Nèt als je 't niet gebruiken kunt!... Brillen Derde deel van de wereldbevolking met malaria bedreigd. MEIEiA 2'ASPRO'5 -en OVER REGENMANTELS GESPROKEN. VOOR AL UW BIEREN Wijnhandel BROUWER ZN. Ruime voorraad stoffen VOOR AL UW LIKEUREN Slijterij Brouwer Zn. Voor al uw WIJNEN Wijnhandel BROUWER ZN. I Toneel bij R.K. Vrouwengilde. Dokter in moeilijkheden. Tien jaar IJsclub Peter's Baan. - Meer dan een miljard mensen, dat is ongeveer een derde deel van de we reldbevolking, wordt voortdurend be dreigd door malaria, een ziekte die meer dan enige andere de mensheid ver zwakt en schadelijke invloed uitoefent op de produktiviteit. Veroorzaakt door parasieten en veelal overgebracht door muskieten, vernietigt zij de rode bloedlichaampjes in het men selijk bloed en kan zij tot de dood van de slachtoffers leiden. In de bestrijding van deze ziekte speelt UNICEF het Kinderfonds van de Verenigde Naties, een grote rol. LIMONADES enz. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 Malaria is een ,,dure" ziekte. De Wereld- Gezondheidsorganisatie heeft berekend, dat zij alleen al in India per jaar vijf tig miljoen slachtoffers maakt en dat dit daar een jaarlijks geldelijk verlies betekent van circa 1750 miljoen gulden Als men er de ziekte in een campagne van enige jaren met forse hand zou aanpakken, zouden de kosten van zo'n actie ongeveer 665 miljoen gulden be dragen, of slechts iets meer dan een derde van het geldelijk verlies, dat nu per jaar wordt geleden Vroeger bestreed men de met hevige koorts gepaard gaande malaria met ki nine, later ontdekte men andere medi cijnen, maar de strijd tegen de ziekte kon pas op grote schaal beginnen na de tweede wereldoorlog. In 1939 had men het middel gevonden, dat de wereld geheel van de ziekte zou kunnen verlossenD.D.T., dat de overbrengers van de malaria, de mus kieten, effectief zou kunnen bestrijden. Het werd duidelijk, dat verstuiving van D.D.T. m alle woningen en ruimte van een door malaria geteisterd gebied, do delijk zou zijn voor de muskieten en nog maandenlang zou nawerken. Na de tweede wereldoorlog, toen D.D.T. en andere insektendodende middelen volop beschikbaar kwamen, kon de strijd beginnen. Weldra kwam men er achter dat, als men in een bepaald gebied tot de aan val overgaat, de strijd snel en volle dig gevoerd moet worden, want na ver loop van vijf tot tien jaar ontwikke len sommige malaria overbrengde mus kieten weerstand tegen de insektenbe- strijdende middelen. Voordien moet dus de ziekte volledig uitgeroeid zijn, zo dat de muskieten geen parasieten meer kunnen overbrengen. Vooral voor kinderen funest. Malaria is vooral voor kinderen funest. Er sterven op het ogenblik ongeveer twee miljoen mensen per jaar aan de ze ziekte en de meeste van die slacht offers zijn kinderen. Bovendien vermin dert de malaria, als ze de patiënten niet doodt, in elk geval hun weerstand tegen andere ziekten. Ook daarom neemt de malariabestrijding een be langrijke plaats in het werk van de UNICEF in. Dames- en Herenkleermakerij Hofleverancier van Z.K.H. de Prins der Nederlanden voor de a.s. winter. Falcon regenkleding voor dames en heren. Veranderen, moderniseren, repa reren van dames- en herenkleding AGENTSCHAP PALTHE OVERHEMDEN-REPARATIE F. C. Kuijperstraat 28 - Tel. 2803 Reeds in 1948 stelde het Kinderfonds een omvangrijk programma op voor zijn aandeel in de malariabestrijding, en in 1955 besloot men zelfs de uitroeiing van de malaria prioriteit te geven on der alle acties tegen ziekten, die de mensheid teisteren. Het Fonds verstrekt insectendodende middelen, het levert de inrichting voor D.D.T.-fabrieken en gezondheidscentra, het zorgt voor verstuivers, medicamen ten, laboratoriummaterialen en trans portmiddelen. Op het ogenblik profite ren 46 landen daarvan. In 1960 kon men met de insektendo dende middelen, die UNICEF verstrekt had, ongeveer 66 miljoen mensen tegen de gevreesde ziekte beschermen. Natuurlijk vergen deze acties kapita len. UNICCEF krijgt deze kapitalen bijeen door een beroep te doen zowel EN STERKE DRANKEN. VERHUUR VAN SERVIES. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 op de regeringen als op particulieren om bijdragen voor zijn werkzaamheden te verstrekken. Voorwaarde voor elke hulp van UNI CEF is, dat men ook in de landen, die hulp vragen en krijgen, zelf stevig de handen uit de mouwen steekt en dat zelfs in de eerste plaats; maar het is duidelijk, dat de geldmiddelen voor de hulp van UNICEF vooral moeten ko men uit het welvarende deel van de wereld, waartoe ook Nederland be hoort. UNICEF krijgt onder andere geldmid delen bijeen door de verkoop van zijn bekende Nieuwjaarskaarten. Dat zijn kaarten met zeer fraaie afbeeldingen, naar ontwerpen van kunstenaars uit verschillende landen. „Groet een vrind en help een kind" is het motto waaronder UNICEF in ons land de kaartenactie voert. Inderdaad, voor vier gulden (de kosten van één maar ook woensdagavond vóór het op treden van de Amsterdamse toneel groep „Dionysos" in de zaal van ge bouw Ludgardis. Zij sprak haar vreugde uit over het feit dat de zaal zo vol was, hoewel er entree geheven was omdat de kas van het Gilde een gratis voorstelling niet kan dragen. Zij dankte hartelijk voor het kostbare geschenk, waarvan zij vond dat ze het eigenlijk niet verdiend had, want zij had als presidente slechts gedaan wat gedaan moest worden. De toneelgroep bracht het gezellige stuk „De Vrolijke Vrouwtjes", waarin een jolige weduwe met twee meisjes een kampeervakantie beleeft, waarbij twee jongens een grote rol spelen. Aanvan kelijk is men van plan het vrijen als uit de tijd te beschouwen en zelfs de vooraanstaande positie van de man aan te tasten en de vrouw de eerste plaats te geven, maar na enige belevenissen voor de pauze, waaronder een strijd te gen het snurken van de dames, komt Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 Vanmiddag naar de stad. Gezellig winkelen, even naar de markt Dat juist nü zo'n akelige hoofdpijn komt opzetten Thuis blijven? Die prettige middag laten bederven? Of BUIST 2 ^at n°d'g 's een veilige,veelzijdige pijnstiller, met snelle doeltreffende werking. 'ASPRO' werkt snel: zie hoe het direkt in water uiteenvalt. Zó snel wordt het ook in Uw lichaam opgenomen. 'ASPRO' werkt doeltreffend: door zijn wetenschappelijke samenstelling verzacht 'ASPRO' ogenblikkelijk de pijn. 'ASPRO' is veelzijdig: juist door deze wetenschappelijkesamenstelling kan 'ASPRO' zo veelzijdig worden toegepast. Hoofdpijn, verkoudheid, griep, keelpijn, koorts vlug 'ASPRO'! 'ASPRO' is veilig: veilig voor maag, hart en nieren. Zelfs voor kinderen (als'U zich aan de juiste doseringen houdt). N A NICHOLAS PRODUCT 'ASPRO' helpt direkt U voelt zich weer prettig en opgewekt. Ja, 'ASPRO' doet méér! HOOFDPIJN, VERKOUDHEID, GRIEP doosje met tien UNICEF-kaarten met envelopoen) kan het Kinderfonds ge noeg D.D.T. kopen om acht kinderen een jaar lang tegen malaria te bescher men Stort zoveel maal vier gulden als u doosjes wilt hebben op giro 7515 ten name van de UNICEF, Den Haag, en U krijgt de doosjes toegestuurd. Te Soest zijn de kaarten verkrijgbaar bij mej. B. Mol, Soesterbergsestraat 168. In 1960 zijn er in negentig landen in totaal meer dan zeventien miljoen kaar ten verkocht en daarvan nam Nederland alleen er 550.000 voor zijn rekening. Dit jaar, nu het Kinderfonds van de Verenigide Naties, in december, vijftien jaar bestaat, hoopt het Nederlands Co mité UNICEF, Molenstraat 15a, Den Haag, het aantal nog belangrijk te ver hogen. Als dat lukt zal Nederland in nog gro ter mate dan voorheen bijdragen tot hulp aan miljoenen kinderen in de we reld. die nu nog lijden onder tal van ziekten, waarvan we er in dit artikel slechts één onder de loep namen Een maand geleden trad mevr. W. G. v. Zadelhoff af als presidente van de af deling Soestdijk van 't R.K. Vrouwen gilde en zij droeg haar taak over aan mevr. Robijns, nadat zij deze tien jaar vervuld had. Daarmee was het laatste woord door de leden echter niet gezegd, want het is iets bijzonders als men tien jaar l^ng de voorzittershamer hanteert. Woensdagmorgen bleek na een gezon gen mis, ter gelegenheid van het tien jarig bestaan van de afdeling en een gemeenschappelijk ontbijt dat de leden het niet bij een dankwoord aan de gewezen presidente wilden laten. Zij schonken haar 'n beuaty case en mevr. Van Zadelhoff dankte hiervoor niet al leen tijdens deze intieme bijeenkomst, I de zaak in de tweede helft van 't stuk netjes op z'n pootjes terecht. De jonge lui trouwen, nadat zij door de mama van een zaak voorzien zijn, en het laat ste woord was aan mevr. Van Zadel hoff, die dank bracht voor het spel. Onder de genodigden bevonden zich I bestuursleden van de K.A.V. Soest, die het Vrouwengilde bloemen schonk ter gelegenheid van dit jubileum. De chauffeur W. S. kwam op 't politie- I bureau vertellen dat hij dokter Van B. 1 neergeslagen had. Dat klopte, want de dokter deed aangifte van huisvrede breuk en mishandeling. De aanstaande vrouw van S. is ziek en haar moeder vroeg dokter Van B. of hij komen wilde. Hij beloofde te zul len komen, maar S. hield er geen re kening mee dat er meer patiënten zijn dan zijn aanstaande vrouw. Hij ging naar het huis van de dokter en uitte zijn ongeduld door de arts neer te slaan. Op 1 november bestaat de ijsclub Pe- ter's Baan tien jaar en het ligt in de bedoeling van het bestuur dit jubileum te vieren met een ijsfeest, maar er zal wel geen ijs komen, zoals het de laatste tijd ieder jaar nauwelijks gekomen is. De laatste winter, die werkelijk wat te bieden had, schonk de februarimaand 1956, waarin zoveel geschaatst kon wor den dat vele enthousiaste liefhebbers het tenslotte welletjes begonnen te vin den. Wijlen Peter v. d. Breemer, wethouder I van Soest gedurende vele jaren, is de man wiens naam in 1951 gegeven werd aan de ijsclub welke op initiatief van de heer F. Posthumus werd opgericht. Hij is een groot liefhebber van de schaatssport en door middel van een ingezonden stuk in de Soester Courant wekte hij andere schaatsliefhebbers op tot het ineenslaan van de handen om te komen tot het oprichten van een ijsvereniging. Zijn roep sloeg in en in samenwerking met de V.V.V. kwam een adviescommissie tot stand. De leden van deze commissie merkten al spoedig dat er veel animo was. Het gemeentebestuur was genegen mede werking te verlenen en dat was uiter aard in de eerste plaats nodig voor het verkrijgen van een terrein, geschikt voor ijsbaan, als het weer zo willend zou zijn het eens te laten vriezen. Voorheen had Peter v. d. Breemer ge durende vele jaren een stuk grond, ge legen aan de Eemstraat, in het winter seizoen afgestaan aan de V.V.V., die met hem een ijsbaan exploiteerde voor gezamelijke winst of verlies. Zelf was hij een groot schaatsliefhebber en hij liet wel eens doorschemeren dat de ijsbaan moest blijven bestaan als hij er niet meer mocht zijn en dat de V.V.V. moest doorgaan met het exploiteren van de baan. Helaas heeft men verzuimd dit op papier te zetten en bij de dood van de heer Van den Breemer ging het land over naar een erfgenaam. In de strenge winter van 1941-1942 viel er buitengewoon veel sneeuw. De V.V.V. had geen geld genoeg om de baan behoorlijk schoon te laten hou den en Soest was verstoken van ijs- pret. En het bleef sukkelen met de ijs- pret tot het initiatief van de heer Pos thumus de schaatsliefhebbers wakker riep. Het gemeentebestuur was bereid te trachten het oude ijsbaanterrein te krij gen door ruiling en dit gelukte, maar als eis stelde de gemeente dat eerst onderzocht moest worden of er bij de bevolking inderdaad genoeg belangstel ling voor een ijsbaan was, zodat het zin had dit terrein opnieuw voor schaatsliefhebbers in te richten. En thousiaste ij slief hebbers gingen huis aan huis en wie gebruik wenste te maken van de ijsbaan en lid wenste te worden van de op te richten ijsvereni ging, die moest 1,als voorschot op de contributie betalen. Op 25 oktober 1951 waren 125 lief hebbers ingeschreven en er kon over gegaan worden tot het houden van een oprichtingsvergadering, waaruit de ijs- vereniging tevoorschijn moest komen. Deze vergadering werd in de Gouden Ploeg gehouden. Het eerste bestuur bestond uit de heren F. Posthumus, voorzitter H. Surink, secretaris C. J. Schaddelee, tweede se cretaris J. H. Entrop, penningmeester mevr. Mohrmann, H. J. v. d. Bor, L. H. Fugers en E. Kareisen. Van hem zijn thans alleen mevr. Mohr mann en de heer L. H. Fugers nog bestuurslid. Hun medebestuursleden zijn de heren H. A. Butzelaar, H. v. d. Pol, J. Kraaijenhagen, A. Kok, K. C. Morhmann, G. Wassenaar en J. Fraai. Er moest begonnen worden op een ter rein, waarop alles ontbrak wat het vroeger tot een ijsbaan gemaakt had. Door de heren Posthumus en Entrop kwamen er oude P.U.E.M.-palen en de heer Entrop zorgde voor een eenvoudi ge verlichting met emmers als schijn werpers. De palen kwamen helemaal aan de kant, zodat ze geen gevaar op leverden en een ruime baan overbleef. Een oude directiekeet van gemeente werken werd buitgemaakt en er kon gestart worden. De jeugd voelde zich weldra thuis op KDuPTU JUWELIER -HORLOGER den op de schaats. Een Henk v. d. Grift of Jan Pesman bracht Soest niet voort, maar de resultaten waren toch bevre- digdend. Door het eerste bestuur - en vooral door de heren Posthumus en Entrop - is in de eerste jaren van 't bestaan der ijsvereniging hard gewerkt om Soest een volwaardige ijsbaan te geven en te doen behouden. Toen zij zich terug trokken kwamen andere om hun taak over te nemen en van hen speelde de heren D. en G. Wassenaar een bijzon dere rol als de mannen van de inge nieuze veegmachine, voorbewogen door een motorfiets. Daarmee verwekten ze niet alleen opzien, maar ze kregen er ook de baan goed schoon mee en meni ge ijsvereniging klopte in Soest aan om ook zo'n motorveger aan te schaffen. Helaas zijn deze vegers de laatste ja ren nauwelijks gebruikt, want er is na 1956 nauwelijks ijs geweest. Misschien hebben we dit jaar geluk en kan het tienjarig bestaan van de ijsvereniging inderdaad met een ijsfeest gevierd wor den. Het ligt in de bedoeling dan velen ge- costumeerd op de baan te zien en on der hen zal zich dan ongetwijfeld een imitatie-Peter v. d. Breemer bevinden. Hij was het immers die voorheen zo veel voor de ijssport in Soest gedaan heeft. Terecht heeft men in 1951 de Soester IJsvereniging dan ook „Peter's Baan" genoemd. hórlogèr-juiweueb WEEDESTR.8 TEL.2+S8 SOEST DUK de baan en het bestuur zag kans in enkele jaren 650 leden te werven. Men stelde zich ten doel iedere Soester lid van de ijsbaan te maken voor 2,50 per jaar. Bij een ijswinter konden ge zinsleden voor respectievelijk 1, 0,75 en 0,50 op de baan terecht. Het was nodig vaste leden te hebben - en liefst zoveel mogelijk - omdat de meente een jaarhuur van 350, moest hebben en als er geen ijs was, dan moest dit geld toch op tafel ko men. Later is hierin verandering gekomen. Men meende ook schaatsliefhebbers op de baan te moeten toelaten die geen lid waren en zij betaalden per bezoek. Uiteraard ging dit ten koste van de vaste kern, want er zijn nu eenmaal veel winters, waarin men niet of nau welijks schaatsen kan en 2,50 voor enkele uren vond men wel wat veel, al was het bedrag van het lidmaatschap lager dan waar ook in ons land. De heer Entrop trainde de jeugd in samenwerking met de Nederlandse Bond tot bevordering van het hardrij- De herfst zal ons ongetwijfeld komen plagen met het daarbij behorende weer tje. Regen, wind en guurheid zullen ons deel zijn. We weten allen uit ervaring, hoe nuttig het in ons landje is om over prima regenkleding te beschikken. Iedereen zal zich in de herfst beschut en beschermd willen weten. Wie zich nu eenmaal niet goed be schermt, loopt een beste kans om min stens met een verkoudheid, als het geen griepje wordt, bezocht te worden. Nu is daar niet altijd kruid voor gewassen, want je kunt ie nu eenmaal niet van top tot teen gaan inpakken. Maar be hoorlijke beschermende regenkleding kunnen we ons toch nog wel aanschaf fen. Nu is er heel wat variatie en zeker ook kwaliteit in. Het is ook oo dit terrein weer zo, dat goedkoop veelal duurkoop j is. Wie zich iets degelijks aanschaft, i heeft daar evenwel ook veel plezier van. Onze illustratie toont een pracht van een stevige en toch zeer modieuze re genmantel. De kleur is geelbruin van een zware geïmpregneerde stof gemaakt. Het model is eenvoudig, heeft iets sportiefs en is toch gekleed bovendien. Echt een mantel waar van alles mee mogelijk is. Het sportieve element vin den we in de dubbelgestikte naden en de opgestikte zakken. Een ceintuur is niet aanwezig, hetgeen de lijn beter doet uitkomen. De fraaie knopen geven deze mantel iets gekleeds. Het is een typisch mengelmoesje, maar toch har monisch, dat ons in staat stelt deze mantel te dragen bij regenweer, onge acht waarheen we ons moeten begeven. We zien er altijd even correct uit.

Soester Courant | 1961 | | pagina 6