APPÈL 5 NcMS uw lot is hun lot Brillen WAAKZAAM TEGEN AFPERSING. Waf deden zij voor ons. Waf hebben wij voor hen mary kwant MOEDERTAAL. DAM PO UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool D. ENGEL mary kwant maakt elke vrouw mooier dan mooi II „CHARMANTE". winkelgalerij „DE R IJ N B A A N" kenteken van klasseI... Soester Bromfiets Club. Films voor Ned. Reisvereniging. Handbaüprogramma. Hockeyprogramma. Vereniging voor handenarbeid. Lening van f700.000,-. De Goudse Glazen. verkouden Rusland is dan bezig de atmosfeer ron dom de aarde langzaam maar zeker tot een gevaarlijk punt te vergiftigen met radio-activiteit. De bevolking in Rusland zelf weet dat niet zo, want de kranten daar zwijgen er over in alle talen, fn alle niet-com- munistische landen echter is men er van op de hoogte. Regeringsleiders sturen protesten naar Moskou, er wordt in de Verenigde Na ties over gesproken en geprotesteerd, maar de enige reactie van Moskou op al dit geprotesteer is een super-water stofbomontploffing, een verdere ver giftiging van de atmosfeer. De regering der Sowj et-Unie weet na tuurlijk zelf ook dat zij bezig is een aanslag te plegen op de levensvoor waarden van de mensheid in de gehe le wereld, ook van haar eigen .volk en al wie daarmee bevriend is. zij trekt zich daar kennelijk niets van aan. Zij acht die gevaren minder urgent en be langrijk dan het verhogen van haar militair prestige en haar politieke macht. Want achter dit aan de lopende band laten ontploffen van atoombom men steekt vermoedelijk nog meer een politieke dan een militaire bedoeling. Zoals bij elke dictatuur, zien we ook bij de communistische weer, dat ze immer agressief moet blijven. Dat is een noodzaak, om het bewind te kun nen handhaven. Men moet altijd kun nen pochen op wat men wel dóet, het geen door iedere dictatuur immer wordt uitgelegd als te zijn in het belang van de vrede en van het welzijn van het eigen volk zowel als van de gehele mens heid. Deze agressiviteit vormt juist het gro te gevaar van ieder dictatoriaal regime. Maar het kan niet anders, want stil- MEUWEWEG #7 TELEFOON 2543 Wij bedoelen de Nederlandse Militaire Oorlogsslachtoffers en nagelaten be trekkingen. Ons land is ruim 16 jaar lang bevrijd en wij horen dagelijks dat wij leven in een welvarend land. In de strijd om de vrijheid gaven velen hun leven en anderen hun validiteit, levensvreugde en levensgeluk. In het Bungalowpark in Doorn dat door het Nederlandse Volk werd gebouwd door middel van 4 voorafgaande Appèl- akties worden dwarslaesies verpleegd terwijl in de achter ons liggende jaren zorg werd besteed aan nagelaten be trekkingen. Voor de instandhouding van het Bungalowdorp en voor het nako men van verplichtingen jegens hen die het hoogste goed gaven, wordt thans een 5e Appèl-aktie gehouden. stand zou automatisch tot verliberali sering van de principes en dus van het systeem leiden. Dat zou het einde bete kenen van de heersende groep. De reeds lang te vuur staande Berlijn- se kwestie, de atoombomontploffingen en het zo iuist met veel bombarie en publicatie gehouden partijcongres in Moskou, tonen allemaal aan, dat de Russische regering dus beweging nódig heeft. Het bewijst, dat het Westen de zaken toch te goed beheerst om veel verandering in de status-quo toe te laten. Veranderingen die het commu nistisch bewind toch nodig heeft te handhaven. Dat bewind moet dus tel kens weer met agressieve daden komen en schroomt daarbij niet het middel van vergiftiging van de atmosfeer te baat te nemen. Elke agressieve daad immers kan weer gebruikt worden om concessies af te dwingen van de tegen partij. zich tegenwoordig veroorloven kunnen een brommer te kopen. Reinier Muller die de films van Marok ko en Algiers maakte is maandenlang door een uitgestrekt gebied getrokken. Hij bezocht Oran, maar ook Timboek- toe. Daar filmde hij moderne flats, ruime kantoorgebouwen en moderne haveninstallaties. Maar ook gesluierde vrouwen, die nu niet meer met een aarden kruik op het hoofd lopen maar met een benzineblik. In het binnenland duurt de strijd om het winnen van water al eeuwen lang en de film liet zien wat allemaal ge daan wordt om een einde te maken aan het watergebrek. Ook werd aan dacht besteed aan de plannen om de sociale - en hygiënische toestanden te verbeteren. Tenslotte werd in beeld een bezoek gebracht aan de plaatsen waar Augus- tinus geboren is en gewerkt heeft. Met de PERMANENT van het jaar Voor de Teenagers 10, Voor elke haarsoort 12,50 en.... de le watergolf daarna gra tis met reisgeldvergoeding v.a. uw woonplaats. (Bus 7 vanaf het station, stopt vóór de galerij.) «KANALENEILAND - UTRECHT TELEFOON 34088 Groeve selecteerde voor u het beste uit binnen- en buitenland. Meubelen van aparte klasse, samengebracht op onze exclusieve afdeling „Greeve Select". Komt u vrijblijvend oriënteren - permanente expositie. SELECT hilversum kerkstraat 28 tel. 16255 Inzake Berlijn heeft Moskou feitelijk zijn doel reeds bereikt. De hier opge trokken muur verlamt het uitzicht van het Oosten op de étalage van de Wes terse vrijheid en welvaart. Nu kan een vredesverdrag met Duits land ook gerust weer wat wachten bet voornaamste doel ervan wordt door de muur langzaam maar zeker bereikt. Daar kan Moskou echter niet bij stil blijven staan. Als die Westelijken dan nog niet bang genoeg geworden zijn om zonder concessies van Rusland tot een overleg te komen, dan moet er wat anders gebeuren. Dan maar eens die atoomontploffingen proberen. Daar komt de wereld misschien wel zo over in beroering, dat Amerika zich wel gedwongen zal voelen om tot onderhan delen over te gaan. Dan heeft Rusland zijn concessie al klaar, stoppen van de atoomproeven en een overeenkomst daarover. Maar wat biedt het westen dan aan Daérom is het begonnen. Het commu nisme wil, het móet verder. Oorlog kan het er niet voor riskeren, maar stilstand, vrede, zou achteruitgang be tekenen voor het bewind. Het Westen zal sterke zenuwen moeten tonen om aan deze afpersingsmethoden weerstand te blijven bieden, anders zal in nog meer gebieden de vrijheid te loor gaan, de communistische dictatuur weer verder haar macht gaan uitoefe nen. I Loten met 5 verschillende afbeeldingen die het voorgaande in beeld brengen worden thans op verkoopadressen door het gehele land verkocht. Deze ver koopadressen zijn kenbaar door middel van raambiljetten. Ook kan men de lo ten door middel van de giro bestellen. Het gironummer luidt 18 ten name van „Appèl" Rotterdam. Prijzen ter waarde van 225.000, zijn aan de Appèl-aktie verbonden waaronder ditmaal 6 woonhuizen. Be kendmaking van hoofdprijzen heeft plaats door middel van de radio. Eén van de series ontvangt dubbele prij zen dus in plaats van eenmaal 25.000,2 x 25.000,enzovoort. Wanneer men 10 loten koopt voor ver koop aan familie, vrienden, relaties en kennissen dan ontvangt men een extra waardecoupon waaraan 20.000,fa- milieprijzen zijn verbonden. Ook ont vangt men gratis een trekkingslijst aan de hand van de ingezonden waarde coupon. Het kopen van loten heeft fi guurlijk en letterlijk te betekenen Uw lot is hun lot. De Soester Bromfiets Club organiseert de jaarlijkse herfstrit op zondag 5 november. Deze rit, waarvan het par cours geheel over de goede wegen gaat, is uitgezet met de bedoeling iedere deelnemer, geroutineerd of beginneling, aan de finish te doen verschijnen, waar een grote bekercollectie wacht. De eerste deelnemer wordt om 2.31 uur gestart bij hotel Bos en Duin waar ook de finish is. De lengte van de rit is ongeveer 40 km. De Nederlandse Reisvereniging heeft in Soest bijna 500 leden, maar slechts 30 van hen waren dinsdagavond aanwezig in het City-theater voor het bijwonen van de filmvoorstelling die Noord- Afrika tot onderwerp had. De heer J. H. Raven sprak het wel komstwoord en hij betreurde de slech te opkomst. Hij deelde mee dat mevr. Schnitzler haar taak als secretaresse zal neerleggen omdat zij naar Canada emigreert. Vóór het draaien van de films over Noord-Afrika sprak de heer G. van Lunteren van de Ned. Reisvereniging, die erop wees dat de landen waarin de films opgenomen werden volkomen tegengesteld zijn aan ons land omdat men daar op vele plaatsen nog niet zo ver is als wij enkele honderden jaren geleden. De aanwezigen konden kennis maken met het huidige Marokko en zijn be volking in al haar verscheidenheid. Met de Berber, die 's avond zijn boer- noes over het hoofd trekt en op de kale enrond gaat slapen, maar ook met de woningen van hen, die door hun rijk dom de schrille tegenstellingen in de Marokkaanse bevolking accentueren. Men zag Bedouinen, bedelen voor een moskee, maar ook arbeiders, die het Voor zondag zijn de volgende hand balwedstrijden vastgesteld, welke ge speeld moeten worden door teams van B.D.C. Dames B.D.C. 2—H.H.C. 2, 12 uur. B.D.C.-jun. 1S.D.O., 1 uur. B.D.C.-jun. 3—U.H.V., 2 uur. OlympiaB.D.C. 1, 12.50 uur. FidelitasB.D.C.-jun. 2, 1.15 uur. B.D.C.-aspiranten 1V.B.O., 1 uur. LarenB.D.C.-aspiranten 2, 3.20 uur. Heren Laren 2—B.D.C., 2.10 uur. E.D.C.-aspirantenA.A.V., 12 uur. Zondag spelen de dames- en heren teams van de Mixed Hockey Club de volgde wedstrijden S.C.H.C. 2Dames 1. 11 uur. Gooi 5Dames 2, 12.30 uur. S.C.H.C. 5Dames 4, 2 uur. Gooi 3Heren 1, 2 uur. Kameleon 5Heren 4, 2 uur. Dames 3Laren 5, 12 uur. Heren 3Kampong 10, 12 uur. Heren 2S.C.H.C. 9, 2 uur. Dames 1 komt in de volgende opstel ling uit L. Burgers T. Mulder J. Hoppenbrouwers A. v. Hofwegen L. v. d. Sterren C. v. Ee A. Geertsema S. Hoppenbrouwers J. Appelboom C. de Beurs I. Espeet De opstelling van het eerste heren- team is als volgt M. Lock N. v. Zadelhoff J. Castricum H. Marcella D. Stroband K. Evenhuis A. Spoorenberg A. Bolhuis H. Berghauser Pont H. v. Es P. Moree De onlangs gehouden ledenvergadering van de Vereniging voor Handenarbeid, afd. Amersfoort e.o., is een nieuw be stuur gekozen. Dit bestaat nu uit voorzitter F. M. Spies, penningmeeste- resse mej. M. Schoorl, secretaris J. F. Sprink, leden A. Meilink en G. Bui tenhuis. De gemeente heeft van de N.V. Bank voor Nederlandse gemeenten een geld lening van 700.000,aangeboden ge kregen. De looptijd is 30 jaar en de rente 414 Met de aflossing in 30 jaarlijkse termijnen kan op 1 februari 1963 begonnen worden. Het geld kan op 2 januari 1962 opgenomen worden. Het college van B. en W. heeft de lening in beginsel aanvaard en stelt de raad voor deze som te accepteren. Het geld zal gebruikt worden voor de riolering van de Lange Brinkweg van Kruisweg tot Eemstraat, de riolering van een gedeelte van de Ferdinand Huycklaan, verbeteringen aan het Soes ter Natuurbad, voorzieningen aan scho len en de bouw van de tweede r.k. school in Soest-Zuid. Onder de vele oude gebouwen die Gouda rijk is neemt de St. Janskerk een zeer belangrijke plaats in. Het stadhuis - van 1450 - is weliswaar 100 jaar ouder en in ons land het oudste raadhuis dat nog in gebruik is, maar de kerk van 1560 heeft 64 ramen, die als „De Goudse Glazen" beroemd zijn. Mr. A. A. J. Rijksen heeft dinsdag avond in De Bosvijver voor de leden van het Departement Soest van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen over deze Goudse glazen gesproken en vele dia's vertoond waaruit men de pracht van deze ramen kon zien. Op 12 januari 1552 sloeg de bliksem in de toren van de kerk te Gouda en er ontstond een felle brand. Spoedig viel de toren op de kerk en het hele ge bouw ging in vlammen op. De inwo ners van Gouda begonnen direct met de bouw van een nieuwe kerk. Het geld hiervoor kwam binnen door schen kingen, maar ook werden loterijen ge houden en tijdens de bouw van de kerk kon men boetes met stenen be talen. De kerk die afgebrand was had mooie ramen gehad, maar de nieuwe kerk zou nog veel mooiere ramen krijgen. Vele hiervan zijn vervaardigd door Wouter en Dirc Crabeth. makers, en in het bijzonder op de ge broeders Crabeth geweest is. Erasmus woonde lange tijd in Gouda en Coornhert zocht er zijn toevlucht, toen bleek dat de katholieke onver draagzaamheid in vele plaatsen het veld moest ruimen voor protestantse onverdraagzaamheid. Erasmus en Coornhert waren mannen die grote voorstanders van verdraagzaamheid waren en hiervoor konden zij in Gouda terecht. Uit vele beelden op de Goudse glazen kan men de invloed van Eras mus en Coornhert waarnemen. Mr. Rijksen toonde vele dia's. Onder meer van de Bijbelse taferelen, die op de ramen te zien zijnde lijdensweg van Christus, Jona die de walvis ver laat en Bileam met zijn ezel. Vooral het lijden van Christus, in 7 taferelen, doet aan als een vertelling en bij deze beelden kan men heel goed zien dat de Italiaanse invloed op de makers van de Goudse glazen bijzonder geweest is. De heer Rijksen werd ingeleid door de heer J. Thörig, die ook een dank woord sprak. HOR106EROUWEUE» WËEDESTRB TEL.Z+S8 SOEST DUK - Holland is maar een klein landje, Aangeslibd langs Maas en Waal. Waar we allen trots op blijven Dat is onze moedertaal Evengoed doen we graag mee Met ons sorry en oké. Het staat goed, een beetje Engels, En het streelt je bovendien Als je teen-ager mag zingen In het koortje Sweet Sixteen. De soldaat in battle-dress Stemt af op de Swing Express. Alsjeblieft is please geworden Onze winkels heten Shop, De recruut wordt tot een filler, Een long-weekend knapt hem op. Tiny, voorheen nooit een nuf, Tennist nu met „surtie-lüf" Samen doen is fifty-fifty Boys doen aan de voetbalsport, Evengoed als een gek duo Tot de Crazy Sisters wordt. Pa, excuse me, reist alleen Door de lucht en met de plane. Mary is reeds lang geen Mies meer, Jan wordt opgefokt tot John; Ma praat would-be van haar mixer Die van alles mengen kon. Hoekschop is zo erg gewoon, Corner blijkt de goede toon. De Skymasters spelen verder, Dat lawaai is Down Town Jazz; New-York Calling in de ether, Daarin geeft Max Tak ons les. Maar goed dat het nog niet ging, Anders had Soestdijk een King Om aan 64 ramen voor het enorme ge bouw te komen werd een bedelactie op touw gezet. Eerst ging men naar bis schop George van Egmond, die in Utrecht zetelde. Hij schonk een raam dat Gregorius van Utrecht voorstelt. De toenmalige heerser over ons land - Philips II - schonk eveneens een raam en men kan hem thans nog afgebeeld zien in de Goudse kerk, met achter zich Maria de Bloedige van Engeland. Een combinatie die wel geslaagd is. Prins Willem van Oranje schonk een raam en Margaretha van Parma gaf het grootste, dat 20 meter hoog is. Rond 1570 kreeg ons land schoon ge noeg van de Spanjaarden en in 1572 koos Gouda de zijde van de Prins. Lang werd tegen Spanje gevochten en geld voor nieuwe glazen had niemand. De economische toestand was door de oor log uitermate slecht en de enorme kerk, die met ruim 121 meter groter is dan de Notre Dame te Parijs en de dom kerk te Keulen, moest 30 jaar wach ten voor er weer schenkingen in de vorm van ramen gedaan werden. Twaalf steden, die met Gouda de zijde van de prins gekozen hadden, schon ken 12 ramen. De Staten van Holland en West-Friesland, de Heemraden van Rijnland en vele particulieren schon ken ramen en in 1603 was de kerk ge heel voltooid. De afbeeldingen op de Goudse Glazen doen soms denken aan de primitieven, waarvan Van Eijck en Memling, de voornaamste vertegenwoordigers wa ren, maar ook kan men Italiaanse in vloeden waarnemen, die erop wijzen dat het werk van Michel Angelo, Fra Angelico, Raphaël en andere Renais- sance-kunstenaars van invloed op de De nieuwe voorstellen voor een alge mene kinderbijslagverzekering zijn nu ingediend bij de Tweede Kamer. Zoals bekend is de minister aan enkele be zwaren, eertijds naar voren gebracht tegemoet gekomen. In het kort komt het voorstel hierop neer a. Voor de werknemers zal er niets veranderen, de premie wordt door de werkgevers betaald en de werknemers behouden de bijslag van het eerste kind af. b. Zelfstandigen met een inkomen tot 12.000,per jaar ontvangen kinder bijslag van het derde kind af. Voor ge zinnen met meer dan drie kinderen wordt de loongrens een beetje hoger ge legd. c Kleine zelfstandigen met een inko men van 3.500,per jaar ontvangen kinderbijslag voor de helft voor het eerste en tweede kind. Indien het in komen van 3.500,tot 3.700,be draagt, ontvangen zij de halve bijslag voor het tweede kind. De bijslag voor deze groep wordt betaald door het rijk. d. Ongehuwde zelfstandige vrouwen boven 45 jaar zullen vrijgesteld worden van premiebetaling. e. Voor kinderen in de leeftijd van 16 tot 27 jaar, die voor meer dan de helft invalide zijn, wordt eveneens kinder bijslag uitbetaald. f. Er komt waarschijnlijk 'n overgangs maatregel voor grote gezinnen, om de overgang op de grens van 12.000, een beetje soepeler te maken. De minister denkt dit te kunnen op lossen door de volgende bepaling Wie een inkomen heeft van 12.000, tot 12.255,84 ontvangt kinderbijslag van het vierde kind af. Bij een inkomen van 12.255,85 tot 12.602,16 van het vijfde kind af. Bij een inkomen van 12.602,18 tot 12.948,48 van het zes de kind af. Een inkomen van 12.948,48 tot 13.338,48 geeft recht op bijslag van het zevende kind af. enz. Het inkomen over het vorige jaar is bepalend, omdat het bij de zelfstandi gen niet mogelijk is, het inkomen over het lopende jaar precies op te geven. De zelfstandigen die een inkomen heb ben van minder dan 67,28 per week zullen behalve kinderbijslag kunnen ontvangen, gerekend van het eerste kind af. Wie tussen dit bedrag en 71,16 per week aan inkomen heeft, krijgt de hal ve kinderbijslag van het tweede kind af en wie meer dan 71,16 inkomen heeft, krijgt pas van het derde kind af de bijslag. Voor het verkrijgen van de kinderbij slag een premie moeten worden be taald en wel van ongeveer 2 °/o van ten hoogste 8.250,inkomen, dezelfde grens dus als die welke geldt voor de a.o.w. en a.w.w. Maximaal zal deze premie voor de kinderbijslagverzeke ring dus 165,per jaar gaan bedra gen. I

Soester Courant | 1961 | | pagina 6