ürabbeSs van Knelis. FEE OP SCHAATSEN. De Twentsche Bank in Baarn De Twentsche Bank 't Nut 40 jaar. DERDE BLAD „Die (liegende, Hollandische Kase". Een fel zoeklicht flitst aan. De licht cirkel glijdt tastend over het ijs. In een oogwenk formeert zich het corps de ballet tot een halve cirkel; even wijkt de formatie uit elkaar, sluit weer aan en plotseling dansen midden in de lichtplek twee mensen. Uit hun schaat sen lijken vonken te springen. Soms razendsnel, dan weer langzaam als zwanen op een bevroren vijver dan sen ze. Een laatste accoord van het orkest. De dans is teneinde. Het applaus is overweldigend. De mensen staan van hun plaatsen op en juichen het paar toe de Nederlandse Joan Haanappel en de blonde Weense jongen, Norbert Fell- singer. Zelfs als je ziek bent. Dat de Weense ijsrevue zo'n groot suc ces oogstte is voor een groot deel te danken aan de schitterende costumering, de uitstekend rijdende troep en de prachtige muziek. Maar voor een ander deel aan de charmante Joan Haanappel. Zij vertegenwoordigde ons land op de Olympische Winterspelen en in septem ber 1960 is zij als beroepsrijdster gaan werken in de revue. „Het valt vaak niet mee", vertelt Joan. „Iedere avond moet je er zijn, of je nu ziek bent of niet. De revue moet doorgaan. En daarbij, je kunt al die mensen toch niet voor niets laten ko men". „Ben je blij weer eens in Nederland terug te zijn vragen we. „Ach het is heerlijk vader en moeder weer eens bij mij te hebben, maar ver der bevalt het trekkende leven me wel. Ik was er trouwens al aan gewend. De laatste jaren zwierven we toch ook van hier naar daar". En met dat „we" be doelt ze haar grote vriendin en rivale Sioukje Dijkstra en zichzelf. Toen de naam Sjoukje Dijkstra gevallen was, kwamen we vanzelf op de wedstrijd sport „Vind je het nu niet vervelend dat je helemaal niet meer in wedstrij den mag uitkomen Geen spijt. „Nee, absoluut niet, want ander was ik nooit beroeps geworden. Ik heb het echt gedaan omdat ik meer vrijheid wilde hebben om dingen te doen die ik leuk vind en om toch te kunnen blijven rijden. Sinds mijn zesde jaar heb ik bijna alleen aan schaatsen en alles wat daarmee te maken had ge dacht. Het was trainen, trainen en nog eens trainen. Ik moest altijd vroeg naar bed om toch vooral fit te zijn en voor iets anders was er nooit tijd. Zelfs de school kwam in het gedrang en het is nog een wonder dat ik mijn ulo-diploma zonder onvoldoende gehaald heb. Als het rijden er niet was geweest, zou ik verder zijn gegaan. Maar het is er nu eenmaal en ik zou het niet kunnen missen. Als ik nu rijd, kan ik helemaal mijzelf zijn en hoef ik geen angst te hebben voor een jury die iedere schaats die ik verzet, nauwkeurig bestudeert". „Maar het publiek, vooral het buiten landse is toch ook bizonder kritisch „Dat valt wel mee. De mensen genieten van het schouwspel als geheel. Wij dansen hun dromen en daarom genieten ze vaak zo. En dat het publiek in het buitenland kritischer zou zijn dan het Nederlandse is niet waar. Het reageert misschien anders. Verschil in enthou siasme is er in ieder geval wel. De Bel gen bijvoorbeeld vinden alles wel heel mooi en prachtig, maar blijven verder met hun handen in de zakken zitten. Het Duitse publiek daarentegen breekt soms de zaal af. „Wat vinden je ouders er nu van vroegen we, want we hadden gehoord, dat die zich aanvankelijk verzet hadden tegen het beroeps worden van hun enige dochter, „zijn zij nu helemaal met de idee verzoend dat ze jou moe ten delen met een zo veeleisend pu bliek „Oh ja, helemaal en ze zijn nog trots op me ook. Moeder in ieder geval. Toen de show tien dagen draaide, kwam ze naar Kiel in Duitsland waar we toen optraden. Ze was even zenuwachtig als bij een wedstrijd. Ze maakte zich vooral bezorgd over mijn acteren, want daar aan had ik nooit iets gedaan. Net als vroeger ging ze op de eerste rij zitten en ik heb extra mijn best gedaan om te bewijzen dat mijn keuze werkelijk goed was geweest. In de pauze kwam ze dol enthousiast bij me. „Dat acteertalent heb je van oma", zei ze en ik geloof, dat ze toen helemaal overtuigd was." „En ben je zelf helemaal tevreden „Ja", ze zei het uit de grond van haar hart, „het is het beste wat ik kon doen. Ik kan blijven rijden en daarnaast kan ik zoveel heerlijke dingen doen. En de mensen waarmee ik moet samenwerken zijn over het algemeen erg vriendelijk en helpen me wanneer ze maar kunnen. Het fijne is dat ze bijna allemaal even veel van dit werk houden als ik. Er zijn natuurlijk uitzonderingen, sommige doen het alleen om het geld, want de sala rissen zijn hoog. Vooral met Norbert werk ik samen". „Wat is er waar begonnen we, maar lachend snoerde Joan ons de mond. „Begin nu asjeblieft niet over dat on derwerp. In de eerste plaats is het niet zo en in de tweede plaats zou ik daar toch niets over vertellen". „Er is dus nog niemand „Aan trouwen denk ik voorlopig niet", ontweek ze onze vraag. Even keek ze peinzend naar het schilderij tegenover haar en toen vroeg ze „Wil je nog meer weten „Vertel eens iets over de film", stel den we voor. „Dat is niet zo erg interessant. In We nen heb ik een paar minuten gereden in een scène van „Kauf dir einen bun ten Luftballon" onder regie van Geza von Chittra en naar aanleiding daar van hebben ze me gevraagd of ik een paar nroefopnamen in Berlijn wilde komen maken. Dat gaat nu binnenkort gebeuren". „Voel je er voor filmster te worden "Nee, één film wil ik wel maken om eens te weten te komen hoe dat nu precies gaat, maar daarbij moet het dan maar blijven. De opnamen in We nen hebben me wel geleerd, dat spelen in een film eigenlijk daarin bestaat dat je één scène een ontelbaar aantal keren overdoet totdat er toevallig een is, die aan de wensen van de regisseur vol doet. En daarbij, ik heb iets tegen dat harde schreeuwen, dat daar gebruike lijk schijnt te zijn. Neen, voorlopig blijf ik bij de revue. Ik heb een contract voor twee jaar en daarna zie ik wel weer verder. Ik kan je over mijn plan nen echt niets meer vertellen, want ik weet het zelf nog niet". Ze keek op haar horloge. „Straks ko men mijn ouders en ik wilde me nog even opknappen; als je er dus geen bezwaar tegen hebt „Natuurlijk niet". Het leek of ze wegdanste. Bij de trap draaide ze zich nog even om. „Mis schien is dit nog wel leuk", zei ze. „Lachen en praten is officieel verbo den, maar in de revue noemen ze me soms midden in een scène „die flie- gende, hollandische Kase Op 16 november 1784 stichtte de doops gezinde predikant Jan Nieuwenhuyzen de Maatschappij tot Nut van 't Alge meen in Edam. Het doel was de ethische en maatschap pelijke denkbeelden van „De Verlich ting" te verbreiden. Grote aandacht werd besteed aan de verbetering van het onderwijs en de Maatschappij had een groot aandeel in het tot stand ko men van de schoolwet van 1906. Thans heeft 't Nut ongeveer 350 afde lingen, die departementen genoemd worden. Het departement Soest werd 40 jaar geleden, op 19 oktober 1921, opgericht. Bij deze oprichting werden mevr. J. Dammers-Boeser, dr Van Don gen, mevr. Den Bliek, mej. Brinkgreve en de heren Du Saar, Schuuring en De Vos tot bestuurslid gekozen. Mevr. Dammers is thans nog lid van het departement. Spoedig na de oprichting, welke in het Ludgardisgebouw plaats vond, had de afdeling 70 leden en dit aantal liep op tot 250. In de oorlog was er grote te ruggang en er bleven slechts 50 leden over. Direct na de bevrijding werd echter hard gewerkf aan de wederop bouw van het departement en al spoe dig had 't Nut 350 leden. Veel is er gedaan door het Departe ment Soest en op velerlei terrein. Er zijn cursussen gegeven en ieder win terseizoen staan er enige lezingen voor de leden op het programma. Cursussen voor naaien, maar ook boekhouden, esperanto, biologie en psychologie, ter wijl binnenkort een cursus Italiaans begint. In het jaar 1948 werd de Nutsspaar- bank opgericht en in 1950 kwam de Nutsbibliotheek tot stand. Vanaf 1926 was deze bibliotheek een afdeling van de openbare leeszaal te Amersfoort ge weest. In 1953 kreeg deze bibliotheek een filiaal in Soest-Zuid. In 1960 kwam een stichting tot stand voor 't beheer van deze biblotheken en de zolder van het Anna Paulownahuis, waar de boe ken ondergebracht waren, werd ge ruild voor een pand in de Van Weede- straat, dat door de burgemeester ge opend werd. Er werd nog meer gedaan met het de vies het volksgeluk naar de beginselen van de Christelijke godsdienst te be vorderen. Bij dit devies werd strikte neutraliteit in 't oog gehouden en geen rekening gehouden met stromingen in het godsdienstig of politieke leven. Met onderricht en ontspanning werd getracht het peil van de algemene ont wikkeling te verhogen. Excursies wer den gemaakt en jaar-in jaar-uit kwam het bestuur van 't Nut met een winter- programma dat ieder lid wat te bieden had. Ook dit jaar. Woensdag declameerde Aafje Top en in november zal het 40-jarig bestaan ge- KIJKEN. Mijn buurman gaat 's avonds achter in zijn tuin staan om bij ons naar bin nen te kijken. Ook staat hij vaak in zijn voortuin, omdat hier vaak jonge paartjes voorbijkomen. Is dat straf baar vraagt abonné. Antwoord Geen van beide dingen is strafbaar. Tegen het naar binnen kij ken zal het sluiten van de overgor dijnen het beste middel zijn. GEWEIGERD J. A. vraagt advies over ontslag, dat hem geweigerd is. Antwoord Wij nemen aan dat de af wijzing van het verzoek om ontslag is genomen door het Gew. Arbeids bureau, nadat een grondig onderzoek is ingesteld. Zij hebben het verzoek gron- dif onderzocht, alvorens dit af te wij zen en rekening gehouden met de be langen van de arbeider. De werknemer kan b.v. over 2 of 3 maanden nog eens op zijn verzoek om ontslag terug komen Wellicht staan de zaken er dan anders voor. Hij kan ook 'n rechtskundige in de arm nemen om een uitspraak te verkrijgen van de rechter, maar dat is een moeilijke procedure en kostbaar en tenslotte zal de kantonrechter er reke ning mee houden dat er een gewestelijk arbeidsbureau bestaat en hem dus ver wijzen naar dit bureau of meegaan met de zienswijze van dit bureau. Hij kan tenslotte aankloppen bij een bond. maar het bestuur zal weten dat het vechten tegen de bierkaai is en daar dus wel niet aan beginnen. GELIJKE RECHTEN. Moet een man alles goed vinden wat zijn vrouw doet, als betalingen, afspra ken met leveranciers Dit in verband met de nieuwe wet in zake gelijke rechten van man en vrouw in het huwelijk. Bestaat hierover vaklitera tuur schrijft N. F. Antwoord Wanneer de vrouw uitga- VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 20 OKTERBER 1961. t wullie de leste tied de gekste dinge heure en leeze van manne die d'r op ut binne kleine op 'n aandere menier dinge, maor wa wullie deuze week eheurd hebbe is wel 't argste van alles. Twee jochies van dartien en veertien jaor zeeje teuge mekaor da zullie da kleine nichie van d'r maor us moste vermoorde en dat deeje zullie toeng maor, waant bang waore ze heul nie. Waorom zouwe zullie ok baang weeze. Van alles hadde ze al uutevreete, maor 't kwam altied best veur mekaor. Vao- der was 'n beste man, de pelisie dee nie lillik en de rechter was ok 'n best baosje. Die zee dazze maor 'n bietje opgeborrege moste worre in 'n tucht school en in die school hajje netuurlek alles, maor gin tucht, waant das nie medern. Wat mojje noeng mit zukke jochies. Die kejje toch nie leeveslaang geeve en je ken zullie ok nie los laote loope, waant dan zeige ze nao 'n hallef jaor weer dazze us effe 'n deeretje moste wurrege omdatter toch niks beurt. Bar verkeerd is dat allegaor mittie jon- ges egaon. Die waore nerreges baang veur omdat vaoder haost niks zee as zullie wat uuthaolde dat nie mag en omdat de pelisie ze alleenug maor hoef de op te haole en vast te zette en om dat de rechter ze naor 't tuchtschool zonder tucht stuurde. Astie vaoder teuge die jonges ezeid had, ikke slao je beene kepot as jullie nog us wat uutvreete en hie had ut edaon ok, dan hadde die jochies dat deeretje net zo goed wille vermoorde, maor dan had ut eene jochie teuge ut aandere ezeid, lao wullie ut asjeblief nie doen, waant morrege hebbe wullie kepotte beene van al dat slaon. Bie zukke jochies hellept niks. Alle mooje woorde binne veur die kleine baandiete maor smoesies. Maor as zul lie weete datter 'n end hout staot te wachte as zullie wat uutvreete dan kie- ke ze wel goed uut dazze niks doen wat nie mag, waant daor alleenug binne zullie bang veur. Nie veur d'rluu vao der, nie veur de pelisie en heul nie veur 'n tuchtschool zonder tucht. Maor minse die ut weete kenne zeige dajje nie slaon mag. Das niet medern. vierd worden met een ontspannings avond waarin Piet Ekel, Benny Vreden en The Spotlights medewerking ver lenen. In december een lezing, evenals in januari, februari en maart, terwijl het jubileumseizoen besloten zal worden met een cabaretavond waaraan Conny Stuart zal meewerken. ven doet of overeenkomsten aangaat, zal de man daarvoor mede verant woordelijk zijn. Door de volledige ge lijke rechten zijn er eigenlijk twee ka piteins op het huwelijksbootje. De vraag wie eigenlijk over de gemeen schapsgoederen mag beschikken, is daarom aldus opgelostvolgens het nieuwe huwelijksrecht moet de echt genoot (man of vrouw), die het ge- meenschaosgoed verworven heeft, er ook over kunnen beschikken. Een echt genoot (man of vrouw) behoeft echter de toestemming van de andere echt genoot voor handelingen (verkoop, hy potheek), die betrekking hebben op de woning of de inboedel. Dit dient ter bescherming van het gezin. Indien echt genoten een gemeenschappelijke huis houding hebben, kan de ene echtgenoot slechts met medewerking van de an dere echtgenoot zaken die kennelijk ten behoeve van de huishouding strek ken, op afbetaling kopen. Beide echt genoten zijn voor het geheel aanspra kelijk. Voor literatuur op dit gebied verwijzen wij U het boek over huwe lijksgoederenrecht van prof. De Bruyn. Bedenkt U hierbij ook, dat de recht bank, wanneer daartoe gegronde rede nen zijn, op verzoek van de man kan benalen, dat deze niet (meer) aanspra kelijk zal zijn voor de door de vrouw aangedane verbintenissen. Als gegron de redenen kunnen b.v. gelden mis bruik van de bevoegdheid of volledige ongeschiktheid om een huishouding te voeren. SCHEPEN. Graag had ik gegevens over de sche pen Nieuw Amsterdam, Nieuw Rotter dam en Queen Elisabeth, aldus A. P. Antwoord De Nieuw Amsterdam heeft een tonnage van 36.667, lengte 785 feet, breedte 88 feet, hoogte 99 feet. Voor de Nieuw Rotterdam zijn deze cijfers respectievelijk 38.000, 748, 94 en 101 en voor de Queen Elisabeth 83.673, 1.031, 118 en 39 feet. „Je kunt al die mensen toch niet voor niets laten komen", meent Joan Haan appel. Vanaf 23 oktober kunt U terecht voor al Uw bank-, effecten- en assurantiezaken in ons kantoor aan de Nieuwstraat 1 vlak bij de Eemnesserweg Het kantoor is geopend van maandag t/m vrijdag doorlopend van 9-3 uur en telefonisch bereikbaar onder nr. 4338 en 4339' Uw financiële raadsman

Soester Courant | 1961 | | pagina 9