Niet alleen in KONGO* Ook in andere delen van Afrika broeit het* De verhouding blank-zwart is het knelpunt. Erkende Autorijschool „DE WITTE POMPEN" Voetbalprogramma. Pruimeboom voor de tweede maal in bloei. Geslaagd. ggSSfe. Sinds maanden smeult de crisis in Angola, die slechts weinig vooruitzich ten heeft naar de zin der Portugezen opgelost te worden. In de Zuidafri- kaanse Unie nemen de rassenspannin- gen voortdurend toe en niemand weet, hoe de dingen zich daar in de nabije toekomst zullen ontwikkelen. In de Kongo is de strijd om de macht nog lang niet ten einde en in de Centraal- afrikaanse Federatie, die uit de heide Britse proptectoraten Noord-Rhodesië en Niassaland alsmede de zichzelfre- gerende kolonie Zuid-Rhodesië bestaat, breekt zich sedert geruime tijd een ge vaarlijke ontwikkeling baan. In die Federatie leven rond 270.000 blanken in voortdurende vrees hun voorrechten aan ongeveer 7,2 miljoen negers te verliezen. Engeland heeft de laatste jaren meer malen het bewijs geleverd dat het de tekenen des tijds weet te verstaan. Het heeft vroegere koloniën de vrijheid ge geven in de hoop, dat de regeringen der zo ontstane nieuwe staten met Londen verbonden zouden blijven. Soms ging die rekening op, soms niet. Over het algemeen was het experiment een succes. Zelfs de inheemsen kijken nog altijd met verbazing naar de met donderend geweld neerstortende watermassa's van de Victoria-Falls. De hardste noot van de Britse minis ter van Koloniën is ongetwijfeld de Centraalafrikaanse Federatie. Ze werd in 1953 werkelijkheid. Haar duidelijke doelstelling was niet alleen de samen smelting van beide gebieden Rho- desië met Niassaland, maar ook het „partnerschap der rassen". Blank en zwart zouden gezamenlijk voor de toe komst werken, de rassenscheiding zou opgeheven worden. Het experiment moest richtinggevend voor de toekomst zijn. Helaas bleef het probleem min of meer bij de start al steken. In enkele delen van de federatie hadden de blanke - Britse - farmers niettegen staande hun verhoudingsgewijs geringe aantal het grootste deel van 't vrucht baarste land in bezit en zij waren niet voornemens dat op te geven. In Noord- Rhodesië bevonden zich de belang rijkste industriecentra - vooral de ko permijnen - in Britse handen en ook daar verweerden de eigenaars zich te gen de concessies aan de inheemsen. Steeds als de regering in Londen hervormingen aankondigde, stiet ze op de tegenstand van conservatieve krin gen in de federatie. Het partnerschap der rassen staat weliswaar op papier, maar de werkelijkheid ziet er heel an ders uit. De kieswetten benadelen de zwarten zozeer, dat zij er nooit op zul len kunnen rekenen een belangrijk woord mee te praten. De federatie met haar rijkdommen aan koper, kobalt en chroom is altijd al een machtige factor in de wereld economie geweest. De blanke extre misten zijn niet van plan voor zwar ten te buigen. Londen ziet zich al ge ruime tijd in een moeilijke positie ge- Zebra*s op een drinkplaats in Niassaland. plaatst. De regering aan de Theems weet, dat de politiek van „te weinig en te laat" katastrofale gevolgen moet krijgen. In Salisbury, de hoofdstad van de federatie, zijn ook wel enkele poli tici, die er dezelfde mening op nahou den, maar die strijden tot nu toe een vergeefse strijd. Hun tegenstanders spelen sedert en kele maanden met de gedachte van een aansluiting met de Zuidafrikaanse Unie, welks regeringsprogramma de heerschappij van de blanke verzekeren wil, koste wat het kost. De onvrijwillig gefederaliseerde zwar ten hebben dat gevaar onderkend. Er gaat geen week voorbij zonder dat het tot botsingen komt. Tot nu toe is er niet veel over gesproken, maar dat kan spoedig veranderen. De toekomst der Federatie is onzeker. Salisbury is met zijn ongeveer 200.000 inwoners nu niet bepaald datgene, wat men zich voorstelt van de hoofdstad van een land, welks gebied groter is dan dat van Frankrijk, Engeland, de Beneluxlanden en Portugal samen. Toch kan het zich intussen op veel hoogbouw beroemen, die echter meer Amerikaans dan Engels aandoet. Engels daarentegen zijn de nieuw ontstane voorsteden met hun brede avenues en de vele villa's, die zich in uitgestrekte parken verbergen, Engels zijn ook de clubs, waarin de zakenlie den, ambtenaren en farmers elkaar ontmoeten. te verklaren, maar soms, niet eens zel den, is er bij hun argumenten sprake van de toorn der goden. De inheemsen wisten van hun bestaan sinds mensenheugenis. Zij spraken er over met vrees want zij hielden ze voor de woonplaats van een bijzon- machtige en gewelddadigde god. Tegen woordig nog zijn er zwarte Afrikanen, die zich noch door goede woorden la ten overreden in hun nabijheid te ko men, in de buurt van de „rook die dondert." Livingstone ontdekte ze in het jaar 1855. Hij verklaarde later, dat hij zijn hele leven niets indrukwekkender en majestueuzer gezien had - die water vallen, die hij naar Koningin Victoria noemde. Zij behoren tot de geweldigste ter wereld en zijn intussen een van de grootste toeristenattracties van Rhode- sië geworden. In tegenstelling tot de inboorlingen die de Victoria-Falls als het werk van bovenaardse machten beschouwen, hebben de geologen met wetenschap pelijke nuchterheid de vraag van hun ontstaan onderzocht. Lange tijd gele- Theorie gTatis. ƒ6,— PER UUR. Steenhoffstraat 25 Telefoon 2185 Egyptisch Engels zijn de clubs in de buurt van de hoofdstad. Beton, chroom, glas en neon, dat is het Salisbury van heden. Officieel wordt nog veel over het rassenpartner- schap gesproken, maar de werkelijk heid ziet er anders uit. In de betere hotels hebben de zwarten geen toegang, in de bioscopen en theaters gaat de scheiding zelfs door tot in de toiletten. In deze stad ontmoeten soms heden ten dage nog twee werelden elkaar. Het is nog niet eens zo heel lang ge leden, dat in het meest exclusieve ho tel der stad de koperindustriëlen bij eenkwamen. Hun gesprekken draaiden om de marktproblemen, de prijzen op de wereldmarkt en kartelafspraken. De deelnemers kwamen met straaljagers, verwachtten dat hun drinks de juiste temperatuur hadden en dat op de me- In de oude stad Zimbabwe schijnt de tegenwoordige tijd weg te zinken. Waarvoor zou deze geweldige ronde toren eens gediend hebben nukaart ook oesters voorkwamen. Omstreeks diezelfde tijd wisselden in Salisbury Europese artsen en Afrikaan se medicijnenmannen ervaringen uit. De Europese deelnemers van dit con gres ging het erom de „ngangas" (in landse medicijnmannen) inlichtingen over geneeskrachtige kruiden te vra gen. Hun zwarte collega's daarentegen wilden zich door hen in de moderne medische wetenschappen laten onder richten, waarbij zij generlei minder waardigheidscomplexen toonden, want zij wisten, dat hun methoden en hun middelen zich volstrekt konden laten zien. Wie de laatste weken door de straten van Salisbury liep, die wist aldra niet meer, of hij waakte of droomde. In de étalages der reisbureaus zag hij lok kende aanplakbiljetten die propagan da maakten voor trips met onverge lijke belevenissen", die voor safari's uitnodigden, die gevaarlijk dreigden te worden, van het voornemen van en kele partijen om de federatie dezelfde weg te laten gaan, die eens de Ameri kaanse koloniën van Engeland hadden genomen. Air-conditioning in wolkenkrabbers en bazars, waarin amuletten tegen boze geesten verkocht worden, exclusieve clubs waarin een temperamentvolle uitbarsting veroordeeld wordt en ver borgen kroegen, waarin negers van de vermoorde Kongopremier Loemoemba als over een godheid spreken, dat alle- maal is Salisbury. j „Wij zullen de negers de gelijkbe rechtiging op een presenteerdblad aan bieden, als zij de overeenkomstige op leiding en- het politieke verantwoor- delijkheidsbesef hebben", hoort men in de exclusieve clubs. Achteraf verneemt men dan, dat het tot dat moment nog een heel lange weg is. De negers van de federatiehoofdstad houden er een andere mening op na. Velen van hen geloven, dat de beslis sing voor het einde van dit jaar zal vallen. Zij trachten dat heel nuchter den, zeggen zij, stroomden de water massa's van de Zambesi rustig over een breedte van ongeveer 1500 meter door de wijde vlakte in het zuidwesten van Rhodesië. De rivier was niet diep, want de bedding bestond uit harde ba salt. Op een dag ontstond - waar schijnlijk door een aardbeving - een 120 meter diepe kloof. Hij liep dwars door de rivierbedding en had een maximale breedte van 80 meter. Het water van de Zambesi stortte in de scheur, vulde hem op en stroom de daarna in de oude bedding verder de sporen van de natuurkatastrofe ver- dwenen. Na een lange periode had het water echter in het gesteente van de kloof een zwakke plaats gevonden. Het schuurde die plek uit en vond zo in de loop der duizenden jaren een nieu we weg, een ongeveer 60 km lange zig-zag-vormige canon. Sinds die tijd bestaan de vier watervallen, die voor ruim een eeuw de naam van een ko ningin kregen. De waterhoeveelheden, .die zich over de klippen van de Victoria-watervallen i in de diepte storten, wijzigen met de i jaargetijden. Als gemiddelde hebben deskundigen 300 miljoen liter per mi-i nuut berekend. Tijdens de regentijd stijgt uit de kloof een wolk waterdamp op, die 40 km ver zichtbaar is. Bij zonnig weer en tijdens maanheldere nachten han gen fantastische regenbogen boven het waterdampgordijn. Zondag S.E.C. 1Ultrajectum 1, 2.30 uur. S.E.C. 2Baarn 2, 12 uur. S.E.C. 3Zeist 4, 12 uur. Gooise Boys 3S.E.C. 4, 12 uur. H.V.C. 4—B.D.C. 2, 12 uur. B.D.C. 3—Quick 4, 2.30 uur. B.D.C. 5Quick 5, 12 uur. B.D.C. 7—B.D.C. 6, 2 uur. Zaterdag S.E.C. AAmsvorde A, 4 uur. S.E.C. aAmsvorde a, 4uur. Quick bS.E.C. b, 4 uur. S.E.C. cAmersfoortse Boys a, 2.45 uur. Amsvorde dS.E.C. d, 2.45 uur. S.E.C. ee—B.D.C. ee, 2.45 uur. B.D.C. ASpakenburg A, 4 uur. B.D.C. aB.D.C. b, 2.45 uur. Pupillen B.D.C. 1—S.E.C. 1, 2 uur. Cobu Boys 2S.E.C. 2, 2 uur. S.E.C. 3Quick 3, 2 uur. B.D.C. 3—K.V.V.A. 2, 2 uur. HulshorstV.V.Z., 4.15 uur. De ongewone warmte van de laatste weken heeft ervoor gezorgd dat de pruimeboom van de heer A. Donselaar, Schoutenkampweg 18, voor de tweede maal in dit jaar is gaan bloeien en voor de tweede maal zo vol pruimen hangt dat de takken ervan doorbuigen. In augustus is de boom geheel leeg geplukt en thans kan dit weer ge beuren, want de vele pruimen zijn rijp en de familie Donselaar kan opnieuw genieten van de Reine Victoriaprui- men welke aan deze boom hangen. Meer Amerikaans dan Engels doet de hoogbouw in de hoofstad Salisbury aan. Levert de Zambesi bij de grote wa tervallen volkomen kosteloos een at tractie van de eerste rang, de Britten hebben het zich bijna 1,3 miljard gul den laten kosten om hen enkele hon derden kilometers stroomopwaarts te temmen. Het vorig jaar wijde ko ningin-moeder Elisabeth van Engeland de Kariba-stuwdam in, die elektrische stroom en daarmee nieuw levensbloed in de aderen van de Centraalafrikaan se industrie moest pompen. In 1955 was men met de voorbereidingen be gonnen. Overstromingen en andere moeilijkheden maakten het werk voor de ingenieurs uiterst zwaar, maar het project werd voltooid. Zelfs de waar schuwingen der zwarte medicijnman nen, die vast aan de wraak van de ri viergod geloofden, konden de werk zaamheden niet ophouden. Tegenwoordig nog herinneren de vertegenwoordigers van de Britse auto riteiten zich de moeilijkheden, die op traden, toen zij 52.000 negers opriepen om te verhuizen, omdat hun stamge bieden overstroomd zouden worden. Het kwam tot incidenten, waarbij de door de actie getroffenen met pijlen en kapmessen tegen de vooruitgang' wilden optornen. Hun medicijnmannen hadden hun verteld, dat de riviergod aan hun zijde stond en hen onkwets-j baar zou maken. Maar die god liet zijn aanhangers in de steek. Of de miljar deninvestering van Kariba zijn geld zal opbrengen, is niettemin onzeker want dat hangt van de politieke ont wikkeling af. Voor het diploma vakbekwaamheid voor de brandstoffenhandel slaagde de heer H. M. de Zoete alhier. VRIJSTELLING RADIO- EN TV. BE LASTING. In 1962 word ik 65 jaar, ik ben weduwe, waar kan ik vrijstel ling van radio- en t.v. belasting aan vragen, aldus V. v. d. P.-W. Antwoord Vrijstelling van luistergeld kan worden verleend aan hen, wier wekelijks inkomen niet hoger is dan (voor alleenstaanden) gemeenteklasse I, ƒ37.15, klasse II 36.45, III 35.75, IV 35.05, V 34.35. Aanvragen kunt u richten tot de dienst Luister- en Kijkgelden, Zeestraat 5, Den Haag. Te beginnen met 1 juli 1960 kan ook vrijstelling van betaling van kijkgeld voor de televisie worden verleend aan behoeftige invaliden en chroniche zie ken, wier inkomen niet hoger is dan bovenstaande normen. BELASTING. -W. P. levert ons com mentaar op het antwoord over belas ting van het A.O.W. pensioen. AntwoordKlaarblijkelijk hebben de wetteksten U op een dwaalspoor ge bracht. Laat het U een troost zijn dat velen met U met deze ingewikkelde phrasen geen raad weten. Het art. 60 lid 4, dat U weergeeft, handelt over de korting welke wordt aangebracht op normale pensioenen verworven op grond van een vervulde dienstbetrekking wanneer de recht hebbende daarnaast Alg. Ouderdoms Pensioen geniet. Deze bepaling heeft dus niets van doen met' de bepaling van het voor loon- en inkomstenbelas ting belastbaar bedrag. Het ander door U aangehaalde artikel van de Alg. Ouderdomswet, artikel 26, handelt over de bepaling van het pre mieinkomen, d.w.z. de maatstaf van de heffing van de A.O.W. en A.W.W. pre mie en niet van de inkomsten of loon belasting. Voor hetgeen voor loon- en inkomsten belasting als belastbaar bedrag geldt zult U zich moeten wenden tot de in respectievelijk het Besluit Loonbelas ting en het Besluit Inkomstenbelasting gegeven bepalingen. U zult dan zien dat het Alg. Ouderdomspensioen wel degelijk tot het belastbaar inkomen voor de inkomstenbelasting en de loonbelasting behoort. Dat had U trouwens uit het door U aangehaalde artikel 26 kunnen afleiden. Dat zegt immers dat als premie inkomen geldt (voor de premieheffing dus) het in komen zoals dat voor de inkomsten belasting geldt verminderd met on der andere (punt 3) de uitkering in gevolge de A.O.W. en A.W.W. Wanneer het Alg. Ouderdoms Pensioen dus niet tot het voor de inkomsten belasting belastbaar inkomen behooide zou het toch zinloos zijn v°or het in komen van de A.O.W.-premie heffing te bepalen dat het er afgetrokken moest worden. PALM. Is een palm christie Wader- palm van Jeruzalem te verplanten Kan ik deze plant overhouden in de winter vraagt K. D. Antwoord Ons is geen plant onder die naam bekend. Een gewone palm is het niet, daar deze hier niet in de volle grond buiten wil groeien. Wel kennen We een houtachtig gewas on der de naam Christusdoorn, Gleditschia triacantha, met grote vertakte doorns, grote fijne bladeren en grote trossen eigenaardig gekleurde bruinrode bloe men. Wil U meer zekerheid hebben, stuur dan als het mogelijk is een blad en bloem en beschrijving van de boom, desnoods een duidelijke foto. Uit uw schaarse gegevens kunnen wij U niet zeggen wat voor plant het is.

Soester Courant | 1961 | | pagina 6