meter per minuut gevlogen had. De laatste prijswinnende duif van De Vriendschap kwam om 13.15.32 aan. De uitslag was W. Nieuwenhuis 1 2 4. Z. K. H. Prins Bernhard 3 5 6 7 8 10 12. E. Veerman 9. E. G. van Daat- selaar 11. De Vriendschap had 47 dui- VOICI, a la PARIS! Uw "dernier cri" creatie vindt U bij P. van den Brul in heerlijk, behaaglijk mohair! De coupe? Karakteristiek voor de grand- mode herfst-'61. De kraag? Van zacht en zuiver bisam-bont. Let op de mouwinzet: a la Cardin! Ook zeer exclusief is de knoop- garneringI Kleuren: havanna, grèce en beige. f |65.- MODE SOESTER KUNSTHANDEL Burg. Grothestraat 16 Telefoon 2464 SOESTER KUNSTHANDEL o.a tweeds, wevenit, alpaca, mouseline en wollen Ploeg. De nieuwste reeds vanaf 9,75 t.e.m. 75, Een grote collectie Ook een grote sortering klassieke en mo derne kunstnijverheids-artikelen. Verkoop Simplicity patronen. Zie onze etalage. KERKBRINK 15-17 HILVERSUM Van Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw termen denken, aangezien hij nooit ken nis heeft willen of kunnen nemen van andere levensbeschouwingen dan de bol sjewistische daardoor was hij ideolo gisch volkomen betrouwbaar. Dat Chroesjtsjow kans heeft gezien de hoogste sport op de sowjet-ladder te be reiken, dankt hij ten eerste aan zijn uiterste waakzaamheid en zijn door tastend en snel handelen wanneer dit nodig was. Eenmaal de functie van algemeen se cretaris van de communistische partij bekledend, heeft hij deze zeer belangrij ke positie ten volle uitgebuit. In het on zekere politieke wereldje van het Krem lin, waar het de ene dag Hosan en de andere dag „Stenigt hem" was, heeft hij een volledige overwinning weten te be halen. In alle intriges bleef hij steeds de slim ste en sloeg hij het eerst toe. Hij ver wijderde alle rivalen zoals Malenkov, Molotow, zijn schutspatroon Kaganó vitsj, Sjepilow en Boelganin. Hij was het die de grote en gevaarlijke Beria ten val bracht en de niet alleen in het wes ten maar ook in Rusland zo opzienbaren de „onthulling" deed over vroegere „mis daden' waarbij zijn mededingers betrok- raal van de U.N.O., Dag Hammerskjöld, aan hun zomerhuis aan de Zwarte Zee en haar echtgenoot op zijn belangrijke reis naar de Verenigde Staten verge zelde. De sowj et-leider heeft gebroken met Stalin's stijl, waarbij men nimmer vrouwen op bijeenkomsten op hoog ni veau zag. Tot de tijd van Chroesjtsjow waren de echtgenoten der sowj et-groten voor de wereld volledig onbekend. Nikita Chroesjtsjow is een man van show en stunt, die geen gelegenheid voorbij laat gaan om van de prettige sfeer en de goedwillendheid, die hij op roept, gebruik te maken voor communis tische propaganda. Hij heeft in de poli tiek een geheel eigen stijl ontwikkeld, die in het geheel niets meer gemeen heeft met de oude diplomatieke stijl. Dat is misschien ook de oorzaak, dat de westerse diplomaten zoveel moeite heb ben zich aan te passen en zijn spel te doorzien. ven in concours. De Zwaluw In concours 102 duiven. Aankomst eerste duif 13.08.50. Snel heid 1113,33 meter per minuut. Aan komst laatste prijswinnende duif 13.14.01. Uitslag H. Gorissen 1 2 19. J. v. d. Brakel 3 8 10. G. Rijksen 4 6 7 14 16 I 20. C. van Soest 5 9 11 17 18. C. Dijk- man 12. A. J. v. Dorrestein 13 15. Zuidsingel 3 Amersfoort Een beetje vergist. Wat Berlijn betreft weet men nog steeds niet precies waar Chroesjtsjow heen wil. Het lijkt er overigens wel op, dat hij zich in deze kwestie een beetje heeft ver gist en te ver is gegaan, met als konse- kwentie dat hij niet meer, zonder pres tigeverlies, aan een vreedzame oplossing kan meewerken. En prestigeverlies kan het communisme niet dulden. Zoiets schept een gevaarlijke situatie. Het nare is, dat er nog een presidium van de opperste sowjets is, dat in staat is Chroesjtsjow ten val te brengen, zo als dat ook ging met Malenkow, Boelga nin en anderen. Wanneer Chroesjtsjow te ver is gegaan en zijn politiek faalt loopt hij de kans in ongenade te vallen en te worden ge ëlimineerd. Om dit te voorkomen moet zijn politiek slagen. En een kat in het nauw maakt rare sprongen De KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN te AMERSFOORT houdt, woensdag a.s., van 14 tot 17 uur, voor het verstrekken van inlichtingen, zitting ten gemeentehuize alhier. In de week van 16 tot en met 21 ok tober zullen het Humanistisch en het Protestants Interkerkelijk Thuisfront elk een collecte houden ten bate van hun werk voor de geestelijke verzor ging der militairen. Het Protestants Thuisfront organiseerde een dergelijke inzameling al meerdere malen, het Humanistisch Thuisfront doet dit, althans in onze gemeente, voor de eerste keer. Elk der beide organisaties heeft drie dagen toegewezen gekregenhet Pro testants Thuisfront zal van 16 tot en met 18 okober een beroep doen op de burgerij, het Humanistisch Thuisfront van 19 tot en met 21 oktober. De Thuisfronten onderhouden in vele garnizoenplaatsen militaire tehuizen, waar de soldaat z'n vrije tijd gezellig of nuttig kan doorbrengen. Ook wor den er vormingscursussen gehouden, waarvoor iedere militair het benodig de aantal dagen verlof kan bekomen. Het gemeentebestuur heeft z'n toe stemming voor de collecte aan beide organisaties verleend. Maar het lijkt ons goed op beide collecten te wijzen, omdat ze onmiddellijk op elkaar vol gen. As je 't ming vraogt dan mok zeige dattie boere op de Veluwe maor 'n raore bende ant maoke binne. Mes- schien binne d'r in Soest minse 'die ut mittie manne eens binne, maor ikke nie, waant waor ist end as ellek mins zien boe- rekar, tractor, vrachtwaoge, auto, mo tor, scooter, brommer, fietsie of weet ikke veul over de straot kwakt, astie ut mit dit of dat nie eens is. Dat zou 'n barre bende worre. Noeng binnen d'r netuurlek minse, die zeige, dat laandbouschap is waorde- loos. Da ken best weeze, maor dan mojje maor nie 't heule verkeer in de war gaon bringe. Ik ken minse die gin keinders hebbe en as je die minse zo kwaod wil hebbe dazze de verref van de deure trappe dan mojje beginnen over de keinder- bieslag. Dan kejje lache. Veul van die minse wille ok wel alles wat zullie hebbe op straot kwakke en 't verkeer in de war stuure as zullie daormee konde bereike dazze gin sinte meer hoefde te betalaole veur de keinders van aandere. Ik ken jonge minse, die d' reige zo'n vieftug jaor laang blauw motte betaole an de A.O.W. veur aandere. Noeng kejje teuge die jonges zeige, maor jullie kriege toch ok van Drees as jullie zo oud binne. Dan zeige die jonges, lao me nie lache, veur die tied binne wullie allaang de hoek om deur 'n atoombom of zullie zeige, da ken wel weeze, maor noeng kriege d'r min se Drees, die d'r nooit niks an betaold hebbe en wullie motte duuzende d'ran betaole. Die kwakke d'rluu brommers, scooters, stoomfietse of weet ik veul toch ok nie de straot op om de pelisie kwaod te maoke en de kans te loope 'n dreun mit 'n gummilat te kriege of 'n steek mit 'n saobel. Nee minse, dat ken nie. As alleman maor de straot oprent om 'n beeste boel te maoke aster iets is wattem dwarszit, dan kejje al heul rap nerre- ges meer deurkomme, waant dan leige de straote en de wege en de laone vol mit alle meugeleke spulle van minse die ut mit dit of dat nie eens binne en dat ken heul nie. De soldaote motte de waoges van die boere dan ok van de weg af in de sloot smiete, waant in ongs laand ken- ne wullie gin bende hebbe. Buute ongs laand is de bende al groot enog. 't Is heul bar, zo groot. Dinsdag jl. begon voor de leden van deze vereniging, afd. Baarn, Soest en Omstreken, het winterseizoen met een bijeenkomst in hotel Zeiler te Baarn. Een groot aantal dames was aanwezig toen de voorzitster de middag opende met een kort welkomstwoord, in het bijzonder voor de spreekster, Marijke van Raephorst. Haar onderwerp voor de pauze was „Ik zoek een huis - ik zoek een thuis". Met een groot aantal toepasselijke aan halingen voornamelijk uit onze heden daagse letterkunde illustreerde zij op charmante wijze haar gedachten over huis en thuis, een onderwep dat elke vrouw zeer na aan het hart ligt. Dit „zoeken" betekende voor haar gehoor het vinden van fraaie staaltjes van mo derne dichtkunst, een stimulans wel licht om zich meer te gaan verdiepen in wat de jonge kunstenaars ons te zeggen hebben. Van de pauze maakte mej. Sluis - be stuurslid der vereniging - gebruik de1 aanwezigen er nog eens op te wijzen dat voor de a.s. wintermarkt nog veel verkoopbare artikelen nodig zijn. Deze bazar zal op 28 november worden ge houden de opbrengst is bedoeld om een steentje bij te dragen in de grote kosten die de aankoop van een eigen huis der vereniging in Den Haag mee gebracht hebben. Goede ideeën voor knutsel- en handwerkjes werden uitge wisseld. Er zullen zeker verrassende dingen te voorschijn komen. Na de pauze behandelde Marijke van Raephorst een ander onderwerp „Men sen op de brug", waarmee zij zeggen wilde hoe wij altijd onderweg, in be weging zijn. Ook hier een boeiend ge vonden spelletje met gedichten en sprookjes, onderling verbonden door de levenslijn tussen geboorte en dood. Het was een bijzonder goede middag, waarvan de aanwezigen veel ter over denking mee naar huis namen. Op de Soesterbergsestraat reed H. M. uit Huizen per bestelauto in de rich ting Soesterberg. Hij sloeg rechtsaf zonder voorrang te verlenen aan de verpleegster mej. W. J. W. uit Amers foort, die in de Lichtenberg werkt. Zij I reed per brommer op het fietspad en botste tegen de auto. De bestuurder gooide direct het stuur naar links en kwam tegen een boom terecht. Mej. W. klaagde over pijn in de rechterarm en zij is naar De Lichtenberg ge bracht. Auto en brommer werden licht beschadigd. Mevr. W. van de Leeuwerikweg had veel hinder van voetballende jongens. Zij deelde dit de spelende jeugd mee, maar kreeg een grote mond. Voor straf pakte zij de bal af en meldde het ge drag van de voetballers aan de politie. Vw mdree Mor harem van OOK GRIJZE HOEDEN EN VESTEN Een vrouw die geen bontmantel in haar garderobe heeft, bezit geen com plete voorraad. Dat is wel wat kras ge zegd, maar toch schuilt er een grote waarheid in. Bontmantels hebben nu eenmaal een geheel eigen karakter, zij vormen een apart deel van de totale garderobe en echt, het hoort er nu een maal bij. Bont heeft verschillende voordelen, vooral voor het komende jaargetijde. Het is oersterk, zit lekker warm, kleed bijzonder correct, kortom het is eigen lijk een ideaal materiaal voor de kle ding. Daar staat echter tegenover, dat bont in verhouding tot andere stoffen be trekkelijk duur is en dat is voor veel dames een rem om tot het kopen van een bontjas over te gaan, temeer daar bont zo sterk is, en zo'n mantel vele jaren meegaat, waardoor men nu met verloop van tijd met 'n oud model zit. Al deze dingen nemen echter niet weg, dat bont door velen toch bijzonder word gewaardeerd. Kijkt u eens naar de heerlijke bont mantel die onze illustratie toont. Het is een modieuze mantel van geschroren veulen, met een heerlijke bontkraag. De laag ingezette mouwen, die wijd uitlopen geven iets royaals, iets groots aan deze prachtige jas. Wie zou er niet in zo'n mantel willen lopen

Soester Courant | 1961 | | pagina 6