HOOFD- PIJN? ASPRO De Jas van het MARCHAL HAARMODE ANTI-HONGERACTIE. V 2 'ASPRO's -enUrfoituteeb ft! Geen boomgaard voor een appel. Ruime bijverdienste SOESTERBERG Meningen van lezers. Vergadering van V.V.D. Forumavond N.C.V.B. f. 48.- tot f. 198.- Het Nederlands Openluchttheater. Nieuw nummer van de politie. Politie telefoon 4444 en 4445 BRANDWEER TELEF. 3333 „Actie f ll.OOO" in Hervormd Soesterberg. V:®.. Bij opkomende hoofdpijn of verkoudheid Hoewel het er even op heeft geleken dat Rusland en het westen tot een ver gelijk zouden komen inzake de Ber- lijnse kwestie, is de situatie thans weer allesbehalve duidelijk en kan van een oplossing zeker nog allerminst worden gesproken. De taktiek van de Russen, dreigen - wat vriendelijker doen - weer dreigen - de schuld op de ander werpen, enz. enz. wordt langzamerhand in de vrije wereld toch wel doorzien. Men laat zich door de dreigementen noch door de woorden van toenadering meer be- invloeden doch beziet nuchter de situ atie in het licht van de eigen kracht en de eigen mogelijkheden. Sinds Frankrijk in generaal De Gaulle een sterke figuur bezit, die piede het buitenlands beleid bepaalt, is Frankrijk niet meer tot overleg met en conces sies aan Duitsland bereid, zonder ook van die kant getoonde bereidheid iets te willen geven inplaats van alleen maar te nemen. Engeland, dat door zijn sterk pacifisme na de oorlog steeds het eerst bereid was om te gaan praten en bemiddelen en dus concessies te doen, begint het communistisch spel kenne lijk ook te doorzien en toont thans geen initiatief meer tot een bemiddelings-1 poging. En Kennedy, omringd door een groter schare adviseurs, wikt en weegt zijn woorden, houdt de deur tot on- j derhandeling open, doch laat zich niet verleiden tot het noemen van enige concessie om tot een gesprek daarover te komen. Zo staan oost en west praktisch nog evenzo tegenover elkaar als in augus tus, toen de Berlijnse kwestie haar dreigende aspect verkreeg. Het heeft er even opgeleken, dat de in Ameri ka vertoevende Russische minister van buitenlandse zaken Gromyko met idee- en naar voren kon komen, die een ge sprek en onderhandeling over Berlijn voor het westen aanvaardbaar konden maken, maar na -een gesprek met Ken nedy hierover is daar nog geen uitzicht op. Gromyko heeft een. appel aangeboden om een boomgaard te kunnen krijgen, zo heeft Kennedy verklaard en dat tekent voldoende het communistische standpunt. Rusland eist wel concessies, overal waar het dreigingen oproept bouwend op de vredeswil van de de mocratische landen, maar het wil zelf geen stap terug doen. Lukt het niet direct met dreigingen, dan zullen de communisten eerst weer vriendelijk gaan doen, in de verwachting, dat er onder de tegenstanders dan wel zullen zijn, die week worden en op onder handeling met die vriendelijk doende Russen zullen aandringen. Slaagt dat en komen er onderhandelingen, dan zijn de Russen als enige concessie bereid om af te zien van geweld ter bereiking van het door hen gewenste, mits het westen ze dan natuurlijk tegemoet komt door aan enkele van die wensen te willen voldoen. Het is 'n kwestie van pappen en nat hou den, meent men in Moskou. Tenslotte zal het op winst en dus op vrede uit- zijnde westen wel door de knieën gaan en iets van de verlangens inwilligen. Dat is dan weer pure winst voor het communisme en na een poosje verlegt met het strijdtoneel naar een ander stukje van de wereld, waar dan weer dezelfde taktiek wordt toegepast. We geloven dat er nu echter een eind begint te komen aan het Russische vliegertouw. Dulles, de vroegere Ame rikaanse minister .van buitenlandse za ken, doorzag de taktiek reeds, doch vond toen niet immer voldoende steun bij de bondgenoten. Die situatie is nu veranderd. Frankrijk en Engeland zijn ook niet meer bereid tot onderhandelen met Moskou zonder dat de Russen eerst hebben laten weten tot welke concessies of compromissen zij bereid zouden zijn. De Russische vlieger zal dus ditmaal vermoedelijk niet op gaan, althans niet hoog genoeg kunnen stijgen om victorie te kunnen kraaien. Dat wordt voor Chroesjtsjow dan een uiterst moeilijk dilemma. Hij kan wel een vrede sluiten met Oost-Duitsland, maar als er geen verandering komt in de situatie in Berlijn, doordat het wes ten te dien aanzien op zijn stuk blijft staan, dan is dat vredesverdrag een slag in~de lucht en wordt de positie van Oost-Duitsland er niet door ver beterd. Dat zal de positie van Chroesjt sjow niet ten goede komen. Daarin schuilt een nieuw gevaar. Het westen moet dus een oplossing zoeken, waarbij Chroesjtsjow niet zijn gezicht behoeft te verliezen. Men moet zelfs een aanvaller weieens in bescherming nemen om erger te voorkomen Dinsdagavond heeft de afdeling Soest- Soesterberg de eerste vergadering van het winterseizoen 1961-1962 in het Oranje Hotel gehouden. Voorzitter mr. F. Raedt verwelkomde in het bijzonder Dr D. J. P. Oranje, die een causerie zou houden over het wethouderschap en de nieuwe leden. Nadat mevr. E. C. Van Goor-Cleton de notulen van de vorige vergadering ge lezen had kwamen de verkiezingen voor de Provinciale Staten ter sprake. Deze worden in maart 1962 gehouden en over het algemeen slaat men het be lang van deze verkiezingen minder hoog aan dan van verkiezingen voor Tweede Kamer en Gemeenteraad. De voorzitter achtte dit een onjuiste zienswijze, want door Provinciale Sta ten wordt het college van Gedeputeerde Staten samengesteld en G. S. houdt toe zicht op het doen en laten van de ge meenten. Ook worden de leden van de Eerste Kamer door Provinciale Staten gekozen. Soest-Soesterberg grote winst bij de verkiezingen behaald had. Hij sprak over de diverse bevoegdheden van de wethouders en over de taakverdeling voor actieve en solide personen. InlichtingenPostbus 10, LUNTEREN. De leden van de Nederlandse Christen- Vrouwenbond Soest-Zuid hebben woensdagavond vergaderd in het nieu we wijkgebouw „De Rank", achter de Wilhelminakerk. De presidente, mevr. Muurling hield een meditatie over een schriftgedeelte, mevr. Boers zong, mevr. Geervliet begeleidde haar op de piano en mevr. Meyer declameerde. De dames Berghauser Pont, Meyer, Fopma, Hoogeweg, v. d. Loo en Veenen- daal vormden een forum dat een vijftal vragen beantwoordde, waarover ook door de leden werd gediscussieerd. Een lid noemde een vorm van moderne kunst „slechte balatum", maar enige forumleden waren van mening dat de kunstenaar vaak zijn tijd zover vooruit is, dat men het recht niet heeft te oor delen. De echte kunstenaar vraagt zich niet af of iemand zijn product mooi of lelijk vindt, hij maakt slechts wat hij door innerlijke drang maken moet. Het forum achtte het niet juist jazz muziek te veroordelen. Wie het niet kan waarderen moet bedenken dat deze muziek vaak vreemd aan ons levens ritme is, terwijl dat bij anderen niet het geval is. SCHRIKSLAAN 19 SOESTDIJK TELEFOON 3990 De V.V.D. heeft thans 8 afgevaardig den in de Eerste Kamer en 5 in de Provinciale Staten van Utrecht. Het is zaak ervoor te zorgen dat dit aantal tenminste gehandhaafd wordt. Er is geen reden op de lauweren van 1958 te rusten. Soest kreeg toen 2540 men sen aan de stembus die voor de V.V.D. stemden en bij de volgende stemming waren het er 600 meer. Hierdoor kwam het aantal raadsleden van twee op vijf en dr. Oranje werd wethouder. Thans maken de V.V.D.-ers Cappeijne van de Copello, Van den Heuvel, mevr. Veder-Smit, ir. Optenoort en mr. Schut- tevaer deel uit van de Provinciale Sta ten van Utrecht. Op voorstel van mr. Raedt werden dr Het spel in welke vorm ook achtte het forum niet afkeurenswaardig. Het doet er weinig toe of men sjoelt, halma speelt, biljart of kaart. Wel is het van belang dat men het spel om het spel speelt en niet om er financieel beter van te worden, terwijl de omgeving waarin men aan een spel deelneemt eveneens van groot belang is. Het afkeuren van toneelvoorstellingen achtten de forumleden uit de tijd, maar bij de keuze van de stukken die men gaat zien of speelt dient men altijd aan de combinatie Christendom en Cultuur te denken. Kerstspelen moeten met zeer veel omzichtigheid behandeld worden, want slechts kinderen bezitten nog de zuiverheid die nodig is om op de juiste De Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties, de FAO, is vorig jaar een internationale actie be gonnen om honger en ondervoeding, die nog grote delen van de mensheid in hun greep gevangen houden, uit te bannen. In deze Anti-Hongeractie levert ook ons land zijn bijdrage. De N.O.V.I.B., de Nederlandse Organisatie voor Internationale Bijstand, geeft on der auspiciën van het Nederlands Na tionaal F.A.O-Comité en in samenwer king met het UNESCO Centrum Neder land en het Nederlands Comité UNICEF aan deze actie gestalte. De Nederland se regering geeft zijn volle steun. ciering van een F.A.O.-project in het Midden-Oosten ter verbetering van kwaliteit en kwantiteit van de graan- productie. Tevens werden belangrijke bedragen aan het UNESCO Centrum Nederland en het Nederlands Comité UNICEF overgedragen om voedings projecten uit te voeren, en werd 50.000 ter beschikking gesteld voor de bestrijding van de hongersnood in Congo. In de week van 23 tot 29 oktober, waarin de dag van de Verenigde Naties valt, zal de Anti-Hongeractie door middel van een nationale inzameling een krachtig beroep op ons volk doen Dikwijls blijken in ontwikkelingsgebieden de tot nu toe gekweekte producten volkomen onvoldoende om een gezonde voeding te garanderen. In schooltuinen en om het huis zullen de Afrikanen die gewassen moeten leren verbouwen, die de goede samenstelling van het daeelijks menu bevorderen. Hare Majesteit de Koningin betuigde aan de Directeur-Generaal van de F.A.O., Dr Binaj Ranjan Sen, haar war me sympathie met deze wereld-campag ne in het volgende telegram „Gaarne wil ik mijn persoonlijke sympathie be tuigen met deze wereldcampagne tegen de honger. Deze campagne zal van alle mensen van goede wil een grote inspan ning vragen. Alleen door gezamenlijk optreden zal het mogelijk zijn een stap te zetten op de weg, die leidt naar een wereld zonder gebrek." In 1960 bracht ons volk in totaal ruim 1 miljoen bijeen. Een belangrijk deel hiervan werd gebruikt voor de finan- om opnieuw een royale bijdrage voor dit zo belangrijke doel te geven. Over al in het land zullen comités collecten organiseren en via pers, radio en tele visie zal aandacht voor deze inzameling worden gevraagd en een dringend be roep op ons volk worden gedaan. De opbrengst van de inzameling in 1961 zal worden besteed voor de uitvoering van een programma in Centraal Afrika ter verbetering van de land- en tuin bouw, waardoor de kwaliteit van de voeding belangrijk kan worden ver beterd. Het gironummer van de Anti-Honger actie te Den Haag is 100200. In zijn sas met die jas! En geen wonder - het is een regenjas uit de gloednieuwe collectie van P. van den Brul (Mannelijk, Mees terlijk, Modern). Een jas die perfect beschermt - zelfs bij wolkbreuken en wervelstormen. En... een jas, zó correct van coupe en zó tip-top van afwerking, dat u er - weer of geen weer - héér in bent. Kies uw Jas van het Jaar. Zowel in katoen als gabardine. Bij P. van den Brul! HILVERSUM - KERKBRINK D. J. P. Oranje, Soestdrs Schuitema, BaarnJ. Korteneef, Doorn mr dr Cappeijne van de Copello, J. v. d. Heu vel, mevr. Veder-Smit en ir. Optenoort als candidaten opgegeven. Ir. Optenoort is nummer 1 van de lijst welke de stad Utrecht samengesteld heeft en men zal aan Utrecht het verzoek richten mr dr Cappeijne van de Copello ook op de lijst van de stad te plaatsen. Hierover zal met Baarn overleg ge pleegd worden. Tot afgevaardigden naar de vergade ringen van de Statencentrale Amers foort en de Kamercentrale werden de heren mr F. Raedt en J. K. de Bruin en mevr. E. C. van Goor-Cleton ge kozen. Hun plaatsvervangers zijn de heren Detmar, Koopmans en mr F. Daam Na de pauze hield dr Oranje een cau serie over het wethoudersschap, dat hij in 1958 aanvaardde, nadat de V.V.D. wijze met het mooiste om te gaan. Langdurig werd gediscussieerd over wat wel en wat niet mag op zondag. Mevr. Muurling, presidente van het forum, gaf tenslotte als haar mening dat men niet teveel de nadruk moet leggen op wat niet mag en de zondag niet teveel door wetten moet laten beheersen. Zaterdagmorgen 14 oktober zal de ver eniging ,,Het Nederlands Openluchtthe ater" in het restaurant van het Soester Natuurbad de jaarvergadering houden van 11 uur tot 12.30 uur. Deze vergadering zal geopend worden door de burgemeester van Soest, mr S. P. baron Bentinck. De deelnemers aan deze vergadering zullen zaterdagmid dag een bezoek brengen aan de open luchttheaters van Soest en Amersfoort i en de dag wordt besloten met een ont vangst door het gemeentebestuur van Amersfoort in gebouw „Zonnehof" te Amersfoort. Uit het jaarverslag van de vereniging blijkt dat de slechte zomer een ongun stige invloed op de exploitaties van de openluchttheaters gehad heeft. Het aan tal afgelaste voorstellingen bedroeg ech ter slechts 11 Vo. Nummer 2641 van de Soester politie is vervalllen en nummer 4445 is in ge bruik genomen. Men kan de Soester politie voortaan telefonisch bereiken op de nummers 4444 en 4445. In de komende 2 weken zal er onder de Hervormden in Soesterberg een actie gevoerd worden, die ten doel heeft de financiële positie dezer wijk voor 1962 te verbeteren. Zal dit jaar aan vrijwillige bijdragen een bedrag binnenkomen, dat hoger ligt dan 8.500,volgend jaar heeft de wijk 11.000 nodig, teneinde een pre dikantsplaats te kunnen financieren. Alle Hervormden in Soesterberg zullen nu worden benaderd om toezeggingen te doen voor een verhoogde bijdrage in 1962. Zij zijn tevoren op de hoogte gesteld door verschillende folders, die aan de bezoek-actie voorafgingen. De eigenlijke actie begint a.s. zondag in de ochtendienst te Soesterberg. De dankstond voor het gewas wordt hier door een week later gehouden. Redactie Soester Courant. Naar aanleiding van het ingezonden stuk van de heer A. de Vries, wil ik gaarne het volgende commentaar ge ven Ons winterseizoen werd geopend door mevr. Wina Born, journaliste, die ons via haar prachtige kleuren-dia's mee nam naar de wijnlanden, resp. Frank rijk en Spanje. Wij zagen de wijngaarden waar de druiven groeien, de verwerking (gist- proces, 't opslaan van de wijnen in tonnen in de wijnkelders, het keuren enz. enz.). Dit alles werd, door mevr. Born op de haar eigen charmante wijze toegelicht met verschillende anecdotes, zodat wij dames volop genoten. Is het nu zo erg, dat wij inplaats van de door u geprezen „most" een glas rode en witte wijn „proefden" (halve glazen) door de spreekster gratis aange boden Kom, kom, meneer De Vries, het rijke lijk vloeien van de wijn moet u met een korreltje zout nemen Mag ik u er noe op wijzen, dat het eer ste wonder van Jezus te Kanaan ge schiedde en wat maakte dat een in druk op ons, toen we nog op de school banken zaten en voor het eerst hoor den, hoe het water in wijn veranderd werd Ter uwer geruststelling diene, dat wij een kostelijke middag hadden en wij dames keurig op onze stoelen bleven zitten Met dank voor de opname, Ph. C. J. PIERIK-GROELS.

Soester Courant | 1961 | | pagina 10