KENHEDY'S POLITIEK. HET OOG GERICHT OP PONOMARENKO. Jaarvergadering Soester Zakenkring. Ontspanning voor bejaarden. Vleesverkoop. f2000,— voor ,,De Wijkverpleging". Jaarvergadering Peter's Baan. Prijs- en Konings- schiefen Groot Gaesbeeker Gilde. VRIJDAG 13 OKTOBER 1961. 40e JAARGANG no. 77 5 OESTER Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. OURANT Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT BOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 12615S De schermen, waarachter door Ameri kanen en Russen in de afgelopen weken de grondslagen zijn gelegd voor een compromis over Duitsland en in het bijzonder over de kwestie-Berlijn, zijn zeker niet doorzichtig. Een volkomen afgerond beeld van hetgeen tussen Kennedy, Rusk en Gromyko is be sproken, kan daarom niet worden ge tekend. Maar vooral de Amerikanen hebben de met spanning toekijkende waarnemers toch wel zoveel blikken achter de coulissen gegund, dat het mogelijk is geworden in grote lijnen aan te geven wat moet worden ver wacht. Onrust in West-Europa. Laten we er geen doekjes om winden voor het westen is dat niets verheu gends. Het komt er op neer, dat het tenminste de helft van zijn politiek, die de werkelijkheid van een in tweeën ge deeld Duitsland ignoreerde, zal moe ten herzien. Dat heeft uiteraard in Bonn veel onrust gewekt en nog op het laatste ogenblik, aan de vooravond van van het gesprek tussen Kennedy en Gromyko, drong kanselier Adenauer er in een brief bij de Amerikaanse presi dent op aan zich niet te toegeeflijk te genover de Russen te tonen. Nu hadden zowel Dulles, in het laatste jaar van zijn leven, als zijn opvolger Herter af en toe laten doorschemeren, dat Amerika wellicht enige veranderin gen in zijn politiek zou moeten aanbren gen, maar beiden gaven tenslotte steeds xveer toe aan de tegendruk van Bonn. President Kennedy echter blijkt niet zo gemakkelijk te beïnvloeden, niet door Bonn, niet door Parijs en zelfs niet door zijn eigen adviseurs. Het is duidelijk, dat hij eerst iedere poging wil ondernemen om met de Russen tot onderhandelingen te komen, alvorens hij nieuwe oorlogs risico's aangaat. Bittere pil. Dat betekent uiteraard niet, dat Ken nedy bereid zou zijn Moskou in alles de zin te geven. Integendeel, hij houdt on verkort vast aan de vrije status van West-Berlijn en aan de volkomen vrije toegang naar die stad, zowel van mili tair als civiel vervoer en verkeer. Het betekent wel, dat Kennedy meent, dat het westen Oost-Duisland op een of an dere manier zal moeten erkennen. Voor de Westduitsers vooral is dat een bittere pil en wel niemand anders dan Adenauer bezit voldoende prestige om hen die te doen slikken. Zelfs de groot ste tegenstanders van de „Alte" moeten bewondering hebben voor zijn moed, die blijkt uit de bereidheid, zijn politieke loopbaan naar alle waarschijnlijkheid met deze onpopulaire taak af te sluiten. Ook buiten de bondsrepubliek echter zullen er velen zijn, die de politiek van president Kennedy met twijfel in het hart volgen. De rode politiek. In de Amerikaanse regering zelf is een machtige groep, die vreest, dat Kennedy bezig is de Russen rechtstreeks in de kaart te spelen. Deze lieden geloven na melijk, dat Chroesjtsjows plan voor Europa drie opeenvolgende doeleinden omvat 1 West-Duitsland van de Verenigde Sta ten te vervreemden 2. de N.A.V.O. dodelijk te verzwakken door West-Duitsland buiten deze mili taire alliantie te manoeuvreren 3. de Amerikanen te bewegen zich uit Europa terug te trekken, nadat de N.A.V.O. eenmaal is vernietigd. Natuurlijk zijn deze argumenten de Amerikaanse president niet onbekend. Er is ook een reden om aan te nemen, dat hij oorspronkelijk had overwogen, nog tenminste een jaar lang een harde politiek tegenover het Kremlin te voe ren. Twee dingen echter hebben hem daarvan, als men „insiders" mag ge loven, weerhouden. Het eerste is de vrij slappe reactie van de Europese N.A.V.O.-partners, Engeland in het bij zonder, op de gebeurtenissen van de 13de augustus in Berlijn. Het tweede en belangrijkste is de steeds groter wordende waarschijnlijkheid, dat op betrekkelijk korte termijn een groot aantal landen in het bezit van kern wapens zal geraken. Niets schijnt de president meer te vre zen, dan dat de H-bom in handen komt van onverantwoordelijke regeringen. En hij meent, dat het ook een Russisch belang is, dit te voorkomen. Daarom spant hij zich tot het uiterste in, met de Russen tot een aanvaardbaar vergelijk in Europa en straks mogelijkerwijs ook in Azië en elders in de wereld te ko- H.M. de Koningin stelde het nieuwe gebouw van de Wereldomroep te Hil versum officieel in gebruik. Na de opening bracht H.M. een bezoek aan de regelkamer van studio I. V.l.n.r. mr J. van der Hoeven, part. secr. van H.M. J. J. G. Boot, burge meester van Hilversumstaatssecr. Scholten, H.M. de Koningin, mr A. J. d'Ailly, voorzitter van het bestuur van de stichting Radio Wereldom roep Nederland. men. Want pas daarna is de tijd rijp voor een uitbanning van de kernwa pens - een doel, dat in de ogen van de Amerikaanse president prioriteit boven alle andere bezit. Dat Kennedy echter niet bereid is ter bereiking daarvan op essentiële punten voor Moskou door de knieën te gaan, is zojuist weer gebleken in de kwestie van Hammarskjölds opvolging. Ameri kanen en Russen zijn het eens gewor den over de figuur van de Birmees Oe Thant als waarnemend secretaris generaal van de Verenigde Naties tot april 1963. Maar Kennedy heeft ook het Russische compromis, dat voorzag in de benoeming van drie assistenten van de secretaris-generaal, één uit het westen, één uit het oosten en één uit de kring der neutrale landen, afgewezen, hoewel de Russen hun eis, dat deze functionarissen ieder het recht van veto zouden bezitten, hadden laten varen. Zelfs een troika, bespannen met drie paarden, die vast in de hand van de menner liggen, wenst de president het secretariaat niet te laten binnenrijden. Als het moet, kan Kennedy wel degelijk hard zijn - een feit, dat misschien ook de twijfelaars aan de juistheid van zijn politiek iets geruster vermag te stel len. Onder voorzitterschap van de heer A. G. Hoegen Dijkhof heeft de Soester Zakenkring woensdagavond de jaarver gadering in hotel 't Zwaantje te Soes- terberg gehouden. Twaalf bedrijven waren op deze bijeenkomst vertegen woordigd. De heer W. J. Groenendijk, vice-voor- zitter, bracht verslag namens het be stuur uit. De kring heeft in het afgelopen ver enigingsjaar getracht de weg te zoeken, die inhoud aan de doelstellingen kan geven. In bestuurs- en ledenvergade ringen is besproken hoe men deze doel stellingen kan nastreven. Onder meer is het hiervoor van belang gebleken dat de leden onderling van gedachten wisselen over de verschillende proble men waarmee de bedrijven geconfron teerd worden. Een groot probleem blijft ook voor het bedrijfsleven de woning nood in verband met de huisvesting van het personeel der Soester bedrijven. Helaas moet geconstateerd worden dat het bestuur van de Zakenkring in de strijd tegen dit euvel nog weinig heeft kunnen bereiken. Een uitspraak van de wethouder van openbare werken, waarin geconstateerd wordt dat de tijd nog niet rijp is voor verdere besprekingen, is karakteristiek voor de huidige situatie, waarin na vele besprekingen nauwelijks een ver betering te constateren is. De Zakenkring dacht iets te kunnen bereiken met het bouwplan „achter Dammers", maar ook hier is het re sultaat niet enorm. Wel kon de voorzit ter meedelen dat van de woningen die daar gebouwd worden een twintigtal ter beschikking van de Soester bedrij ven zal komen. Hierover is reeds con tact opgenomen met de directie van de Coördmatiebouw en uiteraard moeten ook besprekingen met de gemeente ge voerd worden. In het afgelopen jaar zijn enige in teressante onderwerpen tijdens ver gaderingen van de Soester Zakenkring ter sprake gekomen. Mr. H. C. Carstens sprak over „De Euromarkt in de praktijk", wethouder W. G. van Zadelhoff over „Het uit breidingsplan van Soest" en Ir. P. Klu- vers over „De ruimtelijke ontwikkeling in de Randstad Holland". Er is verzocht een vertegenwoordiger van de Soester Zakenkring op te nemen in de commissie voor de lagere tech nische school en dit verzoek zal in overweging genomen worden. Het verenigingsjaar werd afgesloten met een toneelvoorstelling in het open luchttheater voor werknemers in de Soester bedrijven. Het was een groot succes, zodat het plan opgevat is het volgend jaar een vijftal voorstellingen te laten geven toneel, muziek, een voorstelling voor de jeugd of iets van dien aard. Aan het slot van zijn verslag bracht de heer Groenendijk dank aan de se cretaris-penningmeester, de heer C. J. Schaap voor de werkzaamheden die hij in het belang van de 38 leden der Kring verrichtte. De heer Schaap werd in deze functie herkozen. Hij bracht het financieel verslag uit en de begro ting kwam ter tafel. Op verzoek van de kascommissie werd hem decharge verleend. De heer E. M. v. d. Wetering trad af als bestuurslid en in zijn plaats werd de heer Th. de Muynck met algemene stemmen gekozen. Het ligt in de bedoeling op 3, 4 en 5 augustus 1962 in het vernieuwde na tuurbad selectiewedstrijden voor de Europese kampioenschappen te laten houden. De vereniging De Duinkikkers zal dit zwemfestijn organiseren. Het ligt in de bedoeling de kosten met de recettes te dekken, maar de vereniging heeft voor alle zekerheid aan de Zaken kring gevraagd garant te zijn voor 2000,Dit zal nader besproken worden. Tenslotte werd gesproken over de nood zaak van halve spoorbomen bij de overweg van Soestduinen en over de gevaarlijke nieuwe weg, die zich als een slang over het vliegveld kronkelt. De A.N.W.B. zal verzocht worden de gevaren van deze weg door marke ringen te verminderen. Woensdag, 18 oktober a.s., om 2.30 uur, wordt door de paters v. de H. Geest een mooie film verzorgd voor de be- jaarden in het Ludgardisgebouw, Vre- 1 dehofstraat. Zij, die geen kaart ontvangen hebben, zijn ook van harte welkom. Zaterdagmorgen, 9 uur, heeft aan het slachthuis verkoop van vlees plaats. Het plaatselijk comité voor de kinder postzegels, bestaande uit mevr. M. C. Kruik-De Man, mej. J. M. Lensink en mevr. J. C. Wessels Boer-Van Mens ontving van de Stichting Nederlands Comité voor Kinderpostzegels de ver heugende mededeling dat een Soester vereniging een bijdrage zal ontvangen uit de actie 1960. Dit bedrag is bestemd voor het voor de kinderhygiëne bestem de deel van nieuwe wijkgebouwen, con sultatiebureaus enz. Deze verheugende mededeling werd aan het plaatselijk co- mité gedaan omdat deze drie dames, met behulp van dames die zich even eens beschikbaar stellen voor de verkoop van kinderzegels, mede ertoe bijgedra gen hebben dat dit bedrag geschonken kon worden. Een even belangrijke brief ontving het bestuur van de Stiching Prot. Chr. Ge zondheidszorg ,,De Wijkverpleging". Dit schrijven was gericht aan de secretaris, de heer H. v. d. Eijnden, Prins Bern- hardlaan 26. De brief luiddde als volgt „Het verheugt ons zeer U te kunnen mededelen, dat op voordracht van de Nederlandse Bond voor Moederschaps- zorg en Kinderhygiëne aan Uw instel ling zal worden uitgekeerd 2000, uit de opbrengst van de Kinderpost zegelactie 1960. Dit bedrag wordt gegeven als bijdrage in de kosten van de inrichting van het voor kinderhygiëne bestemde gedeelte van het nieuwe wijkgebouw. De gelden zullen dezer dagen aan U worden uitbetaald." Woensdagavond vergaderde de IJsver eniging Peter's Baan in de zaal van De Gouden Ploeg. In zijn openingswoord sprak de voorzit ter, de heer H. A. Butzelaar, zijn te leurstelling uit over de geringe be langstelling voor deze jaarvergadering. Van de 425 leden waren 'er slechts wei nig aanwezig. De ijsvereniging bestaat over enige we ken tien jaar. Het ligt in de bedoeling dit de komende winter met een ijsfeest te vieren, als er tenminste ijs komt. Mocht dit niet het geval zijn dan zal gedacht worden aan het organiseren van een eenvoudige feestavond met films, maar het is ook mogelijk dat men het geld, dat hiervoor nodig is op an dere wijze besteden zal, zodat het de ijsbaan of het materiaal tengoede komt. De leden gaven het bestuur volmacht Het zal misschien voor het eerst in zijn diplomatieke loopbaan geweest zijn dat ambassadeur Ponomarenko enige dreu nende vuistslagen gekregen heeft van een vertegenwoordiger van het gezag dat ook hem beschermen moet. Zelfs de meest zachtzinnige mens heeft zich over deze klappen vrolijk gemaakt, want meneer Ponomarenko had die klappen nodig en als klap op de vuur pijl zou de regering hem moeten ver zoeken te verdwijnen. Niet in de eerste plaats om de rel die hij veroorzaakte, maar wel om het dui delijke bewijs van de verfoeilijkheid van het systeem dat hij aanhangt, waarmee hij korte tijd na de Schipholrel op de proppen kwam. Hij tracht de wereld wijs te maken dat Golub gek is. Dat komt bekend voor. Twintig jaar geleden vluchtte Hess uit Duitsland naar Engeland en direct werd verklaard dat hij gek was. De Duitsers kon je zoiets wel wijsmaken, want tot onze oosterburen drong het zelfs niet door dat het nogal vreemd was een plaatsvervangend Führer te hebben die ze zag vliegen. Golub is beslist niet gek, maar het lijkt er wel op dat zijn vrouw dit is. Maar dan gek van angst om de gevolgen die deze verkiezing van de vrijheid voor haar familie kan hebben. De wijze waarop zij zich gedroeg doet vermoeden dat meneer Ponomarenko geheel in de trant van zijn grote baas met haar ge sproken heeft. En die manier van praten is ons intussen maar al te zeer bekend. Misschien heeft de Russische ambassa deur ook nog wel met zijn schoen op tafel geslagen om aan zijn beweringen kracht bij te zetten en geheel te han delen in de lijn van zijn hoogste chef. KANTMAN. hierin zelf een beslissing te nemen. Secretaris L. Fugers las het jaarver slag. In de afgelopen winter kon slechts drie dagen geschaatst worden, maar dit leverde toch 967,aan dagkaarten en 312,70 aan bijkaarten op. Penningmeester Th. Kok gaf het finan cieel overzicht. De tellingen van de ex ploitatierekening 19601961 bedragen 2731,92. Als 19611962 een ijs- winter brengt dan wordt voor het ko mende jaar 2700,— begroot. Komt er geen ijs dan wordt voor de begroting een bedrag van 1400,aangehouden. De heren Th. Kok en J. Kraaijenhagen werden als bestuurslid herkozen. De heer R. ten Hove had zich niet herkies baar gesteld en in zijn plaats werd de heer K. C. Mohrmann gekozen. De voorzitter dankte de heer Ten Hove voor het werk dat hij in het belang van de vereniging verricht had. Vorig jaar op tweede pinksterdag vier de-het Groot Gaasbeeker Gilde het 400- jarig bestaan. Diverse schuttersgilden waren uitgenodigd en zij hebben ge toond wat zij van schieten en vendel- zwaaien konden. De leden van het Soes ter Gilde schoten eveneens en de heer W. Kok werd koning. Zondagmiddag zal hij deze titel moeten prijsgeven, maar eerst wordt hem hulde gebracht door het bestuur en de leden. Met trommels en vendels begeeft men zich omstreeks half twee van De Gou den Ploeg naar het koninklijk paleis in de Steenhoffstraat om de heer Kok af te halen. In de Gouden Ploeg zal hij aftreden en kort daarna lost hij op het terrein van de heer P. Kuijer, tegen over de Gouden Ploeg het eerste schot op de vogel. In de achterzaal van de Gouden Ploeg is gelegenheid tot zaal- schieten. Als de vogel bij stukken en beetjes ka pot geschoten zal zijn dan komt spoe dig het moment waarop een lid het laatste deel van het onttakelde houten dier van de 13 meter hoge paal zal schieten en hij zal de nieuwe koning zijn, die door het bestuur afgehaald wordt en in triomf naar de Gouden Ploeg gebracht zal worden. Zondagavond is er - eveneens in De Gouden Ploeg - een gezellig samen zijn van de leden van het Gilde. Dit tweede schuttersfeest in de jongste geschiedenis van het oude Groot Gaas beeker Gilde zal gevolgd worden door schietwedstrijden die voortaan twee maal per maand gehouden zullen wor den.

Soester Courant | 1961 | | pagina 1