NEDERLAND APART. LÏCHT. Officiële mededelingen HET 000 GERICHT OP NEDERLANDS ELFTAL Het onzichtbare bezit. Nederlandse Reisvereniging, Jachtgrond. Jena Glas, Feestavond bijenhouders Voetbaluitslagen. Geslaagd. Politie telefoon 4444 en 4445 Biggen- en Eiermarkt. DINSDAG 24 OKTOBER 1961. 40e JAARGANG no. 81. S OESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT BOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 Nederland heeft in de algemene ver gadering van de Verenigde Naties ook gestemd voor afkeuring van de rede, die de Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken, Eric Louw, daar heeft gehouden over de apartheids politiek van zijn regering. Die rede was nu niet bepaald een staaltje van fijn aangevoelde diploma tie en het is niet verwonderlijk dat in de eerste plaats de vertegenwoordigers van alle gekleurde volken daar heftig verontwaardigd over waren en in een ingediende motie hun afkeuring te ken nen gaven. Nederland bleek evenwel de énige blanke westelijke mogendheden die dit protest onderschreef de andere westelijke mogendheden stemden tegen de afkeuring of onthielden zich wijse lijk van stemming. Dit voorstemmen wordt ons door de stamverwante Zuidafrikanen, de oor spronkelijke Boer, nogal kwalijk ge nomen. Zij verwijten ons de rasgeno ten in de steek te laten uit politieke overwegingen, n.1. omdat we geen last willen krijgen met de negerbevolking in Suriname. Wij zullen niet ontkennen, dat dit ongetwijfeld mede een reden voor onze vertegenwoordiging bij de Verenigde Naties was om vóór de af keuringsmotie over de rede van mi nister Louw te stemmen. Inderdaad hebben wij, voornamelijk in Suriname, ook met het probleem van de gemengde bevolking te maken. In dit in grote mate zelfstandige rijks deel is ook de negerbevolking het tal rijkst, evenals dat in Zuid-Afrika het geval is. Voor de continuering van een goede samenwerking tussen de rijks delen Nederland en Suriname willen wij de negerbevolking zeker niet tegen ons ir. het harnas jagen door apartheids politiek en andere rassendiscriminatie goed te praten. - Die apartheidsgedachte past echter toch niet in de gedachtengang van het Ne derlandse volk, noch uit politieke noch uit menselijke overwegingen. Voor ons volk geldt reeds decennia lang de ne ger als mens even volwaardig als de mens van het blanke of welk ander ras ook. Wij helpen mede aan zijn ont wikkeling als voor ieder ander mens en nemen hem volwaardig op in onze gemeenschap. De Zuidafrikaanse premier gaat daar om zeker te ver als hij onze afkeuring van Louw's rede in de V.N. acht te zijn ingegeven uit louter politieke over wegingen en dat grote groepen der Nederlandse bevolking de apartheids politiek van zijn regering wel begrijpen en kunnen goedkeuren. Zo is het in wezen niet. In zijn hart keurt het over grote deel van het Nederlandse volk de apartheidspolitiek wèl af. Het ligt ons niet, uit zuiver menselijke over wegingen. Wij zullen er, als volk nooit toe overgaan noch aan meewerken. Iets anders is, dat wij wel begrip kun nen opbrengen voor het specifieke Zuidafrikaanse probleem voor apart heid tussen de rassen. De daar gegroei de situatie zou door gelijkstelling van de rassen zeker niet tot een goede op lossing komen, althans nu nog niet. Maar dat doet niets af aan het prin cipe. Principieel gaan onze gevoelens uit van gelijkstelling der rassen. Wij Het noorden klaagde ach en wee 't Elektrisch licht zei ijskoud nee Ma tastte in het donker-rond Tot zij een kaarsestompje vond. Ik zeg maar niet wat Mientje zee (Met Pieter op de canapé). Pa zei't is niet zo'n erge strop, Want nu staat óók de meter stop. Hij stootte zich in het portaal En zei iets, wat ik niet herhaal. De trein bleef prompt bij Zwolle staan De stoomlocs zijn al weggedaan Diner vond plaats bij „Candle-light" Met kaarsvetvlekken op 't tapijt. Maar - wat een rustig kalme sfeer De radio ging zelfs niet meer De televisie gaf geen kien En zelfs geen storing liet ze zien. Wat huis'lijke gezelligheid Zo'n kaarsenteam om zich verspreidt Mijn over-opapa's portret Werd in romantisch licht gezet. Het was, of hij tot leven kwam En 't woord nog weer eens even nam En zei in onze goeie tijd Was er véél meer betrouwbaarheid. Elektra is 'n moderne vrouw Met véél geschitter, weinig trouw 't Is waar wij hadden kaars-gesnuit, Maar - 't licht ging nóóit ontijdig uit. CLINGE DOORENROS. Op de Jaguarstand in Londen is bekend gemaakt, dat tijdens de jaarlijkse autosalon een order uit Amerika en Canada is ontvangen van 250 miljoen gulden, waaruit wel blijkt dat deze peperdure wagen toch sterk in trek is bij het Amerikaanse publiek. Rond de stand op de Londense autosalon is het dan ook een drukte van belang om de nieuwe jaguar te kunnen bewonderen. hebben ervoor te zorgen, dat die ge lijkstelling mogelijk is of wordt. Wanneer men dit inZuid-Afrika dan nog niet mogelijk acht, ligt de schuld hiervan voornamelijk bij de blanke Zuidafrikanen. Die hebben het te lang wel gemakkelijk en voordelig gevonden te profiteren van de goedkope arbeids kracht der ongeletterde en ongecivi liseerde Bantoes. En al willen ook de zen hun apartheid niet eens gemakke lijk prijsgeven, toch rust, naar onze ge voelens, op de Afrikaanse Boeren de plicht om naar de rassengelijkheid te streven. Al bezat Nederland geen mederijks deel Suriname, waarin het die gelijk heid wel nastreeft, dan nog blijft ons volk in wezen gekant tegen discrimi nering van rassen. Ook dan zou onze vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties naar onze gevoelens het best handelen als hij zich uitsprak tegen apartheid. Nu wij ten nauwste zijn ver bonden met een land waar negers me de het bestuur bepalen, nu een afge vaardigde daarvan deel uitmaakt van onze V.N.-vertegenwoordiging, is de af keuring van minister Louw's rede van zelfsprekend, om twee redenen dus. Maar wezenlijk gezien blijven die één erkenning van de gelijkwaardigheid der rassen, waar ook ter wereld. UITBREIDINGSPLANNEN. De burgemeester van Soestgelet op artikel 37 van de Woningwetbrengt ter algemene kennis dat vanaf 25 ok tober 1961 gedurende vier weken ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage liggen a. een ontwerp-uitbreidingsplan, rege lende de bestemming van gronden, ge legen nabij „De Oude Tempel" te Soes- terberg b. een ontwerp uitbreidingsplan, rege lende de bestemming van gronden, gele gen in het landelijk gebied. Gedurende deze termijn kunnen be langhebbenden bij de gemeenteraad be zwaren inbrengen. Soest, 24 oktober 1961. Op dinsdag 21 oktober organiseert de afdeling Soest van de Nederlandsche Reisvereniging een filmavond in het City-theater. Er wordt een kleurenfilm gedraaid, die de titel „In de trek van de uivers" heeft. De beelden voeren de toeschouwers door Marokko en er wordt een inten sief bezoek aan Algerië gebracht. Men maakt kennis met debevolking in al haar verscheidenheid. Met de Berber, die 's avond zijn boernoes over het hoofd trekt en op de naakte grond in slaapt, met de Bedouien, die in pur peren lompen voor de moskee bedelt, maar ook met de arbeider, die zich tegenwoordig een bromfiets kan per mitteren om naar en van zijn werk te rijden. Reinier Muller, de maker van deze films is voor de opnamen door een enorme landstreek getrokken. In deze streek maakt men kennis met alle moge lijke tegenstellingen. Oran wordt be zocht, maar ook Timboektoe en in de havensteden ziet men fraaie kademu ren, moderne hijskranen, bergen goe deren voor in- en uitvoer, ruime prach tige kantoorgebouwen en woonflats, maar daarnaast gesluierde vrouwen, die nu niet meer met een aarden kruik maar met een benzineblik op het hoofd lopen, kamelen met een hooghartig air of de hele wereld van hen is. Arabieren in hun witte kleding en ezeltjes die de indruk wekken dat het leven hun bij de geboorte reeds teveel was. In het binnenland wordt men gecon fronteerd met het eeuwige vraagstuk van het water, dat zo moeilijk te krij gen is. Ook neemt men kennis van de methoden die aan het watergebrek een einde moeten maken. Men ziet de uit voering van plannen, die verbetering moeten brengen in de sociale- en hy giënische omstandigheden en zelfs wor den de voetsporen gevolgd van de in Souk Ahras (Algerije) ggboren Berber, die als de H. Augustinus de kerkelijke geschiedenis rond de Middellandse Zee is ingegaan. Het is een prachtige kleurenfilm, met een pracht van natuuropnamen, beelden van grote rijkdom, maar ook van ten hemel schreiende toestanden, die wij niet kennen. Als vertegenwoordiger van een groep jagers zal aan de heer H. van Kooij het recht tot opsporen, bemachtigen of doden van schadelijk wild op gemeente terrein verhuurd worden. Deze gemeentegrond bevindt zich langs de Van Weerden Poelmanweg en 't Soester Hoogt, in de Lange Duinen en de Korte Duinen en langs de spoor lijn Utrecht-Baarn. Dit recht kost in drie jaar 3510,en geldt van 15 januari 1962 tot 15 januari 1965. De Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen heeft in haar devies onder meer „het verlenen van bijstand aan de Nederlandse huisvrouw in haar huis houdelijke- en gezinstaak". Zij doet dit op velerlei manieren en de demonstra tie, welke in de zaal van Christelijke Belangen te Baarn door de fabrikant van Jena Glas gegeven werd, is er één van. De presidente, mej. Wassink, leidde de beide demonstratrices met een kort woord in. Zij bracht in herinnering, dat zij ter gelegenheid van het koperen regeringsjubileum van H.M. de Ko ningin een beeldige schaal van Jena Glas - er werd indertijd abusievelijk een ander soort vuurvast materiaal ver meld - opgemaakt met fresia's ten paleize namens de vereniging aange boden heeft. Mede daardoor was het voor de afdeling Baarn-Soest en om streken heel prettig en leerzaam iets naders over dit sterke glas te zien en te horen. I De firma Bührman had een fornuis aangeboden en geholpen met het aan voeren van de komplete kollektie Jena Glas. Op grote tafels uitgestald was dit een lust voor het oog. Op het fornuis stonden geen pannen, maar glazen schalen met groente, aard appelen, vlees, vis en ei, die tijdens de nadere uitleg werden klaargemaakt. Uit de oven kwamen heerlijke geuren van een tulband en appeltaart in glas gebakken. Koffie en thee werden in glazen kannen gezet en het was duide lijk dat glas - hetgeen op het eerste gezicht een beetje griezelig aandoet - zonder enig bezwaar door elke huis vrouw kan worden gebruikt, of zij nu gas of electriciteit als warmtebron heeft. Uit de vele vragen bleek wel hoe ge ïnteresseerd de dames warenzelfs in de theepauze, die anders zo graag voor een onderling babbeltje gebruikt wordt, ging het vragenstellen door. Na de pauze werden tot ieders verrassing de gebruikte schalen met inhoud ver loot. Onder aanbieding van een ruiker chry santen dankte de presidente de beide demonstratrices en de firma Bührman voor de bijzonder duidelijke voorlich ting. De volgende bijeenkomst zal op 8 no vember in het Anna Paulownahuis te Soest gehouden worden. De afdeling Soest van de Vereniging tot Bevordering der Bijenteelt in Ne derland bestaat 40 jaar. Dit jubileum zal op vrijdag 27 oktober met een feest avond in het St. Jozephgebouw ge vierd worden. Het programma zal door een beroepsartiest en door de leden ver zorgd worden. K.V.V.A. 3—S.E.C. 4, 4-1. S.E.C. 5Amersfoortse Boys 4, 5-5. H.V.C. E—S.E.C. B, 1-1. H.V.C. b—S.E.C. a, 1-2. V.V.Z.A. a—S.E.C. b. 2-3. H.V.C. d—S.E.C. c, 0-7. E.D.C. 3Veense Boys 3, 7-1. B.D.C. 6—B.D.C. 5, 6-1. B.D.C. AA.P.W.C. A, 6 1. B.D.C. C—A.P.W.C. B, 0-5. K.V.V.A b—B.D.C. a, 0-11. B.D.C. bHoogland a, 1-8. A.P.W.C. b—B.D.C. c, 1-4. B.D.C. eAmsvorde e, 3-12. Pupillen Quick 1—S.E.C. 1. 1-2. K.V.C. 4—S.E.C. 3, 0-0. B.D.C. 1Amersfoortse Boys 1, 1-0. B.D.C. 3—A.P.W.C. 2, 1-2. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het propaedeutisch exa men voor vliegtuigbouwkundig inge nieur R. Douwes Dekker, Soest. Dertigduizend onsympathieke fluitke tels hebben niet kunnen verhinderen dat het Nederlands elftal in een uit stekende wedstrijd gelijk gespeeld heeft tegen de Hongaren. Dat gefluit was overigens niet bestemd voor onze spe lers, maar voor de Hongaarse voetbal lers, die wel te benijden zijn om dit heerlijke publiek. Het is niet nodig alle spelers op te noemen als men zich geroepen voelt ons elftal te prijzen. Pieters Graafland, Wiersma, Kreijermaat, Van der Linden, Van der Kuil en al die anderen waren uitstekend op dreef en zij hebben zich geweerd als echte Nederlandse leeu wen. Met een beetje geluk hadden ze kunnen winnen, maar dat beetje geluk ontbrak, en nu hebben ze gelijk ge speeld. Ook een voortreffelijk resultaat. Ze hebben gelijk gespeeld, ondanks het ontbreken van Coen Moulijn en Bouw meester, die niet meespeelden omdat ze niet in een vliegtuig durven. Dat is na tuurlijk hun goed recht. Zoals het 't goed recht van de K.N.V.B. is deze spelers te passeren. Waar zouden we blijven als iedereen op eigen gelegenheid ging. Jan in een auto omdat hij niet in een vliegtuig en in een trein durft, Piet op een brom mer, omdat hij zich alleen op dit ver voermiddel safe voelt en Klaas lopend omdat hij dit alleen de juiste wijze van voortbewegen vind om oud te worden. Discipline is gelukkig niet de sterkste zijde van ons volk, maar die discipline heeft men wel nodig als een vertegen woordigend voetbalelftal naar het bui tenland gaat. Abe Lenstra dacht enige tijd dat hij hier niets mee te maken had omdat hij een supercrack was, maar al gauw werd hem duidelijk 'gemaakt dat hij keus moest maken tussen vliegen of niet-meespelen en hij koos het eerste. Moulijn en Bouwmeester kozen het niet-vliegen. Best Maar laat Elek Schwartz deze twee heren dan ook niet opstellen in het volgende Nederlends elftal, want de gehele ploeg die zondag tegen Hongarije zo buitengewoon goed partij gaf dient de eerstkomende wed strijd in het veld te komen. Dan maar zonder Moulijn en Bouwmeester. Per slot van rekening heeft de keuze commissie 35 jaar geleden ook afgezien van de medewerking die de uitstekende linksbuiten v. d. Heiden van Wagenin- gen aan het nationale team kon le veren. Die gaf echter ook blijk gebrek aan discipline te hebben, al was het dan op een heel andere manier. Van der Heijden kon het niet opbren gen stil te staan als het Wilhelmus ge speeld werd. KANTMAN. Op de Amersfoortse weekmarkt wer den aangevoerd 253 biggen in prijzen van 50,tot 64,12 drachtige zeugen van 320,tot 430,en 2 guste zeugen van 250,tot 325, Op de eiermarkt werden aangevoerd 220,000 stuks. Hoendereieren van 13,75 tot 15,Henneneieren, 45 gr. 7, 60 gr, 12,50. Middenprijs 14,50. Prijs per kg 2,32. Van 24-31 oktober vieren de Bonds spaarbanken (dat zijn leden van de Nederlandse Spaarbankbond) de jaar lijkse Spaarbankweek, met als hoogte punt daarin de Wereldspaardag op 30 oktober. Overal ter wereld waar spaarbanken op gelijke basis - dat wil zeggen als sociale instelling zonder winstoogmerk - werkzaam zijn, wappert op de We reldspaardag de vlag aan de gevel van het spaarbankgebouw. Achter al die gevels zijn, als op alle andere dagen van het jaar, de medewerkers van de spaarbank doende met het bezit van de spaarders. In ons land is dat thans een kapitaal van 3.083 miljoen gulden, dat toebehoort van 3.617.700 spaarders. Het grootste deel van dit bezit is niet op de spaarbanken aanwezig, want eigenlijk is het een onzichtbaar bezit. Desondanks betekeht een spaarbank boekje voor de spaarders wel degelijk een reëel bezit. Een bezit dat voor menigeen een portie zekerheid in het leven, en vaak meer dan dat, verte genwoordigt. Er is dus alle reden, eens per jaar met enig feestelijk vertoon te wijzen op het belang van het sparen bij een spaarbank.

Soester Courant | 1961 | | pagina 1