Zo voelt U zich „happy"! Veertig jaar Nederlandse Protestantenbond. E3 ca BATENBURG's Erkende Auto- en Scooterrijschool kenteken van klasse I. Mixed Hockey Club Soest. Biggen- en Eiermarkt. Jaarvergadering „Het Nederlands Openluchttheater". VIERDE BLAD V.V.Z. verloor. Politie telefoon 4444 en 4445 De afdeling Soest van de Nederlandse Protestantenbond heeft vrijdagavond, in het gebouw van de bond aan de Rembrandtlaan, een herdenkingsbij eenkomst gehouden, ter gelegenheid van de viering van het 40-jarig be staan. Het openingswoord werd gesproken door de vice-voorzitter, de heer F. Bangma. Dit gold in het bijzonder de burgemeester, mr. S. P. baron Bentinek, de heren Brink en Wisse, afgevaardig den van de Nederlandse Hervormde kerk. de oud-voorzitters M. van Veeren, Veenstra en Ruizendaal en de oud-be stuursleden. Na het lezen van Joh. 8 vers 31 en 32 sprak de voorgangster mej. C. E. Jolles. Zij bracht het werk in herinnering dat een oudere generatie veertig jaar geleden ondernam. Het was een moe dig besluit in Soest een afdeling op te richten. Met dankbaarheid en met be wondering kan men aan deze daad te rug denken, zoals men met bewonde ring en dankbaarheid moet terugden ken aan de vele generaties, die zich door de eeuwen heen in dienst van het Evangelie stelden. Velen zijn ons op deze weg voorgegaan en ons ten voor beeld geweest. Naast deze dankbaarheid past zelf kritiek en men moet zich afvragen of ieder gedaan heeft wat hij moest doen in deze kleine gemeenschap en of ieder Gods woord werkelijk verstaan heeft en een ware dicipel was. Ongetwijfeld zijn velen in zeer veel tekort geschoten, maar, toch is er reden tot blijheid om wat in veertig jaar gedaan is. Mevr. Dekker zong een herdenkingslied, waarna mevr. C. A. Meurs-de Greef her inneringen uit de afgelopen veertig jaar ophaalde. Zij schreef een uitvoerig his torisch overzicht onder de titel „Veer tig jaar Vrijzinnig Godsdienstig Leven in Soest". In mei 1921 verhuisde de heer Lekker- kerker van Baarn naar Söest en hij wil de trachten in onze gemeente een vrij zinnige gemeenschap tot stand te brengen zoals hij dit in Baarn gedaan had. Hij nam contact op met de heren Groot en Vogelsang en er werd een comité op gericht. Hierin hadden deze drie heren zitting, evenals de dames Van Benten Vlaanderen en v. d. Kloot en de heren dr. Vos en Veenstra. Veel steun onder vond het comité bij de voorbereidende werzaamheden van het raadslid, de heer Den Bliek. C/3 W Gedipl. A.B.A.N.-Instructeur PARKLAAN 33 - SOEST TELEFOON 3982 (K 2955) U wordt gehaald en gebracht. Op 5 september 1921 vond de oprich tingsvergadering plaats. Er hadden zich reeds 120 leden opgegeven en er kon een bestuur gevormd worden. De heer Veentra werd voorzitter en de andere bestuursleden waren de dames Van Benten, Heijnsius en Balks en de heren Lekkerkerker, Groot en Schuylen- burg. De eerste ledenvergadering werd op 12 oktober gehouden. Er waren toen reeds 170 leden. Op 2 oktober had de eerste godsdienst oefening plaats gevonden. Ds Voorduijn uit Naarden leidde deze dienst. Tot 1924 werden de godsdienstoefenin gen in de Rembrandtzaal gehouden en daarna korte tijd in de gymnastiekzaal van de lagere school in de Kerkebuurt. Intussen werd geijverd voor de stichting van een eigen gebouw en vooral de he ren Dammers en Kraayenbrink hebben zich hiervoor veel moeite gegeven. In 1923 bedroeg het aantal leden 189. De heer Groot had wegens gezondheidsre den als bestuurslid moeten bedanken en de heer Dammers was tot het bestuur toegetreden. In 1924 werd besloten een zondagsschool op te richten. Een bouwcommssie, bestaande uit de he ren Veenstra, Kraaijenbrink en Meurs deed het voorbereidend werk voor de bouw van een eigen kerkgebouw en on- ren Veenstra, Kraaijenbrink en Meurs, kwam dit gebouw tot stand. Op 24 ok tober 1925 vond de opening plaats. Ds Mackensie uit Amsterdam hield de wij dingsrede. Op 8 maart 1928 kreeg de afdeling een kerkorgel en vele jaren heeft de heer Breekveldt uit Baam dit orgel tijdens de diensten bespeeld. In 1928 trad de heer Veenstra om ge zondheidsredenen als voorzitter af. Hij werd tot ere-voorzitter benoemd. Later zou de heer M. van Veeren de tweede ere-voorzitter worden. De jaren rond 1930 waren niet zo ge makkelijk voor de afdeling Soest van de Nederlandse Protestantenbond. Er waren wel eens financiële moeilijkhe den en de belangstelling voor de kerk diensten liet nogal eens wat te wensen over. In deze tijd deed mevr. Harders veel voor de kinderen en twaalf jaar lang leidde zij het zondagsschoolwerk. Tot 1939 was de gang van zaken weinig bevredigden. De collecten waren laag en een laagte record werd behaald met 2,12 tijdens een dienst. Het jaar 1939 was een belangrijk jaar Greeve selecteerde voor u het beste uit binnen- en buitenland. Meubelen van aparte klasse, samen gebracht op onze exclusieve afdeling „Greeve Select" Komt u vrijblijvend oriënte ren - permanente expositie. SELECT hilversum kerkstraat 28 tel. 16255 voor de N.P.B., want er was sprake van een verheugende opbloei. Mej. Wesse- ling en de heer Endel kwamen in het bestuur en zij hebben de afdeling vele jaren gediend. In de oorlog was de heer Schreuder, inspecteur van politie, voorzitter. Hij werd naar een concentratiekamp over gebracht en keerde niet terug. De zoon van de heer Schuijlenburg onderging hetzelfde lot. In december volgde de heer Van Driest de heer Breekveldt als organist op en nog steeds bespeelt hij het orgel tij dens de kerkdiensten. De oorlogsjaren waren moeilijk en de belangstelling van de leden liep weer terug. Mevr. Slachter kwam in het bestuur en zij is ook thans nog bestuurlid. Ds Goorhuis deed zijn intrede als voor ganger in 1942 en spoedig vindt er een opleving plaats. In deze moeilijke jaren is vooral door het echtpaar Kruyff bij zonder veel voor de afdeling gedaan. Na het vertrek van ds Goorhuis, in 1944, werd de heer Kalis voorganger en in 1947 werd mej. C. E. Jolles zijn op volgster. In de afgelopen 15 jaar heeft zij zeer veel zegenrijk werk verricht. In 1950 werd het 25-jarig bestaan van het eigen gebouw herdacht. Er werd een kerkklok aangeboden. In 1951 werd de heer Drijber secreta ris en hij is thans nog in deze functie werkzaam. In 1952 werd het kerkge bouw gerestaureerd. In 1955 trad de heer M. van Veeren wegens drukke werkzaamheden als bestuurslid af en de heer Ruijzendaal volgt hem als voor zitter op. In 1956 moet deze echter wegens emigratie bedanken. De heer Weeda wordt zijn opvolger. Thans is het voorzitterschap in handen van de heer Sibbinga Mulder. Aan het slot van haar uitvoerig his torisch overzicht wees mevr. Meurs er op dat er nog veel gedaan moet wor den. Ondermeer staat de bouw van licitante en werd bij akklamatie geko zen. De afdeling heeft nooit spijt gehad van deze keuze. Mej. Jolles sprak over die tijd. Zij was werkzaam in Den Haag en kon naar Soest of Alblasserdam. De gemeente van Alblasserdam mocht echter geen voorgangster aanstellen en het werd Soest. Ook zij heeft van haar besluit nooit spijt gehad. Er werd een film gedraaid die de ge beurtenissen in eigen kring liet zien en tenslotte danke de vice-voorzitter allen die deze avond tot een waardige herdenkingsavond maakten. Heren Soest 1Schaerweijde 2 2-5. De Soester heren leden de eerste neder laag in dit seizoen. Voor spelers en toeschouwers wisten hoe ze het hadden, stond Schaerweijde al met 3-0 voor. De over het algemeen veel oudere spe lers waren technisch en tactisch be ter dan de Soester ploeg. Toch wist Soest de achterstand te verkleinen tot 3-2 door doelpunten van P. Moree en A. Bolhuis. Kort voor het einde maak ten de Zeister heren vlak na elkaar nog twee doelpunten, waarmee de hoop op een gelijkspel grondig in rook opging. Een van deze doelpunten was een zeer tactisch genomen strafcorner. Dat de Soester heren tijdens de wedstrijd ver schillende malen de opstelling veran derden maakte de zaak niet beter. De 2-5 uitslag was niet anders dan een juiste weergave van de verhouding „krachtsverhouding" zou niet het juis te woord zijn, daar de Zeister heren niet wonnen door kracht, maar door tactisch samenspel. Heren S.C.H.C. 8—Soest 2 3-3. In de eerste helft waren de spelers uit Bilthoven duidelijk sterker dan de Soester ploeg, die voor het eerst in deze opstelling uitkwam. Met de rust Dames AmersfoortSoest 1 1-0. Hier een volkomen gelijkopgaande strijd, prettig om te zien. De Soes ter ploeg speelde - na het wat aar zelende begin van de competitie - zeer goed. Vooral Jos Hoppenbrouwers toonde zich zeer actief en stickvast, ter wijl Loor van der Sterre als altijd daar opdook, waar het gevaar dreigde. Pas in in allerlaatste minuut slaagde de linksbuiten van Amersfoort het winnende doelpunt te scoren. Dames Soest 2Pinoké 4 3-1. Zeer spannende wedstrijd omdat de ploegen vrijwel aan elkaar gewaagd waren. Trudi Reinders op de halfplaats verrichtte zeer veel „opruimwerk". De doelpunten waren van J. Roelofs en Saskia Jiskoot (2), die goed samenspel met haar zusje Annebet liet zien. On danks de vrijwel gelijke sterkte wist Soest de volle winst met 3-1 binnen te halen. Dames Amersfoort 4Soest 3 0-0. Ook hier een gelijkopgaande strijd, waarbij de verdedigingen sterker wa ren dan de voorhoedes, zodat de hele strijd praktisch op het middenveld uit gevochten werd. Soest heeft wel kansen gehad, haar vond een goed spelende Amersfoort-keepster voor zich. Dames Soest 4Amersfoort 5 5-2. De Soester speelsters, na scheidsrech ters en tegenstandsters een half uur op zich te hebben laten wachten, waren sterker, hoewel ze toch van geluk mo gen spreken, dat de Amersfoortse de fensie niet meer profiteerde van hun uitgesproken neiging tot buitenspel gaan staan. De Amersfoortse backs hadden bergen werk te verzetten, wat gedeel telijk vermeden had kunnen worden door een betere opstelling. Op de Amersfoortse weekmarkt wer den aangevoerd 165 biggen in prijzen van 50,tot 60,en 11 drachtige zeugen van 325,tot 425, O" de eiermarkt werden aangevoerd 235.000 stuks. Hoendereieren v. 12,75 tot 13,75. Middenprijs 13,10. Prijs per kg 2,10. In het restaurant van het Soester na tuurbad is zaterdag de jaarvergade ring van de vereniging „Het Neder lands Openluchttheater" gehouden. Het Soester openluchttheater is bij de ze vereniging aangesloten, zodat de he ren dr D J. P. Oranje en Th. Peet als leden van het stichtingsbestuur deze VAN DE SOESTER COURANT VAN DINSDAG 17 OKTOBER 1961. U voelt zich „happy" en héér-lijk, in een na jaarskostuum van P. van den Brul. Want, wélk pak U ook past uit de grote nieuwe M.M.M.-collectie (Mannelijk, Meesterlijk, Mo dern)... het is met meesterhand gesneden naar de laatste mode. En, let op, het zit U alsof het speciaal voor U gemaakt werd! Komt U spoedig? Nü nog uitgebreide keus uit vele gloednieuwe dessins, o.a. pin-heads in grijs en blauw! f. 128.- tot f. 225.- HILVERSUM - KERKBRINK een wijkgebouw in Soes-Zuid op het programma. Het ensemble van de heer M. de Wolf speelde enige malen ter afwisseling van de sprekers en spreeksters en oud-leden haalden herinneringen op. De heer G. Veenstra aan de heer Lekkerkerker aan wie de afdeling alles te danken heeft. Notaris M. van Veeren dankte mevr. Meurs voor haar uitvoerig his torisch overzicht, waarin zij zo duide lijk de ups en downs van de afdeling naar voren gebracht had. In eendrach tige samenwerking moet de Nederland se Protestantenbond blijven streven naar de bevordering van het gods dienstig leven in Soest. De heer Ruyzendaal bracht de benoe ming van mej. Jolles tot voorgangster in herinnering. Zij was de enige sol- was het 1-0 voor S.C.H.C., een voor sprong, die men nog vergrootte met 2-0. Toen raakten de Soester heren in gespeeld en binnen korte tijd pas-; seerden ze de S.C.H.C.-doelman niet' minder dan driemaal. De makers van de doelpunten waren F. Steenmeijer en D. Eysink (2) laatstgenoemde speelde een prima partij. Zeer kort voor het eind maakte S.C.H.C. de gelijkmaker 3-3. Heren Soest 4Amersfoort 4 3-1. Hoewel de Soester veteranen het te gen veel jongere spelers moesten op nemen - en misschien wel juist daar door - wisten zij de volle winst in de wacht te slepen. Ook hier zegevierden samenspel en tactiek. De doelpunten waren van de heren J. de Haan (2) en Ph. Bakker. bijeenkomst bijwoonden. Voorzitter C. A. 't Hart sprak het wel komstwoord dat in het bijzonder de burgemeester van Soest, mr S. P. Ba ron Bentinek en de Duitse gast, de heer A. Funke, president van het „Verband der Freilichtbühner N.W. Deutschlands" gold. De burfemeester sprak er zijn vreugde over uit dat de vereniging onze ge meente voor het houden van de jaar vergadering uitgezocht had. Vooral om dat het een vereniging is .waarbij Soest door het bezit van een openluchtthe ater zo nauw betrokken is. Het was daarom bijzonder prettig dat de aan wezigen op deze vergadering ons thea ter - waarop Soest trots is - zouden kunnen bezichtigen. Er zouden bij dit bezoek op- en aanmerkingen door des kundigen gemaakt worden en hiermee zou de gemeente haar voordeel kun nen doen. De burgemeester bood de excuses van de gemeente aan voor het wat rom melige uitzicht dat de 'aanwezigen van uit het restaurant op het natuurbad in- aanbouw hadden. Over enige maan den zal het natuurbad weer in staat zijn vele ingezetenen van Soest en zwemlustigen uit de wijde omtrek ont spanning te bieden. De burgemeester achtte het belangrijk dat openluchttheaters de gelegenheid bieden vele mensen op te nemen die in de meeste plaatsen niet in een zaal kunnen omdat er niet zoveel grote za len zijn. Belangrijker is echter nog dat het de mensen de gelegenheid biedt de verademing van de stilte te onder gaan bij een openluchtuitvoering. Soest is niet altijd xn de gelegenheid stilte te bieden door de aanwezigheid van de vliegbasis, maar de militaire auto riteiten verlenen steeds hun medewer king als er een voorstelling in het open luchttheater is en als het even moge lijk is dan wordt er gedurende die uren niet gevlogen. De burgemeester sprak er zijn vreugde over uit dat Duitse gasten naar Soest gekomen waren en tenslotte .wenste hij de deelnemers aan de jaarvergadering een prettig verblijf in onze gemeente toe. De heer 't Hart dankte de burgemees ter voor zijn vriendelijke woorden. Hij noemde het Soester openluchttheater een sieraad voor de gemeente en voor de vereniging. De heer Funke dankte voor de uitnodiging en sprak de wens uit dat 't contact tussen Nederland en Duitsland op het terrein van het bren gen van kunst in openluchttheaters tot een hechtere vriendschap zal meewer ken. Lang werd gediscussieerd over de vraag of de vereniging de „Commissie Von delparkfeesten als lid zou kunnen toe laten. Enige leden hadden hiertegen bezwaar omdat deze commissie niet over de akkomodatie beschikt welke nagenoeg alle leden van de vereniging hebben. Tenslotte werd besloten de commissie als lid toe te laten. Het be stuur ral zich beraden over de vraag of het wenselijk is een scheiding te maken tussen openluchttheaters en li chamen als deze commissie, die geen vaste akkomodatie hebben. De secretaris-penningmeester, de heer J. v. d. Neut, bracht verslag uit over het afgelopen verenigingsjaar en deed mededelingen over de financiële gang van zaken. De heer Th. Peet trad af als lid van de kascommissie en in zijn plaats werd de burgemeester van Winterswijk be noemd. Het jaarverslag gaf aanleiding tot langdurige discussies. Er werd besloten uit te zoeken hoe het zit met de „echte" en de „onechte" Pipo, die beiden met hun gezelschap in openluchttheaters optraden. Het is voor de meeste thea ters toch vrij goed en het aantal al- gelastingen viel mee. Vaak bleek trou wens dat het doorgaan van een voor stelling met een gering aantal toe schouwers financieel ongunstiger was dan een afgelasting. Het wordt steeds moeilijker grote ge zelschappen van formaat aan te trek ken. Er komt een steeds groter afkeer tegen het reizen en een voorstelling moet 1500,— tot 2000,— kosten. Buitenlandse gezelschappen schromen niet dagprijzen te vragen die in de dui zenden guldens lopen. De heer Peet wees op het initiatief van de Soester Zakenkring, waardoor het mogelijk zal zijn in de zomer van het volgend jaar een vijftal voorstellingen te geven. Getracht zal worden wat meer te we ten te komen over openluchttheaters die overdekt zijn, maar men was er reeds van op de hoogte dat de kosten voor een dergelijke overkapping in de hon derdduizenden loDen. De heren M. C. Domstorff uit Oister- wijk en J. A. Oostrijck uit Amsterdam werden tot bestuurlid herkozen. Er werd besloten het volgend jaar de al gemene vergadering in Eibergen te houden en de jaarlijkse vergoeding voor de secretaris-penningmeester werd van 300,op 600,gebracht. Zaterdagmiddag bezochten de deelne mers aan de jaarvergadering de open luchttheaters van Soest en Amersfoort en de dag werd besloten met een ont vangst door het gemeentebestuur van Amersfoort in gebouw „Zonnehof". V.V.Z. wacht nog steeds op de eerste zege in de zaterdagmiddagcompetitie en de afgelopen zaterdag werd de thuis wedstrijd tegen het zwakke Stroe even eens verloren. Enige tijd waren de voet ballers van Zonnegloren wel opgewassen tegen Stroe, maar het spel van de Soes ter spelers wat te peuterig en te traag. Na drie minuten werd het enige doel punt van de wedstrijd door de Stroe middenvoor gescoord. In de tweede helft vond de strijd hoofd zakelijk op de Stroehelft plaats, maar V.V.Z. wist de kansen niet te benutten. Klomp en Dirksen schoten wel tegen paal en lat, maar tot doelpunten kwam het niet.

Soester Courant | 1961 | | pagina 5