NIEUWE STAAT IN HET VERRE OOSTEN CASSETTES IJfiimea-GeSei DERDE BLAD Edelstaal Horlogerie VAN WIEREN UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool D. ENGEL Humanistisch geloof. Onrustige Zenuwen? Bioscoopprogramma. Bazar Evangelisatie. Hockeyprogramma. Nauwelijks gadegeslagen door de pu blieke opinie in de wereld, begon- nen onlangs onderhandelingen, waar van het doel de scheppping van een nieuwe staatsvorm in het Verre Oos ten is. Twee zelfstandige naties, drie koloniën en een protectoraat zonden hun vertegenwoordigers. Zij wilden de mogelijkheden van het ontstaan van een „Maleise Federatie" bediscus siëren, die de onafhankelijke staat Malakka, het zichzelfregerende Sin gapore het sultanaat Broenei, de kroonkolonie Serawak en de kroon kolonie Noord-Borneo omvatten moet. Voor de meeste Europeanen zijn deze namen nauwelijks meer dan woorden, die een exotische klank hebben. In werkelijkheid gaat het om zeer nuch tere dingen. In het jaar 1957 werd Malakka een zelfstandige staat. De leiders der vrij heidsbeweging deden vrijwillig en voor vele Europeanen onbegrijpelijk afstand van de aansluiting van Sin gapore aan hun natie. Geografisch is Singapore - aan de zuidoostelijke punt van het schiereiland gelegen - een deel van Malakka. De ware reden voor de aansluitingsvijandigheid was Gezicht op Singapore met zijn representatieve bouwwerken op de kade. Een groot deel van de bevolking van Noord-Borneo werkt bij de hennep- oogst. niettemin gemakkelijk te vinden Ma lakka heeft ongeveer zeven miljoen' inwoners en 40 van hen zijn Chi-j nezen. Van de 1,5 miljoen inwoners van Singapore zijn driekwart Chine zen. Een samenvoeging zou zonder meer een Chinese overmacht bete kend hebben. Dat echter wilden de politici van Malakka niet op de koop toe nemen. Het in het leven roepen van een Maleise Federatie - niet te verwarren met de federatie Malakka, de Britse koloniale bezitting, die in 1957 onaf hankelijk werd - zou door het mede erin betrekken van Broenei, Serawak en Noord-Borneo het gevaar van een overwicht der Chinezen uitschakelen. Elk dezer gebieden zou in deze be langengemeenschap waardevolle din gen hebben in te brengenMalakka vooral tin en rubber, Singapore zijn haveninstallaties en zijn internatio nale verbindingen, Broenei zijn olie velden, Serawak zijn houtrijkdom als mede zijn olievoorraden. Noord-Bor neo daarentegen zou een beduidend reservoir van arbeidskrachten op ta fel kunnen leggen. Economische experts zeggen, dat de federatie, door deskundigen geleid, een succes moet worden. De moeilijk heden, die de aaneensluiting in de weg staan, zijn van politieke aard. Malakka's conservatieve premier Ab- doel Rahman bekeek de sterk links georiënteerde collega Lee Kuan Yew in Singapore lange tijd met groot wantrouwen, maar Lee week verras senderwijs de laatste tijd meer en meer van zijn linksradicale theorieën af. De sultan van Broenei, een van de laatste feodale heersers ter wereld - in zijn zak vloeien elk jaar ongeveer 150 miljoen gulden aan concessierech ten der oliemaatschappijen - staat niet geheel vijandig tegenover de fe deratiegedachte, maar toch wel enigs zins gereserveerd. Weliswaar is hij voor de vooruitgang, maar zonder ga rantie voor zijn eigen toekomst zal hij geen federatieverdrag onderteke nen. Serawak met zijn rond 650.000 in woners, die zich - afgezien van uit zonderingen - nauwelijks voor de po litiek interesseren, wordt tot nu toe door een handvol Engelsen bestuurd, die tamelijk conservatief denken en de door Londen voorgestane federa tieplannen met gemengde gevoelens bekijken. Nauwelijks anders liggen de zaken in Noord-Borneo, dat door ongeveer 400.000 inboorlingen bewoond wordt, die evenals hun voorvaderen van de jacht en de visvangst leven. Het woord industrie onbreekt in hun woordenschat. Serawak, Broenei en Noord-Borneo zijn in vergelijking kleine gebieden van het eiland Borneo, waarvan de rest tot het Nederlandse koloniale rijk behoor de. De erfenis der Nederlanders op het eiland namen de Indonesiërs over. De regering in Djakarta heeft tot nu toe andere zorgen, zodat het „Borneo-pro- bleem" door haar in de ijskast werd gelegd. Maar dat kan veranderen. Daarom bestaat er enige kans, dat de inheemse politici in de drie Britse ge bieden van het eiland de kans van een federatie met Malakka zullen accepte ren, want op een gewelddadige samen voeging met Indonesië zijn zij bitter weinig gesteld. Zij weten precies, dat zij op lange termijn slechts de keus tussen beide mogelijkheden hebben. Zou de federatiegedachte de over winning behalen - en de vooruitzich ten daarop staan helemaal niet slecht - dan zou Zuidoost-Azië een nieuw Maleise handwerkers verstaan de kunst om prachtige bronzen en zilveren voor werpen te maken. Een Oosters sprookjespaleis lijkt de moskee van Koeala Kansar in de staat Perak. Overwegend vrouwen zijn in de peper- cultures van Serawak werkzaam. machtscentrum hebben, waarvan de j uitstraling ver over de staatsgrenzen zou reiken. De geplande federatie moet een nieuw machtsblok in het Verre Oosten als j tegenhanger van de ambitie van Pe king scheppen. Rood-China's macht hebbers ageren tegen deze „imperialis tische" plannnen en zij weten precies waarom. Zij vrezen niets meer dan de aaneensluiting van die staten, koloniën 1 en protectoraten, welks Chinese bewo- ners zij tot nu toe als hun eigen „Vijfde I Colonne" beschouwden, maar die als burgers van een vrije natie voor Pe- kings plannen verloren zouden gaan. Er was eens een koning, die niet goed wist, wat hij met het geld moest be ginnen, dat zonder zijn toedoen in zijn kas vloeide. - Dat lijkt op een sprookje maar toch is het waar. De koning heet Omar Ali Saifoeddin en is heer en meester over 60.000 donkerhuidige in boorlingen. Omar regeert over Broenei, dat sinds geruime tijd een Brits protectoraat is. Hij deelt het lot van de sheik van Koeweit, die evenals hij een arme man was, totdat in zijn land olie werd ge vonden. Op de ranglijst der olielanden neemt Broenei weliswaar slechts de twaalfde plaats in, maar binnen de Britse Commonwealth staat zijn olie-, rijkdom echter vlak na die van Canada. Omar zag zich op een dag in de1 moeilijke positie geplaatst, wat hij met' de miljoenen moest beginnen, die in zijn privékas stroomden. Hij had ze' voor zichzelf en zijn familie kunnen gebruiken, maar hij luisterde desniet tegenstaande naar de voorstellen van zijn Engelse adviseurs. Hij bouwde scholen, waarin de kinderen van zijn land kosteloos onderwezen werden, hij stelde voor bijzonder begaafde leerlin gen studietoelagen beschikbaar, liet moderne ziekenhuizen uit de grond stampen en vaardige gezondheidswet ten uit volgens welke het doktersbe zoek en verstrekking van medica menten kosteloos waren. Als gelovige moslem liet Omar een prachtige moskee bouwen, die in elk geval in één opzicht uniek is. In tegenstelling tot vele andere po tentaten van het verre Oosten heeft hij zeer vroeg begrepen, welke weg de ont- i wikkeling gaat. Hij is tegen het com munisme, maar hij weet ook, dat hij persoonlijke offers moet brengen, als hij zijn bijdrage tot de neutralisering van het rode gevaar in dat deel der aarde wil leveren. Een volk van 60.000 mensen mag voor menige waarnemer een onbedui dende grootheid in de politiek van het Verre Oosten lijken, maar Broenei is het belangrijkste „olieland" in dat deel van de wereld. Hoe zeer olie 'n machts- factor kan zijn, heeft nog niet zolang geleden het overigens zo onbelangrijke Koeweit getoond. Singaporedat zijn wolkenkrabbers, docks, in welke omgeving de dag voor de arbeiders werkelijk 24 uren heeft, dat zijn luxe hotels met air-conditioning en nauwe stegen, waarin Europeanen met een fijne neus het gevoel hebben i in een hel te zijn. Singapore, dat zijn armen, die niet eens een dak boven hun hoofd heben en rijken, die erover twisten, of een Cadillac boven een Rolls Royce de voorkeur verdient. Singapore - sedert 142 jaren Brits - was vroeger een heel bescheiden ne derzetting, waar voor de aankomst der Engelsen slechts 150 mensen leefden Wie tegenwoordig van „Wirtschafts- wunder" spreekt, die moet ook de ge schiedenis van Singapore bestuderen. Hij zal tot de overtuiging komen, dat het geen „uitvinding" van onze tijd is. Sinds 1958 regeert Singapore zich zelf. Zijn premier houdt er rekening mee, dat het grootste deel van de be volking Chinees is, dat Peking, indien het zou willen, gemakkelijk de macht zou kunnen grijpen. Peking echter weet welke voordelen het heeft, zolang Sin gapore vrij is In Serawak zijn toeristen tot nu toe zo zeldzaam, dat zij erop kunnen re kenen bij hun bezoek de gastvrijheid van de „District Officier" te genieten. De inboorlingen van die kroonkolonie vertrouwen de rivieren als hoofdver keerswegen meer als de weinige land wegen. Tot nu toe is eigenlijk niet het dorp, maar het huis het centrum van hun levensgemeenschappen. Daarbij gaat het echter om soms bijna 70 meter lange huizen, waarin tot 40 families wo nen. Opperhoofd of misschien treffen der gezegd „burgemeester" van zo'n huis is altijd de oudste man. Vele dezer patriarchen waren in hun jeugd nog koppensneller. Weliswaar hebben de Britten zowel in Serawak als in hun andere bezittingen op in Borneo in het jaar 1913 een wet tegen dit wre de gebruik uitgevaardigd, maar met netjes aaneengeschreven letters op per kament alleen was men niet klaar. Toen de Jappanners in de Tweede Wereld-1 oorlog Borneo bezetten, bloeide de kop- pensnellerij nog eenmaal op. De slacht offers waren toen Japanse soldaten. Dat wat wij tegenwoordig als Malak ka kennen, werd in 1786 Brits en in 1957 onafhankelijk. De laatste jaren heeft Malakka een verbitterde oorlog tegen de' door Peking gedirigeerde communistische rebellen gevoerd. Het was een strijd, die aan beide zijden veel slachtoffers heeft geëist. De opstande lingen bedienden zich van de terreur, van moord op onschuldige boeren en van propaganda. Engeland heeft in deze oorlog, die zich in de jungle afspeelde, veel geleerd. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 13 OKTOBER 1961. In het in 1952 opgerichte Sandakan- Hospitaal in Noord-Roraeo wordt ook verplegend personeel opgeleid. Laanstraat 77 Telefoon 4361 Enig depositair ter plaatse. uit de gevangenis gehouden, maar het is wel duidelijk wat zij hiervoor offe ren moet. Aan de verhouding tussen de advocaat en het meisje komt een einde als zij op gewelddadige wijze om het leven komt. Zondagmiddag „Het schot in de rug", een ruige film over een stoere sheriff, die een harde strijd tegen bandieten voert en tenslotte natuurlijk overwint. In de donderdagcyclus de bekende Rus sische film „Als de kraanvogels over vliegen", het verhaal van een idylle in oorlogstijd. De film werd in Cannes bekroond. NIEUWEWEG Ï7 TELEFOON 2543 De gemeenschap Soest-Baarn van het Humanistisch Verbond hield op 9 okt. in Oranjehof z'n eerste gespreksavond in het kader van het winterprogramma 1961—'62. De heer P.-A. Pols, centraal humanis tisch geestelijk raadsman voor de ge vangenissen, leidde aan de hand van een aantal stellingen het onderwep Hu manistisch geloof in. Aan de inleiding ging een korte huis houdelijke vergadering vooraf, waarin enige wijzigingen in het bestuur wer den aangebracht. De heer D. Oostelaar trad als voor zitter af en sprak z'n voldoening uit over het feit, dat een jongere, de heer Tj. Krips, bereid was z'n plaats in te nemen. Verder werd de heer P. J. Becker aan het bestuur toegevoegd als contactpersoon met de leden. Het moderne humanisme, aldus de in leider, is in de eerste plaats een le vensovertuiging, een min of meer be wust uitgangspunt, op grond waar van we oordelen en handelen. Komt de mens tot het doordenken van de humanistische levensovertuiging, dan blijkt niet alles door wetenschap pelijke argumenten bewezen te kun nen worden. Vermoeden en innerlijk aanvoelen spelen er in mee en zouden dus de geloofsargumenten van het hu manisme genoemd kunnen worden. Er zijn nogal wat buiten-kerkelijken, die voor een levensbeschouwelijke or- ze niet in een geestelijk keurslijf willen le ven en niet aan dogma's gebonden wil len zijn. Spreker kon zich dit wel indenken, maar achtte een en ander toch mis plaatst. De humanistische levensovertuiging is een persoonlijke waarheid, waardoor de mens geworteld is in het bestaan. Hij vindt er een bron in van kracht en bezieling, een zin voor z'n leven. Deze levensovertuiging raakt aldus de mens in al zijn bestaansverhoudingen en is emotioneel geladen. Op de inleiding volgde een levendige gedachtenwisseling, zodat de voorzit ter aan het slot z'n voldoening kon uitspreken over het feit, dat het doel, te komen tot een waardevol gesprek, ten volle bereikt was. Mijnhardfs Zenuwtabletten Van heden tot en met zondag - uitge zonderd zondagmiddag - kan men in het City-theater kennismaken met de vaak nare gevolgen van de daden die mensen met een teveel aan hartstocht begaan. De titel van de film is „Brandend ver langen". Van maandag tot en met woensdag Bri gitte Bardot in „Liefde is mijn be- roep". Belangrijker dan haar rol is die van de oude filmrot Jean Gabin, de zwijgzame man, die ervoor zorgt dat niemand over hem spreekt, terwijl Bri gitte Bardot getoond heeft zelfs een poging tot zelfmoord te willen doen om maar in het nieuws te blijven. Gabin en Bardot, een vreemde combi natie, maar een aantrekkelijke combi natie. Gabin speelt in deze film de rol van een welgesteld en succesvol advo caat en Brigitte een plattelandsmeisje dat in de stad verloren dreigt te gaan. Zij wendt zich tot de advocaat als zij met een vriendin een roofoverval op een oude dame gepeegd heeft, die zwaar gewond werd door de aanval van de twee kleine hellevegen. Brigitte wordt door Gabin in deze film De opbrengst van de gehouden bazar ten bate van de Evangelisatie-arbeid en het Evang. Zangkoor „Sursum Cor- da" is nette 3164,33. Het dichtstbijzijnde bedrag dat gera den werd is 3247,De winnaar ontvangt een kaas. Het bazarcomité dankt allen, die aan het welslagen van deze bazar hebben medegewerkt. De prijzen in de grote verloting zijn gevallen op de nummers 41 42 60 148 222 345 378 491 804 826 957 1015 1054 1094 1133 1139 1257 1295 1297 1436 18'33 1886 1935 1973 1988 2024 2439 2566 2580 2682 2766 3110 3140 3208 3224 3307 3316 3344 3411 3544 3782 3797 3910 3958 3997. De prijzen kunnen worden afgehaald bij de heer J. Kanis, Gallenkampels- weg 24. De naam van de pop was Gerarda en de trouwdatum van het bruidspaar 30 mei. Charme voor Uw handen Tube 95 cc Dames Amersfoort 1M.H.C. 1, 11 uur. Amersfoort 4M.H.C. 3, 11 uur. M.H.C. 4Amersfoort 5, 11 uur. M.H.C. 2—Pinoké 4, 12.30 uur. Heren S.C.H.C. 8—M.H.C. 2, 11 uur. Schaerweyde 6M.H.C. 3, 2 uur. M.H.C. 4Amersfoort 6, 12.30 uur. M.H.C. 1Schaerweyde 2, 2 uur.

Soester Courant | 1961 | | pagina 9