ENGELAND K?^?Damp© mm*L TUSSEN TRADITIES EN VOORSCHRIFTEN. Firma G. van de Pol Loodgieters- werkzaamheden. Nieuwe schoolkrant. Politie telefoon 4444 en 4445 BRANDWEER TELEF. 8333 Oplossing kruiswoordpuzzel. Zuiver Uw bloed Firma VAN DE WIJNGAAR! TWEEDE BLAD Bioscoopprogramma. moderne AMESen HEREN', horloqes EHICnn-PHENIX ,A LBRNSTR77 TEL:4361 SOESTDUK VA N Van Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw Het is niet zo moeilijk met een school krant te starten en het is nog gemak kelijker ermee op te houden. Moeilijk is het echter iedere maand met een krant uit te komen, waarin voor leer lingen en ouders aantrekkelijke dingen staan, zodat het iedere maand weer volop de moeite waard is de krant te lezen. „De Klapper", schoolkrant van de christelijke ulo, is voor de eerste maal uitgekomen, dus de start is een feit. Aan het gemakkelijk opheffen wordt natuurlijk nog lang niet gedacht, maar nu staat de redactie voor de moeilijke taak ervoor te zorgen dat het blad iede re maand verschijnt en te trachten de volgende nummers net zo aantrekkelijk te maken als dit nummer. Deze redactie bestaande uit Ellen Spruyt, Elsemieke Regter, Nel van Buuren, Jan Mooi, Hans v. d. Horst en Nico den Heijer, heeft met de admini stratie, gevormd door Riet Starink, Jan- nie Lamers en Bouke de Boer, onge twijfeld heel hard moeten werken voor het eerste nummer uitkwam. Niet al leen moest er stof zijn om het redacti onele gedeelte te vullen, maar een schoolkrant kost geld en dit moest door advertenties bijeengebracht wor den. Dat is gebeurd en het resultaat is de moeite waard. Het hoofd van de chr. ulo, de heer J. W. ten Broeke en de voorzitter van het schoolbestuur, de heer H. Fennema zorgden beiden dat het werk der meis jes en jongens, die voor de geboorte van de krant zorgden, gesteund werd met een voorwoord, waarin zij het initia tief prijzen, vreugde uiten over de start en de wens uitspreken dat het doorzet ten van de jongelui ervoor zal zorgen dat de finish nog heel lang zal uit blijven. Een artikel over schoolconcerten, een kort babbeltje over rapporten, de me ning van een vlo, voor wie heel de we reld donor is, een liefdesrhapsodie en dan de aankondiging van de feestavon den welke op 26 en 27 oktober (giste ren en vandaag), aandacht besteden Van maandag tot en met woensdag een keiharde film over het leven van een roekeloze en meedogenloze gangster,, die de schrik van de onderwereld is. „De Schrik van de Onderwereld" is ook de titel van deze spannende film, die speelt in het begin van de twinti ger jaren, toen de Amerikaanse ban dieten meer in de melk te brokkelen hadden dan de politie. Zo ook Legs Diamond, de hoofdfiguur, die tenslotte toch capituleren moet. Maar dan door de dood. In de donderdagcyclus Paul Newman in „Jacht op Fortuin", met de spannende strijd van een jong advocaat tegen de terreur der leidende financiële kringen in zijn woonplaats tot onderwerp. Zuidsingel 3 Amersfoort Horizontaal 1. gr 2. spiraal7. gard 10. toe; 11. eva; 12. kam; 13. dorstig; 16. ransel19. spa 20. toendra22. ras 24. antenne 26. artist29. een 30. s.1. 32. sok 33. lint35. foto 37. etage39. ie 40. aard 42. gene 44. a.v. 45. frans 47. eren49. bate 51. fit52. r.i. 53. fez54. nadert57. netelig 61. t.h.o. 62. aasgier 64. aas 66. alkali68. welbalk71. eel72. wei; 74. eet; 75. gang; 76. cantate; 77. p.s. Verticaal1. gids 2. s.o.s. 3. petten 4. regen5. a.v.6. aard 7. gas 8. amerika 9. do 10. tranen12. knar sen 14. opa15. ion17. ara18. las21. nest23. streven 25. tetanie 27. totebel 28. Olifant31. loge 34. ier 35. fr36. oder38. gat41. as traal 43. en46. afdolen48. ring 50. aziaat53. ferlet55. aha 56. tal 58. eiwit59. tee 60. gal 63. siwa 65. skis 67. keg 69. bee 70. eg 73. en. Wie in Europa rondreist, die stelt spoedig vast, dat de tegenstellingen in de verschillende landen vaak veel groter zijn, dan hij gedacht heeft. Dat geldt vooral voor Griekenland, Italië, Spanje en Portugal, maar in zekere zin nog meer voor Engeland. In Engeland is de tegenstelling tus sen traditie en vooruitgang opvallen der dan elders. Daar kan 't gebeuren dat het Parlement binnen enkele weken over zulke verschillende din gen discussieert als de herinvoering van lijfstraffen en de uitrusting van 't leger met raketten. Eén vraag trad enkele maanden ge leden op de voorgrond „Kan Enge land van de economische aansluiting bij de E.E.G. (Europese Economische Gemeenschap) afzien of niet Traditionele ringgevechten in Schot land - dat allemaal is Engeland. De glansperiode van het Britse we reldrijk is nog slechts een herinnering. Het Empire werd door de Common- wealth afgelost, welks bindende krachten aan de buitenstaanders nooit goed duidelijk werden, want er is voor de Commonwealth geen grond wet. Min of meer vrijwillig had En geland zich aan de ontwikkeling aan gepast en in de loop der tijd zijn ko loniën aan de verantwoordelijkheid van het vroeger belangrijkste mini sterie onttrokken. Een deel van de koloniën werd zelfregerende domini ons, die weliswaar in naam nog de Kroon erkende, maar overigens onaf hankelijk waren. De traditionalisten zagen daarin het begin van het einde, maar veranderen konden ze er niets aan. Zij waar schuwden voor een Commonwealth, waarin op een dag de gekleurde le- den-staten 'n meerderheid van stem men zouden hebben en zover kwam het tenslotte ook. Voor de eerste keer bleek dat duidelijk, toen het om de behandeling van het probleem-Zuid- Afrika ging. Hoewel Kaapstad zijn uit treden uit de Commonwealth vrijwil lig deed, dan deed het dat toch, om dat het anders door de stemmen van de gekleurde leden van die volkeren- familie uitgesloten zou zijn. Engelands interessen weren eeu wenlang door zijn plaats als wereld macht en zijn overzeese belangen be paald geweest. Van Europa sprak men aan de Theems als het „continent". Het Kanaal trok 'n duidelijke scheids lijn tussen het eiland en 't vasteland. Dat is intussen allemaal veranderd, grondiger dan de meeste politici het nog voor enkele jaren waagden te voorspellen. De stichting van de E.E.G. bracht nieuwe impulsen. Aan de Theems vroegen steeds meer vooraanstaande economen en politici zich af, of Engeland het vertrek van de „Europatrein" wilde missen. Hun vragen werden dringender, toen de financiële positie van Engeland ver slechterde, toen de deviezenreserves wegsmolten, toen het eens zo soliede Pond-Sterling zijn glans verloor. Voor de Britse regering was het be sluit moeilijk. De aansluiting aan de E.E.G. kon niet zonder gevolgen voor de Commonwealth blijven. Frankrijk was niet bereid Londen bijzondere concessies voor de wijziging van zijn gezindheid ten opzichte van de E.E.G. te doen, want Generaal de Gaulle stond nog steeds op het standpunt, dat Frankrijk de leidende rol op het con tinent toekwam. In Engeland waren de meningen ver deeld. De traditionalisten konden het niet verkroppen, dat hun land nog slechts een rol onder gelijke Europese naties zou spelen. En toch stond reeds weken geleden vast, waarheen Enge lands weg zou leiden terug naar het continent, waarmee het miljoenen jaren geleden volgens oudheidkundi gen en geologen eens één geheel heeft gevormd. In Londen vertelt men elkaar thans nog het verhaal van een Amerikaanse televisie-ster, die enkele weken gele den aan de Theems zijn première gaf. In V.S. had hij zich met zijn „show" in korte tijd tot het voorste front van de televisieattracties gewerkt. Toen hij een uitnodiging voor Londen aannam, verklaarde men hem kort na zijn aan komst, dat men van hem een puntig programma verwachtte, maar dat hij ervan moest afzien om de koninklijke familie tot doelwit van zijn grappen te maken, want daar hielden de grap pen op. De Amerikaan hield zich aan de aanwijzieingen en werd door de cri tici misprezen, omdat hij het publiek verveeld had, In Engeland waait om de oren van elke regering een ruwe wind van openlijke kritiek. In Londen's beroem de Hyde Park Corner kan ieder, die er zin in heeft, de minister-president, zijn minister van Buitenlandse Zaken of elk ander lid van het kabinet aan vallen, zoals hij wil. De politieagenten zullen verveeld de andere kant opkij ken. Maar zodra de koningin bekriti seerd wordt, dan vindt men dat geen grap meer, vooral niet, als de kritiek van een buitenlander komt, want dat komt volgens de Engelsman niet te pas. Start bij de zwanenvangst op de Theems. Engelse conservatieve politici strij den weliswaar al sinds enkele tiental len jaren tegen de „uitverkoop-poli tiek" van de laatste regering, die de natie een wereldrijk hebben gekost, maar ook zij zouden het niet aandur ven de nationale Gezondheidsdienst op te heffen. Deze instelling stamt uit de tijd van de Labourregering, die kort na de oorlog Churchills periode afloste. Elke Brit heeft aanspraak op kosteloze geneeskundige behandeling. Dat gaat van het passen van een nieuwmodische bril tot soms zelfs cosmetische opera ties. De regeringspartij zou de volgen de verkiezingen verliezen, als ze deze erfenis van de Labour-regeiing ophiel'. Enig opzien baarde het toch, toen enkele weken geleden bekend werd, dat leden van een Sovjet-Russische balletgroep de wet te hunnen gunste uitgelegd hadden. Een paragraaf van Wat in het algemeen de Europeanen als Engeland beschouwen, is voor de Britten Engeland, Schotland en Wales, waarbij de Schotten zeer misprijzend op diegenen neerkijken, die hen als Engelsen aanmerkt. Voor hen is Eli- sabeth II niet de „Tweede", want zij erkennen zoals steeds niet de rechtma tigheid van de „eerste Elisabeth", die Maria Stuart uit de weg ruimde. Zo nu en dan maken zij hun nationalis tische meningen door bomaanslagen bekend, die zij met voorliefde tegen brievenbussen richten. De bewoners van Wales houden er al evenmin van om met Engelsen ver wisseld te worden. Hun patriottisme beperkt zich meestal tot de graafschap Wales. De extremisten onder hen gaan zelfs zover om Londen als de hoofd stad van een „vreemd regiem" te be titelen. Barden (zangeres en dichter bij oude Keltische volken) in Wales. De wereldberoemde Towerbridge - het symbool van Londen - is zelfs voor de grootste oceaanreuzen geen Rindernis. en bevrijd Uzelf zó van Rheomatisehe Pijnen. Als die ondragelijke pijnen een gevolg zijn van onzuiver bloed, brengt een bloedzuiverende kuur uitkomst. Kru- schen, de beproefde combinatie van zes minerale zouten, wetenschappelijk sa mengesteld, is al jaren het reddende middel voor generaties van lijders aan Rheumatiek. Neem voortaan ook Kru- schen. De aansporende werking op de bloedzuiverende organen doet uw bloed sneller stromen. Onzuiverheden - en die veroorzaken de pijn - zetten zich niet meer vast, maar worden afgevoerd langs natuurlijke weg. Exclusieve clubs in Londen. deze wet voorziet namelijk in het feit, dat ook elke buitenlander, die naar Groot-Brittannië komt, automatisch recht op deze sociale verzekering heeft. De Sovjet-kunstenaars wisten dat en stapten al spoedig naar diverse tand artsen om zich kunstgebitten te laten zetten. De voorzieningen van de Gezond heidsdienst staan al geruime tijd in het kruisvuur der belangstelling, want zij kosten de belastingbetalers enorme sommen en zij zijn het immers, die het geld moeten opbrengen. Desniettegen staande zou elke politicus zijn carrière op het spel zetten, als hij een gron dige verandering in deze sociale verze kering propageerde. Makelaars- en Assurantiekantoor PLASWE6 53 SOEST TELEFOON 2054 KOOP EN VERKOOP Taxaties - Hypotheken - Assurantiën - Expertise In Engeland is het verleden tegen woordige tijd. In geen ander land van Europa zijn er zoveel mensen, die aan geesten geloven. Elke slag in de En gelse geschiedenis en bijna elk kasteel heeft zijn geesten, wier vermeende verschijningen niet als toeristenattrac ties dienst doen, maar ook heel ern stige discussies tengevolge hebben. Op de Theems bij Londen werd enige tijd geleden een nieuwe snelboot met straalaandrijving getoond en door vaklieden bewonderd. De sneeuwitte zwanen op de rivier gingen op de vlucht. De straalmotor van de boot was een produkt van technici, die aan de toekomst denken, de zwanen beho ren nog altijd, volgens de wet, aan de koningin, omdat een van haar voor gangers op de troon zwanevlees als delicatesse zozeer waardeerde. Engeland, dat betekent zowel de eer ste commerciële atoomkrachtcentrale ter wereld als de man, die het tot nu toe enige „Heksenmuseum" van Euro pa schiep, omdat hij ook thans nog aan heksen gelooft. Het is eveneens een land dat inderdaad door niet-Britten nauwelijks te begrijpen is en toch alle vreemdelingen met voorbeeldige gast vrijheid opneemt. Voor vele Britten was de gedachte van de op zichzelf reeds verlate aan sluiting aan het continent iets, waar zij met gemengde gevoelens tegenover stonden. Weliswaar zagen zij er de nood zakelijkheid van in, maar de gevolgen maakte hun zorgen. Bijzonder gevaar lopen volgens hen veel oude tradities, waarop zij trots waren, die zich slechts in een land kunnen handhaven, dat geen directe grenzen met andere staten heeft. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 27 OKTOBER 1961. aan het veertigjarig bestaan van de chr. ulo. Een kunstig vers, de ontboezeming van een leraar, intervieuws met de heer en mevr. Ten Broeke een terugblik over 40 jaar, een artikel over de zending, een „modepraatje", een „kookpraatje" en tenslotte het „Klapstuk voor Kop stukken", een kluif van een puzzel. Het is een aantrekkelijk maandblad, dat een heel lang leven verdient. „Lokkende Horizon" met Deborah Kerr, Robert Mitchum en Peter Ustinow draait van heden tot en met zondag, uitgezonderd zondagmiddag, in 't City theater. Paddy Carmody is veedrijver in Austra lië. Hij brengt kudden schappen van de ene kust naar de andere. Zijn vrouw en zoon delen in dit barre leven, waar van zij niets moeten hebben. Zij wen sen een boerderij. Paddy wil dit niet, want hij houdt van dit zwerversbe staan. Zijn vrouw dwingt hem echter schapenscheerder te worden en zij spaart geld voor een boerderij. Paddy verliest dit met gokken, probeert op nieuw aan een bedrag te komen, maar dit mislukt. Hij blijft een zwervend be staan leiden en zijn vrouw zwerft mee, in de verwachting dat de boerderij toch eens werkelijkheid zal worden. Zondagmiddag „Het einde der despe rado's" met George Montgomery als de gevreesde sheriff Pat Garret, die van het ène revolverdüel in het andére rólt. Hij schiet bandieten neer of helpt ze in het gevang en het slot van de film is een enorm gevecht van het recht tegen het banditisme. Natuurlijk zegeviert 't recht en sheriff Pat trouwt met de be lofte een wat rustiger bestaan te gaan leiden.

Soester Courant | 1961 | | pagina 5