MARIA STUART NIEUWE WINKEL VAN RADI® KWAK. de ongelukkigste koningin ter wereld. Ontspanning voor bejaarden. Ernstig ongeval. Nederlaag voor B.D.C.-bandbal. Voetbaluitslagen. Beroepen. Biggen- en Eiermarkt. Collecte voor Dierenbescherming. Biljarten vijfde klasse. Soester Schaakclub. Bureau Huisvesting. Terrein voor Hees. Koop van grond. Natuurwandeling. POLITIE TELEFOON 4 4 4 4 De ongelukkigste koningin ter wereld 400 jaar geleden, op 16 augustus van het jaar 1561 landde in Schotland een jonge vrouw, die met het nodige eer betoon werd ingehaald. Zij was ook niet de eerste de beste. Zij, Maria Stu- art, was koningin van Frankrijk en Schotland. De jonge koningin heeft waarschijnlijk niet kunnen vermoeden, dat deze lan ding in haar vaderland een wel zeer bijzondere mijlpaal in haar leven be tekende. Een mijlpaal, die een totale ommekeer inhield van rust en geluk naar avontuur en een roemloos einde. Haar hart verloor ze aan de mannen, haar hoofd onder het zwaard van de beul. Mannen hebben in het leven van deze mooie koningin steeds een belangrijke rol gespeeld. Reeds op jonge leeftijd werd zij uitgehuwelijkt aan de dauphin van Frankrijk, de latere Frans II. Na de dood van haar vader was zij dus koningin van Frankrijk en Schotland, alwaar haar moeder-weduwe het re gentschap waarnam. Belachelijke toestand. Haar huwelijk met Frans II was zeer goed, doch er dreef een schaduw over, aangezien het kinderloos bleef. Na de dood van haar echtgenoot vonden er in Frankrijk ingrijpende wijzigingen plaats en was er voor Maria geen plaats meer als koningin. Haar restte nog slechts de troon van Schotland. Inmiddels was er in Schotland een re volutie uitgebroken tegen het feodale bewind van de heersende laag, bestaan de uit koningin-regentes, de geestelijk heid en een deel van de adel. De protestanten onder aanvoering van Jacobus, prior van St. Andrew, een halfbroer van Maria Stuart, behaalden de overwinning dank zij de hulp van Engelse troepen. Tijdens deze troebe len overleed de regentes en kwam Ma ria uit Frankrijk terug. Haar halfbroer, die religieus haar te genstander was,, werd toch haar ver trouwensman. Zij benoemde hem tot graaf van Moray en hij bestuurde het land met vaste hand. Er ontstond in Schotland een situatie, die men wei nig heeft getroffen. Het land was in handen der protestanten, die het be stuurden met straffe hand. De ko ningin, die officieel erkend werd, was katholiek. Samen met haar broer on dernam zij een strafexpeditie naar een der noordelijke katholiek gezinde graafschappen om het te onderwerpen aan de algemeen geldende wetten van het land. Aan het hof echter was één priester, bij wie Maria de mis bijwoon de. Geestelijken, die elders een mis opdroegen, werden er voor gestraft. De toestand was, met hedendaagse ogen bezien, belachelijk. Moeilijkheden met Engeland. De rechten, die Maria Stuart op de Engelse kroon liet gelden, waren re denen, waardoor de verhouding met Engeland niet wilde vlotten. Zij zocht daarom een versteviging van haar po sitie en deze vond zij in de persoon van Henry lord Darnley, die van moe ders zijde ook aanspraken op de Britse troon kon laten gelden en die van va ders kant van de Schotse koningin stamde. Hij was een volle neef van Ma ria Stuart. Dit mocht hen niet weer houden een huwelijk te sluiten. Darnley was tot dusver openlijk voor zijn protestantse gezindheid uitgeko men maar na enige aarzeling ging hij na verloop van tijd over tot het ka tholicisme. Een deel van zijn aanhang volgde hem. Nu was de positie van de katholieken in Schotland er beter op geworden en Maria nam de gele genheid te baat om drastische verande ringen aan te brengen, hetgeen van haar standDunt bekeken volkomen duidelük was. Darnley bleef de figuur op de achter grond: heerszuchtig, maar slap van karakter. Allerminst principieel hing hij meestal de huik naar de wind. Gere geerd werd er evenwel door een Ita liaan, Riccio genaamd, die Maria's se cretaris en vertrouwde was. Zij mocht Riccio graag en na verloop van geruime tijd wist de slimme Italiaan zich een buitengewoon invloedrijke positie ach ter de schermen van de Schotse poli tiek te verwerven. De wraak van de koning. Deze toestand beviel de heerszuchtige Darnley maar zeer matig. Hij toch was het, die zich koning der Schotten noemde en trachtte zijn gemalin Maria naar het tweede plan te schuiven. Darnley wist enige protestante edelen voor zijn plan te interesseren. Zij had den groot belang bij de verdwijning van Riccio, daar het de kleine Itali aan was, die hen in een steeds ongun stiger positie bracht. Toen op zaterdag 9 maart van het jaar 1566 de koningin met haar echtgenoot en enige leden van de hofhouding, waaronder Riccio, aan tafel zaten voor het diner, traden plotseling enige man nen binnen. Het was lord Ruthven, die op zich genomen had de wraak van de koning en het land te voltrekken, met enige metgezellen. Onder zijn met bont afgezet overkleed waren zijn harnas en wapens zichtbaar. Geschrokken infor meerde de koningin wat hem en zijn gezellen op dit late uur tot hen voerde. „Ik zie hier iemand", zei Ruthven, „die een plaats inneemt, welke hem niet toekomt. Door een dienstknecht als hij willen wij ons in Schotland niet laten regeren". De koningin gevangen. Riccio zocht een toevlucht bij de ko ningin. Voor haar ogen werden de zwaarden ontbloot en over haar schou der werd Riccio gewond, waarna hij werd gegrepen en meegesleept. Op de gang stierf hij aan ruim vijftig won den. Het verhaal wil, dat men de eigen dolk van de koning in het lichaam van de vermoorde vond. Inmiddels was het paleis door de opstandige lords met hun aanhang omsingeld en werd de koningin als gevangene meegevoerd. Maar Darnley kon als slappe figuur de teugels niet in handen houden. De lords werden hem te machtig en daar door zocht hij weer toenadering tot zijn gevangen vrouw. Hij hielp haar ontsnappen en vluchtte samen met haar naar een veilige schuilplaats. Hier verzamelde Maria weer alle getrouwen om zich heen en trok op naar de hoofd stad en bezette deze. De voornaamste deelnemers aan de opstand namen de wijk naar Engeland. Nog steeds wist de koningin niet, dat haar echtgenoot met de verraders had samengewerkt. Toen zij daar na ver loop van tijd achter kwam, voelde zij dit als een belediging van haar koninklijke waardigheid. Het gevolg hiervan was, dat zij hem van zich afstootte. Bij zijn oude vrienden be hoefde Darnley door zijn dubbel spel niet meer terug te komen. Hij zag zich veracht en uitgesloten. Maria voelde zich alleen en verlaten. Zij twijfelde aan ware vriendschap en liefde en kwam hierdoor in een geestelijke toe stand, die soms zeer gevaarlijk kan worden. Om macht en aanzien. Onder de groten van Schotland speel de James Hepburn Earl of Bothwell, een imponerende, jeudige figuur, moe dig en glorierijk overwinnaar in dolle avonturen, een belangrijke rol. Reeds in Frankrijk had deze jonge edel man zich aan de zijde van Maria ge schaard. Het is niet te verwonderen, dat zij, die temidden van het gewoel der partijen in de eerste plaats uitzag naar een haar persoonlijk toegewijde vriend, steun zocht bij deze betrouw bare en energieke man. Zij liet zich in een hartstochtelijke verhouding met hem meeslepen. Het schijnt, dat de liefde van Maria voor Bothwell niet op dezelfde wijze werd beantwoord, want uit haar brie ven aan hem blijkt, dat zij een mede dingster had. Het bleek, dat hij sinds kort met een ander in het huwelijk was getreden. Hij wenste de liefde van de koningin en haar persoon slechts Najaars-mantelpak In een prachtige kamgaren cotte/é. Ruim vallende rug, coupe a la Dior. U kunt kiezen uit drie moderne kleuren: brons, nègre en anthraciet. f 158.- KERKBRINK 15-17 HILVERSUM bracht. Voor alles wilde hij afrekenen met de koning. Hij sloot een ver bond met de vijanden van Darnley en ontving zelfs de medewerking van de verbitterde koningin. Toen Darnley in Glasgow ziek werd, liet zij hem naar een eenzame woning in de nabijheid van het paleis brengen en daar werd hij op een nacht door Bothwell en zijn helpers gewurgd. Huwelijk met de moordenaar. Wie beschrijft de ontzetting der Schot ten toen zij kort daarna vernamen, dat hun koningin met de moordenaar van haar echtgenoot in het huwelijk zou treden Het was echter niet haar vrije wil. Bothwell had haar geheel in zijn macht zoals hij heel Schotland in zijn macht had weten te krijgen. Hij dwong de lords, die bang voor hem waren, hem vrij te spreken van de moord en prestte hen zelfs, hem toestemming te geven voor het huwe lijk met de koningin. De lords trokken echter op naar het kasteel van de jonggehuwden. Bothwell dacht het wel met hen klaar te spelen, maar zijn eigen soldaten liepen over in zoverre het hem macht en aanzien naar de tegenstanders. Bothwell moest vluchten. Als zeerover heeft hij zijn verdere leven gesleten. Zij zocht asyl in Engeland, maar raakte daar gevan gen. Na veel omzwervingen werd Maria op 8 februari 1587 onthoofd. Op 1 april 1934 begon de heer J. H. H. Kwak op de Nieuweweg in een geslo ten huis een electriciensbedrijf. Hij zal toen niet vermoed hebben dat hij ruim een kwart eeuw later een prachtig pand op de Soesterbergsestraat betrek ken zou, want het was een bijzonder slechte tijd. In 1941 werd het pand Soesterbergse straat nummer 6 betrokken, in 1953 nummer 20a en de tijd was inmiddels zo verbeterd dat omgezien kon worden naar een nieuw pand, want Soester bergsestraat 20a werd veel te klein. Onder architecttuur van de heer Beek man bouwde aannemersbedrijf Wed. Van Breukelen drie winkelhuizen met bovenwoningen voor de firma's Kwak, Reehorst en Beuken en het eerste is vrijdag klaar gekomen en feestelijk in gebruik genomen. Het is het pand van de heer Kwak, die alles op het gebied van electriciteit te bieden heeft. Van gloeilampen, stek kers en stopcontacten tot bandrecor ders, radio's en televisie-apparaten, ter wijl de winkel voor de huisvrouw een paradijs is, want alle huishoudelijke electrische apparaten zijn er te vinden. Tot machines om borden te wassen toe. Architect en aannemer hebben met het Gecombineerd Schildersbedrijf en de Soester Stucadoorscommissie in samen werking met de heer Kwak en zijn personeel, voor een bijzonder mooie zaak gezorgd. Veel bloemen en geschenken en het bezoek van tientallen maakten deze opening bijzonder feestelijk. Woensdagmiddag, 11 oktober, is er in gebouw Credo een ontspanningsmiddag voor alle Soester bejaarden, welke ge organiseerd wordt door de U.V.V. Soest. Coby Schryer uit Amsterdam zal op treden met het programma „Komt vrienden hoort mijn lied". De toegang is gratis en de U.V.V. heeft aan zoveel mogelijk Soester bejaarden een uitnodiging gestuurd. Zij, die deze uitnodiging niet ontvangen, zijn echter ook welkom. Het programma begint om twee uur. Zaterdagmiddag reed E. G. W. op de Nieuweweg per auto in de richting Soestdijk. Uit een slagerswinkel kwam mevr. M. C.-K. Zij stak de weg over, zag de auto, weifelde en liep terug. Juist op dit moment wilde W. haar achterlangs passeren. Mevr. C. werd door de auto gegrepen en tegen het wegdek geworpen. Zij brak beide be nen. Dokter Schutte verleende de eer ste hulp en liet het slachtoffer naar De Lichtenberg brengen. Het eerste damesteam van B.D.C. heeft zondagmiddag de thuiswedstrijd tegen Achilles uit Utrecht met 1-3 verloren, hoewel de Utrechtse meisjes slechts een tiental vormden. Dini Ruis, die haar doel anders zo uitstekend verdedigen kan, was nu niet op dreef en werkte de bal tweemaal in eigen doel. Achilles was in de eerste helft veel sterker en B.D.C. stond bij de rust met 03 achter. Na rust scoorde Riet Kaats, maar bij dit ene doelpunt bleef het, want B.D.C. speelde teveel op het mid denveld en kreeg daardoor geen sco ringskansen meer. Het herenteam speelde met 55 gelijk tegen Amersfoort. S.E.C. 1Ultrajectum 1 20. S.E.C. 2—Baarn 2 4—1. S.E.C. 3—Zeist 4 3—0. Gooise Boys 3S.E.C. 4 51. H.V.C. 4—B.D.C. 2 2—2. B.D.C. 3—Quick 4 2—2. B.D.C. 5—Quick 5 3—1. B.D.C. 7—B.D.C. 6 5—3. S.E.C. AAmsvorde A 07. Quick B—S.E.C. B 0—7. S.E.C. cAmersfoortse Boys a 43. Amsvorde dS.E.C. d 13. S.E.C. ee—B.D.C. ee 1—4. B.D.C. ASpakenburg A 12. H.V.C. E—B.D.C. B 2—2. Hamersveld aB.D.C. a 05. K.V.V.A. b—B.D.C. b 3—1. B.D.C. c—B.D.C. d 3—0. Pupillen B.D.C. 1—S.E.C. 1 1—8. B.D.C. 3—K.V.V.A. 2 1—2. Cobu Boys 1S.E.C. 2 100. S.E.C. 3—Quick 3 1—2. Door de Doopsgezinde Gemeente Baarn- Soest is beroepen (toez.) ds H. C. Va- leton, predikant voor het Vormings werk te Heerewegen-Driebergen. Op de Amersfoortse weekmarkt wer den aangevoerd 178 biggen in prijzen van 50,tot 62,9 schrammen van 90,tot 125,en 2 drachtige zeugen van 380,tot 430, Op de eiermarkt werden aangevoerd 230.000 stuks. Hoendereieren van 11,75 tot 12,75. Middenprijs 12,30. Prijs per kg. 1,99. Na de geslaagde hondenshow, welke op 30 september door de afdeling Soest der Vereniging tot Bescherming van Dieren, gehouden is, werden op dins dag 3 oktober voor kinderen en vol wassenen filmvoorstellingen gegeven, die door ongeveer 350 dierenvrienden werden bijgewoond. De gehele vorige week werd door een 50-tal collectanten en collectrices een huis-aan-huis collecte gehouden, ter wijl woensdag en zaterdag op straat gecollecteerd werd. Drie propaganda- kramen van de Dierenbescherming trok ken veel belangstelling. De totale opbrengst van deze collecte bedroeg 1566,Dit is een record bedrag en het bestuur van de Dieren bescherming is allen dankbaar die mee gewerkt hebben aan de inzameling. In Amersfoort zijn de wedstrijden om het individueel kampioenschap biljarten vijfde klasse libre van het district Eemland beslist en drie deelnemende Soester spelers kwamen niet tot groot se prestaties. Brink uit Voorthuizen werd kampioen met 10, 296, 233, 9, 1.27. De tweede plaats was voor de Amersfoorter Klundert met 8, 279, 223, 8, 1.20 en de Soester speler Maassen werd derde met 8, 288, 251, 9 1.10. De vierde plaats was voor de Soester Van Mil met 6, 272, 248, 7, 1.09. Van de Broek van de Soestdijker vereniging De Vriend schap bezette de zevende en laatste plaats met 2, 247, 246, 7, 1.03. De laatste partijen die door de Soester biljarters gespeeld werden leverden de volgende resultaten op Klundert Van Mil Maassen v. d. Broek Van Lent v. d. Broek Pleunis Maassen 50 45 8 1.11. 33 45 3 0.73. 50 35 9 1.42. 37 35 7 1.05. 50 50 6 1.00. 44 50 5 0.88. 50 38 7 1.31. 43 38 7 1.13. Op woensdag 11 oktober beginnen in restaurant Zonneheuvel de finale-par tijen van de vierde klasse. De uitslagen van de vrijdag gespeelde wedstrijden in de onderlinge competitie zijn alsvolgt Groep 1. DeRegtSamsom 1-0. Groep 2. v. BeynumZijtveld 0-1. Groep 3. LiePostema 1-0. Immer- zeelv. Zuilen 0-1. WagemansGeer- lings 0-1. Groep 4. BeukenVerkerk 1-0. Groep 5. BlomWamsteeker 1-0. Groep 6. Mevr. Pierik-Wolswijk 0-1. Het Bureau Huisvesting is onderge bracht in een pand op de Steenhoff- straat, dat eigendom is van mevr. M. G Gijzen-Geerling, die het aan de ge meente verhuurt. De gemeenteraad heeft besloten dit pand opnieuw voor twee jaar te huren. De huurprijs is 35,20 per maand. Opnieuw zal de gemeente voor een jaar het terrein huren waarop door de voet balclub Hees gespeeld wordt. Het veld is eigendom van de heer J. H. v. d. Heuvel en de huurprijs is 325,De gemeente verhuurt het veld aan Hees voor 100, Voor de verbreding van het Kerkpad zal de gemeente 10 m2 grond kopen, voor 40,De grond is eigendom van de heer E. H. B. Kraal. Voor de finan ciering van deze aankoop is 120, nodig en het college van B. en W. heeft de raad verzocht hiervoor krediet te verlenen. Op initiatief van het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie, dat ont staan is uit de Bond van Nauurbe- schermingswachten, zijn zaterdag in het gehele land natuurwandelingen gehou den. Ook in Soest, waar 35 natuurvrien den zaterdagmiddag, om twee uur, ver trokken vanaf hotel De Bosvijver om, onder leiding van de heer C. Vermey uit Amersfoort, een bezoek te brengen aan de bossen bij Zonnegloren. Daar werd de najaarstooi van bomen en struiken bewonderd en er was vooral veel belangstelling voor de paddestoelen. De deelnemers aan de wandeling waren enthousiast en zij spraken de wens uit dat spoedig opnieuw een dergelijke tocht georganiseerd zal worden.

Soester Courant | 1961 | | pagina 2