lekker en gezond EEN VLUCHTHEUVEL OP ZEE. BR A ND Een modieus hoedje. WASSERIJ GELRIA EDE Krabbels van Knelis. Negentien mannen trotseren de elementen om zeelieden in nood te helpen. Competitiestanden. v.v.z. VIERDE BLAD „DE WITTE POMPEN" Tweede katholieke school te Soest-Zuid. IJmuiden (P P) De zon schijnt over het grauwe water van de haven, waar we weer die typische mengeling opsnuiven van vislucht, teer en zout. Aan de kop van de haven ligt glanzend wit het hospitaal-kerkschip „De Hoop" zich te koesteren in het zonnetje, ter wijl aan boord grote bedrijvigheid heerst, want vanmiddag zal dit unieke schip in Nederland weer het ruime sop kiezen, en vier weken de Noord zee bevaren om daar waar mogelijk in nood verkerende zeelieden bij te staan. Voordat wij ons aan boord kun nen begeven, moeten we even wachten, want de loopplank is bezet. „De Hoop" wordt volgeladen met proviand, drink water, gasolie, medicijn en technische gereedschappen en onderdelen, een la ding die van groot belang is om het schip zijn functie te kunnen laten uit voeren. serve-aoparatuur eventueel reparaties te verrichten aan radio-installaties, decca-, radar- en echoapparatuur. Ziekenhuis en kerk. Bij deze technische assistentie blijft het niet, want dokter Wilgenburg, arts uit Brummen, die deze reis meemaakt en reeds ervaring opdeed als scheeps arts op de „Zuiderkruis", is de man die op medisch gebied zeevarenden van dienst zal zijn. Hem staat een keurig ingerichte behandelkamer ter beschik king op dit schip, een kamer met in strumenten, die zeker niet voor die van welke arts ook behoeft onder te doen. Daarnaast is een ziekenzaal met negen bedden en verplegend personeel. Alles bij elkaar een klein varend ziekenhuis. Wij genieten van de keurige inrichting en de properheid aan boord, die we niet alleen in de medische afdeling iWSiSSwS? 8 Sk Met de rubberboot wordt een zieke opgehaald. De radio zwijgt niet. Wanneer we eindelijk voet aan boord kunnen zetten, komt kapitein W. F. Rog ons al tegemoet. Hij is het pro totype van de echte rondborstige Ne derlandse zeevaarder, een man die in mei 1922 als twaalfjarige jongen voor 't eerst 't zeegat uitvoer, zijn liefde aan de zee gaf en volgend jaar 'n zeemans carrière van niet minder dan veer tig jaar hoopt te gedenken. Kapitein Rog is een stoere vierkante vijftiger, open en hartelijk, maar die zich terdege bewust is van zijn ver antwoordelijkheid. Hij heeft maar heel even tijd om ons te begroeten. „We praten later wel", en weg is hij weer, want zijn aanwezigheid is be slist noodzakelijk zo kort voor de af vaart. Er moet nog een nieuwe rubber boot aan boord genomen worden en de kapitein geeft aanwijzingen, want het is nog een heel gevaarte en mag be slist niet beschadigen. Samen met de eerste stuurman, de heer A. Visser, die al drie en een half jaar op „De Hoop" vaart en voordien jarenlang op de visserij, lopen we het hele schip eens door om alvast wat thuis te raken. Prachtige uitrusting. Eerst nemen we eens een kijkje op de brug in de stuurhut en dadelijk zien we, dat dit vaartuig beschikt over de modernste installatie die men zich wen sen kan. We zien de decca-apparatuur, waardoor het mogelijk is zonder de oude metingen plaatsbepalingen te ver richten, dus bestek op te maken. Er is een complete radarinstallatie, echo- dieptepeiling, girokompas en wat al niet meer. Ook doet het schip dienst als weerstation voor het K.N.M.I., waarvoor diverse instrumenten aan vinden, maar ook in de privé-verblij- ven van de bemanning. Keurige bed den, vaste wastafels, kasten, het ziet er allemaal model uit. Wanneer wij in de kerkzaal komen, staan we werkelijk perplex. De preek stoel en de banken zijn zo fraai en pri ma verzorgd, dat je denkt in een echte kerk te zijn, al is uiteraard de ruimte hier wel aanmerkelijk kleiner. Dat is trouwens geen bezwaar, want het aan tal kerkgangers is niet zo groot op zee en de beschikbare ruimte is voldoende om de bemanning en eventuele bezoe kende vissers gelegenheid te geven een kerkdienst bij te wonen. dienst gehouden, die ook over de radio wordt uitgezonden. Na de|ze dienst geeft een aantal schippers bericht door van goede ontvangst. ,s Avonds om negen uur is de trawler in zicht. Even later wordt een sloep over boord gezet en de patiënt van dit schip wordt per brancard naar „De Hoop" gebracht waar hij in het scheeps- hospitaal wordt opgenomen. Daarna stomen wij op naar de haring- drijf netvloot, omdat we van die zijde ook enkele aanroepen hebben gekregen voor medische en technische hulp. Onze technici verlenen hulp aan de ap paratuur, terwijl wij verder koersen naar andere schepen waar medische hulp nodig is. Verschillende gevallen kunnen na behandeling weer naar hun eigen schip terugkeren. Later halen wij onze technische mensen weer op. Ook wordt een schip van drinkwater voor zien, niet minder dan drie ton worden op zee overgepompt. Wanneer de zee rustig is, bestaat de mogelijkheid voor vissers om voor een kerkdienst naar „De Hoop" te komen om aan boord van ons schip deze dienst Derde klasse D. Afd. Utrecht. S.E.C. 5 9 Eerste klasse A. Quick 5 8 Veense Boys 6 9 Zeist 5 7 A.P.W.C. 5 7 H.M.S 4 5 N.S.C. 5 7 V eenendaal 4 5 P.V.C. 5 6 Saestum 5 5 Bilthoven 6 6 Vriendensch. 4 4 R.K.B.V.V. 6 5 Ultrajectum 5 4 Actif 6 5 Holland 4 3 F.A.K. 5 4 Hercules 4 3 B.D.C. 5 4 C.D.N. 5 3 Naarden 5 1 Vreeswijk 5 2 Zebra's 5 2 Zaterdagvoetbal. Derde klasse A. Veluwse Boys 4 Hulshorst 4 Rood Wit 5 Valleivogels 4 Tersehuurse Boys E.F.C. '58 Stroe Maluku Muda Zaterdagvoetbal. Derde klasse D. 7 D.O.B. 5 10 7 Hees 4 6 7 T.O.V. 4 6 4 W.A.S 5 6 Karboys 5 6 4 Laren 4 4 3 S.V.M.-boys 5 4 1 Avance 4 2 1 Vinkeveen 5 2 0 P.U.E.M. 5 0 VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 13 OKTOBER 1961. ittllUWV mee te maken. Is het weer echter niet geschikt, dan moeten ze aan de radio luisteren. Het bereik van onze zender is vrij groot en regelmatig krijgen we berichten dat onze uitzendingen tot vlak onder de Nederlandse kust kunnen worden ontvangen. Naar het ziekenhuis. De zieke, die wij van de trawler aan boord namen, is erger geworden en de scheepsarts acht het noodzakelijk, dat deze man in een ziekenhuis wordt op genomen. De dichtstbijzijnde haven is in dit geval Blyth en zo snel mogelijk stomen we daarheen. Onze radiotele grafist neemt inmiddels kontakt op met Blyth en wanneer we de haven binnenlopen staat er een ambulance auto gereed, die de zieke samen met de scheepsarts en de dominee naar het ziekenhuis brengt. Na een paar uur komen de arts en de dominee weer aan boord en kunnen we vertrekken. Nauwelijks buiten de haven deelt onze radio de vissers mede, dat we weer zee kozen en dadelijk stromen er weer verzoeken binnen om technische en medische assistentie. Daar gaat ,.De Hoop" weer, klaar voor ak- tie. De schepen wachten en rekenen op onze hulp. Aan de slag. Wanneer de tros is losgesmeten en we rustig tussen de pieren de haven van IJmuiden verlaten met als koers 56 graden noorderbreedte, richting Schot land, is er meer tijd om te praten. Kapitein Rog vertelt ons over de taak die „De Hoop" wacht wanneer het schip zich eenmaal bij de vissersvloot heeft gevoegd. Dan zal de radio-tele grafist dag en nacht kontakt met de schepen onderhouden en kunnen de schippers zich met „De Hoop" in ver binding stellen, wanneer zij assistentie nodig hebben. „De Hoop" in volle zee, op weg naar een zieke. boord zijn, zodat een aantal malen per dag via de radio de weerkundige ob servaties naar De Bilt kunnen worden doorgegeven. „De Hoop" vervult hier mee de taak van zwervend weersta tion. Een trapje af komen we in de radio hut, waar de heer Roodzant de scepter zwaait. De radioman is nog jong, maar hij heeft al een keurige staat van dienst als radiotelegrafist op de Willem Ba- xentsz en op het kuststation „Scheve- ningen-Radio". Nu vaart hij op „De Hoop" en met veel plezier. De radiohut is een waar heiligdom, voorzien van moderne apparatuur voor zenden en ontvangen. Dan is er nog radio-monteur Van der Kolk, die in staat is met behulp van de nodige re- We stomen deze nacht met een snel heid van 10 mijl per uur naar de vis gronden. De volgende morgen is het weer goed en de radio-telegrafist noteert de vang sten van deze nacht. Uit deze opgave is op te maken waar de meeste vis zich die nacht bevonden heeft. Om kwart over negen meldt zich een trawler, die een zieke man aan boord heeft. De scheepsarts vindt het nodig deze man te zien en dus wordt er po sitie van de trawler opgevraagd. Het blijkt, dat dit schip zich 180 mijl van ons verwijderd bevindt. Wij zullen koers zetten in zijn richting en de schippers zich met „De Hoop" in ver- gemoet te varen. Aan het einde van de middag wordt in de kerkzaal van „De Hoop" een korte Wanneer het samenloopt, is het soms zo druk, dat we niet weten waar we het eerst moeten beginnen. Maar ge lukkig zijn er ook wel tijden dat radio- kontakt alleen voldoende is, dat er via deze moderne communicatie adviezen kunnen worden gegeven, zowel tech nisch als medisch. Wanneer het om kleine dingen gaat, och dan redden de vissers zichzelf wel. Maar regel matig is hulp van de specialisten van „De Hoop" noodzakelijk en dan wordt er weer positie gevraagd en stomen we met de grootste snelheid naar het doel, waar een zieke wacht, of de tech nische apparatuur het begeven heeft. Voor elke nationaliteit. We ontmoeten ook regelmatig visser schepen van andere nationaliteiten, zo als Duitsers, Russen en Polen en wan neer dat nodig is worden ook zij ge holpen, want de vereniging die „De Hoop" uitrust, heet niet voor niets „Nederlandse Vereniging ten Behoeve van Zeelieden van elke Nationaliteit". Ook de Duitsers hebben schepen als „De Hoop" en de onderlinge verstand houding is prima. uw haard goed en goedkoop met OLIE van Het oudste en goedkoopste adres. Steenhoffstraat 25 Telefoon 2185 Zo is „De Hoop" als het ware een vluchtheuvel op zee voor vissers die in nood verkeren. De bemanning is zich ten volle van haar taak bewust. Verantwoordelijkheid verplicht en dat is ook geen wonder. Stuk voor stuk ko men ze van de zee, velen uit de vis serij, zij komen van IJmuiden, Scheve- ningen, Vlaardingen en Katwijk. Zij kennen de noden alleen uit eigen er varing en zullen alles in het werk stellen om hun collega's te helpen waar zij kunnen. Zo vaart „De Hoop" op de Noordzee steeds in de nabijheid van onze vissers die bouwen en vertrouwen op„De Hoop" INBRAAK Er is ingebroken bij de heer J. C. B. aan de Middelwijkstraat toen de be woners niet thuis waren. De dief heeft met een steen een keukenruit ver brijzeld. Kasten en laden zijn over hoop gehaald en er worden enige spaarbankboekjes, sieraden en 'n gou den horloge vermist. Vanaf 11 augustus is aannemersbedrijf E. C. Higler op de hoek van de Vosse- veldlaan en de Hildebrandlaan bezig met de bouw van de tweede r. k. lagere school voor Soest-Zuid. Architect is de heer H. van Putten uit Bussum, hoofduitvoerder voor het aannemers bedrijf de heer G. Slingerland en uit voerder de heer H. Donselaar. Twee maanden is nu gewerkt en de bouw vordert zo goed, dat de streef datum van voltooiing teruggebracht is van 1 februari op 1 januari 1962. Dat zo snel gebouwd kon worden komt in hoofdzaak door het feit dat in twee maanden tijds slechts 20 uur niet ge werkt kon worden wegens regen. De nieuwe school zal geheel gelijkvloers zijn. Er komen vier lokalen plus een lokaal voor handenarbeid en handwer ken. Men denkt te starten met een eer ste, tweede en derde klas. Pas als men aan de vijfde en zesde klas toe is zul len twee lokalen bijgebouwd worden. Hiermee wordt thans reeds met de bouw rekening gehouden en de architect hield er reeds rekening mee toen hij aan de behandeling van het sanitair en de verwarming bezig was. Hoofd en leerkrachten van de St. Willi- brordusschool horen bij de mensen die met verlangen uitzien naar de opening van deze tweede lagere school, die St Ludgerusschool zal heten. Ludgerus As je 't ming vraogt dan mok zeige dak deuze week harstikke veul schik ehad heb toenk las dattie mar- resjesees van ongs die hoge Russische kérels 'n paor flinke dreune teuge d'rluu test egee- ve hebbe toeng zullie op Schiphol dochte dazze hier de baos binne. Deur die lelie weete die manne van Kroetsjof noeng dazze hier heul niks te zeige hebbe. Nog niet teminste. 't Was 'n machtug verhaol veur die raodio, de televisie en de kraante. Effe wak baang dattie marresjesees d'r last mee zouwe kriege, waant die man ne van de pelisie hebbe altied direk last. As zullie 'n moordenaor achternao zitte en die wordt veur zien raop eschoote dan zeige de manne en de frommesse van de tweede kaomer dat- te pelisie nie had magge schiete. Das zogezeid nie netjes. En Russische hooge bliksems veur d'r kop poffe is ok nie netjes. En as Knelis zeit dattie bar blie is dattie schofte van kérels zoo lekker affedroogd binne dan is dat ok nie netjes. Goed laote ut gin schofte weeze, maor schoojers wel. Die komme mit heule troepe om d'rveur te zorrege datter gin marresjesee teuge die Russische vrouw ken zeige, mins blief toch bie ongs. Wat mojje nog laanger bie die halleve gaore troep doen, waorvan de hoogste baos al tied loop te blère dattie alles verniele ken mit bomme. Dat kenne wullie ok wel maor bie ongs hoevie nie naor de maon eschoote te worre om een huis en een auto te kriege. Zoo bang waoré die Russe daorveur da zullie graog op de vuust wouwwe mit- te marresjesees. En die maor terugslaon datte loppe d'raf vlooge. Zullie van de regering moste die manne 'n lintje geeve en die Russe moste me teen over de grens ezet worre mit 'n brief ie an Kroetsjow dattie aandere manne ken stuur e, die nie zoo knokke- rug binne, maor dattie ze ok wel tuus ken houwe. werkte rond het jaar 800 als priester in Deventer. Hij moest voor de inval lende Saksen naar Rome vluchten en werd de eerste bisschop van Munster. Het hoofd van de St, Willibrordus- school, de heer H. G. M. Taris, heeft in de laatste paar jaar meer dan 100 leerlingen moeten afwijzen omdat er geen plaats was. Zij gingen naar Soest, Soesterberg en Amersfoort. Thans heeft deze school echter nog klassen waarin bijna 60 leerlingen zitten, dus met verlangen wordt op de opening van de St. Ludgerusschool gewacht om dit teveel te kunnen overhevelen. Deze kinderen zullen de heer J. Rokebrand, thans hoofd van de Utrechtse Titus Brandsmaschool, tot hoofd krijgen. -v De mode-ontwerpers doen hun uiterste best om voor de vrouw leuke en inte ressante kleding te ontwerpen. Zij ma ken daarbij gebruik van alle hun ten dienste staande middelen. Hun schep pingen beperken zich echter niet alleen tot japonnen en mantels, doch bewe gen zich ook op het terrein van alle accessoires, waaronder ook de hoedjes vallen. We hebben in de loop der tijden de meest grillige creaties kun nen aanschouwen. Hoeden met grote en kleine randen, met diverse bollen, kleine kapjes die nauwelijks nog de naam hoed verdienen, kortom van al les. Onze illustratie toont nu eens een hoedje dat echt nieuw is. Het werd geïnspireerd op de hoofdtooi van enke le Afrikaanse volken, die namelijk een kap op het hoofd dragen bedekt met struisvogeldons. Hier is het struisvogeldons vervangen door artistiek ingeplante kunststofve zel. We zagen de hoedjes in diverse kleuren, waarbij deze steeds naar een lichter tint verlopen. Zo bijvoorbeeld een hoedje in groen, waarbij de inplant op het kapje donkergroen is, terwijl het verloopt naar lichtgroen. Natuur lijk zijn dergelijke hoedjes niet overal bij te dragen, maar bij bepaalde kle ding doen ze het goed, trouwens dat geld vrijwel voor elke hoed. Het is een modieus hoofddeksel enweer eens iets anders.

Soester Courant | 1961 | | pagina 13