f p IN NIEUWE BANEN. Opening (gereformeerd wijkgebouw „De Rank". HET 006 GERICHT Of EEN DODENLIJST. Officiële mededelingen. mm r~. JÈÈÊM laÉéi 'éi M. 10 oktober kinderzegeldag. Opstelling van S.E.C. VRIJDAG 6 OKTOBER 1961. 40e JAARGANG no. 75, SOESTER OURANr Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart 2,10 - per post 2,25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT BOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 Het voorstel van de Nederlandse rege ring om het beheer over Nieuw-Guinea over te dragen aan de Verenigde Na ties en met eventuele medewerking van Nederland het gebied tot zelfbeschik king te brengen, is in westelijke lan den over het algemeen goed ontvangen. Dan kon ook haast niet anders, want het voorstel appeleert geheel aan het Handvest der Verenigde Naties, waarin het zelfbeschikkingsrecht der volken is vastgelegd, waarbij de financiële hulp die Nederland bereid is te blijven bie den, een pluspunt extra is. Maar het gaat in de kwestie Nieuw- Guinea eenmaal niet alleen om de Pa poea-bevolking. Doordat Indonesië het gebied voor zich opeist, zelfs meerma len dreigementen erover heeft geuit, is het mede een kwestie van internatio nale politiek geworden. En in het uiter mate harde politieke bedrijf zoals zich dat ook in de V.N. afspeelt, wordt de kwestie Nieuw-Guinea mede getrokken in de belangenstrijd tussen het oostelijk en het westelijk blok. Hoewel ieder land door zijn lidmaat schap van de V.N. de bepalingen van het Handvest onderschrijft, zal dus bij de behandeling van het Nederlandse voorstel blijken, dat voor het nemen van een beslissing het zelfbeschikkings recht der Papoea's een minder grote rol speelt en het voor of tegenstem men wordt bepaald door politieke oog merken De goede ontvangst die 't voorstel van minister Luns bij de vertegenwoordi gers en in de pers van verschillende landen heeft verkregen, zegt daarom nog niet zoveel over de verwerkelij king ervan. Er schuilt dan ook een groot risico in de indiening van dit voorstel bij de Verenigde Naties. Ver- "krijgt het namelijk niet de vereiste meerderheid in de Algemene Verga dering, dan is de onderhandelingspositie van Nederland in de kwestie Nieuw- Guinea verslechterd, ten voordele van Indonesië. We ontkomen dan uiteinde lijk niet aan directe onderhandelingen met Soekarno en behoeven over de uit slag daarvan dan niet veel illusies meer te koesteren. De Nederlandse regering heeft echter tevoren bij enkele tientallen regeringen doen informeren hoe men tegenover de voorstellen van internationalisering van het beheer zou staan en heeft er ken nelijk gunstige reacties op verkregen. Het aantal daarvan heeft haar blijkbaar vertrouwen gegeven in de mogelijkheid van aanvaarding van het voorstel door de V.N. En dat dit vertrouwen niet geheel misplaatst is, mag men ook wel concluderen uit de reacties erop van Indonesische zijde. Nadat de Indonesische vertegenwoordi ger bij de V.N. zich aanvankelijk scherp teven het voorstel had uitgelaten, werd hem reeds de volgende dag vanuit Dja- karta het zwijgen opgelegd. Soekarno liet zich zeer gematigd uit over dit onverwachte Nederlandse voorstel en men besloot, dat de minister van bui tenlandse zaken, Soebandrio, zelf naar New-York zou gaan om in de Alge mene Vergadering der V.N. het officiële antwoord van Indonesië op het voorstel kenbaar te maken. Volgens de laatste berichten zou Indo nesië te kennen willen geven, bereid te zijn de kwestie in onderhandelingen met Nederland te regelen, liever nog dan het op een aannemen van het Ne derlandse voorstel in de V.N. te laten aankomen. Maar de eis dat Indonesië tenslotte het beheer over Nieuw-Guinea moet verkrijgen, wordt daarbij niet los gelaten. Begint Nederland dus onderhandelingen met Indonesië, dan bewilligt het a priori in deze voorwaarde en dat wil en kan de Nederlandse regering nu juist niet doen. Dat wil niet zeggen, dat het er uiteindelijk niet van zal komen, maar dan toch niet alvorens de Papoea bevolking van voldoende medezeggen schap in het beheer over eigen land verzekerd kan zijn. Hoe men de zeker heden in deze zal kunnen verwezen lijken, lijkt een uiterst moeilijk punt, gezien wat Indonesië tot nu toe op dit punt ten toon heeft gespreid. Daar zal inschakeling van internationale li chamen wel niet bij ontbeerd kunnen worden. Het Nederlandse voorstel gaat nu al verder en daarmede is Nederland Indo nesië een slag voor en heeft het zijn onderhandelingspositie versterkt. Indo nesië is gedwongen een wat soepeler houding in de kwestie Nieuw-Guinea te gaan innemen. Nu het strandseizoen geëindigd is zit de Zandvoortse politie met een enorme voorraad gevonden voorrwerpen. De voorwerpen variëren van strandballen, zonne- en gewone brillen, autopeds, fietsen, een houten teen, borloge's, bi kini's, costuums, jurken, fototoestellen, een geweer, bontjassen, een carbit- lamp tot een vrij behoorlijk aantal kunstgebitten. Op 30 mei van dit jaar legde ds C. M. v. d. Loo de eerste steen voor het wijk gebouw van de Wilhelminakerk aan de Soesterhergsestraat en woensdag avond is dit gebouw geopend. Het is een prachtig gebouw, dat de naam „De Rank" kreeg. Architect is de heer Egberts uit Hil versum en het is gebouwd door het Soester aannemersbedrijf E. Kareisen. De firma Middelman leverde de stof fering gratis en de firma W. van Tol schonk een piano voor de grote zaal, die 220 mensen kan bevatten en een toneel heeft. Er zijn twee kleine ver gaderzalen, respectievelijk voor 30 en 15 mensen, er is een keuken en een garderobe, terwijl een kleine kleedka mer zijn diensten zal bewijzen bij to neeluitvoeringen. bouw en de gemeen eleden hebben door hun vrijwillige bij dj age deze bouw mo gelijk gemaakt. Reeds onder ds Ru ïann werd aan de voorbereiding gew^jf en onder ds v. d. Loo is dit werk voortgezet. De heer Stulp dankte allen die de bouw moge lijk maakten. In het bijzonder de ar chitect, de aannemer en de onderaan nemers. Na zijn toespraak droeg de heer Stulp de sleutel aan ds v. d. Loo over die hem op zijn beurt overdroeg aan de heer Fopma van de commissie die dit nieuwe gebouw zal beheren. De heer Fopma dankte de bouwcom missie, de architect en de aannemer, waarna de heer Egberts - de architect - het woord voerde. Hij prees het werk van aannemer Ka- In de Wilhelminakerk waren woensdag-1 avond gemeenteleden en vele genodig-1 den aanwezig. Zij werden verwelkomd door ds C. M. v. d. Loo. In het bijzon der de Herv. kerkeraad Soest, ds. Berg- hauser Pont en echtgenote van het sanatorium Zonnegloren, mevr. Rull- man, mevr. Muurling, presidente van de Ned. Christenvrouwenbond afdeling Soest-Zuid, de kerkeraad van Soestdijk, de Geref. Vrouwenver., de Jeugdraad, de architect, aannemer en onderaan nemers. De leden van de Geref. gemeen te Soest werden echter niet vergeten, want zij zijn het die de bouw van dit prachtige gebouw mogelijk maakten, aldus ds v. d. Loo. Zij zullen er ook voor moeten zorgen dat de financiën er ko men om dit gebouw te exploiteren. De heer K. Stulp sprak als voorzittter van de bouwcommissie. Reeds eerder waren er plannen tot het stichten van een wijkgebouw te komen, maar die werden niet uitgevoerd. De opening van dit gebouw betekent een mijlpaal in het kerkelijk leven van de Gereformeerde gemeente van Soest. Vooral de jeugd is gebaat bij dit ge- relsen, die meer gedaan had dan hij moest doen, omdat hij het werk met liefde deed. Dit nieuwe gebouw is een offer aan de dienst van God, gebracht door de gemeenteleden en het is een manifestatie van de kracht en de ge bondenheid die het kerkelijk leven van de Geref. gemeente kenmerken. De heer Egberts sprak de wens uit dat het gebouw aan de verwachtingen zal voldoen en dat vooral de jeugd er veel profijt van zal hebben. Hij bracht dank aan allen met wie hij samengewerkt had. Deze samenwerking was uitste kend en prettig geweest. De heer Kareisen prees eveneens de sa menwerking met de bouwcommissie en hij sprak de wens uit dat God de ge meenteleden in de gelegenheid zal stel len lang van dit gebouw gebruik te maken. De heer Kareisen uitte zijn bewonde ring voor het werk dat door vrijwil ligers verricht was en voor de wijze waarop de onderaannemers zich van hun taak gekweten hadden. De heer Ekhart dankte namens de ge meente allen die ervoor zorgden dat het gebouw tot stand kwam en de heer Van Ee wenste de Gereformeerde ge meente van Soest namens de kerke raad van de Hervormde gemeente Soest geluk met deze aanwinst. Mevr. Muurling sprak namens de N.C.V.B. Soest-Zuid. Zij vond de naam „De Rank" zeer toepasselijk en zinvol. Het leven kan niet buiten ranken dus een kerkelijke gemeente ook niet. Zij sprak de wens uit dat deze rank zal uitgroeien en een vruchtbaar bestaan zal hebben. De heer Jongma sprak namens de jeugdraad en hij sprak er zijn vreugde over uit dat de jeugd van de Gerefor meerde gemeente Soest thans over zo'n prachtig gebouw beschikt. De vereni gingen kunnen dit nieuwe gebouw goed gebruiken. Mevr. Van Veenendaal wenste de ker keraad en de gemeente namens de Ge reformeerde Vrouwenvereniging geluk met het nieuwe gebouw, dat ook voor haar vereniging een aanwinst is, want voortaan zal het mogelijk zijn deel neemsters aan een landelijk congres van de Gereformeerde Vrouwenbond naar Soest uit te nodigen. De heer W. A. Veldhuizen bracht de gelukwensen van de Gereformeerde gemeente Soestdijk over. Ds v. d. Loo had deze gemeente de moedergemeente van Soest genoemd, maar de heer Veld huizen gaf de voorkeur aan het woord zustergemeente. Vooral de jeugd moet dankbaar zijn voor het tot stand ko men van dit gebouw. In een slotwoord dankte ds v. d. Loo alle gevers van geschenken. In het bij zonder de firma's Middelman en Van Tol. Hij legde er de nadruk op dat iedereen welkom is in het nieuwe ge bouw. Tenslotte nodigde hij alle aan wezigen uit een kopje koffie te komen drinken en de belangrijke aanwinst van de Gereformeerde gemeente Soest in ogenschouw te nemen. De meeste mensen denken dat dinsdag 10 oktober gewoon één van de 365 da gen van het jaar is. Toch gebeurt er op die dag iets heel bijzonders. Dan begint de 35e kinder postzegelactie. Als op dinsdag 10 oktober de school bel het eind van de ochtendschool tijd aankondigt, dan gaan een kleine 600.000 meisjes en jongens aan het werk „voor het kind". Ze bellen aan bij de 2.700.000 huisdeuren die ons land telt. Ze verkópen niet - ze vragen alleen hoeveel zakjes kinderzegels en hoe veel mapjes prentbriefkaarten u wilt bestellen In een zakje kinderzegels zit8 kin derzegels van 12 9 ct en 4 kinder zegels van 4 4 ct, Zo'n zakje kost dus twee gulden. Van die twee gulden is 1.12 de ge wone frankeerwaarde van de postzegels en de 88 cent die u méér betaalt is uw bijdrage „voor het kind". Dan la ten ze u ook het plaatje op hun bestel- enveloppe zien, zodat u 'n keus uit de vier verschillende mapjes prentbrief kaarten kunt maken. Uw bestelling wordt nauwkeurig geno teerd en u krijgt een zegeltje om op deur of raam te plakken. De kinderen nemen dus nog geen geld aan. 13 be taalt pas wanneer de jongelui het be stelde komen afleveren - dat zal op of even na 13 november a.s. zijn. Het zegeltje op uw deur of raam is be doeld als waarschuwing voor de school jeugd hiec is al besteld - niet weer aanbellen De opbrengst van de vorige actie - 2Vü millioen gulden - is verdeeld en de kinderzegelkas is leeg. Honderden kindertehuizen rekenen een voudig op het jaarlijkse extraatje, waardoor aan het vaak grauwe leven van duizenden kinderen wat méér kleur kan worden gegeven. Voor de meest dringende gevallen zijn op korte termijn nog vele miljoenen guldens nodig. De 34 vorige acties brachten samen ruim 22 miljoen gulden op. Zou de 35e actie de 25 miljoen gulden volmaken S.E.C. speelt zondag tegen Ultrajectum in de volgende opstelling Adams Hooijer Ten Hove De Rooij Ruttenberg Burgman v. Breukelen Van Kooij v. d. Valk De Bruin Westerveld Bijna 60.000 vliegers van de Royal Air Force hebben in wereldoorlog II het leven gelaten bij vluchten boven vij andelijk gebied en terecht werden zij als helden geëerd, want zij hebben een belangrijk aandeel gehad in de zege van de geallieerden op de Duitsers. Zo was het tenminste, maar hierin hebben de heren Webster en Frank- land verandering gebracht. Zij hebben de ouders, vrouwen en kinderen van deze gesneuvelden laten weten dat zij eigenlijk net zo goed thuis hadden kunnen blijven en er daardoor het le ven afbrengen, want al die bombarde menten op Duitsland hebben eigenlijk niets om het lijf gehad. De heer Webster zou zich voor deze verklaringen moeten doodschamen, maar hij is overleden. Misschien wil de heer Frankland dan zo vrien delijk zijn dit te doen, want wat ook hij uitgehaald heeft is wel schandelijk. Natuurlijk heeft de Britse legerleiding het volste recht uit te zoeken wat de resulaten van diverse oorlogshande lingen geweest zijn en daaruit conclu sies te trekken. Maar laat dit dan in het geheim gebeuren. Zoveel dingen, die iedereen zou moeten weten, worden achter de schermen gehouden, dus dit had er ook wel achter kunnen blijven. Vier dikke boeken hebben beide heren geschreven en daar hebben ze jaren over gedaan. Ze hadden beter kunnen gaan vissen of puzzelen. Dan was het honderdduizenden familieleden van de gesneuvelden vliegers bespaard geble^- ven te moeten lezen dat die bombar dementen op Duitsland niets om het lijf gehad hebben. Misschien zit In ons land ook iemand uit te kienen dat de strijd om de Greb- beberg niets om het lijf gehad heeft en dat de Mariniers in Rotterdam be ter met hun duimen hadden kunnen gaan draaien dan de Duitsers naar de keel te vliegen. Die man zal dan net zoveel ongelijk hebben als die twee Engelse „geschiedschrijvers", want de vluchten boven Duitsland plus de strijd bij de Grebbeberg, plus de ge vechten van de Mariniers, plus zoveel wat in de jaren 1940-1945 gebeurd is hebben de Duitsers tot overgave ge dwongen. KANTMAN. SCHERMBEELD-ONDERZOEK. In verband met de wijziging in de doorlichtingsuren op vrijdagavond laten wij hieronder het definitieve rooster volgen voor het massa schermbeeld in onze gemeente, waarvan het onderzoek in een daarvoor speciaal ingerichte au to zal plaats hebben. I. Parkeerterrein achter V.V.V.-huisje. Maandag 16 oktober, van 14-17 uur en 18.30-20.30 uur. Dinsdag. 17 oktober, van 14-17 uur en 18.30-20.30 uur. Woensda" 18 oktober, van 14-17 uur en 18.30-20.30 uur. II. O.l. school Beetzlaan. Donderdag, 19 oktober, van 13.30-17 uur en 18.30-20.30 uur. Vrijdag. 20 oktober, van 10-12 en 13.30-17 uur. Maandag, 23 oktober, van 13.30-17 uur en 18.30-20.30 uur. III. Nijverheidsschool Molenstraat. Dinsdag, 24 oktober, van 14-17 uur en 18.30-20.30 uur. Woensdag, 8 november, van 14-16.30 uur. IV. Autobusstation Soest-Zuid. Woensdac. 25 oktober, van 13.30-17 uur en 18.30-20.30 uur. Donderdag, 26 oktober, van 13.30-17 uur en 18.30-20.30 uur. Vrijdag. 27 oktober, van 10-12 uur en 13.30-17 uur. Maandag, 30 oktober, van 13.30-17 uur en 18.30-20.30 uur. Dinsdag 31 oktober, van 13.30-17 uur en 18.30-20.30 uur. .V. Nabij Insingerschool te Hees. Donderdag, 2 november, van 14-17 uur en 18.30-20.30 uur. VI. Nabij Dijkhuisstraat 24 te Soester- berg. Vrijdag, 3 november, van 10-12 uur en 14-17 uur. VII. Dorpsplein Soesterberg. Maandag 6 november, van 14-17 uur en 18.30-20.30 uur. Dinsdag, 7 november, van 14-17 uur en 18.30-20.30 uur. Woensdag, 8 november, zie bij III.

Soester Courant | 1961 | | pagina 1