OfficiëS© mededelingen. HET 00G GERICHT OP DE TELEWISIE, Opzien barende vinding op de televisie Jaarvergadering J.B.T.B. Veertig Jaar Vereniging van Bijenhouders. De goydera glazem. Forummiddag N.V.E.V. Ongelukkige val. Bromfieser viel. Faüim over Israël. Geslaagd. Feestavond Chr. Ulo. Rit van A.C.S. Geen Instuif. Geslaagd. Vleesverkoop. Hees-W.A.S. Nieuwe plattegrond. VRIJDAG 27 OKTOBER 196L 40e JAARGANG no. 82. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart 2,10 - per post 2,25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT BOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 De afdeling Soest van de Jonge Boeren en Tuinderbond heeft in 't St. Joseph- gebouw de jaarvergadering onder lei ding van voorzitter W. van Roomen gehouden. In zijn openingswoord heette hij in het bijzonder de geestelijk advi seur, pastoor Lommerse, de heer Beek man, assistent van de Rijkslandbouw- voorlichtingsdienst en de heer Vos van het Rijksveeteeltconsulentschap wel kom. Secretaris en pennigmeester brachten verslagen over het afgelopen vereni gingsjaar uit. Er bleek uit dat de sport bij de vereniging een belangrijke plaats inneemt, terwijl echter ook aandacht aan vele andere activiteiten besteed wordt. De financiële positie is niet on gunstig, maar de kas heeft er wel eens beter voorgestaan. De heer Beekman maakte de uitslag van de kalveropfokwedstrijd bekend Hij maakte enige opmerkingen over de keuring der kalveren. De uislag was 1. J. G. Hilhorst met Roosje, 110 punten. 2. J. v. Hofslot met Jopie 54 (108). 3. W. v. Roomen met Henny 9 (107). 4. J. v. d. Breemer met Ladina 25 (106,5) 5. C. N. v. Logtenstein met Truus 7 (106). 6. B. Hagen met Dirkje (101). 7. A. Hilhorst met Truus 2 (96). 8. J. de Bruin met Elsje 8 (95,5). 9. P. v. d. Hengel met Leentje 7 (91,5). Na de pauze gaf de heer Vos enige waardevolle wenken voor de opfok van kalveren en hierover kreeg hij een paar moeilijke vragen te beantwoorden. Het scheidende bestuurslid W. v. Hof slot werd door de voorzitter bedankt voor het werk dat hij in het belang van de vereniging gedaan had. Op voorstel van het bestuur werd de heer A. Hil horst tot bestuurslid benoemd. Dit ge beurde met algemene stemmen. De heren C. v. d. Bremer en G. Hil horst werden in de kascommissie ge kozen. Hedenavond viert de afdeling Soest van de Vereniging tot Bevordering der Bijenteelt in Nederland het veertigja rig bestaan van de afdeling. Het pro gramma wordt afwisselend door leden en de akkordeonist Martin Marco ver zorgd. Reeds in juni bestond de afdeling 40 jaar, maar deze maand is voor bijen houders te druk om aan feestvieren te kunnen denken, zodat de maand okto ber uitgezocht werd voor het herden ken van dit jubileum tijdens een pret- INENTINGEN. Zowel bij de inentingen tegen difterie en tetanus als bij de inentingen tegen kinderverlamming is herhaaldelijk ge bleken, dat de ouders met hun kind komen op een ander tijdstip dan op de oproepingskaart is aangegeven. Voor velen heeft dit tot gevolg gehad, dat het bureau reeds was gesloten. De moeders worden nogmaals dringend aangeraden op de juiste tijd te verschij nen. Mocht men beslist verhinderd zijn op het aangeveen tijdstip te komen dan diene men zich van te voren in verbin ding te stellen met de entadministra tie ten gemeentehuize. Ook menen nog vele ouders, dat indien men de eerste keer verzuimd heeft, men automatisch weer een oproep zal ontvangen. Dit kan alleen plaats vin den indien men de oproepkaart terug zendt aan het gemeentehuis, zoals ach ter op de oproepkaart is aangegeven. WEGAFSLUITING. Burgemeester en wethouders van Soestgelet op artikel 6 van het We genverkeersreglement maken bekend, dat, i.v.m. uit te voeren werkzaamhe den, het gedeelte van de Koninginne- laan, gelegen tussen de Wilhelmina- laan en de Beetzlaan, m.i.v. maandag 30 oktober 1961 tot nader orde is geslo ten voor het doorgaande verkeer. Soest, 27 oktober 1961. INENTING TEGEN KINDERVER LAMMING. Op 6 november a.s. zal in Soest en Soesterberg de inenting van de kinde ren geboren in het eerste halfjaar 1961 worden voorgezet. Alle kinderen, die in oktober jl. hun eerste inenting hebben ontvangen, zijn thans opgeroepen voor hun tweede. Inlichtingen over de inentingen uitslui tend ten gemeentehuize afdeling inen tingen. tige avond. Bij de oprichting op 2 juni 1921 werd de heer Veenstra - thans nog in leven - voorzitter. Hij werd opgevolgd door de heren Ten Raa, Holtes, Polet en Van Reijen, terwijl de heer Grijze thans voorzitter is. Het ledental groeide snel, want in het rustige Soest van voor de oorlog woon den vele gepensioneerden die het hou den van bijen als een hobby beschouw den. Het aantal volken dat zij hielden bedroeg nooit meer dan een drietal. Er waren echter ook leden die tot de „grote imkers" gerekend konden wor den. Zij bezaten soms wel een veertig tal volken. Voor hen was het houden van bijen in de crisisjaren veelal een bijverdienste. Thans kan men de bij enteelt zien als een hobby die zichzelf betaalt. De oorlog deed de vereniging als een raket omhoogschieten. Aan imkers werd immers extra rooktabak ver strekt. De bezetter eiste in ruil voor de tabak honing, maar deze moet nog geleverd worden. Na de oorlog gaven de „tabaksimkers" er snel de brui aan, en slechts de ware imkerskern bleef over. Omstreeks 1950 begon het ledental te dalen omdat vele bijen de dood vonden door bespuitingen van vruchtbomen en landbouwgewassen. Er is echter een wettelijke bescherming voor de bijen teelt in voorbereiding en het ledental stijgt weer. Niet in het minst door de cursussen welke het bestuur organi seert. De heer Vlaming, een oud-lid van de vereniging, die thans in Amerika een bloeiende bijenfarm bezit, heeft nog steeds contact met de Soester imkers, via het bestuur. De gebrandschilderde ramen van de St. Janskerk te Gouda zijn bekend als „De Goudse glazen". Zij werden geschonken door Prins Willem van Oranje en Ko ning Philips II. Sommige van deze ramen zijn 20 meter hoog. Zij geven een uitbeelding van de vestiging van ons volksbestaan. Geïn spireerd op de kunst van Michel Angelo en andere Italianen hebben ze toch een echte Hollandse inslag. Over deze ramen zal mr. A. J. J. Rijksen uit Gouda op dinsdagavond, 31 oktober, in hotel De Bosviiver, spreken. Tevens worden dia's getoond. Deze avond wordt georganiseerd door 't Nut. In „Het Brandpunt", wijkgebouw van de Gereformeerde Kerk te Baarn, heeft de afdeling Eemland van de Nederlandse V rouwen-Electriciteitsvereniging, met vele Soester leden, een forummiddag georganiseerd, die bijzonder geslaagd is. Het forum bestond uit mevr. A. v. d. Berg-Van Ameiden, hoofd van de Huis houdelijke Voorlichtingsdienst te Utrecht, mevr. A. Mann-van Kwawe- gen, mevr. C. v. Ooy-v. de Horst, mevr. M. M. Geytenbeek-Harmsen en de Soester middenstanders A. P. Mol en H. Schoemaker. Op de vraag hoe het forum zich een goede verkoper voorstelt, bleek dat men deze niet ziet als de man die een klant van alles aansmeert, maar als ie mand die een klant als gast behandelt. De leden van het forum waren van me ning dat Baarn en Soest blijkbaar nog niet rijp zijn voor 'n koopavond, maar een der leden was ervan op de hoogte dat de koopavond In Barneveld een groot succes is. Ongelukken met electrische apparaten kan men volgens het forum ondermeer voorkomen door werkzaamheden aan en voor deze apparaten door de vakman te laten uitvoeren. En natuurlijk moet men lid van de N.V.E.V. worden. Algemeen afgrijzen was er voor de schildersknecht, die dagelijks op zijn werk in een woning een draagbare ra dio liet spelen. Zonder ophouden en liefst zo hard mogelijk. Kopen op afbetaling kreeg de goedkeu ring van het forum, mits het maar met overleg geschiedt en men zich niet tot over de oren in de schuld steekt. Ook moet men voorrang verlenen aan de zaken die werkelijk onmisbaar zijn. Het is in deze tijd nu eenmaal moeilijk zich volledig te installeren als men in het huwelijk treedt. Het verpleegsterstekort is misschien op te lossen door een soort dienstplicht voor meisjes, die vaak te jong zijn voor het aanvangen van een bepaalde studie en nuttig werk in ziekenhuizen zouden kunnen verrichten, gedurende een be paalde tijd, die voor allen zou moeten gelden. Het zou een deel van de op voeding kunnen zijn. Hiermee zou men de meisjes kunnen leren iets voor an deren over te hebben en het een van- zelfsprekenheid te vinden dat men zich ook in deze harde materialistische tijd dienstbaar voor anderen moet maken. De man als hulp in de huishouding werd gewaardeerd, mits hij niet als sloof behandeld wordt en zijn hulp is niet nodig al er grote meisjes in het gezin zijn. Tenslotte waren alle forumleden het er wel over eens dat het een weldaad is dat de ouderwetse schoonmaak hoe langer hoe meer verdwijnt. Het forum ontving dank en geschenken van mevr. Franse, die de dames en heren ook had ingeleid omdat de presidente, mevr. Van Veeren, niet aanwezig was, Mej. T. H. B. van de Mendelssohnlaan maakte een avondwandeling op de Eng. Zij viel, brak een heup en trachtte door roepen de aandacht te trekken omdat zij niet overeind kon komen. Niemand hoorde haar en in de morgen werd zij geheel verkleumd gevonden. Zij is per ziekenauto van de E.H.B.O. naar De Lichtenberg gebracht. Mevr. J. C. D.-B. reed per fiets op de Burgemeester Grothestraat in de rich ting Soest. Zij werd ingehaald door de bromfietser J. J. de J. uit Achterveld. Deze raakte met zijn stuur de handtas van mevr. D. en viel. Hij kneusde zijn linkerknie en kreeg een wond in het gezicht. Mevr. dokter Schutte verleen de de eerste hulp. Gisteravond heeft de kunstschilder Jos van Dijk, in gebouw St. Joseph, 'n film over Israël gedraaid en dia's van dit land getoond. Dezè avond was belegd door de jonge afdeling Soest van het Nederlands Instituut voor Volksontwik keling en Natuurvriendenwerk. Hij werd ingeleid door de voorzitter van de afdeling, de heer C. v. d. Schoor. De heer Van Dijk trok in het begin van dit jaar gedurende enige maanden door Israël en met de camera heeft hij het beeld der ontwikkeling van dit jonge land uitstekend vast weten te leggen. Het was dan ook jammer dat slechts enige tientallen belangstellen den deze avond bijwoonden. Voor het Rijbewijs B-E slaagden de dames en heren, Tolboom, Kraats, Ra demaker, Kattee, Lub, Van Ginkel, Heij, Van Dalen, Van de Heiden en Wassenaar. Zij werden opgeleid door Auto- en Scooterrijschool „Witte Pom pen", Steenhoffstraat. Gisteravond is in de zaal van Eemland de eerste feestavond gehouden waar mee de christelijke ulo opnieuw aan dacht besteedt aan het veertigjarig be staan. Enige weken geleden werd dit gedaan met de herdenkingsbijeenkomst in het gebouw van de Nederlandse Protestantenbond. De heer J. W. ten Broeke, hoofd van de school, sprak het welkomstwoord. Hij was er verheugd over een volle zaal met leerlingen en oud-leerlingen te kunnen begroeten. Hij bracht de herdenkingsbijeenkomst in herinnering, maar gaf de verzekering dat nu niet veel meer gezegd zou worden over het jubileum van de school, want op een feestavond moet niet veel gesproken worden. Een meisjeskoor zong onder leiding van de heer J. Bosjes en er werd door meisjes een aantrekkelijk lintenspel uitgevoerd. „Weet je er nog wat van", was de titel van de quiz waarmee de heer Ten Broeke enige oud-leerlingen op de proef stel de. Joke Spelt en Margreet Veerman moesten het opnemen tegen Jan de Graaf en Steef Tuenter en zij zaten in de bank als vroeger. De twee meis jes versloegen de twee jongens met 27 tegen 21 punten. Zij kregen een ge schenk toegezegd. Hetzelfde geschenk dat alle leerlingen van de school zullen krijgeneen herinneringsbord, dat ter gelegenheid van het veertigjarig be staan van de school gemaakt wordt. De leerlingen voerden het toneelstukje Een oude kennis" op en na de pauze zorgde Anne Holtrop met zijn gezel schap voor een aantrekkelijk program ma. Vanavond wordt de tweede avond ge geven. Er komen steeds meer televisietoestel len in ons land en steeds meer mensen beschouwen het bezit van zo'n toestel als een garantie voor een tweetal uren I super-vermaak per avond. Dat is natuurlijk al te veeleisend. Stelt u zich eens voor dat u iedere film in het City-theater ging bekijken. Dat zijn er vier per week en al gauw zou u beweren dat de bioscoop niets gedaan is. Dat is natuurlijk niet waar, evenmin als het waar is dat de televisie niet deugt. Al was het alleen maar om het nieuws, de voortreffelijke voetbalwed strijd die ons Nederlands elftal tegen Hongarije soeelde, het kunstrijden op de schaats en de uitnemende High Noon, die we deze week te zien kregen. Na de kranten kwam de radio en na j de radio de telvisie. I Waarschijnlijk hebben de mensen vroe- ger van een krant verlangd dat het nieuws en de artikelen ze van de ene extase in de andere lieten vallen. Dat verwachtte men blijkbaar van de radio ook, maar lezers en luisteraars hebben deze kinderziekte overwonnen. Niemand spelt een krant van voren naar achteren uit met de eis dat alles prima kost is en niemand verlangt dat hij avond aan avond bulkend van het lachen of snik kend van ontroering aan het toestel zit. Wanneer alle mensen het normaal vin den het t.v.-toestel aan te zetten als ze iets bepaalds willen zien, dan zal men Begrafenisonderneming St. Barbara, Sp0edig ondervinden dat de program- alhier, slaagde voor het diploma vak- ma's heus niet zo slecht zijn als velen Tien automobilisten hebben woensdag avond deelgenomen aan een puzzelrit in en rond Soest, georganiseerd door de Automobielclub Soest. Het moeilijke parcours was uitgezet door de heren A. v. d. Dijssel en A. P. Luschen. Start en finish waren in restaurant Zonne- heuvel. De heer S. Sieraal uit Amersfoort won met 201 strafpunten de eerste prijs. Be tweede prijs was met 252 punten voor de heer H. G. Stam. De kaartle zers van deze heren kregen respec tievelijk de Coupe de Zonneheuvel en de Wisselzuil De Soester Duinen. De heer E. Smit reikte de prijzen uit. Het bestuur van de Instuif R.K. Jong Soest heeft besloten zondag aanstaande geen instuifavond te houden omdat de Instuif Amersfoort het vijfjarig bestaan viert. Alle Soester leden wordt aanbe volen deze viering bij te wonen. Zondagmorgen om 11.15 uur wordt een Mis opgedragen in de slavisch-byzan- tijnse ritus. In het K.A.B.-gebouw naast de markt hallen wordt een koffiepauze gehouden en om twee uur zingt het Utrechts By zantijns koor onder leiding van dr Miroslav Antonowytsch. Om vier uur is er een artistenshow met onder an deren Fantasio, de muzikale clown, terwijl een instuifbal met muziek van The Skyblazers deze feestdag besluit. De heer J. M. A. Lustenhouwer, dir. bekwaamheid voor het begrafenisbe- drijf. Zaterdagmorgen, 9 uur-, heeft aan het slachthuis verkoop van vlees plaats. Hees speelt a.s. zaterdag de derde ach- tereenvolgdende thuiswedstrijd tegen het sterke W.A.S. uit Den Dolder. Deze ploeg staat, met een gelijk aantal pun ten, met Hees op de tweede plaats. Vele Soester ingezetenen hebben deze week in hun brievenbus een platte grond van Soest gevonden, maar dat is niet de plattegrond in kleuren, die door de V.V.V. in vele exemplaren werd aan gekocht om inwoners en bezoekers van Soest ten dienste te zijn. Dit exemplaar kost weliswaar een gul den, zodat er niets gratis door de bus gegooid zal worden, maar dat geld is goed besteed want de V.V.V.-platte- grond is prima. Zelfs kan men er stra ten op vinden die nog in gebruik ge nomen moeten worden, zodat het een plattegrond geworden is die lang mee kan zonder te verouderen. De vervaardiger heeft zelfs het Soester wel willen beweren. KANTMAN. Natuurbad in de nieuwe vorm op de grote kaart van Soest aangebracht, ter wijl het nog een hele winter en een deel van de lente zal duren voor dit bad in gebruik genomen kan worden. De kaart is in vele kleuren uitgevoerd en men zal niet tevergeefs zoeken naar de Koningsweg, in het industriegebied of de nieuwe straten en lanen in het Vosseveld, die op de andere kaarten ontbreken. Kerken, scholen, vakantieverblijven en openbare gebouwen zijn duidelijk aan gegeven en bij alle straten, wegen en lanen staan de namen. Vanzelfsprekend zijn alle namen van straten in alfa betische volgorde opgenomen met ver wijzing naar het vak waarin men ze vinden kan. Na lange tijd heeft Soest weer een uitgebreide plattegrond die volledig bij is en dit lange tijd zal blijven. En die bovendien door de vele kleuren bij zonder aantrekkelijk en e^n gemakke lijk te gebruiken gids is voor onze uit gebreide gemeente. De plattegrond is verkrijgbaar in het V.V.V.-verkeershuis aan de Steenhoff straat. Tijdens de televisie-uitzending van de Firato '61 werd bijzondere aan dacht besteed aan een vinding van de wereldbekende Deense fabriek „Danovox". Er kwam een minuskuul hoortoestelletje op het beeldscherm, zó piepklein, dat de cameraman am per duidelijk kon maken, dat het hoortoestelletje zich inderdaad in het- oor van de demonstratrice be vond Geen draden, geen batterij in zak of tasje, niets achter de oorschelp, doch alleen dat héél kleine geluidsversterkertje in het oor. Dit wondertoestelletje, dat voorlopig alleen is bedoeld voor incidenteel gebruik door de (overi gens zéér grote) groep van licht slechthorenden, wordt voor Neder land geïmporteerd door de specia liste op het gebied van hoortoestel- len, de bekende firma GEERVLIET. In haar zaken te Amsterdam, Den Haag, Haarlem en Utrecht wordt aan belangstellenden alle inlich tingen verstrekt en gedemonstreerd met dit technische wonder, dat de naam „Al-in-oor" draagt. Dit allerkleinste „gehoorhulpje' zal vele licht slechthorenden in de ge legenheid stellen, voor 100 °/o deel te hebben aan alle gesprekken in gezelschap en vergadering, aan con cert- en schouwburgbezoek.

Soester Courant | 1961 | | pagina 1