Nieuwe schufterskoning bij Oroot Oaes- beeker GHde. Insfailafiebyreau Frans Bosman geopend. HET OOG GERICHT OP HET GOUDEN ZWIJGEN Offieiële mededelingen. Vreemd gebeuren. Aafje Top draagt voor. Raiffeisendag. Internat. Spaardag. Opening „Hordehol K.P.S. won. Humanistisch Verhond. Eerste nederlaag van S.E.C. DINSDAG II OKTOBER 1961. 40e JAARGANG no. 78. SOESTER OURANI Verschynt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,25 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT BOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 12615» Met een meesterschot van grote klasse spleet de heer P. Brouwer sr. zondag middag op een terrein aan de Lange Brinkweg de romp van de grote zwarte vogel, die op een staak van 13 meter stond in tweeën en terwijl de stukken nog vielen werd hij al beetgepakt om in triomf rondgedragen te worden, want hij was door dit schot de opvolger van ko ning Helmus 1 geworden en zal als koning Piet 1 een jaar over de bijna 600 leden van het Groot Gaasbeeker Gilde heersen. I zo'n hoge waardigheid heeft. In triomf werd de nieuwe koning in gehaald bij De Gouden Ploeg. Ouderman W. Schimmel hing hem de I koningsketen om en wenste Piet de j eerste en zijn gemalin geluk met het verwerven van deze hoge waardigheid. De heer Schimmel vond het bijzonder prettig dat iemand, die al zo lang lid van het gilde was, voor een jaar ko ning zou zijn. i Vele hoeraatjes werden aan de in- huldiging van de nieuwe vorst besteed Het schuttersfeest begon met het afha len van koning Helmus. De bestuurs leden W. Schimmel, H. Hilhorst, W. van Asch en G. Kok brachten hem onder tromgeroffel en het wapperen van vele vlaggen naar De Gouden Ploeg, waar de koningin zich bij haar gemaal voegde. Ouderman W. Schimmel sprak het ko ningspaar toe. Hij prees de moed van de heer Kok, die een jaar lang in het middelpunt van het gildeleven gestaan had en zich daaraan niet onttrokken had. Ook voor de koningin had de heer Schimmel woorden van lof, omdat 't niet gemakkelijk is ineens de vrouw van een koning te worden, als men zolang de vrouw van een middenstander ge weest is. In lange tijd heeft het Gilde geen ko ning gehad voor Helmus 1 dit werd. De onderdanen van de koning 1960 zijn dus wat te kort geschoten in het huldebetoon aan hun vorst. De heer Schimmel sprak dan ook de wens uit, dat de heer en mevr. Kok nog eens tot deze hoge waardigheid geroepen zou den worden opdat hun koningsschap met alle fleur en luister omgeven kan worden die hierbij horen. De aftredende koning dankte voor de vriendelijke woorden en hij ontving de koningsmedailla. Hierna ging het in optocht naar de Lange Brinkweg waar de vogel al wachtte om door de kundige schoten van de 37 deelne mers aan splinters geschoten te worden. De afgetreden koning loste het eerste schot, maar een meesterschot was het niet en de kogel verdween het heelal in. Langzamerhand kwam men op dreef en na een half uur won Peter Wantenaar de eerste prijs. Hij schoot de kop af. Acht minuten later deed Wim van Hees de rechtervleugel sneuvelen en nog geen drie minuten daarna werd de linkervleugel door Peter Kuijer van de romp gescheiden. De staart werd eerst gespleten en Anton Kok legde de laat ste hand aan de amputatie van dit lichaamsdeel. Vijftien schoten, in twaalf minuten ge lost, waren nodig voor het aanwijzen van de koning. De stukken waren al in het rond gevlogen toen de heer Piet Brouwer zich klaarmaakte voor het schot dat het koningsschot zou worden. Terwijl de romp van de vlogel voor de laatste maal getroffen werd en in tweeën spleet, zuchtte de nieuwe ko ning „Ik was er al bang voor" en daarbij had hij het ongetwijfeld over de angst die een eenvoudig man voor en intussen gingen de schietwedstrijden op de baan door. Daar werd fel ge streden om de eerste plaats, die ten slotte door C. de Bruin bezet werd. Nummer twee was H. van Breukelen. Voor de tweede maal is het Groot Gaasbeeker Gilde met een schutters feest naar buiten getreden en het is een bijzonder aardig feest geweest. Niet in het minst zondagavond, maar daar over kunnen slechts de leden van het Gilde meepraten. Want nu geldt, wat j eeuwen geleden gold, dat „moffen" in het Gilde niet geduld kunnen worden wanneer de leden zich tegoed doen aan 1 spijs en drank en zich vermaken zoals alleen gildebroeders zich vermaken kunnen. Men mag verwachten dat deze schiet wedstrijden om het koningsschap tot een traditie zullen worden en dat ieder jaar een nieuwe koning de scepter in handen zal krijgen om tijdelijk te heer sen over de bijna 600 leden van het Groot Gaasbeeker Gilde. De heer N. - een Soester zeevarende - kwam terug van een lange reis over de wereldzeeën en ging naar huis. Daar was hij echter in het geheel niet welkom want zijn vrouw deelde hem mede, dat ze tijdens zijn grote tocht gescheiden waren en dat zij hem niet meer in huis wilde hebben. De heer N. weigerde echter de woning te verlaten en de politie werd gewaar schuwd. Deze overreedde de teleurge stelde ex-echtgenoot in 'n hotel te gaan wonen. Hij deed dit en alles leek in orde. Er kwam echter weer een telefoontje van de gewezen mevr. N. en zij deelde de politie mee dat in haar tuin een man lag te slapen. Het bleek N. te zijn. Naast hem stond een doos, waarop hij in zeer duidelijke bewoordingen ge schreven had hoe hij over de scheiding dacht. De politie probeerde de man te wekken maar dat lukte niet. Hij werd naar het politiebureau overgebracht, maar ook daar sliep hij hardnekkig door. Dokter Rip werd gewaarschuwd en deze constateerde dat N. een te grote dosis slaapmiddelen ingenomen had. Hij is per ziekenauto naar De Lichtenberg gebracht. Mevr. Aafje Top zal woensdag 18 ok tober, in gebouw „Credo" aan de Julia- nalaan, een voordrachtavond verzorgen voor het Departement Soest van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen Mevr. Top zal „Bloemen voor Ada Harris" van Paul Gallico voordragen, 't Nut zal de komende winter een cur sus Italiaans laten geven door mevr. H. Nieuwenhuizen uit Hilversum, die hiervoor wekelijks naar Soestdijk zal komen. De cursus wordt iedere maan dagavond vanaf 6 november in de ooenbare uitleenbibliotheek van 't Nut aan de Van Weedestraat gegeven. Sparen is een bezigheid, die als regel in stilte verloopt. Van tijd tot tijd wor den de totaalcijfers bekend gemaakt, die de laatste jaren met sprongen voor waarts gaan. Maar eens per jaar wordt de deur van de spaarbank met een brede zwaai wijder geopend. Met een grapje en een glimlach schaart men zich achter de loketten omdat dan aan het sparen een extra feestelijk tintje wordt gegeven. Dat is tijdens de spaarweek, die zich heeft ontwikkeld rond de Raiffeisen-herdenking, die jaar- Enige weken geleden verliet de heer J. H. H. Kwak het pand Soesterbergse- straat 20a om met zijn electro-technisch bedrijf in dezelfde straat een nieuw pand te betrekken. Aanvankelijk lag 't in de bedoeling dat in het oude pand een mode-atelier zou komen, maar vrij dag heeft de heer Frans Bosman zijn' electro-technisch installatiebureau ge-1 opend en Soesterbergsestraat 20a is opnieuw een adres waar men voor licht, verwarming en alles wat met electriciteit te maken heeft terecht kan. Er is hard gewerk door aannemersbe drijf J. J. Rasch, schildersbedrijf Mul ler en Kraats en firma Rouwhorst aan de vergroting en verfraaiing van de winkel, waarbij de werkplaats getrok ken werd, die achter de winkel lag. Thans is de kelder werkplaats. Velen kwamen vrijdag en zaterdag kij ken naar het bijzonder fraaie resultaat van deze verbouwing en modernise ring, waarmee de heer en mevr. Bos man eindelijk het doel bereikten na er lang naar gestreefd te hebben, want in deze tijd van woningnood is er ook winkelnood. Werkzaamheden in een pand in de Aagje Dekenlaan en later op de Birkt- straat gaven geen volledige voldoening omdat de winkel ontbrak, maar daar aan is thans een einde gekomen. lijks plaats heeft op de derde donder dag in de maand oktober. Op die dag gaat de vlag in top bij vele tienduizenden spaarbanken, overal ter wereld. Deze banken dragen verschillende na men, maar hebben alle de doelstelling van F. W. Raiffeisen in hun statuten en wel het belangeloos dienen van le den en spaarders. Het werk van Raiffeisen kreeg in het jaar 1849 vaste vorm, toen hij zijn eer ste onderlinge spaar- en leenbank stichtte. Bij de 700 Raiffeisenbanken (boeren leenbanken) aangesloten bij de Coöpe ratieve Centrale Raiffeisen-Bank te Utrecht wordt deze stichting in dank bare herinnering gehouden. Daarbij worden de spaarders op bij zondere wijze verwelkomd tijdens de Internationale Raiffeisendag. ff Het nieuwe „hordehol" van de pad- vindersgroep ,,Palz Scouts" zal op za terdagmiddag, 28 oktober, te 15 uur, door de burgemeester van Soest, mr. S. P. baron Bentinck geopend worden. Tijdens de bouw is enige vertraging ontstaan nadat een Soester vandaal eni ge maanden geleden vele vernielingen aanbracht. Daardoor wordt het „hol" later geopend dan aanvankelijk in de bedoeling lag. K.P.S. speelde zaterdagmiddag een vriendschappelijke thuiswedstrijd tegen het elftal van garage Poll uit Bussum. K.P.S. kwam spoedig achter door een doelpunt van de Poll-middenvoor, maar al gauw werden de bordjes verhangen. Veldhuizen scoorde de gelijkmaker met een schot waarbij de bal net onder de lat verdween. Mosterd bracht voor de rust de stand op 3-1 en in de tweede helft scoorde hij nog een derde doel punt, waardoor K.P.S. met 4-1 won. Voor de laatste maanden van 1961 staan de volgende bijeenkomsten van de gemeenschap Soest-Baarn van het Humanistisch Verbond op het program ma 5 november, hotel Zeiler, BaarnDr A. Saalborn spreekt over „Oorlog en Vrede door de letterkunde der eeuwen". 13 december, Oranjehof, SoestDe heer D. Th. F. d'Angremond spreekt over het onderwerp „Humanisme en bewapening". In januari zal er in „Oranjehof" een gespreksavond gehouden worden onder leiding van de heer Th. W. Polet. S.E.C. heeft zondag in Veenendaal de eerste nederlaag van het seizoen ge leden en het is een verdiende neder laag geweest, want „Veenendaal" was sterker. De Bruin stond niet opgesteld omdat hij voor vijf wedstrijden geschorst is, Pothoven ontbrak omdat hij gebles seerd is en Elverding eveneens omdat hij in dienst is. Verhoeven speelde rechtsbuiten. Hij miste enige mooie kansen. Westerveld faalde op de links buitenplaats. Er was veel publiek uit Soest meege komen om naar deze forse maar spor tieve wedstrijd te kijken. Aanvankelijk had S.E.C. wel een kans op de overwinning, want na zes mi nuten bracht Ten Hove de bal op, gaf een pas aan v. d. Valk die spil Diepe- veen passeerde en met een tam schot werd keeper Klaassen gepasseerd. Op nieuw kreeg Soest een kans toen Klaas sen slecht uitschoot. Van der Valk kreeg de bal en schoot buiten bereik van de keeper net naast de paal. S.E.C. had eveneens geluk bij een Veenen- daalse uitval. Middenvoor Geurtsen schoot buiten bereik van Adams tegen de paal. De bal rolde over de doellijn maar ging nog uit. Verhoeven kreeg een mooie kans van Van Breukelen, maar hij vergat te kop pen. Westerveld passeerde een back en schoot zelf onder een onmogelijke hoek, terwijl hij beter had kunnen voorzetten. Tien minuten voor rust scoorde links buiten Gaasbeek het eerste doelpunt voor Veenendaal via een paal en de gastheren zaten nu voortdurend voor het doel van Adams, die weer in vorm was. Direct na de hervatting werd het 2-1 door rechtsbinnen Muller. Middenvoor Geurtsen kreeg een mooie kans, maar spil Ruttenberg ontnam hem de bal Reeds op de lagere school werd ons geleerd dat staatslieden en diplomaten van formaat wijze mannen zijn, die hun woorden wikken en wegen. Voor al voor hen geldt dat spreken zilver en zwijgen is goud. Dat was dan mis schien vroeger zo, maar nu beslist niet meer, want de internationale politiek wordt tegenwoordig volkomen be heerst door een praatje pot, waarvan zelfs u en ik met onze geringe politie ke kennis kunnen zeggen dat de lom merd er nog geen halve cent voor geeft. Wanneer wij er vanuit zouden gaan dat de bedreigers van de vrije wereld redelijke mensen zijn, waarmee te pra ten valt, dan zou praten wel eens goud kunnen zijn, omdat daarmee de span ning in de wereld zou kunnen afnemen. Geen zinnig mens kan echter blijven volhouden dat met de murenbouwers redelijk te praten valt. Waarom wordt er dan zoveel gepraat Waarom zegt iedere keer weer een andere meneer aan wie niets gevraagd wordt dat er geen oorlog komt. En waarom doen niet alle staatslieden wat De Gaulle doet. Die wijst onderhandelingen af. Zeer terecht, want waarover zou men onderhandelen Over het afbreken van die muur Laat die maar staan, die staat er best. Die muur bewijst de landen die nog niet weten of ze pro of anti de vrije wereld zijn dat de communistische landen het best met concentratiekampen te vergelijken zijn. Het is jammer dat alleen De Gaulle die mening toegedaan is en juist De Gaulle. Hij heeft bovenste beste on derdanen, voorzover ze niet met bom men gooien of kleine revoluties op touw zetten, maar men mag aannemen dat een paar duizend Russen nog niet bang zijn voor het hele Franse leger, dat nu al in drie achtereenvolgde oor logen bewezen heeft niet zo best te zijn. Misschien zou het geen kwaad kunnen als alle staatslieden in de vrije we- rëld hun mond eens een poosje hiel den over de Russen en hun gedragin gen. Zwijgend zouden zij kunnen be denken dat de Rus slechts de heer schappij over de hele wereld verlangt. Niets meer en niets minder. Daarover behoeft niet onderhandeld te worden, dus zwijgen is het beste. Het kon wel eens gebeuren dat de Rus zich minder prettig gaat voelen als geen staatsman in de vrije wereld het nodig vindt met woorden aandacht te schenken aan de dolle streken van de Kremlin-heren. Mits hij maar weet dat er na die murenbouw niets meer moet gebeuren wat het westen niet zint. KANTMAN. net op tijd. S.E.C. zette alles op de aanval en Ver hoeven kreeg een prachtige kans van Van Breukelen. Hij schoot echter hoog over. Terwijl S.E.C. er niet in slaagde de ge- liikmaker te scoren, lukte het rechts buiten Hensen de zege voor zijn ploeg veilig te stellen. Met een goed en on houdbaar schot bracht hij de stand op 3-1. WEDEROPBOUWWET. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend dat zij voornemens zijn om aan de N.V. P.U.E.M., Catharijne- singel 32, Utrecht, op haar daartoe ge daan verzoek oo grond van het bepaalde in artikel 20 van de Wederopbouwwet, vergunning te verlenen tot het uit breiden van een kantoortje en maga zijn op het perceel, gelegen aan de Soesterbergsestraat, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie C, nummer 2459, zulks in afwijking van het uitbreidings plan Soest-Zuid. In verband daarmede stellen zij belang hebbenden in de gelegenheid om bin nen een termijn van één week na de dagtekening van deze bekendmaking hun eventuele bezwaren schriftelijk bij hen in te dienen. De op de bouwaan- vrage betrekking hebbende stukken lig gen gedurende diezelfde termijn ter gemeentesecretarie ter inzage. Soest, 17 oktober 1961. VERANDERING SPREEKUUR. De burgemeester van Soest brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zijn gebruikelijke spreekuur is verplaatst van woensdag 18 naar donderdag 19 oktober a.s. zelfde tijd.

Soester Courant | 1961 | | pagina 1