De Gaulle heeft ook zijn zwakke punt. ©ffic-iële mededelingen. HEROPENING RADIO DE JONGH. HET OOG GERICHT OP BEZOEKEN. Rit van S.B.C. Oude autoglorie bij het Paleis. St. Nicolaasactie van de Winkeliersvereniging. Dodelijk ongeval. Afwijzing. Schutters. Nieuwe voorzitter. Oprichting NIVON-afd. DINSDAG 10 OKTOBER 1961. 40e JAARGANG no. 76. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn, p. kwart 2,10 - per post 2,25 tJTTGAVEDRUKKERIJ SMIT BOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 De Fransen in Noord-Afrika kregen weer eens, nu in nauwelijks be dekte termen, te horen, dat de generaal Algerije heeft afgeschre ven. Komt het bij de afscheiding tot ongeregeldheden, dan zullen die Fransen naar het vaderland worden geëvacueerd, of, indien zij dat liever wensen, worden ondergebracht in „vei ligheidszones". Dat is heel wat an ders dan een „verdeling", waarvan in dertijd sprake was. De Fransen in Algerije kunnen nu weten, waaraan zij toe zijn. Op vrijwel dezelfde onomwonden wij ze werden de Russen toegesproken. De Gaulle wil over alles en nog wat met hen onderhandelen, maar dan moe ten zij blijk geven deze onderhande lingen ernstig te wensen en zich ook overigens netjes gedragen. Men kan bewondering hebben voor de rechtlij nige houding van de Franse president, maar of Moskou er bijzonder van on der de indruk zal zijn Dat nooit meer De scherpste en zelfs bijna van ver achting getuigende uitlating van de generaal echter waren bestemd voor de groepen, die zojuist een schuchtere po ging tot terugkeer naar normale parle mentaire verhoudingen hadden onder nomen. De Gaulle liet doorschemeren, dat zij daartoe maar beter geen poging konden wagen - hij zou daarop ant woorden met Kamerontbinding, of het zo pas opgeborgen artikel 16 van de Grondwet, dat de president het recht geeft zonder parlement te regeren, weer uit de kast halen. Het is moeilijk te begrijpen, waarom De Gaulle juist op dit punt zo autocra tisch optrad. Want ook indien de gene raal meent, dat „deze tijd te hard is voor de combinatiemethoden der po litici", blijft toch het feit, dat hem van de zijde der parlementairiërs nau welijks gevaar dreigt. Want een Pier- re Mendès-Franse moge dan al hebben gesproken van een overgangsbewind, dat zou worden ingesteld nadat De Gaulle zou zijn ten val gebracht, deze politicus - hoe moedig ook - beschikt over geen enkele macht of gezag. Liever de vingers niet gebrand. Al even weinig gevaarlijk voor de po sitie van De Gaulle is het plan van de socialistische leider, Guy Mollet, tot vorming van een kartel van gematigd linkse en midden-partijen. In de eer ste plaats is dit kartel er nog niet en zelfs wanneer het tot stand komt, zal het hoogstens naar een zeer geleidelij ke verandering streven. De leiders uit die politieke hoek weten veel te goed dat het hun onmogelijk zou zijn de Algerijnse kwestie op te lossenzij kunnen er zich slechts levensgevaarlijk aan branden en daarom laten zij dit werk volgaarne aan De Gaulle over. Gezien al die nogal overbodige felheid van De Gaulle tegenover de parlemen tariërs, was de weinige aandacht, die de generaal schonk aan de voor zijn be wind veel gevaarlijker activiteiten van de O.A.S., de organisatie van het ge heime leger, in Algerije en Frankrijk des te opvallender. Hij oordeelde het zelfs nodig, het leger - het echte - een zekere hulde te betonen, hoewel dit toch tot in de hoogste rangen sympathi santen van de O.A.S. telt. Dat ver raadt, dat zelfs de sterke, autocratische De Gaulle zijn zwakke punt heeft. GEEN SPREEKUUR BURGEMEESTER. De burgemeester van Soest brengt ter kennis van belanghebbenden, dat hij verhinderd is op woensdag, 11 oktober a.s. zijn gewone wekelijkse spreekuur te houden. De Soester Bromfiets Club organiseer de gisteravond een rit, met start en finish bij hotel Bos en Duin. Het par cours was uitgezet door de heer T. van Slooten. Er werd 30 km door Soest en Soestdijk gereden. De uitslag was Klasse A1. E. v. d. Broek, 6 straf- punten. 2. A. Luschen, 23. 3. N. J. Grift, 24. 4. J. N. Grift, 25. Klasse B 1. G. Bos, 153. 2. H. de Haan, 154. De voorzitter van S.B.C., de heer B. Luschen reikte de prijzen uit en deelde mee dat er op 23 oktober weer een rit zal zijn. Mejuffrouw Katarina Medau, een jeugdige professor in de rythmische gymnastiek, heeft het belang van de Hoela-Hoep ingezien voor de elegante lichaamsbeweging, zo gelangrijk voor mannequins, die zij opleidt, boven het op het hoofd torsen van telefoonboeken. Zelfs het ministerie van Openbare Gezondheid interesseerde zich voor de experimenten. Honderdtachtig veteranen onder de auto's hebben zaterdagmorgen gedefi leerd voor Z. K. H. Prins Bernhard. En ook voor de vele honderden die naar het paleis gekomen waren om deze unie ke verzameling automobielen, waarvan de jongste ruim 30 en de oudste 65 jaar was, te zien. Die hele oude was een „stoomauto" uit 1897. Het aantrekkelijke vehikel had een echte stoommachine aan boord die met kolen gestookt werd. Dat was goed te zien aan de dikke rookwolk die uit de lange pijp kwam waarmee dit curieuze vervoermiddel uitgerust was. Het défilé was een onderdeel van de jubileumrally, welke de Pionier Automo biel Club organiseerde. Deze P.A.C. bestaat vijf jaar en uit vele landen heeft men auto's uit ververvlo- gen tijden naar ons land gebracht. Meneer Langton kwam uit Engeland met een Rolls Royce uit het jaar 1904 en een Fransman kwam met een race wagen uit 1907. Er was een Studieba ker uit 1908, maar belangrijker waren Ieder jaar in oktober vergadert de Soester winkeliersvereniging om te be raadslagen over de St-Nicolaas-bon- nenactie, welke steeds een groot suc ces is. Gisteravond was deze verga dering in De Gouden Ploeg en alle aanwezigen waren het erover eens dat ook dit jaar deze actie gehouden moet worden. In zijn openingswoord sprak de voor zitter, de heer D. Waal zijn vreugde uit over de goede opkomst, die vooral in deze tijd van betekenis is, want men heeft over het algemeen niet zoveel belangstelling voor vergaderingen. De heer Waal wees op de mogelijk heid dat binnen afzienbare tijd een wet tot stand zal komen waarmee voor geschreven wordt dat middenstands zaken op zaterdagmiddag en maandag morgen gesloten moeten zijn. Er was een dankbetuiging ontvangen van de vereniging die de belangen van het zwakke kind behartigt voor de fi nanciële bijdrage van de vereniging en de heer Waal bracht in herinnering dat, mede dank zij de winkeliersver eniging, het financieel mogelijk geweest was 53 Soester chronische patiënten en bejaarden een boottocht te laten maken. Dit heeft in september plaats gevonden. De St. Nicolaasactie zal dit jaar van 18 november tot en met 5 december gehouden worden. St. Nicolaas zal op 18 november zijn intocht in Soest hou den. Als men de goedheilig man hier toe bewegen kan dan gebeurt dit per schimmel, want dit acht men attrac tiever dan per wagen. Van de aan komst per boot moet men ook dit jaar afzien omdat dit teveel zou kosten. De actie zal kopers voor meer dan 3200 gulden aan prijzen bezorgen. De hoofd prijs is weer 750,en er zijn 5 prijzen van 150, Een lid achtte het gewenst dat naast de gebruikelijke actie eens iets anders gedaan wordt, maar de heer Waal wees op het tijdgebrek waarmee alle be stuursleden te kampen hebben, zodat er weinig komen kan van extra acties, terwijl Soest nu eenmaal een gemeente is waar men moeilijk iets op touw kan zetten omdat er geen kom is. Bij een Zeiden heeft een winkel 2Q,n ry_ eventuele etalagewedstrijd zouden de de gedaanteverwisseling onderlaan mensen veel te veel moeten lopen en alg de zaak van Radio de j h d£ dan wordt het al gauw een actie voor de schooljeugd. Het bestuur werd gemachtigd 1500 tot 2000 gulden uit te geven voor de actie en de intocht van de Sint te organiseren Van de opbrengst wordt dit jaar 10 °/o bestemd voor alle Soester bejaarden- societeiten. de twee „Spijkers", de Nederlandse auto's, die oersterk waren maar niet goedkoop. Een Spijker uit 1908 is in het bezit van een Engelsman. De twee de Spijker die meereed werd in 1921 geproduceerd. Wagens uit Denemarken en Duitsland, allemaal even mooi en goed verzorgd, want men mag aannemen dat de be zitters van deze museumstukken voor zichtiger met deze voertuigen omgaan dan de eigenaars van sleeën uit het jaar 1961. Vrijdag stonden deze auto's in het R.A.I.-gebouw geëxposeerd en zaterdag werd de tocht naar het paleis onderno men. Vanaf het paleis reed de oude glorie over Soester grondgebied naar de Lage Vuursche. Onderweg gaf een heel oud beestje de geest, maar dat was niet erg, want er waren vele wegenwachten in de lange stoet. In de nacht van zaterdag op zondag stonden de wagens in Utrecht gepar keerd en zondag ging de stoet naar Zandvoort, waar het eindpunt van deze unieke rally was. Vrijdagavond stond op de Amersfoort- sestraat te Soesterberg een trekker met oplegger geparkeerd, waarvan olietanks gelost werden. De combinatie stond voor een deel op de rijweg. Twee militairen - ieder op een motor - kwamen van Amersfoort. De eerste passeerde de trekker met oplegger, de tweede - A. S. - reed ertegen aan. Hij schoot onder het spatbord door en kwam een twintigtal meter verder op de weg terecht. Hij moet op slag dood zijn geweest. Zijn motor werd totaal vernield. A. S. is het tiende slachtoffer in het Soester verkeer van 1961. In juni 1960 heeft de heer C. C. van Weert te Soesterberg aan de gemeente raad verzocht een nabetaling van 1038,te doen en een afrastering te plaatsen in verband met de verkoop van een perceel grond. De heer Van Weert wees er in dit schrijven op dat anderen eveneens een nabetaling ontvingen en als motief voerde hij aan dat hij op het verkochte perceel kippen gehouden had. Onderzoek heeft uitgewezen dat het houden van kippen slechts liefhebberij was terwijl de gemeente zeker 't kip penhok verplaatst zou hebben naar het deel dat eigendom van de heer Van Weert bleef als hij hierom gevraagd had. Dit is echter niet gebeurd. Het college van B. en W. adviseurt de raad dan ook afwijzend te beschikken op dit verzoek. Twee Amersfoortse jongens van 16 jaar hebben bij een landbouwer in de Birkt een buks weggenomen en waarschijn lijk zijn ze er de bossen mee ingetrok ken om te gaan schieten. De politie is Er is bijzonder hard gewerkt, ook door op zoek gegaan, maar buks en jongensschildersbedrijf J. Visser en het resul- waren niet te vinden. taat is reeds op de heropeningsdag door Koninginnelaan, waarvan de heer A. Wittebol sinds drie jaar eigenaar is. Aannemersbedrijf A.M.A. uit Huis ter Heide heeft de Soester uitvoerder D. v. d. Wijngaard opdracht gegeven van deze onaanzienlijke winkel een zaken- pand van formaat te maken en in slechts vijf weken is dit wonderwel ge lukt. Driemaal de oude ruimte staat thans ter beschikking en dit moest ten koste van de werkplaats gaan, maar straks omt er een nieuwe werkplaats, dus dit probleem zal ook snel opgelost zijn. velen bewonderd. Dat kon ook moeilijk anders, want de Koninginnelaan heeft er een bijzonder mooie winkel bijgekre- gen en vooral het laatste deel van deze straat kon dit best gebruiken. De heer Wittebol was Philips-employé tot hij drie jaar geleden de zaak van de heer De Jongh overnam en hij had de goede gedachte de naam Radio De Jongh te handhaven, want die naam is in Soestdijk door de jaren een be grip geworden. Dit dichtbevolkte deel onzer gemeente heeft er nu een winkel bijgekregen die een aanwinst is. Radio, televisie, electrische huishoude lijke apparaten, bandrecorders en wat niet al, terwijl ook de reparatie de no dige aandacht heeft. Voor de heropening van de winkel was vrijdag veel belangstelling. Wie niet toegerust is met een grote dosis optimisme, die ziet in het huidige wereldgebeuren een strijd achter de schermen van groot formaat. Een kwart eeuw geleden werd dezelfde strijd gevoerd, maar toen was de grote tegenstander het nationaal socialisme. Thans het communisme en er zijn nog maar weinig mensen die veel heil van Moskou verwachten. Dat heil willen de Russische heren echter graag hierheen brengen, evenals dat de wens van Hitier was. Gelukkig werd de Duitsers de pas af gesneden, al was het wel wat laat en ieder weldenkend mens is het er roe rend over eens dat de communisten de pas afgesneden moet worden, want het is onherroepelijk ook met Neder land gebeurd als die murenbouwers naar het westen komen. Er zijn echter mensen die het nooit leren en één van hen is veldmaar schalk Montgomery, die maar niet ge noeg kan krijgen van het moderne China. Van verrukking ziet hij hele maal over het hoofd dat waarschijn lijk zo'n slordige 20 miljoen Chinezen als slachtoffer van de revolutie vielen. Montgomery heeft wel eens meer blijk gegeven een beetje anders dan anderen te zijn en de meeste Engelsen grin niken dan ook als de naam Montgome ry genoemd wordt. Minder prettig is het dat de grootmoe der van koning Boudewijn en de moe der van ex-koning Leopold een bezoek aan China brengt alsof er geen vuiltje aan de lucht is. Alsof niet haar land, evenals de gehele vrije wereld be dreigd wordt door alles wat zich Volks republiek noemt. In België is men dan ook slecht te spreken over dit bezoek en niet alleen in België. Dergelijke bezoeken brengen de men sen ertoe te zeggen „Het zal wel niet zo erg zijn", zoals velen van de Duit sers gezegd hebben „Het zal wel niet zo erg zijn". Gelooft U maar gerust dat de Chinezen deze oude koningin het beste van het beste zullen laten zien en waarschijnlijk komt zij terug met de overtuiging dat ze in een heilstaat geweest is. Dat is dan weer een winstpunt voor de communisten. KANTMAN. Vrijdagavond heeft de honkbalvereniging van S.E.C. vergaderd in restaurant Zon- neheuvel. De heer F. Pan is tijdens deze bijeenkomst tot voorzitter gekozen en hij volgt in deze fuctie de afgetreden heer W. J. Groenendijk op. Twee jaar geleden is in Soest begon nen met het N.I.V.O.N.-werk en een half jaar geleden belegde dit Neder landse Instituut voor Natuurvrienden- werk en Volksontwikkeling een aan trekkelijke avond met zang en muziek. Aanvankelijk was er een correspondent schap van de N.I.V.O.N in Soest. Cor- respondent was de heer H. F. Rutgers. Vrijdagavond is in de school aan de Beetzlaan het besluit genomen tot op richting van een N.I.V.O.N-afdeling over te gaan. Namens de 55 leden kozen de aanwezi gen de heer C. v. d. Schoor als voorzitter. Mevr. C. F. P. Schaatsber- gen-Van Duyne werd secretaresse, de heer H. F. Rutgers penningmeester en de heren B. Littooij en B. Nelis com pleteren het bestuur. De heer v. d. Schoor dankte de heer Rutgers voor het werk dat hij als cor respondent verricht had. De nieuwe voorzitter achtte zichzelf niet de aan gewezen man om de vereniging te lei den omdat hij het N.I.V.O.N.-werk nog te kort kent. Tijdelijk wil hij echter het voorzittersschap op zich nemen. Er werd over het winterprogramma gesproken. Op 26 oktober houdt Jos van Dijk een lezing over Israël, waar bij een kleurenfilm getoond zal worden. Er werd voorgesteld contact op te nemen met de afdeling Hilversum om te trach ten de Soester leden deel te laten heb ben aan de avonden die daar belegd worden. Het ligt echter in de bedoeling dat Soest zelf het volgend jaar meer eigen aktiviteit zal ontplooien. Gedacht wordt aan lezingen en natuurwandelin gen. In de kascommissie werden mevr. Nelis en de heer Zonneveld gekozen en na de pauze vertoonde de heer Littooij dia's van een vakantiereis.

Soester Courant | 1961 | | pagina 1