Z WITS AL Erkende Autorijschool „DE WITTE POMPEN" HOEDER WORDEN... Firma VAN DE WIJNGAART Makelaars- en Assurantiekantoor PLASWEQ 63 SOEST TELEFOON 2064 KOOP EN VERKOOP TWEEDE BLAD Die marteling van znnrbrand Vijftig jaar getrouwd. Auto van burgemeester. Firma G. van de Pol Loodgieters- werkzaamheden. Openb. Nutsbibüloiheek. BRANDWEER TELEF. 3333 Toen Arturo Frondizi in 1958 in Ar gentinië het presidentsambt overnam, werd hij overal om zijn moed bewon derd. Het ontbrak niet aan pessimis ten, die hem een snelle en onvrijwil lige abdicatie voorspelden. Drie jaar later had Frondizi niet minder dan 30 crises succesvol doorstaan, waarvan enkele ernstig genoeg waren. Maar „de man op de draad" verloor zijn zenuwen niet. Intussen bewezen de staatsgreeppo gingen en snel neergeslagen revolten, hoe onzeker de toestand in het „zilver- land" is, hoe gemakkelijk ook daar een gevaarlijke situatie kan ontstaan. Geen leidende Zuidamerikaanse staats man kan het voltum der kiezers als ga rantie nemen, dat hij de laatste dag van zijn ambtsperiode nog in zijn ambt be- Taxaties - Hypotheken - Assurantiën 'Expertise Overheidsgebouwen in Patagonië, Argentinië's „land der toekomst". invoeren, exporteert zelfs al ruwe olie naar Uruguay. De economische saneringspolitiek van de regering-Frondizi - wegens ingrij pende spaarmaatregelen in het begin zeer onpopulair - heeft eveneens vruch ten gedragen en het vertrouwen van buitenlandse kapitaalverstrekkers her wonnen. Niettemin zijn er echter nog Argentijnen, die van de „gouden" tij den onder Peron dromen. Om de gunst der massa te verkrijgen, had Peron de arbeiderslonen onverantwoordelijk la ten verhogen. Dat de rekening eenmaal betaald zou moeten worden, hadden die arbeiders niet door. Velen van hen zijn ook thans nog van mening, dat Pe ron - als hii aan de macht was geble ven - er wel een uitweg op had ge vonden. Uit de rijen der peronisten en com munisten recruteren zich de Castro- aanhangers van Argentinië. Zij vormen in toenemende mate een gevaar voor heel Zuid-Amerika. Ook Frondizi on derschat ze in zijn land niet. Hij is het wat dat betreft met de generale staf eens. In dit apparaat worden de ijzers gloei end gemaakt, waarmee men het vee het merk van de eigenaar inbrandt. leven zal. Zelfs Barzilië's president Quadros, die de massa bij de laatste verkiezingen aan een overtuigende stembusoverwinning had geholpen werd in augustus tot aftreden gedwongen. Toen Frondizi in de met tradities be laden Casa Rosada trok aanvaardde hij een ambt, hetwelk niemand hem be nijdde. Het land had nog altijd niet de gevolgen van de peronistische econo mische politiek overwonnenhet stond aan de afgrond van de financiële on dergang. Het leger, dat de dictator ten val had gebracht, was Frondizi niet antipero- nistisch en anticommunistisch genoeg. De peronisten daarentegen vonden zijn anti-inflatiemaatregelen onverantwoor delijk. Nog bozer werden zij, toen zij moesten vaststellen, dat hij buitenlands kapitaal het land inhaalde. Zij vonden daarbij overeenstemming met de niet peronistische nationalisten van Argen tinië, die thans hun sympatieën voor Cuba's Fidel Castro ontdekt hebben. Voor de conservatieve kringen is Frondizi nooit helemaal zuiver geweest, omdat hij vroeger sterk linkse tenden- zen toonde de socialisten daarentegen houden hem voor een verrader van hun zaak. Een aantal invloedrijke katholie ken hebben ook nog niet vergeten dat Frondizi uit een militant anticleriale familie stamt, zij het dan dat hij intus sen ook vrede met de kerk gesloten heeft. Reeds met deze enkele voorbeel den tonen, hoe moeilijk Frondizi het heeft om zich te handhaven. Zijn vijan den staan zowel links als rechts en zelfs in het invloedrijke leger, waarte gen in dit land niemand op de duur regeren kan. Evenwel is ook het leger niet altijd één front. Houdt men met deze moeilijkheden rekening, dan zijn de prestaties van Frondizi verbazingwekkend. Vóór zijn ambtsaanvaarding bedroeg de jaarlijk se verhoging der prijzen rond 100 °/o. Ze is intussen op 12 teruggevallen. Ook dat is niet bepaald weinig, maar voor Argentië betekent het een ge weldige vooruitgang. Vóór Frondizi stagneerde de aardolie winning, omdat een foutief gehanteerd nationalisme de ontsluiting der olie bronnen door buitenlandse firma's zelfs bij de gunstige voorwaarden als een doodzonde tegen de natie zag. Intussen is de produktie met 30 °/o gestegen. Ar gentinië, dat tot nu toe het grootste deel van zijn energiebrandstoffen moest1 Wie een heel leven in Buenos gemoderniseerd worden en daarbij I neemt men geen genoegen met halve maatregelen. Door drooglegging van het havenbekken en een deel van de daarvoor liggende vlakke rivieroever moeten 560 ha nieuw land ontstaan. Buenos Aires zal volgens de plannen niet alleen de modernste haven van Zuid-Amerika krijgen, maar ook een geheel nieuw gezicht. Intussen gaat in Buenos Aires het werk aan de hoogste wolkenkrabber van Z.-Amerika - 62 étages - gestaag voort. Het moet het nieuwe symbool der vier-milj oenen-stad worden. Ge- financieerd wordt de bouw door een heeft doorgebracht, kan daarom nog1 Zwitserse bank. lang niet van zichzelf beweren, dat hij Een V.S.-firma wil met een uitgaaf van niet minder dan 190 miljoen dol lar de langste brug ter wereld bou wen. Ze moet de Argentijnse hoofd stad met Uruguay verbinden en de Rio de la Plata overspannen. De toch reeds zeer nauwe betrekkingen tussen beide landen zullen door de brugge- bouw nog vaster aaneengeknoopt wor den. Zowel in Buenos Aires als in Montevideo wordt aan het project de grootste betekenis gehecht. De finan ciële experts hebben intussen uitge rekend, dat de brug door de heffing van tolgeld betaald kan worden. Dat des te gemakkelijker, omdat 't bouw werk ook een pijpleiding voor olie en een buis voor aardgas zal krijgen. Niet minder eerzuchtig is het plan, dat voorziet in het maken van een tunnel onder de Parana-rivier. Deze tunnel moet de hoofdsteden der beide Argentijnse provincies Entre Rios en Santé Fe met elkaar verbinden. Het financieringsvraagstuk bereidt de Ar gentijnen echter nogal wat zorgen, want de ongeveer 11 km lange tunnel moet ongeveer 100 miljoen gulden kosten. Bioscoop aan bioscoop vindt men in de Calle Lavalle van Buenos Aires. De bewoners van de hoofstad noemen het gewoon de „bioscoopstraat". In Argentinië van thans is er veel aanleiding tot hoop op een betere toe komst, maar slechts een blinde zou de vele gevaren over het hoofd kunnen zien, die het „zilverland" bedreigen. Argentinië heeft ongeveer 20 miljoen inwoners. Elke vierde van hen woont in het gebied van Groot-Buenos Aires, dat zich in zijn bouwwerken tamelijk Amerikaans met een sterke Spaanse inslag toont. Maar mag Buenos Aires ook het centrum der politiek, der eco nomie en der cultuur van Argentinië zijn, de tegenstellingen van het land weerspiegelt het slechts onvoldoende. Argentinië reikt van de jungles van de Gran Chaco tot de gletschers van Vuurland, van de Aconcagua, de hoog ste berg van beide Amerka's tot de moerassige laagten van de Parana. Sinds het jaar 1810 geniet de room- katholieke kerk in Argentinië het pri vilege van een constitutioneel veran kerde staatsreligie, maar in het noord oosten van 't land leven evenals vroe ger inheemsen, die hun Indiaanse go den vereren en nog nooit een missiona- gezien hebben. Aires het land kent. Datzelfde geldt voor de eigenaars der reusachtige kudden in de pampa, voor de man, die tientallen ja ren in Patagonië of in het gebied van de Gran Chaco heeft doorgebracht. Vroeger was Argentinië een geliefd immigratieland. Het trok vooral Itali anen, Spanjaarden en Duitsers aan. De laatste jaren verminderde de immigran- tenstroom meer en meer. Schuld daar aan waren verschillende omstandig- hed, zoals 't Europese „wirtschafts- wunder" en de ten dele kritieke econo mische toestand in het „zilverland" zelf. Daarbij kwam nog, dat werd rond verteld, hoe moeilijk het begin in dit land der toekomst meestal was. Dat hard werken echter tot indruk wekkende resultaten kan leiden hebben reeds tachtig jaar geleden Duitse kolo nisten in de Argentijnse provincie Mi- siones bewezen. Toen zij er aan kwa men. vonden zij slechts oerwoud. Te genslagen bleven niet uit. Nu echter leven hun nakomelingen in bloeiende nederzettingen. De eerste Spanjaarden, die de bodern van het huidige Argentinië betraden, werden aangelokt door de berichten over zogenaamde onmetelijke schatten Zij dachten oorspronkelijk slechts aan goud en zilver. Na de worsteling om de onafhankelijkheid verliepen nog bijna anderhalve eeuw, voordat Argentinië's toonaangevende politici erkenden, dat de toekomst van het land grenzeloos is, maar dat er hard voor gewerkt moet worden. Juan Peron oogstte geweldige bij val, toen hij de massa beloofde, dat onder zijn leiding Argentinië de lei dende macht van Zuid-Amerika zou worden. Toen hij door het leger ver jaagd werd, moest het land, dat vroe ger een van de belangrijkste rund vleesexporteurs ter wereld was, zelfs vlees invoeren. De regering-Frondizi beloofde het volk rigoureuze bezuinigingsmaatrege len en magere jaren, dingen dus, die niet graag gehoord worden, die niets met nationale grootheid te maken hebben. En toch wat tegenwoordig in Buenos Aires gepland word, had zelfs Peron van afgunst doen verble ken. De haven van de hoofdstad moet VAN DE SOESTEB COURANT VAN VKIJDAG 3 NOVEMBER 1961. ter zo'n gering bedrag, dat hij net zo lang protesteerde tot het 1,15 werd. De thans 77-jarige heer De Beer heeft van alles gedaan om voor zijn gezin te zorgen en al waren de verdiensten ge ring, toch kon in 1924 een huis aan de Smitsweg gekocht worden. Werk op het land, het schoonmaken van de vijver van het paleis, werk aan de trambaan van Zeist naar Amersfoort voor 18 cent per uur en pas tegen 1930 werd het wat beter met de verdiensten. Toen werd het sanatorium Berg en Bos in Bilthoven gebouwd en vader De Beer kwam wekelijks met 34,thuis. Als oud-Soester is de heer De Beer na tuurlijk lid van het Groot Gaasbeeker Gilde, waarvan zijn broer jarenlang ouderman was. Vijfentwintig jaar was hij voorzitter van de opgeheven coöpe ratieve bakkerij in de Molenstraat en als hij 50 jaar getrouwd is dan zal hij ook 50 jaar lid van de katholieke ar beidersbeweging zijn. Met drie kinderen en negen kleinkin deren zal op 8 november het gouden huwelijksfeest van 't echtpaar De Beer gevierd worden. of de dreiging ervan bij iedere hap eten die U neemt, daar moet U van èf En dat kan. Gewoon maar één of twee Rennies nemen - laten smelten op uw tong. Dat is een kwestie van een ogenblik en daarmee behoort de pijn dan meteen tot het verleden. Een prettige remedie, onopvallend en nog smakelijk ook. Geen wonder dat tienduizenden lijders aan brandend maagzuur Rennies op zak hebben, om iedere verraderlijke aanval direct te kunnen blussen. Voor de vrouw van een gekleurde vee herder uit de pampa behoort het vuur- maken en het koken in de vrije natuur tot de dagelijkse dingen. De Beer is een echte Soester naam, dus het is niet ongewoon, dat de heer P. de Beer, Smitsweg 32, die op 8 november 50 jaar met Maria Zieltjes getrouwd is, een geboren en getogen Soester in gezetene is. Zijn vrouw is dit niet, want zij werd in Leusden geboren, maar zij woont reeds meer dan 60 jaar in Soest, waar zij als meisje werkte toen zij Pieter de Beer leerde kennen en met hem op 8 november 1911 in de huwelijksboot stapte. De vader van Pieter de Beer was lan taarnopsteker en hij moest voor de hoofdweg van Trier tot aan de Birkt zorgen. Hij had dertien kinderen, dus het is heel vanzelfsprekend dat die meehielpen ervoor te zorgen dat de lichten op tijd aan waren, maar ook op tijd gedoofd. Theorie gratis. ƒ6,— PER UUR. Steenhoffstraat 25 Telefoon 2185 De burgemeester ontvangt thans een vergoeding voor het gebruik van een eigen personenauto per afgelegde ki lometer. Voor ritten binnen de ge meente kan hem echter een vaste ver goeding verleend worden. Dit is 1000,- per jaar. Het college van B en W. acht dit aan de lage kant, maar stelt de raad voor akkoord te gaan met het verlenen van deze vergoeding daar Ge deputeerde Staten een regeling voor gesteld heeft, waarvan het verlenen van een vaste bijdrage per jaar deel uitmaakt. Van Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw Dit Is de titel van het nieuwe boek van Dr.W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter- opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's In fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een BABYSET DE LUXE 4 De „Avenida" van de 9e juli, de prachtige avenue van de Argentijnse hoofd stad, lijkt eerder op een plein dan op een straat. De kleine Piet de Beer zat onder an deren bij de meesters De Munk en Beuning in de klas, maar zo'n zeven tig jaar geleden hielden jongens het niet zo lang uit op school omdat er verdient moest worden. Dat ging in die tijd niet zo best en er moest heel wat gedaan worden om aan het eind van een week met een tientje thuis te ko men. Voor de jonge bruidegom was dat in het begin van de huwelijkstijd slechts zeven gulden als het winter was en hij bij de heer Insinger werkte en in de zo mer een gulden of twaalf. Maar daar voor moest dan van donker tot donker op het land gewerkt worden. Meest al zag vader De Beer zijn kinderen alleen op zaterdag en zondag. Het eerste huis waarin het echtpaar De Beer woonde stond op de Korenweg en de eerste fiets die de heer De Beer bereed kreeg hij toen hij 28 jaar was door ruiling met een jonge geit. In 1914 werd landweerman P. de Beer opgeroepen en 16 maanden was hij in dienst. Aanvankelijk voor een kostwin- I nersvergoeding van 75 cent per dag j voor een vrouw en twee kinderen. Dat vond wijlen wethouder H. van Kloos- Nieuwe aanwinsten Soestdijk. Blake, De noodlottige zeereis. Gas- kin, Vrouwen aan de top. Golding, Heer der Vliegen. Van Kampen, Omnibus. Monsarrat, Het schuim van de zee. Neyssel, De ontluister de kampioen. Remarque, De hemel kent geen gunstelingen. Simenon, Maigret in de wereld van gisteren. Van de Walcheren, Vreemdelingen in Barcelona. Walschap, Houtekiet. Yasunari Kawabata, De duizend kraan vogels. Engels. Hawley, The Lincoln lords. Shute, Trustee from the toolroom. West, The divil's advocate. Woodin, Room at the bottom. Frans. Bellocq, La porte retombée. Roger vercel, Le songe d'un jour d'été. Sabatier, La sainte farce. Populair wetenschappelijk. Von Borch, Amerika. Copland, Luister zo naar muziek. Dankbaar, Calvijn zijn weg en werk. Edel, Mengen en roeren (2 dln.). Fehringer, Vogelbruiloft. Fokker en Muller, Materialen en ge reedschappen voor handenarbeid. Grollenberg, Atlas van de bijbel. Hietbrink, Het licht in ons huis. Hiltermann, Dit is Uw wereld. Horn- man, Carnaval der tegenstellingen. Keiler, Oost minus west nul. Knuttel, Bouwkunst. Kooiman, Lu- ther, zijn weg en zijn werk. Van Rooy, Nederlandse kerkbouw op een keerpunt. Smit, Tuinieren voor be ginners. Troelstra, Pieter Jelles Troelstra. Nieuwe aanwinsten Soest-Zuid. Martin, Het kortste eind. Mason, De wereld van Suzie Wong. Mens, Mar leen. Morris, De bloemen van Hiro- shima. Nicklisch, Vader het beste paard van stal. Van de Walle, De muggen van San Antonio. Walschap, De familie Roothooft. Engels. Barrett, Appointment in Zah- rain. Cloete, The fiercest heart. Gallico, Jennie. Snow, The masters. Frans. Chevallier, Olympe. Portelle, Janitziaou la dernière qui aima d'amour. Rey, La comédie. Populair wetenschappelijk. Brandt Cor- stius en Jonckheere, De literatuur van de Nederlanden in de moderne tijd. Von Haller, De nieuwe wereld van de Afrikaan. Hiltermann, De toestand in de wereld. Schneider, Eeuwig Babyion.

Soester Courant | 1961 | | pagina 5