VREDESAANBOD TE VOORZIEN. WEET D HET NOG? NIEUWE REEHORST ZAAK. HET OOG GERICHT OP EEH PROTEST. öffioiëfe mededelingen. Kinderpostzegels. □r Politie telefoon 4444 en 4445 VRIJDAG 3 NOVEMBER f961. 4°6 JAARGANG nr' 84 SOESTER(jjOURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT BOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 Zevenentachtig landen van de honderd en drie die lid zijn van de Verenigde Naties, hebben er via een in de alge mene vergadering ingediende resolutie bij de Russische regering op aange drongen de aangekondigde bom van vijftig megaton niet tot ontploffing te brengen. De heer Chroesjtsjow en con sorten heeft zich van dit dringende ver zoek der wereld niets aangetrokken en heeft maandagmorgen de 26ste en zwaarste kernontploffing binnen twee maanden toch doen uitvoeren. De ernstigste nasleep van deze explo sies zullen grote delen van de aarde het komende voorjaar ervan ondervin den. Dan zullen de sterke radio-actieve deeltjes in onze atmosfeer neerdalen en hun mogelijke besmetting van al wat leeft verrichten. Wij achten het niet uitgesloten, dat Rusland tegen die tijd een nieuw „vre- des-offensief" zal inzetten. De machte loze verontwaardiging bij de volken, die thans is ontstaan, zal dan enigszins zijn geluwd. In het halfjaar zal de politieke situatie in de wereld weer enigszins zijn veranderd. We leven snel en er lig gen zoveel problemen, wier ontwikke ling dan alweer voortgeschreden zal zijn, dat over een half jaar de situatie zich weer geheel anders zal voordoen dan nu. Maar dan treedt het effect van de verhoogde radio-activiteit in de lucht aan de dag. Geen geleerde kan nu beoordelen hoe groot het nadelig gevolg daarvan zal zijn en waar dit het sterkst zal optre den. Doch het zal er zijn en het zal op dat ogenblik mede de internationale si tuatie beïnvloeden. In hun meedogenloze denkwijze lijkt dit het moment voor de regeerders der Sowjet-Unie om met nieuwe voorstel len en eisen te komen ter zogenaamde bevordering van de wereldvrede. Proef ondervindelijk hebben de volkeren der aarde dan ervaren, zij het in nog vrij lichte mate, wat de gevolgen zouden zijn van een eventuele oorlog met kern wapenen. „Dat nooit" zal men overal ter wereld roepen. Vanwege die onder vinding nog veel sterker dan thans reeds het geval is. In die stemming hoopt Moskou dan op de bereidheid van de westelijke en neu trale volken tot zo ver mogelijke con cessies aan de Russische verlangens. Verlangens, die omhuld zullen zijn door vredesbereidheid, die zullen aandrin gen op algemene ontwapening en waar bij als grote concessies van Russische zijde dan misschien wèl een zekere controle op kernproeven en bewapening aanvaardbaar wordt gesteld. Dan be schikt men ergens in Rusland immers wel over de nodige kernbommen en dan wordt het heel voordelig als geen ander land meer tot proeven op dit gebied mag overgaanTegen die tijd hoopt men ook te bereiken, dat rood China tot de V.N. wordt toegelaten, opdat ook dit gevreesde land zich bij het verbod van kernproeven zal moeten aansluiten. Het is niet uitgesloten dat Rusland in derdaad dit resultaat zal weten te be reiken. De communistische regeerders namen daarvoor het risico, dat ook het eigen land en volk van de verhoogde radio-activiteit zal krijgen te lijden. Men kan dat daar te gemakkelijker doen omdat geen Rus het zal wagen er tegen te protesteren, zelfs voorge zegd zal krijgen, dat die radio-activi teit te wijten is aan proeven van de Amerikanen of een der andere weste lijke landen. Maar het buitenland heeft men dan intussen geconfronteerd met de ellende van de radio-activiteit, het welk men ongestraft kon doen, de last voor de eigen bevolking niet tellend. Het zou ons heel erg verwonderen, als er binnen een half jaar van Russische zijde niet een sterke aandrang zou ko men tot het houden van een nieuwe topconferentie of ander soort onder handeling. Om die mogelijk te maken, zal Moskou zich reeds tevoren bereid verklaren aan enkele westelijke ver langens, waartegen men zich tot nu toe heeft verzet, te voldoen. En wat zal het Westen dan anders kunnen doen dan hierop Ingaan Maar vernietiging van de in oost en west bestaande kernbommen zal er niet bij zijn. Overigens zal de vredeswil der Russen opzienbarend zijn, want men vreest er de oorlog evenzeer als elders, uit zelfbehoud. Bij al het duivelse van de thans ge nomen kernbomproeven is dat het enige lichtpuntje. Al zal nog moeten blijken of de afpersing zal gelukken. De Markies van Milford Haven, die verschillende naaien in het nieuws kwam door amoureuze betrekkingen met gevierde filmsterren, liet in de kerk van St. Andrew zijn zoon, de Graaf van Medina (vier en een halve maand) dopen. Na de doopplechtigheid de markiezin (vroeger mode-model Janet Bryce) en de markies van Milford Haven en hun zoon George Ivar Louis Mountbatten. 25 jaar geleden „Het gevecht van de eeuw". Woensdag had nagenoeg heel Neder land belangstelling voor de voetbal wedstrijd FeijenoordTottenham Hot- spurs, die het gevecht van het jaar ge noemd werd. Dit wekte herinneringen op aan een ander gevecht dat 25 jaar geleden gevoerd werd tussen twee mensen, een blanke en een zwarte. De Duitsers noemden deze strijd ,,Het ge vecht van de eeuw", want Max Schme- ling moet het in de ring opnemen te gen de neger Joe Louis. Het nazi-regiem maakte natuurlijk enorme propaganda en de Duitsers waren buiten zichzelf van verrukking toen het Schmeling luk te de jonge neger te verslaan. Kort daarna traden de beide rivalen opnieuw in de ring, nu voor een strijd om de wereldtitel en de hele wereld keek met spanning toe. Niet minder dan 150 radiostations zorgden voor een reportage en de volgende dag kon men Anny Ondra, de bekende filmster, die Schmelings vrouw was, in alle kranten bij het toestel zien zitten. „Unser Max" kwam voor een bijzonder zware taak te staan, want de Duitsers waren zo dom bij voorbaat te beweren dat hun favoriet wel eens even zou laten zien hoe een blanke een neger wegvaagt. Er waren zelfs mensen die beweerden dat Schmeling zelf gezegd zou hebben „Ik zal die nikker wel eens even inmaken" of iets van die aard, maar waarschijnlijk is dit niet, want vooral boksers weten goed dat je een tegenstander niet tergen moet. Louis werd echter getergd door men sen die het heel goed met Schmeling meenden en die door hun gezwets en geschrijf er juist voor zorgden dat Max tegenover een bokser kwam te staan die zich op dat moment de enige ver dediger van zijn ras tegen de blanken voelde en die daarnaar handelde. In het honkbalstadion van de New York Yankees zaten duizenden te wach ten op het grote gevecht. Onder hen twee zoons van President Roosevelt, Charley Chaplin, Clark Gable, Gary Cooper, en vele anderen uit de film wereld. Beroemde boksers en ex-bok sers als Demsey, Tunney en Max Baer bespraken de kansen der twee rivalen en men hield het voorlopig op Schme ling omdat Louis nog zo jong was. Tachtigduizend paar ogen waren ge richt op de blanke en de zwarte, op Schmeling en Louis. Bij de gongslag, die het begin van het gevecht aankondigde, sloop Louis als een tijger om Schmeling heen. Ineens besprong hij de Duitser en het leek inderdaad of Schmeling door een tij ger besprongen werd. Het was echter 'n tijger met enorme vuisten en Schme ling moest achteruit om niet in de eer ste minuut neergeslagen te worden. Tegenover hem stond niet een bokser, die een andere bokser wilde verslaan, ke, die hij vermorzelen wilde. Het uitwijken van Schmeling behoedde hem voor een knock out in de eerste minuut, maar in de tweede minuut was er geen houden meer aan. Met een enorme linkse sloeg Louis zijn rivaal in de touwen en onder een regen van slagen ging Schmeling volledig tegen de vlakte. De scheidsrechter verwees Louis naar zijn hoek en het publiek ging als waanzinnig tekeer. Schmeling was zo dom niet te blijven liggen tot de negende tel om even op verhaal te komen. Hij kwam direct overeind, maar voor hij zijn positieven goed bij elkaar had gaf Louis zo'n enor me rechtse dat de Duitser als een blok neerviel en binnen twee minuten uit geteld was. Lang bleef hij liggen terwijl zijn tegen stander toegejuicht werd. Toen krab belde hij met moeite overeind, maar lopen kon hij niet. Op een brancard werd hij naar het ziekenhuis gebracht en daar constateerde een arts dat door de enorme klappen van Louis enige beentjes bij de wervels gebroken wa ren. Zes weken rust was het gevolg en in die zes weken zal Schmeling on getwijfeld heel vaak nagedacht hebben over de slechte dienst die zijn land genoten hem met hun dom gesnoef be wezen hadden. Als pleister op de wonde kon hij echter de 165.000 dollar beschouwen, die hij met dit gevecht van twee minuten ver diend had. Louis kreeg het dubbele en deze zege betekende het begin van een reeks overwinningen en een lange pe riode waarin Louis wereldkampioen was. Hij verdiende veel geld, maar daarvan is nu niet veel meer over. Schmeling verdiende in zijn carrière bijna vier miljoen gulden maar door de oorlog raakte hij nagenoeg alles kwijt. Thans heeft hij met zijn vrouw een zilvervossenfarm in Noord-Duits- land en kortgeleden bezocht hij ons land. Men vroeg hem naar deze wed strijd en hij zei dit gevecht het ver schrikkelijkste uit zijn carrière gevon den te hebben. Het had hem toegeleken of Louis de wreker was die alles wat de blanke de neger door de eeuwen aangedaan had in dit gevecht had wil len vereffenen en tegen ileze uitbarsting van woede en kracht was hij niet op gewassen geweest. Voor de vijfde maal organiseert een comité van de Soester U.V.V. de ver koop van kinderzegels en kinderkaar- ten op het postkantoor. Dit comité be staat uit de dames mevr. M. C. Kruik- De Man, mevr. J. C. Wessels Boer-Van Mens en mej. J. M. Lensink. Zij kun nen rekenen op de medewerking van een 30-tal dames die zegels en kaarten van 13 november tot en met 31 decem ber zullen verkopen. Telkens twee ver- De combinatie van de naam Reehorst met groente, fruit en aardappelen was voor Soestdijk en Soest een begrip, ver bonden aan mooie winkels. Voor Soest- Zuid was dat tot woensdag nog niet zo, maar nu wel, want de heer D, Ree horst heeft een winkelpand op de Soes- terbergsestraat betrokken en daarmee een einde gemaakt aan het bezoeken van zijn klanten per auto, al gebeurt dit nog wel voor bestellingen. Bijna veertig jaar geleden begon de heer A. Reehorst een heel klein bedrijf aan de Torenstraat en nu zijn er op de Soesterbergsestraat, de Torenstraat, de Van Weedestraat en de Koninginnelaan grote winkels die uitstekend passen in het groeiende Soest, dat ook met zijn middenstandsbedrijven niet bij de gro te stad wil achter blijven. maar een neger, die zijn opgekropte Architectenbureau P. en H. Beekman haat om vernederingen, door blanken (B.N.A.) heeft het pand ontworpen en ondergaan, botvierde op deze ene blan-door het Gecombineerde Soester Stuca- doorsbedriif, de Soester Schildercombi natie, Installatiebureau Kwak, loodgie- tersbedrijf Reijerse en de firma W. Grift uit Apeldoorn, die voor de win kelbetimmering zorgde, is hard ge werkt om van deze winkel een pracht- bedrijf te maken, waarin enorme voor raden in pakhuis en winkel ruimte ge noeg hebben, terwijl er ook nog genoeg plaats voor de klanten overblijft om rustig hun keuze te doen in deze semi- zelfbedieningszaak van groenten, fruit aardappelen, konserven, diepvriespro ducten en wijnen. Wie van zijn gemak houdt kan de zaak volledig panklaar krijgen. Daarvoor staan de moderne machines klaar. Er was bijzonder veel belangstelling voor de opening, waaraan heel wat bloemen en geschenken besteed zijn en donderdag startte het nieuwe bedrijf als de vierde Soester Reehorstzaak ten dienste van Soest-Zuid. Het is een goede gewoonte op gezette tijden een ogenblik stilte te houden om de doden te herdenken. Het is echter een heel slecht idee geweest onze angst en onze zwakte aan de Russen te tonen door twee minuten stilte te houden uit protest tegen de heilloze reeks ont ploffingen, die volgens de Russen blijk baar het einde van de westerse be schaving moet aankondigen. Al zal die natuurlijk nog wel een paar jaartjes doorsukkelen. Zoveel beschavingen zijn in de loop der eeuwen verdwenen, dus het is helemaal niet zo vreemd te ver onderstellen dat de Russen menen, dat de onze nu aan de beurt is. Per slot van rekening maken de Russen al dat kabaal niet omdat ze zo gek zijn op geknal. Er schijnen nog altijd mensen te zijn die menen dat men de Russische macht hebbers naar gewone maatstaven kan meten en zij kwamen op het idee door twee minuten stilte te protesteren. Dat heeft natuurlijk geen enkele zin en de Rus vindt het alleen maar prachtig dat de vrije wereld steeds meer angst gaat tonen. Terwijl wij twee minuten staan te nik sen zijn Russische onderhandelaars be zig Finland erop voor te bereiden dat het deel zal moeten uitmaken van de heren die het wel enorm druk hebben, maar die toch nog tijd overhouden om zinloze muren te bouwen en met lij ken te slepen. Er zijn twee mogelijkheden van juiste reactie op de Russische dadenniet op reageren of met alle Nato-landen een enorme klap uitdelen die miljoenen le vens kost. Dat laatste gebeurt natuurlijk niet en al knabbelend vreet de bende onverlaten zich verder Europa in. En wij maar protesteren door twee mi nuten voor pilaar te staan. Om die twee minuten stilte wordt achter het ijzeren gordijn gegrinnikt. En om die protest- vergadering van morgen wordt mis schien bulderend gelachen. KANTMAN. koopsters zullen op het postkantoor aanwezig zijn, maar de eerste dag vier omdat het dan de drukke dag van de first day-covers is. Dan worden alleen maar zegels verkocht en de veertiende november begint de verkoop van de kaarten, die er met de zegels voor zul len zorgen dat uit Soest weer een groot bedrag voor het kind in nood zal ko men. Het vorig jaar was de opbrengst 1293,13. In het jaar 1959 1317,48. Toen was het bedrag hoger dan in 1960 omdat 'n meneer die voor ƒ500, ineens kocht, overleden was. In 1958 was het bedrag 1096,08, in 1957 756,65 en de leden van het comité hopen dat het vijfde jaar een ver dubbeling van het bedrag van het eer ste jaar zal brengen. De heer Bolhuis, de directeur van het postkantoor, zal de eerste zegels kopen op 13 november om 9 uur. Vijf da gen per week zullen de dames van 9 tot 3 uur voor de verkoop zorgen en ieder die het postkantoor bezoekt zal wel iets van zijn gading vinden onder de zegels, kerst- nieuwjaars- of andere kaarten. OPHALEN HUISVUIL. De directeur van Gemeentewerken maakt bekend, dat op de navolgende dagen 'n vrachtauto zal rijden om grof huisvuil (geen tuinvuil e.d.) op te halen, dat normaal niet met de vuilnisauto medegegeven kan worden. Wijk Soesterberg op woensdag 8 no vember 1961. Wijk Soestdijk op woensdag 15 novem ber 1961. Wijk Soest op woensdag 22 november 1961. Degenen, die van deze gelegenheid ge bruik wensen te maken, dienen tijdig per briefkaart, gericht aan de admini stratie van Gemeentewerken, op te ge ven, wat opgehaald moet worden. MASSASCHERMBEELDONDERZOEK. Voor degenen, die, om welke reden dan ook, verzuimd hebben een borstfoto te laten maken, bestaat alsnog gelegen heid dit te doen op woensdag, 8 no vember a.s., van 14.00-16.30 uur. Standplaats Molenstraat hoek Soester Engweg.

Soester Courant | 1961 | | pagina 1