DURE PLICHT. HET OOG GERICHT OP EEN IDEALIST. Veertigjarig bestaan van chr. ulo. Oorlogstuig. S. F. Besselsen ter aarde besteld. Vergadering V.V.D. Uitslagen S.E.C. Rit van S.B.C. Trein greep auto. Hondenshow. Onvoorzichtig. DINSDAG 3 OKTOBER 1961. 40e JAARGANG nr. 74. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT BOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 Maandagmorgen zijn de werkzaamheden aan de IJ-tunnel hervat na enige jaren stil te hebben gelegen. In een grote tent aan het Oosterdok was 's mor gens een bijeenkomst waar de autoriteiten op de hoogte werden gesteld. Voor een plattegrond van het uit te voeren werk staan Burgemeester v. Hall, ir Walraven, dir. van publieke werken (midden); de wethouder van publieke werken, de heer Van 't Hul (links van de kaart en de commissaris der Koningin in Noord-Holland Mr Prinsen (links van achteren gezien). De Russische pogingen om de verde ling van Duitsland definitief te maken en de positie van Berlijn te ondergra ven, confronteren ons met het helaas telkens dreigende oorlogsgevaar. Het zou niet helpen om de Russen hun zin maar te geven, want dit betoon van zwakheid en meegaandheid zou onmiddellijk gevolgd worden door nieu we Russische eisen, hetzij hier of el ders in de wereld, alle gericht op de onderwerping van het westen aan de communistische ideologie. Een tot de tanden gewapende dictatuur in Rus land stelt onze paraatheid voortdurend op de proef, om bij het minste blijk van zwakheid en angst toe te slaan. Deze brutale oorlogsdreiging in een wereld, die terecht beangst is voor een nieuwe oorlog, stelt ons voor de vraag welke prijs wij bereid zijn te beta len voor het behoud van onze geeste lijke vrijheid. Dat houdt ook in de bescherming die nog te bieden valt te gen de gevolgen van een eventuele oor log voor ieder individu. De Nederland se regering heeft daarom een actie in gezet om ons volk te bewegen meer te doen aan zelfbescherming in tijd van oorlog. Een actie die ingezet is door de pers, radio en televisie en die ge volgd wordt door de toezending aan ieder van richtlijnen, die bij opvol ging ervan een zo groot mogelijke kans bieden om in geval van oorlog het leven er af te brengen. Het Nederlandse volk is daar onge twijfeld helemaal niet rijp voor. Wij verafschuwen oorlog. Wij geloven nau welijks aan de mogelijkheid levend uit een aanval met atoomwapenen te kun nen geraken. Wij zijn bovendien zo individualistisch ingesteld, dat wij ons liefst zo min mogelijk storen aan al gemene richtlijnen. Eerder kankeren we daar 'n beetje op en zeggen dat het toch niets uithaalt, dat het toch geen zin heeft en dat „ze" maar moe ten zorgen dat er geen oorlog komt. We zijn pebaald defaitistisch ingesteld ten opzichte van de mogelijkheden van zelfbescherming. Toch zijn die mogelijkheden er, zoals wetenschappelijk wordt vastgesteld. Dus is het ook de dure plicht van de regering ons van die mogelijkheden in kennis te stellen en de adviezen te ver strekken om er zo goed mogelijk aan te voldoen. Het is 'n onderdeel van de paraatheid die ook ons volk moet tonen tegenover de dreigingen uit het oosten. Het is niet te zeggen öf en nog min der wannéér er een oorlog zal komen. Het staat ook niet vast, dat er in een komende oorlog kernwapens gebruikt zullen worden, hoe men met de moge lijkheid daarvan thans ook dreigt. Een volk dat zich tegen de gevolgen ervan toch zo goed mogelijk heeft gewapend, toont, daarmede de nuchtere realiteit te bezitten zich niet door dreigementen van de wijs te laten brengen. Ook dat betekent een afweer tegen de oorlogs dreiging. Worden er in een toekomstige oorlog atoombommen gebruikt, dan kunnen we niet verwachten er allemaal levend af te komen. Het is echter ook niet zo, dat één bom Nederland van de kaart zou vegen. Hoe verder men van het punt van explosie afzit, hoe groter de kans het er goed af te brengen, mits men zich houdt aan de thans uit te geven adviezen. Daarom is het van zo uitermate belang, deze actie van de regering niet met een schouderophalen voorbij te gaan, doch de richtlijnen goed in zich op te nemen en er gevolg aan te geven. Ze worden gegeven in het belang van u en uw huisgenoten. Bij een eventuele kernwapenoorlog zal een vijand er ze ker niet op uit zijn een heel land met atoombommen te bestoken. Het zou ook voor hun de bezetting van 'n land onmogelijk maken en dat blijft toch nog altijd de eerste opzet van iedere militaire actie. Er is dus veel meer kans op eventueel gebruik van bommen met be perkte gevolgen, zodat de overlevings kans groter is. Dat maakt de tegen eventuele bominslag te nemen maat regelen des te zinvoller. Lamenteren over al die gruwelijke dreigingen heeft geen zin. De wereld staat er nu eenmaal aan bloot en dan kunnen we het maar het best nuchter en reëel onder ogen zien, intussen niets nalatende om de rampen te voorkomen maar ook niets om ze zo goed moge lijk het hoofd te bieden. Geef u geen gevolg aan de richtlijnen, dan getuigd dat alleen maar van kortzichtigheid. Zaterdagmorgen is in het gebouw van de Nederlandse Protestantenbond het veertigjarig bestaan van de christelijke ulo herdacht tijdens een bijeenkomst van leerlingen en leerkrachten, die werd bijgewoond door de wethouder van onderwijs, de heer K. de Haan en door het bestuur van de vereniging „De School met den Bijbel". De heer J. W. ten Broeke, hoofd van de ulo, opende de bijeenkomst met ge bed nadat psalm 63 vers 10 gezongen was en hij las een schriftgedeelte. In zijn toespraak tot de leerlingen en de genodigden wees de heer Ten Broeke op de grote bloei van de school in de laatste vijftien jaar, nadat het vijfen twintig jaar heel moeilijk gegaan is. Men kan hiervoor dankbaar zijn, maar er is geen reden zich hierover op de borst te slaan. God heeft het werk ge zegend en daarom mag men blij en dankbaar zijn zonder tot ongemotiveer de trots te vervallen. Op 1 oktober 1921 werd de school in de Prins Bernhardlaan, die toen School straat heette, geopend. Dat was moge lijk door de wet van minister De Vis ser, welke zorgde voor de financiële gelijkstelling van het openbaar- en het bijzonder onderwijs. Er werd met 25 leerlingen begonnen en de heer S. Fok- kens was hoofd. Hij had twee mede werkers en deze drie leerkrachten be hoefden slechts onderwijs te geven aan 25 kinderen terwijl de laatse jaren een onderwijzer aan de ulo gemiddeld 36 leerlingen in zijn klas heeft. De school zag er in 1921 heel anders uit dan nu en acht jaar geleden was dat nog zo, maar met hulp van het ge meentebestuur kon uitgebreid worden. En er moest uitgebreid worden, want er kwamen steeds meer leerlingen, terwijl men voor de oorlog er steeds beangst voor was dat er minder leer lingen zouden komen, want dan kon leiden tot het opheffen van de school en het verspelen van de waarborgsom, die het schoolbestuur had moeten stor ten. Door de gewijzigde leerplichtwet moes ten de kinderen langer op school blij ven en er kwam steeds meer belang stelling voor het ulo-onderwijs. De heer Ten Broeke dankte het ge meentebestuur en in het bijzonder de afdeling onderwijs voor de medewer king die altijd verleend is en die het tweemaal mogelijk maakte de school uit te breiden. De heer H. Fennema, voorzitter van de vereniging „De School met den Bijbel", prees de verstandhouding tussen het schoolhoofd, het hoofd van de ulo en de leerkrachten. Het bestuur had de organisatie van deze herdenkingsplechtigheid graag aan het hoofd van de school overgelaten en was blij als gast aanwezig te kunnen zijn. Met nadruk wees de heer Fennema er op dat het niet-floreren van de school in de jaren voor de oorlog niet aan het hoofd, de heer Fokkens, lag, want die heeft hard genoeg gewerkt, maar aan het feit dat de meeste kinderen met hun elfde of twaalfde jaar van school gin gen om te gaan werken. Ook thans wordt bijzonder veel ge daan door het hoofd van de school en zijn medewerkers en het is prettig dat er thans zulke uitstekende resultaten behaald worden. Mede door deze arbeid groeit en bloeit de Christelijke ulo en daarvoor moet men dankbaar zijn. Aan het einde van zijn toespraak bracht de heer Fennema in herinnering dat de heer P. Beekman reeds lid van het schoolbestuur was toen de heer Fok kens veertig jaar geleden tot hoofd van de ulo benoemd werd. Thans maakt hij nog deel uit van dit bestuur. Wethouder De Haan wenste de school geluk met dit jubileum. Het gemeen tebestuur had altijd graag iets meer voor deze school gedaan dan strikt noodzakelijk was, omdat het hoofd van de school en zijn medewerkers hun werk met zoveel ijver en ambitie ver richten. De wethouder sprak de wens uit dat de leerlingen met evenveel enthousias me hun werk zouden verrichten. Dan zal de school in toenemende mate blij ven bloeien. Nadat de heer Fros op het orgel een variatie van Jan Zwart op „Wilt he den nu treden" gespeeld had, werd door de leerlingen een bandrecorder aangeboden. De heer Ten Broeke dankte voor dit geschenk en sprak de wens uit dat de school nog lang een school in vrijheid zal mogen zijn. Met „Dank dankt nu allen God" werd deze sobere herdenkingsplechtigheid besloten. Over enige weken zal het jubileum met twee feestavonden ge vierd worden. In het bos bij Zonnegloren vond J. E. een vlietuigbom. De politie ging op on derzoek uit en kwam tot de ontdek king dat de achterontsteking van de bom tot explosie gekomen was, maar de voorontsteking nog in tact was. De Mijnenopruimingsdienst zal de bom weghalen. Onder grote belangstelling is gister middag het stoffeliik overschot van de heer S. F. Besselsen op de begraaf plaats aan de Veldweg ter aarde be steld. Onder hen, die de overledene de laat ste eer bewezen, bevonden zich de ge meentesecretaris, de heer J. J. J. M. Festenwethouder K. de Haan, de korpschef van politie, de heer C. van Es en oud-directeur van het postkan toor, de heer J. A. Jansen. Afgevaar digden van vele verenigingen waarvan de heer Besselsen lid en bestuurslid geweest is, gaven eveneens van hun belangstelling blijk. In de aula werd het woord gevoerd door de heer C. van Es als lid van de advies-commissie van P.V.O. Hij noem de de heer Besselsen een strijdbare man, die vocht voor idealen welke het waard waren dat er voor gevochten werd. Ook was hij een goed man en P.V.O. verliest in hem een grote vriend. 57 jaar is de heer Besselsen lid van P.V.O. geweest. Door het samen mu- ciseren wilde hij de mensen op een hoger niveau brengen. De vereniging is hem zeer erkentelijk voor de wijze waarop hij gewerkt heeft voor de har monie, waaraan hij zijn hart verpand had. De heer Van Es sprak de wens uit, dat men bij P.V.O. het levenswerk van de heer Besselsen zal voortzetten. De heer Saarloos bracht dank voor het vele werk, dat de heer Besselsen in het belang van de leden der Alg. Bond van Ambtenaren deed. Hij was medeoprichter van deze bond. De heer J. v. d. Broek condoleerde de familieleden van de overledene namens P.V.O., de vereniging, waaraan hij meer dan een halve eeuw zijn mede werking verleende. Zijn nagedachte nis zal bij de leden der vereniging heel lang in ere blijven. De heer K. de Haan bracht de tijd in herinnering, waarin de heer Besselsen gemeenteraadslid was. Hij was de eerste arbeidersvertegenwoordiger in onze gemeente en om zijn bezonnen heid en zijn gezonde argumentatie heeft hij voor de oorlog in het poli tieke leven een belangrijke rol ge speeld. Na de oorlog heeft hij zijn idealen op ander terrein trachten te verwezenlijken en van deze idealen was de gerechtigheid voor ieder en vooral van de verdrukten, het mid delpunt. De heer Besselsen was 42 jaar brie venbesteller in Soest. P.T.T.-beambten droegen dan ook de baar grafwaarts, voorafgegaan door de drumband van P.V.O. met omfloerste trommen. Le den van de harmonie bliezen het Lar go van Handel en een groet met het omfloerste vaandel betekende het af scheid van een man, die zijn vereni ging bijna 60 jaar trouw was. De Volkspartij voor Vrijheid en De mocratie, afdeling Soest-Soesterberg, houdt op 10 oktober in het Oranje Hotel een algemene vergadering. Er zal gesproken worden over de candi- daatsstelling voor de Provinciale Sta ten. Op 28 maart 1962 zullen de ver kiezingen voor de Provinciale Staten gehouden worden. Na de pauze zal wethouder dr. D. J. P. Oranje een causerie houden. C.D.N. 1—S.E.C. 1 0-3. Hercules 2—S.E.C. 2 4-1. Baarn 4S.E.C. 4 0-2. S.E.C. AODI '58 A 8-1. S.E.C. BAmersfoortse Boys B 0-4. S.E.C. C—Quick C 6-2. Quick aS.E.C. a 2-2. S.E.C. bAmsvorde c 3-0. A.P.W.C. b—S.E.C. c 1-10. Pupillen: S.E.C. 1—C.J.V.V. 1 3-0. C.J.V.V. 2S.E.C. 3 1-0. De Soester Bromfiets Club organiseerde zondag een rit van 36 km, waarvan het parcours was uitgezet door de heer M. v. Rouwendaal. Er waren 28 deelnemers, die startten bij hotel Bos en Duin, waar de heer B. Luschen, voorzitter van S.B.C., de prijzen uitreikte. Hij deelde mee dat de volgende rit op 9 oktober gehouden zal worden. De uitslag was 1. J. v. d. Bank, 8 strafpunten. 2. J. Kuus (18). 3. R. Wehman (56). 4. E. v. d. Broek (56). 5. T. v. Slooten (51). Velen van ons hebben de Amerikaan se president Kennedy op de vorige week op het televisiescherm gezien tijdens zijn grote rede in de vergadering van de Verenigde Naties. Het was een hooggestemde rede, die ondermeer een beroep op het gezond verstand en de welwillendheid van de Russen bevatte. Kennedy daagde de russen uit tot een strijd om de vrede inplaats van een strijd om in een zo snel mogelijke tijd zoveel mogelijk wa pens te krijgen. Hier sprak een idealist en idealisme is heel mooi, maar niet in de politiek. De idealist die zich tot het reclasse- ringswerk aangetrokken voelt zal er goed aan doen veel werk te verrich- fen voor de verbetering van medemen sen. Dat werk zal veel teleurstelling brengen, maar ook zullen successen geboekt worden. Wie echter iets met idealisme bij de Russen tracht te be reiken komt altijd bedrogen uit en het is merkwaardig, dat president Kenne dy daarvan nog steeds niet op de hoog te schijnt te zijn. Meer dan 40 jaar lang geven de Russen blijk het ide aal van Lenin - de wereldrevolutie - te willen verwezenlijken en daaraan verandert de meest hooggestemde re de van Kennedy niets. Al de woorden in deze vorm zijn paarlen voor de zwijnen. Natuurlijk willen de Russen geen oor log. Ze willen alleen maar hun zin hebben. Hitier wou ook geen oorlog en hij zou die nooit begonnen zijn als hij maar steeds weer zijn zin gekre gen had. Kennedy spreekt thans met en over Chroesjtsjew, zoals wijlen minister Chamberlain dat 25 jaar geleden met en over Hitier deed. Kennedy beschouwt de Russische lei der als een man met wie je praten kunt. Dat dacht Chamberlain van Hit- Ier ook. Het is echter allemaal boter aan de galg gesmeerd en de vrije wereld is slechts gebaat met een hou ding, waaruit blijkt, dat we Croesjts- jew en Hitier met het zelfde sop over goten achten. Of bent u misschien ook zo idealistisch dat u het tegendeel veronderstelt. Dat mag natuurlijk, maar het is wel merkwaardig, dat miljoenen wegvluch ten uit het land waar de Russen hun zegeningen brachten. KANTMAN. Op de onbewaakte overweg bij auto sloperij De Ridder, achter de Soester- bergsestraat, is zaterdag een auto ge grepen door een trein die uit de rich ting Utrecht kwam. De bestuurder was A. ~M. W. uit Zeist. Hij stak de over weg over zonder op te letten, zag de trein niet en een botsing was onver mijdelijk. De auto werd gegrepen, een halve slag omgedraaid en de trein botste voor de tweede maal tegen de auto, die zwaar beschadigd werd. De bestuurder van de auto mankeerde niets. Kleine en grote honden met kleine en grote bazen en bazinnen kwamen za terdagmiddag bij tientallen naar het St. Josephgebouw, waar een jury be staande uit de Amersfoortse dieren arts dr. Schoenmaker, de inspecteur van de Soester Vereniging tot bescherming van Dieren, de heer E. van Renswouw en de secretaris van deze vereniging, de heer J. C. 't Hart de dieren aan een nauwkeurig onderzoek onderwierpen om uit te maken wie een prijs verdien de als de best verzorgde hond. Bambi van Dick Schlosser won met 49 punten de eerste prijs, Wolf van Dick Kooij met 48 punten de tweede en Axel van Margot Meijer met 47 punten de derde. Jaap ten Haaf, Wim Kerkhoff, K. Druyff, Adriaan Brood, Tilly Kuijer, Bert van Altena en Wout- je v. d. Broek wonnen met hun hon den de vierde tot en met de tiende prijs. De eerste prijs was een waarde bon van 10, De tienjarige R. M., die in het tehuis van de vereniging Trein 8.28 verblijft, klom in een boom, hield zich niet goed vast en viel. Hii brak een pols en klaag de over pijn in de rug. Na behandeling door dokter Rupert is hij per zieken auto naar De Lichtenberg gebracht.

Soester Courant | 1961 | | pagina 1