OPENING H0RDEH0L PALTZ SCOUTS. HET OOG GERICHT OP L0ETH0ELI. "V Mr H. van Riel sprak voor de Soester V.V.D. Politie telefoon 4444 en 4445 S.E.C. verloor. Veertigjarig bestaan vereniging van Bijenhouders. Vleesverkoop. DINSDAG 31 OKTOBER 1961. 4#e JAARGANG no. 83. soester((Tourant Verschijnt iedere dinsdag en vrtfdag. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT BOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDUK TELEFOON 2566 GIRO 12615« Mr H. van Riel, voorzitter van de V.V.D.-fractie in de eerste kamer, sprak vrijdagavond in het Oranje-Hotel voor de leden van de afdeling Soest-Soes- terberg der V.V.D. Hij werd ingeleid door mr F. Raedt, de voorzitter, die zijn vreugde uitsprak over de bijzonder goede opkomst en de afgevaardigden van andere afdelingen verwelkomde. De heer Van Riel achtte het gewenst dat de politieke partijen goed door drongen raken van de ernst der tijden en bij de voorbereidingen die aan de verkiezingen van maart en mei 1962 voorafgaan, zich onthouden van pole mieken, maar slechts het algemeen be lang in het oog houden. Zo licht vervalt men tot afbrekende kritiek en zelfs tot schelden, maar hier van gaat geen enkele werfkracht uit. De V.V.D. heeft tot taak slechts het liberale standpunt te belichten en de V.V.D.-er dient te bedenken dat er niemand is die volledig gelijk heeft. In de negentiende eeuw was ons land een standenstaat. Zoons volgden vaders op in hoge posities en men vroeg zich nauwelijks af of de juiste man op de juiste plaats zat. Thorbecke bracht hierin door het kies stelsel verandering en de ontwikkelde burgerij kwam omhoog. Deze nieuwe groep bestond grotendeels uit libera- listen die twee kardinale fouten maak ten. Zij hielden geen rekening met de wensen der kerkelijken die eigen scho len wilden hebben en in de tweede plaats werd geen rekening gehouden met de arbeiders. Er werd wel sociaal gedacht, maar de daden bleven uit en er werd verzuimd de arbeiders in het liberale streven te betrekken. Door de eerste - fout ontstonden de christelijke partijen en door de tweede de S.D.A.P. Na 1945 ging de -welstandsonwikkeling met sprongen vooruit en uit de arbei dersklasse verwierven velen zich een vooraanstaande positie. Onder hen wa ren er die begrepen dat vrijheid een onwaardeerbaar goed is en zij vonden hun weg naar de V.V.D. Zij hadden zich losgemaakt van de bindingen met het verleden en begrepen dat de V.V.D. geen kapitalistenpartij is. De heer Van Riel wekte de leden op aandacht te schenken aan het lot der eenzamen en aan hen die het moeilijk hebben omdat zij het leven niet aan kunnen. Onder de eenzamen vormen vooral de ouder wordenden een probleem en het is onder meer de taak van de V.V.D.-er deze ouder wordende mens in het le ven te betrekken. Als liberaal moet men tonen dat men de mens wil ontmoeten en mensen uit liberale groepen moeten ook hun aandacht schenken aan de problemen van anderen en de weg tot het hart van de medemens weten te vinden. Voor velen is het leven te gecompli ceerd geworden en ook de liberaal heeft de taak deze mensen bij te staan. Hij moet ze tegemoet treden en een sfeer schennen om deze mensen te ontvan gen. Daarbij dient hij te bedenken dat de liberaal de ander in zijn waarde moet laten, ook als hij een geheel andere opvatting heeft dan die de V.V.D. is toegedaan. De heer Van Riel sprak over het on derwijs en in het bijzonder over de kan sen van kinderen uit arbeidersgezinnen. Die hebben het vaak moeilijk bij studie omdat zij dikwijls de steun der ouders missen. Ook ontbreekt vaak de rust in huis die nodig is om met succes een middelbare school te volgen. Als deze kinderen door middel van een beurs een middelbare- of universitaire oplei ding volgen dan wordt deze beurs in getrokken als ze blijven zitten en de heer Van Riel achtte dit een grote on billijkheid omdat zoveel kinderen wel eens blijven zitten en nog geen 20 °/o van alle leerlingen der middelbare scholen het einddiploma halen zonder over een klas tweemaal te doen. Het is gewenst dat spoedig bekeken zal wor den hoe het mogelijk zal zijn begaafde kinderen uit alle bevolkingsgroepen de topfuncties te bezorgen die ze verdie nen en daarvoor de opleiding te ver schaffen die ze nodig hebben. Tenslotte wees de heer Van Riel erop dat de V.V.D. een rechtlijnig principieel beleid voert en niet als een groepspartij handelt. Zij is er voor de werkgevers, maar ook voor de werknemers en als het nodig is dan is zij in bepaalde ge vallen tegen werkgevers of tegen werk nemers, ook als dit stemmen zou kos-; De burgemeester zou zaterdagmiddag het nieuwe hordehol van de Paltz Scouts in het bos langs de Den Bliek laan openen, maar hij was verhinderd en wethouder dr D. J. P. Oranje heeft de opening verricht. Vooraf inspecteerde hij de padvinders en welpen, waarbij hij begeleid werd door hopman A. D. Verwer en na het hijsen van de vlag, het uitspreken van de padvinders- en welpenwet, de in stallatie van een aspirant-welp en een welkomstwoord van de heer H. G. Scholtmeijer, lid van de groepscommis- sie werd de opening verricht. De heer Scholtmeijer verwelkomde in het bijzonder de wethouder, die zich direct bereid verklaard had de opening te verrichten toen de burgemeester verhinderd was, oubaas J. J. Herks en andere afgevaardigden van 't districts commissariaat, vertegenwoordigers van padvindersgroepen en leden van de groeps- en plaatselijke commissie. Hij bracht dank aan het gemeentebestuur die het mogelijk gemaakt had tot de bouw van dit nieuwe hordehol te ko men door het verstrekken van een le ning. Deze bouw was zeer noodzakelijk, want het oude hordehol stond op instorten. De horde breidde zich steeds uit en er was grote behoefte aan een nieuw on derkomen. De heer Kok was bereid gevonden het gebouw neer te zetten en merkwaardigerwijs hebben ook twee agenten, de heren De Bruin en Den Breejen een zeker aandeel in het tot stand komen van dit gebouw gehad, want zij waren het die een verniel zuchtige jongeman aanhielden, nadat hii voor honderden guldens aan het ge bouw vernield had. De heer Scholt meijer bracht hiervoor dank. Er is veel kritiek op de jeugd, maar men vraagt zich wel eens af of deze kritiek altijd gerechtvaardigd is. Vaak krijgt de ieugd de schuld van dingen, waarvan eigenlijk de ouderen zichzelf de schuld moesten geven. Gelukkig geldt deze kritiek slechts een deel van de jeugd, want met de jongens die deel uitmaken van een padvindersgroep ligt de zaak veel gunstiger. Zij trachten zich dienstbaar te maken aan de maat schappij en in goede kameraadschap gaan zij het leven tegemoet. Het is ver heugend dat in het bos van Soest-Zuid zoveel ruimte is voor jongelui die op de straat vaak tot minder prettige din gen komen omdat -:ij daar geen ruimte hebben om zich uit te leven. Ouders kunnen hun jongen,; dus met een gerust hart naar de Paltz. Scouts sturen. De heer ScholtmeijJ c sprak de wens uit dat het met de ginep steeds beter zal gaan en hij verzLht de jongens het nieuwe hordehol met zorg te behande len. Wethouder Oranje wenste de Paltz Scouts namens het gemeentebestuur ge- j luk met de nieuwe aanwinst. Jongens die bij de padvinderij gaan. tonen hier- mee hun liefde voor een ordelijk en gedisciplineerd samengaan. Orde en dis- j cipline is een onderdeel van de vrijheid I die ons dierbaar is. Wij wensen vrij heid en geen losbandigheid en daarom heeft de padvinderij bestaansrecht. De bouw van dit hordehol is van groot belang geweest en de opening van dit gebouw een moment van betekenis. Met de bouw is mooi werk verricht en de wethouder sprak er zijn vreugde over uit dat men hem verzocht had de opening te verrichten. Deze opening ging natuurlijk op wat spectaculaire wijze, want anders zou het niet de opening van een hordehol geweest zijn. Een padvinder klom op een toren die de jongens zelf neerge zet hadden en zeilde langs een touw naar de wethouder toe. Deze nam van de jongeman de sleutel in ontvangst en opende het gebouw. Oubaas Herks uit Amersfoort wenste de Paltz Scouts geluk met de opening van het nieuwe hordehol en bood Hop man Verwer een portret van Lord Ba den Powell, de stichter van de padvin derij, aan. De heer Scholtmeijer gaf de sleutel van het gebouw aan Hopman Verwer en deze sprak de padvinders en de wel pen toe. Hij drukte de jongens op het hart dit nieuwe gebouw als een tehuis te beschouwenen het ook als zodanig te behandelen. Hij dankte het gemeen- tebestuur, de aannemer, alle bedrijven die medewerking verleend hadden, de I groepscommissie en de plaatselijke com- missie, die het mogelijk gemaakt heb- j den dat het nieuwe gebouw er kwam. Alle aanwezigen bezichtigden nu het gebouw en als goede gastheren schon ken de padvinders en welpen soep en koffie. ten. Haar devies is „Probeer het met de vrijheid" en die vrijheid moet er voor allen zijn. Het groepsbelang wordt slechts gediend als een bepaalde groep in de verdrukking komt en de V.V.D. voor deze groep een lans breekt. Iede re V.V.D.-er moet dit weten en deze wetenschap uitdragen opdat elke Ne derlander ervan doordrongen zal ra ken dat de V.V.D. geen „kapitalisten partij" is. Na de pauze beantwoordde de heer Van Riel vragen. S.E.C. heeft zondag een onverwachte nederlaag tegen H.M.S. geleden, maar gelukkig voor de groen-witten leed Quick ook een nederlaag, terwijl Zeist gelijk speelde. Het was een vreemde nederlaag, die met wat meer geluk net zo goed een overwinning had kunnen zijn, maar die had dan in de tweede helft behaald moeten worden, want in de eerste helft kwam S.E.C. er nauwelijks aan te pas. Hooijer speelde op de middenvoorplaats en deed het daar goed, terwijl Verhoe ven de linksbuitenplaats van Jan Wes- terveld bezette. Na een minuut scoorde H.M.S. reeds toen Ten Hove de bal verkeerd op zijn schoen kreeg. Het leer kwam voor de voeten van de uitstekende middenvoor De Jong, die snel een S.E.C.-speler pas seerde en Adams geen schijn van kans gaf. Een hevig H.M.S.-offensief volgde. Snel gingen de aanvallen over de vleugels op het doel van Adams af. Na een kwartier kreeg S.E.C. een kans. Van Breukelen gaf Hooijer een voorzet en deze kogelde tegen de lat. De bal kwam bij v. d. Valk - die minder goed dan anders speelde - maar diens schot was te zacht. S.E.C. kwam wat meer los, maar op nieuw had de achterhoede pech. Rutten- berg schoot tegen een H.M.S. rug, de bal kwam voor de voeten van Steen brink en het was 2-0 voor de gasten. S.E.C. kwam nu enorm opzetten en keeper De Bree kreeg veel te doen. Voor een hard schot van De Rooij moest hij zwichten. In de tweede helft had S.E.C. nog alle kansen voor een overwinning, maar het lukte niet. Vele schoten werden ge lost, vooral door Van Kooij, maar deze wilde wel eens te hard schieten. S.E.C. drong steeds verder op en al spoedig bleek dat het te ver was. De Jong stoof Ruttenberg voorbij en bracht de stand op 1-3 Er was nu nog 20 mi nuten te spelen en S.E.C. bleef vol houden, maar zonder succes. Verhoe ven viel uit na een botsing die hem een hoofdwond bezorgde en Van Ginkel ver ving hem. Vier minuten voor het eind signaal brak De Jong alleen door en bracht de stand op 1-4. Vrijdagavond heeft de afdeling Soest van de Vereniging tot Bevordering van de Bijenteelt in Nederland het 40-jarig bestaan gevierd met een feestavond in het St. Josephgebouw. De heer G. H. Grijze, voorzitter van de- afdeling verwelkomde bij zijn ope ningswoord in het bijzonder de heer C. Pater, lid van het hoofdbestuur, af gevaardigden van de afdelingen Amers foort, Baarn en Bilthoven, oud-voor zitter G. H. Veenstra en de heer W. A. van Elmpt, die bijzonder veel voor de vereniging deed, ondermeer door het geven van cursussen. De heer Grijze deelde mee dat van het oud-lid, de heer Vlaming, die in Californië een bijen- farm heeft, een band met geluk wensen ontvangen was. Deze band zal op de eerstvolgende ledenvergadering gedraaid worden. De heer Grijze gaf een terugblik op de afgelopen 40 jaar. In het bijzonder richtte hij zich hierbij tot de heer Veen stra, die in 1921 hoofd van de open bare school in Soest was en die als eerste het voorzitterschap van de ver eniging bekleedde. Hij is het enige lid van het eerste bestuur dat nog in leven is. De heer Veenstra is thans 83 jaar. Van de voorzitter ontving hij twee potjes honing, die in Soest gewonnen zijn. De heer Grijze sprak de wens uit dat de heer Veenstra het 50-jarig be staan van de afdeling in 1971 nog zal mogen meemaken. Uitvoerig sprak de heer Grijze over de oorlogsjaren, toen de bijenteelt een grote vlucht nam. Niet om het winnen van honing, maar wel om het ver krijgen van extra tabaksrantsoenen waarop imkers recht hadden. In de oorlog waren er landelijk 24000 imkers, nu 9000. Thans is het dieptepunt wel ongeveer bereikt en men mag aanne men dat de mensen die zich met de bijenteelt bezighouden tot de vaste kern behoren, zowel landelijk als plaat selijk. In Soest heeft deze kern zich beraden over de mogelijkheid wat meer belang stelling voor de bijenteelt te wekken. In het bijzonder werd hierbij aan de jeugd gedacht. De heren Van Elmpt, Grijze, Roos en Thomasze kregen de medewerking van het gemeentebestuur en in de tuia achter het gemeentehuis werd aan leerlingen van scholen theo retisch en practisch les in bijenteelt ge geven. Deze jeugdcursussen zijn twee jaar gegeven maar zij leverden geen resultaat op. De heer Grijze deelde mee dat de oud- voorzitters, de heren Polet en Holtus de afdeling schriftelijk hun gelukwen sen hadden doen toekomen. Het oudste lid van de vereniging, de heer A. van Breukelen, die de afdeling 40 jaar trouw bleef, was ook in de zaal aanwezig en hij werd toegesproken door de voorzitter, die niet wilde be weren dat imker zijn een kwestie van erfelijkheid is, maar de oudste zoon Ieder weldenkend mens was het er roe rend mee eens dat de Nobelprijs voor de vrede van 1961 posthuum aan Dag Hammarskjöld verleend werd. In 1960 was deze prijs niet verleend, omdat er in deze bezeten wereld meer oor logshitsers voor een prijs in aanmer king komen dan mensen die in het oog lopend voor de vrede werken. Nu moet men vooral niet denken dat in Stockholm een stel kleine jongens uitmaakt wie voor een enorme prijs uit de nalatenschap van Alfred Nobel in aanmerking komt. U zult het dan ook nooit meemaken dat de prijs voor de vrede naar een meneer Ulbricht, Kadar of Paul de Groot gaat. De prijs voor 1960 werd alsnog ver- leend en toegekend aan het voormalige Zoeloe-opperhoofd Albert Loethoeli. Ook hierover verheugen zich alle wei denkenden. Anderen, die wel denken dat ze weldenken, maar daarmee nogal eens in de knoei zitten, hebben zich vol verontwaardiging over het toeken nen van deze onderscheiding geuit. On der hen zijn natuurlijk vele blanken uit Zuid-Afrika, die zulke echte Ne derlandse namen hebben. Zo'n man presteerde het Loethoeli voor de radio te beledigen en dat kan in Zuid-Afrika heel gemakkelijk, want daar hoort het blijkbaar tot de goede toon je rassen haat zoveel mogelijk te demonstreren. De radiospreker moet ongetwijfeld bij na van verontwaardiging gestikt zijn toen hij sprak over het vonnis dat de nieuwe nobelprijswinnaar ondergaan had wegens „hoogverraad". Als het beestje maar een naam heeft. In Rusland noemen ze het „persoons verheerlijking". Tevens moest iedereen overtuigd wor den dat Loethoeli niet alleen een hoog verrader was, maar ook nog een half jaar voorwaardelijk gekregen had om dat hij z'n persoonsbewijs verbrand had. Blijkbaar een enorm vergrijp al zou ik wel eens willen weten welke Nederlandse instantie me tot een half jaar voorwaardelijk zou willen veroor delen als ik het leuk vond m'n pas te verbranden. Het wordt wel tijd dat ze zich gaan schamen, daar in Zuid-Afrika, die man nen die Verwoerd, Erasmus, Pretorius, De Wet en misschien wel Krüger heten. En ze moeten zich vooral schamen om dat ze altijd met de Bijbel staan te zwaaien als ze hun rassenhaat verkon digen. KANTMAN. van de heer Van Breukelen is ook een liefhebber van het houden van bijen en hij is secretaris van de vereniging. De liefde van de heer Van Breukelen sr ging echter niet alleen uit naar de bijen, maar ook vissen en vogels had den zijn belangstelling. Nog vaak gaat hij de polder in om daar de stilte van de natuur te beleven. De voorzitter wenste de heer Van Breukelen toe dat hij nog vele jaren het imkeren zal kunnen beoefenen. De heer H. Roos werd in 1924 lid. In 1943 werd hij bestuurslid en dit is hij nu nog. Met de heren Van Breukelen en Van Elmpt heeft hij meegeholpen het korf-imkeren om te zetten in het imkeren met kasten, hoewel hij de eni ge imker in Soest was, die zelf zijn korven vlocht. Ook de heer Roos werd toegewenst dat hij het imkeren nog lang zal mogen beoefenen en dat hij nog lang bestuurslid van de vereniging mag zijn. De heren Van Breukelen en Roos wer den vervolgens toegesproken door de heer Pater, die deze oude leden van de afdeling onderscheidde met de ereme daille van het hoofdbestuur. De heer Pater noemde de afdeling Soest de bes te afdeling uit de omgeving en altijd ging hij met genoegen naar Soest toe om er lezingen te houden. Hij sprak er zijn vreugde over uit dat het hoofd bestuur twee leden van de afdeling, die grijs geworden waren in het im kersvak, een onderscheiding verleend had. De dames Van Breukelen en Roos kregen een geschenk en de heren Grij ze en Van Breukelen jr werden met de zilveren legpenning onderscheiden om dat zij zoveel voor de afdeling gedaan hebben en nog doen. Een gezellig programma werd hierna door de leden gebracht. Akkordeon- muziek, sketches en voordracht wissel den elkaar af. Donderdagmorgen, 9 uur, heeft aan het slachthuis verkoop van vlees plaats.

Soester Courant | 1961 | | pagina 1