BIRMA OASE IN GEBIED VAN SPANNING. SÖËSTERBERG UW SUCCËÏTlS ONZE RECLAME. PUROL in huis Erkende Autorijschool „DE WITTE POMPEN" VERF EN LAK Maak 'n einde aan dat laaiend zunrbranden BRANDWEER TELEF. 3333 GesBaagd. Firma O. van de Pol Loodgieters- werkzaamheden. Auto- en Scooterrijschool D. E N G E L Vereniging van slechthorenden. Mixed Hockey Club Soest. Voethall van de politie. F ©totentoomstel B i ng au het Missiehuis. Zaterdagmiddagvoeftbai. Beverwijkse Boys- goesterfoerg 6=3. R. W1 is beter, kost minder. en elke streek strak! moderne v DAMES™ HEREN" j fe horloges t: EHICRR'PHENIX /SJ BUREN -*&&- LRHNSTR,77 TÈLiOEf - SOESTDUK VA/V Bijna alle onderontwikkelde landen deen grote moeite om aansluiting aan de getechniseerde wereld van 't Wes ten te krijgen. Hun verantwoordelijke politici dromen van staalfabrieken, stuwdammen, ja, zelfs meestal van atoomfabrieken, zelfs al zijn de voor waarden voor zulke projecten hele maal niet aanwezig. In Birma daarentegen geeft men tot nog toe niet buitengewoon veel om de zogenaamde vooruitgang. Juist aan deze instelling heeft het land aan de oevers van de Irawadi het te danken, dat het een der laatste oases van bespiegeling in deze van haast vervulde wereld is. Niettegenstaande enkele schaduwzij den doet Birma aan het verloren pa radijs denken. Dat wat wij algemeen als Birma aanduiden, heet officiéél „Birmaanse Unie" en bestaat uit het eigenlijke Birma en de Kachin-, Shan-, Ka ja- en Karenstaten. De bewoners van de Uniestaat Birma noemen zich Birme- zen, die der overige vier deelstaten der Unie daarentegen Birmanen. voor vandaag, voor morgen, voor altijd. Rennies nemen, bij de eerste aanwijzing. Niet wachten tot die snerpende zuur- brand losbreekt en opstijgt tot hoog in uw keel. 'n Prettig middel en smakelijk óók - die Rennies. Gewoon maar laten smelten op de tong. In een Birmaans dorp. De rivier vervangt de straat. De dierentuin van Rangoon is een prachtig exotisch park. Volgens de laatste schattingen wo nen in de Birmaanse Unie 20,5 miljoen mensen, maar het kunnen er best een paar miljoen meer of minder zijn. Het noordelijke deel van het land langs de ongeveer 400 km lange grens met Rood-China is wat het verkeer betreft nog bijna volkomen afgesloten. Wat daar gebeurt, hoort de regering in Rangoon slechts onvolledig laat of he lemaal niet. In het onherbergzame noorden le ven de vreedzame Shan- en de oorlog zuchtige Kachinstammen, de vrees aanjagende Palaoeng en de wrede Wa-stammen, die in op vestingen lij kende dorpen wonen en elk jaar op koppensnellersjacht gaan. De Wa's me nen, dat hun goden een bepaald aan tal mensehoofden per jaar eisen. Zou het offer niet rijk genoeg uitvallen, dan zouden zij slechte oogsten sturen. Mogen er in Birma nog koppensnel lers zijn, de meerderheid, van de be volking is gelovig boeddhistisch en die godsdienst verbiedt de aanhangers het doden, ook dan als het om een dood gewone kever gaat. Krasserre tegen stellingen met betrekking tot religieu ze overtuigingen kan men zich moei lijk voorstellen. Birma kwam in het begin van de 17e eeuw onder Britse invloed. Van 1885 tot 1937 werd het als een deel van Brits-Indië bestuurd. Daarna kreeg het zelfbestuur binnen het raam van de Commonwealth. Tijdens de Tweede We reldoorlog werd het door Japanners bezet en was het 't toneel van verbit terde gevechten in de jungle. In januari 1958 sloeg voor Birma 't uur der vrijheid. Het riep zich tot re publiek uit en sneed de banden met de Commonwealth door. Minister-presi dent werd Oe Noe, die in brede krin gen van zijn volk voor een heilige werd aangezien. De afzonderlijke stammen van het land volgden hun eigen belangen, enig nationaal gevoel was er niet te bespeuren. Naast de opstandige Karens voerden nog enige duizenden vroegere, aanhangers van 't leger een Tsjang-kai-Tsjek in Noord- Birma een bestaan. Zij hadden zich in de laatste dagen van de Chinese bur geroorlog over de grens begeven en hielden zich niet zelden met roverij bezig. Oe Noe voerde, om Peking niet te irriteren, een neutralistische politiek, maar dat zinde het leger niet. In 1958 nam Generaal Ne Win de macht over. Hij schiep orde, trad zonder aar zeling tegen de opstandelingen op, sta biliseerde de financiën, bevorderde de landbouweconomie en sloot zelfs met communistisch China een verdrag over de omstreden noordelijke grens. Toen Ne Win zover was, dat hij de vruchten van zijn beleid had kunnen plukken, loste hij de belofte in, die hij bij het overnemen van de macht gegeven hadhij zou aftreden, als er weer orde heerste. Er werden verkie zingen uitgeschreven en de overwin naar was niemand anders dan Oe Noe. Die had intussen zijn fouten ingezien. Sedert anderhalf jaar is hij weer in functie. Noch de wijze generaal noch de kiezers hebben reden gehad zijn nieuwe optreden te beklagen. Birma heeft zijn zorgen en proble men, maar het kan zich gelukkig ach ten, dat de mannen, die het regeren, de macht niet willen hebben om de macht zelf. „Als u dit land wilt begrijpen, dan kunt u het beste alle Europese maat staven thuislaten", zei een oude Brit se koopman in Rangoon, die het groot ste deel van zijn leven in Birma had doorgebracht. Bizarre gestalten versieren de pagoden. aan bod komt. Voordat een jongeling uit het land aan de Irawadi in de rijen der man nen opgenomen wordt, moet hij onge veer een jaar in een klooster door brengen. Hij leeft daar als 'n monnik. Voelt hij zich tot de geestelijke stand aangetrokken, dan blijft hij in het klooster. Kiest hij het wereldlijke le ven, dan keert hij voor bepaalde pe rioden gedurende enkele weken naar de beslotenheid van het klooster terug om te mediteren, om afstand van de materiële dingen te kunnen nemen. Een niet gering deel van het aan zien, dat premier Oe Noe bij zijn volk geniet, ligt in de omstandigheid, dat ook hij zich aan de verplichtingen van Naga-land, die zich ietwat onzeker voortbewegen. Dat heeft zijn reden, want thuis dragen zij een nauwe len dendoek, terwijl zij in de hoofdstad volgens het ministerie van binnen landse zaken minstens een hemd en longyi moeten dragen. Rangoon met zijn rond 800.000 inwo ners is eerst sedert kort hoofdstad van het land. Vroeger was aan Mandalay deze eer toebedeeld. Nog de laatste Birmaanse koning - de Engelsen zet ten hem in 1835 af - resideerde in Mandalay. In Mandalay schijnt de klok hon derd jaar geleden te zijn blijven stil staan. In het straatverkeer overheer sen de vrij rondlopende ossen en tweewielige paardenwagens. Auto's* zijn er uitzondering. Het ritme van de stad is een weerspiegeling van het oosterse leven. In de omgeving van Birma's oude hoofdstad liggen de ruïnes van vroe gere residenties, waaronder ook die Gooi 3dames 1, 11 uur. H.T.C. 4dames 2, 1 uur. Schaerweyde 3dames 4, 11 uur. Schaerweyde 5heren 2, 12.30 uur. Be Fair 10heren 4, 2 uur. Dames 3Schaerweyde 4, 12 uur. Heren 3Voordaen 3, 12 uur. Heren 1S.C.H.C. 3, 2 uur. Opstelling heren 1. Doel M. Lock ach ter N. v. Zadelhoff en J. Castricum midden H. Marcella, D. Stroband en H. van Es voor H. Berghauser Pont, A. Spoorenberg, E. Hinderdael, A. Bolhuis en P. Moree. Opstelling dames 1. Doel L. Burgers achter T. Mulder en J. Hoppenbrou wers midden A. v. Hofwegen, L. v. d. Sterren en J. v. Ee voor I. Espeet, C. de Beurs, J. Appelboom, S. Hoppen brouwers en A. Geertsema. Voor het Uniepraktijkexamen machine- schrijven slaagden de dames A. S. van Kooten, W. M. van Voskuilen en de heren C. Adam en C. Barlo. Hetzelfde diploma stenografie Neder lands werd behaald door mej. M. G. v. Kwawegen. Zij werden opgeleid door institiuut Houwers, Vondellaan 31, Baarn. van Pagan. In het jaar 1827 was Pagan een bloeiende stad met unieke palei zen en tempels. De horden van Kublai Khan hadden weinig belangstelling voor kunst en verwoestten de onver vangbare bouwwerken. Verscheidene archeologen zijn van mening, dat Pagan nog mooier ge weest is dan de tempelstad Angkor in Kambodsja, dat men dikwijls als een wereldwonder aanduidt. Van Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw Op de binnenplaats van de beroemde „Gouden Pagode" is altijd drukte. In 't Westen denken veel mensen nog altijd, dat de Aziatische vrouw tegen over de man een ondergeschikte rol speelt. Dat is echter in Birma nog minder het geval dan in vele andere landen van het Verre Oosten. Er zijn niet alleen vele zelfstandige zakenvrouwen in Birma, maar ook advocaten en artsen die een groot aanzien genieten. Een Birmaanse kan zich van haar man la ten scheiden, als hij lui is of als hij zijn verplichtingen als looninbrenger niet nakomt. Wordt in Birma een kind geboren, dan krijgt het een naam, waarvan de beginletter overeenstemt met de dag van de week, waaop het ter wereld is gekomen, Een bv. op dinsdag gebo ren jongeman mag geen meisje trou wen, dat op dezelfde dag het levens licht heeft gezien, want dat zou, zo zegt men, ongeluk brengen. Leert 'n Birmaanse schone een knappe jonge man kennen, dan weet zij al op het moment, dat hij zijn voornaam noemt, dat hij als echtgenoot voor haar niet Een grote koepel beheerst de ingang van de Sule-Pagode in Rangoon. zijn geloof onderwerpt en dat hij dat uit overtuiging doet. Tijdens de medi tatieperioden geniet hij tegenover de andere monniken generlei voorrechten. Heel belangrijke voorrechten daar entegen hebben witte olifanten. Die dieren - in werkelijkheid zijn zij he lemaal niet wit, maar lichtgrijs - gel den sedert mensenheugenis in Birma als geluksbrengers. Zij zijn zeer zeld zaam. Wordt er een gevangen, dan wacht hem 'n luxe leventje op staats kosten. De teerste bamboespruiten en andere delikatessen worden hem voor- NIEOWEWEG 97 TELEFOON 3543 gezet, de bewakers verzorgen hem met een zorgvuldigheid, die niet eens in de huizen der rijken tegenover kinde ren gebruikelijk is. Rondom de „Gouden Pagode" - of ficieel heet ze Shwe Dagon - groepe ren zich honderden kleinere tempel gebouwen, waarvan elk een kunstwerk voor zich is. Wie die tempels ziet, zou Birma voor een rijk land kunnen houden, maar dat is het niet. De pagoden wor den door giften onderhouden. Heeft een Birmaan wat geld over, dan be stemt hij dat meestal voor de mon niksorden en de heiligdommen. De monniken met hun oranjegekleur- de gewaden behoren evengoed tot het stadsbeeld als de geluidloos voortij lende riksia's, de dikke sigaren roken de vrouwen, de mannen die inplaats van een broek de longyi, een soort rok dragen en de bezoeksters uit het Op 26 oktober bestaat de afdeling Soest-Baarn van de Vereniging van Slechthorenden 25 jaar. Deze vereniging stelt zich ten doel de leden door raad en daad steun te ver lenen. Zij wil geneeskundige hulp voor de leden bevorderen heeft grote aan dacht voor het onderwijs aan slechtho renden en geeft tijdschriften en bro chures uit. Over het gehele land zijn adviseurs werkzaam om leden, die daaraan behoefte hebben, van advies te dienen. 'Soest heeft twintig leden die bij de ju bilerende afdeling aangesloten zijn en zij zullen ongetwijfeld grotendeels aan wezig zijn op de jubileumavond, welke op 25 oktober in „Astoria" te Baarn gehouden wordt. De afdeling heeft thans ruim 50 leden. Wijlen mevrouw M. E. M. Ritzema- Hundling en haar echtgenoot, behoor den tot de oprichters, evenals mej. J. G. Verdam, die thans 90 jaar is. Zij maakten deel uit van het eerste be stuur. Thans wordt het bestuur ge vormd door mevr. H. Spill-Bisch en de heren E. J. Hartman en C. Moen. Mevr. C de Koning-Siemens maakte zich ja renlang zeer verdienstelijk voor de ver eniging. *Uit Soest maakten onder anderen mej. S. Zethoven en mej. H. A. A. Bakker deel uit van het bestuur. Kort na de bevrijding werd de heer A. H. J. Kroon, Soestdijk, penningmeester. Tussen de jaren 40 en 50 had de ver eniging de meeste leden. Het waren er tachtig. Het spreekt vanzelf dat bij het orga niseren van een jubileumavond, die een ontspanningsavond moet zijn, re kening gehouden wordt met het feit dat het een vereniging van slechtho renden betreft, zodat het gebodene uitsluitend op visueel terrein ligt. Het is dan ook een gedachte van het be stuur geweest de bekende goochelaar dr Rama Polderman uit te nodigen de ze avond te verzorgen. Op deze avond zal zonder twijfel ook aandacht geschonken worden aan de verdiensten van vele leden en mevr. M. Werner-Hornsveld, die meer dan 10 jaar penningmeesteresse is geweest, zal hierbij zeker niet vergeten worden. Het wedstrijdprogramma van de Mixed Hockey Club Soest luidt als volgt Zondag 22 oktober De Zeist-Soestcombinatie voetbal nam dinsdag deel aan een tournooi in Kat wijk aan Zee, dat georganiseerd werd door de Haagse Politie Sportbond. Zeist- Soest won met 2-0 van de rijkspolitie Alkmaar en met dezelfde cijfers van de Haagse gemeentepolitie en kwam hier mee aan het hoofd van de ranglijst. De wedstrijden moesten echter wegens regen afgebroken worden. btaod- en Pijak^ke kloven, Kawe kaoóeo. Schrale huid. Theorie gratis. ƒ6,— PER UUR. Steenhoffstraat 25 Telefoon 2185 Ter gelegenheid van het 50-jarig be staan van de Nederlandse provincie van de Missionarissen S.V.D. werd in het Missiehuis St. Jan vanaf 5 oktober tot en met 16 oktober j.1. een fototentoon stelling gehouden onder de naam „In gesteld op oneindig". De expositie be stond uit een fraaie collectie van 200 foto's die een kijk gaven op mensen en dingen van verschillende continenten. De opnamen werden allen gemaakt door missionarissen S.V.D.doch het meren deel van het tentoongestelde werd ge vormd door foto's van pater P. Beltjens S.V.D., de bekende Nederlandse missio naris-fotograaf. De overmacht van de Beverwijkse Boys is in deze wedstrijd niet zo groot ge weest als de uitslag zou doen vermoe den. Het was een zeer aantrekkelijke wedstrijd, waarin beide teams in kracht niet veel voor elkaar onderdeden. De Boys wisten echter beter gebruik te maken van de kansen. In de eerste minuten reeds scoorde de thuisclub haar eerste doelpunt. Na 10 minuten brachten de Boys de stand op gelijke voet. Na een half uur werd het 2-1 door de midvoor van de thuisclub. Dit was tevens de ruststand. Na rust liepen de Beverwijkse Boys snel uit tot 5-1. Deze doelpunten werden binnen 10 mi nuten gescoord. Een kwartier later schoten Verbeek en Versteeg Soester- berg in korte tijd naar 5-3. De Soester'oerg-aanval slaagde er ech ter niet in, ondanks een gering over wicht, de score te verhogen, plet einde van deze wedstrijd kwam met een doel punt van de Beverwijkse Boys, waar mee de stand 6-3 werd. LOMPE PAPIER en ko Nieuweweg Telefoi Zaterdags GESL RADIO Wij repare tend bij l toestel verl; ning AMERSF STORING Vermeerstr. 03490 Ook televisi

Soester Courant | 1961 | | pagina 10