MM E JOHAN VAN OLDENBARNEVELT OVERHEMDEN va. 12.1 VRIJHEID GEVRAAGD. MARCHAL HAARMODE WASSERIJ GELRIA EDE was geen verrader. half-zware wij willen de echte, wij roken. half-zware wij willen de echte» Groninger vereniging. Niet DEZE advertentie EL-MIOR - KENMORE TRENCO, KERKO en FABLO HERENMODES Politie-voetbal. Het Ned. Roode Kruis, afd. Soest-Soesterberg. DERDE BLAD I&3UTC&S Z£fïï»r;a,; Veertig jaar Chr. U.L.O. tong» Bit van BromfietscSub, VOOR AL UW BIEREN Wijnhandel BROUWER ZN. K.P.S.-Hooghardie. Het politiebureau. VOOR AL UW LIKEUREN ijterij Brouwer Zn. Slijt Voor al uw WIJNEN Wijnhandel BROUWER ZN. «Jubileum Biljartdistrlct „Eemland". Competitiestarcden. n POLITIE TELEFOON 4 4 4 4 Johan van Oldenbarnevelt wordt door de geschiedschrijvers van onze vader landse geschiedenis terecht een zeer groot staatsman genoemd en als zo danig verheerlijkt en hoewel zijn ein de, onder het oogmerk van landver raad, zeer tragisch was, heeft dit niets afgedaan aan de capaciteiten van deze eminente staatsman, ja eerder nog zijn bekendheid verhoogd en de rechtspraak uit die dagen in een ongunstig daglicht gesteld. De galg bedreigt alle groten der aarde. De levensgeschiedenis van deze grote staatsman leert ons, hoe men op een bepaald ogenblik, als men het beste voor ziin vaderland voor ogen heeft, om dezelfde mening als landverrader gebrandmerkt en tot de galg veroor deeld kan worden. Geboren op 14 september 1547 te Amersfoort, bekwaamde de jonge Jo han van Oldenbarnevelt zich in de rechtswetenschappen door zijn studies achtereenvolgens aan de hogescholen van Leuven, Bourges, Keulen en Hei- delberg. Maakte daarna een studiereis door Italië en werd na zijn terug komst in Holland benoemd tot advo caat bij het Hof van Holland in 's-Gra- venhage. Hij bleef dit ook na 1572, om dat hij, oranjegezind als hij was, de zijde van de prins had gekozen. Reeds spoedig volgde zijn benoeming tot pensionaris van Rotterdam, waardoor hij een zeer aanzienlijke figuur werd in de Staten van Holland. In deze functie werd hij afgevaardigd naar de Unie van Utrecht, waarvan de totstandkoming grotendeels zijn werk was, Hij werd in 1585 als gezant naar Engeland gezonden om hulp te gaan vragen, met welke hulp - de komst van de graaf van Leicester - hij zelf het minst tevreden bleek, Daarom ad viseerde hij niet Leicester maar prins Maurits tot stadhouder van Holland te benoemen en het was derhalve geen wonder, dat hij direct na de komst van Leicester in conflict met hem kwam. Hij wilde namelijk niet weten van enige invloed van de predikanten op het bestuur van de Staten van Hol land, waarvan hij inmiddels raads pensionaris geworden was, noch van enige volksinvloed op dit bestuur en tenslotte gaf dit conflict met Leices ter de aanleiding tot verhuizing van Van Oldenbarnevelt naar Delft, waar hij, handige advocaat als hij was, het gezag van deze graaf ondermijnde, die toen maar weer naar zijn geboorte land terugging. Eerste botsingen. Hoe vreemd het ook moge lijken, toch heeft zijn standvastigheid en het door zetten van zijn politiek en eenmaal ge nomen besluiten, uiteindelijk tot zijn vonnis geleid. In de kerkelijke twisten tussen remonstranten en contra-remon stranten nam hij een standpunt in, dat in vele opzichten verschilde met dat van prins Maurits en van de Staten. Van Oldenbarnevelt was voorstander van een godsdienstvrijheid, waarbij bei de richtingen in de kerk zouden wor den toegelaten, maar waarbij beide ook de rechten en het gezag van de Staten van Holland zouden verdedigen. De Groninger Vereniging hield gister avond de eerste bijeenkomst van het seizoen 1961-1962 in de zaal van de Gouden Ploeg. Voorzitter K. Veenkamp sprak het wel komstwoord, waarna het Groninger Volkslied gezongen werd. Er werd mee gedeeld dat de toneelgroep van de ver eniging het stuk ,,Het schip legt aan" in studie heeft. Dit zal op 1 december in het St. Josephgebouw opgevoerd worden. De rest van de avond werd aan ge zelligheid besteed en zij die matadors in het sjoelen waren konden prijzen winnen. maar de enorme sortering bij RENÉ BORGTS die moet uw aandacht trekken BU&5EM.SP0THESU?. 7a S0ESTDy<-TEL.4^.öö Klasse is kenbaaraltijd I De stijl mag verschillen - Klassiek of modern - al naar uw persoonlijke smaak. Maar u ziet het direct: bij Greeve Select draagt elk meubel het kenteken van selecte keuze. Komt u vrijblijvend oriënte ren - permanente expositie. SELECT hilversum kerkstraat 28 tel. 16255 De Zeist-Soestcombinatie van de po litiekorpsen te Zeist en te Soest zal spoedig starten in de voetbalcompe titie van N.P.S.B. De combinatie speelt in de hoofdklasse en moet uitkomen tegen teams van de Haarlemse, Am sterdamse en Haagse politie, tegen de ren. Slechts 22 leerlingen van de 261 slaagden niet. Dat is 8 terwijl het landelijk gemiddelde van afgewezen leerlingen rond de 25 °/o ligt. In de sport geldt het gezegde „Wat goed is komt snel", maar voor het on derwijs gaat dit bijlkbaar niet op. De Christelijke ulo aan de Prins Bern- hardlaan moest een lange en moeilijke weg gaan om goed te worden, maar reeds een tiental jaren voor de viering van dit jubileum is het doel bereikt. En de twee verbouwingen zorgen voor „beter" en „best". In de komende week, van maandag 2 tot zaterdag 7 oktober, vaart het Rode Kruisschip „Henry Dunant" voor de provincie Utrecht met chronische patiënten. De afd. Soest-Soesterberg kan dit keer 7 patiënten mee laten varen. Met de voorjaarsboot gingen er enkele perso nen meer mee. Deze patiënten, die langdurig ziek zijn, zien met vreugde deze vakantie tegemoet. Het vooruit zicht een week lang iets van Neder land te zien, doet hen verlangend uit zien naar de komende week. Goed verzorgd door verplegend perso neel en onder leiding van artsen gaan zij een tocht maken door de provincies Utrecht, N.-Holland en Z.-Holland. Zij vertrekken a.s. maandag, 's mor gens 11 uur, uit Utrecht en gaan via Haarlem, Den Helder, Amsterdam, Vlaardingen en Tiel terug naar Utrecht. Met de „Henry Dunant" gaan steeds 70 patiënten mee. Hiervoor offeren 2 artsen, 5 verpleegsters en 35 helpsters en helpers hun vakantie op. De „Henry Dunant" Rode Kruisboot is van het allernieuwste materiaal voor- VAN DE SOESTEK COURANT VAN VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1961. Op de Veluwe is een „boerenoorlog" ontbrand, die sterk doet denken aan de drieste actie van de Zuidfranse landbouwers, die er deze zomer in slaagden de noord-zuidroutes dagen lang achtereen te blokkeren uit pro test tegen de houding van de regering. Onze overheid heeft de chaos niet af gewacht, doch tijdig ingegrepen en langdurige wegblokkeringen voorko men. Desondanks is toch de aandacht weer eens gevestigd op de strijd van de vrije boeren, wier land dreigt te worden verkocht omdat zij zich als vrije bur gers van een democratisch land niet willen laten ringeloren door een onge wenste organisatie, die hen ongewild als lid inschrijft en onvrijwillig con tributie uit de zak komt kloppen. De actie van de boeren moge dan on geoorloofd zijn, het Landbouwschap is veel eerder een ongeoorloofde instelling in een democratie. Het is een overblijf sel van de dictatuur uit de bezettings tijd en alleen maar in stand gehouden door de overdreven overheidsbemoei enissen van de wieg tot het graf. Aan deze vorm van nationalisatie van het boerenbedrijf is thans geen behoefte meer. De geleide economie is niet de beste economie gebleken. De misleide boer wil nu wel weer eens vrij man zijn. rijkspolitie van Den Haag en tegen de zien, heeft de modernste keuken voor Koninklijke Marechaussee te Amster- bereiden der maaltijden, een lift dam. om de patiënten per brancard naar Hij eiste derhalve van Maurits, dat de ze zijn troepen zou gebruiken om het gezag van de regenten tegen het volk en de predikanten te handhaven, maar Maurits had daar geen oren naar. Zo ontstond de verdere verwijdering tussen de raadspensionaris en de stad houder, die hem voordien dikwijls om raad vroeg. In 1607 bevestigde hij in zijn Scherpe Resolutie de houding van Utrecht tegen de Staten-Generaal en drong hij aan op het werven van huur soldaten. Het droevige einde. Hij geraakte hierdoor in vijandschap met Amsterdam en met koning Jacobus I van Engeland, die toch een oude schuldrekening (de terugbetaling der voorschotten uit Leicester's tijd, die I Van Oldebarnevelt voordelig had ge- i regeld) met hem had te vereffenen. Pamfletten, waarin de raadspeniona- kon de landsadvocaat niet verkrop- SCHRIKSLAAN 19 SOESTDIJK TELEFOON 3990 Minister van financiën. Nog verdienstelijker maakte Van Ol denbarnevelt zich, toen hij na 1587 het beheer van de financiën van de Staten van Holland in handen kreeg, waar door hij er voor zorgde, dat de uit rusting van het leger verbeterd werd, de soldij stipt op tijd kon worden uit betaald en prins Maurits zijn geweldi ge militaire successen kon behalen, door dat hij zich door reizen naar Frank rijk en Engeland van de steun en de hulp van deze staten wist te verzeke ren. In 1602 bevorderde hij de oprich ting van de Oostindische Compagnie, maar slaagde er niet in een Westin- dische compagnie, waarvan hij een groot voorstander was, te stichten. Nadat hij eerst in 1599 een poging tot het afbreken van de inmiddels begon nen tachtigjarige oorlog had verijdeld, achtte hij na de slag bij Nieuwpoort, toen prins Maurits de grandioze over winning op de Spanjaarden niet had durven uitbuiten en zijn opdracht Duin kerken te zuiveren van de zeerovers niet had uitgevoerd, toch de tijd ge komen om wel een einde aan deze oor log te maken. Zowel prins Maurits als de predikanten bleken hier felle te genstanders van, maar desondanks wist Van Oldenbarnevelt zijn zin zover door te drijven, dat er in 1609 een twaalf jarig bestand werd besloten, waarbij Philips II de republiek als een zelf- standige erkende. penin een waardige remonstrantie betuigde hij zijn onschuld, maar veel heeft dit niet mogen baten. Teneinde een burgeroorlog te voorko komen en het uiteenvallen der repu bliek tegen te gaan, werd hij op last van de Staten-Generaal en stadhouder Maurits op 29 augustus '618 gearres teerd en in het Binnenhof gevangen gezet. Zijn behandeling daar en het ver hoor, door een speciaal door de Staten- Generaal benoemde rechtbank, waarin alleen vijanden van Van Oldenbarne velt zaten, gaf de oude grijsaard geen kans. Ondanks zijn knappe verdediging en de voorspraak van de Franse ge zant in ons land werd hij tot de dood op het schavot veroordeeld. Zijn trouw aan zijn beginselen en zijn waardige houding lieten hem niet toe gratie te vragen en op 1 mei 1619 vond een der grootste staatslieden van Hol land zijn bittere einde op het schavot op bijna 72-jarige leeftijd. De trouwheid aan zijn beginselen, vaak tegen de meerderheid in, had hem, de eerlijkheid en oprechtheid zelve, naar het schavot gevoerd om als vader des vaderlands voor zijn vaderland, dat hij trouw had gediend, te sterven. moderne "war -S DAMES™ HEREN^y - -horlogesOj/k V/H - PNirOD-PHFNIV /\>^- «sfc r ENICRR-PHENIX BUREN VA" ff JUWEt ooue M LBBNSTR 77 TEL43GI - SOESTD'JK Zondag organiseert de Soester Brom fiets Club een rit voor bromfietsers met start en finish bij hotel Bos en Duin in Op plaatsen waar de boot 's avonds Zaterdagmorgen, om half tien, zullen aanlegt om te overnachten, bestaat ge- leerkrachten en leerlingen van de legenheid de patiënten te bezoeken Christelijke ulo aan de Prins Bernhard- van 7.30 tot 8.30 uur. laan met enige genodigden het feit her- De plaatselijke afdelingen van het Rode denken dat deze school op 1 oktober Kruis zorgen meestal voor enige ver- 1921 - dus 40 jaar geleden - geopend rassing. werd. Voor uitzending van deze patiënten Men komt in het gebouw van de Ne-heeft de afd. Soest-Soesterberg een derlandse Protestantenbond aan de fondsje, dat door particuliere bijdra- Rembrandtlaan bijeen voor een sober gen gevormd wordt, herdenken van dit feit en over enige Wilt U hiervoor iets storten weken zal dit jubileum met twee feest- Het gironummer der afdeling is 466784. avonden voor leerkrachten en leerlin gen gevierd worden. De oude wijsheid dat alle begin moei lijk is, gold zeker voor de Christe lijke ulo. En het is een heel lang moei lijk begin geweest. Op 1 oktober 1921 werd begonnen met 25 leerlingen, die de beschikking had den over twee leerkrachten en drie lo kalen. Hoofd van de school was de heer S. Fokkens, die op 1 februari 1947 werd opgevolgd door de heer J. W. ten Broeke, die de leiding kreeg over 52 leerlingen, 1 leerkracht en die met hem moesten werken in 'n gebouw, waarvan Duitsers en Canadezen weinig goeds hadden overgelaten. Er werd een derde leerkracht aange steld, die aanvankelijk door het be stuur van de school betaald moest worden omdat het rijk pas medewer king verleende als het vereiste aantal leerlingen nodig voor drie leerkrachten, de school zou bezoeken. Dit vereiste was spoedig bereikt en in 1954 was de school te klein. Er kwamen twee loka len bij. Korte tijd later was er echter opnieuw ruimtegebrek en het vorig jaar werden drie nieuwe lokalen in ge bruik genomen, waarmee het aantal op acht kwam. Hierin geven thans acht leerkrachten les aan bijna 250 leer lingen. dus het tienvoudige van het Gelieve te vermeldenvoor boottocht Chronische patiënten. LIMONADES enz. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 Zaterdagmiddag, te half vier, begint op het K.P.S.-terrein de wedstrijd van K.P.S. tegen het Tilburgse Hooghardie, het elftal waartegen de paleisvoetbal lers al enige malen als gastheren en gasten gespeeld hebben. Voor deze wedstrijd is een beker beschikbaar ge steld. zitter van de Soestdijker biljartvereni ging Centraal, Th. Corbee van de bil jartvereniging Kleine Witte Soest, G. v. d. Linden van de biljartvereniging Zonneheuvel, A. G. Spijker, ere-voor- zitter van het district en evenals de Soester biljarters R. Stalenhoef en A. Verkerk bondsridders van de Konklijke Nederlandse Biljartbond. De heer Spij ker was voorzitter van het jubileum comité. Ter gelegenheid van dit jubileum werd een biljartrally voor auto's, motoren, scooters en bromfietsen georganiseerd. Bij de auto's bezette de heer A. W. v. d. Deijssel uit Soest de derde plaats. Bij de biljartwedstrijden in de vijfde klasse bezette de Zonneheuvelspeler A. Mol de tweede plaats. In de vierde klasse werd Th. Corbee van K.W.S. vierde. De voorzitter van „Centraal", de heer L. Wissink, werd eerste en daarmee kampioen in de eerste klasse libre. De tweede plaats in de vierde klasse libre was voor de heer B. Lenar- duzzi van „Centraal". De heer Wissink won het kampioenschap in de eerste klasse door in de finalepartij Lambalgcn van K.O.T. te verslaan. De uitslag was Wissink 135 135 25 28 5.40 2 Lambalgen 135 132 25 19 5.32 0 In de wedstrijd driebanden werd de heer Van Woensel van de vereniging Soestdijk derde met 2 34 179 2 0.189. Het scholierentournooi werd een over winning voor Baarn. De serre van het politiebureau is deze week onder slopershamers gevallen en dat was het begin van een kleine ver bouwing in het bureau, dat sinds 1947 de politie huisvest. Er komen aparte vertrekken voor de brigadier-wacht commandant, de lokettist-telefonist, de hoofdagent en agenten en voor de leden van de verkeersafdeling. Deze voorzieningen moeten de werk zaamheden van het korps vergemakke lijken gedurende de tijd die nog rest voor de oude Nijverheidsschool aan de Molenstraat politiebureau zal worden. Dat zal nog wel even duren, want daar is thans de technische school gehuis vest. En voor deze school moet eerst een nieuw gebouw geplaatst worden. EN STERKE DRANKEN. VERHUUR VAN SERVIES. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 Alle Soester Biljartverenigingen zijn aangesloten bij het district Eemland dat op grootse wijze met een receptie en wedstrijden gevierd. Derde klasse D. Aid. Utrecht. S.E.C. 3 5 Eerste klasse A Quick 3 5 A.P.W.C. 4 Zeist 3 5 P.V.C. 3 Ultrajectum 3 4 Veense Boys 4 Saestum 3 3 N.S.C. 4 C.D.N. 3 3 Bilthoven 4 H.M.S. 3 3 R.K.B.V.V. 4 Holland 2 2 F.A.K. 4 Vreeswijk 3 2 Actif 4 Vriendensch. 2 1 B.D.C. 4 Hercules 2 1 Naarden 3 Zebra's 2 1 I Veenendaal 3 1 Zaterdagmiddagvoetbal. Derde klasse A. Derde klasse D. Veluwse Boys Hulshodst Terschuurse B. Rood Wit Valleivogels Stroe v.v.z. E.F.C. '58 jaar 1921. de Bosstraat. De eerste deelnemer start j in de afgelopen twaalf jaar hebben 261 om drie uur. Vanaf half drie kan men leerlingen eindexamen gedaan en in De receptie was in Amersfoort en zich aan de startplaats voor deze rit 1 vijf jaar kon de vlag uitgestoken wor-1 vele sprekers hebben daar het woord opgeven. I den omdat alle leerlingen geslaagd wa-gevoerd, o.a. de heer L. Wissink, voor- l 4 7 D.O.B. 4 R 3 5 W.A.S. 3 fi 3 4 T.O.V. 3 4 3 3 Hees 3 4 2 1 Karboys 4 4 2 0 Avance 3 2 3 0 S.V.M.-Boys 4 4 0 01 Vinkeveen 4 2 Laren 2 P.U.E.M. 4 0

Soester Courant | 1961 | | pagina 9