Altijd liever I VOROIL O Krabbels van Knelis. Voor Televisie en Radio VAN SCHALKWIJK Taak voor Adenauer. BRAND M TUSSEN MARCHAL HAARMODE 12.000.0CO. HET DOEL VOORBIJ GESCHOTEN. de VfciES WASSERIJ GELRIA EDE DERDE BLAD Dan zeker van frisse mond en witte tanden UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool D. ENGEL Soest m de komende twintig jaar. Niet uitgekeken. Voetbalprogramma. „DE WITTE POMPEN" Rouw- en Trouwkleding Politie telefoon 4444 en 4445 Uitslag prijsvraag Fa. F. Bosman. Handbalprogramma. Hockeyprogramma. Inbraak. Duivenvluchten. loosdpecnt-zee Treifgoed. vies VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 27 OKTOBER 1961. As je 't ming vraogt dan mok zeige dak nie eweete heb da wullie in Soest min- se hebbe die veul op Russe lieke. Nie op al le Russe, maor meer op die manne die mit zien zeuvene 'n week of wat eleeje naor Schiphol kwaome om us effe mit de pelisie te knokke. Dat zaokie is nog nie uut, waant wullie hebbe manne in de tweede kaomer, die ut opneeme veur die Russe en die die pelisiemanne de bietebrug op wille stuure. Daor is 'n man bie die Bakker heet, maor hie kon wel Slopof of Kolesof of zowat heette, waant alles wat de Rus se uuthaole vintie prachtug. Maor noeng di Russe in Soest. Komp me daor 'n sjeffeur bie 'n dokter, gaot ant bakkelije en slaot die man in zien eige kaomer teuge de vlakte. Zomaor, omdat- tie vond dattie dokter nie gauw enog bie zien zieke aonstaonde vrouw ekomme was. Die man het netuurlek heul nie in de gaote dat 'n dokter direk komp aster gevaor is, maor wel 'n stief ketier- ke ken wegblieve aster nie zoveul an de haand is. D'r belle teugeswoordug zo bar veul minse dazze ziek binne, waant de sen- te gaon deur en ut is wellis lekker 'n daggie in bed te leige. 't Is netuurlek geen wark 'n dokter neer te slaon astie niks edaon heb. Die sjeffeur loop messchien de heule dag zwaore dinge te draoge en daorvan wier die messchien zo stark as 'n beer en kan die die dokter best an. Die was messchien wel 'n kop kleiner en het nooit zwaore dinge lope sjouwe, waant dat heurt nie bie zien vak. Ik mag lieje datte rechbaank die sjef feur 'n douw gift dattie de knop van de deur nie meer ken vinde. Astie 'n bietje kérel is slaotie de rech ter, de ofzier van justitie, de deur- waorder, de agente en alles watter maor in de buurt is ok teuge de vlakte. Dat durreftie netuurlek nie. Veur de rechter staotie netuurlek te snottere dattie nie wis wattie van de zenewe dee. Zo'n flinke broek. paalde delen van de gemeente toch de mogelijkheid scheppen voor de huis vesting van velen, voor wie in de randstad Holland geen plaats meer is. Vijftienduizend mensen woonden er 130 jaar geleden in het gebied dat de Utrechtse Heuvelrug omvat en thans zijn 't er bijna 180.000. Vooral De Bilt, Zeist en Soest groeiden bijzonder hard en velen van de nieuwe bewoners kwa men uit de provincies Zuid- en Noord- Holland. De industrialisatie nam bezit van enige gemeenten der Utrechtse Heuvelrug. Ook van Soest, waar men voorheen al leen prijs stelde op gepensioneerden, tot men inzag, dat een gemeente van deze categorie mensen alleen niet draai en kan. NIEUWEWEG #7 TELEFOON 2543 Als de industrie zich blijft uitbreiden dan zullen er over twintig jaar een kwart miljoen mensen in het gebied van de Utrechtse Heuvelrug wonen. Niet alleen met de bevolkingsdicht heid, de industrialisatie en de recreatie mogelijkheden van de Utrechtse Heu velrug heeft het plan zich bezichge- houden. Ook met het verkeer, dat zo onrustbarend toeneemt. Acht jaar geleden werd de rijksweg van Soest ontlast door de opening van de rijksweg Hoevelaken-Baarn, maar hier van is thans nog maar weinig te mer ken. In Soesterberg profiteerde men niet van een nieuwe weg die het verkeer door dit deel van onze gemeente min der intensief maakt, omdat nog steeds gewacht wordt op deze weg. Zoals in Soest gewacht wordt op een tweede nieuwe weg, die het verkeer kan opne men dat in Soest teveel wordt. Er is gesproken over een weg die door de Eng geleid zal worden, maar de Utrechtse planologen houden het voor lopig op de polder. Zij situeren de weg door het Baarnse Bos naar de Praam- Er is al veel geschreven en gesproken over het Soest van 1980, dat een bij zondere taak heeft als gemeente, die de overloop van de randstad Holland zal moeten opvangen en recreatiegebied zal moeten leveren. Negen jaar hebben planologen van de provincie Utrecht gewerkt aan het „Streekplan Utrechtse Heuvelrug", waarin opgenomen is de gang van za ken van de gemeente Soest, Baarn, De Bilt, Zeist, Driebergen, Doorn, Maarn, Leusden, Amerongen en Rhenen. Dit plan is voor 20 jaar opgezet. Het houdt rekening met het feit dat het strand als recreatiegebied overbelast zal worden, zodat het recreatiegebied van de gemeenten, die tot de Utrechtse Heuvelrug gerekend worden, en in het bijzonder van Soest, in belang zal toe nemen, omdat er in onze gemeente nog grote stukken natuurschoon zijndui nen, bossen en een weinig heide. Er moeten echter ook huizen in onze gemeente komen, want ook daarvoor is plaats. Meer dan in Baarn, waar de bouw afgeremd zal worden. De makers van het plan zijn echter van mening dat Soest meer industrie kan herbergen en ruimte heeft voor huizen. Op de Eng is men reeds bezig met de bouw van tientallen woningen die tot honderden zullen worden en in 't Soes- terveen is eveneens ruimte voor hon derden woningen. RUIME SORTERING. Speciale reparatie-inrichting Steenhoffstraat 55 Telef. 2906 gracht, langs Stadhouderslaan, Korte en Lange Brinkweg naar de Birkstraat en deze weg zou dan ongeveer bij ga rage Tensen uitkomen, terwijl hij aan vangt bij de marechausseekazerne naast het koninklijk paleis. Voor Soesterberg wordt een weg voor gesteld die om het dorp loopt en door de Leusderhei naar Amersfoort gaat. De aanleg van deze wegen ligt nog in een ver verschiet, maar het begint er toch naar uit te zien dat van de weg over de Eng niet veel zal komen en dat inderdaad de polder gekozen zal wor den. Meer nieuwe wegen staan op het pro gramma. Utrecht-Hilversum en een rondweg om Amersfoort zijn er twee van. Nieuwe verbindingen bij De Bilt en Bilthoven zullen het verwerken van het steeds toenemende ver keer moeten vergemakkelijken en wan neer alles in kannen en kruiken is dan zullen de situaties op de rijkswegen van Soesterberg en Soest - die lang zamerhand op noodsituaties gaan lij ken - voor de bevolking veel gunstiger zijn dan nu. Maar het zal nog wel even duren voor het zover is. Dr. Konrad Adenauer wordt - dat is nu wel zeker - opnieuw bondskanse lier van west-Duitsland. Er zijn er ve len, zowel in als buiten Duitsland, die in het krampachtige vasthouden aan dit ambt de koppigheid van een oude man zien, die niet wil toegeven, dat hij met zijn £6 jaren nu eindelijk eens de macht in handen van jongeren zou moeten leggen. Wij zijn het daarmede niet eens - even min als met de mening, dat Adenauer in de grond van zijn hart weinig aan de hereniging van zijn land gelegen zou zijn, dat hij slechts een geringe belang stelling zou hebben voor de door de Russen bezette Pruisische gebieden en dat Berlijn hem eigenlijk vrij koud zou laten. Veeleer geloven wij, dat hij zich gedragen voelt door een hoge verant woording ten aanzien van het Duitse vraagstuk en dat hij niet van zijn ambt wil scheiden, zonder dat dit kardinale probleem een flink stuk nader tot een oplossing te hebben gebracht. Voor hen - en voor de meerderheid der Duitsers geldt hetzelfde - is het onmo gelijk om maar eenvoudigweg van de hereniging van Duitsland af te zien en aan een man als Walter Ulbricht, die de ghettomuur in Berlijn heeft laten bou wen en die de vertegenwoordiger is van een tweede Duitsland dat niets an ders is dan een provincie van de sow- jet-unie, zestien miljoen landgenoten over te laten. De grote vergissing. Het is nu wel duidelijk, dat al dege nen, die hadden aangenomen, dat West- duitse belangstelling voor een hereni ging onder indruk van 't „Wirtschafts- wunder" zou zijn verflauwd, zich heb ben vergist. Zij was misschien wat in gesluimerd en bovendien mag niet wor den vergeten, dat talrijke Duitsers rots vast aan de oude Amerikaanse, door de bondskanselier gesteunde „politiek der sterkte" hebben geloofd. Tot nog toe heeft Chroesjtsjow slechts laten blijken, dat hij van Berlijn voor lopig een onafhankelijke stad wil ma ken, dat hij Duitsland verdeeld wil hou den en dat hij op zijn hoogst een soort Duitse federale staat zou willen erken nen. Adenauer is realist genoeg om te be seffen, dat de bestaande toestand be paalde concessies vergt om met de Rus sen tot een compromis te komen. Pre sident Kennedy denkt daar niet an ders over en daarom zullen beide staats lieden, wanneer zij begin november in Washington bijeen zijn, wel tot een overeenstemming over de door het westen tegenover Moskou te volgen ge dragslijn komen. Inderdaad heeft Adenauer zich zojuist al bereid verklaard tot een samenspraak met Ulbrichts regiem over alle onder werpen, die een erkenning van Duits- lands verdeeldheid niet raken. Adenauer noch Kennedy geven zich echter over aan de illusie, dat het Duitse vraagstuk daarmede voor Chroesjtsjow ten einde zou zijn. Zoals een Mao slechts over een paar Chinese provincies beschikt, maar zijn aanspra ken op de rest van het land nooit op gaf, zal ook een Oostduitse communist in opdracht van Chroesjtsjow voorlopig genoegen nemen met de oostzone, om, zodra het Kremlin de tijd daartoe rijp acht, het gehele Duitsland op te eisen. Het is aan het westen dit grote gevaar tijdig te doorzien en het uit te bannen. Adenauer gelooft, dat er in dit opzicht nog een taak voor hem is weggelegd. En het is wel heel moeilijk, het niet met hem eens te zijn. De bromfietser J. de B. uit Amersfoort reed van een uitrit de De Baufortlaan op zonder uit te kijken en hij werd ge grepen door een auto, die in de rich ting van het station Soestduinen reed. De bestuurder was C. R. uit Hilver sum. De B. werd tegen de grond ge worpen. Hij brak een been. Per zieken auto van de E.H.B.O. is hij naar De Lichtenberg gebracht. Zondag S.E.C. 1H.M.S. 1, 2.30 uur. S.E.C. 2B.F.C. 2, 12 uur. S.E.C. 3Veenendaal 3, 12 uur. K.V.V.A. 5—S.E.C. 5, 12 uur. P.V.C. 1—B.D.C. 1, 2.30 uur. Patria 2—B.D.C. 2, 2.30 uur. B.D.C. 3—N.S.C. 3, 2.30 uur. B.D.C. 5H.V.C. 5, 12 uur. Zaterdag Valleivogels 1—V.V.Z. 1, 3.15 uur. Hees 1W.A.S. 1, 3.15 uur. S.E.C. BIJselmeervogels B, 2.45 uur. S.E.C. C—H.V.C. F, 3.45 uur. S.E.C. aIJsselmeervogels a, 2.45 uur. S.E.C. b—H.V.C. c, 3.45 uur. H.V.C. ee—S.E.C. e, 2.45 uur. A.P.W.C. b—S.E.C. d, 2.45 uur. B.D.C. AAmersfoortse Boys A, 3.45 uur. Amersfoortse Boys BB.D.C. B, 3.45 uur. Hooglanderveen aB.D.C. b, 3.45 uur. B.D.C. a—K.V.V.A. a, 2.45 uur. B.D.C. dH.V.C. g, 3.45 uur. C.J.V.V. eB.D.C. c, 2.45 uur. Quick eeB.D.C. ee, 2.45 uur. Pupillen S.E.C. 1Amersfoortse Boys 1, 1.45 u. S.E.C. 2Quick 2, 1.45 uur. K.V.V.A 1—B.D.C. 1, 1.45 uur. B.D.C. 2H.V.C. 3, 1.45 uur. Van Essen (Z.B.) 1370,64. 3. H. Gorissen (Z.S.) 1367,30. 4. J. v .d. Brakel (Z.S.) 1341,12. 5. Jac. Koffrie (P.B.) 1339,58. 6. H. Woudstra (Z.S.) 1331,08. 7. H. Verkerk (V.S.) 1329,22. 8. O. L. Zimmer- man (Z.S.) 1321,78. 9. B. Groeneveld (P.B.) 1277,60. 10. Prins Bernhard (V.S.) 1272,04. Navluchten. 1. G. Rijksen (Z.S.) 1221,72 pnt. 2. W. Nieuwenhuis (V.S.) 1206,34. 3. C. van Soest (Z.S.) 1116,71. 4. R. Bokma (P.B.) 1011,93. 5. J. van Daal (P.B.) 1006,11. uw haard goed en goedkoop met OLIE van Het oudste en goedkoopste adres. Steenhoffstraat 25 Telefoon 2185 v.h. Joh. van Keeken Laanstraat 55 - Baarn Telefoon 2783 SCHRIKSLAAN 19 SOESTDIJK TELEFOON 3990 Het plan gaat echter niet zover, dat omstreeks 1980 met een 80.000 inwo ners rekening gehouden moet worden. Dat zal met 50.000 wel aan de top zijn. Bijna dertig jaar geleden werd het eer ste streekplan gemaakt waarbij Soest betrokken was. In dit plan werd de wijze waarop in de voorafgaande tien tallen jaren gebouwd was ten sterkste veroordeeld. De verspreide bebouwing tastte veel natuurschoon aan, die men thans zo nodig heeft voor de groeiende bevolking van het Westen. Het plan van nu wil dit natuurschoon bescher men en door dichte bebouwing in be- Twaalf miljoen gulden heeft de Neder landse financieringsmaatschappij voet stoots overgemaakt aan de Indonesische ambassade te Brussel, nog voor het bekend werd dat deze instelling elf be zittingen van de opgeheven Indonesi sche vertegenwoordiging in ons land had aangekocht. Opdrachtgever is dr Paul Rijkens. Uit die twaalf miljoen hadden verschei dene ondernemers, wier belangen in In donesië zijn geschaad, 'n vergoeding kun nen ontvangen. Uit die 12.000.000 had een behoorlijke schadeloosstelling kun nen worden uitgekeerd aan repatrian ten, die in de oost have en goed ver loren. Er hadden ook de reiskosten uit kunnen worden voldaan van zo'n 12.000 spijtoptanten. Ook had de rederij van de in beslag genomen zeesleepboot „Noord-Holland" er tezamen met de Koninklijke Paketvaart Mij. er een ver goeding uit kunnen verkrijgen voor de verloren schepen. Helaas, de Nederlandse regering heeft deze twaalf miljoen niet vastgehouden. Zij heeft - gelijk voor andere betalin gen - haar toestemming gegeven. En zij heeft haar verplichtingen weer keurig nagekomen. Hoe lang nog Ter gelegenheid van de opening van zijn zaak in electrische en verlichtings artikelen bracht de heer F. Bosman in zijn etalages een hoeveelheid stekkers, stoppen en schakelaars bijeen en de be zoekers mochten raden hoeveel stuks zich in de mand bevonden. De uitslag van de prijsvraag was 1. Strijkijzer, J. Balvers, dr s' Jacob- straat 21. 2. Straalkachel, J. Hilhorst, Duinweg 4. 3. Broodrooster, E. Berre- ma, Jac. Catslaan 31. 4. Wandlamp, M. Wa'ntenaar, Birkstraat 131. 5. Schemer lamp, Th. van Vulpen, Duinweg 12. Zondag Dames-juniores A.A.V.B.D.C. 2, 11 uur. AuroraB.D.C. 3, 12 uur, Dames-apiranten H.H.C.—B.D.C. 1, 12 uur. L.V.V. 2—B.D.C. 2, 1 uur. Heren-aspiranten LarenB.D.C., 1 uu. Zondag Kampong 8Heren 3, 2 uur. Dames 1Kameleon 1, 12 uur. Dames 2Amsterdam 5, 1 uur. Heren 1Kampong 4, 2 uur. Onbekenden hebben zich in de nacht toegang verschaft tot de sacristie van de katholieke kerk op Nieuwerhoek. Kasten, en laden werden overhoop ge- haaldTmaar er wordt niets vermist om dat er niets aanwezig was wat de in breker^) belang inboezemde. Toegang tot de sacristie verschafte men zich door het breken van een gebrandschil derd glas-in-loodraam aan de achter zijde. Leden van de verenigingen van duiven- houders te Soest en Baarn hebben de afgelopen zomer hun duiven week aan week laten vliegen en na de laatste vluchten kon de stand van het rayon Soest-Baarn opgemaakt worden. Soest won alle kampioenschappen en G. Rijksen van De Zwaluw werd gene- raal-kampioen. De eigenaars van de duiven die vlogen zijn lid van De Zwaluw Soest (Z.S.), De Vriendschap Soest (V.S.), De Zwa luw Baarn (Z.B.) en De Pool Baarn (P.B.). De uitslagen zijn Generaal-kampioenschap. 1. G. Rijksen (Z.S.) 5826,15 pnt. 2. C. van Soest (Z.S.) 5760,09. 3. H. Gorissen (Z.S.) 5396,57. 4. W. Nieuwenhuis (V.S.) 5343,35. 5. R. Bokma (P.B.) 5322,27. 6. B. Groeneveld (P.B.) 5270,86. 7. Z.K.H. Prins Bernhard (V.S.) 5170,27. 8. Jac. Koffrie (P.B.) 4941,81. 9. A. v. Dorre- stein (Z.S.) 4516,31. 10. H. Burgman (P.B.) 4488,80. Kampioenschap Vitesse. 1. C. van Soest (Z.S.) 1219,50 pnt, 2. H. Gorissen (Z.S.) 1205,58. 3. A. v. Dorre- stem (Z.S.) 1181,45. 4. J. Wijanads (V.S.) 1169,68. 5. R. Bokma (P.B.) 1157,50. 6. G. Rijksen (Z.S.) 1153,60. 7. Mevr. Burg man (P.B.) 1131,26. 8. J. C. Kamerbeek (V.S.) 1096,70. 9. W. Nieuwenhuis (V.S.) 1095,22. 10. H. Smit (P.B.) 1093,20. De KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN te AMERSFOORT houdt, woensdag a.s., van 14 tot 17 uur, voor het verstrekken van inlichtingen, zitting ten gemeentehuize alhier. Kampioenschap Tussenvluchten. 1. G. Rijksen (Z.S.) 1197,99 pnt. 2. C. van Soest (Z.S.) 1143,79. 3. B. Assink (P.B.) 1115,26. 4. R. Bokma (P.B.) 1113,79. 5. B. Groeneveld (P.B.) 1018,12. 6. A. Posthuma (P.B.) 993,11. 7. Mevr. Brink (Z.S.) 972,93. 8. J. v. Klooster 963,85. 9. W. Nieuwenhuis (V.S.) 961,18. 10. A. Keyzer (Z.B.) 945,43. Kampioenschap Fond. 1, H. Gorissen (Z.S.) 1189,64 pnt. 2. A. v. Dorrestein (Z.S.) 1132,57. 3. B. Groe neveld (P.B.) 1066,41. 4. C. van Soest (Z.S.) 1033,75. 5. R. Bokma (P.B.) 1027,22. 6. W. Nieuwenhuis (V.S.) 1018,65. 7. Prins Bernhard (V.S.) 1006,65. 8 Jac. Koffrie (P.B.) 907,37. 10. L. v. Rees (Z.B.) 817,63. Kampioenschap Jonge Duiven. 1. G. Rijksen (Z.S.) 1447,78 pnt, 2. Gebr. Of het nu een bom van 50 of 30 mega- ton is geweest, die Rusland boven No va Zembla tot explosie heeft gebracht, doet eigenlijk weinig ter zake. Zeker is, dat deze bom een echt terreurwapen is zijn werking gaat ver uit boven het militaire doel van een bom - hij kan enkel en alleen doelmatig worden gebruikt voor aanvallen op grote ge bieden, waarin vele miljoenen mensen wonen. Behalve de vraag naar de grootte stelt het westen nog deze vraag was de bom „schoon" Russische geleerden hebben al enige tijd geleden laten doorschemeren, dat zij er in geslaagd zouden zijn de waterstofbom te „tem men". Dat betekent dan, dat het zou zijn gelukt een h-bom te construeren, die weinig stralingsgevaar oplevert. Over enkele weken zullen de westelij ke deskundigen weten, waaraan men toe is. Was de bom van Nova Zembla niet „schoon", dan moet de giftige „fall- out", die zich in de lucht bevindt, met niet minder dan dertig procent zijn ver meerderd. „Russen onkwetsbaar". De communistische politiek van inti midatie heeft er inmiddels nog een facet bijgekregen. Terwijl met de bom van Nova Zembla werd gedemonstreerd, dat de U.S.S.R. over wapens beschikt, waarmee miljoenen mensen in één slag kunnen worden gedood, vertelde maar schalk Malinowski op het partijcongres in Moskou, dat Rusland zelf vrijwel on kwetsbaar is. üKAi AFSCHEID- WEE BOOT NAAP WAL IN Z'N STAL UIT DE SCHUIT KOMT WAT UIT! SOEST: Dep. Merelweg 10, tel. 3258, met flL In: Hilversum. Laren, Baarn, Hulzen, Busium, Nederhorst d. Berg. De Russen zouden thans in staat zijn raketten, tegen doelen in de Sowj et- Unie gelanceerd, voortijdig in de lucht te vernietigen. Bekend is, dat de Ame rikanen enige vorderingen hebben ge maakt bij het zoeken naar anti-raket wapens. De Russen zeggen nu, dat zij de zaak al rond hebben. Is dat bluf Er zijn enige redenen om dat aan te nemen. Maar hoe dit ook zij, uit de gehele Russische houding blijkt een griezelig vertrouwen in een superioriteit, die zij op het gebied van de atomaire bewapening menen te be zitten. Verzet groeit. Zal de Russische terreurpolitiek suc ces hebben en bij voorbeeld het Westen in Berlijn op de knieën dwingen Wij geloven het niet. Het lijkt ons zelfs waarschijnlijk, dat de Sowj ets met hun grote schot van Nova Zembla hun doel hebben voor bijgeschoten. De verontwaardiging over en het verzet tegen de Russische inti midaties groeit snel in de niet-com- munistische wereld. Het westen, tot dusver verdeeld over de tegenover Mos kou te volgen gedragslijn hervindt zijn eenheid. En een eensgezind Westen heeft nog altijd de mogelijkheid de U.S.S.R. op elk gebied te overvleugelen, als het moet ook op dat van de be wapening.

Soester Courant | 1961 | | pagina 9