10 jaar N.T.S. Wij geven 14 dagen PHILIPS T.V. op proef. 1 £>choemaket MEER VRIJHEID AAN HET HUURFRONT. VENEMA Moeder Jjy IJ flg TBABYDERMïrS' ■P S*liF liklis j fi Ruime voorraad stoffen 8 r \A f645,-. f995,-. 1,1 goed uurwerk Shot sn de competitie. St. Anna Gilde. Nutsspaarbank Soest. Jaarvergadering Apollo. TWEEDE BLAD Rit van S.B.C. Politie telefoon 4444 en 4445 Het behoeft niet onder stoelen of banken te worden gestoken, dat het woningbouw-programma van de rege ring hoopvol is. In 1960 zijn er per saldo 73.500 woningen bij gekomen en het aantal gemeenten zonder wo ningtekort is nu al toegenomen tot 372. Een kleine vijftig gemeenten er bij in één jaar. Naar schatting heb ben wij nog een achterstand van pl.m. 86.000 huizen. Zullen de plannen van minister Van Aartsen verwezenlijkt worden, dan zullen er in het komende jaar liefst 90.000 huizen worden ge bouwd. Een forse aanpak van een nood, die reeds te lang duurt. Grootbedrijf geniet de voorkeur. Er zijn enkele opmerkelijke verschijn selen gaande op de woningmarkt, waaraan wij zeker aandacht moeten besteden. Zo heeft de overheid al gezien dat alle inspanning geconcen treerd zal moeten worden op de dichtst bevolkte centra, waar de spanning tussen vraag en aanbod het grootste is niet alleen, maar waar ook het eco nomisch leven ernstig getroffen wordt door 't woningtekort. Dit is zeer juist, want deze economische kwaal gaat hier samen met de sociale nood. Dames- en Herenkleermakerij Hofleverancier van Z.K.H. de Prins der Nederlanden voor de a.s. winter. Falcon regenkleding voor dames en heren. Veranderen, moderniseren, repa reren van dames- en herenkleding AGENTSCHAP PALTHE OVERHEMDEN-REPARATIE F. C. Kuijperstraat 28 - Tel. 2803 bouwwereld. Het lust, de teamgeest bouw beter dan bouwwerken. En verschillen valt twisten. Wij weten voorts, hoging op komst de regering met bezit Nu zal daar een drastische aanpak van het woningprobleem alleen mogelijk zijn wanneer er wordt gestreefd naar concentratie van bouwopdrachten en naar arbeidbesparende bouwmethoden. Het laatste spreekt haast vanzelf. El ke man die beschikbaar is, moet aan treden voor de woningbouw. Die concentratie van bouwopdrachten zal ook wel ten dele betrekking hebben op besparing van kosten en mankracht. Toch geloven wij niet dat in de con centratie van bouwopdrachten alleen kostenvoordelen te vinden zijn, maar ook een aantal economische nadelen. In zekere zin kunnen wij de minister dankbaar zijn voor die opmerking, v/ant zij vormt nog eens het bewijs van een vroeger reeds geuit vermoe den, dat de overheid het grootbedrijf de voorkeur geeft boven het kleinbe drijf en dat zij doelbewust aanstuurt op de economische dood van een groot aantal klein- en middelbedrijven, met name genoemd in de bouwwereld en zonder nadere aanduiding in het win kelbedrijf en elders. Wie doet het beter Iedereen zal nuchter genoeg zijn om te begrijpen dat wanneer er midden in een stad complexen moeten wor den aangelegd, deze niet door kleine mannetjes kunnen worden uitgevoerd. Maar buiten de monster-opdrachten kan een groot stuk huizenbouw door kleine aannemers worden uitgevoerd, dikwijls efficiënter en degelijker dan dit door het monster-bedrijf geschiedt. Het ware nu ons inziens juister ge weest indien de minister ook aan de kleinere bedrijven een principiële wij ziging in die zin had toegezegd, dat de voor hen geschikte opdrachten bij voorkeur naar de op dit front meest economisch werkenden bij voorrang dient te worden verwezen. Wie met „insiders" spreekt, hoort, dat die productiviteitsvergroting in de bouwwereld heus nog niet zo'n succes is. Dat is het zeker niet als wij let ten op de prijsontwikkeling in de toezicht, de arbeids- is op menige kleine in andere massa- over de kwaliteits- ook nogal eens te dat er een huurver- is. Waarheen koerst het oudere woning- Stank voor dank. Blijkens het jaarverslag van de di recteur-generaal van de Volkshuisves ting zullen, nadat de stagnatie op de woningmarkt zal zijn opgeheven, uit het oude woningbezit vele goedkope woningen beschikbaar komen. Dan zul len de huurders langzaam hogere eisen gaan stellen en afvloeien naar wonin gen waarvan de woonkwaliteiten en daardoor de huren iets hoger liggen. Daarom moet er nu reeds voorzichtig heid worden betracht met het verstrek ken van extra subsidie voor goedkope woningen. Nu is de redenering op zichzelf al ta melijk overdreven. Tal van oude wo ningen bieden meer woonkwaliteit dan nieuwe, die te klein gebouwd zijn en uit te krappe beurs. Maar het is wel juist, dat er in de onderhoudstoestand van vele oude woningen een achter stand is ontstaan door het bestaan van een huurstop. Jarenlang heef de over heid alle moeite gedaan om te voorko men dat eigenaars van vooroorlogse huizen tot een verantwoord huurpeil kwamen. Zij mogen volgens het ge noemde verslag met de lege huizen blijven zitten. Wanneer de overheid zorgt voor een economisch verantwoord huurpeil, dan zullen de huiseigenaren er wel in sla gen hun oude huizen te verhuren, want dan zijn zij in staat reparaties te laten uitvoeren en verbouwingen tot stand te brengen, die de levensduur van het bestaande woningbezit nog aanzienlijk zal verlengen. Verder zal dan hun financiële kracht voldoende zijn om het oude woningbezit op te ruimen en dat ook door nieuw te ver vangen, waarmee de krotopruiming in de hand wordt gewerkt. Meer vrijheid mogelijk. In de niet door het rijk gesubsidieerde sector, die voorheen slechts 3 a 5 °/o van de woningbouw uitmaakte, wer den in 1960 meer dan 18.500 gemeen telijke bouwvergunningen verleend. Dat betekent twintig procent van het totaal aantal woningen. Al de eige naren van deze huizen wonen zonder subsidie en zijn dus bereid een wo ningprijs te betalen, die gebaseerd is op de bestaande verhoudingen. Naast deze categorie zijn er duizenden bewo ners van in de laatste jaren gebouwde woningen die ook veel hogere huur betalen dan de bewoners van voor-oor- logse percelen. Voor al deze gezinnen betekent het dat zij een enigszins verantwoord huur peil kunnen betalen. Dan kunnen de» genen, die nu nog goedkoop wonen, ook grotendeels wel een hogere huur betalen. Wijzen deze fouten er niet op, dat er aan het huurfront een veel grotere vrijheid kan bestaan dan er door de heersende huurstop wordt ge suggereerd Einde woningnood mogelijk. De regering is van mening, dat er nog een grote vraag naar goedkope wo ningwetwoningen bestaat. Ongetwij feld, maar iedereen zal er naar blijven streven zo goedkoop mogelijk te wonen. Het doet vreemd aan, wanneer wij nu reeds lezen dat de goedkope woningen zullen worden verlaten zodra er meer betere beschikbaar komen. De enige conclusie die wij kunnen trekken is deze, dat er door de bestaande huur stop ongewenste verhoudingen zijn ge schapen, waar wij zo spoedig mogelijk af moeten. Zal de regering bij de huurverhoging in het voorjaar van 1962 de moed hebben de huren van grote groepen woningen vrij te geven in een aantal gemeenten Dan zou daarmee in korte tijd door particulier initiatief het wo ningprobleem veel spoediger zijn einde naderen dan bij het voortduren van een streng huurregiem het geval zal zijn. De toenemende bouw in de vrije sec tor wijst er op, dat er veel meer mo gelijkheid is tot vrijheid bij de toege nomen welvaart dan door ambtelijke kringen wel wordt aangenomen. «m, De N.T.S jubileert; wij doen U een jubileumaanbod. Eén telefoontje en U krijgt van ons een prachtig Philips televisieapparaat 14 dagen op proef. Zo zorgen wij ervoor, dat U 14 dagen lang de mooiste programma's kunt volgen. Maak van ons aanbod gebruik, want wanneer U nu beslist, geniet U dubbel. Maak eens een afspraak met ons. Wij hebben een grote sortering Philips televisie-apparaten. Ook het apparaat van uw keuze is daarbij Philips super ontvanger, 43 cm beeldbuis, auto matische beeld hoogte en beeld- breedte-instel ling. Philips super ontvanger met 59 cm beeldbuis. Memomatic kanalenkiezer. VAN WEEDESTKAAT 72 DORPSPLEIN 10A SOESTDIJK SOESTERBERG TELEFOON 2792 Hf TELEFOON 587 se. Dit drietal wordt gevormd door A. Stalenhoef, Th. Hendriksen en J. W. Stalenhoef. Er moet gespeeld wor den tegen teams van V. en V., H.O.C., V.O.G., T.O.V.O., U.B.T.V., Quick, Ahoy, Good Luck en Buna. Shot 4 komt in de vierde klasse uit met J. v. d. Laar, mej. M. J. Rademaker en W. Rademaker. Teams van Victoria, Quick, H.O.C., B.T.T.C., Good Luck, Hoogerheide, U.B.T.V., Huizen en Ra- pid zijn de tegenstanders. Het kopen van een is 'n vertrouwenskwestie. Vraagt hierbij het ad vies van de vakman. In onze zaak een uitge breide sortering in de betere merken. Deze week is de competitie voor de tafeltennis vereniging „Shot" begonnen. Shot 1 met de spelers Th. Daselaar, K. Wiss en W. van Doorn speelt in de eerste klasse tegen Ahoy, Quick, Vitus, Victoria, Buna, H.O.C, en twee teams van U.B.T.V. Het tweede team, bestaande uit de spe lers M. A. Rademaker, J. Hooft en J. A. Stalenhoef, speelt in de tweede klas se met Huizen, Chefana, Victoria, Buna, B.T.T.C., H.O.C., U.B.T.V. Good Luck en Ahoy. Het derde team speelt in de derde klas- Shot 5 speelt eveneens in de vierde klasse met T.O.V.O., Victoria, Hooger heide, O.S.O., V. en V., B.T.T.C., Hui zen, Buna en H.O.C. Het team wordt gevormd door H. G. Hilhorst, C. J. Hooijschuur en W. Th. Tabak. In de vierde klasse F speelt Shot 6 met teams van Good Luck, B.T.T.C., Hoogerheide, T.O.V.O., Victoria, Hui zen, Buna en H.O.C. Het team bestaat uit W. Zoer, R. Hulst en R. v. d. Heij den. Ér komen drie junioresteams in de competitie uit, zodat Shot deze winter met 9 teams deelneemt. Het Kleine- of St. Annagilde heeft dinsdagavond naar oud gebruik in De Gouden Ploeg „geteerd" en daarvoor de inkomsten uit bezittingen van dit Gilde gebruikt. De leden werden bij het binnenkomen verwelkomd met chocolade voor de dames en sigaren voor de heren. Er was koffie met ge bak en ieder lid kreeg enige consump tiebonnen. Ouderman P. Kuijer benoemde de heer H. A. Butzelaar tot zijn opvolger. Deze zal over zeven jaar een opvolger be noemen, want volgens de statuten van het Gilde moet tweemaal in de dertien jaar „geteerd" worden. De heer H. Hilhorst werd tot secreta ris benoemd, de heer H. A. Butzelaar benoemde de heer P. Kuijer tot lid van de raad, de heer P. Hilhorst be noemde de heer A. Hilhorst in deze functie en tot bode voor het leven werd eveneens een A. Hilhorst gekozen. Het was een bijzonder gezellig feest, dat tot in de kleine uren duurde. In de Wereld-spaarweek, welke dit jaar gehouden zal worden van 23-30 oktober a.s., zullen aan de inleggers van de Nutsspaarbank te Soest kalen ders 1962 worden uitgereikt. Vruchten vormen dit jaar het onderwerp van de 4 voorpagina's van deze kunstzinnige, door de bekende Jan Voerman Jr. in kleurendruk uitgevoerde kalender. Het commentaar op deze platen, dat aan de achterzijde is afgedrukt, is ver zorgd door dr Fop I. Brouwer, en wel op een voor ieder leesbare wijze. De jeugdige spaarders van 6-9 jaar ont vangen een boekje en een serie plaatjes met afbeeldingen uit de bloemen en plantenwereld, de ouderen een serie plaatjes met historische tafarelen. De jaarlijkse donateursavond zal door de mannenzangvereniging „Apollo" in februari 1962 bij het veertigjarig be staan gehouden worden. Op woensdag 16 en donderdag 17 mei is er in het openluchttheater een con cours, waaraan onder meer zal worden deelgenomen door het Duitse zangkoor uit Bad Hunnes am Rhein. Dit koor zal op 15 mei een galaconcert geven, waar aan P.V.O. medewerking zal verlenen. Aan de donateursavond werkt een koor uit Den Dolder mee. Dit is besloten tijdens de jaarvergade ring van Apollo, welke dinsdagavond in café De Viersprong gehouden is. De vergadering stond onder voorzitter schap van de heer C. van Rouwendaal, die in zijn openingwoord met lof strak over de goede sfeer in de vereniging. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 20 OKTOBER 1961. Het bestuur had rekening gehouden met de mogelijkheid dat de vereniging bij het 40- jarig bestaan 40 leden zou kunnen hebben, maar met een beetje geluk zullen het er 50 worden. De heer A. Frankena, lid van de ver eniging, had een schrijven tot het be stuur gericht, waarin hij meedeelde dat hij wegens zijn hoge leeftijd moet be danken. De voorzitter veronderstelde dat de heer Frankena dit besluit zwaar gevallen is. Hij stelde voor hem tot ere lid te benoemen en met algemene stem men werd hiertoe besloten. De secretaris, de heer K. de Graaf bracht verslag uit over het afgelopen verenigingsjaar. Hij vermeldde alle fei ten die voor de vereniging van belang geweest zijn. Uit het financiële overzicht van pen ningmeester K. A. v. d. Linden bleek dat er een klein nadelig saldo is, maar dit zal verdwijnen als de jaarlijkse subsidie van de gemeente ontvangen is. De heer J. v. d. Bovenkamp bracht verslag uit namens de kascommissie. Deze commissie stelde voor de leden die door achterstand in het betalen van de contributie tot wanbetalers geworden zijn te royeren. De penningmeester werd gedecharcheerd nadat de heer v. d. Bovenkamp verklaard had dat de financiën uitstekend beheerd worden. Tot eventueel royeren werd besloten. De heren C. van Rouwendaal, K. A. v. d. Linden en J. Spoor traden perio diek af als bestuurslid. Zij stelden zich herkiesbaar en werden- bij akklamatie herkozen. Tenslotte nam men het besluit in de zomer van 1962 enige concerten te geven. Maandag, 23 oktober organiseert de Soester Bromfiets Club opnieuw een oriënteringsrit met start en finish bij hotel „Bos en Duin" aan de Bosstraat. De eerste deelnemer zal om 17.31 star ten.

Soester Courant | 1961 | | pagina 5