DRUKWERK NIEUW-GUINEA ONTWAAKT. Fa. D. F. V0IGT PARIJS LASTIGER DAK LONDEN. CASSETTES Bronchi letten DE TIJD DRINGT Ei ALGERIJE! ^Wieren ww* «os Voetbalprogramma. Vijftig jaar trouwe dienst Edelstaal Horlogerie VAN WIEREN VIERDE BLAD r mc vMk-flo EM'C Competitiestanden. Uw zaak in stijgende lijn DRUKKERIJ SMIT Politie telefoon 4444 en 4445 Polatie-elftal won. Uitvoering vestigingswet bedrijven 1954. Er is een verheugende ontwikkeling merkbaar in Nederlands Nieuw-Guinea. De gebeurtenissen in de wereld gaan niet onopgemerkt aan de bevolking van dit gebied voorbij. En Nederland streeft er naar om deze laatste rest van ons overzees bezit rijp te maken voor zelfbestuur. Dit zal echter slechts mo gelijk zijn, wanneer de ontwikkelde inheemsen voldoende ontwikkeld zijn. Hopelijk zit er voldoende spirit in de leiders en is er voldoende partijgeest bij de leden om een en ander tot suc ces te maken. Met beleid en trouw. Als we de leiders van de Partij Natio naal horen spreken, bemerken we on middellijk dat hier geen revolutionaire opruiers, maar verstandige en trouwe onderdanen van de Nederlandse over heid aan het woord zijn. In het verleden zijn de politieke par tijen op dit eiland onvoldoende levens vatbaar gebleken. Dat was het geval met de Garakan Persatoean Nieuw- Guinea, de Eenheidsbeweging Nieuw- Guinea, die in 1950 werd opgericht en waarvan men reeds in 1953 niets meer hoorde. En ook met de Democratische Partij, die echter hoofdzakelijk ver liep door de onbetrouwbaarheid van haar leiders. overvloedig en het land is moeilijk be gaanbaar door zijn ruige maagdelijk heid. Daarom vinden we op de kaart van Nieuw-Guinea ook nog zoveel wit te vlakken. Slechts een klein deel is door middel van luchtkartering in kaart gebracht. Boeren en vissers. Wat hier woont, zo horen we, zijn de kust-Papoea's en in het binnenland de berg-Papoea's. Het land is zeer dun be volkt. Onze zegslieden schatten het aantal inheemsen op slecht 1 miljoen. In het binnenland vinden we stammen die de meest elementaire beginselen van beschaving, zoals weven, potten bakken en metaal onbekend zijn. Als werktuigen en wapenen gebruiken zij stukken steen, hout, been, terwijl een bepaald soort schelpjes als betaalmiddel dienst doet. De berg-Papoea's zijn de boeren. Zij kennen een vorm van landbouw op zeer bescheiden schaal, waarbij zoete aard appelen, tabak en dergelijke worden verbouwd, doch het gaat alles zeer primitief. De kust-Papoea's, over het algemeen groter, kan men vissers noe men. Zij behoeven geen landbouw te beoefenen, doch leven van wat het tropische regenwoud oplevert, alsme de van de vis, gevangen in de over- W Een Wind moei deze regels op ccn afstand van 35 cm. van het oog goed en zonder moeite kunnen lezen. Als het daartoe niet in staat is, mag een ogenondorzoek niet achterwege blijven, Neem nooit een risico mee het gezichtsvermogen. Bij een groot aantal kinderen falen dc ogen, zonder dat de ouders dat ooit opmerken. Zelfs de kinderen weten meestal niet, dat er Iets aan hun vermogen tot zien ont- bréekt. Slecht zien mukc goed leren ónmogelijk. 7W? /.Z., ,v De kunst is in vele delen van Nieuw-Guinea nog zeer primitief. Hier zien we beschilderde boombast, afkomstig uit de streek rond het Sentanimeer, Waar de Parna voornamelijk mee tobt, is de onvoldoende saamhorigheid tus sen de stammen. Onbekenden zijn vreemden, dus vijanden. Een politieke eenheid is vrijwel ondenkbaar, saam horigheid kent men nauwelijks onder het eigen volk van de stam en in de meeste gevallen vormt slechts de fami lie de enig herkenbare eenheid. Nederlands voorbeeld. Herman Wajoi ziet het gebrek aan scholing en beschaving niet zo somber in. „Wij moeten inderdaad nog veel le ren", zegt hij, „maar de Nederlanders die tegen de Spanjaarden vochten, wa ren ook geen academici en toch wilden ze graag vrij zijn en hebben ze die vrij heid verworven Deze Wajoi is een der oprichters van de Partij Nationaal. Hij heeft een be hoorlijke 'opleiding gehad en is nu ambtenaar bij de belastingdienst in Hollandia. Door zijn nauwe aanraking met de gouvernementskantoren in de hoofdstad, heeft hij zich reeds een goed beeld kunnen vormen van veel wat er bij het landsbestuur te pas komt. Meer aan emoties onderhevig is de 25- jarige autochtoon Frits Kirihio, die nog studeert in Leiden, maar voor de op richting van de Parna is overgekomen naar zijn geboortegrond. Hij bezit het enthousiasme van de jeugd en hij is niet erg te spreken over het onder wijs, dat teveel aandacht besteedt aan de vaderlandse geschiedenis van Neder land met Batavieren, graven van het Hollandse Huis en godsdiensttwisten. „Overtollige ballast" roept hij uit, met de handen hoog boven 't hoofd, „Waar wij op wachten is onderwijs over ons eigen land, speciaal voor de kinderen van ons land 1" In 't stenen tijdperk. Als we zeggen, dat Hollandia er vrij modern uitziet en dat de bevolking blijkbaar wel enige ontwikkeling heeft, wijzen de leiders met een brede arm zwaai naar de bergen. Daar, in het bin nenland leven de inheemsen nog in het stenen tijdperk, ja daar zijn zelfs grote streken waar nimmer een blanke een voet heeft gezet. Zo'n land rijp ma ken voor zelfbeschikking is een moei lijke taak. De mensen die nu nog in het stenen tijdperk leven, moeten in een stormachtig tempo worden ont wikkeld. Hier kan geen geleidelijke ont wikkeling plaatsvinden. Eeuwen moe ten als het ware worden overgeslagen en dat brengt bijna onoverkomelijke problemen met zich mee. Van oost naar west loopt er in de lengteas van het eiland een zeer hoog centraal bergland, dat op sommige punten boven de sneeuwgrens uitkomt, met pieken tot ongeveer 5000 meter hoogte. In 1907 werd voor het eerst een tocht naar de eeuwige sneeuw on dernomen en in 1937 door een zeer mo dern uitgeruste groep met de heer Co- lijn, zoon van de vroegere minister president, als leider. Van de oceanen tot aan het bergge bied treffen wij moerassen met vloed bossen en verder tropische regenwou den aan. De begroeiing is op dit eiland vloedig bevolkte rivieren die Nieuw- Guinea rijk is. „Heeft uw partij contact met de berg- Papoea's zo vragen wij. „Ach, die kleine stammen die wij op onze tochten aantroffen, leven alle zeer geïsoleerd, hetgeen hoofdzakelijk een gevolg is van de geografische gesteldheid van het land en de ondoordringbare moerassen en hoge sneeuwbergen, hoewel er ook andere redenen voor zijn aan te wijzen. Uiteraard betekent dit een bijzonder grote handicap voor de civilisatie en ontwikkeling van het land, het is een probleem op zich. Daarbij komt nog dat door geïsoleerde ligging van vele streken de daar wonende stammen elk hun eigen taal hebben, die weer veel verschilt met die van hun buren. Ook dit is weer een grote belemmering voor een politieke ontwikkeling". Vlotte (mode) brillen voor jonge mensen natuurlijk bij Burgem. Grothestraat 30 SOESTDIJK jj 4-11 nov. „Zie goed Leer beter De Britten waren er indertijd van over tuigd, dat de Europese Economische Gemeenschap, waaraan zij, wegens hun bindingen aan het gemenebest, hun tra ditionele afkeer van directe deelne ming aan de activiteiten van het con tinent en hun weigering om ook maar iets van de souvereiniteit prijs te ge ven, niet wensten deel te nemen, een doodgeboren kind was. De belangen van de „zes", zo veron derstelden zij, liepen te veel uiteen om in de praktijk een integratie moge lijk te maken. En zelfs wanneer West- Duitsland, Frankrijk, Italië en de Be nelux het eigen belang ondergeschikt aan het algemeen belang zouden ma ken zouden zij het, naar Britse mening, toch niet zonder Groot-Brittanië kun nen stellen, omdat het vasteland En geland te zeer nodig had. Dat laatste is een overschatting van de economische betekenis van 't eigen land gebleken. De E.E.G. boekte successen, die de „zes" zelf niet voor mogelijk had den gehouden, terwijl de Britse econo mie kwijnde. De Engelsen hebben hun vergissing in gezien en zich alnog bij de E.E.G. „aan gemeld", niet mokkend, maar sportief zoals men van hen mocht verwachten. In de rede, die hun onder-minister van Handel, Heath, tijdens de voorbespre kingen met de „zes" hield, werd zon der omwegen erkend, dat Groot-Brit- tanië zich zonder enige voorwaarde en zonder verdragswijziging zal moeten aansluiten. Heath verklaarde, dat de drie grote problemen voor zijn land Zondag Vreeswijk 1S.E.C. 1, 2.30 uur. B.V.C. 2—S.E.C. 2, 11.30 uur. S.E.C. 3Patria 2, 12 uur, Victoria 4S.E.C. 4, 12 uur. B.D.C. 1—F.A.K. 1, 2.30 uur. Amsvorde 2B.D.C. 2, 2.30 uur. B.D.C. 4Quick 4, 12 uur. Amsvorde 3B.D.C. 3, 12 uur. Quick 5B.D.C. 6, 12 uur. A.P.W.C. 4—B.D.C. 7, 2.30 uur. Zaterdag D.O.B.Hees, 3 uur. S.E.C. AC.J.V.V. A, 3.30 uur. B.D.C. C—S.E.C. B, 3.30 uur. S.E.C. CQuick C, 3.30 uur. S.E.C. aSpakenburg a, 2.30 uur. B.D.C. d—S.E.C. b, 2.30 uur. S.E.C. eeH.V.C. i, 230 uur. H.V.C. C—B.D.C. A, 3.30 uur. Hamersveld aB.D.C. b, 2.30 uur. B.D.C. cAmsvorde c, 3.30 uur. B.D.C. ee—H.V.C. h, 2.30 uur. Pupillen Hooglanderveen 1S.E.C. 2, 1.45 uur. S.E.C. 2Amersfoortse B. 2, 1.45 uur. B.D.C. 2Hoogland 1, 1.45 uur. H.V.C. 4—B.D.C. 3. 1.45 uur. Tien jaar geleden werd mejuffrouw Catharina Kalk onderscheiden omdat zij 40 jaar in dienst was van mevr. Landweer-De Visser in de Regentesse- laan. Dat was op 3 november 1951. Van daag is mejuffrouw Kalk vijftig jaar in dienst bij mevr. Landweer. Achtereen volgens diende zij de familie Landweer in Amsterdam, Bussum en Soestdijk. Mej. Kalk is thans 76 jaar oud. Laansj-aat 77 Telefoon 4361 Enig depositair ter plaatse. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 3 NOVEMBER 1961. worden in hun eigen belang uitgeno digd zich omgaand met de Kamer - eventueel telefonisch - in verbinding te stellen, voor zover hun niet mocht blijken dat de voor hen bestemde for mulieren aan hun accountant/boekhou der werden toegezonden. Branches Kleinhandel in aardappelen, groenten en fruit. Ambulante han del in aardappelen, groen en fruit. Banketbakkersbedrijf. Broodbakkers bedrijf. Broodverkopersbedrijf. Kleinhandel in drogisterij-artikelen. Kruideniersbedrijf. Kleinhandel in melk. Ambulante handel in melk. Paardenslagersbedrijf. - Slagersbe- drijf. Kleinhandel in tabaksartikelen. Kleinhandel in vlees. Ambulante handel in zuivelprodukten. DAME LBRHSTR.77 "TELA361 SOESTDÜK Iedere zakenman zal dit zoveel moge lijk willen bevorderen. Laat hierbij uw een rol spelen. Goed drukwerk, met een apart cachet, zal bij uw klanten niet nalaten indruk te maken. Ga hiervoor naar Van Weedestraat 35 Telefoon 2566 3e klasse K.N.V.B. Eerste klasse, Zeist 8 11 afd. Utrecht. Veenendaal 6 9 Veense Boys 8 13 S.E.C. 7 9 N.S.C. 7 11 Quick 7 9 Bilthoven 8 9 H.M.S. 6 8 A.P.W.C. 7 8 Saestum 7 8 Actif 7 7 Vriendensch. 6 7 P.V.C. 7 6 Ultrajecum 8 7 B.D.C. 7 6 Hercules 7 5 R.K.B.V.V. 8 6 C.D.N. 7 5 F.A.K. 6 5 De Zebra's 7 4 Naarden 7 1 Holland 6 3 Vreeswijk 6 3 Zaterdagvoetbal. Zaterdagvoetbal. Derde klasse. Derde klasse. Rood Wit 8 11 D.O.B. 8 13 Hulshorst 6 10 W.A.S. 8 12 Valleivogels 7 8 Hees 7 10 Veluwse Boys 5 7 T.O.V. 6 9 Tersch. Boys 7 7 Karboys 8 8 E.F.C. 5 6 S.V.M.-Boys 7 6 Stroe 6 3 Laren 7 5 V.V.Z. 7 1 Avance 7 5 Maluka Muda 3 0 Vinkeveen 7 4 P.U.E.M. 7 0 Het begin. De huidige ontwikkeling onder de Pa poea-bovenlaag is van enorm grote be tekenis. Het is het begin van een po litieke bewustwording. Veel zal onge twijfeld afhangen van de mannen die de leiding hebben. Zullen zij in staat zijn door te zetten, zullen zij hun land genoten kunnen bundelen en besturen Voor zover er geen extremistische or ganisaties zullen ontstaan is het wel zeker, dat de partijen van de bevolking op de steun van het Nederlandse ge zag kunnen rekenen, want tenslotte is dit de enige weg, die kan leiden tot onafhankelijkheid. Hoestdronk in tabletvorm. 95ct Voorlopig ontwikkelen de politieke or ganisaties zich slechts in de smalle kuststrook, waar de inheemsen volop contact hebben met de beschaving. In het binnenland zal een politieke ont wikkeling vermoedelijk nog heel lang op zich laten wachten, omdat ten eerste de verbindigen heel moeilijk zijn, de zo uiteenlopende talen een probleem vor men en de mensen nog zo primitief zijn, dat er eerst nog veel zal moeten ge beuren voordat ze rijp zijn voor poli tiek. (het Gemenebest, de Britse landbouw en de organisatie van de Vrijhandels zone) in afzonderlijke protocollen ge regeld kunnen worden. Men zou dus de werkelijke onderhan delingen, die op 8 november in Brussel beginnen, met vertrouwen op een snel welslagen tegemoet mogen zien, ware het niet, dat de Fransen, zoals al werd gevreesd, zich niet bar geestdriftig to nen. Zij zijn al begonnen op zichzelf eenvoudige procedure-kwesties zo in- wikkeld mogelijk te maken. Men zoekt daarachter, waarschijnlijk niet met onrecht, politieke bedoelingen. Is Engeland namelijk eenmaal lid van de E.E.G., dan zal het, naar Heath heeft medegedeeld, ook een constructief aan deel aan de politieke samenwerking van de gemeenschap leveren. Deze politieke, naast de economische samenwerking is een liefelingsidee van president De Gaulle, die Frankrijk in het nieuwe Europa een leidende poli tieke rol wenst te geven. Het is duide lijk, dat Engeland het deze rol, alleen al door zijn gewicht als grote mogend heid, zal betwisten. Daarom zou Frank rijk Engeland liever buiten de E.E.G. houden. Dat het daarin zal slagen, is gezien de betekenis, die de andere leden van de gemeenschap aan Engelands toetreding hechten, niet waarschijnlijk. Maar wel moet men verwachten, dat niet de Brit ten, maar de Fransen tijdens de ko mende onderhandelingen de lastposten zullen zijn. Het elftal van de Soester en Zeister politie heeft in Amsterdam een 10-4 overwinning behaald op het team van de Koninklijke Marechaussee Amster dam, dat met 10 man speelde en de twee sterren De Waal en v. d. Broek, die deel uitmaken van het nationale politieteam, miste. Voor de combinatie scoorde Been zesmaal. Baams driemaal en Schuurman eenmaal. Het overwicht van Soest-Zeist was bij zonder groot. Reeds na drie minuten passeerde Baams enige achterspelers en gaf keeper Van Leeuwen het nakij ken. Vijf minuten later was het 2-0 voor de combinatie. Uit een goede pass van rechtsbuiten In 't Veld scoorde middenvoor v. d. Heuvel voor de mare chaussee. Voor rust werd het echter door Beens en Baams 1-4. In de tweede helft bracht Schuurman de stand op 1-5, Been op 1-6, links buiten Lammerts van S.V.K.M.A. maak- teer 2-6 van, door Baams 2-7 en 2-8, terwijl Lammerts ook het derde doel punt voor zijn ploeg scoorde. Door Been werd de voorsprong tot 3-10 vergroot en kort voor het einde van de wed strijd bracht v. d. Heuvel de stand op 4-10. Aan de belanghebbenden wordt mede gedeeld. dat aan alle de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amers foort en Omstreken bekend zijnde adressen van onderstaande onderne mingen de aanvraagformulieren zijn verzonden ter verkrijging van de in gevolge bovenvermelde Wet benodigde Vestigingsvergunning. De ondernemers in onderstaande branches, die zodanige formulieren nog niet hebben ontvangen Het plan van De Gaulle voor Algerije heeft een achterdeurtje. Het voorziet in de instelling van een voorlopig Al gerijns bestuur met een politiemacht, dat het referendum moet voorbereiden, waarbij het Algerijnse volk zich over zijn toekomst kan uitspreken. Maar het blijkt moeilijk mensen voor dit bestuur te vinden - zij worden als een soort zelfmoordenaars beschouwd. En zelfs wanneer men die lieden vindt, hoe kunnen deze in een land, waarin de terreur woedt, een volksstemming houden, waarvan het resultaat iets te betekenen heeft Wanneer dit alles niet mogelijk is, moet er volgens De Gaulle - en dat is het achterdeurtje in het plan - een ver deling van Algerije komen. Een „om- groepering" noemt hij die deling en ook zij zal voorlopig moeten zijn. Tij delijk tot aan de definitieve overeen stemming met de rebellen, of tot aan het vertrek van de laatste Fransman uit Algerije Dat heeft de president niet duidelijk gemaakt. Heeft Salan veel kans Overigens is ook het denkbeeld van de verdeling aan twee kanten op de te genstand gestoten. De Algerijnse re bellen hebben haar afgewezen en de O.A.S., het Franse „geheime leger", heeft verklaard er het begin van het einde in te zien. En de O.A.S. heeft met haar demonstraties en met haar geheime zenders naar macht bewezen. Wie tegen haar is, wordt met plastiek- bommen geïntimideerd of „gelikwi- deerd". Kan echter de O.A.S. op de duur haar mensen bij elkaar houden Ex-gene raal Salan is beslist geen populaire leider. En vele van zijn onder-aanvoer ders geloven, dat slechts een greep naar de macht in Parijs verandering in de Franse politiek ten aanzien van Alge rije zou kunnen brengen. Maar zij weten, dat een dergelijke putsch geen kans van slagen heeft, omdat, al willen zij dat niet toegeven, de overgrote meer derheid der Fransen het einde van de oorlog in Algerije wenst, zelfs wanneer dit een onafhankelijk Arabisch Alge rije tot gevolg zou hebben. Erieven, die Salan aan parlementsleden en burgemeesters heeft geschreven en waarin de vroegere opperbevelhebber zichzelf aanprees als een goede demo craat, hebben in Frankrijk geen enkele indruk gemaakt. Naar de vertwijfeling. Geheel anders gesteld is het natuurlijk in Algerije. Wanneer daar de O.A.S. een oproep tot de blanken richt om te rebelleren en barrikaden op te werpen, wordt daaraan zonder aarzeling gevolg gegeven. Want, zo zeggen de Europe anen in Algerije, wat betekent voor ons een regering die de macht over dit land wil opgeven Die regering echter heeft in elk ge val de beschikking over een groot le ger, waarvan slechts een aantal be roeps-officieren ontvankelijk is voor de leuzen van de O.A.S., maar zeker niet het gros der dienstplichtige soldaten. Dit leger zou alleen door een verras sende actie verlamd kunnen worden. En wat dan Een Frans Algerije on der leiding van Europeanen, maar to taal gescheiden van Frankrijk Er op wachtend, dat ook in Parijs een revo lutie uitbreekt Dat zou een onder neming zijn, die niet realistisch is. Maar de tijd dringt Ben Khedda. de premier van de Alge rijnse rebellenregering, heeft zojuist te kennen gegeven, de besprekingen met Parijs te willen hervatten. Komt het werkelijk tot een overeenstemming tussen de Algerijnse nationalisten en de Franse regering, dan is voor de O.A.S. alles verloren. En waar de ver twijfeling heerst, verdwijnt het ver stand. Daarom het gevaar van een „nu of nooit". Het mag werkelijk niet wor den onderschat.

Soester Courant | 1961 | | pagina 13